n^"p^k0 Maandag vredesconferentie in Parijs Stopzetting der evacuatie incorrect en te betreuren Fel requisitoir tegen de Nazi leiders si- Boerderijen uit puin van den Haag TWEEDE BLAD Provinciale Zeeuwsche Courant Zaterdag 27 Juli 1946 DE WETENSCHAP HET LAATSTE WOORD? L-/ hebben er allen moe te maken. HeUii uw oudste toe- latinesexamen deed voor het Gymnasium, hetaiju getuige waa van de feestelijkheden ter rige Am- iddelburg, was van eere van de 65. hetS33 het° Lustrum van de UtSchhrche Universiteit uw aandaeht trok, het zijn aUe ge beurtenissen in het kleinere of wildere verband der princi- _ieeje of afgeleide wetenschap. Hoe ver dit verband zich uit strekt. was onlangs voor 600 studenten de hoofdvraag op een jaarlijksch congres te Bir mingham, uitgaande van de National Union of Students. Begaan waren zg met den nood der menschheid. Velen, die het woord voerden of instem mend luisterden, was het te doen om het uitvinden van een nieuw middel om elk kwaad, waaronder de wereld gebukt gaat, te boven te komen. De slotbeschouwing van het Con gres was, dat de wetenschap der toekomst over alle moge lijkheden zal beschikken en aangewezen is om in elke cor poratie van menschen het ver lossende woord te doen hooren. Andere grootmachten zullen dan vanzelf terugtreden of te ruggedrongen worden. De we tenschap zal het winnen. Noo- dig is alleen de juiste weten schappelijke houding. Het is m\j dunkt niet over bodig het gevaar, dat hier dreigt, te signaleeren. De ware wetenschap is niet snoevend. Zelfoverschatting en wetenschappelijke arbeid ver dragen elkander nooit. Aan het begin van deze eeuw riep de laboratoriummensch het vol daan uit: Wij zijn al ver en gaan al verder; wij hebben het heerlijk ver gebracht. Maar de ontnuchtering bleef niet uit. Natuurlijk beleeft ieder mensch. die een of ander werk stuk. met eigen handen ge maakt, gereed voor zich ziet staan, het oogenblik van de kinderlijke vreugde der voldoe ning. Maar deze vreugde kan nietanders dan kortstondig zijn. Want het onontgonnen terrein is altijd nog te wijd en te onherbergzaam, om lang op üe lauweren der zelfvoldaan heid te rusten De ware naam voor het werk van student en afgestudeerde is: onderzoek. De dorst naar kennis is schooner dan de ken nis zelf. Geen enkele school, ook niet de Hoogeschool. levert Volleerde leerlingen af. De voorbeeldige wetenschap pelijke houding is die der dee moed. De wetenschap heeft niet het laatste woord. Haar taak is henaderen, ontleden, herleiden, zoeken en na het ge zochte gevonden te hebben, op. nieuw zoeken. Het laatste woord is aan den Schepper van de einden der aarde. Van Hem is al het ma teriaal der wetenschap. Alleen Zijn gezag is volstrekt W. H. B, Directoraal-gneraal voor Zeehaven- en Rijnvaart- zaken. BIJ beschikking van den Mi nister van Verkeer en Energie, werd met ingang van 15 April 1946 ingesteld het ddrectoraat- general voor zeehaven, en Rijn. Vaartzaken. Deze instelling was het gevolg van den wensch van de regee ring een grootere eenheid op het gebied van overheidsbestuur bij de behandeling van vraagstuk ken, de Zeehavens en de Rijn vaart betreffende, tot stand te brengen, teneinde het herwin nen van de oude posities der- zelve te bevorderen Het Directoraat-Generaal om vat o.a, een directoraat voor de zeehavens en een voor de Rijn vaart, terwijl daaronder tevens ressorteeren de rijkshavencom. missariaten ..Noord", voor de zeehavens benoorden Wassenaar en „Zuid" voor die ten Zuiden daarvan. Directeur-generaal voor zee haven. en Rijnvaart2aken is de heer C. C. C. van Stolk, direc teur voor de zeehavens, tevens plaatsvervangend directeur, generaal, de heer mr. W. R. v. Ben en waarnemend direc. teur voor de Rijnvaart. Jhr. mr. M. van den Brandeter. Rijks- havencommissaris „Noord" met standplaats Amsterdam, is de heer J. H. Hoogendijk. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TER VREDESCONFERENTIE, Behalve de reeds vermelde personen, zal de Nederland. sche delegatie naar de Vre, desconferentie te Parijs nog bestaan uit de heeren mr. C. J. M. Schaepman buitenge woon gezant en gevolmach tigd minister, C. C. C. v. d. Stolk, directeur-generaal voor zeehaven, en Rjjnvaartzaken, dr. J. P. A. Idenburg, chef van het kabinet van den lt. Gouv.-Gen. en mr. E. D. M. Koning, directeur van het di rectoraat handels, en industri eel beleid, terwijl mr. R. B. baron van Lynden als secre taris der delegatie zal optre den. Doodvonnissen. Door het Amsterdamsche bij zonder Gerechtshof zijn de voormalige oorlogscorrespon dent van de ..Telegraaf" de S.S.-er E A. Schuller tot Peur- sum, en de verrader van den aanval op de Weteringschans te Amsterdam, de S.S.-er J, Bogaard t*wr dood veroordeeld! Hei Wereldgebeuren Dultschland moet wachten tot September. En Rusland heeft de buit binnen. Wat hadden de Duitschers het in 1871 toch gemakkelijk, toen zü Frankrijk hadden ver slagen en in Versailles hun dic_ taat konden voorleggen! Veel gemakkelijker, dan de groote mogendheden, die na den val van Napoleon die totale Euro- peecche wasch te doen kregen. Veel gemakkelijker, dan de Groote Vier, die na den val van Wilhelm n orde in Europa moesten scheppen en oneindig veel gemakkelijker, dan de man nen, die thans den toekomsti- gen vrede voor de menschheid moeten garandeeren.. Versailles is een mislukking geworden. Men zal zich dat nog wel herinneren. Wilson, de toenmalige president der V.S., kwam naar Europa en zoo ma teloos was de vereering voor hem, dat sommigen hem als een tweeden Messias beschouwden. Wilson echter zag al zijn schoone plannen torpedeeren door den Tijger Clemenceau, door den Brit Lloyd George en door den Italiaan Orlando en de Duit schers konden zich in hun han den wrijven, toen de conferen tie achter den rug was. Ze waren er, de omstandigheden in aan merking genomen, goed afgeko. men. Oneindig veel beter, dan Oostenrijk en Hongarije om maar een voorbeeld te noemen. Nu is de Maandag ln Parijs aanvangende vredesconferentie grondig voorbereid door de nieuwe Big Four. En er zal dus vermoedelijk weinig sensatie te beleven zijn. De sensatie komt pas, als Dultschland behandeld wordt, op een speciale confe rentie in September. Thans gaan de bondgenooten van Duitsohland onder het mes komen er redelijk af. Al mopperen bijvoorbeeld de Ita lianen, zij hebben niet te klagen en Roemenië, Hongarije, Bulga rije en Finland al evenmin. Ten minste., zij zouden niet te kla gen hebben, als er achter de schermen niet het een en ander was geschied. Rusland heeft zich die kans niet laten ontglippen om in al dieze landen een overwegenden invloed te veroveren. Met econo mische en financieele ketenen zijn deze staten aan Moskou ge. bonden en er wordt niet naar gevraagdi, of zi] diat prettig vin den of niet. Politiek komen zij er zonder al te veel kleerscheu ren af. Maar voor de rest mag men veilig vaststellen dat Rus land een uiterst handig spel heeft gespeeld, gemaakt heeft, dat de buit tijdig binnen was en dat de Russische invloedssfeer zeer aanzienlijk naar het Wes ten is verschoven. In verband met de contrasten, die zich openbaren tusschen de Engelschen en Amerikanen eener-, de Russen anderzijds, is dit zeer zeker geen winst voor de toekomst. Nogmaals echter, werkelijk belangwekkend wordt het in Pa_ rijs pas als de Duitsche zaken aan de orde komen. Nog een enkel woord over de Nederlandsche delegatie naar de Parijsche vredesconferentie. Ne derland zal slechts 'n geringe rol hebben te vervullen bij de vaststelling van de vredesver dragen met de Duitsche vazal staten. En aan een kant is dit gelukkig, want onze delegatie bestaat uit figuren, die interna, tionaal nimmer een rol van be- teekenis hebben gespeeld en zelfs voor het Nederlandsche publiek groote onbekenden zijn. Zelfs Van Klef fens ontbreekt.. Had er nu werkelijk niet meer fantasie bij het samenstellen van deze Nederlandsche verte genwoordiging bij een historisch gebeuren van den allereersten rang aan den dag gelegd, kunnen worden? We komen nu wel po ver voor den dag! Textiel voor boter en spek I Te Haarlem werd door den CCD bij een manufacturen- handel achter betimmeringen een groote hoeveelheid textiel ontdekt: karpetten, loopers, divankleeden, gordijnstoffen enz. Ook in Rijasen ontdekten controleurs achtergehouden textielwaren, hier verstopt onder en achter takkebossen. De firmanten, die tegenover het publiek steeds klaagden, dat er zoo weinig textiel te krijgen is, bleken hun goede ren regelmatig voor boter, spek en worst te ruilen. Mr. J. R. H. VAN SCHA IK VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd medegedeeld, dat mr. J. R. H. van Schaik op nieuw tot voorzitter dezer Ka mer is benoemd. FRUIT OP DE BON. Half Augustus komt het fruit op dei bon. Men hoopt door dezen maatregel een billij ke verdeeling van het fruit te verkrijgen en tevens de prijzen door een maximumregeling, aan banden te kunnen leggen. Toch zal het fruit niet zoo goedkoop worden als vóór den oorlog het geval was, daar men rekening moet houden met de niet onbelangrijk ge stegen productiekosten. Volgende week een extra tabaksrantsoen. Het tweede extra-rantsoen tabak, dat op 25 Juli aange wezen zou worden, kon we gens bevoorradingsmoeilijkhe den nog nie tverstrekt worden. Volgende week zal men echter voor den tweeden maal een extra rookertje ontvangen. In het geheel zal er nog twee, of bg gunstige omstandighe den driemaal, een exitra ta baksrantsoen bekend worden gemaakt, met tusschenpoozen van veertien dagen. aldus meldt „Het Vrije Volk". GEALLIEERD OPPERBEVEL ANTWOORDT OP HET REPUBLIKEINSCHE PROTEST. Olievelden onder Indonesische controle. In het antwoord van het Ge allieerd opperbevel op het protest der Republikeinen, wordt gezegd, dat de geallieer de toestellen boven slechts nieuwsbiljetten hebben uitge worpen Door de Geallieerden zijn nooit krijgsgevangenen tegen Indonesiërs gebruikt. Het opperbevel rwodigt de Republikeinen derhalve uit het definitief bewijs te leveren, waarvan zij beweren het te kunnen geven,. Ondanks waarschuwingen, hebben de Indonesiërs bij Soe- rabaja de vijandelijkheden ge opend. De tegenmaatregelen hadden uitsluitend een defen sief karakter. Naar de gebeur tenissen te Banjoewangi is een onderzoek aan den gang. Het zou voor alle betrokke nen te betreuren zijn, aldus het Geallieerd opperbevel, indien de evacuatie werd stopgezet op grond van deze beweerde incidenten. De opperbevelheb ber zegt er van overtuigd te zijn, dat de stopzetting der evacuatie niet correct is, daar te Djogjakarta werd overeen gekomen, dat alle krijgsgevan genen en geïnterneerden den worden geëvacueerd. De schriftelijke garantie, dat dienstplichtigen met wederom onder de wapenen zouden wor den geroepen is achterwege gebleven op grond van het feit dat Indonesische repatri- eerenden eveneens zonder be perkende bepalingen naar het binnenland van Java worden doorgezonden. OLIEVELDEN. Radio Djogjakarta deelt me de, dat de olievelden van Pang- kalanbrandan, Soesoeh en Te- lok Taboehan op Noord-Suma- tra, die tot dusver door de Ja- panneezen waren bezet, over genomen zijn door de Republi- keinsche regeering, DEMI LIT AIRISATIE- Tengevolge van verscheidene omstandigheden, dienen thans nog zeer vele personen, gemili- tairiseerd dan wel in werkelij- ken. dienst opgeroepen, hetzij bij het Kon. Ned.-Ind. leger dan wel bij de Kon. landmacht, als 'militair te worden aange merkt, ofschoon zij een functie bekleeden, die in wezen niet- militair is. De legercomman dant acht thans de tgd geko men om aan deze situatie een eind te maken, en heeft te dien einde een besluit vastgesteld, waarbij de hiervoren bedoelde personen worden gedemilitari seerd dan wel met groot verlof worden gezonden. NEDERLANDSCH ITALIA ANSCHE HANDELSVERDRAG. Te Rome is thans het Ne derlandscheItaliaansche Han delsverdrag geparafeerd. De leveranties, welke tot een be drag van j 150.000.000,- zullen gaan. betreffen van Italiaan sche zijde o.m, fruit en machi nes. Nederland zal aan Italië aardappelen, fokvee, radiotoe- stelen, electrische artikelen en chemische producten leveren. Record in de mijnen. Voor de eerste maal hebben de Ldmburgsche mijnen niet voor één dag, maar voor de geheele week een recordpres tatie geleverd. De gemiddelde productie per achturigen werkdag klom tot boven de dertig duizend ton. Gezagstroepen verdwijnen. Naar gemeld wordt, zullen op 8 Augustus de gezagstr oen verdwijnen. De groote massa der manschappen zal in net Durgerlevon terugkeeren. Van de overigen zal een deel misschien emplooy kunnen vinden bij c - kampbewaking, terwijl degenen, die daarvoor gesc.-.ict zijn fro'eeenheid krij gen om naar Indië te gaan, 800 dooden en gewonden bij landing op Madoera? Door het comm. Eerste Ka merlid, den heer A. J. Koeje- mans, zijn aan den Minister van Overzeesche Gebiedsdee- len vragen gesteld in verband met berichten over zware ver liezen der Nederlandsche troe pen bij een landing op Madoe ra waarbij 800 dooden en ge wonden zouden zijn te be treuren. Het kamerlid vraagt den minister doel en aard der operatie aan de Kamer mede te deelen. Ter wille van de echtheid. Het Eerste Kamerlid de lieer Koejemans, heeft den minister van oorlog ge vraagd of het juist is, dat bij de manoeuvre te Utrecht een soldaat gedood en drie gewond werden en of de mi nister bereid is het gebruik van ontplofbare stoffen ter wille van de „echtheid" bij de oefeningen te verbieden KORTE PRED1CATIE Is dit een vreemd woord voor u? Nihil beteekent niets. En ni hilisme is het niets in het kwa draat. Met nihilisme bedoelt men niet de gedachtenwereld van Willem Schortinghuis (1700 1750), den man van de dierbare 5 nieten: ik wil niet; ik kan niet; ik weet niet; ik heb niet; ik deug niet." Schortinghuis was de piëtistdie zichzélf en zijn eigen geestelijk leven ontleedde en in die zelfontleding zijn kracht zocht en behagen schiep. Zijn l,Bevindelijke gesangen vertonende en uitverkoren son- daar I in zijn natuirstaat, II an sig selfs ontdekt en III gehey- ligt" zijn daar vol van. En on willekeurig leidt deze naar bin nen gewende vroomheid heel licht tot niets doen en zorge loosheid, tot vroom nihilisme Gewoonlijk is nihilisme de naam voor dat vervaarlijk spookgevaarte, dat onze wereld vandaag aan den dag verrader lijk, maar onbetwistbaar zoekt te overmeesteren Wij staan tegenwoordig als op een wijde vlakte, een vlakte ge lijk het verwoeste centrum van Rotterdam. Daar vindt u slechts fundamenten, hier en daar een skelet van een boom, aan den rand een steiger niet een wederopbouwarbeider en ginds een rij noodwinkels. Maar de vlakte zélf is arm, kaal, uitge storven. En het roofdier, dat mensch heet, loert er op en leeft er dichtbij, los van élke geeste lijke binding. De nihilist is de ongebondeneZijn einde is de chaos. Is er nog een boodschap voor deze nihilistische wereld. Ja, nog één! Midden in de verlatenheid van Groot-Rotterdam staat nog één martelaar overeindDat is de Groote Kerk, de St. Laurens, Nog nooit heeft men zoo goed als na Mei 1940 gezien hoe groot deze Kerk is en hoe het grond vlak van dit bedehuis de kruis vorm is. In de muren, die nu nog over zijn, rijst het kruis naar bo ven. En in de fundamenten diep in den grond zoekt het kruis een vasten bodem. Het Kruis van den Heere Jezus Christus zal blijven staan. Dit Kruis is de redding van ons vlakke, vervlakte leven. God heeft dit kruis geplant en het Evangelie van den Gekruisigde, die ook overwinnend opstond, belooft u behoud, ja. is uw be houd. Kniel neer bij dat Kruis Inbrekers met handgranaten. Te Baarle-Nassau schgnt den laatsten tijd een georganiseerde groep inbrekers speciaal in winkels te. opereeren. Enkele dagen geléden drongen ongewenschte gasten een winkel bin nen,. maar werden in hun arbeid gestoord. Men had reeds een groote partij doozen en paketten uit den winkel naar de binnenplaats gesleept, klaar om mee te nemen. Op de toon bank vond men een Duitsche handgra naat, kennelijk daar ge deponeerd met het doel om brj ontdekking als afweermiddel te worden gebruikt. Moet Arnold Meyer ontsnappen? Sinds Maandag staan aan het paleis van Justitie, en de gevangenis in 's-Hertogen. bosch onder dubbele bewaking. Naar „Het Vrije Volk" ver neemt is deze bijzondere voor zichtigheidsmaatregel getrof. fen omdat men er de lucht van gekregen heeft, dat poli tieke vrienden van Arnold Meyer plannen hebben be raamd om hun „leider" uit zijn gedwongen isolement te ver lossen. Mevrouw Sun Yat Sen, weduwe van den stichter ver de Chineesche republiek, heeft gezegd, dat de aanwezigheid van Amerikaansche troepen in China niet bevorderlijk is voor vrede en orde daar. HOUDING VAN GOERING EN SCHACHT SCHERP GEHEKELD. Gistermorgen heeft in Neurenberg rechter Jackson een fel requisitoir ge houden tegen de voormalige NazI-Ielders Alle beklaagden zijn schuldig, zoo zeide hij, niemand kan zich verschuilen achter ten onrechte voorge wende onwetendheid of ach ter de macht van een dicta torschap, dat zij zelf in het 1 erven hebben geroepen. Men kan geen onwetendheid vein zen, want de plannen van Hitier waren even geheim als de inhoud van Mein Kampf, dat in millioenen exemplaren verspreid is. Jackson hekelde in het bij zonder de houding van Goe- ring en van Schacht. Goering noemde hij half militair, half gangster. Schacht, die zich wilde voordoen als de meest intelligente en eerzame man, zat steeds onder de beklaag den als een Brahmaan temid den der paria's. Hij meende zich niet aan te moeten slui ten voor de overwinning ze ker was en hij deserteerde niet voor zg hadden verloren. Schacht was het echter, die de wapenen aan Hitier lever de De Nazi-leiders hadden eerst een vrye regeering vernietigd en nu wilden zij zich aan de verantwoordelijkheid onttrek ken, omdat zij slechts als slaven haddengehoorzaamd. Hitiers daden waren hun da den. Zij protesteerden te veel en het wat '.e opvallend, dat zij alle schuld op een doode wierpen. REDE VAN SHAWCROSS. De tweede hoofdaanklager die het woord voerde, was de Engelschman sir Harley Shawcross Evenals Jackson had ge daan stelde Shawcross voor op, dat deze beschuldigden voor misdaden van dit for maat hadden kunnen worden veroordeeld zonder proces van dezen aard en dat zfc" nauwe lijks reden te klagen zouden hebben gehad, wanneer zij zelfde behandeling hadden on dergaan als milioenen van hun slachtoffers. „Als mis dadigers dié orders uit voerden reeds tot de hoogste straf veroordeeld werden, zijn dezen dan minder schuldig?" zoo vroeg hg het gerecht. Na gewezen te hebben op het feit, dat alle aanvallen zonder oorlogsverklaring plaats NOODVOORZIENINGEN OP WALCHEREN. Begin October de laatste bevin over zuid-tyrol, De Britsche minister van butenlandsche zaken. Bevin, heeft in het Lagerhuis geant woord op het debat over de toekomst van Zuid-Tyrol. Vele leden van het Lagerhuis had den geprotesteerd tegen de beslissing dat Tyrol onder Ita- liaansch beheer zou blijven.. Bevin zeide: „Naar mijn meening behoort 'n Anschluss van dit gebied niet naar het Noorden .doch naar het Zuiden te geschieden, zoodat de econo mische handels en douane-unie van Oostenrijk zich aansluit brj Italië en de Zuidelijke landen". Wat, aldus Bevin, verhinderde de Italianen en Oostenrijkers gezamenlijk gebruik te maken van gemeenschappelijke open bare nutsbedrijven, zoodat de opgewekte electriciteit in dit gebied gezamenlijk gebruikt zal kunnen worden Ik doe hun beiden dit voortel" Sowjet-complot in Brazilië. Jose Pereira Lira, hoofd van de politie van het federale district van Brazilië, heeft- te Rio de Janeiro verklaard, dat ..hooggeplaatste personen met diplomatieke functie onder val- schcn naam kort geleden in Brazilië zijn geland, schijnbaar zeelieden, maar in werkelijke heid met de bedoeling, politieke opdrachten van een buitenland- sche macht ten uitvoer te brengen". Lira zeide, dat de autoriteiten hiervan bewijzen hebben. Het avondblad van Rio de Janeiro drukt de verkla ring af met de kop: „Sowjet revolutie in Brazilië". gereed. EEN lang laag huis; een rieten dak, dat woonhuis en schuur dekt; breede lage ramen; oude moppen steen met een kalkachtig voorko menIs dat een Walcher- sche boerderij? Accentueert zoo'n huis, dat eerder op een heide thuis hoort, niet nog meer het desolate van het toch al onherkenbare Walchersche landschap? Te meer. daar er ongeveer 300 van deze noodboerdergen. afzonder lijke noodstallen en woonhuizen inbegrepen, de vernielde hoe ven op Walcheren zullen, moe ten vervangen! „Noodboerderijen". Dat beteekent een tijdelijke behuizing, gezet voor 5 10 jaar met een minimum aan materiaal, aan buitenlandsch materiaal, aan deviezen De Nederlandsche bosschen leveren het xondhout voor de kapconstructie, het riet ver vangt de dakpannen, uit de puinhoopen van den Haag komt de bouwsteen. Dat beteekent woonhuis en schuur onder één dak en zoo compact mogelijk, het gebouw in elk afzonderlijk geval aange past bij de grootte van het ge zin en den aard van het bedrijf, echter zonder dat het ook maar iets over heeft. Dat beteekent een huis niet hooger dan strikt noodzakelijk en met de afmetingen, die voor een deel afhankelijk zgn van die van het gebruikte rond. hout. Dat beteekent èen schuur, waarin geen plaatg is voor wa gens en werktuigen het hooi en den graanoogst, 'zoodat op het land gedorscht moet wor den; en een woonhuis, waarin de Walchersche boerin het met een keuken-woonvertrek en zonder „mooie kamer" zal moe ten stellen, waarin terwille van de ruimtebesparing een gemak kelijke yerbindingsdeur werd weggelaten, of, terwille van de kosten, een afvoer onder een kraan; waarin het plafond be- bestaat uit board", in plaats van hout, zoodat over hef vlie- rinkje niet geloopen kan wor den en de huisvrouw met de wasch geen raad weet. Dat beteekent twee rijen pannen onderaan het rieten dak om het regenwater op te kunnen vangen, maar geen vergaarbak om dit regenwater, bij boerdergen, die niet op de waterleiding aangesloten zijn, te bewaren. Dit alles beteekent het woord „noodboerdery". En dat moet wel; de kosten van deze nood-behuizingen zijn reeds hoog genoeg. Voor een middelgroote boerderij hoorden we het bedrag van 16.000. noemen, mogelijk te hoog ge schat, maar men vergete niet, dat het bouwen 2%. in de practijk vaak 3 x zoo hoog zijn als voor den oorlog. Van dezen abnormaal hoogen kostprijs merkt de bewoner overigens niet veel, aangezien de ncodboerderij het eigendom van het Rtjk, d.w.z. van het Bureau Wederopfcouvr Boerde rijen blijft en do beotier deze gratis ter beschikki.v, krijgt. De hoofdzaak blijft dat de boer weer bg zgn land 'kan wo nen, dat naast de bomtrech- ters en puinen weer woongele- genheden yerrijzen. Zooals bij- schapen. voorbeeld het geval was bij de eerste in begin Juli klaargeko men noodboerderij. die toevallig de hofstede verving, die, gele gen in de buurt van Souburg, op 19 Augustus 1943 het eerste slachtoffer werd van een En- gelshc bombardement. De hoofdzaak is. dat er weer snei woongelegenheden ver rijzen; de noodboerderij mag dan on-Zeeuwsch en on-Wal- chersch zgn; er mogen dan Friesche voederbakken in de schuur geplaatst zijn in plaats van Zeeuwsche en ze mogen nog vele andere gegronde en minder gegronde bezwaren hebben, ze worden in elk geval in een recordtijd gebouwd. Eind Maart werd met den bouw be gonnen, begin Juli werden de eerste afgeleverd, voor 1 Octo ber zal de laatste streek verf gegeven moeten zijn. De definitieve boerderg op Walcheren, voor het ontwerp waarvan een prijsvraag uitge schreven is en de inzendingen thans binnen zijn zal zich waar schijnlijk wel bij het landschap aanpassen, maar in den tus- schentijd. is er van rondhout, rief en het puin van den Haag op korten taermgn een zear bruikbare en over het alge meen ook gewaardeerde huis vesting en daarmee opnieuw een bestaansmogelijkheid voor den Walcherschen boer ge- hadden vroeg Shawcross: .Waarin verschillen zU van gewone moordenaars, die in den nacht binnendringen om te moorden en te rooven?" „Wg" hopen, zoo zeide hg, dat het oordeel van dit ge recht voor de toekomst dc lust zal ontnemen het in verdr.agen erkende recht van zelfverdediging te gebruiken om verdragen waardeloos ma ken". „Het dictatorschap waarachter beschuldigden be schutting zoeken, was hun eigen creatie. Bovendien was zulk verschuilen onwaarach- want hier zaten menschen de hoogste rangen, die zoowel de plannen hebben ge smeed als uitgevoerd. Als zij collectief werden verantwoor delijk gesteld dan was dat volgens Shawcross, omdat het beginsel van de collectieve verantwoordelijkheid geen kunstmatige doctrine der wet geving is doch „een essenti- eele bescherming van de rech ten der menschen en de sa menleving der volken". Shawcross behandelde ver volgens de legale positie van oorlogsmisdaden. Moord houdt niet op moord te zijn, wan neer hij millioenvoudig ge- >leegd wordt, zoo zeide hij. rlij gaf toe, dat aan beide zijden in den oorlog gruwelen jepleegd zijn, maar inciden tele ongeorganiseerde indivi- dueele misdaden waren iets geheel anders dan op groote schaal voorbereidde en sy stematisch uitgevoerde acties. Dat deze laatste gepleegd wa ren was, aldus Shawcross, door niemand betwist. Verbroederingsverbod In Palestina. Het Britsche militaire hoofd kwartier in Palestina heeft een. bevel uitgegeven dat praktisch een verbod tot verbroedering beteekent voor de Britsche troepen met de Joden, in Pa lestina. Het bevel verbiedt den troepen toegang tot bioscopen, cafés, bars, restaurants, win kels en particuliere woningen, Amerika treedt uit internationale luchtvaart- overeenkomst. Het ^.merikaansche ministe rie van Buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de V. S. uij- de internationale lucht vaartovereenkomst zullen tre den. De overeenkomst Is be kend onder den naam „de vijf landen vrgheden" en werd I November 1944 te Chicago ge sloten. Het besluit tot opzeggen ge schiedde omdat slechts 25 lan den de overeenkomst aanvaard hebben, waarvan alleen do V. S., Nederland en Zweden inter nationale luchtlijnen van eenige beteekenis onderhouden. SOVJET.RUSSISCH PROTEST BIJ OOSTEN- r ijk sche regeering. De Sovjet-Russische auto riteiten hebben aan de Oosten- rijksche regeering twee nota's aangeboden, waarin een hef tig protest wordt uitgespro ken tegen de nationalisatie- plannen van de regeering, in zooverre als deze betrekking hebben op de thans door de Sovjets overgenomen vroegere Duitsche bezittingen. Strenge straffen worden in het voor uitzicht gesteld, indien deze eigendommen worden aange tast. belangrijke besluiten in senaat van de v. s. Een commissie uif Senaat en huis van afgevaardigden heeft de wet goedgekeurd, welke strekt tot het overlaten der contröle op de atoomenergie aan een commissie van vgf burgers. Een militair zal wor den benoemd om de commssie te adyiseeren in legerzaken. Onmenschen krijgen hun straf. Door het Bureau Opsporing Oorlogsmisdrijven te Utrecht is een aantal misdrijven tot klaar heid gebracht, waarvan de Sicherheits Polizei zich heeft schuldig gemaakt in de plaat sen Utrecht, Stouienburg, Wou denberg, Renswoude, Scherpen- zeel en Veenendaal. Deze lieden, zeven in getal, hebben zich met alleen aan plunderingen, mishandeling brandstichting schuldig ge maakt, maar ook aan meerdere moorden. Door hun optreden hebben in de provincie Utrecht meer dan vijftig menschen het leven verloren. Er zijn zelfs ge- zinnen, waarin drie zoons of een vader en twee zoons niet meer zijn teruggekeerd, nadat zy door deze lieden waren gearresteerd. Het is ongelooflijk aan welke mishandelingen zy zioh hebben schuldig gemaakt alvorens hun slachtoffers het leven lieten, zy brachten hen in een wurgtoe- stand, brachten hun met een verhitte electrische kookplaat brandwonden toe en zelfs is het voorgekomen, dat zij van een be jaarde. vrouwelijke arrestante de vingers braken en 't hoofd haar uittrokken. Deze onmenschen bevinden zich thans allen in gevangen schap en zullen hun" gerechte straf niet ontgaan. EEN RECORD. Voor het eerst in het 30- iarig bestaan der Bergen op Zoomsche veiling werd dezêr dagen een omzet van twee mülioen gulden bereikt. De gebeurtenis is te opmerke lijker, omdat in voorgaande jaren de jaaropbrengst zelfs ver bleef beneden diit bedrag, dat nu in nog geen 7 maanden is bereikt. HET AMERIKAAN SCHE VLOOTBEZOEK. Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam bestaat zeer veel belangstelling voor het Ameri- kaansch eskader, jJat op zijn reis langs de Nooiw-Europee- sche havens thans ook Neder land aandoet. In Rotterdam ligt de kruiser „Houston", die in 1944 aan den slag op de Philippijnen deelnam, in Am sterdam de kruiser ..Little Rock", die pas na den oorlog van stapel liep. Elk der beide kruisers wordt vergezeld door twee torpedojagers. A.s. Dinsdag vertrekken de schepen naar Plymouth. Als gevolg van een tus schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billgke papierverdeelng, ver- schgnt ons blad, uit hoof de van zyn formaat, he den in een omvang van 6 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 17