PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT; Amerika wil de Joden wel steunen Vandaag vastgehouden worden? EEN VIERTAL DAMES VOOR DE GROENE TAFEL. Strand- en duingenoegens op eigen risico UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Zeeuwsche S eeuwsche unippers Hoofdredacteur G. Ballintljn (met rcdactioncele medewerking van dr. W H Beekenkamp). Uitgave: Stlch- tlnp P.Z.C.. Middelburg. Druk: iirma F. van dé Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M L. W. Schocb. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 23 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 169 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.# minimum per advertentie 2 gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hei Wereldgebeuren MAAR OOK DE BELANGEN VAN OLIE EN LUCHT VAART WORDEN NIET UIT HET OOG VERLOREN, De toekomst van het Zionisme. Het ia geen geheim, dat de verstandhouding tusschen En. geland en de Ver. Staten in zake de Palestynsche kwestie niet zoo best is. Meer dan twee maanden zyn verloopen sinds beide landen gezamenlijk een rapport over Palestina publi ceerden en nog steeds is geen overeenstemming bereikt over de practische uitvoering van de in dit rapport neergelegde Sunben. Onaertusschen wordt e toestand steeds verwarder en de verbittering onder de Joden grooter. Heit is bekend, dat de Ame. rikaansche staatslieden sinds de Balfour-declaratie steeds volledig hun steun hebben ge- geven aan het Joodsehe stre ven naar een Nationaal Te huis. Moeilijk te verklaren is dit niet. In de eerste plaats zijn er ongeveer 6 mill. Ame- rikaansche Joden, van wie er alleen al in New-York twee inillioen wonen. Dat is meer dan in geheel Palestina! Deze gTOote Joodsehe bevolking is voornamelijk het resultaat van den Joodschen uittocht uit cen traal Europa tusschen de ja ren 1900 en 1914. Bij de ko mende presidentsverkiezingen zou de houding van de Joden wel eens den doorslag kunnen geven en daarom is de Pales tynsche kwestie tevens een binnenlandsche aangelegen heid geworden. Het zou echter wat él te eenvoudig zijn Truman's steun aan het Zionisme alleen te zien als een hengelen naar Joodsehe stemmen. De Ame rikanen vormen een natie van pioniers. Voor de Amerikanen bestaat tusschen de vorming van een Joodschen staat in Palestina en de vorming van de V.S. van Amerika in een oorspronkelijk door roode In. dianen bewoond land, veel ge lijkenis. Vele niet Joodsehe Amerikanen slaan met sym pathie het streven van de Joodsehe pioniers gade en be schouwen oprecht het Zionis me als den eenigen weg tot "oplossing van het Joodsehe vraagstuk. Ondanks alle sympathie en Han van Meegeren op z'n praatstoel. Naar aanleiding van het faillissement van den kunst schilder Han van Meegeren, die met zijn ..Vermeers" de ge moederen der kunstcritici zoo zeer in beweging wist te bren gen, had het A.N.P. een on derhoud met den kunstenaar, die zich liet bewegen in groo. te lijnen te vertellen. Hij ver telde, hoe hij bij het tweede verhoor besloot zijn geheim prijs te geven en het volgende dicteerde. „Rusteloos gedreven door een beklemd affect, veroor zaakt door een te geringe er kenning, besloot ik op een fa- op 1 volkomen in mijn eigen stijl, volgens mijn eigen concept, maar ik gebruikte daarvoor de verven van de 17e eeuw en vond een middel om een der gelijk schilderij zoo te maken, dat 't de eischen kon doorstaan die aan een 17e eeuwsch doek gesteld worden". „U moet goed begrijpen", zoo vervolgde van Meegeren, ,ik had jaren gestudeerd om deze resultaten te kunnen be reiken. Ik leefde geheel afge zonderd van mijn vrienden en schilderde als in een roes dag in dag uit. Het was de heer lijkste tijd van mijn leven. My'n wensch was al myn 17e eeuwsche doeken In Neder- landsche musea te krijgen en zoo de voldoening te smaken, dat men mijn werk de erken ning gaf, die ik zelf moest ontberen". OPBRENGST 50 TON. ..Thans is men bezig de schilderyen aan een onderzoek te onderwerpen. Er zijn hier voor vflf internationale des kundigen aangewezen. Veel hangt voor mij af van de re sultaten van dit onderzoek". „Hoeveel hebben al uw „Vermeers" u opgebracht?" „In het geheel f 5.000.000, die ik hoofdzakelijk in huizen belegd heb. maar ik ben geen zakenman en ik geloof, dat ik het niet erg handig heb inge pikt". „En uw faillissement?" „In November 1945 werd mijn faillissement aangevraagd vanwege den Staat der Ne derlanden. Het vreemde is, dat niet eens onderzocht werd of ik wel insolvent was. Zooals u weet had ik in Amerika een bod van 5.000.000 dollar voor mijn schilderijen. De failisse- mentsaanvrage werd in eerste itowanV» afgewezen, maar is O. hodjvr beroep torgewezew en nu ben ik in afwachting van de resultaten van de veri ficatie alles kwijt". diplomatdeken steun, hebben de V.S. tot mu toe geweigerd om eenige verantwoordelijk heid in Palestina op zich te nemen of ook maar één divi sie troepen te zenden. De New Statesman wees er verleden week op, dat dit niet zoo vreemd is, indien men bedenkt, dat de werkelijke Amerikaan- sche strategische en handels belangen alleen maar gebaat kunnen zijn bij goede relaties met de Arabische Staten van het Midden-Oosten. De Araeri- kaansche vliegtuigindustrie heeft jaren gewerkt aan een accoord met de Arabische re geeringen om de ontwikkeling van luchtlijnen in dit gebied te vergemakkelijken. De olie-maatschappijen heb ben belangrijke beleggingen in landen, als Saoedie-Arabië. Hoewel geen enkele Ameri- kaansche president zal erken nen, dat olie_ en luchtvaartbe- langen het belangrijkst zijn, zal hg toch ook niet zoover taan in zijn steun aan het ionisme. dat deze belangen in gevaar worden gebracht. Vandaar een zekere twee slachtigheid in de politiek van de V.S. jegens Palestina. Elke Engelsche poging om de V.S. op directe wijze in de Palestynsche moeilijkheden te betrekken, heeft weinig kans van slagen. Uit de jongste Engelsche maatregelen en uit latingen is echter wel duidelijk gebleken, dat de Britten niet van plan zijn om alleen het verzet van de Arabische we reld te trotseeren, terwille van een nakomen van eens aan de Joden gegeven belof ten. De toekomst van het Zio nisme ziet er dan ook niet rooskleurig uit. DE UITGESTELDE RAADSVERKIEZINGEN. Thans is bij de Tweede Ka mer ingediend een wetson t- werp. houdende noodvoorzie ningen ten aanzien van eenige gemeenten, waar candidaten. Iijsten voor de aanstaande raadsverkiezing te laat wer den ingediend. De betrokken partijen en groepen waren niet voldoende op de hoogte van de geldende voorschriften. weL cht mede als gevolg van de omstandigheid, dat gedurende zeven jaren geen raadsver kiezingen plaats vonden. Het betreft hier de gemeenten De venter (C.P.N.), Geleen (een R.K. groep), Nymegen (Kath. Volkspartij), Odoorn (P.v.d. A.) en Zwijndrecht (St. Ger. Party). De minister, die van oordeel ls, dat voorkomen dient te worden, dat in deze gemeenten belangrijke bevolkingsgroepen niet in den raad vertegenwoor digd zouden zijn, heeft de raadsverkiezingen reeds uit gesteld. Het wetsontwerp re- geit thans het alsnog geldig verklaren van de te laat inge diende lijsten of het alsnog indienen van niet aanvaarde lijsten in deze vijif gemeenten. Inmiddels zijn er nog twee gemeenten bijgekomen, nl. 'ttersum en Voerendaal. wel ke eveneens in de regeling zullen worden betrokken. zal H. M. de Konin gin de nieuwe zittings periode van de Eerste en Tweede Kamer met een Troonrede openen. beginnen in Nymegen de vierdaagsche af- standsmarschen, waar aan 4500 personen deelnemen; viert Turkye zijn grondwetsdag (1924). Een Indonesisch protest. INDONESISCH PROTEST. Volgens een United Press bericht uit Batavia heeft de republikeinsche regeering of ficieel geprotesteerd tegen het beweerde gebruik van Ja- pansche troepen door de ge allieerden „tegen het Indone sische volk". De Nederland- sche autoriteiten zouden af- deelingen Japansch arbeids. personeel hebben gewapend en in militaire actie hebben gebruikt. Dit werd door het geallieerde hoofdkwartier ont kend. Het protest hield dë be dreiging in, dat de 20.000 ge- interneerden, die nog in Indo. nesisehe handen ztfn, zouden worden vastgehouden, indien aan de in het protest bedoel de toestanden geen einde zou worden gemaakt. NOG NIET ONDERBROKEN. Op het oogenblik is de eva cuatie van de geïnterneerden nog niet onderbroken. Maan dagochtend zijn drie vliegtui gen van de R.A.P. zooals ge woonlijk naar Soerakarta ge vlogen om evacué's te vervoe ren. Antara heeft, bekend ge maakt, dat tengevolge van vervoersmoeilijkheaen 2 k 300 in plaats van 500 personen geëvacueerd zyn. Binnen en- ele dagen zal het normale aantal weer vervoerd worden Antara voegde er aan toe, dat „geruchten, als zou de evacuatie niet voortgezet worden, absoluut ongegrond zijn". Twintig jaar voor prof. Schriecke. De bijzondere raad van cassatie, arrest wyzend in de zaak tegen prof. mr. J. J. Schrieke, die tijdens de be zetting het ambt van secre taris-generaal van het De partement van Justitie heeft bekleed en die door het Bijz. gerechtshof te 's-Gravenhage werd veroordeeld tot de dood straf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen, heeft dezen ?ïsteren veroordeeld tot twin- ig jaren gevangenisstraf. HOLLAND—AMERIKA. LIJN. De directie van de Holland- Amerika lyn heeft ter ver vanging van tydens den oor log verloren gegane tonnage, aan de werf Harland en Wolff Ltd. te Belfast opdracht gegeven voor den bouw van twee turbine-vrachtschepen. De achtergrond van ZjoekoPs benoeming. De benoeming van maar schalk Zjoekotf tot opperbe velhebber van het garnizoen te Odessa wordt in welinge lichte kringen te Londen op gevat als een feit van buiten gewone belangrijkheid. De Londensche correspondent van het toonaangevende Schotsche blad „The Scotsman" schrijft, dat Britsche deskundigen op het gebied van Sovjet-Russi sche aangelegenheden er op wezen, dat deze benoeming feitelijk reeds dateert van de eerste week van November jl. doch thans pas algemeen be kend gemaakt is. De corres pondent voegt er aan toe: „Deze benoeming is gevolgd op den laatstleden herfst in Moskou plaats gevonden strijd tusschen het Rood© Leger en de Communistische partij, welke strijd op besürêende wijze door de party is gewon nen. De belangrijkheid van de benoeming ligt in het feit, dat de maarschalk nu de be zettingstroepen van Bulgarije en Roemenië onder zjjn oevel zal hebben. Aanslag op het Britsche hoofdkwartier in Jerusalem. Joodsehe terroristen hebben een bomaanslag gepleegd op het gedeelte van het hotel „Koning David" te Jeruza lem, waarin het Britsche mi litaire hoofdkwartier is on. dergebracht alsmede het se cretariaat van de Palestijn- sche regeering. Vele Britsche militairen en burgers werden gewond Mengelberg koml niet naar Nederland. De advocaat van prof. dr. Willem Mengelberg deelt aan A.NP. mede, dat de be richten over diens terugkeer naar Nederland onjuist zijn. Mengelberg heeft geen ver lof gevraagd om Nederland te mogen bezoeken. Hg is nu reeds meer dan 15 jaar in Zwitserland metterwoon ge vestigd en is tot nu toe niet van plan geweest naar Ne. derland te komen TRIBUNAAL MIDDELBURG De Dultschers als mensch behandeld. Cornells Koster uit Arnemui. den was sympathiseerend lid van de N.S.B. geweest, had zich aangesloten by den N.V.D. en den Landstand. De hem ten laste gelegde zwarten handel met de Wehr- macht werd door Koster ont kend. Hij had een opslagplaats van aardappelen voor de D. op zijn boerderij gehad en deze waren door hem vervoerd. Op gon.d van die opslagplaats en door het feit, daj- zyn gron. den als exercitieterrein werd gebuikt, waren er wel veel D. op zijn erf geweest. Hij had ze echter alleen als mensch behan deld en niet meer. Mr. Kuipers, die als verde diger optrad, zeide, dat veel, wat voor zyn broer bestemd was, op de schouders van dezen besch. was neergekomen, doch van ernstige misdragingen is niets gebleken. DE DAMES. Esther Schoen, Oostkapelle, was de eerste van een viertal dames, die voor de tafel ver schenen. Zij was omstreeks '41 N.S.B.-ster geworden. By de vraag, waarom zij lid geworden was, merkte besch. op: „Dat weet ik niet Ik was toen nog maar 18 jaar en dus nog niet veel meer dan een kind." Maatje D. Minnaar uit We- meldinge had vriendschappely- ken omgang gehad met leden van de Wehrmacht en had daarvoor verschillende werk zaamheden verricht. De verde. diger schetste het mislukte eri ongelukkige huwelijk van deze beschuldigde. Besch. had nog verschillende werkzaamheden verricht voor den ondergrond- schen strijd. Verd. verzocht het Tribunaal bij het opleggen van straf dit in aanmerking te wil len nemen. Johanna van der Weele uit Souburg was eveneens een ge val, dat veel overeenkomst ver toonde met- het vorige. Vriend, schappelijken omgang, werk zaamheden voor de bezetters. Een ernstiger punt te harer laste was dat zy de Feldgen- darmerie inlichtingen zou heb. ben verstrekt over een onder duiker. Besch. ontkende dat. Zij had enkel gezegd, die en die is niet thuis, maar als jullie nadere inlichtingen willen heb ben, daar woont zijQ moeder. Zij werd niet verdedigd. Jannetje Johanna de Visser, Middelburg, sloot de rij op de zen dag Sympathiseerend lid, omgang met militairen en werkzaamheid bij de O. T. wer den haar ten laste gelegd. De verdediger, Mr. P. Adri- aanse, was van meening dat deze besch. door den tijd, die zij reeds in interneering had doorgebracht, reeds voldoende gestraft was. Uitspraken in alle zaken op 2 Augustus a.s. UITSPRAKEN: Johanna H. M. Hoegen, Goes: ontzetting rechten. Hil- ke Slijm, Middelburg; beschul. diging vervallen verklaard. Jo hanna Flipse, Goes: ontzetting rechten. Klara A. F. J. May. Middelburg: ontzetting rech-' ten. Zes beroemde schilderijen verdwenen. Zes olieverfschilderij en, ter waarde van 12.500 pond sterling, waaronder een Rubens, zijn op onverklaarbare wijze uit een oud kas teel In Buedingen Hes- se verdwenen Daar de schilderijen wereldberoemd zyn en niet ten verkoop kun nen worden aangeboden wegens hun algemeene bekendheid, vermoedt men, dat degene die ze wegnam, ze zelf in be zit wenscht te houden ER WORDT GEDAAN WAT MOGELIJK IS. Badseizoen achter prikkeldraad. ERGENS in de duinen Btaat een kanon. En op een goeden dag heeft een aan tal knapen kans gezien om dat af te schieten. Gelukkig in de richting van de zee. Dat is de reden althans één van de redenen waarom de duinen van Koudekerke voorloopig opnieuw voor het publiek afgesloten werden. Maar het zyn niet alleen de ontydige ontploffingen van nog kwistig verspreide explosieven, die de vacantiesfeer in de Walchersche duinen bederven. Verderop, meer naar het Noordwesten in het hooge en steile duin van Valkenisse, slin geren zich de prikkeldraadver sperringen door de passen en reeksen Rommelasperges staan tegen de steilste hellingen. Aan de binnenzijde van het duin waarschuwen verwrongen tanks den wandelaar zich noch ter rechter-, noch ter linker zij de te begeven van de reep zand, die de plaats van het vroegere fietspad over de vroo- nen aangeeft; ook de duinen op het grondgebied van Bigge- kerke zyn voor den vacantie- ganger nog niet toegankelijk. En nog immer boordevol langs de kust en bereikt langs de puinhoopen van eenige in elkaar geschoten pensions Zou- telande. De weg naar zee voert langs een bunker, maar het hoofd- strand is vrijgegeven. ZOUTELANDE. In Zoutelande kan men zwemmen, zonnebaden en wat dies meer zij en voor de prik keldraadversperringen aan den voet van het zwaar gehavende duin staan de houten strand huisjes bijna even dicht op elk aar als in het beste seizoen. Walcheren heeft badstranden behouden. Het heeft er ook verloren, althans voorloopig; enhet heeft er bij gewonnen! Wanneer men van Zoutelan de de kust verder volgt en zee- mijnen en „strand'granaten, die op hun paaltjes als lang- pootige spinnen aan den water kant staan, „links" laat liggen, komt men aan de plaats waar onze voorvaderen ae laatste restjes duin vergroeven tot een kunstmatige zeewering 't be gin van den beroemden West- kappelschen zeedijk; en waar de hedendaagsche Westkappe- laars na veel wederwaardighe den opnieuw een klein duin hebben aangelegd, een golven- strandillusies trekt men verderde zandvlakte ter bescherming van den nieuwen dyk; een strand, dat alleen maar uit zand bestaat, zooals in den goeden ouden tijd en dat de badgasten uit den omtrek al goed weten te vinden. Den nieuwen dijk en vervol gens denfcwaar beschadigden ouden dijk volgend, ziet men dan, op zoek naar veilige stran den, al spoedig den Hoogen Hil opdoemen wiens hellingen aan de zeezijde nog niet ge heel mijnenvry zyn. DOMBURG. Overigens doet Domburg weer zijn best badplaats te zijn. De stranden vlak voor het dorp werden reeds lang weer druk gebruikt. De toegangen tot het strand worden in orde gemaakt en de „Boulevard" opnieuw aangelegd. De Rommelasperges zijn opgeruimd en in plaats daarvan worden er weer hou ten strandtenten geplaatst. Alleen moet men zich niet al te veel in de richting van West- kapelle begeven, daar op de meer afgelegen stranden eeni ge mijnen verdwaald zyn ge raakt. Door het, voor een groot deel onherstelbaar vernielde eikenkreupelhout, dat aan de binnenzijde van de duinen, de daarachter liggende bosschen tegen den zeewind beschermde, komt men in Oostkapelle. Van de prachtige breede Oostkappelsche duinen is alleen de weg by de „Hamster" vrij gegeven. Daartegenover staat strandpaal 42, en van daaraf tot Domburg mag het strand betreden worden. Overigens, evenals overal elders, op eigen risico.. VERBODEN TOEGANG! De duinen van Oranjezon zijn al onze levensdagen verboden toegang geweest en nu zijn ze het in verhoogde mate; zoo zelfs, dat de militairen, die de mijnen kwamen ruimen er Uit geweerd werden. Het is duidelijk, dat men on der dergelijke omstandighe den ook het strand niet berei ken kan. Verboden is ook het. geheele duingebied van Vrouwenpolder. Alleen de bekende overgang bij de trap is vrij en leidt naar de één kilometer strand, die van deze trap af in Westelijke richting voor het publiek toe gankelijk is gesteld. Ook ver derop by het „molentje", waar in rustiger tijden behalve bad gasten ook de koeien op het strand plachten te loopen, geldt alleen het „Verboden toegang". „Verboden toegang!" Het is spytig. maar zoolang kleine jongens in de duinen nog ge vechten kunnen leveren met heuscheiyke handgranaten, zooals by de Dishoek gebeurt is en kanonnen afschieten, zooals ook bij de Dishoek.gebeu'rd is, of ondergestoven mijnen den ar- geloozen wandelaar belagen, kan men de duinen toch nog moeiiyk als geschikt vacantie- oord voor boeren, burgers en buitenlui open stellen. Intusschen, er wordt gedaan wat mogeiyk is. De mijnen zy> al voor een groo»- deel geruimd, de munitie wordt opgeruimd, het prikkeldraad zal we] vlug door den zilten zeewind weg- roesten en op de Rommelasper. ges kan men heel geschikt zyn badpak drogen. En zoo gaan We dan maar welgemoed den zomer tegemoet, en zullen trachten een onbezorgde va- cantie te hebben op de kleine stukjes die we op eigen risi co mogen betreden. VACANTEE VOOR DE BAKKERS Zooals in vrywel alle be dreven is thans ook voor het bakkersbedrijf een vacantie- regeling ingesteld. Om echter aan het perso neel de vacantieweek te kun nen geven, heeft men een op lossing gevonden waarby de bakkeryen om beurten zullen sluiten. Hierby kan echter de medewerking van de klanten niet worden gemist. Wanneer de bakker met vacantie is, zal men één week het brood bij den dichtstbyzynden bak ker moeten gaan halen. „HET GROENE KRUIS." Zaterdagmiddag werd te Goes de jaarvergadering ge houden van de Prov. Zeeuw- sche Ver. „Het Groene Kruis". De voorzitter, de heer jr. R. Roëll, heette in het by. zonder den burgemeester van Goes, mr. ten Kate en den inspecteur van de Volksge zondheid, dr. van de Burgh, welkom. De rekening van den pen ningmeester, den heer P. L. Abrahamse, over 1945 werd goedgekeurd met een batig slot van 2219.05, dat met vroegere saldi totaal 9005.83 maakt. De wensch kwam naar vo ren om het batig saldo voor de zwar.v getroffen deelen der provincie te gebruiken Zoowel de voorzitter, als de inspecteur en dr. Vaandrager verzekerden, dat van hoo'ger- hand hulp is te verwachten voor deze gebieden ook op het terrein van de Vereenf- Jet jaarverslag van den secretaris, den heer C. Diele- man, werd onder applaus goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. L. Abrahamse te Vlissingen, dr. B. Vaandrager te Domburg en J. C. Everaars te Groede, terwyl in de plaats van den heer J. de Groote te Hans- weert, die bedankt had en wien hulde werd gebracht voor hetgeen hy als bestuurs lid jarenlang voor de Veree niging heeft verricht, geko zen werd de heer A de Lange te Goes. Dr Vaandrager hield een inleiding over de wenschelijk- heid van het verleenen van subsidie voor den Cursus tot opleiding van kraamverzorg sters in Zeeland. De begrooting voor 1946 werd vastgesteld. Besloten werdde volgende jaarvergadering te Kortgene te houden, waar dan de plaatselijke Vereeniging 40 jaar zal bestaan. Bezwaar werd gemaakt tegen de vast gestelde verhooging van het quotum voor de algemeene vereeniging van op 2^ cent per lid. De voorzitter kon mededee- len dat van de speciale gift van H. M. de Koningin ten behoeve van kraamvrouwen en kinderen, 4000 voor Zee land is bestemd. Ten slotte kon de inspec teur mededeelen, dat in de moeilijkheid van het transport per ziekenauto in Zuid-Beve land binnen 6 weken verbe tering zal komen door het beschikbaar stellen van een ziekenauto door het Roode Kruis. HET BEZOEK VAN HET AMSTERDAMSCHE TRAMKOOR. Het bezoek, dat het Amster- damsche Tramkoor Zaterdag aan Oostburg bracht, is een groot succes geworden. Het groote gezelschap bracht heel wat drukte in de gemeente. Op het Ledelplein werden on_ der groote belangstelling en kele liederen gezongen, even als op de binnenplaats van het ziekenhuis, wat door de ver pleegden zeer werd gewaar deerd. Daarna zag men de Oost. burgsche bevolking met hun gasten naar huis gaan voor den maaltijd en er werden tal van vriendschapsbanden aan_ geknoopt. Het concert dat des avonds in de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. werd gegeven, trok een geweldige belangstel ling en is uitstekend geslaagd- Sluis BEGRAFENIS J. P. VAN DER LEEUW. Op het vredige kerkhof te St. Anna ter Muiden is een de zer dagen het stoffeiyk over schot van den heer J. P. van der Leeuw ter aarde besteld. Deze figuur, die in Sluis en omgeving een algemeene be kendheid genoot, werd by zyn overlyden dan ook diep be treurd door jong en oud. De heer van der Leeuw zal bij de bewoners van Sluis lang in herinnering blijven, ook om de hulp, die hy tijdens den jong- sten oorlog aan memgeen heeft geboden. Bovendien was hy een groot kindervriend en was hy ook geen onbekende op het gebied van kunsten en wetenschappen. Op uitdrukkelyk verlangen van den overledene waren er geen bloemen en werden er ccn toespraken gehouden. Hechts ds. P. Schrale sprak n kort woord naar aanlei ding van 1 Corinthiërs 4 vers 5. Axel SCHAAKCLUB OPGERICHT. Op Woensdag 17 Juli jl. werd in hotel „Het Gulden Vlies" te Axel een vergadering ge houden van oud-leden en en kele „nieuwelingen" betreffen de de heroprichting van de oude schaakclub. Onder den naam van „S. Landau" (ter nagedachtenis van den in Duitschlana om gekomen Nederlandschen meester) werd tot oprichting besloten. Negen leden gaven zich reeds definitief op, ter wijl verwacht kan worcfen dat dit aantal tot ongeveer twin tig zal stygen. Met algem. stemmen werd besloten per 1 Sept. a.s. toe te treden als lid van den Z.S.B. Dit is dus de derde club in Zeeuwsch Vlaanderen die opgenomen wordt in de groote „schaakfamilie" van den Kon. Ned. Schaakbond. Vlissingen RUIMERE VERSTREKKING VAN KLOMPEN. De Raad van Overleg te Vlissingen heeft by het Cen. traal Distributiekantoor te 's-Gravenhage er de aandacht op gevestigd, dat er onder de betrokken arbeiders groot gebrek heerscht aan klom pen, aangezien de toewijzin gen een periode van 6 maan- len omvatten, en een paar klompen in ongeveer 2 maan den versleten is, gezien de slechte kwaliteit van het hout. De Raad verzoekt mits dien den toewijzingstermyn voor klompen belangryk te vervroegen DE E.H.B.O. OP DE KERMIS. Door den Eerste-Hulpdienst, die gedurende de kermioweek te Vlissingen eiken èvorvd door de Ned. Ver. E.H.B.O. werd verzorgd, werden ruim 20 ongevallen behandeld, waaronder enkele vry ern stige. Terneuzen en „V S.Vte Sluiskil zyn reeds lid.. Er werd een voorloopig be stuur samengesteld, bestaan de uit de heeren P. Geensen, Voorzitter, J. Booy, Secreta ris, J. v. d. Hagen, Penning meester. GELDLEENING. De gemeenteraad van Axel heeft besloten een geldleening te sluiten groot 180.000, voor het uitbreidingsplan der gemeente tusschen de Kanaal kade en de Walst raat-Armen- dyk. Het ligt in de bedoeling om op 10 Augustus met medewer king van de muziekv. „Amu- semento" een balavond op de markt te Groede te geven. Ook is men voornemens om binnenkort kinderspelen te or- ganiseeren óp het strand. Zondagavond gaf de mu- ziekvereeniging te Biervliet een concert op de Markt onder leiding van den directeur, den heer Jas Anthonisse. De collecte voor de reclas- seering brachb te Biervliet 119.55 op. Vrydag maakten de leer lingen der L. school te Axel een schoolreisje naar Hulst, waar de speeltuin De Nachtegaal bezocht werd. On der leiding van het ondêrwy- zend personeel werd de dag daar op hoogst gezellige wy- ze doorgebracht. De heer J. Wieles is be noemd als vaste ambtenaar by de gemeentewerken te Axel De heer M A. Slaakweg uit Driewegen, fs benoemd tot kassier der Coöperatieve Boe renleenbank aldaar. De heer H. R. van Noort, afkomstig uit Driewegen, thans woonachtig in Middel burg, slaagde voor het exa men electro-technisch teeke naar. Geslaagd voor het toela tingsexamen tot de eerste klaas dr Ryks H.B.S. te Ber gen op Zoom K. G. H. v. Nieu_ wenhuyzen L.zn. uit Rilland- Bath. Vry dagmiddag geraakte te Kamperland het bestelwa- gentje van de heer de Leeuw in de sloot. I et behulp van een tractor werd de „dren keling" waer op den rijweg getrokken. De accordeonvereniging Crescendo geeft Woensdag avond o.l.v. den heer M. P. Ventevogel een concert in het Bellamypark te Vlissingen. TtaMerdag 1.1. vierde de heer Wamelink te Vlis- singeh, monteur electricien le kl. by de N V. Provinciale Zeeuwsche El^^txciteits Maat- schapgy, zy& Jarig dienst- jubileam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5