PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Paul Spaak zal het probeeren Vandaag Nederland en Indonesië moeten blijven samenwerken Zeeuwsche Snippers De gemeenten moeten financieel weer zelfstandig worden. Goes nog geen eerste klasser UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Hoofdredacteur O. '"S' F.08 f£*& "velde"®:. VteingS.' Commissie van Bijstand :J-L van Leeuwen, Ds. M. L. W- Scboch, VI.b- singen. Verschijnt d.selIJM, "h«lve Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 22 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 168 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3/20 per kwartaal, franco Eer post. 1 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.— Riirfanv gevestigd teVHssingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Poes: Turfknde 15, tel. 2475 Oostburg Qratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren DE O.P.A. HERLEEFD IN DE VER. STATEN. Wat de Russen onder „Duitsch bezit" verstaan. In België is nog steeds geen oplossing in zicht voor de re geringscrisis. Nadat van Acker voor de eer bedankt had en Struye niet geslaagd was, is thans Paul Spaak met een opdracht belast. Zoowel hij als van Acker meenen, dat het ex periment van een regeering, Se slechts op een meerderheid van één stem steunt, niet her haald dient te worden. Het congres van de socialistische partij denkt er echter anders over en heeft zich met bijna algemeen© stemmen uitgespro ken voor een linksche regee ring en voor afwijzing van de eischen der katholieken. De katholieken wenschten in het regeeringsprogram een verkla ring opgenomen te zien, dat ,de koning heeft gehandeld ten bate van het land" en blijven er op staan dat aan alle vrou wen het kiesrecht gegeven zal worden. Vooral het eerste punt was voor de socialisten onaan- vaardbaar. De moeilijkheden zijn nog vergroot door een wetsvoorstel, ingediend door zeven senato ren, dat de koningskwestie weer naar voren brengt. Deze senatoren stellen voor om bin nen 40 dagen na de bekendma king der wet alle Belgen op te roepen om zich uit te spreken over de positie van den koning. Het resultaat zou den koning dan in staat stellen een beslis sing te nemen, die strookt met de wenschen van het volk. De koningskwestie blijkt steeds weer de achtergrond te zijn van de politieke moeilijkheden. In de V S. heeft het Con gres besloten tot de wederin stelling van het bureau voor de prgsbeheersching, de O.P.A., voor den tijd van één jaar. Men zou dus zeggen, dat Triiman he<- pleit gewonnen heeft, ware het niet, dat er een gevaarlijk addertje onder het gras schuilt. Bepaald is nl. dat de voor naamste levensmiddelen tot 20 Aug. aan geen prgsplafonds onderhevig zullen zijn; daarna zal een contröleraad bepalen, voor welke artikelen een maxi mumprijs gesteld zal worden. Daar de strijd juist gaat om de prijzen der eerste levensbeT hoeften, beteekent deze res trictie, dat de geheele prgsbe heersching toch op losse schroe ven wordt gezet. Volgens een officieel zegsman heeft Tru man dan ook met tegenzin de nieuwe overeenkomst, als .,de beste, die hij momenteel kon krijgen", aanvaard. Zooals bekend hebben een week geleden de Sowjet-auto- riteiten per decreet het Duitsch bezit in Oostenrijk in beslag genomen. Het Russi sche opperbevel heeft nu nader medegedeeld, wat zij onder Duitsch bezit verstaat. Dat blijken niet alleen alle goede ren te zijn, die vóór den Anschlusz in Duitsche handen waren, doch ook die goederen, die na de aansluiting bij het Derde Rijk onder beheer van de Duitschers hebben gestaan. Alleen waar dwang is ge bruikt, zullen de goederen aan den ouden eigenaar worden te rug gegeven. Tegen deze ziens wijze verzet de Oostenrijksche regeering zich en de zaak zal volgende week niet alleen In het parlement worden bespro ken, maar ook in den geallieer den contróleraad in Weenen. MOBILISATIE SLACHTOFFERS. De heer Van Sleen, lid van de Twee.de Kamer, heeft den minister an ooi log gevraagd, of het waar is. dat 25 extra- uitkeermg over 1945 nog steeds niet aan de zgn. mobilisatie slachtoffers is uitgekeerd en, zoo ja. of de minister, gezien den nood, waarin de betrokke nen met hun gezinnen verkee rt n, wil bevorderen, dat de uit betaling met den grootsten spoed zal geschieden. HUISBRANDOLIE VOOR CENTRALE VERWARMING. Gebruikers van huisbrand olie voor het stoken van cen trale verwarming moeten de aanvraagformulieren, welke hun door de leveranciers zijn toegezonden, in het tijdvak van 22 Juli t/m 12 Augustus a.s. bjj den plaatselrjken distribu- tiedienst inleveren. BIJZONDERE KABINETS ZITTING TE LONDEN. Zondagmorgen is het Brit- sche kabinet bijeengekomen in een bijzondere zitting, die twee uur geduurd heeft. Het hou den van een kabinetszitting op Zondag is zeer ongebruike lijk in Enge'pnd. Nadere ge gevens zouden mogelijk na de normale zitting van Maandag morgen bekend worden. KONIEF VOLGT ZJOEKOF OP. Volgens radio New York is maarschalk Konief. ter ver vanging van maarschalk Zjoekof benoemd tot comman dant van alle roode troepen te lande. BOLIVIAAN SCHE REGEERING OMVER GEWORPEN. A^0l^ens berichten van de Amerikaansche radio is de Boliviaansche regeering om- tSff1 en de presi- permanerit contactbureau gevestigd ter bevordering van de industrieele samenwerking tusschen de Bntsche^ en Amerikaansche zones. De vroegere Gau-leiter van Dantzig, Arthur Greisler is in tegenwoordigheid van 15 000 personen terechtgesteld. De Poolsche autoriteiten hadden een verzoek van den Paus tot gratieverlening van de hand gewezen. Plannen van de Jaarbeurs. Bij de a.s. Najaars-Jaarbeurs te Utrecht zal uitbreiding van( ruimte worden verkregen door het agrarische gedeelte onder te brengen op het z.g. Suiker terrein aan den Leidscheweg. In de toekomst zal dit terrein de zware industrie huisvesten. Verder kan wormen medege deeld, dat de plannen voor een vierde gebouw en een perma nent administratiegebouw aan het Vreeburg gereed ztjn. Doodstraf geëischt. Tegen den 28-jarigen S.S.-er J. Boogaard, die by den twee den overval van de K. V. P. op het Huis van ^waring aan de Weteringschans te Amsterdam 16 K.P.-ers verried, tengevol-' ge waarvan 14 goede Neder landers het leven verloren, werd gisteren voor het Byz. Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf geëischt. Twee doodvonnissen. Twee leden van executie pelotons. die tijdens de oor logsdagen dienst namen bij de Duitsche politie, zijn dooi de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof conform den eisch ter dood veroordeeld. Het zijn de 28- jarige H. W. Verwayen en de 33-jarige' A. de Vries PRINS BERNHARD OP DE „PIET HEIN". Zaterdag werd door de Oran. jesluizen het prinselijk jacht, de „Piet Hein", geschut voor een proeftocht naar het IJsel- meer. Z, K. H. Prins Bernhard maakte deze proefvaart mee. STATEN-GENERAAL. Zaterdagmiddag is de bui tengewone zitting der Staten- Generaal namens H. M. de Ko_ ningin door den Minister-Pre sident. dr. L. J. M. Beel, ge sloten- Door de leden van de Eerste Kamer is in intiemen kring fscheid genomen van den voor. zitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Thans is hei K. B. verschenen waarbij prof. ir. R. Kranenburg tot voorzit ter van de Eerste Kamer wordt benoemd AMERIKA ANSCH CREDIET Door den Ned. ambassadeur, jhr dr. A.' Loudon, is als vertegenwoordiger der Ned. en Ned. Indische regeeringen een overeenkomst geteekend. vol gens welke aa i de Ned. Indi sche regeering een crediet van ten hoogste 100 millioen dollars zal worden verleend voor den aankoop van Ame rikaansche surolus-goederen Textiel nog schaarsch. Een A.N.P.-redacteur, die een bezoek aan het textiel centrum Twenthe heeft ge bracht, ia tot de conclusie ge komen, dat de textiel voorloo- pig nog schaarsch zal blijven. Wel hoopt men binnenkort het aantal aan te wijzen punten goed af te stemmen op de pro ductie, zoodat men zijn punten ook inderdaad zal kunnen be steden. De personeelsvoorziening vormt nog de grootste moei-, lrjkheid. De Federatie van organi saties van Oud-illegale wer kers heeft bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorgenomen vrijlating van pl.m. 45.000 „lichte gevallen". wordt A. J. A. A, ba ron van Heemstra, oud- Gouverneur van Surina me, 75 jaar; begint in Frankrijk de z.g. kleine „Tour de France"; is het 50 jaar geleden, dat in het Buckingham Palace te Londen het huwelijk voltrokken werd tusschen Prinses Maud van Groot Brittannië (die in 1938 overleed) en den lateren Koning Haa. kon van Noorwegen De „Vereenigde Staten van Indonesië". Verantwoording tegenover de buitenwereld. Te Malino heeft dr. van Mook Zondag .tydens de bij eenkomst een samenvatting gegeven van het standpunt, dat door het meerendeel der afgevaardigden wordt gehul digd. Hy stelde voor om Indone sië voortaan „de Ver. Staten van Indonesië" te noemen, terwijl de samenstellende dee- len zouden worden aangeduid als .„staten", die weer zouden bestaan uit „autonome ge bieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op, dat de meerder heid zich eens had verklaard met de verdeeling van het geheel in 4 staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de 'Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn verte genwoordigd De kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met dr. van Mook hebben ge pleegd, hebben er tenslotte in toegestemd „autonome ge bieden" van den „Staat der Groote Oost" te worden. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die gebieden een consti tutie te maken. Dr. van Mook heeft er voorts op gewezen, dat te Malino eensgezindheid bestaat t.a v. het verwerpen van het koloniale systeem, hetgeen trouwens te verwachten was. Practisch alle gedelegeerden hebben ook als hun overtui ging te kennen gegeven, dat samenwerking tusschen Neder land en Indonesië wenschelijk of zelfs noodzakelijk is. DE OVERGANG. De ifed. Regeering meent, dat een overgangsperiode on vermijdelijk is, niet omdat zij De engel van de gevangenis. Aan de Hamburgsche vrouw Kathy Zassenhaus is de herdenkingsmedail le van 't Noorsche Roo de Kruis toegekend. Zij wordt de ..engel van achthonderd Noorsche en Deensche gevangenen" genoemd. Kathy Zassen. haus werkte als tolk in de gevangenis waar deze menschen door de Duit schers waren opgesloten. de Indonesiërs nog niet röp acht voor onafhankelijkheid, maar omdat het hier gaat om de directe verantwoordelijk heid tegenover de buitenwe reld voor wat er in het land zelf geschiedt. Nederland draagt verant woording tegenover de buiten wereld, tegenover de kleine groepen, die bedreigd worden en tegenover hen, die lijden en in armoede verkeeren. Nederland wil deze verant woordelijkheid met de Indo nesiërs deelen en deze zoo spoedig mogelijk aan de In donesische gemeenschap over dragen. Een overgangsperiode van 5 of 10 jaar is eerder te lang dan te kort. Moerdijkbrug op 24 Aug. weer in gebruik. OMWENTELING IN HET SPOORWEGVERKEER MET HET ZUIDEN. Het herstel van de Moer dijk-spoorbrug is Zaterdag weer oelangrijk gevorderd. Eén van de twee bogen vein 103 meter, die vorig jaar aan de verkeersbrug zijn uitge leend is daar uitgevaren en bij de spoorbrug ingevaren. Bovendien is het nieuwe brug- deel voor de verkeersbrug ook op zijn plaats Ingevaren. Op 2 Aug a.s. worden de zelfde manoeuvres verricht met de tweede en laatste uitgeleende spoorbrugover- spannlng. De spoorbrug zal dan weer compleet zgn en er blijft dan enkel rog over het aanbrengen van lijnen en ver bindingen om haar voor het treinverkeer te kunnen open stellen, hetgeen op 24 Aug. zal gebeuren. Met de nieuwe dienstrege ling van 26 Aug. zal deze in gebruikneming een totale om wenteling in het verkeer met en in het Zuiden tengevolge hebben. Mej van D. uit Souburg viel bij haar werkzaamheden van een trap, met het nood lottige gevolg, dat zij haar arm brak. Zuster Vermaas die te Souburg als wijkverpleegster is benoemd, zal met ingang van 1 September haar werk zaamheden beginnen. Het HARK-comité te 's- H. Abtskerke heeft besloten geen nieuwe goederen meer te accepteeren, aangezien het van meening is, dat er in andere deelen van het land grootere behoefte hieraan bestaat. Het Rijk zal op verschillende manieren steunen, maar ook de gemeente moet de belastingschroef aandraaien. Een latere trein naar Zeeland! De directie der Ned. Spoor wegen heeft op een desbetref fend verzoek van den Raad van Overleg te Vlissingen be richt dat ingaande 26 Aug. a.s dagelijks een latere trein van Roosendaal naar Vlissingen zal worden ingelegd, waardoor men nog te 18.35 van Amster dam en te 19.34 van Den Haag kan vertrekken om naar Zee land te reizen. AUDIËNTIE VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland pp Donderdag 25 Juli a.s. zal niet doorgaan. PROV. T.B.C.-VEREENIGING De Prov. Zeeuwsche Ver- eeniging tot Bestrijding der Tu berculose hield haar jaarver gadering in Hotel „de Burg1' te Middelburg. In deze vergadering werden jaarverslagen uitgebracht door den secretaris, den penning meester en de Consultatiebu reau-artsen. Uit het jongste verslag bleek een stijging van het aantal ziektegevallen; het aantal sterf te-ge vallen be weegt zich, blijkens de laatste jaarcijfers, in dalende lijn. De heer C. A. van Woelde- ren, die wegens vertrek uit Zeeland als voorzitter der Ver- eeniging aftrad, nam afscheid. Zgn verdiensten in de 23 ja ren. dat het voorzitterschap door hem bekleed werd. wer den beloond door de benoe-; ming tot eere-voorzitter der vereeniging. To.t voorzitter werd gekozen mr. A. J. van der Weel, die als penningmeester werd opge volgd door jhr. ir. H. L. Bo- gaert uit Domburg. In plaats van dr. Planteydt werd be noemd de heer J'. J. Gelder- blom. In de vergadering werd van de zijde der Inspectie van de Volksgezondheid en de Ned. Centrale Ver. tot bestryding der T.B.C., medegedeeld dat belangrijke bedragen ter voor ziening van behoeften op het terrein der t.b.c..bestrrjding beschikbaar werden gesteld. Uiterste zuinigheid geboden l Aangezien de commissie, welke tot opdracht heeft, maatregelen te beramen tot herstel van de financieele zelfstandigheid der gemeenten voorloopig nog niet met af geronde voorstellen zal kun nen komen, hebben de minis ters van binnenlandsche za ken en financiën zich beraden over een noodvoorziening Aan de gemeentebesturen is een uitkeering in het uitzicht gesteld wegens het verlies aan opbrengsten van grond belasting, personeele belasting, straatbelasting e.d. tengevolge van de oorlogsomstandighe den. Hiervoor is op de Ryks- begrooting 1946 10.000.000 uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling deze maatregelen ook voor 1917 te doen gelden. Alleen voor 1946 en vóór gaande jaren geldt, dat het Rijk in totaal voor 20.000.000 wil bijdragen in de kosten van eigen gemeentepolitie Voorts zal in het Gemeen- tefonds een bedrag gestort worden, gelijk aan de geraam de opbrengst van de vennoot schapsbelastingen van de gem. bedrijven. Hiervoor is 20.000.000 geraamd. Ook voor 20.000.000: geraamd als bate van vermeerderde op brengst der ondernemingsbe lasting, belasting door opne ming van de landbouwbedry- ven in deze belasting, waar van men veel verwacht tot herstel van de financieele zelfstandigheid van tal van plattelandsgemeenten Ook is gedacht aan vergoe ding van schade door oorlogs omstandigheden en dekking van tekorten van 1945 en vo rige jaren, terwijl voor steun in de kosten der gemeente huishouding over 1946 door het Rijk 85.000 000 is uit getrokken (het dubbele van vorige jaren). Nadere mededeelingen om trent de wyze waarop de steun in 1946 zal worden ver leend, zullen nog volgen Nu een begin wordt gemaakt met de liquidatie van de oude te korten, wordt van de gemeen tebesturen verwacht, dat zy de uiterste zuinigheid zullen betrachten en zullen toonen te beseffen hoe zeer ons land verarmd is. Verwacht wordt, dat de ge meenten voor 1947 alle be lastingen, waartoe zij de be voegdheid bezitten, ook zullen heffen ten einde een zoo juist mogelijk deel der uitgaven uit belastingheffing te dekken, Een heffingspercentage voor de straatbelasting van 6, reps. 3 pet voor gebouwde en -ongebouwde eigendommen wordt redelijk geacht. De vermakelgkheidsbelasting zal minstens 20 moeten be dragen. De hondenbelasting zal minstens 10 voor luxe en 2.50 voor bedryfshonden moeten bedragen Gelijk geëindigd met R.B.C. en Helmondia. De landskampioenen In Heerenveen geslagen. De meeste belangstelling ging dit week-end zeker in het Zuiden van het land uit naar de promotie-competitie voor de eerste klasse van de vier de afdeeling en dan speciaal naar" den wedstrijd GoesR. B.C., welker winnaar zich van' een plaats in de eerste klasse verzekerd zou hebben, 't Is echter zoover nog niet gekomen, want de sportieve en soms zeer spannende wed strijd is in een 11 gelijk spel geëindigd. En daar Hel mondia met 31 van T.S.C. won en bovendien de beide nog loopende protesten (R.B. C Helmondia en T.S.C.R. B.C.) werden afgewezen, zul len Goes, R.B.C. en Helmon dia, die ieder met 7 punten eindigden in een halve com petitie opnieuw om de be geerde plaats moeten strijden. DE WEDSTRIJD IN GOES. De wedstrijd tusschen Goes en R.B.C. vertoonde in het 'algemeen het beeld van een gelijk opgaanden stryd, waar in R B.C. weliswaar technisch beter veldspel liet zien, maar Goes toch voor doel het meest gevaarlijk was. De Rosenda- Iers gingen weer mank aan het gebrek van een slecht afwerkende voorhoede, terwijl by Goes de mictvoor v. d. Sluis faalde: te langzaam' en geenszins een motor voor den aanval. Daarentegen waren vooral de beide backs en kee per v. d. Vliet uitstekend op dreef. Reeds na 6 minuten miste R.B.C een fraaie kans toen Luijsterberg naast schoot. De aanvallen van Goes waren meestal veel gevaarlijker en meermalen mogen de gasten van geluk 'sprelcen. byv toen hun keeper den bal uit z'n handen liet vallen na een schot van Bonder. Maar ook Goes kroop'een ke'er door het oog van een naald. De rust kwam met 00. Na de rust werd de strijd veel spannender. Vooral Goes zat er flink op, maar veel aanvallen liepen dood op bui tenspel, waaraan vooral de -iog schuldig maakte Na 18 mi nuten kwam vrij onverwacht het eerste doelpunt van den anderen kant. De Roosendaal- sche linksbuiten Knobbel zette scherp voor en rechtsbinnen Beens profiteerd- zonder dra len van de hem geboden kans (0—1). Goes liet zich gelukkig niet ontmoedigen en zes minuten later was het rechtsbuiten Mos, die met een prachtigen kopbal uit een voorzet van uiterst links wist te scoren (1—1). Fel werd er toen om de overwinning gestreden, maar het wilde niet meer lukken. R.B.C. werd weliswaar wat sterker, maar de Goes-verde- diging hield kranig stand. Kort voor het einde moest de spil Bekenes nog vervangen worden. Zoo kwam zonder beslissing het einde van dezen wedstrijd welke door 6 7 duizend be zoekers, onder wie de K.N V.B..official8 Lotsy en Staal! werd bijgewoond. DE KAMPIOENSCOM PETITIE. De kampioenscompetitie, waarin Woensdag de oeslls- sing reeds was gevallen, werd thans afgemaakt De lands kampioene Haarlem verloor in Friesland met 31 vaneen kans. het uitstekend spelende Hee renveen, dat op eigen terrein ongeslagen bleef. Ajax bezette in den eind stand de tweede plaats door een verdiende 31 overwin ning in Breda op N.A.C., dat ditmaal een heel zwak spelle tje vertoonde. Limburgia nam thuis met 6-L-2 xevanch© van de Zaterdag in Nijmegen tegen N.E.C. geleden 10 ne derlaag. De eindstand luidt hier: Haarlem 10 7 1 2 15 Ajax 10 7 3 14 Heerenveen 10 5 5 10 N.A.C. 10 4 6 8 N.E.C 10 3 16 7 Limburg! 10 3 7 6 In de promotie-competities voor de eerste klasse van dis trict I won T.O.G. met 50 van A.F.C. Hier moet 't Gooi T.O.G de beslissing brengen. In District II behield VU. C. zijn kans door met 4-^ 1 over Unitas te zegevieren. De achterstand by Excel sior is nu nog 1 punt, zoo dat de Rotterdammers aan een geiyk spel tegen V.U.C. voldoende zullen hebben. Vitesse won in district Hl van Rigtersbleek en staat nu nog 1 punt achter met één wedstrijd minder gespeeld P.E.C "ersloeg Labor met 2—1 en behield daardoor ook DE KAMER VAN KOOPHANDEL GAAT VERHUIZEN. De Kamer van Koophandel te Middelburg, die aan alle kanten uit haar kantoor op de Balans „puilt", heeft het plan om te gaan verhuizen. Voor loopig ia in verband hiermee het huis van den heer Alberts aan den Seisdam aangekocht, dat met eenige kleine ver bouwingen tot een buitenge., woon geschikt kantoor te ma ken is. In het souterrain zouden o.m. een wachtkamer en zit kamer gevestigd worden voor de verschillende instanties, die ten kantore van de Kamer van Koophandel hun zitdag hou den. Voorts zal hier een groote kluisruimte worden ingericht, waardoor de noodzaak om van elk dossier een duplicaat te maken in v.m. brandgevaar, vervalt. Op de parterre zullen 2 ka mers en een serre samenge trokken worden tot een werk ruimte voor de klerken. .Voorts zal hier het privé-kantoor van den algemeen secretaris, te vens vergaderkamer van het dageüjksch bestuur, onderge„ bracht zgn. De prachtige mar meren hall zal als ontvangka mer dienst kunnen doen. Op de eerste en tweede ver dieping wordt voorts de dienst woning voor den algemeen secretaris ingericht. 1 November zal het voor kantoorruimte bestemde deel van het huis reeds ter beschik king worden gesteld van de Kamer. Het zal in verband met de verbouwing wel Januari worden voor het kantoor zal verhuizen. Dat men de hand heeft kun nen leggen op een dergelijke geschikte kantoorruimte is een van de redenen geweest waar om de Kamer van Koophandel in de Zeeuwsche hoofdstad ge vestigd blflft. ZEEUWSCHE BOOMEN. ACTIE OOK IN BELGIË. Niet alleen in ons land or ganiseert de stichting „Nieuw Walcheren" de zgn. „Boomen actie", maar ook in België. Een zestiental Zeeuwsche ringrgders met hun paarden m een Westkappelsch dameskoor maakten de reis naar Osiende, om er op te treden in het ka der van deze actie. Vlissingen TENTOONSTELLING VAN MIJNEN EN MUNITIE In een der lokalen van de Openbare lagere school aan de Coosje Buskenstraat (in gang Glacisstraat) te Vlissin gen wordt t.m. Dinsdag een tentoonstelling van mijnen en munitie gehouden, welke zeer de moeite waard is. De 6e compagnie van het Bataljon Technische Bewaking, welke met het opruimen van mynen en munitie op Walcheren is belast, heeft hier inderdaad een zeer interessante collectie materiaal bijeengebracht. Mu nitie en mynen van vele typen zijn hier geëxposeerd, zoodat een leek een goeden indruk kan krijgen hoe deze gevaar- lyke dingen er uit zien. En een gewaarschuwd mensch telt in elk geval voor twee! Bovendien vindt nien er nog diverse apparaten welke bij het opsporen en onschadelyk maken van mijnen worden ge bruikt. CONCERT IN DE ST. JACOBSKERK. De organist P. H. Broerse gaf Zaterdagavond in de St. Jacobskerk te Vlissingen een orgelbespeling, welke zeker meer belangstelling waard was, Jan getoond werd. De heer Broerse slaagde er in den rijk dom van het instrument tot zyn recht te doen komen, voor al in de Fantasie en fuga in C- mineur van Bach en César Franck's „Prélude, fugue et variation". Door zijn boeiende register-keuze en het ook tech nisch heel knappe spel behoor den deze beide nummers tot het beste van dit uurtje van kerk- muziek. Het divertissement van Louis Vierne boeide het minst. Aan dit concert werd mede werking verleend door mej. Riek Caro. die liederen van Bach, Handel en Joh. H. Caro zong. Haar krachtige stem heeft vooral in de laagte heel goede kwaliteiten, hetgeen in de Bach-liederen („Komm, süsser Tod" en „Bist du bei- mir") het best tot uiting kwam. Helaas kwamen de lie deren van Joh. H. Caro er niet heelemaal vlekkeloos af. Bij het bekende ,.Er weidet seine Herde" uit Handels oratorium „Der Messias" viel daarente gen veel te genieten. H. A. B. „BIBLIOTHEEK-LES". Voor het eerst werd in Vlis singen contact gelegvi tusschen het Middelbaar Onderwijs en het Bibliotheekwezen. Op initiatief van Dr. H. Sin- nema, leeraar aan de Rgks- H.B.S. te Vlissingen. brachten Donderdag de leerlingen van de hoogste klasse der Rijks H.B.S., die zoojuist hun eind examen hadden afgelegd een bezoek aan de Openbare Lees zaal en Bibliotheek in het Bel- lamypark. Mej. T. M. van Heu len, directrice van de leeszaal, hield een lezing over het bi bliotheekwezen, die met veel aandacht werd gevolgd. Momenteel worden er bespre kingen gevoerd om ook de U.L.O. school in het biblio- theekonderricht te betrekken. Westkapelle TOONEELVOORSTELLING VOOR DIJKWERKERS. Onder auspiciën van het comité „Walcheren boven water", opvolger van /Wal cheren moet droog", heeft de P T.T.-tooneelvereeniging uit Middelburg Dinsdag jl. de Westkapelsche dijkwerkers in hun cantine een vroolijken avond bezorgd met de op voering van „De Ridder van den Kousenband" een blijspel In 3 bedryven, dat veel suc ces oogstte. Koudekerke VERG. WONINGBOUWVER. De woningbouwvereniging „Couburg" kwam dezer da gen in algemeene vergade ring bgeen onder voorzitter schap van den heer J. L. Dregmans. Vastgesteld werd de balans per 22 Mei 1946. Het tekort bedraagt 2723,01. De res tauratie der woningen, welke geleden hebben van de over strooming zal zoo spoedig mogelijk ter hand' worden ge nomen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. L. Dreg mans. voorzitter, Jac. Maas, secretaris-penningmeester, J. Jasperse, H. van der Schuur en G. van de Voorde. De commissie van toezicht werd samengesteld uit de heeren C. van Noppen, J. W. Christiaansen, Andr. de Lan- Se, W. A. Kaan en H. A„ (osselman. O.- en W.-Souburg JAARVERGADERING. ,HET GROENE KRUIS" Tijdens de jaarvergadering van de Ver. „Het Groene Kruis" te Souburg werd me degedeeld, dat aan 164 perso nen 232 artikelen uit het ma gazijn waren uitgereikt. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig slot was van 1.222.57. In het bestuur werden geko zen de heeren D. Hondt en Vos. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het be stuur aangenomen de mini mum-contributie van 1 op 2 per jaar te brengen. De voorzitter deelde mede, dat op 26 Juli de Emmabloem- collecte zal worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1