PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bevin niet van de partij in Parijs UIT DE PROVINCIE Onhoudbare situatie op de sportvelden van Vlissingen Vandaag Houding van Seyss Inquart scherp gehekeld. WALCHEREN DERDE GELIJKSPEL G0ES-R.B.C. Zeeuwsche nippers Hoofdredacteur O. Balllntljn (met redactloneele medewerking van dr. \V H. Beekenkamp). Uitgave: Stich- ♦InV P.Z C., Middelburg Druk: lirma F. van de Velde Ir.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. .Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 29 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 174 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3,20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel- 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. _Middeltmrg. TREURIGE TOESTANDEN IN HONGARIJE. Arabieren confereeren niet met Joden. Vandaag zullen in Parijs met veel pracht en praal de 21 delegaties, die aan de vredesconferentie deelnemen, 't fraaie Palais du Luxem bourg worden ontvangen Alleen Ernest Bevin, die het laatste jaar op geen be langrijke conferentie heeft ontbroken, zal er niet bij kunnen zijn, Donderdag is hij tjjdens een debat in het La gerhuis plotseling onwel ge worden en op voorschrift van de doktoren moet hij voor- loopig een week rust houden. Volgens zyn medewerkers heert Bevin zich, door week i week uit veertien uur per dag in touw te zijn, tenslotte overwerkt. De Engelsche delegatie zal nu onder leiding staan van Attlee, terwijl Byrnes, Molo- tov en Bidault de andere „grooten" vertegenwoordigen. Vlak voor de conferentie rezen nog moeilijkheden over de publicatie van den tekst van de ontwerp-vredesverdra- gen. De Russen wenschten aanstonds tot volle publicatie over te gaan, de anderen slechts tot gedeeltelijke. Ten slotte is men overeengeko men den teks', morgenochtend te publiceeren. Vandaag zal eerst Bidault een openingsre de houden en ra het opstel len van een reglement van orde zullen da^ in de eerste dagen de verschillende lan den hun standpunten uiteen zetten. Op het laatste mo ment heeft ook Oostenrijk nog doen welen dat het tot de conferentie toegelaten wil worden. Na den vorigen oor log, toen het land verslagen was, mocht het wel deelne men, klaagt de premier. Nu is het bevrijd en nu mag het niet. Inderdaad, maar velen zijn er nog niet zoo zeker van of Oostenrijk als medeplichtige, dan wel als slachtoffer moet worden beschouwd. De toestand in Hongarije, het Balkanland, dat hoe lan ger hoe sneller afglijdt naar een volkomen economischen chaos, gaat langzamerhand de publieke opinie in de we reld verontrusten. Een Engel sche studiec mmissie kwam tot de conclus:c, dat de voed- selsituatia buitengewoon treu_ rig is. Er waren menschen, die in dagen niet gegeten hadden en velen moeten zich met per dag een bord soep en enkele boterhammen te vreden stellen. De Hongaar- sche boeren weigeren hun producten te verkoopen om dat zij niet het minste ver trouwen hebben in de nieuwe munteenheid. In Augustus zal n.l. een nieuwe gulden als betaalmiddel dienen, in waar de gelijk aan een aantal pen- gös, dat geschreven wordt als een vier met twintig nul len. Niettemin gaan de Rus sen nog maar steeds door met het in beslag nemen van graan en het eischen van andere herstelbetalingen. De V. S hebben in 'n nota dan ook Rusland aansprakelijk gesteld voor den chaos in Hongarije en zij protest* :ren daarin on verbloemd tegen het mis bruik, dat de Sowjet Unie van haar macht- als bezetten de mogendheid maakt Het ziet er niet naar uit, dat het Engelsche voorstel om Joden en Arabieren ge- --rrenlijk aan de ronde tafel te doen plaats nemen om een oplossing te zoeken voor Pa lestina, tot resultaten zal lei den. De Arabieren hebben ronduit geweigerd om met Joden te confereeren. Boven dien heeft het Arabische Hooge Comité na een bespre king met nadruk het plan tot verdeeling van Palestina in een Joodschen en een Ara- bischen staat afgewezen. Een dergelijk plan leidde in 1937 tot een Arabischen opstand, waarin de Moefti de hoofd persoon was. Thans wil men het op een andere manier met de Arabieren probeeren. Er is hun een leening van 200 millioen dollar aangeboden, op voorwaarde, dat zij be reid zijn tot een overeen komst over het Joodsche vraagstuk. Het blijft echter de vraag of od deze wijze de tegenstand van de Arabieren afgekocht kan worden. AMERIKAAN SCHE PAKKETTEN VOOR EUROPA. Amerikaansche pakketten met voedings- en genotmidde len tot een totale waarde van 120.000.000 gulden zullen in elf Europeesche landen, waar onder ook Nederland, worden verdeeld. Het zijn pakketten, die oor spronkelijk bestemd waren voor de invasie van Japan, en waarvan de inhoud een calori sche waarde van 40.000 calo rieën vertegenwoordigd:' zij {De- vatten een dagrantsoen voor tien man. De pakketten zijn door een Amerikaansche com binatie van comité's voor steunverleening aan Europa aangekocht van het leger. Koningin Wilhelmina heeft het eerste pakket dat voor Nederland was bestemd van Truman ontvangen. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Het bestuur van de C.V.P. heeft bekend gemaakt, dat het vasthoudt aan zyn eischen met betrekking tot deelneming aan een nationaal kabinet. Op de algemeene vergade ring van de socialistische par ty heeft Spaak gedurende twee uur het woord gevoerd. Hij bracht de wenscheljjkheid van vorming van een natio naal kabinet naar voren, doch ondervond sterke oppositie van den voorzitter der socialisti sche partij, Buset, die een linkscne coalitie voorstaat. Nieuws In een notedop Naar de Berlingske Tiden- de verneemt, zijn van de 260.000 radiotoestellen, die de Duitschers in den bezettings tijd in Noorwegen in beslag hebben genomen, tot heden slechts 18.492 exemplaren weer bij de rechtmatige eigenaars terechtgekomen. De Zuid_Slavische omroep heeft medegedeeld, dat te Bel. fado een handelsovereenkomst usschen Zuid_Slavië en Ne derland is onderteekend. De kry-sraad van Brus sel heeft 9 medewerkers van „Le Pays R el", het dagblad van de Rexistische partij, ter dood veroordeeld, begint te Parys de Vredesconferentie, waar in zal worden beslist over het lot van Duitschlands vazallen; is het 25 jaar geleden, dat Hitier leider van de N.S.D.A.P. werd; is het 100 jaar gele den, dat tusschen Neder land en België een „Verdrag van Handel en Scheepvaart" werd gesloten. Na da raadsverkiezingen. Het is uiterst moeilijk om na de raadsverkiezingen con clusies te trekken, die geldig heid hebben voor het geheele land. Enkele feiten dienen echter vastgesteld en wel in de allereerste plaats, dat zeer veel kiezers hun stemplicht hebben verzaakt... In de tweede plaats, dat Amsterdam en Rotterdam roode raden hebben gekregen. In Amster dam kregen de Communisten en de P.v.d.A. elk 15 zetels, in Rotterdam behaalde de P.v.d. A. 18; de C.P.N. 9 zetels, sa men ook meer dan de helft. Tot coalities zal het echter wel niet komen. De C.H. hand haafden zich in het geheele land goed, evenals de R.K. De Partij van de Vrijheid oogstte wisselende resultaten: winst hier, verlies daar... Alleen de Communisten behaalden bijna overal winst... Voorspelling over de vonnissen. Op de zitting van het tribu naal in Neurenberg heeft Shaw_ cross, de Britsche aanklager, zijn slotrede vervolgd. Vernietiging van volken noemde hij een onderdeel van de nazi-idiolögie en hij zelde, dat. zij twaalf millioen men schen het leven had gekost De methoden verschilden van volk tot volk, maar uiteinde, lijk was het doel overal het zelfde. In dit verband wees hij naar Seyss Inquart's maat regelen in Holland om Neder- landsche meisjes weg te ge ven" aan Duitschè soldaten. Met schending van de Haag- sche conventie wijzigde Seyss hiertoe de Nederlandsche wet, zoodat hij zelf voogd kon spe len over meisjes als de ouders weigerden toestemming te ge ven tot het huwelijk met een Duitscher. „Dit was een plan om biologische krachten uit het Nederlandsche volk ter be schikking van Duitschland te stellen alsof het handelswaar betrof", zeide Shawcross Indonesiërs eischen waarborgen. ANDERS ZOU DE EVACUATIE NIET HERVAT WORDEN. Sjahrir heeft tijdens een in- ttrview iet Ra'jat verklaard, dat het antwoord der gealli. eerden op het Republikeinsche protest de Indonesische regee ring niet heeft «vredigd. Ge- meid werd, dat Sjahrir er aan toegevoegd zou hebben, dat C republikeinen al het mogelijke in het belang van de geïnter neerden zouden doen, maar dat de „evacuatie niet hervat zou worden zoolang de geal lieerden geen betere waarbor gen bieden tegen herhalingen van de gebeurtenissen, die in het Indonesisch© protest zyn opgesomd. ONTMOETING TUSSCHEN GENERAAL MANSERGH EN SJAHRIR. Men heeft te Batavia ver nomen, dat luitenant-generaal Mansergh een ontmoeting heeft gehad met Sjahrir. Man. sergh gaf uitdrukking aan d< i lichten der geallieerden naar aanleiding van de opschorting der evacuatie, en drukte de hoop uit, dat de Indonesiërs regelingen zullen treffen om de evacuatie zoo spoedig mo gelijk weer voortgang te doen vinden. HANDGRANAAT G7JWORPEN. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft bekend gemaakt, dat vlak na midder nacht, uit een uit de richting van Meester Cornelia in snelle vaart rijdende jeep, een hand granaat naar een lid van de lijfwacht van Sjahrir is ge worpen. CONSUL-GENERAAL TE KAAPSTAD VERONGELUKT Dr. A. L. Wurfbain, de Ne derlandsche consul-generaal te Kaapstad, is bij het beklim men van dsn Tafelberg ver. ongelukt. Hij maakte een val van 4% meter en werd door neerstortend gesteente gedood. Nadat hij de schuld van Goe- ring en Schacht uitvoerig had geschilderd, vervolgde hij „Wat betreft Seyss Inquart zult u zich herinneren welke Instructies Goering op 26 Maart 1938 gaf voor de Jodenvervol ging in Oostenrijk. Wat de Jo den in Nederland aangaat geeft hy toe dat zij werden gede porteerd Hij wist, dat ze naar Auschwitz gingen, maar zijn onderzoek stelde vast, dat zij in verhouding goed behandeld werden. Is het aannemelijk, dat Seyss Inquart, die toegeeft kennis te hebben gehad van de groot© misdaden tegen de Jo den in Nederland, bijv. van de „poging hen t© dwingen tot sterilisatie", die toegeeft, dat vele ernstige excessen voor kwamen in Nederlandsche con_ centratiekampen en die dit „in oorlogstijd welhaast onver mijdelijk" vindt, die zoide, dat in vergelijking met de kampen In andere landen „het *n Ne derland misschien nog niet zoo slecht was": is het mogelijk, dat deze man werkelijk over tuigd was toen hij zeide te meenen, dat de menschen in Auschwitz naar verhouding .goed af waren"? VOORSPELLING OVER DE VONNISSEN. Een gezelschap Britsche en Amerikaansche advocaten heeft onlangs een bezoek gebracht aan de zittingen van het tri- binaai te Neurenberg en daaj^ na een voorspelling opgemaakt omtrent te verwachten von nissen Die voorepeiling luidt als volgt: Vrijspraak voor Schacht, korte gevangenisstraf voor Fritsche, lange gevange nisstraf voor Doenitz en Rae- der, schuldig- doch ontoereken baarverklaring voor Hess en doodstraf voor de overigen. Munitie-opslagplaats In de lucht gevlogen. ERNSTIGE RAMP IN D15N IJ-POLDER. Zondagmiddag omstreeks half zes is het kruitmagazijn aan den Noorderweg in den grooten Ypolder bij Amster dam, dat werd gebiuikt als opslagplaats voor Duitsche munitie, in de lucht gevlogen, waarschijnlijk door broeiing in de munitie, waarbij zich ook phosphorbommen zouden hebben bevonden. De gevolgen waren zeer ernstig, vooral daar de ont ploffingen zich bleven herha len, waardoor het kruithuis tot laat in den avond niet genaderd kon worden. De vier loodsen, waaruit het be stond, zijn, evenals vier wo ningen in de onmiddellijke omgeving, volledig uitge brand. Helaas zijn er ook slachtoffers te betreuren. Een 60-jarige vrouw wordt vermist; men vreest, dat zij in de vlam men is omgekomen. Twee vrouwen moesten ernstig ge wond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het 12- jarig zoontje van een van deze vrouwen werd doodelijk aan het hoofd getroffen. Ook zouden er slachtoffers zijn gevallen onder de wandelaars, die zich in de buurt van het kruithuis bevonden op het moment van de eerste ont ploffing. Vier van de bij het kruithuis o*1 wacht staande militairen zijn op wonder baarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Zij werden meters ver over een sloot weggeslin gerd, maar slaagden er in zich daarna in die sloot te dekken. Bij de tweede ont ploffing vlogen de projectie len wel over hen heen, maar in het water ondervonden zij daarvan geen hinder. De politie heeft alle wegen in de omgeving afgezet. Tot op een afstand van 5 K.M. zijn alle ruiten gesprongen. Omstreeks middernacht was het nog steeds niet mogelijk 't kruithuis te naderen aange zien in de omgeving tal van onontplofte granaten lagen. STREMMING MOERDIJKBRUG. De Moerdykbrug zal in ver band met te verrichten werk zaamheden voor alle verkeer z n gesloten op 2 Augustus 1946 of een der volgende dagen tusschen 4 en 11 uur of zoo veel langer als noodig zal bly. ken. Eerste zitting Bizonder Gerechtshof. 13 September a.s. zal de Zeeuwsche Kamer van het bij zonder gerechtshof haar eerste zitting houden in het raadhuis te Middelburg. De Kamer zal als volgt samengesteld zijn: voorzitter mr. W. Nieuwen- huijsen, Zierikzee, rechtsge leerde raadsheeren mr. P. Bervoets, Bergen op oom, mr. J. Jacobs, mr. B. Drion, mr. Struvel en mr. Koopman, Bre da. Militaire raadsheeren: lt.- kol. van Aalst en lt.-kol. Hu berts, Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM—GOES. Naar de K.N.A.C. ons me dedeelt zijn maatregelen geno men om het door den Hooger- waardpolder 'oopende gedeelte van den verbindingsweg Ber den op ZoomGoes te verbe uren. MAGNETISCHE MIJN OPGERUIMD. Vrijdagmorgen werd te Vee- re, door den mynenopruimings- dienst der marine, buiten de monding van het kanaal, een magnetische mijn tot ontplof fing gebracht. Deze mijn bleek voor de steiger van het mij- nengebouw onder water te liggen, op dezelfde plaats, waar eenige weken geleden een motorschip met cement was gezonken. GEVOLGEN VAN HET NOODWEER. Gedurende de onweersbui van Vrijdagavond zyn er in een uur tijds geweldige hoe veelheden water gevallen. De regenmeter van den Polder Walcheren noteerde in 1 uur 26% mm., ongeveer een der tigste deel van wat gemiddeld in een heel jaar aan regen pleegt te vallen. Deze regenval ging met he vige rukwinden gepaard, die plaatselijk veel schade aan richtten. Een van de gevolgen was o.m. dat de pas klaargekomen schuur van een noodboerderrj aan den weg Middelburg Veere finaal omwoei, d.w.z. de een-steensbuitenmuur, waar de wind loodrecht op stond, viel over een lengte van ongeveer 10 meter om, terwijl het met riet gedekte dak intact bleef en in zijn geheel naar beneden kwam. BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot: dijkgraaf van den Buthpolder, J. de Ferj- ter Lz. en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf P. v. Dix- hoern Dz., beiden te Axel; ont vanger-griffier van de polders Molen (Nieuw- en St. Joos- land), Johanna en Mortiere, J. Baurdoux Pz. te Nieuw- en St. Joosland. Middelburg Afscheid van Commissaris Fontijne. De commissaris van de gein. Solitie te Middelburg, de hoer Fontijne, die onlangs rot commissaris in Haarlem werd benoemd, nam Zaterdagmid dag afscheid. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de burge meester mr. A. J. van der Weel, de heer Koene, gem.- secretaris, de wethouders 't Westende en Berenpa3 en adjudant Deurloo van dè rijks politie. De burgemeester sprak den heer Fontijne toe namens het gemeentebestuur en me. moreerde eenige bijzonderhe den uit de 10-jarige periode, gedurende welke de heer Fon tijne zijn functie in Middelburg bekleedde. Spr. uitte zijn groote waardeering voor de principieels en moedige hou. ding, die de commissaris tij dens den bezettingstijd heeft aangenomen, en die beloond werd door een langdurige gij zeling. Hoofdinspecteur de Valk wenschte den commissaris namens het politiecorps dat in zijn geheel aanwezig was geluk met zyn benoeming er Bood na eenige woorden van erkentelijkheid en dank den heer Fontijne en zyn eehtge- noote cadeaux en bloemen aan. Mej. J. Bartels, telexiste, sprak vervolgens namens de technische verbindingsdienst van de politie en adj. Deurloo voor de af deelingen Middel burg en omgeving van de rijkspolitie. In zijn dankwoord uitte de heer FontHne o.m. zijn grocte erkentelijkheid t.o.v. de bur gerij, waaruit velen zich nog voor de bezetting toen dii een en ander geheel belange loos ging beschikbaar heb ben gesteld om luchtbescher mingsdiensten te verrichten. De molen draait weer. Zaerdag j.l. heeft de koren molen van den heer Lievense aan den Ouden Vlissingschen weg na 22 maanden het werk hervat. De schade, aangericht door het water en het gra- naatvuur is door den bekenden Middelburgschen molenmaker, den heer De Troye, thans in B. EN W. ANTWOORDEN DE RAADSLEDEN. De herbouw van zakenpanden. In hun memorie van ant woord betreffende het voor_ onderzoek der gemeentebe- grooting voor 1946. waaruit wij de voornaamste bijzonder heden reeds publiceerden, mer. ken B. en W. van Vlissingen nog op, dat de kwestie van de gemeentelijke autonomie niet alleen de aandacht heeft van- de regeering, maar ook reeds onderwerp van bespreking is op tal van vergaderingen, zoo_ dat er in dit stadium voor de gemeente Vlissingen geen aanleiding is nog stappen te ondernemen. Reeds werd stel ling genomen tegen het by de regeering merkbare streven naar centralisatie. Aan het departement van binnenlandsche zaken werd verzocht hét exploitatieverlies van noodwoningen en nood- winkels geheel voor rekening van het rijk te nemen. Aan Ged. Staten werd tusschen. komst verzocht om de woning. bouwvereenigingen uit de moeilijkheden van hun ex. ploitatie»tekorten te helpen. Inzake den herbouw deelen B. en W. mede, dat reeds eeni. Spca-l cn tue JsIrqJ cn 't Gooi, Excelsior en Vitesse eerste klassers. Wederom heeft Goes geen kans gezien om R.B.C. te klop. pen, ja, 't had ditmaal in Breda maar een haar gescheeld, of de Roosendalers waren met beide punten gaan strijken. R.B.C. startte nl. in het ei volle N.A.C._stadion uitste kend. terwijl Goes reeds na korten tyd middenvoor Nieu- wenhuis zag uitvallen, het zonder zyn spil moest stellen en ook Lockefeer miste. Een gedesorganiseerde Zeeuwsche ploeg, die Mos op de midden voorplaats had, moest dus den strijd aanbinden tegen een R. B.C. ploeg, die in topvorm was. Het zag er, toen na on geveer 20 min. R.B.C. met een •oed doelpunt de leiding nam, ank zrj een aarzelen van de verdediging, naar uit, dat Goes een zware nederlaag zou ly. den. Immers: als door een wonder was het Goesdoel al een paar maal aan doorboring ontsnapt de Zeeuwsche mid denlinie faalde de voorhoede was ongevaarlijk en R.B.C. lanceerde de eene aanval na de andere. Was keeper van der Vliet niet in topvorm geweest, dan zou het er donker uit heb ben gezien, maar van der Vliet was niet te passeeren en hij verrichtte wonderen in het doel, zoowel voor als na de rust. R.B.C. domineerde dus volkomen en speelde een fraai spel. maar in t laatste kwar tier voor de rust zakte het tempo van de Roosendalers en kwam Goes meer los. Na de rust nam Goes het spel zelfs in handen en nu mocht R.B.C. eenige malen van geluk spre ken; De gelijkmaker zat in de lucht en hij kwam. Na circa 15 minuten plaatste Mos fraai naar den Goes-rechtsbinnen, die den Roosendaal-keper geen kans gaf. (11). Het laatst© half uur v buitengewoon opwindend. Bei de ploegen vochten verbeten voor het winnende doelpunt, beiden kregen cok fraaie kan sen, maar niemand slaagde erin. het net te vinden. Een maal had Goes geluk, toen een bal via de onderzijde van de lat het veld weer in sprong. Maar ook Roosendaal had en kele malen niet over geluk te klagen. Het resultaat dat de onvol ledige Goesploeg behaalde, mag er zijn. De Zeeuwen heb ben gevochten voor wat zij waard waren. Toch zou een kleine Roosendaalzege het re sultaat beter hebben weerge geven. In tusschen moet Goes nu Zondag in Tilburg tegen Hel- mondia spelen. En dan is het zaak om te winnen. Verliezen zou gelijk staan met het ver. spelen van de kans op het eerste klasserschap... Volgen de week dus de tanden op elkaar! DE ANDERE WED. STRIJDEN. Ook in de andere promotie competities vielen beslissingen, 't Gooi wist van T.O.G. met 20 te winnen en behield daardoor zijn plaats in de eer ste klasse, die enkele weken geleden aan A F.C. scheen toe te zullen vallen. In district 2 wist Excelsior V.U.C. te slaan met 32, waardoor de Rotter dammers promoveerden V.U.C. het in de tweede klasse moet probeei"en. Ten slotte viel in het Oos. ten tamelijk onverwacht de beslissing. Rigtersbleek kon het thuis niet verder brengen dan tot een gelijk spel tegen P.E.C. en daar Vitesse in De venter van Labor won met 3 1 eindigden Rigtersbleek en Vitèsse gelijk. Er zou een be slissingswedstrijd tusschen Vitesse en Rigtersbleek noo dig zijn. Rigtersbleek heeft echter Zaterdag een protest tegen Labor verloren en een gewonnen wedstrijd in een gelijk gespeelden zien veran. deren. Daardoor eindigt vitesse met 8, Rigtersbleek met 7 punten. En dus heeft Arnhem wederom een eerste klasser! ge maanden geleden een ur. gentielljst voor te herbouwen zakenpanden werd ingediend, w.o. die aan de Kleine Markt. Deze laatste kunnen echter niet in den oorspronkelyken vorm worden herbouwd. zoo_ dat de perceelen moeten wor den hervcrkaveld. D© daartoe noodige onteigening verkeert reeds in een ver gevorderd stadium. Ook het uiterlijk van de stad blijkt de aandacht van B. en W. te hebben. Een schets ontwerp voor een te stichten stadhuis is reeds gereed. Over de demping van hét Spuiboe. zem worden nog besprekingen gevoerd. De kwestie van het vertrek van veel ambtenaren, speciaal van de secretarie, baart ook B. en W. veel zorg. B. en W. vertrouwen, dait de kwaliteit van het gas zal ver beteren zoodra de derde oven vernieuwd is. Plannen voor het aanbrengen van een vier den oven zijn in voorbereiding. In 1946 zullen te Vlissingen niet 58, maar 71 nieuwe wo ningen worden gebouwd, wel ke binnenkort zullen worden aanbesteed. B. en W. streven er naar zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan het euvel der samenwoning. SPORTVELDEN. Het college beaamt, dat de positie der sportvelden in Vlissingen onhoudbaar is. Hiermede wordt in het nieuwe uitbreidingsplan dan ook ter dege rekening gehouden. Naast het noodsportveld op het vliegveld, zal wellicht ook nog een terrein aan den Kou. dekerlcscheweg in orde ge maakt kunnen worden, evenals een terrein bij Wachtpost 66. In elk geval wordt aan de sportbelangen alle aandacht besteed. B. en W. erkennen de be zwaren van het hebben van een sportterrein in de omge ving van een kerk, maar he laas is hét Van Nispenplein op het oogenblik het eenige eenigszins bruikbare sportveld in Vlissingen. Getracht zal het bespelen van dit ter rein op Zondag te beëindigen, zoodra het noodterrein op het vliegveld gereed is. Het toezicht op het strand zal worden verscherpt, hoewel de zedelijkheid daar naar het oordeel van de politie en den badchef niet te wenschen over laat. voldoende mate hersteld. Deze molen uit het jaar 1847 is de laatste werkende windmolen van de Zeeuwsche hoofdstad. Zijn herstel zal dus eiken Mid delburger verheugen. FILMMIDDAG AMBACHTS- EN MACHINISTENSCHOOL. In het kader van de herden- ikngsfeestelijkheden in verband met de jubilea van Ambachts school en Opleiding Scheeps- werktuigkundigen te Middel burg werd voor schoolbestuur, leeraars, leerlingen en genoo- digden Vrydag j.l. in den Schouwburg een filmmiddag georganiseerd. Vertoond wer den een 6-tal populair-weten- schappelrjke documentaire films; een deel van de film over de droogmaking van Walcheren door J. de Haas en Mannus Franke en drie films van Philips. Rhythme Alche mie, een populaire uiteenzet ting van de atoomsplitsing en de weg omhoog, een stimulee- rende film tot vergrooting van de werklust Aan het einde van dezen be- langwekkenden middag, sprak de directeur van ambachts school en machinistenopleiding, de heer E. Visscher, een slot woord, waarin spr. o.m, dank bracht aan den organisator van den middag, den heer J. P. P. de Blécourt Vlissingen Bevestiging en intrede van ds. H. Aalbers. In den Zondagmorgendienst is de nieuwe predikant der Ned. Hervormde gemeente van Vlissingen, ds. H. Aalbers van Rilland-Bath, in de St. Jacobs- kerk bevestigd door zijn va der, ds. L. R. Aalbers, die daarbij tot tekst had gekozen 2 Cor. 2 16b en 17. In den avonddienst deed ds. H. Aalbers zyn intrede. Onder de aanwezigen bevonden zich daarbij burgemeester mr. Kolff en zijn echtgenoote, wet houder W. Poppe, de waarne mend gemeente-secretaris, de heer A. de Bérjl, vertegenwoor digers van de Geref. kerk, de Chr. Geref. gem., de Luther- sche kerk en de Doon«°ezinde Broederschap, de drie plaat selijke Hervormde predikanten, predikanten uit den omtrek enz. Ds. Aalbers las eenige ge deelten uit Joh. 3 en Philip- penzen 2 om daarna te begin nen met enkele persoonlijke toespraken. Daarbij bracht hij dank aan zijn vader voor de wjjze waarop deze hem tot zijn werk in Vlissingen had willen inleiden. Tot zijn colle ga's te Vlissingen en van den ring zelde spr. te vertrouwen r een goede samenwerking in een sfeer van onderling ver trouwen. Ook richtte spr. zich tct kerkeraad, kerkvoogdij en notabelen, tot de gemeente en in 't bijzonder tot ben, die wo nen in het deel, dat aan zijn zorgen wordt toegewijd: de omgeving van de haven. Voor zyn intree-preek had ds. Aalbers tot tekst gekozen Philippensen 2, vers 911, waarbij hij er op wees, dat wat er ook gebeuren moge. Je zus de Heer dezer wereld is en zal blijven. God heeft Hem verhoogd en een naam gege ven, welke boven allen naam ir, opdat alle knie zich voor Hem zou buigen en alle tong zou belijden, dat Jezus Christus is de Heer tot heer lijkheid van God den Vader. Na het dankgebed en de zegenbede zong de gemeente den nieuwen predikant nog twee verzen van Gezang 263 toe. Aan den dienst werd me dewerking verleend door hot kerkkoor o.l.v. den heer J. Rijn. JUBILEUM. Op 25 Juli jl. herdacht de heer P. C. Alleda het feit. dat hij 50 jaar in dienst was bij de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen. De di rectie noodigde den jubilaris uit naar Rotterdam te komen, waar dit feit feestelijk werd herdacht. O.a. werd de heer Alleda toegesproken door den directeur van de Maatschappij, den heer H. J. v. d. Roemer. Domburg DE NIEUWE RAAD. Van de voor den gemeente raad gekozen heeren zal één lid zijn zetel moeten afstaan, aangezien de heeren P. en W. Brand broers zijn. Vrijdag avond bracht het muziekge zelschap „Apollo" aan de nieuwe raadsleden een sere nade. Geslaagd is voor het exa men boekhouden van de Asso ciatie voor de practykexamens, de heer J. P. Wattel te Mid delburg. 1 In de week van 22 t.m. 27 Juli werden te Veere 5529 kg. consumptiegarnalen aan gevoerd. Voor het examen archief ambtenaar 2e klasse is ge slaagd de heer M P de Bruin, ambtenaar aan het Ryksarl chief in Zeeland, te Middel burg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1