Persstemmen over de Troonrede LAATSTE NIEUWS. Een hel van vlammen en rook bij Bikini Kringhoofd ran Frontzorg stond terecht UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Waardeering en.... afwachten. De Nat. Rott. Crt spreekt van een „grillige curve", welke begint bij de Indische para graaf met een vrg hoog peil, maar daarna aanmerkelijk zakt; buitenlandsch beleid zon der visie op de groote proble men. met een plotselinge op stijging aan het slot: aanspra ken op beperkte grensverbete- ringen. Zoo gaat het voort, geen strakke lijn, ook niet rustig kabbelend, maar nu en dan met plotselinge scheuten van posi- tivltelf zich verheffend uit een vlak van laagheden en ouden kost, waaronder intusschen veel prijzenswaardigs als we deropbouw, productievergroo- ting e.d. Het Handelsblad (vrijh.) is by beschouwing van de Troon rede het meesr getroffen door het fermere geluid over Indië. Een frisch en positief geluid Trouwens, door de heele Troon, rede valt een positieve visie waar te nemen. Wjj zullen bij de nadere concretiseering ervan nog veel hebben op te merken, aldus het blad, en te crltisee- ren. Maar het plan is belang wekkend en het verdient grooten stijl te worden behan deld, De regeering zal echter een lang leven noodig hebben om het te verwezenlijken. De Maasbode (r.k.) heeft re spect voor den omvang van de goede voornemens, welke de regeering koestert. „Wanneer inderdaad al deze plannen voortgang vinden, zal de regee, ring ons land en ons volk een goed stuk dichter hebben ge bracht bij de idealen van chris telijke verdieping en sociale gerechtigheid, zooals die in ons volk zün gegroeid". Trouw (a.r.) schrijft naar aanleiding van de passage over Indië, waarin het blad een op vallend optimisme bespeurt om.: De Indische paragraaf zou een ons bevredigende oplossing van de Indische crisis mogelijk kunnen maken, al realiseeren ■wy ons ter dege, dat de regee, ring het punt waarover de geesten in Nederland verdeeld zün. onze verhouding tot de republiek, in den mist laat. Daarnaast moet worden opge merkt, dat de algemeene te neur gericht is on het behoud van het Koninkrgk. Over den gezagsafstand op termün wordt gezwegen, al weten wij uit anderen hoofde dat de re geering de verklaring van 10 Februari niet terugneemt. Het Vrü© Volk (Partij van den Arbeid) schreef: Als wij de Troonrede in haar ge heel overzien, dan komen wij tot de conclusie dat er op me nig gebied goed werk op sta pel staat, maar dat op sommi ge punten voorloopig eenig voorbehoud nog wel gerecht vaardigd Is. Wij kunnen een vruchtbare wetgevende periode tegemoet gaan. Mocht de Re geering toch eenig onderdeel daarvan onverhoopt echter niet brengen van wat wij hopen en verwachten, dan zullen wij niet nalaten onzen democratischen plichf te vervullen en het vrije woord van het vrije volk te spreken. De Waarheid, (comm.). schrijft, dat twee punten het reactionnalre karakter van de Troonrede kenmerken; de rest is franje. Het eerste punt is de bedrtjfsordening, waarbij de regeering met volle zeilen koerst naar het spel van de oppermacht van den partlculie. ren ondernemer; het tweede betreft Indië, ten aanzien waarvan het vermoeden gewet tigd is, dat een koloniale oor log ter onderwerping van de republiek in nog sterker mate dan voorheen in het onuitge sproken voornemen van de re geering ligt. Dultsche fabrieken voor Nederland, Frankrijk en België. Het intergeallieerd bureau voor schadevergoedingen is overgegaan tot de eerste ver deeling van beschikbare in- dustrieele uitrusting, afkom stig van Duitsche fabrieken. Twaalf landen komen hier voor in aanmerking. Frankrijk en Nederland ontvangen de uitrusting van een boorfabriek te Glinde op basis van een vergelijk, tus. schen de twee landen geslo ten. Frankryk ontvangt vervol- ens de werktuigenfabriek ichiess te Oberkassei en de ondergrondsche electrlsche cen trale van Mannheim. België ontvangt werktuigfabrieken van Boehner en Koehle te Esslingen. MIN. VAN KLEFFENS VOORZITTER VAN DEN VEILIGHEIDSRAAD. Gisteren heeft mr. E. N. van Kleffens voor een periode van dertig dagen het voor zitterschap van den Veilig heidsraad aanvaard Russen verhoogen loonen van Oosten rij ksche arbeiders. De Sovjet-administratie van het oliegebied van Zistersdorf, dat door de Sovjets als voor malig Duitsch eigendom werd overgenomen, heeft héden een overeenkomst geteekend, waar bij de loonen der arbeiders in sommige gevallen met 82 worden verhoogd, langere va. canties worden toegestaan en het loon voor mannen en vrou wen geiyk wordt gesteld. De loonsverhoogingen en ex- tra.rantsoenen, die in verschei_ den door de Sovjets overgeno men concerns in Oost-Oosten rijk worden gegeven, hebben de Oostenrijksehe arbeiders in andere fabrieken aldaar er toe gebracht len Sovjet-autoritei ten te verzoeken ook hen in dienst te willen nemen. Nog meer moties te Mallno. °p de zeer vruchtbare slot zitting van de conferentie te Malino zün met alg. stemmen zes moties aangenomen. In de eerste motie wordt er o.m. op aangedrongen den import en export, den interinsulairen handel en scheepvaart weder over te laten aan het particu lier Initiatief en hierbij tevens bescherming en steun te ver- leenen aan Indonesische on dernemers. De tweede motie spreekt de wenschelijkheid uit. dat, in de besturen van industrieele oft. dernemingen die haar werk zaamheden in Indonesië uit oefenen, Indonesiërs dienen te worden opgenomen opdat de zen daarin kennis en ervaring kunnen verwerven. De derde motie spreekt zich uit voor nationalisatie van de Javasche bank. In de vierde motie wordt te kennen gegeven, dat het aan de KPM en andere reederyen verleende monopolie afge schaft moet worden, althans tegengegaan. In de vü'fde motie, wordt <r by de Australische regee. ring en by de vakvereenigin. fen op aangedrongen het sta- ingsembargo op de Neder. landsehe schepen op te heffen, opdat de medicijnen, school- benoodigdheden, manufactu ren en andere goederen, noo dig voor den wederopbouw en de vernieuwing van Indo nesië, vrij kunnen worden aan gevoerd De zesde motie gaat uit van den federa'tieven vorm van den staat Indonesië, welke ge. heel Indonesië zal omvatten en oordeelt hiertoe een zekere overgangsperiode noodig. In deze motie wort tevens te ken. nen gegeven, dat men aan. dacht heeft voor Sjahrir en zü'n medewerkers en ten spoe digste met hen hoopt samen te werken. Evacuatie van geïnterneerden gestaakt. De Indonesische republikei nen hebben gisteren elke evacuatie uit bet binnenland „tot nadere aankondiging" ge staakt. Het Briteche hoofdkwartier heeft een omuiddellük onder zoek gelast. De Russen weer in de contra-mine. AMERIKAANSCH PLAN VOOR ATOOMGONTRöLE VERWORPEN. Op de bijeenkomst van de atoomcomraissie heeft Gro- myko gisteren verklaard, dat de Sovjet Unie het Amerikaan, sche plan voor de contröle op de atoomenergie in zyn ge heel verwerpt. Volgens dit plan zou atoomlichaam in het leven worden geroepen voor de con tröle op de ontwikkeling van de atoomenergie, waarbij het recht van veto aan beperken de bepalingen zou zijn ge bonden Vóór Maandag geen nieuwe Belgische Regeering. Minister Spaak heeft mede gedeeld, dat zijn nieuwe kabi net waarschijnlijk niet voor Maandag, dus niet voor het begin van de Parysche vredes, conferentie, gereed zal zijn. Er zyn moeilijkheden ont staan, doordat de oud-minis ters De Voghel en de Smaele, welke als technici gelden, wei gerden zitting te nemen. De partgen zullen dus opnieuw moeten beraadslagen. DE KONINGSKWESTIE. Koning Leopold III heeft een commissie gevormd, welke het publiek zal hebben voor te lichten over de houding van den koning sedert 1936. Scherpere denazificeering in Beieren. Het Amerikaan sche militai. i bestuur in Beleren heeft een offlcieele verklaring uit- gegeven volgens welke de de- naziflcatiemaatregelen, die tot nogtoe door de Duitsche autoriteiten in Beieren zyn genomen, volkomen onvoldoen de worden genoemd. Dit geldt voornamelijk voor den dienst der openbare gezondheid. Het hoofd van den Beier- schen gezondheidslienst is ontslagen en zal terechtstaan wegens het verstrekken van foutieve inlichtingen. Htt heeft toegestaan, dat nazi-dokters hun praktnk hebben hervat, terwtjl hyzelf zh'n lidmaat schap van de S.A. verzwegen had. De nieuwe bonnen. PERIODE 21 JULI T.M. S AUGUSTUS. BONKAARTEN KB 608. Ei- Res. B 87, 1 ei. BONK. LA, LB, LC 608. Melk: A 71 melk 2 1., B 71 en C 71 melk 3% 1. Aardappelen: 394 aardappelen 3 kg. BONKAARTEN LD, LE 608. Melk, D 71 en E 71 melk 6 1, Aardappelen: 894 aardappelen 1 kg. TABAKS KA AKTEN. T40 2 rants, tabaksartikelen. Stamkaart no. 8 voor schoenenbon. In den loop van de maand Augustus 1946 zullen voor een schoenenbon In aanmer king komen zg, wier stam kaartnummer eindigt op het cyfer 8, voor zoover zy se dert 1 Januari 1945 nog geen bon voor gewone of be roepsschoenen hebben ontvan gen. Geen reden om aan het effect te twijfelen Atoombom no. 5 tol ontploffing gebracht. Admiraal Blandy, die belast is met de leiding van de atoomproeven by Bikini, heeft medegedeeld, dat de atoom bom-onder-water precies op den vastgestelden ijd, (Woens dagavond 22.35 uur Nederl. tyd) tot ontploffing is ge bracht. De bom was in een water dichte kist onder den zeespie- fel opgehangen en werd door en 34-jarfgen Amerikaan- schen geleerde. Holloway langs radiografischen weg tot ontploffing gebracht. Aan- vankelyk bestond nog vrees, dat de proef wegens slechte weersomstandigheden zou moeten worden uitgesteld. Onmiddellijk na de ontplof fing was over de Amerikaan- sche radio een ontzettend la waai te hooren, dat enkele seconden aanhield. Volgens ooggetuigen steeg een kolom water van eenige kilometers hoogte ten hemel. Ontzaglijke stoom- en stofwolken bena men het gezicht op de 85 proefschepen in de baai van Bikini. EEN HEL. Een ooggetuige meldt uit het vliegtuig, dat in de na bijheid van de plaats der ont ploffing rondvloog: „De kracht en hitte van de atoombom maakten de lagune van Bikini tot een hel van vlammen, rook en stoom. De schepen, die in de baai voor anker la gen, werden volkomen aan het g onttrokken. De bom bracht o.m. het slagschip „Arkansas" van 26.100 ton en een transport schip tot zinken en bescha digde het vliegtuigmoederschip „Saratoga" en het slagschip „New York. Van de zes onderzeebooten is er nog geen bovengekomen. „Er is geen reden om aan het effect van de bom te twy- felen", merkte vice-admtraal Blandy op. Hg deelde verder mee, dat op de kust van een eiland nabij Bikini een vloed golf van twee k drie meter hoog was waargenomen Daar uitgebreide voorzorgs maatregelen hebben plaats gehad, zyn £*en menschen- levens te betreuren. De hoog te van de waterkolom, die by de ontploffing opspoot, schat men op 1% km., de wolk van gas en stoom op ongeveer 2.7 km. Het effect van de ontploffing bleef strikt beperkt tot de onmiddellijke omgeving. Vaartuigen, welke radiogra fisch bestuurd worden, hadden verkenningstochten volbracht en brachten monsters water mee terug. Vice-admiraal Blandy heeft officieel medegedeeld, dat het vliegtuigmoederschip .Sara toga", dat slagzy maakt, ver moedelijk zal zinken De „New York" helt eveneens over. Groote Adviescommissie der Illegaliteit ontbonden. Op grond van de overwe- Sng, dat zü zou dienen op houden te bestaan op het oogenbllk, waarop een geko zen volksvertegenwoordiging haar taak zou aanvangen, heeft de Groote Advies-com- missie der Illegaliteit gisteren een plechtige slotzitting in het Amstelhotel te Amsterdam haar werkzaamheid beëindigd. Onze groenten-export. Aan de groote moeilijkheden by den afzet van onze groen ten, waardoor eenige maanden geleden nog belangrijke hoe veelheden moesten worden vernietigd is een einde ge komen, Sinds 24 Mei wor den regelmatig partijen door- fedraafde groenten aan de Ingelsche autoriteiten in Duitschland geleverd,, die dit voedsel ter beschikking stel len van de burgerbevolking in Rynland en Westfalen. Daar naast Is met de Brftsche en Amerikaansche bezettings. autoriteiten in Duitschland een regeling getroffen voor de levering van groenten en fruit uit Nederland voor de bezet, tingstroepen in de deze zönes. De export naar Engeland la kwantitatief nog weinig be vredigend. Ten aanzien van de bereikte resultaten met Tsje- cho-Slowakye en in zekeren zin met België, mogen we echter niet ontevreden zü'n, De moeilijkheden in Palestina. Engeland heeft in het ge heel geen bezwaar tegen Egypte's voornemen de r lestgnsche kwestie uit naam van de Arabische staten tij dens de eerstvolgende alge meene vergadering der Ver. Naties op de agenda te plaatsen. De Britsche regeering heeft bewijsstukken gepubliceerd, op grond waarvan besloten werd tot den overval op het hoofdkwartier van het Jewish Agency te Jeruzalem. De regeering verklaar dat de bewijzen o.m. ontleena zyn aan onderschepte telegram men tusschen Londen en Je ruzalem. In Joodsche kringen staat men sceptisch tegenover het materiaal in dit witboek. Men meent, dat de bewijzen de toets der critiek niet kunnen doorstaan. TRIBUNAAL MIDDELBURG Een Z-kaarten-affaire. Hendrik Angerman, uit Vlis- singen, hoorde een lange lüst van beschuldigingen tegen zich uiten: HÜ was Kring hoofd Frontzorg voor Walche ren. Mede door zijn medewer king kreeg de S.D. kennis van een affaire met 3000 val- sche Z._kaarten. Op econo misch terrein had besch. voorts vrg belangrijke functies be kleed bij het economisch Front en het Den v. Büzondere Eco nomische zaken. Besch. erkende alles wat hem ten laste was gelegd, uitgezonderd colportage met Vova. Het Tribunaal besteedde er geruimen tijd aan om te po gen te ontdekken in hoeverre Angerman op de hoogte was van de Z-kaarten affaire. Volgens besch. had hü er niet van geweten, dat de S.D. er In gemoeid zou worden. Verd. mr. Kurtz schilderde Angerman als een brood- N.S.B.-er en schetste de slechte economische omstan digheden van den middenstand voor den oorlog en na de be zetting. Bescn. heeft, aldus verd. blgk gegeven van een ontstellende oppervlakkigheid. Hg bepleitte voorwaardelgke straf. „QEDESELLUSSIONN EEBD". Elisabeth Johanna Bouman, uit Viissingen, was reeds in 1936 toegetreden tot de N.S.B, en had in den loop van den tyd verschillende functies be kleed, o.m. voor Frontzorg, de N.S.V.O., W.H.N. Besch. erkende de tenlaste legging. Zg was uit sociaal oogpunt lid van de N.S.B. ge werden. Na '40 waren zü ge- gedesillusionneerd geworden. Zij hadden toen eenter nog geen begrip gehad voor den waren aard der N.S.B. Het Duitsche volk kon zg" als volk niet haten. Toch had zü in '44 nog een brief geschreven, waarin zü de hoop uitsprak, dat dat jaar den vrede zou brengen en een overwinning voor Duitschland. Houzee, luidde het laatste woord. Thans wist zü wel te ver tellen, dat zti in de N.S.B. van A tot Z bedrogen waren. Nadat haar verdediger aan het woord was geweest, klaag de verdachte zelf nog over de huisvesting. Ze had enke le dagen in een cel moeten zitten Dat zij straf had ver. diend, begreep ze, maar een dergelhke minderwaardige be handeling vond zij toch niet prettig. GOED WERK. Johannes Abee, Viissingen, sympathiseerend lid geweest, maakte deel uit van enkele nevenorganisaties en was als landwachter bewapend geweest met een jachtgeweer. De verdediger mr. Kuyper meende, dat de gronden die besch. hadden gedreven naar N.A.F. en N.S.B. aanvaard baar geacht moesten worden. Hg schetste bovendien de ander© züde van besch. ka rakter, die naar voren geko. men was tydens den honger winter. Hij zou toen op ver schillende wüze goed werk verricht hebben. UITSPRAKEN. Leendert Adr. Schot, Goes: ontzetting rechten. Alida Amalia van Opdorp, Middelburg: beschuldiging ver vallen verklaard. Wan da Kaczmareck, Am sterdam: beschuldiging ver vallen verklaard. Jacob Koole,Middelburg: beschuldiging vervallen ver klaard. Jacobus Mart. den Hollan der, Oostkapelle: beschuldi ging vervallen verklaard. Generaal Hakewill Smith komt naar Zeeland. ONTHULLING VAN EEN GEDENKTEEKEN TE VLISSINGEN. Op Zaterdag 8 Augustus a.s, zal in Viissingen de onthulling plaats vinden van een eenvou dig gedenkteeken ter herone- ring aan de landing der En- gelsche troepen in deze stad. Deze plechtigheid zal wor den bijgewoond door generaal Hakewill Smith, commandant van de 52ste Schotsche Laag land-divisie, chef van alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, onder wiens lei ding Walcheren in 1944 werd bevrijd, en zün staf Soortgelijke gedenk teekens. bestaande uit eenvoudige stee, nen met een door de Ned. Re geering aangeboden bronzen nerinneringsplaquette, zullen worden geplaatst op beide Jan dingsplaatsen bij Westkapelle, bij het Sloe, te Baarland en te Hoedekenskerke. Alleen het gedenkteeken te Viissingen zal echter plechtig worden onthuld en .wel in te genwoordigheid van hooge Ne- derlandsche militaire autoritei ten, een militair muziekcorps uit Den Haag en een Neder- landsche compagnie infanterie. Het ligt in de bedoeling, dat gedurende een tocht, welken generaal Hakewill Smith met zijn staf des middags over Walcheren zal maken, ook de officieele opening van het Zeeuwsche Oorlogsmuseum te Middelburg door hem zal wor den bijgewoond. ZeelandDen Haag. TEN BATE VAN DE GETROFFEN VOETBAL, CLUBS. Door de Afdeeling" 's-Gra- venhage van den K.N.V.B. werd het bestuur van de Afdeeling Zeeland van den K-N.V.B. een zeer mooi aanbod gedaan. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Afdeeling Zeeland, vroeger Z.V.B.. bood de afdeeling 's-Gravenhage aan een wedstrijd te komen spelen tegen het Zeeuwsch Elftal met een sterk Haagsch Elftal, be staande uit le klasse spelers. De afdeeling Den Haag stelde voor deze ontmoeting een groo ten zilveren wisselbeker ter waarde van 500.beschik baar en noodigde het Zeeuwsch Elftal tevens uit voor een re turn-ontmoeting in Den Haag. De opbrengst van deze wed strijden zal geheel ten goede komen aan de getroffen Zeeuw sche voetbalverenigingen Het ligt in de bedoeling jaar. tfjks deze ontmoetingen te herhalen voor hetzelfde doel. totdat de Zeeuwsche vereeni- gingen voor 100 zullen zijn schadeloos gesteld. Daarna zal beslist worden over de bestem ming van de opbrengst van de jaarlijks te spelen wedstrijden Het bestuur van de afdee ling Zeeland stelde de eerste ontmoeting vast te Goes op 11 Aug. a.s., waarvoor de mede werking van den K.N.V.B. werd verkregen, terwgl in deze aangelegenheid het Departe ment van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen Afd. Lich. Opv en Sport oorspronkelük het initiatief nam en in één en ander prachtige medewerking verleent. \ctie lot verbetering van de ambtenaren-salarissen. Door de afd. Zeeuwsch Vlaanderen van de alg. R.K. Ambtenaren-vereeniging is een request gericht tot de ge meentebesturen van Zeeuwsch Vlaanderen, het Provinciaal bestuur en de betrokken Mi nisters. In dit request wordt de aandacht gevestigd op de financieele positie van de ambtenaren van Rijk, provin. cie, gemeenten en andere pu bliekrechtelijke lichamen, wel ke zeer dringend om snelle verbetering vraagt. Met cijfers wórdt aange toond, dat hoewel de salaris- index van 1939 tot 1946 steeg van 100 tot 130 135, de kosten van levensonderhoud stegen in een verhouding van 100 tot 190. Door dit schrik barende verschil is in vele ambtenaars-gezinnen een groo te achterstand ontstaan. Het wordt dan ook meer dan noodzakelijk geacht, dat de ambtenaren-salarissen zoo snel mogeiy'k herzien worden, eventueel voorafgegaan door een uitkeering ineens, gelijk o.m. t.a.v, de onderwyzers zal geschieden. Mr. W. K. H. Dieleman voor het tribunaal. Op 29 Juli a.s zal Mr. W. K. H. Dieleman. advocaat procureur te Middelburg, voor het Tribunaal verschünen. Als verdedigers treden op Mr. A. Bolle en Mr. Wückerheld Bis. dom uit Den Haag. VALSCH PASPOORT. Een jonge vrouw uit Mid delburg, die België binnenge komen was met een valsch paspoort, werd door de Ant- werpsche polttie aangehouden. Zy is thans opgesloten en zal naar de grens teruggebracht worden. PROVINCIALE ZOMERDAG N.J.V. Het Ned. Jongelingsverbond houdt te 'sHeer Hendrikskin deren op Zaterdag 27 Juli zijn Provincialen Zomerdag. Om 10 uur wordt geopend met zang en schriftlezing. De geheele dag wordt dan gevuld met samenzang, muziek van het N.J. V-ensemble, volksdansen, toespraken, estafetteloop, con cert van het pgpercorps „Ex. celsior" uit Goes, enz. SLUISDEUREN VOOR WALCHEREN. MOEILIJKE SLEEPREIS VAN LEIDEN NAAR VLISSINGEN. Dinsdag is uit Leiden een zeer bizonder scheepst ran sport naar Viissingen vertrokken, nl. een zwaar Amerikaansche invasleponton, die twee sluis deuren vervoert, welke be stemd zijn voor het Kanaal door Walcheren^ Deze deuren, welke in op dracht van den Rijkswaterstaat werden vervaardigd door de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, wegen 30 ton en hebben afme tingen van 9 by 10% meter. Zij werden grootendeels ver vaardigd van uit Engeland af komstig materiaal. De ponton wordt gesleept door de sleepboot „Haarlem mermeer". terwgl een klein bootje nog als „roerganger" fungeert. Door de afmetingen van het gevaarte, is de reis zeer moei lijk. vooral daar waar bruggen e.d. gepasseerd moeten worden. Omstreeks half October zul len echter twee nog grootere deuren (9.70 x 10.70 meter) voor het Kanaal door Walche ren afgeleverd en getranspor teerd moeten worden. De vier deuren zijn bestemd voor de binnenkeersluis bij Viissingen. Hooge land- en tuinbouwloonen. Bijna alle land- en tuinbouw bladen klagen over de hooge loonen, welke aan de losse ar beidskrachten, vooral voor de z.g. seizoenwerkzaamheden, moeten worden betaald. Het Zeeuwsch Landbouwblad noteert voor het eiland Tholen dagloonen van f 15 tot 20 b'g 9-urigen werkdag en vry van belasting. Het blad spreekt van „onhoudbare toestanden" en van „loonoorlog" in West Noord-Brabant, onder DinteL oord en Steenbergen. Het weekblad „De Tuinderij" be richt van weekloonen van los se tuinarbelders, welke van 100 tot 200 pet. liggen boven het contractloon. In spitten wordt 16 k 17 bij een 8- urigen werkdag verdiend, pak ken van sla of snyden van spinazie moet worden betaald met 2.50 per uur, in peen- bossen zü'n daggelden van f 20, ja zelfs van f 35 ver diend. Drulvenkrentsters (meest meisjes van 1620 jaar) beuren 12f 15 per dag, flinke jongens komen in bessenpluk tot dagloonen van 7 tot 10. De inzenders dezer mede. deelingen verlangen ingrijpen van den kant der organisaties en van de regeering, alsmede van de diensten, welke met de contröle op de naleving van de loonovereenkomsten in land en tuinbouw zyn belast. PROBLEMEN VAN VLISSINGEN. B. EN W. ANTWOORDEN DE RAADSLEDEN. In hnrj antwoord op het ver slag van de voor-behandeling door den gemeenteraad van de Vlissingscne gemeente-begroo ting voor 1946, merken B. en W. op, dat de samenwerking tusschen het Rgk en de ge meente t.a.v. den wederopbouw goed is te noemen. Het Rgk betaalt de kosten van weder opbouw voor een groot deel en wenscht dientengevolge ook zeggingschap. Het herbouw plan is als onderdeel van het plan van uitbreiding behou dens hoogere goedkeuring aan den raad voorbehouden. Dit uitbreidingsplan is echter ge maakt. toen er geen gemeen teraad bestond. Becgferd wordt voorts, dat het tekort der gemeente geen vier millioen bedraagt, maar bgna 3% millioen. Dit tekort heeft de volle aandacht van B. en W., terwijl zeer onlangs een circulaire van den Minister vaa Binnen landsehe Zaken werd ontvangen. In een nota van wijzigingen willen B. en W. zoo spoedig mogelijk de gevolgen van deze voorschriften voor de dekking van het tekort ver werken. 5 MILLIOEN VOOR DE BUNKERS. B. en W. gaan vervolgens in op de vele opmerkingen, welke door de leden van den raad weren gemaakt. 0.m. deelen zy mede, dat de kosten van het opruimen van alle bunkers in Viissingen op vijf millioen zijn geraamd. Hiervan zou 10 ten laste van de gemeente bomen, maar ook dat kan de gemeente niet dragen. T.a.v deze en andere soort gelijke kosten, welke voort vloeien uit de oorlogsgebeurte nissen, wordt nog steeds met het Rtjk onderhandeld. Medegedeeld wordt voorts o. m. nog, dat het Politiebureau in zijn nieuwen vorm is opge nomen in het Stadhuisplan. Een plan voor een nieuwe Brand weercentrale is gereed. Ver wacht wordt, dat binnen af- zienbaren tijd de kwaliteit van het gas beter zal zijn. De begraafplaats aan den Koudekerkscheweg Oost zal in elk geval verdwijnen. T.a.v. de begraafplaats „Vredehof" aan den Koudekerkscheweg is dit nog in overweging. HET VLIEGVELD. Hoewel het in het voornemen ligt op het vliegveld eenige startbanen In orde te maken, beschikken B. en W. niet over positieve gegeven» inzake een luchtverbinding met Walche ren. Viissingen AMERIKAANSCH VLOOT. ESKADER OP DE SCHELDE. Woensdagmiddag passeerde een Amerikaansch vlooteska- der Viissingen op weg van Antwerpen naar Amsterdam en Rotterdam voor een offici eel vlootbezoek. Van het es kader maken o.'m. deel uit de kruisen „Little Rock" en de torpedojager „Warrington". VERGADERING VAN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Maandagavond werd in de Scheldehal te Viissingen een openbare vergadering gehou den van de Party van den Ar beid. De voorzitter de heer R. van Poelje- opende de bijeen komst, waarna de „Stem des Volks" drie liederen ten ge- hoore bracht. Mr. P. C. de Jonge, voorzit ter van de afd. Middelburg, besprak de algemeene richtlij nen van de partij. Alleen het socialisme kan, aldus spr.. Ne derland welvaart brengen. Be- drijfsvrijheid kan niet worden aanvaard, aangezien hiermee alleen de kapitalistische groe pen gebaat zullen zyn. De tijdelijke wethouder van financiën en volkshuisvesting, de heer M. A. van Popering, wees in zgn toespraak op den zorgelijken toestand van de geldmiddelen in Viissingen. De stad heeft een tekort van 4% millioen. Al staat de Partij van den Arbeid on het standpunt, aldus spr., dat de zelfstandig heid van de gemeenten een eer ste vereischte Is. het is aldus spr. toch onmogeUjk. dat een stad als Viissingen zelf de zware lasten draagt De Partij van den Arbeid zal alles doen, wat in haar vermogen ligt, om de sociale toestanden te verbeteren, vooral op won'n<r gebied. Zuinigheid, geen be zuiniging. is het parool. De wethouder van sociale zaken de heer L. P. van Oor- schot wees eveneens op de pro blemen, welke de nieuwe raad zal krijgen op te lossen. De gezondheidszorg en de zorg voor de ouden van dagen eischen alle aandacht. Viissin gen staat vooraan in Neder land wat steun aan Maatschap pelijk" Hulpbetoon betreft. Van de gelegenheid tot de bat werd door verschillende personen gebruik gemaakt. De heer van Poelje sloot hierna de by eenkomst. liddelburg FEESTAVOND N.S.O. De vereeniging N.S.O. („Na Studie Ontwikkeling") van de opleiding voor scheepswerk, tuigkundigen verbonden aan de Ambachtsschool te Middel, burg, gaf Dinsdag j.L ter ge. legenheid van het 25-jarig be- s:aan van de opleiding een feestavond in het Schutters hof. De heer E. Visscher, direc teur van de school, opende den avond en herdacht de ju bilea der beide opleidingen en jubileum van den heer G. van Nederveen, voorzitter van de vereen. „De Ambachtsschool", die bö deze gelegenheid tot eere.voorzitter van N.S.O. werd benoemd. De avond werd bygewoond door den burgemeester van Middelburg en zgn echtge noot©. Het geheel stond onder lei ding van den heer M. J. Louws en er was de noodige zorg aan besteed. Medewerking werdi verleend door het Babyton- orkest terwgl mevr. Tromp en de heer Adrie Larëu het vocale gedeelte op zich hadden genomen. Verscheidene vroo- lijke schetsen vormden even eens een deel van het pro gramma. Het hoofdmoment van den avond was ongetwijfeld het tableau vivant, met op den achtergrond schepen van de maatschappij, waarbg de leer lingen van de machinisten- school, dank zij de bemoei ingen van den heer Visscher, als regel een plaats vinden. Melislcerke BEGRAFENIS WIJLEN Ds. W. J. J. BAKKER. Onder groote belangstelling vond Dinsdagmiddag de herbe grafenis plaats van wijlen ds. W. J. J. Bakker, in leven predi kant der Ned. Herv. gemeente te Mcliskerke.' die op 27 Octo ber 1944 bg de inundatie van Walcheren om het leven kwam. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord ge voerd door ds. Oosthoek van Zoutelande. Spr. schetste het bescheiden karakter van den overledene en de wijze, waarop hij al zün krachten voor ande ren gaf, zonder zichzelf ook maar in het minst op den voor grond te stellen. Vervolgens spraken de voorzitter van het classicaal bestuur van Middel burg en ds. Reus, de laatste namens den ring Viissingen. Burgemeester Hugsman van Meliskerke prees namens de burgery de activiteit van wü- len ds. Bakker i. z. dé belangen der gemeente. Burgemeestér Dregmans van Koudekerke en Biggekerke voerde het woord als voorzitter van de Vereeniging het Groene Kruis en ds. van der Waa van 's Heer Arendskerke alg oud collega. Nadat de schoonvader van den overledene bedankt had voor de laatste eer aan wplen ds. Bakker bewezen, eindigde ds. Oosthoek met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2