PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Paul Spaak zal het probeeren de 0.pa herleefd in de ver. staten. Vandaag Nederland en Indonesië moeten blijven samenwerken Zeeuwsche S nippers De gemeenten moeten financieel weer zelfstandig worden. UIT DE PROVINCIE. Goes nog geen eerste klasser ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland verscniint dageüjWi b.h.iv. op zo„. v/AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLiSSlNGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Hooldredact.hr 0. w*HiT,ltenk.tpT"°'brrs,lc»- Maandag 22 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 168 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per. week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 1 3.45 per kwartaal, oase nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2 en feestdagen. gevestigd te Vllssingen Walstraat 53-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turtkade 15, tel. 2475_Oo8tburgj_Gratemast^ :^ou_^lril"Btraat_?:.PoBtrekenlng nr' 359300 PZC" Middelburg. Het Wereldgebeuren VVai de Russen onder Duitsch bezit" verstaan. In België Is nog steeds geen oplossing in zicht voor de re- freeringscrisis. Nadat van Acker voor de eer bedankt had en Struye niet geslaagd was, is thans Paul Spaak met een opdracht belast. Zoowel hij als van Acker meenen, dat het ex periment van een regeering, <Üe slechts op een meerderheid van één stem steunt, niet her- jiaald dient te worden. Het congres van de socialistische partij denkt er echter anders over en heeft zich met bijna algemeene stemmen uitgespro ken voor een linksche regee ring en voor afwijzing van de eischen der katholieken. De katholieken wenschten in het regeeringsprogram een verkla ring opgenomen te zien, dat ,de koning heeft gehandeld ten bate van het land" en blijven er op staan dat aan alle vrou wen het kiesrecht gegeven zal worden. Vooral het eerste punt was voor de socialisten onaan-1 vaardbaar. De moeilijkheden zijn nog vergroot door een wetsvoorstel, ingediend door zeven senato ren, dat de koningskwestie weer naar voren brengt. Deze senatoren stellen voor om bin nen 40 dagen na de bekendma king der wet alle Belgen op te roepen om zich uit te spreken over de positie van den koning. Het resultaat zou den koning dan in staat stellen een beslis sing te nemen, die strookt met de wenschen van het volk. De koningskwestie blykt steeds weer de achtergrond te zijn yan de politieke moeilijkheden. In de V S. heeft het Con gres besloten tot de wederin stelling van het bureau voor de prijsbeheersching, de O.P.A., voor den tijd van één jaar. Men zou dus zeggen, dat Truman hef pleit gewonnen heeft, ware het niet, dat er een gevaarlyk addertje onder het gr£is schuilt. Bepaald is nl. dat de voor naamste levensmiddelen tot 20 Aug. aan geen prijsplafonds onderhevig zullen zijn; daarna zal een contróleraad bepalen, voor welke artikelen een maxi mumprijs gesteld zal worden. Daar de strijd juist gaat om de prijzen der eerste levensbe hoeften, beteekent deze res trictie, dat de geheele prijsbe heersching toch op losse schroe ven wordt gezet. Volgens een officieel zegsman heeft Tru man dan ook met tegenzin de nieuwe overeenkomst, als .,de beste, die hjj momenteel kon krijgen", aanvaard. Zooals bekend hebben een week geleden de Sowjet-autio- riteiten per decreet het Duitsch bezit in Oostenrijk in beslag genomen. Het Russi sche opperbevel heeft nu nader medegedeeld, wat zij onder Duitsch bezit verstaat. Dat blijken niet alleen alle goede ren te zijn, die vóór den Anschlusz in Duitsche handen waren, doch ook die goederen, die na de aansluiting bij het Derde Rijk onder beheer van de Duitschers hebben gestaan. Alleen waar dwang is^ ge bruikt, zullen de goederen aan den ouden eigenaar worden te rug gegeven. Tegen deze ziens_ wijze verzet de Oostenrijksche regeering zich en de zaak zal volgende week niet alleen in het parlement worden bespro ken, maar ook in den geallieer. den contróleraad in Weenen. Textiel nog schaarsch. Een A.N.P.-redacteur, die een bezoek aan-het textiel centrum Twenthe heeft ge bracht, is tot de conclusie ge komen, dat de textiel voorloo- pig nog schaarsch zal blijven. Wel hoopt men binnenkort het aantal aan te wijzen punten goed af te stemmen op de prar- ductie( zoodat men zijn punten ook inderdaad zal kunnen be steden. De personeelsvoorziening vormt nog de grootste moei-, lijkheid. De Federatie van organi saties van Oud-illegale wer kers heeft bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorgenomen vrijlating van pl.m, 45.000 „lichte gevallen". wordt A. J. A. A. ba ron van Heemstra, oud- Gouverneur van Surina me, 75 jaar; begint in Frankrijk de z.g. kleine „Tour de France"; is het 50 jaar geleden, dat in het Buckingham Palace te Londen het huwelijk voltrokken werd tusschen Prinses Maud van Groot Brittannië (die in 1938 overleed) en den lateren Koning Haa„ kon van Noorwegen De „Vereenigde Staten van Indonesië". Verantwoording tegenover de buitenwereld. mobilisatie. SLACHTOFFERS. De heer Van Sleen, lid van de Twee,de Kamer, heeft den minister '-an oorlog gevraagd, of het waar is, dat 25 extra- uitkeering over 1945 nog steeds niet aan de zgn. mobilisatie slachtoffers is uitgekeerd en. zoo ja. of de minister, gezien den nood, waarin de betrokke nen met hun gezinnen verkee- reo, wil bevorderen, dat de uit betaling met den grootsten spoed zal geschieden. huisbrandolie voor centrale verwarming. Gebruikers van huisbrand olie voor het stoken van een. trale verwarming moeten de aanvraagformulieren, welke hun door de leveranciers zijn toegezonden, in het tijdvak van 22 Juli t/m 12 Augustus a.s. bij den plaatselijken distribu. tledienst inleveren. bijzondere kabinets zitting te londen. Zondagmorgen is het Brit- sche kabinet bijeengekomen in een bijzondere zitting, die twee uur geduurd heeft. Het hou den van een kabinetszitting up Zondag is zeer ongebruike lijk in Engeland. Nadere ge gevens zouden mogelyk na de normale zitting van Maandag morgen bekend worden. konief volgt zjoekof op. Volgens radio New York is maarschalk Konief, ter ver. vanging van maarschalk Zjoekof benoemd tot comman dant van alle roode troepen te lande. bouviaansche Regeering omver geworpen. Volgens berichten van de Amerikaansche radio is de jsouviaansche regeering om- TfL ^worpen en de presi dent gedood. TVrffo1?! de Britsche zone van Duitschland is een permanent contactbureau gevestigd ter bevordering van de industrieele samenwerking tusschen de fill en Amerikaansche zones. Gau-leiter van Dantzig, Arthur Greisler, is in tegenwoordigheid van 15.000 ttrechtKes'e'4 De Poolsche autoriteiten hadden een verzoek van den Paus tot gratieverlening yan de tand gewezen. Plannen van de Jaarbeurs. Bij de a.s. Najaars-Jaarbeurs te Utrecht zal uitbreiding van ruimte worden verkregen door het agrarische gedeelte onder te brengen op het z.g. Suiker terrein aan den Leidscheweg. In de toekomst zal dit terrein de zware industrie huisvesten. Verder kan woraen medege deeld, dat de plannen voor een vierde gebouw en een perma nent administratiegebouw aan het Vreeburg gereed zijn. Doodstraf geëischt. Tegen den 28-jarigen S.S.-er J. Boogaard, die bij den twee den overval van de K. V. P. op het Huis van T* awaring aan de Weteringschans te Amsterdam 16 K.P.-ers verried, tengevol ge waarvan 14 goede Neder landers het leven verloren, werd gisteren voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf geëischt. Twee doodvonnissen. Twee leden van executie pelotons, die tijdens de oor logsdagen dienst namen bij de Duitsche politie, zijn dooi de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof conform den eisch ter dood veroordeeld. Het zijn de 28- jarige H. W. Verwayen en de 33-jarige' A. de Vries. PRINS BERNHARD OP DE „PEET HEIN". Zaterdag werd door de O ran. jesluizen het prinselijk jacht, de „Piet Hein", geschut voor een proeftocht naar het IJsel- meer. Z. K. H. Prins Bernhard maakte deze proefvaart mee. STATEN-GENERAAL. Zaterdagmiddag is de bui tengewone zitting der Staten- Generaal namens H. M. de Ko. ningin door den Minister-Pre sident dr. L. J. M. Beel, ge- I sloten, Door de leden van de Eerste Kamer is in intiemen kring fscheid genomen van den voor. zitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Thans is het K. B. verschenen waarbij prof. dr. R. Kranenburg tot voorzit ter van de Eerste Kamer wordt benoemd AMERIKA ANSCH CREDEET Door den Ned. ambassadeur, jhr dr. A. Loudon, is als vertegenwoordiger der Ned. en Ned. Indische regeeringen een overeenkomst geteekend, vol gens welke aa:i de Ned. Indi sche regeering een crediet van ten hoogste 100 millioen dollars zal worden verleend voor den aankoop van Ame rikaansche surolus-goederen Te Malino heeft dr. van Mook Zondag tijdens de bij eenkomst een samenvatting gegeven van het standpunt, dat door het meerendeel der afgevaardigden wordt gehul digd. Hij stelde voor om Indone sië voortaan „de Ver. Staten van Indonesië" te noemen, terwijl de samenstellende dee- len zouden worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome ge bieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op, dat de meerder heid zich eens had verklaard met de verdeeling van het feheel in 4 staten, t.w. Java, umatra, Borneo en de Groote Oost waarvan de laatste twee op de conferentie zyn verte genwoordigd De kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met dr. van Mook hebben ge pleegd, hebben er tenslotte in toegestemd „autonome ge bieden" van den" „Staat der Groote Oost" te worden. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die gebieden een consti tutie te maken. Dr. van Mook heeft voorts op gewezen, dat te Malino eensgezindheid bestaat t.a.v. het verwerpen van het koloniale systeem, hetgeen trouwens te verwachten was. Practisch alle gedelegeerden hebben ook als hun overtui ging te kennen gegeven, dat samenwerking tusschen Neder land en Indonesië wenschelijk of zelfs noodzakelijk is. DE OVERGANG. De ITed. Regeering meent, dateen overgangsperiode on vermijdelijk is, niet omdat zy de Indonesiërs nog niet rjjp acht voor onafhankelijkheid, maar omdat het hier gaat om de directe verantwoordelyk- jheid tegenover de buitenwe reld .vobr wat er in het land zelf geschiedt. Nederland draagt verant woording tegenover de buiten wereld, tegenover de kleine groepen, die bedreigd worden en tegenover hen, die lijden en in armoede verkeeren. Nederland wil deze verant woordelijkheid met de Indo nesiërs deelen en deze zoo spoedig mogelijk aan de In donesische gemeenschap over dragen. Een overgangsperiode van 5 of 10 jaar is eerder te lang dan te kort. Moerdijkbrug op 24 Aug. weer in gebruik. omwenteling in het spoorwegverkeer biet het zuiden. Het herstel van de Moer dijk-spoorbrug is Zaterdag weer Delangrijk gevorderd. Eén van de twee bogen van 103 meter, die vorig jaar aan de verkeersbrug zijn uitge leend is daar uitgevaren en bij de spoorbrug ingevaren. Bovendien is het nieuwe brug- deel voor de verkeersbrug ook op zijn plaats ingevaren. Op 2 Aug a.s. worden de zelfde manoeuvres verricht met de tweede en laatste uitgeleende spoorbrugover spanning. De spoorbrug zal dan weer compleet zyn en er blijft dan enkel rog over het aanbrengen van lijnen en ver bindingen om haar voor het treinverkeer te kunnen open stellen, hetgeen op 24 Aug. zal gebeuren. Met de nieuwe dienstrege ling van 26 Aug. zal deze in gebruikneming een totale om wenteling in het verkeer met en in het Zuiden tengevolge hebben. De collecte ten bate van het Prins Bernhard fonds heeft in de gemeente Wisse- kerke opgebracht de som van 469,71, waarvan te Wisse- kerke 275,28; Kamperland 146,31; Geersiijk 48.12. Te Kamperland zal een Reciteerclub worden opgericht. Het HARK-comité te 's- H. Abtskerke heeft besloten geen nieuwe goederen meer te accepteeren, aangezien het van meening is, dat er in andere deelen van het land grootere behoefte hieraan bestaat. Het Rijk zal op verschillende manieren steunen, maar ook de gemeente moet de belastingschroef aandraaien. Uiterste zuinigheid geboden I De engel van de gevangenis. Aan de Hamburgsche vrouw Kathy Zassenhaus is de herdenkingsmedail le van 't Noorsche Roo de Kruis toegekend. Zij wordt de „engel van achthonderd Noorsche en Deensche gevangenen" genoemd. Kathy Zassen. haus werkte als tolk in de gevangenis waar deze menschen door de Duit schers waren opgesloten. Aangezien de commissie, welke tot opdracht heeft, maatregelen te beramen tot herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten voorloopig nog niet met af. geronde voorstellen zal kun nen komen, hebben de minis ters van binnenlandsche za- ken en financiën zich beraden over een noodvoorziening Aan de gemeentebesturen een uitkeering in het uitzicht gesteld wegens het verlies aan opbrengsten van grond belasting, personeele belasting, straatbelasting e.d. tengevolge van de oorlogsomstandighe den. Hiervoor ïs op de Rijks- begrooting 1946 10.000.000 uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling deze maatregelen ook voor 1947 te doen gelden. Alleen voor 1946 en vóór. gaande jaren geldt, dat het Rijk in totaal voor 20.000.000 wil by dragen in de kosten van eigen gemeentepolitie Voorts zal in het Gemeen, tefonds een bedrag gestort worden, gelijk aan de geraam de opbrengst van de vennoot schapsbelastingen van de gem. bedrijven. Hiervoor is 20.000*000 geraamd. Ook voor"/ 20.000.000: geraamd als bate van vermeerderde op brengst der ondernemingsbe lasting, belasting door opne ming van de landbouwbedrij ven in deze belasting, waar. van men veel verwacht tot Een latere trein naar Zeeland! herstel van de financieele zelfstandigheid van tal van plattelandsgemeenten Ook is gedacht aan vergoe. ding van schade door oorlogs omstandigheden en dekking van tekorten van 1945 en vo rige jaren, terwyl voor steun in de kosten der gemeente huishouding over 1946 door het Rijk 85.000 000 is uit getrokken (het dubbele van vorige jaren). Nadere mededeellngen om trent de wijze waarop de steun in 1946 zal worden ver leend, zullen nog volgen. Nu een begin wordt gemaakt met de liquidatie van de oude te korten, wordt van de gemeen tebesturen verwacht, dat z\j de uiterste zuinigheid zullen betrachten en zullen toonen öe beseffen hoe zeer ons land verarmd is. Verwacht wordt, dat de ge meenten voor 1947 alle be lastingen, waartoe zy de be voegdheid bezitten, ook zullen heffen ten einde een zoo juist mogelyk deel der uitgaven uit belastingheffing te dekken Een heffingspercentage voor de straatbelasting van 6, x-eps. 3 pet voor gebouwde en ongebouwde eigendommen wordt redelijk geacht. De vermakelykheidsbelasting zal minstens 20 moeten be- dragen. De hondenbelasting zal minstens 10 voor luxe en 2.50 voor bedrijfshonden moeten bedragen De directie der Ned. Spoor wegen heeft op een desbetref, fend verzoek van den Raad van Overleg te VUssingen be richt, dat Ingaande 26 Aug. a.s. dagelijks een latere trein van Roosendaal naar Vlissingen zal worden ingelegd, waardoor men nog te 18.35 van Amster dam en te 19.34 van Den Haag kan vertrekken om naar Zee. land te reizen. ZEEUWSCHE BOOMEN. ACTIE OOK IN BELGIË. Niet alleen in ons land or ganiseert de stichting „Nieuw Walcheren" de zgn. „Boomen actie", maar ook in België. Een zestiental Zeeuwsche ringlijders met hun paarden en een Westkappelsch dameskoor maakten de reis naar Ostende, om er op te treden in het ka der van deze actie. PROV. T.B.C.-VEREENIGING De Prov. Zeeuwsche Ver. eeniglng tot Bestrijding der Tu berculose hield haar jaarver gadering in Hotel „de Burg" te Middelburg. In deze vergadering werden jaarverslagen uitgebracht door den secretaris, den penning, meester en de Consultatiebu reau-artsen. Uit het jongste verslag bleek een stijging van het aantal ziektegevallen; het aantal sterfte-gevallen be weegt zich, blijkens de laatste jaarcijfers, in dalende lijn. De heer C. A van Woelde- ren, die wegens vertrek uit Zeeland als voorzitter der Ver- eeniging aftrad, nam afscheid. Zijn verdiensten in de 23 ja ren. dat het voorzitterschap door hem bekleed werd. wer den beloond door de 'benoe ming tot eere-voorzitter der vereeniging. Tot voorzitter werd gekozen mr. A. J. van der Weel, die als penningmeester werd opge volgd door jhr. ir. H. L. Bo- gaert uit Domburg. In plaats van dr. Planteydt werd be noemd de heer X. J. Gelder blom. In de vergadering werd van de zijde der Inspectie van de Volksgezondheid en de Ned, Centrale Ver. tot bestryding der T.B.C., medegedeeld dat belangrijke bedragen ter voor ziening van behoeften op het, terrein der t.b.c.-bestryding beschikbaar werden gesteld. DE KAMER VAN KOOPHANDEL GAAT VERHUIZEN. De Kamer van Koophandel te Middelburg, die aan alle kanten uit haar kantoor op de Balans „puilt", heeft het plan om te gaan verhuizen, voor loopig is in verband hiermee het huis van den heer Alberts aan den Seisdam aangekocht, dat met eenlge kleine ver bouwingen tot een buitenge,, woon geschikt kantoor te ma ken is. In het souterrain zouden o.m. een wachtkamer en zit kamer gevestigd worden voor de verschillende instanties, die ten kantore van de Kamer van Koophandel hun zitdag hou den. Voorts zal hier een groote kluisruimte worden ingericht, waardoor de noodzaak om van elk dossier een duplicaat te maken in v.m. brandgevaar, vervalt. Op de parterre zullen 2 ka mers en een serre samenge- trokken worden tot een werk ruimte voor de klerken. Voorts zal hier het privé-kantoor van den algemeen secretaris, te vens vergaderkamer van het dagelijksch bestuur, onderge, bracht zijn. De prachtige mar meren hall zal als ontvangka mer dienst kunnen doen. Op de eerste en tweede ver dieping wordt voorts de dienst woning voor den algemeen, secretaris ingericht. 1 November zal het voor kantoorruimte bestemde deel van het huis reeds ter beschik king worden gesteld van de Kamer. Het zal in verband met de verbouwing wel Januari worden voor het kantoor zal verhuizen. Dat men de hand heeft kun nen leggen op een dergelijke geschikte kantoorruimte is een van de redenen geweest waar om de Kamer van Koophandel in de Zeeuwsche hoofdstad ge vestigd blijft. BURGEMEESTER. SECRETARIS. By K. B, is ingetrokken de aanwijzing van de gemeenten 's-Gravenpolder, 's Heer Abts kerke en Nisse als gemeenten, waarin de bediening van se cretaris door den burgemees-, ter wordt bekleed. AUDIËNTIE VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 25 Juli a.s. zal niet doorgaan. Gelijk geëindigd met R.B.C. en Helmondia. De landskampioenen in ?elflk_ojgaanden strijd, waar- Heerenveen geslagen. De meeste belangstelling ;ing dit week-end zelter in het iuiden van het land uit naar de promotie-competitie voor de eerste klasse van de vier de afdeeling en dan speciaal naar den wedstryd Goe9R. B.C., welker winnaar zich van* een plaats in de eerste klasse verzekerd zou hebben, 't Is echter zoover nog niet gekomen, want de sportieve en soms zeer spannende wed strijd is in een 11 gelijk spel geëindigd. En daar Hel mondia met 31 van T.S.C. won en bovendien de beide nog loopende protesten (R.B. CHelmondia en T.S.C.R. B.C.) werden afgewezen, zul len Goes, R.B.C. en Helmon dia, die ieder met 7 punten eindigden in een halve com petitie opnieuw om de be geerde plaats moeten strijden. DE WEDSTRIJD IN GOES. De wedstryd tusschen Goes en R.B C. vertoonde in het algemeen het beeld van een B.C. weliswaar technisch beter veldspel liet zien. maar Goes toch voor doel het meest gevaarlijk was. De Rosenda- lers gingen weer mank aan het gebrek van een slecht afwerkende voorhoede, terwijl bij Goes de midvoor v. d. Sluis faalde: te langzaam* en geenszins een motor voor den aanval. Daarentegen waren vooral de beide backs en kee- §er v. d. Vliet uitstekend op reef Reeds na 6 minuten miste R.B.C een fraaie kans toen Luijsterberg naast schoot. De aanvallen van Goes waren meestal veel gevaarlijker en meermalen mogen de gasten van geluk spreken, byv toen hun keeper den bal uit z'n handen liet vallen pa een schot van Bonder. Maai ook Goes kroop een keer door het oog van een naald. De rust kwam met 00. Na de rust werd de strijd veel spannender. Vooral Goes zat er flink op, maar veel aanvallen liepen dood op bui linksbuiten zich nog al eens schuldig maakte^ Na 18 mi nuten kwam vrrj onverwacht het eerste doelpunt van den anderen kant. De Roosendaal- sche linksbuiten Knobbel zette scherp voor en rechtsbinnen Beens profiteerde zonder dra len van de hem geboden kans (0—1). Goes liet zich gelukkig niet ontmoedigen en zes minuten later was het rechtsbuiten Mos, die met een prachtigen kopbal uit een voorzet van uiterst links wist te scoren (1—1). Fel werd er toen om de overwinning gestreden, maar het wilde niet meer lukken. R.B.C. werd weliswaar wat sterker, maar de Goes-verde- diging hield kranig stand. Hort voor het einde moest de 'spil Bekenes nog vervangen worden. Zoo kwam zonder beslissing het einde van dezen wedstryd welke door 6 7 duizend be zoekers, onder wie de K.N. V.B.-officials Èotsy en StaalJ werd bijgewoond. DE KAMPIOENSCOM- PETITIE. De kampioenscompetitie, waarin Woensdag de beslis sing reeds was gevallen, werd thans afgemaakt De lands kampioene Haarlem verloor het uitstekend spelende Hee. renveen, dat op eigen terrein ongeslagen bleef. Ajax bezette in den eind stand de tweede plaats door een verdiende 31 overwin ning in Breda op N.A.C., dat ditmaal een heel zwak spelle tje vertoonde. Limburgia nam thuis met 6—2 revanche van de Zaterdag in Nijmegen tegen N.E.C. geleden 10 ne derlaag. De eindstand lu'dt hier: Haarlem Ajax Heerenveen N.A.C. N.E.C Limburg! 1 2 3 5 6 6 7 tenspel, waaraan vooral de in Friesland met 31 van een kans. In do promotie-competities voor de eerste klasse van dis trict I won T.O.G. met 60 van A.F.C. Hier moet 't Gooi T.O.G de' beslissing brengen. In District n behield V.U. C. zijnkans door met 4^ 1 over Unitas te zegevieren. De achterstand by Excel sior is nu nog 1 punt, zoo dat de Rottex'dammers aan een gelijk spel tegen V.U.C. voldoende zullen hebben. Vitesse won in district ni van Rigtersbleek en staat nu nog 1 punt achter met één wedstryd minder gespeeld P.E.C -'ersloeg Labor met 21 en behield daardoor ook Goes een drukke zondag. Er heerschte gisteren te Goes een groote drukte in ver band met den voetbalwedstrijd GoesR.B.C. Nadat de treinen van ongeveer 12 uur reeds hon, derden uit de richting Vlissin gen en Roosendaal hadden aan. gevoerd, kwam tegen half twee een extra-trein uit Roo senaal binnen met ongeveer 1200 supporters van R.B.C. Deze trein had een half uur vertraging doordat onder Krui- ningen een reiziger uit eerv goederenwagen was gevallen en bloedend verwond was blij ven liggen. Het duurde eenigen tijd voordat men den machinist had kunnen waarschuwen en trein naar de plaats van het ongeluk was teruggereden. De reiziger bleek aan been en" ge laat bloedend verwond te zyn en heeft de reis niet voortge zet. Ook een zevental extra-bus sen van de stoomtram Walche ren voerden belangstellenden aan en van heinde en ver kwa men velen per rijwiel of auto. Financieel was het voor „Goes" zeker een bijzonder goede dag. e.h.b.o.-cursls. De afd. Zuid-Beveland-West van „Het Ned. Roode Kruis' deelt mede, dat; er voor den in September aanvangenien cur- sus voor E.H.B.O. met oplei ding tot transportcolonnist, nog enkele plaatsen open" zyn. Het doel van de Transportco lonne is om hulp te bieden waar zulks noodig is, zooals bij rampen, groote gebeurtenissen enz. Commandant der colonne is di-. C. Gilep te Goes. Het muziekgezelschap „Euphonia" gaf Zaterdag avond een uitvoering op de Markt te Goes. Krabbendijke vereeniging van tabakstelers opgericht. In Krabbendijke is een dezer dagen een Vereeniging van amateur-tabakstelers opge- richt, die zich ten doel stelt alle zaken, die in verband staan met de tabaksteelt te behartigen. Het bestuur samengesteld uit de heeren D Wavery'n, voorz., M de Jager, secretaris, G.' van Itrui- ningen, penningmeester, Joh. Tramper, Joh. Griep en C. van Bremen. candidaten voor den gemeenteraad. De candidatenlyst voor den gemeenteraad te Krabbendflke is als volgt samengesteld. Anti-Revolutionnairea. L. Th Vogelaar, H. J. van Kax-n Bzn., M. Meeuwsen, A Zeevaart, B. op 't Hof, P. Cok. Staatk. Geref. Partij. G. van Velzen, J. Zandijk, C. Nieuwenhuiizen, J. Melis J. Versohuure, K. Versprille,A. Traas. Christ. Historische Unie. W. P. Gebraad, D. Wave rijn, J. C. Engelse, J. NageL kerke en M. Schouten. Gemeente BeL M. de Jonge, M. L. Markus. C. Polderman, M. Griep, G. J. Schuur, B. C. Minder hout. Yerseke De heer P. C. D. Sandee Az. te Yerseke slaagde voor het examen 3e stuurman ter koopvaardij. Voor het Banketbakkers examen (gemengd bedrijf) slaagde de neer P Filius Cz. te Yerseke. Korlgene DE UITSLAG VAN HET ZANGCONCOURS De uitslag van het te Kort- gene gehouden Zangconcours, uitgeschreven door den Zeeuw- schen Zangersbond „Zang Ver edelt" ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan (jury-leden de heeren Joh. Caro, Middel burg en D. Speets, Amster dam), luidt als volgt: afd.: Tot oefening en Uitspanning, Borssele, 195 p le pr.; Gemengd koor, 's H. Abtskerke, 202 p., le pr.; Meisjeskoor, Kortgene, 176 p., 2e pr. 2e afd.: Ons Genoegen, Kats, 174 p., 2e pr.; Zanglust, Wilhelminadorp, 180 p., le pr Zang en Vriendschap, Wissé- kerke, 172 p„ 2e prZang- lust,, Kapelle," 193 p., 'le pr. le afd.: Crescendo, Hoek, 192 p., le nr.; Nieuw Leven, Yerseke, 206 p Crescendo, Kruiningen, 177 p., 2e pr. Nu met hope, Burgh, 181 nle pr.; Zuiderstemmen, Hans- weert, 202 p., le pr Afd. Uitmuntendheid: V.Z. O.S., St. Maartensdijk, 170 p., 2e pr.; Haamsteeds Zangkoor, 181 p., le pr.; De Lofstem, St Maartenoyk, 173 p. 2e pr. De vereenigingen, die het hoogste aantal punten behaal den in haar afdeeling ontvin gen een extra medaille Nieuw Leven van Yerseke legde dit jaar beslag op d«n wisselbeker daar deze veree niging het hoogste aantal pun ten behaalde van het geheele concours.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3