PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT De Raadsverkiezingen in Zeeland De resultaten in Zeelands grootste steden DE UITSLAGEN Cadzand als badplaats weer herleefd Wederopbouw aan de Vlaamsche kust De verkiezingsuitslagen. Hoofdredacteur ft MW* ^^■Cdén«"?r..\LS* ssaftn v»*:. Slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 27 Jufl 1940 189e Jaargang Nummer 178 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2—» Bureaux gevestigd te Vllsslngen Walatraat 58-60. tel 10 f2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924, Poes Turfkade 15 tel. 2475 Oostburg Gratemastraat^JTeraeuzen^Brouwerllstraa^ Middelburg. In Vllsslngen liep &vond bijzonder vlot. Precies zes uur kwam de eerste uitslag binnen en om tien minuten voor zeven waren alle stembu- reaux compleet en kon er op ons redactiebureau geteld en gerekend worden. Ook dat echiedde in den kortst mog< ken tijd, zoodat om enkele mi nuten over zeven de zetelver- deeling in den nieuwen Vlis- singscnen gemeenteraad op on ze bulletinborden kon worden bekend gemaakt; ruim drie kwartier vóór de officieele uit slag op het Stadhuis bekend was en ook deze verschilde niet'één stem van het door ons berekende resultaat. Uitge bracht werden 9370 stemmen, waarvan 424 van onwaarde, zoodat er 8996 geldige stem men waren. Hiervan verwier ven: Partij van den Arbeid 3851 stemmen, Chr. Hist, Unie 1393, Anti Rev. Partij 1210, Partij van de Vrijheid Kath. Volkspartij 1051 Comm. Partij Ned. 753. Aangezien er 19 zetels te verdeelen waren, bedroeg de kiesdeeler 8996 19 470 84. Bij de eerste verdeeling wer den dus toegewezen aan de P. v. d. A. 8 zetels, C.H.U. 2 ze tels, A.R.P. 2 zetels, P. v d. V. 1 zetel, K.VP. 2 zetels en C.P. N. 1 zetel. Drie zetels bleven nog te verdeelen, waarvoor het stelsel van de grootste gemid delden diende te worden toege past. Dit had tot resultaat, dat de restzetels achtereenvolger}* werden toegewezen aan de C. H.U. de P. v. d. A en de A. R. P. In den nieuwen raad krijgen dus zitting 9 loden var de Par tij van den Arbeid 3 van de Chr. Hist Unie, 3 van de Anti Rev. Partij. 1 van de Partij van de Vrijheid, 2 van de Kath. Volkspartij en 1 van de Comm. Paty Ned. De raad van 1939 bestond uit 6 Soc. Democraten, 2 Vrijz. Democraten, 3 leden van dfe C. H. U., 3 Anti Revolutionnai- ren, 2 leden van den Vrijheids bond an 3 Katholieken. De namen van de gekozen raadsleden zijn: Partij van den Arbeid: L. P. van Oorschot, M. GEEN GROOTE VERSCHUIVINGEN. Noodweer deed „verkiezingsavond" mislukken. De gemeenteraadsverkiezin gen hebben in Zeeland weinig sensatie opgeleverd ten zij dan. dat trjdens de publica tie van de uitslagen zich een wolkbreuk boven onze provin cie ontlast/te, gepaard gaande jnet hevige rukwinden, waar door veel van de attractie ver loren ging. De belangstellen den werden door het noodweer weggevaagd! Pas toen het weer droog werd, steeg de be langstelling weer. In Middelburg veroverde de Partij van den Arbeid 9 zetels, de A.R. kregen er 4, de C.H. 3, de Party van de Vrijheid 1, de Staatk. Geref. 1 en de In den noodraad was de ver deeling Partij van den Arbeid 8, AJt. 4, C.H. 3, Partij van de Vrijheid 1. Staatk. Geref. 1, R.K. 1, Communisten 1. terwijl in den Raad van 1939 de Partij van den Arbeid 7 zetels, de AR. 3, de OH. 3, de Partij van de Vrijheid 2, de Staatk. Geref. 1 en de R.K. 1 zetel [hadden. Vergeleken bij 1939 heeft de Partij van den Arbeid dus zelfs 2 zetels winst behaald. De com munisten verspeelden hun ze- Itel. Gekozen werden voor de Partij van den Arbeid de hee_ ren A. J. Berenpas, L. A. Schenk, L. J. Geers, L van Loo, ar. M. de Vink, A. J. Schuite- ma, A. J. P. C. de Vlieger, L. Goedbloed en H. J. Flierman. Voor de A.R. werden gekozen ij. W. Kögeler J. S. Hoek. P. Meliefste en M. Wattel. Voor de C.H. G. H. Luijendrjk A. Flipse en mr. P. van Empel. De Partij van de Vrijheid wordt door B. C. Hesselink vertegen woordigd, de Staatk. Geref. Partij door A. J. Schot, de R.K. Volkspartij door L. J. van 't Westende. Verscheidene nieuwe gezich ten komen den Raad binnen en wel drie leden van de Partij van den Arbeid, nl. Mevr. de Vlieger, de heer Goedbloed en de heer Flierman. Bij de C.H. is mr. P. v. Empel een nieuwe ling, bij de Partij van de Vrij heid de heer B. A. Hesselink. Even zag het er bij de bere. kening van den uitslag naar uit, dat ook de Communisten weer een zetel zouden krijgen. Het gemiddelde van de Partij van den Arbeid lag echter zoo (hoog, dat deze partij den Com munisten den zetel af kon snoepen. Maar dat was dan ook de eenige verschuiving van beteekenis en vergeleken bij iden noodraad, de eenige ver andering. Bekende gezichten verdwij nen ook. Wij noemen onder meer ir. A Rothuizen, mr. Th. Portheine L. P. J. Sulkes, J. J. de Rey'„ mr. W. F. E. baron van der Feltz en niet te ver geten mr. A. J. van der Weel. In zooverre mag dus in Mid delburg wel degelijk van veel verandering gesproken den. A. Popering, M. A. L. Beun, J. Post, M. J. van Poelje, A. van Sehyndel. A. R. Köndg, A. de Bart en J T. Visser; Chr. Hist. Unie: H. van Rooijen, J. P. Ventevoge1 en mevr. A. D. HartjesNrjland; Anti Rev. Part\j: W. Poppe, J. Marijs en J L. de Wit; Partij van de Vrijheid: H. B. J. Knoop; Kath. Volkspartij: E. Andriessen en M. J. Corveleijn; Comm. Party Ned.: C. M Schillemans. Van de 19 gekozenen hebben er slechts 5 niet eerder zitting •ehad, nl. de heéren Beun, van Jchijndel, Visser, Venitevogel en Corveleijn. Op alle lijsten zijn de eerst- geplaatsten ook gekozen, hoe wel het er op die van de Partij van de Vrijheid aof even om gespannen heeft. Op deze lijst werden nl. 688 stemmen Uïtge bracht, waarvan 387 op dei heer Knoop en 237 op den heer J. L. Verhagen. Geen van beiden had dus den iyst_kiesdeeler be reikt, maar daar de heer Knoop meer dan de helft van den lijst-klesdeeler op zich ver_ eenigd had werd hij tot raads lid gekozen. De uitslag van de stemming- te Goes, die na een vrij rustige verkiezingsaotie en een zeker rustigen verkiezingsdag Vrij dag bekend werd heeft toch tenslotte nog enkele verrassin gen gebracht, en bewezen, dat het stelsel van voorkeurstem men toch in bepaalde gevallen tot resultaten kan leiden. Maar laten wij eerst even zien hoe de raad van Goes, die in 1941 „naar huis" werd ge zonden door de bezetters, er uit zag. Hij telde toen het was voor de grenswijziging mét Kloetinge 13 leden, ver deeld als volgt: 2 R.K. 2 A.R., 2 S.D.A.P., 4 Christ. Hist, en 3 Vrijheidsbonders. In den thans nog fungeerenden tydelijken rneenteraad hebben zitting leden van de Party v. d. Arbeid. 2 R.K., 4 leden van de Party v. <L Vrijheid, 2 Antirev. en 4 Chr. Hist. Gisteren werden gekozen vijf leden van de Party v. <L Ar beid en wel dhr. Buys en Ha- verhoek, die zitting hadden en de Munck, Visscher en Bouw man; van de R.V.P. de heeren Roose (aftr.) en Somers, van de Anti-Rev. en St. Ger. ïyst de heeren Zuidema en Vin gerling, beiden aftr. antirev.; van de Partij van de Vrijheid de heer Ir. Stoel Feuerstein en met voorkeurstemmen de heer de Roo, beiden aftredend. Van de Chr. Hist, party de heeren Goeman, van Melle, Polder man, allen aftredend en met voorkeurstemmen de heer de Kruijter. Van hen die in tydelijken raad zitting hadden komen niet terug ae heeren Franken en Koolwyk van de Party v. d. Vrijheid en Duvekot, van de Chr. Hist, die wel candidaat waren, en de heeren Schoch van de Party van den Arbeid en van Boven van de K.V.P., die niet op de ïyst voor kwa men. Dit gedenkraamdat gewijd is aan den. aan de Ambachtschool te Middelburg verbonden Machinistencursuswerd bij het deze week gevierde jubileum geschonken door het Gemeentebestuur. AAGTEKERKE. Uitgebracht 358, van on waarde 9, geldige stemmen 349. Anti-Rev Party 54 1 zetel: J. Moens; Staatk. Geref. P. 142 3 zetels: W. de Visser, S. Wisse Pzn., S de Visser Gzn.; Ltjst van Herv. 97 2 zetels: A Willemse, P. de Visser Czn.; Vrye lijst 56 1 zetel: S. de Visser Pzn, ABNEMTJIDEN Uitgebracht 1417, van on waarde 69, geldige stemmen 1348. Party van den Arbeid 177 1 zetel: A. C. Visser; Anti- Rev. Party 279 2 zetels: Joh. Kryger, B. J. la Soe; Chr. Hist. Unie 266 2 zetels: J. Polderdijk. Jac. Scheele; Staat- k Gerei Party 300 3 zetels: J.' J. van Horssen, BI. Marys, Joh. v. Belzen; Algemeen Be lang 326 3 zetels: Joz. Sie- reveld 1)» Anth. Schuit, P. Janze 1) 1) Zwagers, een van beiden vervangen door M. Siereveld. BIGGEKERKE. Uitgebracht 422, van on waarde 7, geldige stemmen 415. Anti-Rev. Party 140 2 ze tels: J Kodde, P Polderman; Chr. Hist. Unie 147 3 zetels: P. Lampert, P. Janse. J. Moens; Staatk. Geref. 51 1 zetel: J. Meyers; Onafh. Party 77 1 zetel: A de Voogd. DOMBURG. Uitgebracht 809, van on waarde 11, geldige stemmen 798. Party van den Arbeid 220 2 zetels: C. Geldof, P. Brand (gem. r. '39 S.D.A.P. 1 zetel)Anti-Rev. Party en Chr. Hist Unie 245 2 zetels: J. Warners, S. Boersma (gem. r. '39 A.R. 1 z„ C.H. 1 z.); Staatk. Geref. Party 117 1 zetel: P. Wisse Szn. ('39 1 z.); Gemeentebelang 216 2 ze tels: W. Brand. G. Tichelaar. GRIJPS KERKE. Uitgebracht 438, van on waarde 5, geldige stemmen 433. Anti-Rev. Partij 247 4 zetels: A. Geschiere P. Ton, W. de Wolf, A. Francke; Staatk. Geref. 38 geen zetel; Ge meente Belang 148 3 zetels: J. C. Cevaal, A. W. Ce vaal. P. Schoe. KOUDEKERKS. Uitgebracht 1117, van on waarde 34 geldige stemmen 1083. Partij van den Arbeid 150 1 zetel: W. Touw; Anti- Rev. Party 353 2 zetels: J. de Buck J. de Kroo; Christ. Hist, P. '373 3 zetels: 5. Jasperse, J. Vos, W. Ova; Staatk. Geref. P. 45 geen ze tel; Gemeentebelang 162 zetel: P. Flipse. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Uitgebracht 822, van on waarde 25, geldige stemmen 797. Party van den Arbeid 250 2 zetels: C. v. Nimwegen, S. Janse Jzn.; Anti-Rev. Par ty d en Chr. Hist. Unie 339 3 zetels: I G.de Lange. J Kwekkeboom Sr., Iz. Joosse; Staatk. Geref. Party 91 1 zetel: Joh. Boone; Algemeen Belang 117 1 zetel: C. Pol- derdyk Uitgebracht 296, van on waarde 3, geldige stemmen 293. Anti-Rev. Party 109 3 tels: W. de Buck I. Matthysse, L Matthysse; Chr. Hist. Unie 44 1 zetel: K. Dekker; Staatk. Geref. Party 140 3 zetels: J. Francke, J. de Korte, A. de Visser. OOSTKAPELLE. Uitgebracht 794, van on waarde 21. geldige stemmen 773. Anti-Rev. Party 245 2 zetels: C. Wondergem, D. Cop- poolse; Chr. Hist. Unie 109 1 zetel: F. C. de Roo; Staatk. Geref. Partij 114 1 zetel: M. Reinhout; Vrye hjst 305 3 zetels: St. Roelse, Z. Maljaars, A. W. Louws. ST. LAURENS. Uitgebracht- 650, van on waarde 8, geldige stemmen 642. Anti-Rev. Party 310 4 ze tels: P. Boon J. Riemens J. Marinisse, J. Koole Mzn.; Chr. Hist. Unie 168 2 zetels: K, Wouterse, J. Koole Dzn.; St. Geref. P. 56 geen zetel; Ge meentebelang 108 1 zetel; K. A. Hamelink. SEROOSKERKE, Uitgebracht 828, van on waarde 13 geldige stemmen 815. Anti-Rev, Party 475 4 zetels: G. Christiaanse, A. Goedbloed. M. Izeboud, P. Kes- teloo; Chr. Hist. Unie 256 3 zetels: W. Joboe, W. C. Allaart, L. Cornelisse; Staatk. Geref. P. 84 geen ze .el. SOUBURG. Uitgebracht 2188, van on. waarde 84 geldige stemmen 2104. Party van den Arbeid 908 5 zetels; Anti-Rev. Par ty en Chr. Hist. Unie 1005 6 zetels; Gemeentebelang 131. VEERE. Uitgebracht 606, van on- De hotelhouder nog zeer gedupeerd. Duinen en strand weer vrij. NU het volop zomer is en de vacanties zyn aange broken, is ons door ve len gevraagd hoe de toestand is in Cadzand, het lieflyke, rustige badplaatsje in West Zeeuwsch Vlaanderen, welk plaatsje reeds vóór den oorlog bezig was een naam te verwerven in de rijen van onze meeat bekende bad plaatsen. Cadzand heeft veel geleden, niet alleen het dorp zelf, waar o.a. het fraaie Herv. kerkje grootendeels verwoest werd en waar tal van boerde- ryen het moesten ontgelden. Het zwaarst heeft echter de kuststrook geleden, zulks in verband met den toegangs weg naar Antwerpen. De Duitschers hebben ook hier niet ontzien. Edoch, men heeft in Cad zand niet stil .ezeten, doch er is met man en macht ge werkt en het is voor ons, die dagelyks getuige zyn van de slechte vorderingen by den opbouw van W. Zw. Vlaan deren, werkelyk ;en verade ming om te zien, dat er in Cadzand wel iets wordt be reikt. In gezelschap van burge meester Leenhouts, een gebo ren en getogen Cadzandtenaar, hebben wy Cadzand en Re- tranchement bezocht. In het lieve kerkje, pupil van monu- mentenorg, was het een en al leven en bedryvigheid, om dat men bezig is met het de finitief herstel. Het fraaie torentje is reeds geheel her steld. De klok is uit Duitsch- land teruggekeerd, het uur werk hersteld en binnenkort zullen er wijzerplaten weer den tfd aangeven Binnen en kele maanden zal het herstel gereed zyn. Weliswaar zullen de fraaie gebrandschilderde ramen ontbreken, maar dat is nu eenmaal nog niet te vervangen. In het dorp is men bezig met het leggen der fundeeringen voor de 7 wetswoningen. waarvan Cad zand de primeur heeft. Ver moedelijk zullen er nog 6 by- komen. 2 K.M VRIJ STRAND EN DUIN. Tusschen wy'd uitgestrekte, kleurryke landouwen zyn we naar de kust gefietst, waar door de gemeente borden zijn geplaatst, waarop vermeld, dat weliswaar strand en duin van mynen e.e. zyn gezuiverd, doch dat het betreden slechts kan geschieden voor eigen risico. Dat maakt een eenigs- zins onprettigen indruk, maar het is nu eenmaal een maat regel die het gemeentebestuur moet nemen. Insiders zyn overtuigd dat er geen gevaar meer aanwezig is, mits men zich niet begeeft binnen de afgezette strook, dat is de Tienhoudend en Zwarte pol der, waar de munitie ligt opgeslagen om onschadelyk gemaakt te worden. Op het duin heeft men een verrukkelyk panorama. Eener- zyds het prachtige, vlakke strand met het steeds wisse lende aspect van de Schelde- monding, met op den achter grond de blanke duinenry van Walcheren, anderzyds het landelyke, met hier en daar een boerderij en het dorp op den achtergrond, terwijl in de verte de toren van Sc. Anna ter Muiden het panorama vol tooit. Vele gasten van Knock e trachten een wandeling langs het strand te maken naar Cadzand. Helaas worden zy daarin verhinderd door de Ned. douane, wat onze devie- zenpositie niet ten goede komt. Getracht wordt daar om voor den bezoekers een soepeler regeling te verkry- gen. De Rommelasperges zjjn, dank zy de daadwerkelyke medewerking van de hoteliers, opgeruimd Deze hoteliers zyn wel zeer ernstig gedupeerd. Acht hotels zyn er nl. ver dwenen en nog slechts één hotel, hoewel ook beschadigd, is in bedr«f. Deze eigenaar heeft echter ook met groote moeiiykheden te kampen, daar de moffen de geheele inventa ris hebben geroofd. Het hotel is echter voor het geheele seizoen volgeboekt. Een andere hotelhouder heeft een nood-hotel-café restaurant laten zetten, dat dezer dagen geopend wordt. Het hotel „de Schelde" zal opnieuw worden opgebouwd en er bestaan nog meerdere plannen, wel een bewijs dat men in Cadzand niet stil zit. Reeds nu is er veel bezoek van dagjesmenschen en wy zagen ook reeds een aantal kampeertenten blinken tus schen de fraaie boschages aan den voet der duinen wy spraken gasten uit Holland en zy waren enthou siast. Wij hebben het duin ge volgd naar Retranchement, maar daarover in een volgend artikeltje. ALS ge even over de grens Knocke binnenwandelt, badplaats met internatio nale reputatie, dan kykt ge uw oogen uit! Het is er als voor den oorlog Er is zoo op het eerste gezicht geen vernieling te bespeuren, de menschen fla neer en er in felgekleurde zo- mercostumes. zooals men ze in Nederland vruchteloos zoekt, er heerscht bedryvigheid, ver tier, er is amusement van de allerbovenste plank en als Zeeuw denkt ge onwillekeurig aan Vlissingen, aan Zoutelande aan Domburg en zoo menige andere badplaats... Waarom in Knocke alles wèl tot in de puntjes, waarom in het toch ook zwaar getroffen Ostende een vrijwel volledig herstel en waarom in Zeeland niet! DE SCHOONE SCHIJN. Laat u niet bedriegen door den schoonen schyn! De Bel gen hebben, naar men ons ver zekerde, den wederopbouw in het kustgebied op hun manier geregeld. Ze gingen uit van de veronderstelling, dat er twee plaatsen langs hun kust wa ren, die in de allereerste plaats hersteld moesten worden: Os tende, waar de Franschen en de Engelschen naar toe zouden komen en Knocke, waar de Hollanders zouden verschynen met welgevulde beurzen. Os tende en Knocke werden dus tot op zekere hoogte parade paard jes en het is inderdaad een lust om ze te zien rond draven Maar kjjk daarnaast ook in de Panne, in Wenduine. in Blankenherghe en Heyst en ge zult zien, dat de dingen er daar minder rooskleurig uitzien. Immers ook de Belgische kunststrook is door de Duit schers grondig vernield. Ook 28, geldige stemmen 578. Anti-Rev. Party 205 3 zetels: D. Kasse Dzn^ J. Bak ker Jz., C. J. Luyk; Chr. Hist. Unie 147 2 zetels: S. Kodde, J. Mesu; Party van de Vrijh. 25 geen zetel; Gemengde Ïyst van links 201 2 zetels: J. J. van Beveren, A. C. van Nieuwenhuyzen. VROUWENPOLDER. Uitgebracht 533, van on waarde 19, geldige stemmen 514. Anti-Rev. Party 354 5 zetels: N. Mesu, J. Francois, S. de Visser, A. P. Wouters, J. Geerse Jr.; Chr'. Hist. Unie 160 2 zetels: G. de Vos, C. Lan- gebeek. WESTKAPELLB. Uitgebracht 1139, van on waarde 23, geldige stemmen 1116. Anti-Rev. Party en Chr. Hist. Unie 305 2 zetels: L. Minderhoud Jz. (CR.), St. Lous Adrzn (AR.); Staatk. Geref. Party" 162 1 zetel: H. Cysouw; Gemeentebelang 262 2 zetels: J. Ligthart Schenk, K. Minderhout Jzn.; Arbeiders, party 387 2 zetels: W. Ga- brielse Azn., P. Verhage Lz. ZOUTELANDE. Uitgebracht 434, van on waarde 11 geldige stemmen 423 Anti-ftev. Party 80 1 zetel: S. van Sluys Mzn.; Chr. Hist. Unie 149 3 zetels: P. Cyvat, P. Leynse, J. Stroo (in tyd. gemeenteraad 3 zetels); Staatk. Geref. Party 67 1 zetel: K. de Wolf (in tfd gem. raad 2 zetels); Gemeentebe lang 93 2 zetels: G. Gabriëlse, J. Verhage Wzn. (in tyd. raad 1 zetel); Vrye ïyst 34 geen zetel (in tyd. raad 1 zetel). '8 H. ABTSKERKE. Uitgebrachte stemmen 228; ongeldige stemmen 9; geldige Geref. 25 st., 1 zetel, A. v. d. stemmen 219; A.R. en St. Vrie; R.K. 35 st., 1 zetel, Jac. v. 't Westeinde; Vrije Irjst P. de Jonge 89 st., 3 zetels, Ostende en Knocke: twee paradepaardjes! Elders nog ruïnes en puinbergen.... Evenals by do vorige verkie zingen was door de Zeeuwsche dagbladen de afspraak ge maakt. dat de veiilezingsuit- siagen gezamenlijk verzameld zonden worden. Terwijl het Zeeuwsch Dagblad en ons blad deze afspraak, voor wat hun taak betrof, volledig nakwa. men, hebben De Stem, De Vr\je Stemmen en De Vrye Zeeuw zonder eenige vooraf gaande waarschuwing, deze afspraak gebroken. Het resul taat is helaas, dat wy met na me de Zeeuwsch Vlaamsche uitslagen slechts ten deele kunnen publloeeren. Redactie. P. de Jonge Azn., Q. A. v. Vrie, G. Braam Gzn.; Vrye Ïyst Minnaard 70 st., 2 zetels W. Minnaard, M. H. v. Liere. Er moest geloot worden tusschen P. de Jong Azn. en W. Minnaard. 's H- AREND SKERKE. C.h. 728 4 zetels; Ar. 680 3 zetels; K.V.P. 465 2 zetels: Arb. 236 1 zetel; Vrijheid 245 1 zetel. BORSSELE. AR. 86 stemmen, 1 zetel, M. de Mey; St. Geref. 190 st., 2 zetels, A. J. Melis, P. v. Liere; Gemeentebelang 372 st., 3 zetels A v. Zweeden, C. Almekinaers, Jan Wal- hout Jaczn.; R.K. 126 st, 1 zetel, W. v. 't Westeinde. BAARLAND. Uitgebrachte stemmen 485; ongeldige stemmen 17; Gel dige stemmen 468. A.R. 221 st., 3 zetels, M. Murre, C. van Damme, Jac. Elenbaas; R.K 106 st., 2 zetels, M. Al- lemêkinders, L. v. 't West einde; vrye lysten: 81 st, 1 zetel, Hub. de Vriend; vrije lysten, 59 at, 1 zetel C. J. de Mol. '8 GRAVENPOLDER. Geldige atemmen 681. Anti- Rev. Party 86 1 zetel: Joh. op 't Hof; Chr. Hist Unie 187 2 zetels: J. de Schipper, F. Nysse; Party van den Arbeid 77 1 zetel: O. Tissing; St Geref. Party 249 2 zetels: A. Hoogesteger, A de Kraker; R.K.V. 82 1 zetel: M. Grim. HEINKENSZAND 1117 geldige stemmen. K.V. P. 526: 3 zetels, A Simonse] A Rijk, L. Geus; Gem. Be lang 435: 3 zetels, C. Cappo.i, C. Nysse, C Dellebeek; A.R. 156: 1 zetel, M. de Leeuw.' HOEDEKEN SKERKE. Uitgebrachte stemmen 837; van onwaarde 13; geldige stemmen 824. Ly'st Hkerke: 406, J. Boogaard (ch); L. Louws (P.v.d.A) Jan Boone (St. G.), K.V.P. 418: Marinus Steyn, Jacobus Beulens, Cor nells Franse, Petrus J. Leen man. KRABBENDIJKE. Uitgebrachte stemmen 1373, ongeldige stemmen 17. geldige rtemmen 1356. Anti Rev. Party 207 1 zetel: L. Th. Voge- hier ligt de eene bunker naast de andere en aan ruïnes van wat eens riante hotels en pen sions -waren, is allesbehalve gebrek. Er is hier veel minder; aan herstel gedaan, dan bij voorbeeld op Walcheren. Men kon nu eenmaal twee richtin gen inslaan. De eene methode was: Zorgen, dat er weer vol doende woongelegenheid kwam en het badleven en het toeris tenverkeer op de tweede plaats zetten. De andere was: het toeristenverkeer en het badle ven den voorrang geven en pas later, of op veel bescheidener schaal de woongelegenheid aan de orde te laten komen. Op Walcheren heeft men het eerste gekozen. Men heeft ge tracht door noodherstel weer woonruimte te scheppen. Men is daarmede byna gereed en zooals bekend komen nu de middenstanders en de badbe- dryven aan de beurt, Komt er voldoende materiaal, dan kan hier een snel tempo worden doorgevoerd en zal Walcheren er volgend jaar heel anders uit zien, dan dit jaar helaas nog het geval is. De perspectieven zyn niet slecht. In België echter heeft men twee paradepaardjes uit den grond gestampt maar is men met de rest minder ver, dan by ons. En als het er op aan komt, zullen de meeste Zeeu wen dan toch de voorkeur ge ven aan de by ons toegepaste methode. Want eer de Vlaamsche kuststreek weer de oude is, zullen er nog jaren moeten verstryken. GEEN VREEMDELINGEN.., Trouwens: Knocke en Osten de zy'n niet in alle opzichten een succes. De verwachte vreemdelingen stroom is namelyk uitgebleven. Nederlanders zyn schaars in Knocke en Engelschen al evenzeer en in Ostende hebben weliswaar de festiviteiten veel vertier gebracht, maar laten de vreemdelingen ook al op zich wachten. Geen Franschen, geen Britten. Praat men met de hotelhou ders. die kosten noch moeiten gespaard hebben om hun be drijven prima in orde te krij gen, dan hoort men het eene klaaglied na het andere. Er zyn geen gasten Men kan er in een hotel te recht komen met yeertig man personeel en drie gasten- Het is geen uitzondering, dat ge ergens een plaatsje zoekt op een terras en eenvoudig ver„ legen wordt door de hulpvaar digheid van het legertje bedie nend. personeel dat u omringt. De bedrijvigheid, die er heerscht in Knocke en Osten de is dan ook voor een niet ge ring gedeelte afkomstig van de inwoners van deze plaatsen en van de Belgen zelf. die als dag jesmenschen komen of een weekend in de kuststrook doorbrengen. En deze Belgen putten nu eenmaal uit een heel wat minder ruime beurs, dan eertgds de Hollanders én de Britten met hun schitterende valuta konden doen. En al is er dan ook eeh zweem van afgunst in lederen Nederlander, die ziet. hoe stra_ lend Knocke en Ostende er al weer uitzien de lust om te ruilen is niet groot. Er zyn te veel tegenhangers. De Belgische kuststreek was byv. ryk aan enorme sana toria, had talrijke kindertehui zen. En die staan daar alle maal nog leeg. met gaten in de daken, met glaslooze vensters, terwyï noodherstel voldoende zou zyn geweest om hier aan duizenden patiënten herstel en gezondheid te schenken Een Mlddelburgsche wensch. In een der stembussen te Middelburg werd het volgende schrijven gevonden: Laat de nieuwe leden van den Raad allereerst zorgen voor gaslevering dag en nacht zooals in de overige provincies. Dan toonen ze mannen van de daad te zyn. Een wensch. die alle huis vrouwen Wel uit het hart zal zyn gegrepen. laar; Chr. Hist. Unie 380 2 zetels: W P. Gebraat, D Wa- veryn; Staatk. Geref. Party 481 2 zetels: G. van Velzeh, J. Zandyk; Gem. belang 288 2 zetels: M, de Jonge N. L. Markusse. KORTGENE. Uitgebrachte stemmen 2258; ongeldige stemmen 39; gel dige stemmen 2219. A.R. 285 st., 1 zetel J. M. Contant; C.H.U. 552 st, 3 zetels F. A. Klaassen, C. L. Maas, P. Jansen; P.v.d.A. 737 st., 4 zetels, K, Flipse, P. J. Bom, C. de Fouw, A. Willeman; St. Geref. Party* 123 st.; Gem. Belang 522 st., 3 zetels, A, v. d. Weele, P. de Regt, G. J. de Graag. (Vervolg op pag. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1