r Toen de Gouden Imperator door Utrechts straten reed HIJ DROEG ZIJN UNIFORM UIT GEBREK AAN KLEEREN UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Worden de noodwoningen niet goed afgewerkt? Walcheren Zeeuwsche Snippers HERINNERINGEN .AAN DE ROMEINSCHE WAGENSPELEN VAN 1906. Als Utrechische studenten lustrum vieren DEZE week werd in het oude Utrecht het 62ste lustrum van de Univer- siteit gevierd. Het hoogtepunt in de lange reeks van plech tigheden en vroolijke feesten vormde natuurlek de promotie van Z.K.H. Prins Bernhard in de Domkerk, welke ook werd bijgewoond door H.M. de Koningin H.K.H. Prinses Juliana, maar voor de Utrechtsche burgerij waren het toch vooral hat openluchtspel „Quo Vadis" en de maskerade, welke Dinsdag nacht door de straten van ae feestelijk versierde bisschops stad trok,, die het besef leven, dig maakten, dat in een vrjj land ook weer een echt stu dentenfeest kan worden vierd. Een studentenfeest, dat ondanks de soberheid, waar. mede het ditmaal nog ge vierd moest worden ook herinneringen wakker riep aan vorige studentenfeesten, waar bij in Utrecht vooral in de jaren van vóór den eersten wereldoorlog een pracht en Sraal ten toon gespreid wer en. die soms aan het onge- looreiyke grensden. „De Nieuwe Nederlander" haalde enkele herinneringen aan deze glorieuze feesten op, speciaal aan dat van 1906, toen de stad was omgetooverd in het oude Rome, waar de groote Imperator Germanicus een week lang den scepter zwaaide. Menigeen zal zich dat im posante lustrumfeest herinne ren, toen een geheel nieuw element werd ingeschakeld. Maskerades waren reeds her haaldelijk gehouden, maar iets geheel anders waren de ge projecteerde Romeinsche spe len en aan deze spelen, in casu aan de wagenrennen heeft de lustrumviering van 1906 haar Europeesche ver maardheid ontleend. Zelden heeft een „hoofdper- soon" voor het feest zooveel gedaan als de student H. B. ver Loren van Themaat. Hij heeft zich zoozeer in ztfn rol ingeleefd dat hij de colleges van den hoogleeraar in net Latyn ging volgen en zulks met dusdanig succes, dat hij op het feest een rede, afstak in het Latgn! DE ROMEINSCHE STAD, Maandag 25 Juni 1906 nam het 54e Lustrum een aanvang. Tal van huizen in de stad waren verbouwd tot Romein sche burchten en paleizen. De costuums kostten duizenden guldens en alleen de hofhou- ding en kleedg van ver Lorcn van Themaat, die als de Im perator Germanicus fungeerde, heeft tonnen gelds gekost. Allegorische voorstellingen die aan de bevolking een denkbeeld moesten geven van den aard en de gesteldheid van het door Caius Julius Caesar Germanicus Drusus Imperator veroverde land, gin gen aan een machtigen stoet vooraf. In dezen optocht liepen vier offerstieren en de krijgs gevangenen der Romeinen. In het middelpunt zag men den hoofdpersoon triumphator met zijn vijf kinderen, voorafge gaan door komedianten, offer knapen. lictores en bazuinbla zers met Thebaansche trom petten en gevolgd door een lijfwacht van Batavieren er een groep van uit gevangen schap bevrijde Romeinen. Germanicus droeg een met dik goud bestikte toga van purper! Zijn tunica dat hij onder de t~-*a droeg was eveneens met echt goud be- stikt en op zijn hoofd droeg h\j een gouden kroon. Dan volgden nog vele ruiters, sol daten, boogschutters en vaan deldragers. Geen optocht heeft ooit zoo veel indruk gemaakt op de toeschouwers als die van Ger manicus. Op het „Suikerterrein" aan den Leidscheweg was een groot Romeinsch Circus Ma- ximus gebouwd. Hier werden wagenrennen gehouden in te genwoordigheid van de Ko ninklijke ramilie. Germanicus droeg bij deze gelegenheid een gouden har nas! Langen tijd was de naam van dezen rijken student op ieders lippen. Maar weinigen weten wat er van dezen Im perator geworden is. Zijn le ven is minder glorieus ge ëindigd dan zijn studententijd. Tijdens een reis naar Ned, Indië stierf hij aan een in- landsche ziekte. Na dit feest van Germanicus zgn er meer studenten-lus trumfeesten gevierd in de Domstad, waarvan velen zich nog die van den Egyptischen Pharao Ichnaton en zijn veld- heeren Horemheb (1926) of dat van den bpaanschen ver overaar van Mexico. Cortez (1931) zullen herinneren. Maar voor oudere Utrechtenaren heeft geen van deze feesten, hoe fraai en kostbaar zij ook waren, de glorie van den Gou den Imperator kunnen over treffen. De eerste manoeuvre van het nieuwe Nederlandsche leger. In het kader van de lustrum viering van de Utrechtsche Universiteit zijn onder com mando van kolonel Sitsen, ma noeuvres gehouden, waaraan werd deelgenomen door 2500 man van de expeditionnaire macht. De opdracht luidde een over. gang te forceeren over den Krommen Rijn ter hoogte van het theehuis Rhijnauwen. Met behulp van artillerievoorberei ding en rookgordijnen trok ken de troepen over de rivier en vormden een bruggenhoofd, waarop de genie een bailey brug sloeg en de aan de over zijde gelegerde vijand na het aanvoeren van versterkingen verdreven kon worden. Vlieg tuigen namen aan de operatie niet deel. Wel kwamen pant serwagens van de Amerfoort- sche pantserschool in actie. Het was de eerste maal. dat het nieuwe Nederlandsche le ger een manoeuvre heeft ge houden. Na afloop der oefeningen nam generaal Doorman op het St. Janskerkhof de parade af als vertegenwoordiger van den Minister van Ooorlog en Mari ne. EEN KWART VAN DUITSCHE ACTIVA VOOR ZWEDEN. De onderhandelingen van Zweden met de Ver. Staten, Frankryk en Engeland hebben ertoe geleid, dat het aan Zwe den is toegestaan een waarde van 100 millioen kronen van de Duitsche activa in Zweden te behouden. De resteerende Duit sche activa tot een bedrag van aan de geallieerden worden 275 millioen kronen moe* over. dragen. De overeenkomst moet nog door het Zweedsche parlement worden geratifi ceerd. DE TROONREDE WORDT UITGEZONDEN. De troonrede, welke H.M. de Koningin by de opening van de Staten-Generaal op Donderdag 23 Juli a.s. zal houden, wordt over beide Hilversumsche zenders tus- schen 12.45—13.30 uur uitge- Consumenten-Credlet. Aanvraagformulieren in Augustus. Begin Augustus zijn aan de postkantoren formulieren verkrijgbaar k v(jf cent voor het aanvragen van consu. menten crdïet. Aanvrager en werkgever dienen dit formulier te on derteekenen. Aan de hand van deze binnengekomen formu lieren wordt een schaal sa mengesteld die tot richtlijn zal dienen bg het toewijzen der credieten. Het ligt in de bedoeling dit crediet slechts in drin- ;ende gevallen toe te staan. Jen districtsr? d zal elke aan vrage beoordeelen. Hierin znn de burgemees ter van de betrokken gemeen te, werkgevers en werknemers, huisvrouwen en het bankwe zen vertegenwoordigd. Deze raden staan onder toezicht van den Centralen raad te Den Haag. Wie een crediet krijgt wordt in het bezit gesteld van een waarde bonboekje. Bedraagt het toegewzen bedrag 100, dan bevat het boekje 24 bon nen van 5. Hiervan worden 20 bonnen geldig verklaard. De eerste bon dient voor be taling van de administratie kosten. Geleidelijk, naar ge lang de goederenpositie dit toelaat zullen bonnen voor verbruiksartikelen worden toegewezen. De eerste maal zal dit voor een bedrag van T '25 zijn. DE AFLOSSING De aflossing zal maximaal over twee jaar loopen. De be volking wordt in drie groepen verdeeld: werknemers m vas te loondienst, kleine zelf standigen en pensioentrekken- den. Gevolgd wordt een spaar- zegelsysteem. De werkgever ontvangt de spaarkaart en koopt spaarzegels, die even eens aan de postkantoren ver krijgbaar zullen zijn. De be dragen worden van het loon afgehouden. Eens per half jaar wordt de spaarkaart in gezonden aan den Raad van Arbeid ter controle. In geval van uitstel, wordén uitstelze- gels verstrekt Kleine zelfsandigen kunnen aflossen door middel van spaarbanken en boerenleen banken. Plaatselijke ophaal diensten zullen hierbij con- tróe uitoefenen. Voor pen- sioentrekkenden zal de pen sioenraad ingeschakeld wor den. Eveneens zal het appa raat van de ziekenfondsen in geschakeld worden. TRIBUNAAL TE GOES Een brutaal heerschap. De eerste zaak was Donder dag die tegen de 21-j. typiste J. C. Huyssen uit Wemelduige, die werkzaam is geweest als penningmeesteresse van de N. S B. Zij collecteerde voor Win terhulp en hielp haar vader de Zeeuwsche Stroom verspreiden. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse. wees er op. dat zij door haar vader ook lid werd. maar nooit iets bijzonders heeft gedaan. Thuis is zij, nu haar ouders nog geïnterneerd zijn e er een blinde broer thuis ii hard noodig en spr. vraagt dan ook haar in vrijheidstelling, waartoe het Tribunaal in raad kamer besloot. EEN TELEURGESTELDE. Daarna kwamïde 53-j. hoofd onderwijzer C. v. d. Velde uit Wolphaartsdijk voor. Deze zou omgang gehad hebben met N. S.B.-ers en leden van de weermacht en zich in afkeu renden zin uitgelaten hebben over de Koningin en de regee ring te Londen. Het bleek uit de ondervragingen, dat v. d. V. gestaakt is als onderwijzer, doch ook dat alles ging over eenige opmerkingen van den onderwijzer die hy tegen be kenden uitte. De voorzitter verweet besch. dat hij zijn spy* heeft uitgedrukt over het ver trek van de Koningin naar Londen, waarop mr. P. C. Adri aanse zeide. dit ook eerst min der goed te hebben gevonden maar later begrepen te hebben, dat H. M. daarmede den julsten weg had gekozen. Het resultaat was dat v. d. V. in vrijheid werd gesteld en de beschuldiging vervallen werd verklaard. De 62-j. Anthonie Butegn, los werkman te Krabbendgke stond terecht als sympath. lid van de beweging. Deze besch. ontkende ooit lid te zgn geweest of contributie te hebben betaald. Wel ging hg om met den N.S.B.-er Welle- man en was hg schoonvader van een lid der beweging. De verdediger, mr. van Pelt, wees op gebrek aan bewys en bepleitte invrijheidstelling en vrijspraak, waarop het Tribu naal direct inging. De 34-j. P. Segners, geboren Brandf. uit Middelburg werd in 1935 lid der N.S.B., en bleef dit ook tgdens den oorlog. Verder was zg lid van de N.S.V.O en ontving Duitschers bg zich aan huis. Het bleek op de zitting, dat besch. ook in Duitschland heeft vertoefd. Nadat de echtgenoot, die zelf fel N..SJ3.-er was gehoord was, kwam mr. van Pelt aan het woord, die zeide. dat besch. reeds In 1940 had willen bedan. ken voor de party, doch dat haar man zich daartegen ver zette. Zg heeft echter niet meer actief medegewerkt. Zij is reeds lang geïnterneerd en de verdediger vraagt daarom een clemente veroordeeling. HIJ HAD GEEN KLEEREN. De laatste beschuldigde was de 70-j. E. C. Arentz uit Krui- ningen, die symp. lid en blok- leider is geweest van de N.S.B. en lid van den N.V.D., terwijl hij colporteerde met N.S.B.- lectuur. Besch. maakte een brutalen en zelfverzekerden indruk, had een ontelbaar aantal woor den en uitroepen noodig om uit te leggen hoe zyn zaak zich heeft voorgedragen. Hg was epensionneerd en werd lid om. at hy dacht dan geld te kun nen gaan verdienen. Nu be greep hij te zgn bedrogen, zeide op een vraag van den voorzitter, dat hij uniform droeg omdat hij geen andere kleeren had! In Avondlicht, waar hij in was, kreeg hij een zwarte broek met witte stippen en daarin wilde hy niet door de gemeente loopen. Toen de pre sident er op wees, dat hij met het uniform nog meer voor gek liep. zeide A., kijkende naar de politiemannen in de zaal, dat er dan ook daar in apenpakjes te zien waren. De president noemde besch. een brutaal iemand en sloot de zitting, de uitspraken bepalende op Don derdag 1 Augustus. 3 dikker geworden. In de chapitau. zooals in circustaal de tent ge noemd wordt, van het circus MlkkenieS trass burger, wisten de „pla- ceurs" nauwelijks een jaar geleden op de onge. nummerde houten ban ken 3400 toeschouwers in elkaar te passen. De chapitau is nog precies dezelfde, de placeurs zgn nog dezelfde, maar het Nederlandsche publiek is In omvang toegenomen. Op het oogenbük slagen de placeurs er slechts met moeite in 3150 men- schen op de banken te plaatsen. Nederland is 8 dikker geworden! Een strop van 250 toegangs bewijzen per voorstel ling TIENDUIZEND NEDERL. KINDEREN NAAR ZWITSERLAND. Verleden week arriveerden 500 Nederlandsche kinderen in Bazel, die door de „Kinder hulp" van het Roode Kruis naar Zwitserland werden uit. gezonden, teneinde daar aan te sterken. Van het begin dezer actie af zyn thans 10.000 Nederland sche jongens en meisjes Zwit serland binr ngekomen. VERZETSKRUIS VOOR ILLEGALEN WERKER. H. M. de Koningin heeft gistermiddag een niet te voren aangekondigd bezoek gebracht aan het Blindeninstituut te Bussum. In dit instituut ver blijft de heer Tieme, een jon geman, die tengevolge van zyn werk In de verzetsactie blind is geworden, H. M. de Konin gin heeft hem het verzetskruis persoonlek overhandigd. De ronde van Frankrijk. De zesde etappe van de ron de van Frankrijk is gewonnen door den bekenden Italiaan Bar tali, die met 16 minuten voorsprong de leiding behoudt in het algemeen klassement. Twee is Vletto en drie Wagner. Onze landgenoot Schellinger hout staat op de 30ste plaats. Burgeroorlog In China. De leider van de Chineesche communisten heeft verklaard, dat op het oogenbük in Chi na op vier fronten een groote burgeroorlog aan den gang is. De communisten zouden milüoen man regeeringstroe- oen tegenover zien hebben. Franco houdt een sterk leger. Gisteren was het tien jaar geleden, dat in Spanje de burgeroorlog ontbrandde. Ter gelegenheid hiervan heeft Franco in Madrid ©en ver- klaring afgelegd, waarin hg zeide, dat intrigues van bui tenaf en de bedreiging van de grenzen, Spanje noopte om een groot leger op de been te houden en de miütaire uit rusting uit te breiden. In Londen nam het Brit- 3che congres van vakveree- nigingen een motie aan, waar in werd aangedrongen op een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Fran co. Hevige typhoon teistert Hongkong. Een hevige typhoon, de ergste sinds 1937, heeft gis termiddag de Chineesche kust ten O. van Hongkong geteis terd. Drie uur lang woedde orkaan en trok daarna naar zee af. Een schip sloeg op een rots te pletter, andere schepen ln de haven üepen zware schade op. Motie tegen brood- rantsoeneering verworpen. In het Engelsche Lagerhuis is een motie van de oppositie om het broodrantsoeneerings. besluit ongedaan te maken, roet 805 tegen 182 stemmen verworpen. Zondag a-s. zal het brood op den bon gaan. De ramp van de „Zeebries". Het lijk, dat Donderdagmor. gen door gemeentepersoneel van Rilland werd geborgen, is thans geïdentificeerd als het stoffüjk overschot van den 21- jarigen Jozefes Bollancé, uit Antwerpen, die op 8 Juni 1.1. met het jacht „Zeebries" is om gekomen. Donderdagavond is het üjk naar Antwerpen vervoerd. In totaal zgn dus vier van de vflf slachtoffers van de „Zeebries" geborgen. Zeeuwsche studenten in Utrecht. Dinsdagmiddag vereenigden zich te Utrecht in het kader van de lustrumfeesten, bestuur, honorair leden en leden van het Prov. Studentengezelschap „Zeeland" aan een dejeuner in Hotel „Noord-Brabant". Als byzonderheid kan worden vermeld, dak ook twee niet- leden aanzaten, namelijk de heeren Ir. Jansen en A. den Doolaard, die bg deze gelegen heid werden geïnstalleerd als buitengewoon honorair lid van het gezelschap, dat hen hiertoe had benoemd uit waardeering voor hun buitengewone pres- taJties bg de drooglegging van Walcheren. REGISTRATIE VEESTAPEL. Alle veehouders worden 'er op attent gemaakt, diat in de week van 22—27 Juli '46 registratie van den veestapel moet plaats hebben b(j de P.B.H.'s, zulks naar den toestand op 21 Juü 1946 's nachts 24 uur. Een Amsterdamsch bosch voor Walcheren Donderdagavond heeft het koor van ae Amsterdamsche gemeentetram Kunst en Broe. derschap in de Oostkerk te Middelburg een uitstekend be zocht concert gegeven. De voorzitter van de Stichting Holland-Zeeland heeft daarbij medegedeeld, dat de bezoekers zoo onder den indruk waren van de verwoestingen op Wal_ cheren, dat zg spontaan be sloten aan Walcheren een Amsterdamsch bosch te schenken. Tevens werd tgdens de pauze van dit concert aan den win. naar der onlangs te Amster. dam gehouden ringrijderg in 't Vondelpark, den heer Reinierse uit Koudekerke, zgn prjjs uit gereikt, bestaande uit een kleur-ets van den Westertoren en een fraai diploma. Het koor zong voortreffeüjk en het concert mag dan ook ten volle geslaagd heeten. LOSSE TEXTIELPUNTEN. Het komt den laatsten tgd veelvuldig voor, dat losse tex tielpunten aangeboden worden. Dit zijn meestal punten uit den zwarten handel. In de verga dering der Goesche textielhan delaren werd daarom besloten, er nauwkeurig op toe te zien, dat vooral geen losse punten aangenomen worden. Men hoopt hiermede te bereiken, TWEEDE KAMER Lieftinck krijgt een machtiging.' Bij de voortzetting van het debat over het wetsontwerp verlenging machtiging geld- zuivering zeide de heer de Wilde (a.r.) dat van alle mi nisters van financiën, de hul- d:-e wel de meest dictato- rische bevoegdheden heeft. De minister heeft maatregelen genomen, die wg in een vo rige periode voor onmogelgk zouden hebben gehouden. De minister heeft in een radiorede gezegd, dat de geld- saneering geslaagd is, doch naar sprekers opvatting viel dat thans nog niet te zeggen. Dat zal over eenigen tyd moeten blgken. Spr. vroeg waaruit blgkt, dat de regeering de uiterste zuinigheid betracht; daarom trent verzoekt hij een mede- deeling. Men had er z.i. recht op precies te weten wat de plan nen van den minister zyn, t.a.v. het geblokkeerd geld. De heer Schilthuis (p.v.d.a.) achtte het juist de gevraagde verlenging der machtiging met één jaar te verleenen. De heer Hoogcarspel (c.p. n.) verklaarde dat zijn fractie zich niet zal verzetten tegen de voorgestelde verlenging der machtiging. Hg was van meening, dat de minister gedwongen is door groote ondernemingen, banken enz. meer te aeblok- keeren, dan zgn bedoeling is geweest. Het gevolg daarvan is, dat de saneering niet ge heel en al is gelukt. Waarom heeft men geen bezwaar gemaakt tegen de groote uitgaven voor leger en vloot, indien men tekorten wii voorkomen. De minister van financiën, de heer Lieftinck, erkende, dat de bevoegdheden hem ver leend, exhorbitant waren, maar men bedenke, dat het nood- zakelgk was, omdat de chaos zoo groot was. Spr. was het met den heer Kortenhorst eens, dat groote overheidsuitgaven zonder dek king gevaarlijk zgn. De re geering staat nu eenmaal voor een aantal opdrachten, die het onmogelgk maken voor iedere uitgave dekking te hebben. Een sluitende begrooting zal niet mogelgk zijn vooraleer ca rust in het koninkrgk zal zijn hersteld en het economisch leven zich voldoende zal heb ben kunnen ontplooien. Het wetsontwerp werd z.h. aangenomen. dat ook het publiek, dat niet) heele dagen op pad kan zij'n, van het weinige dat er is, kan mee profiteeren. BELGISCHE WERKKRACHTEN IN ZEE U WSCH-VLA ANDEREN. In het voorloopig verslag over het wetsontwerp „wijzi ging kinderbgslagwet" wordt opgemerkt, dat- in Zeeuwsch- Vlaanderen thans in verschil lende bedrgfstakken gebruik wordt gemaakt van Belgische werkkrachten. Men drong er op aan op grond van het we- derkeerigheidsbeginsel voor dergeüjke werkkrachten de Ned. kinderbgslagverzekering van toepassing te doen verkla ren. BENOEMD. Benoemd tot: ontvanger- griffier van de polders Molen (Nieuw en St. Joosland). Jo hanna, en Mortiere, J. Baur- doux Pzn. te Nieuw en St< Joosland; gezworene van den Oud Kortgenepolder, L. C. van Oe- veren te Kortgene; Afgevaardigde van den Oostpolder (Krabbendgke) naar de algemeene vergadering van het waterschap de Valke- nissegeul, D. P. woutersen te Krabbendgke. Aan P. Baurdoux te Nieuw en St. Joosland is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van de polders Molen (Nieuw en St. Joosland). Jcihanna en Mor tiere. Groede AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Toen Woensdagmorgen tte Groede twee knechte van den landbouwer C v. d. Slikke be zig waren met de maai machine langs den kant van den weg, trapte een der paarden op een mijn. Het gevolg was, dat de beide paarden, die voor de ma chine stonden, op slag werden gedood. Oe beide knechte üep het wonder boven wonder goed af. Zy werden door den luchtdruk weggeslingerd, maar kwamen verder met den schrik vrij. KLACHTEN OVER DE HARK Op 15 Juli werd te Groede een vergadering gehouden naar aanleiding van klachten over de verdeeling der Hark- goederen. De burgemeester heeft thans een commissie benoemd be staande uit Mej. V. v. Poorte, de heeren J. Casteleijn en W. v. d. Hooft. Genoemde com missie zal de klachten onder zoeken en hiervan schriftelijk verslag uitbrengen aan den burgemeester voor 15 Aug. De commissie zal zitdagen houden op 23 Juü voor Wijk A 1—200. Woensdag 24 Juli 201358. Donderdag 25 Juli, Wijk O. Vrijdag 26 Juü Wgk W. ""ïostburg EEN WIELERWEDSTRIJD OP KONINGINNEDAG. De Oranjevereeniging te Oost burg heeft groote plannen voor 31 Aug. Naast kinder spelen. concerten, tooneeluit- voeringen enz., bestaat het voornemen een groote wieler- wegwed3trijd te houden. Donderdagavond is daarvoor een speciale commissie ge vormd, die de plannen verder zal uitwerken. Gezien de groo te belangstelling in Zeeuwsch- Vlaanderen voor de wieler sport. is dit initiatief zeker toe te juichen. Hoofdplaat. AANBESTEDING. Donderdag werd door de gemeente aanbesteed het bou wen van een nis woning op het gehucht No. Eén. Ingeschreven werd als volgt: C. Mollet 3670.—; C. de Ruysscher 3527,29; Leo Mar tens 3410.allen te Hoofd plaat. Het werk is nog niet gegund. Predikbeurten Ned. Herv. gem.: Schoondy- ke: 10.30 cand. v. Beusekom Waterlandkerkje: 10 ds. van Yperen; Aardenburg: 10,30 ds. van Royen; IJzendijke: 10 ds. v. 't Hooft of leesdienst; Bier vliet: 10 ds. v. d. Ham; Groe de: 9 ds. G. J. Derksen; Nieuw, vliet: 10.45 ds. G. J. Derksen Oostburg: 10 ds. Barnouw; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. An na ter Muiden: 11 ds. Schrale; Retranchement: 2.30 ds. Bar nouw. DE BESTE MATERIALEN KUNNEN HIERVOOR NIET GEBRUIKT WORDEN. Liefde tot den arbeid noodzakelijk. P ENIGEN tüd geleden be- reikten ons verschillende klachten inzake den nood- woningbouw in het Haven dorp bij Vlissingen. Deze klachten betroffen eenerzgds de afwerking van de woningen, waarbij vooral werd geklaagd over het schilderwerk en de dakbedekking, welke nog al het een en ander te wenneten zou den overlaten, terwijl anderzijds ook de „zwarte loonenpolitiek" gecritiseerd werd. Zoo werd o.m. beweerd, dat een bepaalde firma het schil derwerk aan haar personeel zou uitbesteden, hetgeen verboden is. Dientengevolge zouden de looneri gemiddeld 100,— per schikt. week bedragen voor welk bedrag weinig meer dan knoeiwerk werd geleverd. Een dergelijke beschuldiging is ernstig. Vooral wanneer zU wordt ondersteund door ar gumenten, welke op een niet- deskumdigc een gedegen indruk maken. Wij hebben ons daarom gewend tot het hoofd van den Dienst Wederopbouw op Wal cheren, ir. Gerber, die er in de eerste plaats op wees, dat heel vaak te veel uit het oog wordt verloren, dat het hier gaat om noodwoningen, die bestemd zijn om direct ln den allerergsten nood te voorzien Het aanwezige materiaal, dat hiervoor werd ge bruikt was na vijf jaren oorlog natuurlijk niet van de allerbes te kwaliteit, maar het ging er om de ellende van de kippenhok- en bunker-bewoning zoo snel mogelijk uit den weg te ruimen. Voor definitieven bouw waren deze materialen beslist- niet ge- Dit is bijv. het geval met de Permasec. wélke werd toegepast om asphaltpapier op de daken te bevestigen. Al het mogelijke wordt gedaan om deze fouten alsnog te herstellen. HET SCHILDERWERK. Het schilderwerk mag natuur lijk niet zonder meer vergeleken worden met goed vóór-oorlogsch werk, o.m. reed6 omdat bijv. het dakhout ter besparing ruw ls gelaten. In overleg met de Sec tie Verf wordt mineraal verf toe gepast, die .dekkend" moet wor den aangebracht. Gaat het niet Ineens, dan in twee keer. Dit zelfde geldt voor de steenen wanden, die met een natuur- fcalkproduct worden behandeld. Ook de kwaliteit van het hout voor het binnenwerk laat inder daad nog al eens te wenschen over, maar toch zou het té dwaas zyn die geringe voorraden goed hout voor noodwondngbouw te gebruiken. Ook hieronder lijdt het schilderwerk onvermydelijk. maar door meer plamuur zou het alleen nog maar erger wor den! Dat het aan controle niet ontbreekt, kan overigens toch wel biyken uit het feit. dat nog onlangs in het Havendorp niet minder dan 56 woningen werden afgekeurd. ARBEIDSLIEFDE NOODZAKELIJK. Dit is een blaam, welke niet alleen den patroon treft, maar ook tal van arbeiders in den wederopbouw, die helaas juist voor dit werk te weinig Uefde püchtsgevoel aan den dag leggen Deze mentaliteit wordt overigens ook weer in de hand gewerkt, aldus ir. Gerber, indien arbeiders worden aan genomen zonder behoorüjk na te gaan of zy hun vak verstaan. Door het plaatsen van onge schoolde of half-geschoolde ar beidskrachten naast volwaardige ontstaat onvermijdelijk ontevre denheid. En de kwaliteit van het afgeleverde werk is in sterke mate afhankeüjk van den geest onder die arbeiders. Dat de arbeiders van hun zü de eisdhen stellen is begrijpelijk redelijk. Maar dan moet daartegenover het besef staan, dat er ook een plicht is om te werken en om behoorüjk werk af te leveren, te meer omdat het hier gaat om het herstel var. ons deerlijk gehavende land, dat slechts met inspanning van èlle krachten er weer bovenop te krijgen is. Slecht werk slaat niet terug op den toevalligen eigenaar van het beschadigde of verwoeste pand, maar op de geheele gemeenschap, welke ten slottte toch de kosten van den wederopbouw zal hebben te be talen. Middelburg DUITSCHER ZOEKT NIEUWE „HEIMAT". Te Middelburg werd Don derdag door de poütie aange houden een 35-jarigen Duit- scher, die met zijn 10-jarig zoontje en een Middelburgsen meisje bg Venlo clandestien de grens was overgekomen, naar zgn zeggen, om het meisje naar haar ouderlgk huis terug te brengen. Waar- schgnlgk was het ook wel zgn bedoeling zelf in Holland te blijven, want in het 'tegen woordige Duitschland, hij hoorde thuis in de Britsche zone was het nog weinig gedaan. Nog steeds werden vele belangrijke functies door Nazi's bekleed en de voedsel situatie was onmenschelgk slecht. De man zag er dan. ook deplorabel uit. Helaas kon men dezen Duit- scher, die van afkomst Elzas. ser was, hier geen nieuwe „Heimat" verschaffen. Zgn, verloofde moest als Holland- sohe in Middelburg blgven en zelf is hg op transport gesteld, om langs denzelfden weg, dien hg gekomen was, weer naar zgn land te worden uitgeleid. DIEFSTAL VOORKOMEN. In den nacht van Donderdag op Vrgdag bemerkte een in de Lange Delft te Middelburg surveilleerend agent een mans_ persoon, die bij zgn nadering in groote haast de straat over_ üep en in de duisternis ver dween. Het bleek dat deze persoon bezig was bij het raam van een winkelpand in de buurt, de stopverf te verwij deren. Zeer waarschgnlgk was het zgn plan er daarop ook de ruit uit te halen; men kan aannemen, dat de komst van den agent een diefstal heeft voorkomen. De collecte voor de Reclas- seering heeft in Groede 134,72 opgebracht. Zaterdagavond geeft de Harmonie een concert op de muziektent op de Markt te Goes. De muziektent op de Markt te Goes wordt thans geschilderd. Te Hoedekenskerke zal a.s. Zaterdagavond een propagande- korfbalwedstrgd gehouden wor den tusschen „Volharding" uit Yerseke en „Luctor" uit Ter- neuzen. De muziekver. „Concordia" maakte Woensdagavond een mu zikale rondgang door het dorp en bracht tevens een serenade aan de voetbalver, voor het be haalde kampioenschap. Geslaagd voor het eindexa men M. T. S., afd. weg- en waterbouwkunde te 's-Herto- genbosch. de heer J. A. v. d. Wielen, vroeger te Middelburg, thans te Nymegen. In ons raadsverslag van Middelburg (Courant 12 Juü) vermeldden wg dat er een pro ces zou worden gevoerd tegen den voormal igen leider van de Middelb. Hulpbrigade, den heer C. J- Nieuwenburg. Voor een goed begrip van zaken dient hier gelezen te worden: een proces over een afrekening met de Middelb Hulpbrigaie. waarvan destijds de heer Nieuwenburg hoofd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10