PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Doodstraf voor Fransche zwarte pieten Indonesië een speelbal van de groote mogendheden Bevelands kersenseizoen vrijwel ten einde Vandaag... Ilja Ehrenburg over Amerika en de Amerikanen F. van de Velde Ir.t T«®t van dr. ive: Stlch- ruk: firma Vlissingen. van Commissie van BlJstand J. Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, VI.s- gingen. Verschijnt deselIJM. behalve op Zoo- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 20 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 167 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post f 3.45 osse nummers per kwartaal- Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2— gevestigd te Vliaslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Ooee Turtkade 13. tel. 2475 Oostburg: Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z:C::_Midde!bur£. NIEUWE PROBLEMEN. ÏUIST terwijl een aantal journalisten een bezoek bracht aan een aantal kampen van politieke delin quenten, deelde dr. Beel in het parlement mede, dat de lichte gevallen op groote schaal in vrijheid zullen wor den gesteld. Het bericht is in den lande met voldoening be groet. Niet omdat men zooveel sympathie heeft voor dege nen, die tijdens de bezetting fout waren, maar omdat het rechtsgevoel van ieder welden kend Nederlander in opstand kwam tegen de wijze, waarop met de lichte gevallen werd omgesprongen. Natuurlijk, wij hebben ons geërgerd aan al diegenen, die '.S.B.er waren en allerlei voordeelen genoten tijdens de bezetting, waarvan de goede Nederlander verstoken bleef. Maar zoowel de leekenrecht- spraak, die na de bevrijding over deze menschen gevoerd werd, als het feit, dat velen nu nog altijd niet verhoord zijn of terecht hebben gestaan, lijken naar niets en de manier, waarop met de eigendommen van deze menschen is omge sprongen was en is in lijnrech ten strijd met ieder normaal rechtsbegrip. Ten deele heb ben woningen, meubilair etc. van de politieke delinquenten een goede bestemming gevon den, ten deele evenwel zijn deze eigendommen botweg door de Binnenlandsche Strijd krachten gestolen, niet door de goede elementen daaronder natuurlijk, wel echter door de verkeerde, die er op het al lerlaatste nippertje nog bijkwa men. Nu komen deze lichte ge vallen vrij. Gelukkig. In de kampen heerschen nóg altijd onhoudbare toestanden. De jongste reportagetocht heeft dit duidelijk bewezen. Met deze vrijlating ontstaan ech ter weer nieuwe problemen. Zoolang de politieke delin quenten in de kampen, ver toefden, kostten zij den staat handen vol geld. Nu zij vrij komen, zullen zij paria's wor den, als zij niet ingeschakeld kunnen worden in de normale samenleving. En juist dit laat ste zal m meevallen. Het is maar al te bekend, dat talloozen er weinig voor voelen om met N.S.B 'ers sa men te werken of N.S.B.'ers als chef te hebben. Even be kend is, dat er in ons land een zeer groot woningtekort bestaat, dat ernstig stijgen zal als eenige tienduizenden vrij gelatenen uit de kampen zich aanmelden voor een Huls. Toch zal men er goed aan doen, deze tienduizenden het leven niet onmogelijk te ma ken. Zfl hebben een jaar vast gezeten, zij hebben hun goe den naam verloren, zij zijn hun bezittingen kwijt geraakt. Zij zijn dus zwaar gestraft. Op den duur evenwel zullen zij hun plaats in de maat. schappij weer terug moeten krijgen, eenvoudig omdat ons berooide land zich niet de weelde kan veroorloven om tienduizenden op staatskosten een hongerleven te laten lei den. De Stichting Politieke De linquenten houdt zich bezig met de reclasseering der vrij komenden. Zq" heeft daarmede een taak op zich genomen, die uitermate zwaar en om vangrijk is. Zij hoopt zich daarvan naar behooren te kunnen kwijten, maar heeft daarbij de medewerking van noode van het Nederland- sche volk. Neemt dat tegen over de vrijgelatenen een vol komen afwijzende houding aan, dan zal het probleem onop losbaar worden en zal ons land nog jaren zitten met een omvangrijke bevolkingsgroep, welker lot gelijk zal staan met dat dor uitgestootenen, met dat der paria's. Een vooruizicht, dat aller minst aangenaam is. Omge keerd zal het moeilijk zijn voor alle goede Nederlanders om zonder meer te vergeten. Met de massale vrijlating begint een reeks van proble men op te doemen, die door geen bestuurscollege kunnen worden opgelost. De tijd zal Hier de tegen stellingen moeten vervagen. Maarschalk Zjoekof in een andere functie? Volgens een bericht van ra dio New York is maarschalk Zjoekof, die eerder in dit jaar tot waarnemend Sowjet-minis- ter van oorlog en bevelhebber onder generalisimus Stalin werd benoemd in een andere functie aangesteld. Het bericht voegde hieraan toe, dat ver scheidene andere hooge Sow- jet-militairen „duistere func ties" hebben gekregen. AANVRAGEN HUISSLACHT. VERGUNNINGEN. Voor personen, die meenen in aanmerking te komen voor het aanhouden van een huis- slachtingsvarken, bestaat t.m. 27 Juli a.s. gelegenheid via den plaatselrjken bureauhou der een huisslachtingsvergun- ning aan te vragen. Aanvra gen, welke na genoemden da tum worden ingediend, kun nen niet in behandeling wor den genomen, Het Wereldgebeuren Daladler verdedigt het accoord van München. .Een roode nederlaag.. 29 September 1938 staat als een historische dag geteekend in het boek der geschiedenis. Maar op een zwarte bladzijde. De kranten van dien dag kwa men met groote foto's uit, waarop men kon zien. hoe de groote vier van toen. Hitier. Mussolini, Chamberlain en Da. ladier broederlijk vereend door de straten van München reden Het was de dag, waaop het befaamde accoord van München werd gesloten, de Westersche staatslieden een knieval voor de dictatoren maakten en Tsjecho-Slowakije werd opgeofferd... De politiek van verzoening had zijn hoog tepunt bereikt. Een jaar later moest Cham berlain in het Lagerhuis ver klaren: ..Alles waarvoor ik ge werkt heb, waarop ik gehoopt heb en waarin ik geloofd heb is in puin gestort" en Daladier in de Fransche Kamer: Mijne heeren. Frankrijk beveelt". De oorlog was uitgebro ken Het geheele verleden uit die dagen is Donderdag in de Fransche Kamer weer opgera keld, toen de verkiezing var» de eenige nog in leven zijnde van het viermanschap van München, Daladier, aan de or de kwam. De communisten be- twiï sn de toelating van Dala dier heftig en dat was voor Daladier aanleiding om op wel sprekende wijze drie uur lang zijn daden als minister-presi dent van April 1938 tot Maart 1940 te verdedigen. „Men heeft mij den verrader van München genoemd", zoo riep Daladier uit, ,,den man die Frankrijk aan Hitier verkocht. Als ik deze beschuldigingen onbeantwoord zou laten, zou ik een lafaard zijn". Zqn poli tiek van München verdedigend, verklaarde hq, dat de Britsche regeering in 1938 geen ver antwoordelijkheid jegens Tsje cho-Slowakije wilde aanvaar den. Chamberlain hechtte geen Churchill als lichtend voorbeeld Aan den raad van Margate is een verzoek voorgelegd, om steun te verleenen aan een plan tot het oprichten van een Engelsch vrijheids- standbeeld. dat 'n plaats moet krijgen op de klip pen van Dover en Chur chill zal afbeelden in uniform. Het einde van Churchill's onafscheide- jke sigaar zou dag en nacht verlicht zijn en gezien kunnen worden door alle schepen, die In het kanaal passeeren. geloof aan zijn waarschuwin gen. Vervolgens ging Daladier over tot een aanval op Rus land en de communisten. Na dat Hitier eerst groote hoeveel heden grondstoffen van Rus land had ontvangen, viel hq dit land aan. Engeland en de V. S. waren niet langer imperialis tisch en werden plotseling de mocratisch, terwijl de vlieg tuigen van trusts vliegtuigen van de bevrijding werden. Frankrijk had alle mogelijke concessies aan Rusland gedaan, zoo vervolgde Daladier, en Fransche afgezanten waren reeds in Moskou om een mili taire overeenkomst te teeke nen. De waarheid is, dat de Russen gelijktijdig twee onder handelingen voerden, een met ons en een geheime met de Duitschers. Indien er verraad was, aan wiens zijde was het dan? Tot diep in den nacht luister de die Kamer naar Daladier's vurig betoog en tegen den mor gen viel de beslissing: De ver kiezing van Daladier tot lid werd geldig verklaard. De com munisten leden een nederlaag. Dienzelfden nacht nam ook het kabinet een belangrijke be slissing. op aandringen van Farge. De Fransche minister van voedselvoorziening. Yves Farge. is een merkwaardig man. Tot voor kort journalist, wist hij enkele maanden gele den de aandacht op zich te richten door een serie artike len over de wijze, waarop vol-, gens hem de voedseldistributie aangepakt moest worden. Op dit gebied heerschten tot nu toe vaak chaotische toestan den en het is dan ook te be grijpen. dat Bidault bij de laat ste kabinetsformatie moeilijk een geschikten candidaat kon vinden voor de weinig aanlok kelijke post van minister van voedselvoorziening. Tot iemand den naam Farge noemde. Een dag later kon Farge, die toen juist als verslaggever bij Biki ni vertoefde, zwaaiend met een telegram tot zijn verbaasde Amerikaansche collega's zeg gen: „Ik ben minister". Farge houdt niet van halve maatre gelen en een van zqn eerste be sluiten is geweest de doodstraf voor gifhandelaren in te voe ren. Consequent toegepast zou dit wel eens tot conflicten met den minister van bevolking kunnen leiden, afgezien daar van dat ook de guillotines in Frankrijk schaars zijn. Zouden de Fransche zwarte pieten zich werkelijk af laten schrikken? De rijwielbandenproductie. Op een persconferentie heeft de directeur van de rubberfa briek Vredestein enkele mede delingen gedaan omtrent de productie van rijwielbanden. Door verbetering van de textielvoorziening beweegt zich de productie van rijwielbanden in stijgende lijn, voornamelijk als gevolg van de inschakeling van de „Hevea"-fabrieken, die wederom zijn gaan draaien. Gezien de geweldige behoef, te en de groote vraag naar fietsbanden is het echter niet waarschijnlijk, dat de fiets banden tegen het einde van het jaar vrijkomen. De kwaliteit der banden, die op het oogenblik worden ver vaardigd is goed te noemen. Sedert Juli jl. worden weer zoogenaamde „Witte Banden" geproduceerd. Dat het nog eenigen tijd zal duren alvorens in de Nederlandsche rijwiel bandenbehoefte is voorzien, moge blijken uit het feit, dat voor den oorlog 4 millioen ban. den per jaar noodig waren in ons land. Een belangrijke ver lichting in het bandenvraag- stuk word't verwacht door de mogelijke levering van 500.000 rijwielbanden door de Good, rich Cy. DE PRIJS VAN LIPPENSTIFT EN ROUGE. Voor een aantal cosmetische artikelen (o.a. gelaatspoeder, crèmes, rouges, lippenstiften, lotions, parfums en brillanti- nes) zijn de prijsvoorschriften met ingang van IX Juli aan merkelijk verzacht. Fabrikan. ten en handelaren mogen den prijs thans zelfstandig vast stellen. Tegen excessen zal worden opgetreden. De verplichting tot aandui ding der prijzen van uitgestal de goederen blijft bestaan. T.a.v. een aantal artikelen, welke als noodzakelijke ge bruiksgoederen beschouwd kunnen worden bijv. toilet- en scheerzeep, tandreinigingsmid. delen en eau de cologne's, blij. ven alle geldende prijsvoor schriften van kracht. De Fransche pers over Daladier. Het gematigde Fransche blad .Ordredat het meerendeel van de Fransche perscommen taren over 't debat in de na tionale vergadering weerspie gelt, schrijft: „Hef geldig ver jaren van Daladier's verkie zing in de nationale vergade ring, houdt geenszins een vrij pleiten der politiek van Mün chen in". ..Aube". het blad van de MRP betoogd:" „München is voor altqd synoniem met een politiek van het verbreken van beloften". De communistische pers ging voort met haar ver woede campagne tegen Dala dier. KORTE PRED1CAT1E EEN ELECTRISCH OOG.. De Amerikaansche gevangenis op het eilandje Alcatraz tegen over San Francisco is in het be zit van een „electrisch" oog". Dit oog kan alle metaal, dat een gevangene eventueel poogt te verbergen in zijn cel, ontdek ken. Toch is het niet lang geleden gebeurd, dat iemand, die daar opgesloten zat, zoo buitengewoon vernuftig was, dat hij in diep geheim een metalen werktuig wist te maken teneinde daarme. de metalen staven te verbuigen en zoo zich los te maken utt den greep zijner bewakers. Deze man zette alles op alles, baande zich een ongeloofelijken weg, sloeg zijn cipiers neer, nam een geweer van één van hen en.... een flinke opstand brak uit. Het „electrisch oog" had ge faald! Vriendenf De Bijbel zegt ons, dat Gods oog onfeilbaar is. Gods oog be spiedt ons allen en alles van ons, zonder eenige begrenzing, zonder eenige onderbreking. Gods vol maakte opmerkzaamheid slui mert nooitHem, den Alomte genwoordige, den Alziende, den Onzienlijke ontloopen, is uitge slotenJona dacht zich tijdelijk aan 'dien heiligen, vèrzienden blik te kunnen onttrekken. En niet alleen Jona dacht het, Adam dacht het ook in het Paradijs en de knecht van Eliza, den profeet, meende ook zijn kans schoon te zienEn u en ik próbeeren ook keer op keer sommige handélin gen zóó in het verborgen of on opgemerkt uit te voeren, dat niemand er achter zal kunnen komen. Maar de Oud-Test amen- tische ziener houdt het den mensch met het struisvogelhart voor: Gods oogen doorloopen de gansche aarde. Mensch, u kunt u geen on reinheid of valschheid of leugen permitteeren. Hij, uw God, vólgt u, Hij doorziet u, Hij doorgrondt u. NIETS is, o Oppermajesteit bedekt voor Uw alwetendheid! Laten wij het opnieuw geloo- ven en geen uitvlucht vinden. God is de Heilige, reiner dan het zonnelicht. En Hij vraagt ook reinheid van het harte. Zalig de relnen van hart, Zij zullen God zien. Prof. Kranenburg voorzitter der Eerste Kamer Naar „Het Vrije Volk" ver neemt is dezer dagen de be noeming te verwachten van Prof. Mr. Dr. R. Kranenburg, lid van de Eerste Kamer voor de Partq van den Arbeid, tot voorzitter dier Kamer. DE NIEUWE MEUBELPRIJZEN. In een onlangs vanwege het ministerie van economische za ken verstrekt bericht over de nieuwe meubelprijzen werd ver meld. dat de prijs voor het stoffeeren in de vastgestelde bedragen is begrepen. Men deelt ons thans echter van de- ze zijde mede. dat de prijs voor het stoffeeren in de vasti stelde bedragen niet is inl grepen. Rijkspersoneel vrij op 31 Augustus. Zooals gebruikelijk, zal op 31 Aug. a.s., den verjaardag van H. M. de Koningin, het rijkspersoneel vrij zijn voor zoo ver de dienst dit toelaat. is het St. Margriet. ie het twee jaar gele den dat er een aanslag op Hitier werd gepleegd in zijn hoofdkwartier, waarbij hooge Duitsche officieren betrokken wa ren. herdenkt ex-koning George van Griekenland zijn 56en verjaardag. viert Columbia zijn on afhankelijkheidsdag. MORGEN heeft te Antwerpen de officieele openstelling plaats van het Rubens- Nieuwe bedreiging door het fascisme De heer Vorrink heeft als lid van de Tweede Kamer eenige vragen gericht tot den minister van Justitie, waarbij hij infor meert of het waar is, dat op 7 Juli 1946 in Utrecht leden von fascistische groepen tot de op richting van een werkverbond hebben besloten en dat op deze bijeenkomst het woord werd ge voerd door een zekeren P. Denis adjudant van Arnold Meijer. Kan de minister mededeelen, of deze Denis betrokken is geweest bij de ontvluchting van Meijer uit het kamp in Vught en is de minister bereid maatregelen te treffen can te voorkomen, dat ons volksleven opnieuw door fas cistische activiteit wordt be dreigd, aldus de heer Vorrink. Bali wenschl handhaving van het Rijksverband, Zuid-Celebes een bondgenootschap Yan twee onafhankelijke naties. Nederlanders moeten Australië verlaten. D© vertegenwoordiger van Zuid-Celebes. Nadjamoedin, heeft aan het eind van betoog de volgende resolutie voorgesteld: „Indonesia en Ne derland moeten twee onafhan kelijke naties worden, ver- eenigd in een bondgenootschap, waarvan de duur moet worden bepaald door de rijksconferen. tie. De in- en uitwendige orga nisatie van Indonesia moet ge, baseerd zijn op politieke en eco- mische autonomie, waarvoor garanties moeten worden gege ven en verder op de verantwoor delijkheid van de regeering aan het vertegenwoordigend li, chaam". Een vroeger lid van den Volksraad, Soekawati, verte genwoordiger van Bali, ver klaarde „Indien wQ thans reeds de volledige onafhankelijkheid zouden verkrijgen zoodat er een zwak Indonesië buiten het rijksverband zou bestaan, zou Het geheele leven gestandaardiseerd. De naam van Ilja Ehren burg, Ruslands beste journa list, wiens vlammende com mentaren gedurende den oor log op de sobere legerbe- richten töt ver buiten de Sov jet-grenzen bekendheid ver wierven, zal velen niet vreemd in de ooren klinken. Ehrenburg heeft pas een reis van enkele weken door de V.S. gemaakt en het is te begrijpen dat zijn Amerikaan sche collega's van deze gele genheid gebruik hebben ge maakt om op openhartige wijze eenige vragen te stel len. Als ik in Rusland kom, was de vraag van een hunner, mag Ik dan gaan waar ik wil? Als ik het voor het zeg gen had, was Ehrenburg^s UNCLE SAM LEENT NIET AAN RUSLAND. President Truman heeft ver. klaard, dat hq niet van plan was om aan he tcongres mach tiging te verzoeken tot het verstrekken van een Ameri. kaansche leening aan Sowjet- Rusland. Dez everklaring van Truman schijnt er op te wjjzen, aldus meldt Reuter, dat de Ameri- kaansch-Sowjetrussische on derhandelingen terzake van een leening van een milliard dollar aan de Sowjet-Unie zqn stop gezet. De oogst was goed, de prijzen waren hoog. Flinke appeloogst verwacht Zelfs e bessenpluk is al weer bijna voorbij. Het wordt stil in en weinig peren. HET wordt al weer stil in de boomgaarden van Zuid Be veland. De rust wordt er niet meer verstoord door jon gens met anti-vogelratels, ei rammelen geen oude potten en pannen meer in de hoornen, in beweging gebracht door een ingewikkeld net van draden. Het seizoen is voorbij voor de aardbeien, bijna voorbq voor de kensen. En ais men nu in Kapelle komt, hebben de men schen al weer even tijd om de aandacht te vestigen op hun merkwaardigen toren met zijn baksteenen spits en in Wemediinge verhaalt men al weer van de rijke kerk. die geen orgel heeft en het ten eeuwigen dage 2Jonder orgel zal moeten stellen, omdat lang, lang gele den een erflaatster de kerk wel goed bedacht, maar aan haar legaat de voorwaarde verbond, dat in het kerkgebouw nimmer een orgel zal worden geplaatst. Kijk als deze dingen de aan dacht weer vragen, dan moet het seizoen wel verstreken zijn. want als de pluk in vollen gang is, dan spreekt men daar over en over andere niets. den enormen boomgaard, die gevormd wordt door het land van Goes en Kloetinge, het land van Kapelle en Biezelinge, het land van Wemelddnge. En het zal er stil blijven, totdat de tijd van de appels en peren is aan gebroken en weer nieuwe drukte zal heersohen in deze welvaren de streek. is het zomersei zoen goed geweest voor het fruitLand. De kersen oogst is overvloedig geweest en de kwa liteit was voortreffelijk. Wel bracht de regen schade tóe aan de vruchten: er waren veel ge scheurde kersen, die gemakke lijk tot rotten overgingen, maar allen, die met den kersenoogst te maken hebben zijn tevreden. Wie op het hout verkocht, maak te een goeden prijs, wie zelf liet plukken eveneens. Ook de pluk kers hebben niet te klagen ge- bad. De eenigen, die niet geheel voldaan zijn, zijn de consumen ten. Voor velen hunner lag de prijs immers te hoog cm met volle teugen van den kersen overvloed te kunnen genieten. Hetzelfde was het geval met de aardbeien» die eveneens belang rijk duurder waren, dan andere jaren. De bessenoogst is goed, de pruimenoogst zal daarentegen matig zijn. Het wachten is nu op de ap pels en de peren De appelboo- men zqn over het geheel geno men goed bezet en als zich geen onverwachte tegenslagen voordoen, belooft dat dus een goeden appeloogsit. Plaatselijk is echter vrij ernstige schade aan gericht aan de appelen en wel door de appel zaagwesp en door de nachtvorsten van Mei. Over het geheel genomen zal de Be- velandsche appel, diie terecht een goeden naam heeft, echter in ruime mate aanwezig zijn. Met de perenoogst staat het er minder goed voor. De pere- boomen zijn matig bezet en de perebloesemsnuitkever heeft op sommige bedrijven geduchte schade aangericht. Alles bij alles staan de Zeeuw- sche fruitgebieden echter weer drukke dagen te wachten in het najaar, dagen, die niet minder druk zullen zqn, dan de thans bqna verstreken oogstweken. Nog staan hier en daar boo men in de gaarden, waarvan de takken buigen onder de zware kersenvracht. En daar zijn de plukkers nog druk in de weer om de kersen binnen te halen voor de vrucht als gevolg ran het slechte weer der laatste da gen begint te rotten. Over het geheel genomen zijn de kersen- boomen echter leeg en is het werk gedaan. Geen nijvere pluk kers meer en geen vogelver schrikkers. De rust is teruggekeerd en het wachten is op het najaar. antwoord, zou ik vrijgevig zqn met visa. Maar juist daarom mag ik ze misschien niet geven. Heeft een Russisch jour nalist het recht om in een ar tikel het aftreden van Stalin te eischen? Beslist niet, zei Ehrenburg. We weten, dat toen de Duit schers voor Moskou stonden, Stalin in de stad bleef. Stalin is ons zeer dierbaar. Ehrenburg is nu weer terug in Moskou en in een artikel in de „Izvestia" geeft hij op zijn beurt zijn oordeel over de V.S. weer. Buiten de Sovjet- Unie, zoo schrijft hij, meent men veelal, dat ons volk in een soort kazerne leeft, waar allen gelq'k zijn. In werkelijk heid heb ik nergens een zoo volkomen standaardisatie aan getroffen als in de V.S. Over al dezelfde huizen, koffiepotten en armstoelen. Volgens hem berooven pers en bioscoop den Amerikaan van zijn individu aliteit. De Yankee's verstaan de kunst van geld verdienen beter dan de kunst van geld besteden. Overigens heeft de film goede humor voortge bracht: het genie Chaplin, de Marx-brothers en vele werken van Disney. Bewondering heeft Ehrenburg voor de Amerikaansche techniek. al heerscht de neiging deze te hoog aan te slaan. Een Ame rikaansche journalist vond bqv. Rome een stoffige leelijke stad. zonder wolkenkrabbers en bazars. Politiek vindt Ehrenburg de Amerikanen niet hoog ont wikkeld. In menige stad is het woord „socialist" nog een beleediging. Wel vond hq toch den Amerikaan energiek en levendig van geest. Krijgl hel Noorden meer glas dan het Zuiden In het Zuiden is men over het algemeen niet erg te spre ken over de bevoorrading met vlakglas, omdat men de over tuiging heeft dat men benoor den de rivieren In verhouding heel wat meer glas toegewezen krjjgt. Er zün zelfs gevallen in het Zuiden bekend, dat glasle veranciers een halve maand geen werk voor hun personeel hadden. Bovendien heeft men de overtuiging, dat benoorden de rivieren al heel wat meer huL zen glasdicht zijn dan in het Zuiden. In Breda heeft men becijferd, dat wanneer de glasvoorziening zoo miserabel door blqft gaan, het nog wel een jaar of drie kan duren eer de stad glas- dicht is. Daarom is hier nu een actie op touw gezet, welke de be trokken regeeringsinstanties op de hoogte wil brengen van den noodtoestand en de ernsti ge bezorgdheid, welke men om trent de verschillende wijze van voorziening der landsdee- len heeft. „OPfflR" GEDEBARKEERD. Gistermorgen zijn de passa giers van de „Ophir" te Am sterdam gedebarkeerd. Aan boord waren 152 repatrianten. 140 niet-repatrianten, ll oor logspleegkinderen en zieken. Indonesië in werkelijkheid een speelbal worden van de groote mogendheden, die op zoo n mo ment al lang geloerd hebben". Soekawati gaf de voorkeur aan een groote mate van auto nomie. doch binnen het rijks verband op basis van gelijk deelgenootschap, totdat Indo„ nesië sterk genoeg zou zijn om op eigen beenen te staan. Saleh Achmed, de vertegen woordiger van het eiland Ban- ka hoopte, dat de besprekingen met Sjahrir een gunstig resul taat zouden hebben. De gele genheid tot overleg op de con ferentie van Malino geboden, wenschte hq aan te grijpen om autonomie voor Banka te eischen. De vertegenwoordiger van de Chineesche bevolking op Billi- ton, dr. Liem Tjae Lo. zeide het te betreuren, dat er zoo weinig Chineezen op de verga dering aanwezig waren. Sultan Iskandar Mohamed Djabir van Ternate juichte de politiek van dr. van Mook toe. DE CONFERENTIE VAN MALINO. Het verlangen naar een fe deratieve structuur van Indo nesië werd op de conferentie van Malino positief door 14 van de 26 sprekers tot uitdruk king gebracht. 11 anderen, die niet van een federatieve struc tuur spraken, gaven evenwel den indruk, dat ook zij bereid zouden zijn. zulk een construc tie te aanvaarden. ALLE NEDERLANDSCHE EVACUÉS IN AUSTKA- ALTtt ZULLEN VER TREKKEN. De Australische minister van marine. Norman Makin, heeft, sprekend over' he* ver trek van het Australische schip ..Manoora" uit Brisbane, mede gedeeld, dat alle Nederlandsche staatsburgers met uitzonde ring van hen, die in Australië permanent zjjn gevestigd met inbegrip van alle burgers en alle Nederlandsche militai re uitrusting, uit Australië worden geëvacueerd. Over 't aantal der betrokkenen en den omvang der militaire uitrusting zjjn geen officieele cqfers beschikbaar. Makin deelde verder mede, dat de „Manoora" een gering aantal Nederlandsche troepen naar Biak vervoert. Het vo renstaande zou, met den twee den maatregel, welke spoedig zal worden genomen, neer ko men op het vertrek van nage noeg al het Nederlandsch overheidspersoneel, dat in den loorlog naar Australië is ge komen. Deze tweede maatre gel zou betrekking hebben op een aantal Nederlandsche vrouwen, kinderen en over heidsfunctionarissen alsmede op de Nederlandsche voorra den. De uitvoering van de maat regelen staat onder contróle van 9.E.A.C. WAPEN SMOPKEL UIT SINGAPORE. Volgens de Daily Graphic heeft er van Singapore uit da gelijks groote wapensmokkel plaats. De Indonesische troe pen zouden van hieruit worden voorzien van bren-guns, muni tie. pistolen en militaire klee ding. alles afkomstig van het Britsche leger. Men neemt aan, dat een goed van geld voorzien Indonesische organisatie achter de smokkelaars staat; indien zij gepakt worden, worden hun boeten dadelijk betaald. SCHIPPERS GEDUPEERD. VRAGEN AAN DEN MINISTER. Het Tweede Kamerlid de heer Algera, heeft den minister van verkeer gevraagd, of 't juist is, dat er voorschriften zijn uitge vaardigd, volgens welke voor een schip slechts één vergun ning hetzij voor eigen vervoer, hetzij voor de wilde vaart, het zij voor bijzonder vervoer wordt verleend, welke vergunning slechts na een looptijd van drie maanden, door een andere kan worden vervangen? Is het den minister bekend, dat daardoor ernstig wordt gedupeerd, of zal worden gedupeerd, dat deel der kleine schipperij, dat naast den eJ?en handel, ook de wilde vaart beoefent, zulks teneinde door deze combinatie zich een nog karig bestaan te verzekeren, en is de minister bereid deze re geling soepel toe te passen Als gevolg van een tus- schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billijke papierverdeelng, ver schijnt ons blad, uit hoof de van zqn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1