Wederopbouw wordt krachtig voortgezet De financiëele toestand blijft zorgelijk UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Zeeuwsch Vlagvertoon aan Vlaamsche kust Zeeuwsche Snippers Rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. (Vervolg van pag. 1) Land- en tuinbouw. Bn de ten aanzien van den landbouw te nemen maatrege len zal er naar worden ge streefd aan het economisch verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrtff een zooda- nig inkomstenpell te waarbor gen, dat voor het gezin een behoorlek bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een redelijke belooning voor die genen. die in land- en tuin. bouw werkzaam zy'n, zal de aandacht by voortduring ge richt moeten bleven op veria, ging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproduc ten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het land- en tuinbouwon- derwijs zullen moeten worden uitgebreid. terwijl het land bouwkundig onderzoek zich tot nieuwe gebieden zal die nen uit te strekken. Bijzon dere aandacht zal worden ge schonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het ge schonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortge zet. Herslel van Walcheren. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het her stel van Walcheren regelende, bü de Staten-Generaal wor den ingediend. Ruilverkavelingen en her- ontgbmingen zullen een meer rationeel grondgebruik moge lijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere land. aanwinning en nieuwe inpolde ringen. Bjj deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aan dacht worden geschonken. Regelen van wet ten aan zien van verkoop en doelmati ge verpachting van gronden zullen worden voorbereid. Op het gebied van de vis- schery zal het Inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwhl aan het vis- acherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnen- vtsscherlj wordt een wettelijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daar. betrokkenen rekening zal worden gehouden. Wederopbouw. Met kracht zal ook de we deropbouw worden voortge zet. met name ook van gebou wen van geestelijke en cultu- reele beteekenls, welker groo- te waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van be drijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal. zoo dra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterk ste worden bevorderd. Enkele wijzigingen in de woningwet zijn in verband hiermede voor bereid Een financieele rege ling voor den bouw van wonin gen door particulieren is vrij wel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegver keer en ons zwaargehavende autopark zullen worden voort gezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de vei ligheid van het verkeer wordt brjzonder aandacht besteed. Een regeling van het goede renvervoer langs den weg wordt voorbereid. Alle krach ten worden er op gericht, op dat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en praestatiemogelijkheden toekomt, binnen zoo kort mo gelijken tijd weer wordt inge nomen. De reeds getroffen maatre gelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pensionneering van zeelle den is in voorbereiding. Publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoorigheidsgedaehte en het verantwoordelijkheidsge voel der bedrijfsgenooten worden gestreefd naar een verschuiving der Overheidsbe moeiing naar publiekrechtelijke bedrijfsorganen. De regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, waarby aan gerecht, vaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als ton.orgaan van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie zal de Instelling van een sociaal-economischcn raad worden voorbereid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle bsdrtffsgenooten èn in de be drijfstakken, via de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties, èn in de afzonderlijke onderne mingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraagstuk, ken worden betrokken. Voor zoover echter de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economi sche verhoudingen in eenig bedrijf óf voor een juiste be hartiging van 't consumenten belang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in femeenschapsbezit zynde open- are nutsbedrijven, alsmede van die bedrijven, van mono. polistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijn wezen zal worden bevorderd, zoodra een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een i zonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Sociale rechtvaardigheid. Groote zorg zal worden be steed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der pro ductie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermin, dering der nc g teeds bestaan de spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorge steld. Een verplichte wacht geldregeling en werkloosheids verzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortge- werkt wordt aan een alge- meene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter be staanszekerheid, zal spoedig 'n voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden in- fediend tot herziening van e bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsover eenkomsten, zulks met de be doeling personen, die reeds ge- ruimen tijd bij' denzelfden werkgever in loondienst zijn, meerder bestaanszekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal 'n com- missariaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een bree- dere basis biedt voor de maat schappelijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezond heid zal met kracht worden bevorderd In samenwerking met de deskundigen en de or ganisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wet telijke basis steunende coördi natie der gezondheidszorg voorbereid 's Lands financiën. Groote zorg boezemt my den toestand van 's lands finan ciën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogsramp en den na sleep van dien. De voorzienin gen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor nood zakelijk zyn geworden, leggen een schier ondraaglyken last op de volkshuishoudingen der betrokken gebiedsdeelen. Zon der krachtige hulp van buiten is de taak, die het rijk vervul len kan, aan zeer enge gren zen gebonden. Met dankbaarheid mag ik gewagen van de financieele hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaar- digheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een eendrachtige voortzetting van de herstelpolitiek. Ook by het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinanciën zware eischen blyven gesteld om chaotische toestanden to kun. nen voorkomen, in staat te zyn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op mate rieel als op cultureel gebied en verbetering te kunnen bren gen ln het lot van die bevol kingsgroepen, welke in zorg- lijke omstandigheden verkee- ren. Handhaving van het mone taire evenwicht by een inter nationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal by voortduring de aandacht vra- >n. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en on der waarborging van de belan gen van den fiscus zal het geld- en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelyk een passende vryheid herkrygen, het uit oefenen van toezicht op de in- vesteeringen zal voorshands echter onvermydeiyk zyn om een zoo doeltreffend mogelrjk gebruik van 't kapitaal te ver. zekeren. Hierby zullen met name de Nederlandsche bank, waarvan de eigendom van par ticuliere- in publieke handen dient over te gaan, en de her- stelbank een belangrijke rol hebben te vervullen. De vermindering van den druk der binnenlandsche staats schuld zal de bijzondere aan dacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbela8ting een heffing in eens van de vermo- §ens zal worden voorgesteld. ok een conversie van de bin nenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bydragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende crediet- financierlng by de wet kan op korten termijn worden tege moet gezien. De Grondwetsherziening. De voorstellen tot wyziging van art 192 en van hoofd stuk Xlfl der grondwet zullen u ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener staatscommissie tot her ziening van de Grondwet kan spoedig worden tegemoet ge zien Hét vraagstuk der admini stratieve rechtspraak zal door een staatscommissie opnieuw onder de oogen worden gezien. INKRIMPING VAN HET OVERHEIDSAPPARAAT. Met kracht zal worden ge streefd naar Inkrimping van het overheidsapparaat, ln het byzonder zal daarby aandacht worden geschonken aan de ryksbureaux. In afwachting van het rap port der onderwerpelijke com missie zullen partieele verbete ringen in de gemeentefinan- ciën worden voorgesteld, een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Berechting en zuivering. Naar een oplossing van de verschillende problemen, die samenhangen met de vervol ging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid ge streefd. De zuivering van overheids personeel, alsmede van de pers zal nog voor het einde van dit Jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het be- dryfsleven eveneens zal wor den nagestreefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door herzie ning van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen, een salarisverbe tering voor de onderwijzers is in voorbereiding. Een reorga. nisatie van het georganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwgezette behandeling van al deze voorstellen over vloedig in aantal, omdat de taak der overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levens terreinen veel van uw werk kracht en van uw toewijding zal vergen. Met de 'bede, dat God u hiertoe wijsheid en kracht mo. gï schenken tot zegen van ons oninkryk en deszelfs toe komst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Schooljeugd handelde in textielpunten. Te Deventer is dezer dagen een einde gemaakt aan een uitgebreiden „handel" in textielpun ten. Het waren in dit geval niet „zware jon gens" of lieden van ver dacht allooi, die zich met deze ongetwijfeld winst gevende zaken bezig nielden, doch de school jeugd. De punten werden meest buiten de stad ge kocht. voor 10 cent per punt. Zij werden dan in Deventer verkocht voor minstens 40 cent per punt. Britsche bakkerijen in het geweer tegen brooddistributie. De bakkers van Engeland en Wales en ook het koopend publiek hebben de eerste da gen van de broodrantsoenee- ring voor moeilijke puzzles gestaan. Het helpen van de klanten ging veel langzamer dan an ders, vooral omdat vele men- schen nog niet wijs konden worden uit het ingewikkelde puntensysteem Daarby komt, dat een aantai broodbezorgers er het bijltje bij neer heeft gelegd en bovendien vele bak kers weigeren mee te werken. In Belfast moesten troepen opgeroepen worden om de brooddistribueering ter hand te nemen. De minister, die dit alles op zyn geweten heeft, Strachey, heeft een inspectie tocht door Londen gemaakt om zich op de hoogte te stel len van de wyze, waarop de rantsoeneering werkte. In de winkels werd h(j over het al gemeen slecht ontvangen door de vrouwen. Een van deze gaf hem den raad, de rant soeneering maar zoo spoedig mogelijk aan den kant te zetten. Ondanks alle protesten heeft de Engelsche regeering tot nu toe haar besluiten met kracht doorgezet. Stalingrad, dat voor 98 verwoest is, zal volgens Sovjet-Russische deskundigen in 20 jaar tijds weer opge bouwd zijn. Het grootste deel der bevolking van 350.000 zielen woont nog in schuilkel ders en houten gebouwen. Zaterdag werd de lucht- lyn BrusselLuxemburg offi cieel geopend. Burgerlijke stand WISSEKERKE. Geboren Adriana Willemina, d. v. J. Dieleman en J. J. van Halst. Jacomina Jacoba, d. v. J. Bosselaar en L. J. de Vos. Cornelia Magdalena. d. v. J. D. de Regt en A. M. de Vos. 's-HEER ABTSKERKE Geboren: Jacob Marinus, z.v. N. Walhout en C. Otte; Marinus. z.v. C. Polderman en J. Harthoorn; Jan, z.v. C. Koopman en A. Pannekoek; Martinus Marinus Jozef, z.v. M. B. Rijk en J. Vermue Overleden: A de Jonge, wedn. van W. Braam. Getrouwd: J. Kribbe, 26 j. en J. van Putten, 25 j.; M. C. Ryk, 30 j. en C. W v 't Westeinde, 31 1 F. koéns. 24 j. en M. de Pundert, 23 j. A.s. Zondag Goes-R.B.C. De loting voor de nog te spelen halve promotie-compe titie tusschen Goes, RBC en Helmondia heeft tot resultaat gehad, dat Zondag 28 Juli in het NAC-stadion te Breda de wedstrijd GoesRBC zal wor den gespeeld. Op 4 Augustus speelt de verliezer van dezen wedstrijd op het NOAD-terrein te Til burg tegen Helmondia, terwijl Helmondia en de winnaar van GoesRBC elkaar op 11 Aug. op het PSV-terrein te Eind hoven zullen ontmoeten. Alle wedstryden vangen aan om half drie. De voorzitter van „Goes" heeft alle .moeite gedaan om voor den wedstryd van Zon dag a.s. in plaats van Breda, Bergen op Zoom aangewezen te krygen. Aanvankelijk had hy het pleit bij den K.N.V.Bt gewonnen. Later kwam hij by een bezoek aan het „Dosko"- terrein echter tot de overtui ging, dat dit veld door werk zaamheden totaal onbespeel baar is. Bromley-voetballers komen naar Vlissingen. Tjidens een Maandagavond te Vlissingen gehouden byeen- komst zijn nadere mededeelin- gen gedaan inzake de reis van Vlissingsche sportmenschen naar Engeland van 10 tot 22 September. Naar wij verna men zal ook de burgemeester van Vlissingen, mr. Kolff, de reis meemaken. Voorts werd medegedeeld, dat het elftal van de Brom- ley-Footbalclub, dat dit jaar amateurs-kampioen werd in Engeland, van 16 tot 21 Aug. naar Vlissingen komt. Zaterdag 17 Augustus zal het, ter opening van het Nood-sportterrein op het vliegveld bij Vlissingen. een wedstrijd tegen het Vlissing sche elftal spelen. Zondag spe len de Bromley-voetballers in Leiden. Dinsdagavond zal te Vlissingen een wedstrijd tegen Goes I worden gespeeld. AMERIKAANSCHE TEXTIEL VOOR ZEEUWSCHE ZIEKENHUIZEN. Door bemiddeling van het Ned. Roode Kruis is van Amerikaansche zyde een hoe veelheid textiel en verband middelen aan de Zeeuwsche ziekenhuizen verstrekt. Ge zien de schaarschte aan deze artikelen is dit een zeer waardevol geschenk. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De procureur-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te 'S-Hertogenboach heeft P. M. van Iwaarden, landbouwer te Cadzand, op 1 Juli 1946 voor waardelijk buiten vervolging gesteld, onder voorwaarde, dat hij gedurende drie jaar onder toezicht staat en dat zijn ver mogen tot 500 is verbeurd verklaard, terwyi hy voor tien jaar ontzet werd uit het recht van kiezen en verkiesbaarheid. De heer van Iwaarden is candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. BENOEMINGEN. Tot dijkgraaf van het wa terschap Nisse Spelle is be noemd P. Acda te Nisse. Tot leden van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Hoofd plaat en Thomaes en als ver tegenwoordigers van den ca- lamiteuzen Hoofdplaatpolder zyn benoemd A. Cammaert en A. Temmerman, beiden te Hoofdplaat. FUSIE-BESPREKINGEN. In een landelijk blad is een bericht verschenen over be sprekingen inzake fusie van voetbalverenigingen te Vlis. singen. Deze besprekingen, waarvan wij ook op de hoogte waren, zijn nog van zeer voorloopigen aard. zoodat de publicatie als hoogst onge- wenscht wordt beschouwd. Het is zelfs zeer de vraag of er ooit iets van een dergelyke fusie zal komen. Goes DE GOESCHE KERMIS. Voor het eerst sinds den oor log zal dit jaar in Goes weer kermis gevierd worden van 20 t.m. 27 Augustus. Door de, tijdsomstandigheden zullen de bekende wafel- en palingkra- men ontbreken. De geheele markt zal worden bezet door groote en kleine vermakelijk heden n.l. een auto-souter, zweefmolen, theater en blok- veerry baant je, koektent met attracties, ballentent. Luna park, scheepjesmolen kyktent met zwemwonder, schiettent, kinderdraaimolen, Deensche hoogvaart. glijbaan, lueht- schommel.' rupsbaan, vliej bandsporter en een visch- kraam. Op Kermis-Zaterdag, 24 Augustus, zal het wereldbe roemde Kozakkenruitercorps op het gemeentelijk sportterrein een uitvoering geven. Yerseke AUTORIT MET OUDEN VAN DAGEN. Maandag hebben de Ouden van Dagen uit Yerseke een rondrit gemaakt door Wal cheren. Zij werden 's avonds omstreeks 9 uur met muziek van het gezelschap „Mozart" weer in het dorp ontvangen, Driewegen KINDERFEEST. Zaterdagmiddag werd het kinderfeest te Driewegen ge houden, dat by de installatie van den nieuwen burgemeester den heer Thomassen Thues. sink v. d. Hcop v. d. Slochte. ren, wegens slecht weer moest worden uitgesteld. Onder lei ding van het schoolpersoneel en de feestcommissie voerden de kinderen verschillende spe len uit. waarvan de dorpsge- nooten eveneens zeer genoten. O.m. was de burgemeester aanwezig. Borssele's muziek corps verhoogde de feest vreugde, die besloten werd met een rondgang door het dorp. Kwadendamme MUZIEKFEEST. Te Kwadendamme wordt a.s. Zaterdag ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de muziekvereniging „Con Affezione" een muziekfeest gehouden. Niet minder dan elf verenigingen verleenen hun medewerking. Des avonds worden concerten gegeven door de harmonie-vereeniging „Euphonla" uit Goes en de fanfare „Euterpe" van Hein- kenszand. De rlngrijderij te Ostende. Zooals reeds gemeld hebben Zaterdag te Ostende 16 ruiters uit Vlissingen en omgeving een ringrydery gehouden op het Canadaplein aldaar. Er be stond hiervoor een zeer groote belangstelling van een voort durend wisselend publiek en deze heeft kenneljjk de Zeeu wen geïnspireerd om hun beste beentje voor te zetten. Zoowel de behendigheid der in Zeeuwsch costuum gestoken ruiters, als de kwaliteit van de door hen bereden dieren wek ten de bewondering der talloo- ze Belgen, die in spanning de ringrydery volgden. Duidelyk bleek uit den uitslag, hoe iel er gestreden is. No. 1 en 2 moesten kampen om den, hoofdpry's. Zondagavond zyn in hotel Victoria de pryzen officieel uit gereikt in tegenwoordigheid1 van leden van het gemeente bestuur van Ostende. van Vlis singen en van het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren. Er werden daarby vele harte lijke toespraken gewisseld. Het woord voerden onder meer de heer A. Dennekin, feestbe- stuurder der stad Ostende, de wnd. burg; van Vlissingen. de heer van Oorschot de heer Camille Lafére, voorzitter der Belgische Staatszeeloodsen- vereeniging, welke te Ostende zetelt en de heer J. L. Verha gen namens het bestuur van Nieuw Walcheren. De pryzen waren beschikbaar gesteld door de Belgische lood sen en het waren prachtpryzen, waarmede de loodsen alle eer inlegden. Dat hun daarvoor welgemeende dank werd be tuigt. spreekt van zelf. Ook de heer Dennekin kreeg woor den van dank in ontvangst te nemen: hij was de man, die tot aller tevredenheid de details van het optreden van ringTy- ders en Westkappelsch dames koor had geregeld en er zorg voor had gedragen, dat ieder goed verzorgd werd. Namens de ringryders dank te de heer Koole zoowel de Belgen als het gemeentebe stuur van Vlissingen (met na me den heer J. Louwerse) voor de hartelyke ontvangst en de goede verzorging, terwyl ook Nieuw Walcheren by deze dankwoorden niet vergeten werd. De voorzitter van het West kappelsch Dameskoor sprak eveneens dankwoorden aan de Belgische en Nederlandsche or ganisatoren. Van Belgische zy'de werd nog de hoop uitgesproken, dat dit eerste na-oorlogsche con tact niet het laatste zal zyn. De uitslag van de ringriide- ry luidde als volgt: 1. W. Ver- sluys, 2. K. de Witte. 3. W. Bosschaardt 4. J. Vos, 5. J. de Loof, 6 W. Koole, 7. L. Jobse, 8. C. kodde, 9. A, Klffhout, Troostprys C. Jobse. Pol lepel: J. Brask. VLISSINGEN EN NIEUW WALCHEREN LEGDEN WAARDEVOLLE CONTACTEN. Groote belangstelling voor Zeeland. Ringrijders en dameskoor maakten K,r.re. OSTENDE in feestroes Tienduizenden feestgan gers, vlaggen van alle naties ter wereld oorlogsbo dems van alle landen langs de Noordzee, concerten, optoch ten. ontvangsten, sportdemon, straties! Ostende op zyn best, vroo- Iijk, amusant, een beetje aan den duren kant voor Neder landsche beurzen, maar niette, min trés agreable. En te mid den van dat alles Zeeuwsche boeren, Zeeuwsche boerinnen in hun ongeëvenaarde, kleurige en toch zoo stemmige kleedy. Ostende herdenkt deze maand het 100-jarig bestaan van de iyn naar Dover en de Belgen zouden geen Belgen zyn als zij deze gelegenheid niet hadden aangegrepen om op ple. santé wyze de bloemetjes bui ten te zetten. Reeds sedert het begin van de maand volgt de eene festiviteit op de andere en de stad, die zich nog altyd de koningin der Belgische bad. plaatsen noemt, vaart er wel by. want er heerscht een druk. te van belang. Door nauwe banden is de ha ven en loodsenstad Ostende met Zeeland en met name met Walcheren en Vlissingen ge bonden. Ook Vlissingen had zyn bootverbinding met Enge land. het Belgische Loodswezen heeft ook in Vlissingen zyn nederzetting en ook Walcheren is „badgebied". Zeer juist was het dan ook gezien van het ge. meentebestuur van Vlissingen en van de Stichting Nieuw Walcheren, om er zorg voor te dragen, dat toen Zaterdag en Zondag de feestelijkheden hun hoogtepunt bereikten, Zeeuwsch vlagvertoon niet achterwege bleef. Dit vlagvertoon mocht er zyn! Zeeland is uitstekend voor den dag gekomen! Zaterdagmiddag werd er op het Canadaplein voor het ge. rechtshof een ringryderij ge houden, waaraan een flinke ploeg ringryders uit Vlissingen en naaste omgeving deelnam. Zaterdagavond gaf de stad Ostende een diner, waarop het gemeentebestuur van Vlissin. gen vertegenwoordigd was door de heeren L. P. van Oorschot, wnd, burgemeester, wethouder H. B. J. Knoop en den wnd. ge. meente-archivaris J. Louwerse^ die de rlngrijderij en de uitzen. ding van het Westkappelsché dameskoor georganiseerd had. Want ook dit laatste heeft in Ostende Zaterdag en Zondag om zoo te zeggen de Zeeuwsche kleuren hoog gehouden. Ten slotte vertoefde in Ostende nog een delegatie van het bestuur der Stichting Nieuw, Walche ren, dat by deze bizóndere ge legenheid de laatste hand leg de aan de voorbereiding der in België te voeren Boomenactie en mede de uitzending van ringryders en dameskoor mo. gelyk heeft gemaakt ENORME BELANGSTEL. LING VOOR ZANGSTERS EN RINGRIJDERS. De ringryders trokken Zater dagmiddag groote belangstel ling en hebben met groote fel heid gestreden om de schitte rende pryzen,. die beschikbaar waren gesteld door de Belgi sche Staatszeeloodsen-vereeni. ging. De wedstryd werd gehouden op een openbaar plein en er was dus een steeds wisselend, men mag wel zeggen duizend koppig publiek. Elders vindt men uitvoerige bizonderheden over de rin'grijdeij. Het Westkappelsche dames koor heeft Zaterdag in den vooravond medegedaan aan een optocht van alle vereeni- gingen van Ostende en daarna op de Markt een concert gege ven. waarby men over de noof den van de toehoorders kon loopen. Overal waar het koor verscheen weerklonk een kla terend applaus en men mag dan ook wel vaststellen, dat er en door de ringryders en door 't dameskoor in zijn fleurige Zeeuwsche hoerendracht een uitstekende reclame voor Zee land is gemaakt. Zondag na men koor en ringrijders deel aan den grooten historischen en folklorischen optocht, die uit alle oorden van Vlaanderen on. telbaren naar Ostende had ge. trokken. En wederom was het applaus voor de vertegenwoor digers yan Zeeland niet van de lucht. DE OFFICÏEELE PLECHTIGHEID. De leden van het gemeente bestuur van Vlissingen hebben Zaterdagavond aangezeten aan het diner der stad Ostende en daarby heeft wnd. burgemees. ter van Oorschot de stad Ostende gecomplimenteerd met haar 500-jarig bestaan en met 't eeuwfeest van den bootdienst op Dover. Hy deed zulks in wel. gekozen, spontane bewoordin gen, wyzend op de goede ver houdingen tusschen Ostende en Vlissingen en de noodzaak van samenwerking niet alleen tusschen deze steden, maar tevens van de beide buurvol- ken, die zooveel met elkander gemeen hebben, ook in deze moeilijke tyden. Tevens vestig, de spr. de aandacht op het ti- tanenwerk van den wederop bouw op Walcheren en de an dere geteisterde Zeeuwsche ge. bieden en op de daarmede ver band houdende Boomenactie voor Walcheren en haar nade rende start in België. De heer van Oorschot deelde onder luid applaus mede. dat de vorming van een Belgisch comité „Plant een boom op Walche ren" nagenoeg is afgesloten en dat het eere-voorzitterschap daarvan zal worden aangebo den aan den Belgischen am bassadeur in Den Haag. Daar naast is in de stad Ostende een plaatselyk comité gevormd onder leiding van den eersten schepen der stad, den heer Vrome. De burgemeester van Osten de beantwoordde deze met groote aandacht beluisterde toespraak, zijn bewondering uitsprekend voor het zwaar getroffen, maar zoo krachtig weer omhoog strevende Wal cheren en de volle medewer king van het gemeentebestuur toezeggend voor de Boomenac tie. NIEUW WALCHEREN GROEIT. Het bestuur van Nieuw Wal. cheren ten slotte heeft van de, ze gelegenheid om in nauw contact te komen met tal van vooraanstaande figuren uit de Belgische kuststreek met graagte gebruik gemaakt. Van alle zyden werd een groote be. langstelling aan den dag ge legd voor het lot van Zeeland en met name voor de Boomen actie. Er werden waardevolle verbindingen gelegd, die in de toekomst zonder twyfel hun nut zullen afwerpen en die een succes van de Belgische Boo menactie reeds by voorbaat verzekerd doen zyn. Zoo is dit Zeeuwsch vlagver toon aan de Belgische kust ongetwyfeld van groote waar de geweest niet voor de Bel- gisch-Nederlandsche verhou. ding alleen, maar zeer zeker ook voor de belangen van Zee land. Temidden van de feestvreug. de in Ostende vormde de aan wezigheid der Zeeuwsche ver- eenigingen en delegaties een iets ernstiger accent, dat de Belgen zooals wy van vele zy. den vernamen, noode gemist zouden hebben. In de week van 15 t./m 20 Juli weird te Veere 3342 kg garnalen voor consumptie aangevoerd. De wielry'der B. kwam te 's Heer Hendrikskinderen in aanryding met een militaire vrachtauto. Met hoofd- en beenwonden werd hy naar een ziekenhuis vervoerd en vandaar later naar zyn wo ning. Vrydag jl. hebben de leer lingen van de openbare lagere school te Schore per autobus voor het eerst na de bevrij ding' een reisje gemaakt naar Breda en Tilburg. De kinderen hebben, dank zy het fraaie weer, volop kunnen genieten. TRIBUNAAL GOES De 62-j. Anthonie Buteyn, los werkman te Krabbendyke stond voor het Tribunaal van Goes terecht als sympath. lid van de beweging. Deze besch. ontkende ooit lid te zijn geweest of contributie te hebben betaald. Wel ging hij om met den N.S.B.-er Welle- man en was hy schoonvader van een lid der beweging. De verdediger, mr. van Pelt, wees op gebrek aan bewys en bepleitte invrijheidstelling en vry spraak, waarop het Tribu naal direct inging. De 34-j. P. Seghers. geboren Brandt uit Middelburg werd in 1935 lid der N.S.B., en bleef dit ook tydens den oorlog. Verder was zij lid van de N.S.V.O en ontving Duitschers by zich aan huis. Het bleek op de zitting, dat besch. ook in Duitschland heeft vertoefd. Nadat de echtgenoot, die zelf fel N..S.B.-er was. gehoord was, kwam mr. van 'Pelt aan het woord, die zeide. dat besch. reeds in 1940 had willen bedan_ ken voor de party, doch dat haar man zich daartegen ver zette. Zij heeft echter niet meer actief medegewerkt. Zy is reeds lang geïnterneerd en de verdediger vraagt daarom een clemente veroordeeling. NIET GEÏNTERNEERD GEWEEST, Het bericht in het tribu- naalverslag van Goes, waar in vermeld stond, dat C. v. de Velde uit Wolphaartsdylc „in vrijheid was gesteld" blykt op een misverstand te berus ten. De heer van de Velde is nimmer geïnterneerd geweest. Wel is juist, dat de beschul diging vervallen is verklaar!.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6