PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANl DE TROONREDE Hoofdredacteur O. Balllntljn (met ssrjvwütflf singen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 23 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 169 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post. 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per inm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te VHasingcn Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. Dinsdag heeft H.M. de Koningin de tweelde buitengewone zitting der Staten-Generaal jn de Ridderzaal, waar de beide gamers in vereenigde vergadering waren bijeengekomen, geopend met het uitspreken van de troonrede. AI moest de plechtigheid nog den luister van den impo- santen stoet, in Welken H.M. de Koningin zich per gouden koets naar de Ridderzaal placht te begeven, ontberen, toch was de belangstelling zeer groot. Om één uur begaf HM. de Koningin zich in gezelschap van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard per auto naar de zitting van de Staten-Generaal. Bij aankomst aan de Ridderzaal werd H.M. ontvangen door een commissie uit de vereenigde vergadering. Nadat deze commissie Hare Majesteit en het Prinselijk Paar na,ar hun zetels had geleid, sprak de Koningin de volgende troonrede uit. DE TROONREDE. Het vertrouwen van mijn volk heeft u geroepen, om in de komende vier jaren mede te beslissen over het wel en wee van ons vaderland. Dit stemt mrj tot voldoening. Uw ver kiezing toch strekt mij ten tee- ken van een terugkeer tot nor male grondwettelijke vormen en stabiele staatskundige ver houdingen. Te meer verheug ik mij hier over, omdat thans eerst recht alle krachten gericht kunnen worden op het ééne doel: het leggen van een deugde- lijken groiMslag voor den ge leidelijken wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volkswelvaart. Tot mijn groote vreugde irtocht ik mede uit eigen aanschouwing vaststellen, dat wg in gestagen tred reeds menige schrede op den weg naar dit groote doel hebben gezet en dat wij, wat de krachtsinspanning betreft om het te bereiken, geenszins de minsten zijn in den kring der door den oorlog getroffen vol keren.. Nochtans wachten ons nog vele en groote moeilijkheden, welke ik zoowel u als mijn ge- heele volk in ernstige en voortdurende overweging aan beveel. Deze moeilijkheden zullen slechts overwonnen kunnen worden, indien ieder onzer zich met geestdrift wijdt aan den gemeenschappen lijken arbeid, die uitsluitend in staat zal zijn voor de brèede lagen van ons volk den weg tot welvaart te banen. De Overzeesche gebiedsdeelen. In de ontwikkeling der ge. beurtenissen in Oost-Indië valt verbetering aan te wijzen. In belangrijke deèlen der buitengewesten is reeds in eersten aanleg overgegaan tot de vestiging van een nieuwe rechtsorde, steunend op de be ginselen, die in mijn rede van 7 December 1942 werden net»- gelegd. Met vertegenwoordi gers der bevolking uit die1 buitengewesten, waar het ge allieerde opperbevel de verant woordelijkheid voor de be stuursvoering heeft overgedra gen. wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loya. len en vreedzamen weg, van de nationale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbreken nog voldoende voor waarden voor zulk een over leg. Ik vertrouw, dat deze voor waarden mede dank zij ver dere besprekingen spoedig aanwezig zullen zijn. Het geallieerde opperbevel in deze gebieden en in de Riouw- archipel, heeft zijn taak nog niet voltooid. Nog altijd Inden daar tot onze bezorgdheid velen uit alle bevolkings groepen onder de gevolgen van den oorlog. De verdere liquidatie van de Japansche invasie en de terug keer v. orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn nood zakelijke voorwaarden, wil Nederland zich ten volle kun nen wijden aan zijn roeping, om te zamen met de Indonesische volken ook voor hen binnen het koninkrijk een eigen staats verband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waarvan zij zich een eigen plaats in de rij der vereenigde volken zullen kun nen verwerven. In dit Indone sisch staatsverband zullen uiteraard de rechten en belan gen van alle bevolkingsgroe pen en van minderheden dienen te worden beschermd en behar. tigd. Ten einde voor den over gangstijd in het bijzonder de uitoefening van de taak van het opperbestuur ten aanzien van Oost-Indië beter tot liaar recht te dioen komen en ook daar de rijksconferentie voor te bereiden, zal onverwijld een ontwerp van wet tot instelling van een commissie-generaal aangepast aan de eischen van den huidigen tijd aan u wor den voorgelegd. In afwachting van het her stel van het economisch leven zullen de groote moeilijkheden waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en han delsverkeer gesteld ziet, slechts met steun van Nederland en door nauwe samenwerking van beide deelen van het konink rijk, uiteraard op voet van ge lijkheid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichtsbetrachting en zelfbe- heersching, waarmede intus. schen zoowel burgers als mili tairen ginds onder zoo moei lijke omstandigheden voort gaan, hun taak te vervullen. WEST-INDIË. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der staatsinstellingen. Wat reeds zonder grondwets. wijziging ter bevrediging daar van kan geschieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, opdat Suriname en de Neder- landsche Antillen zullen kun nen beginnen met op nieuwen voet eigen leven, deelgenoot schap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te ne men. Onze internationale betrekkingen. Nederland dat zich in het verleden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internatio nale samenleving der volke ren brj te dragen tot den op bouw van een vreedzame inter, nationale wereldorde, zal ook thans naar vermogen krachtig samenwerken met die landen, die eveneens den wederopbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en recht vaardigheid. In de organen van de Ver eenigde Naties en met name in den Veiligheidsraad, zoomede in de commissie voor de be- heersching der atoomenergie, streeft de regeering naar be vordering van goede interna tionale verhoudingen op den grondslag van het handvest, met het doel den internatio nalen vrede en veiligheid te bevestigen en de vrijmaking van het in het atoom sluime rend geweld te doen strekken tot heil, in stede van tot ramp spoed der menschheid. Onzerzijds wordt een spoedi ge totstandkoming van defini tieve vredesregelingen ge- wenscht. ten einde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te geraken. NEDERLAND EN BELGIË. Het besef, wederkeerig be. staande bij' de Nederlandsche zoowel als btf de Belgische regeering, dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken haar respectieve lijke belangen gestadig meer samenloopen draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuiderburen te verster ken. De ontwikkeling van onze betrekkingen met de mogend heden,. waarmede de vriend schappelijke relaties niet zijn verbroken geweest, blijft aan leiding geven tot voldoening. GRENSCORRECTIES. Nederland stelt zich voor aanspraken te doen gelden op grensverbetering ran beperk, ten omvang langs zijn Oost- Land- en Zeemacht. Mede als bijdrage tot de ves. tiging van een sterke interna tionale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederop. bouw zoowel van onze marine als van onze landmacht. In bei de deelen onzer strijdmacht zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzor ging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tot wijziging van de dienst plichtwet en van de bevorde- rlngswëtten voor het beroeps- en reservepersoneel onzer land. macht zullen u worden aange boden. Zoowel aan onze land macht als aan onze marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds jaren uit het vaderland afwezig was. worden hooge eischen gesteid. Met erkente lijkheid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offervaardigheid dezer mannen. In ernstig onderzoek zal wor. den genomen de vraag op welke wgze ontduiking van het be paalde in artikel 263 van het burgerlijk wetboek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zullen worden voorbereid. Maatregelen zullen worden voorbereid ten behoeve van een of meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Onderwijs en Jeugdzorg. Ten aanzien van het onder- wgs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemme ringen die de vernieuwing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied bestaande tekor ten, Ontwerpen van wet. vast leggende het kader, waarbin nen zich de vernieuwing van het onderwijs zak kunnen vol trekken, zullen in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de finan- cieele verhouding ten aanzien van het bijzonder hooger onder wijs zullen u op korten termijn bereiken. De Regeering zal sterken steun verleenen aan de jeugd beweging met inachtneming van zelfstandigheid der levens richting en erkenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de ver wildering der jeugd. Een nationale omroep. Het ligt in het voornemen, om, den radiozaad gehoord, een wettelijke basis te ontwer pen vooi! een nationaal om roepbestel op publiekrechtelijke leest, waarbij de velschillende levensbeschouwingen, in orga nisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen begin, sélen beschikking zullen ver krijgen over zendtijd. Opvoering van de productie Ten aanzien van de stoffe lijke welvaart Staat voorop het streven naar opvoering van de nationale productie. Het herstel en de uitbouw van den handel en de nijver heid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wet telijke regeling voor een ad- viseerend planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilgkheden uit de wijzigin gen in de economische'wereld structuur voortvloeiend, te bo_ ven te komen, zal de aandacht der regeering zijn gevestigd. De regeering is voornemens om ter bevordering van de ontwikkeling van een gezond middenstandBlbedrgf voortgang te maken met de bestaande vormen van helt verleenen van crediet, alsmede den midden stand. waar noodig, tegen on_ redelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den dringend noodzakelij ke® export, zoowel van indus trieele als van agrarische pro_ ducten, zullen de economische betrekkingen met andere mo gendheden worden voortgezet en uitgebreid. Een doeltref fende voorlichting dienaan gaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsle ven, worden bevorderd. Land- en tuinbouw. Bg de ten aanzien van den landbouw ,te nemen maatrege len zal er naar worden ge streefd aan het economisch Verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zooda nig inkomstenpeil te waarbor_ gen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een redelgke belooning voor die genen. die in land- en tuin bouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring ge richt moeten blijven op verla ging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproduc ten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het land. en tuinbouwon- derwijs zullen moeten worden uitgebreid, terwijl het land bouwkundig onderzoek zich tolt nieuwe gebieden zal die nen uit te strekken. Bijzon dere aandacht zal worden ge schonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het ge schonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortge zet. Herstel van Walcheren. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het byzonder het her stel van Walcheren regelende, bij de Staten-Generaal wor den ingediend. Ruilverkavelingen en her- ontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik moge lijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere land. aanwinning en nieuwe inpolde ringen. By deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap byzondere aan dacht woiden geschonken. Regelen van wet ten aan zien van verkoop en doelmati ge verpachting van gronden zullen worden voorbereid. De visscherij. Op het gebied van de vis scherij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het vis- scherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnen- visschery wordt een wettelijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daar. by betrokkenen, rekening zal worden gehouden. Wederopbouw. Met kracht zal ook de we deropbouw worden voortge zet. met name ook van gebou wen van geestelijke en cultu- reele beteekenis, welker groo te waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van be drijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal. zoo dra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterk ste worden bevorderd. Enkele wijzigingen in de woningwet zijn in verband hiermede voor bereid- Een financieele rege ling voor den bouw van wonin gen door particulieren is vrij wel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegver keer en ons zwaargehavende autopark zullen worden voort gezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de vei ligheid van het verkeer wordt bgzonder aandacht besteed. Een regeling van het goede renvervoer langs den weg wtordt voorbereid. Alle krach ten worden er op gericht, op dat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en praestatiemogelijkheden toekomt, binnen zoo kort mo- gelijken tijd weer wordt inge nomen. De reeds getroffen maatre gelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pensionneering van zeelie den is in voorbereiding. Publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoorigheidsgedachte en het verantwoordelijkheidsge voel der bedrgfsgenooten worden gestreefd naar een verschuiving der overheidsbe moeiing naar publiekrechtelijke bedrijfsorganen. De regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, waarby aan gerecht vaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de pu bliekrechtelijke 'bedrijfsorgani satie zal de instelling van een sociaal-economischen raad worden voorbereid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle bedrgfsgenooten èn in de be drijfstakken, via de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties, èn in de afzonderlijke onderne mingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraagstuk ken worden betrokken. Voor zoover echter de publiekrech-' telijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economi sche verhoudingen in eenig bedrijf óf voor een juiste be hartiging van 't consumenten belang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde open bare nutsbedrijven, alsmede van die bedrijven, van mono polistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijn wezen zal worden bevorderd, zoodra een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een ugzonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Sociale rechtvaardigheid. Groote zorg zal worden be steed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prgzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der pro ductie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermin dering der nog steeds bestaan de spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorge steld. Een verplichte wacht geldregeling en werkloosheids verzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortge werkt wordt aan een alge- meene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter be- staanszekeheid, zal spoedig een voorloopige -voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden in gediend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsover eenkomsten, zulks met de be doeling personen, die reeds ge- ruimen tijd bij denzelfden werkgever in loondienst zijn, meerder bestaanszekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal 'n com- missariaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een bree- dere basis biedt voor de maat schappelijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezond heid zal met kracht worden bevorderd In samenwerking met de deskundigen en de or ganisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wet telijke basis steunende coördi natie der gezondheidszorg voorbereid 's Lands financiën. Groote zorg boezemt mij den toestand van 's lands finan ciën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogsramp en den na sleep van dien. De voorzienin gen op burgerlijk en militair gebied, welke ijierdoor nood zakelijk zgn gewhrden, leggen een schier ondraaglijken last op de volkshuishoudingen der betrokken gebiedsdeelen. Zon der krachtige hulp van buiten is de taak, die het rijk vervul len kan, aan zeer enge gren zen gebonden. Met dankbaarheid mag ik gewagen van de financieele hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaar- digheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoeis een eendrachtige voortzetting van de herstelpolitiek. Ook by het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinanciën zware eischen blijven gesteld om chaotische toestanden te kun nen voorkomen, in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op mate rieel als op cultureel gebied ei* verbetering te kunnen bren gen in het lot van die bevol kingsgroepen, welke in zorg lijke omstandigheden verkee- ren. Handhaving van het mone taire evenwicht ;by een inter nationaal verantwoord niveau van loonen en pryzen zal bij voortduring de aandacht vra gen. Met inachtneming van den eisch vgn rechtsherstel en on der waarborging van de belan gen van den fiscus zal het geld- en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen, het uit oefenen van toezicht op de in- vesteeringen zal voorshands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van 't kapitaal te ver zekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandsche bank, waarvan de eigendom van par ticuliere- in publieke handen dient over te gaan, en de her- stelbank een belangrijke rol hebben te vervullen. De vermindering van den druk der binnenlandsche staats schuld zal de bgzondere aan dacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelasting een heffing in eens van de vermo- êens zal worden voorgesteld. 'ok een conversie van de bin nenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende crediet- financiering bij de wet kan op korten termijn worden tege moet gezien. De Grondwetsherziening. De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van hoofd stuk XHI der grondwet zullen u ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener staatscommissie tot her ziening van de Grondwet kan spoedig worden tegemoet ge zien. Hèt vraagstuk der admini stratieve rechtspraak zal door een staatscommissie opnieuw onder de oogen worden gezien. INKRIMPING VAN HET OVERHEIDSAPPARAAT. Met kracht zal worden ge streefd naar inkrimping van het overheidsapparaat, in het bijzonder zal daarbij aandacht worden geschonken aan de ryksbureaux. In afwachting van het rap port der onderwerpelijke com missie zulle® partieele verbete ringen in de gemeentefinan- ciën worden voorgesteld, een betere coördinatie tusschen de dragers v.an het gezag en de politie zal worden bevorderd. Naar een oplossing van de verschillende probemen, die samenhangen met de vervol ging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid ge streefd. De zuivering van overheids personeel, alsmede van de pers zal nog voor het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het be drijfsleven eveneens zal wor- 4en nagestreefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door herzie ning van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen, een salarisverbe tering voor de onderwijzers is in voorbereiding. Een reorga nisatie van het 'georganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mg bewust dat de nauwgezette behandeling van al deze voorstellen over vloedig in aantal, omdat de taak der overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levens terreinen veel van uw werk kracht en van uw toewijding zal vergen. Met de "bede, dat God u hiertoe wgsheid en kracht mo ge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toe komst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 7