PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Moeilijkheden, welke den wederopbouw bedreigen ssw'wrtüuss ENGELAND VERZET DE KOLONIALE BAKENS. Vandaag De eerste besprekingen op de Malino-Conferentie. De toekomstige status van de Nederlaodsche Antillen Hoofdrtditftn' O B'lM'll; Tm« w"stkh- singen. Verschijnt d«eWk», heh.Ive op Zon- cn feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 19 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 166 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pee week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vllaslngen Waletraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat i. Postrekening nr. 359300 P-Z.C.. Middelburg. de onderwijzers salarissen. Dr beel heeft enkele da gen geleden in de Tweede Kamer een mededeeling eedaan die overal in den lande met voldoening is begroet. zy hield in. dat de onderwijzerssa- larissen met spoed zullen wor den herzien en dat aan het on derwijzend personeel een extra- uitkeering zal worden verstrekt om althans in den ergsten nood onmiddellijk te voorzien. Er wordt daarmede aan de onderwijzers eenvoudige recht vaardigheid gedaan. Nederland moge-dan al een land geweest zijn, waarin veel goed was, op onderwijsgebied heerschten er toestanden, die te wenschen lie ten, toestanden, die voor ons ge- [heele volk noodlottige gevolgen dreigden te krijgen. De onder- wyzerssalarissen waren laag en daar zij de laatste jaren niet verhoogd waren, was de situa tie zoo, dat iedereen, die zijn onderwijzersbaanitje vaarwel zei en het in het particuliere be drijf probeerde, daar financieel wel bij voer Een onderwijzeres met eenige acten deed er beter aan op een distributiekantoor te gaan zitten. Een onder-wijzer verdiende vaak minder, dan menschen, aan wie geen enkele ontwükkelingseisch werd gesteld en menige geroutineerde onder wijsman zou gaarne verdiend hebben wat aan seizoenarbei ders een magere belooning toe scheen. De gevolgen bleven niet uit. Terwijl Nederland jaren lang een land is geweest met een te veel aan onderwijzers, ontstond er nu in korten tijd een tekort. Velen werden het onderwijs on trouw, de animo voor de onder wijzersopleiding daalde ziender- oogen en alleen de idealisten, de onderwijsmenschen-in-hart- en-nieren bleven ten slotte over. Zelfs zij echter wikten en wogen vaak, of zij er niet beter aan deden over te gaan naar een be roep, dat materieel meer pers pectief bood. De mensch moge dan bij brood alleen niet kun nen leven, zonder brood gaat het ook niet. En de materieele positie der onderwijzers was in derdaad bedroevend. In Zeeland heeft men daar van thans de gevolgen te dra gen. Zeeland biedt zijn inwoners in de geteisterde gebieden wei nig aantrekkelijks. De lust om zich elders te vestigen is hier vanzelfsprekend dus nog grooter dan elders. Geen wonder, dat vele onderwijskrachten de gele genheid om zich in schooner gebieden te vestigen, met vreug de aangrepen en dat velen ook naar andere beroepen overgin gen Nieuwe krachten van bui ten naar Zeeland trekken was buitengewoon moeilijk en het onderwijzerstekor t is dan ook in onze provincie buitengewoon ernstig. Zouden er geen maatregelen genomen zijn om in deze toe standen verbetering te brengen, dan zou de jeugd daarvan de dupe zijn geworden. De Neder - landsche jeugd heeft recht op goed onderwijs En zij genoot goed onderwijs, voorheen. Alleen door het onderwijzersambt weer aantrekkelijker en lucratiever te maken, kan men den ouden goeden toestand weer doen te- rugkeeren en er is alle reden om dr. Beel dankbaar te zijn, dat hy heeft aangekondigd, dat al les gedaan zal worden om ver betering te brengen in de maat schappelijke positie der onder wijzers. Hulde intusschen aan de ide alisten. die het onderwijs trouw bleven en ondanks de misera bele finamcieele voorwaarden op de bres bleven staan voor de hoop des vaderlands! Opleiding van ambtenaren verbeterd. De Britten geven in het algemeen de voorkeur aan een langzaam verzetten van de politieke bakens naarmate het getij wisselt, boven een plot selinge koerswending. is er den laatsten tijd vtrahde- ring te bespeuren in de poliT tiek van het Colonial Office, het ministerie van koloniën, dat een veertigtal gebieden, met tezamen 62 millioen be woners, protectoraten, man daatgebieden en kroonkolo niën onder zich heeft. In de eerste plaats is een streven merkbaar om de koloniën tot een grootere ontwik keling te brengen door het beleggen van meer kapitaal, de vestiging van nieuwe indus trieën en de uitbreiding van het onderwijs. De in 1945 aangenomen „Colonial Devel opment en welfare act" stelt daarvoor een bedrag van 120 millioen pond beschikbaar, te gebruiken in tien jaar. Dit beteekent een groote vooruit gang, indien men bedenkt, dat nog geen vijftig jaar geleden, toen het liberale stelsel nog hoogtij vierde, Joseph Cham berlain een storm van protest ontketende, door den kanse lier van de schatkist er toe te bewegen geld voor een spoorlijn in Afrika beschikbaar te stellen. Thans zijn bijv. Geroofd haven materiaal terug uit Duitschland. De eerste twee door de Duit- schers uit ons land geroofde laadbruggen, afkomstig uit de Rotterdamsche haven zijn naar ons land teruggestuurd. Men heeft ze in Lubeck ontdekt, waar nog twee groote drijven de kranen uit Rotterdam zijn teruggevonden. In Hamburg liggen niet minder dan 20 la3d- bruggen en kranen afkomstig uit Rotterdam en Dordrecht. Langzamerhand kan een begin worden gemaakt het havenma. teriaal naar ons land terug te voeren. Er waren groote moei. lijkheden te overwinnen, zooals de voorloopige onmisbaarheid van enkele kranen in Ham burg. die voor den invoer van goederen voor de geallieerde troepen noodzakelijk zijn Ook het vervoer van de ge vaarten is zeer moeilijk. De geallieerde contröleraad heeft thans 14 van de 20 kranen en bruggen vrijgegeven, waarvan er nog 8 in goeden staat en 6 zwaar beschadigd zijn. 521)00 TON SCHEEPSRtJIMTE. De geallieerde contröleraad heeft Nederland 52.000 b.r.t. aan Duitsche schepen toegewe. Van het comité Neder- landsch-Belgiscl -Luxemburg- s~he samenwerking is als eer ste de afdeeling 's-Hertogen- bosch tot stand gekomen die geïnstalleerd zal worden op 25 Juli. Het Wereldgebeuren CEYLON WERD ONAFHANKELJK, NOORD-BORNEO EEN KROON-KOLONIE. Naar de gaskamer Het Joodsche blad „Makkabi" brengt het volgende bericht uit Weenen. Bg een voetbal wedstrijd tusschen de herrezen, eens wereld beroemde joodsche club Hakoah-Weenen en een Weensch elftal, kwam het tot heftige scènes toen de strijd: niet het door het publiek gewenschte verloop nam. De menigte nam tegen de joodsche spelers een vijandige houding aan en riep: „Naar de gaskamers met die Joden!" Door het resoluut optreden van een aantal verstandige personen, werd 'n vecht partij voorkomen. Dit gebeurde een jaar nadat de Russische en geallieerde troepen Wee nen hebben bezet. In het bevrijde Oosten rgk schgnit de denazifeering nog met kracht ter hand te moeten worden geno men. Prof. Gerretson contra prof. Schermerhorn. Naar aanleiding van prof. Schermerhorns verklaring té Delft deelt prof. Gerretson ons het volgende mede: „Prof. Schermerhorns verklaring is ten eenenmale onjuist. Ner gens heb ik gepubliceerd, dat „het departement van over- zeesche gebiedsdeelen" een te legram als bedoeld zou heb ben verzonden en nog nooit heeft prof. Schermerhorn mij verzocht het bewijs voor „dit" telegram te produceeren. Het werkelijk verhandelde in een met den heer Schermerhorn in diens particuliere qualiteit gevoerd gesprek zal ik, als voor dagbladpolemiek te lang, indien en zoover noodig in een weekblad publiceeren". Comité voor studenten-teekenaars. Dezer dagen is opgericht een Comité voor „Volledig rechts herstel voor studenten-tee kenaars". Het comité vestigt er de aandacht op. dat de re geering nimmer bevolen heeft niet te teekenen. In dat geval had de regeering opdracht moeten geven alle universitei ten te sluiten. Het comité wenscht de zui. veringsraden, die zonder rechtsbevoegdheid over het lot van 2600 teekenaars beslissen, te zien verdwijnen. De studen ten, die werkelijk onvader landslievend zgn geweest, moe ten als politiek delinquent wor den behandeld. Het comité is samengesteld uit tien vooraan staande personen, die geen en_ kei persoonlek belang hebben hg het rechtsherstel der stu- denten. BELGEN DANKEN VUGHT. Een Belgische delegatie van ex-politieke gevangenen zal op 8 Sept. in het concentratie kamp te Vught, waar zij 'er- bleven hebben, aan de Vught. sche bevolking haar dank ko men brengen voor de hulp, die de ingezetenen den kampbewo ners bewezen hebben. De Bel gische communistische minister Terfve zal den burgemeester van Vught een geschenk aan bieden voor de bevolking en voorts in het kamp een ge denkplaat onthullen. ook gelden beschikbaar ge steld voor de oprichting van een universiteit voor negers in West-Afrika. Belangrijke veranderingen beginnen zich ook af te tee kenen in den bestuursvorm van de onder Britsch beheer staande gebieden. De Engel- schen trachten ervoor te zor gen, de opkomende nationa listische stroomingen zooveel mogelgk in ongevaariyke bed dingen te leiden door een zoo groot mogelgke mate van onafhankelgkheid te verleenen, zonder dat daarbij de Britsche imperiale belangen worden aangetast. Natuuriyk staan de gebieden op verschillend peil van ontwikkeling en een uniforme regeling is dan ook niet mogelijk. De Engelschen hebben daarom in het impe rium een soort koloniale-pro- motie-regeling ingesteld, waar. door elk gebied, dat daarvoor rijp is, na verloop van tijd in een hoogere klasse kan komen. Noord-Borneo is en kele dagen geleden een Brit sche kroonkolonie geworden. Gisteren is Sir Charles Clark tot gouverneur, tot blanke rad ja benoemd. 15 Mei van dit jaar heeft Ceylon een volkomen onafhankeiy'k binnenlandsch bestuur gekregen en eerlang zal Britsch-Indië promoveeren tot den status van dominion. Bovendien is men er toe overgegaan om inheemsche bewoners, ook kleurlingen, op te leiden voor hoogere be stuursfuncties en in een aan tal gevallen zgn zij reeds op belangrijke posten benoemd. Tegelijkertijd zijn de oplei- dingseischen in Engeland voor toekomstige koloniale ambte naren aanzienlijk verzwaard. Vroeger was er nog al wat kaf onder het ambtenarenko- ren; thans wil men bereiken, dat alleen de besten en meest geschikten in een van de Britsche gebieden veel tact vereischende posities innemen. Maar met dat al, wyien Göbbels etc., die zoo graag van Churcliill sprak als „de doodgraver van het Engelsche imperium placht vanuit zijn ministerium naar alle kanten rond te bazuinen, dat na den oorlog het zoo heterogene imperium spoedig uiteen zou vallen. Wel staat dit impe rium aan sterke aanvallen bloot maar vanuit het „Ger- maansche Walhalla" zal vriend Göbbels kunnen zien hoe zeer hij de Britsche be- stuursbekwaamheid en het aanpassingsvermogen heeft onderschat. Een in eeuwen op gebouwd wereldryk vervalt niet in enkele decennia. Overigens dient men één ding goed in het oog te hou den: de Britten moderniseeren met liefde en plezier, maar alleen zoolang hun welbegre pen eigenbelang daardoor niet in het gedrang komt, dat wil zeggen, zoolang de gekleurde volkeren braaf doen wat Lon den wil. Palestina bewgst, dat het mis is en geweld een ge liefkoosd wapen wordt, als er oppositie tegen de plannen van Londen ontstaat. Want de Britten, die ons in Indië den raad geven, amicaal met de verstoorders van rust en orde aan de conferentietafel te gaan, zitten, passen zelf heel andere practyken toe, zoowel in Palestina als in Br Indië. Prinsjesdag op 23 Juli. De plechtigheid, welke men Prinsjeedag pleegt te noe men, zal dit jaar op 28 Juli a.s. plaats hebben, op welken dag HJVL de Koningin voor nemens ls de nieuwe zitting van de Sla ten-Gene raai te openen. De Koningin zal zich daartoe per auto naar de Rid derzaal begeven, waarbjj zU door een beperkt gevolg en een klein militair escorte zal worden begeleid. Daar hef technisch niet mo gelijk Is gebleken het cere monieel van vóór den oorlog reeds te doen herleven, zal men .dus dit jaar nog het kleurrijke schouwspel van de gouden koets moeten missen. Hopelijk zal de toestand zich echter het volgend jaar in zooverre hebben gewijzigd, dat ©r weer sprake zal kun nen zjjn van een Prinsjesdag in vóóroorlogschen vorm. Proteststaking in Italië. Op 29 Juli, den dag waarop in Parijs de algemeene vre desconferentie zal beginnen zal in geheel Italië een dag wor den gestaakt. Dit zal geschie den als protest tegen het ont werp vredesverdrag, zooals dat tgdens de bijeenkomst van de groote vier in Parijs is opge steld. is heit 50 jaar geleden, diat heit tijdens den oor log gedeeltelijk verwoes te stationsgebouw in den Bosch in gebruik werd genomen; bestaat de Holland- sche Kun^tzrjdeindustrte te Breda 25 jaar. Britsch-Amerikaansch protest bij Sovjet-Unie. Groot-Brittan nië heeft bjj de Sowjet-regeerlng gepro testeerd naar aanleiding van den eisch, die de Sow jet auto riteiten in Hongarije gesteld hebben tot ontslag van den Hongaarschen vice-minister van justitie en 3 afgevaardig den van de party der kleine boeren. De Britsche regeering be schouwt dezen Sowjet-Russi- schen stap als 'n ongeoorloofde inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van hei- land- Naar verluidt heeft de regee ring der V. S. een protest van denzelfden aard naar Moskou gezonden. In den Amsterdamsehen gemeenteraad werd medege deeld, dat zeer spoedig een plan tot herstel van de Jodenbuurt zal worden ingediend. ZOO SPOEDIG MOGELIJK EEN WETGEVENDE VERGADERING. Het voorstel van Nadjamoedin. De Indonesische afgevaardig den zgn onder voorzitterschap van dr. van Mook begonnen met de besprekingen betreffen de den politieken status van de buitengewesten gedurende de overgangsperiode. De eerste vflf Indonesische afgevaardigden betoogden ieder op eigen wijze, dat het stich ten van een federatie niet uit gesteld moest worden. In bree ve re ine staten. Volgens zijn plan zou dan deze federatieve staat een bilateraal verdrag met Nederland sluiten, onmid- dellgk nadat de nieuwe staat zou zijn erkend. De Nederlan ders in Indonesia zouden ten overstaan van den federatieven staat en de organen daarvan een adviseerende positie heb ben. Nadjamoedin verklaarde zich de trekken gaven zij aan. dat tegen een gemeenebest of een zy het eens waren met de Ne- J'-1— deriandsche voorstellen van een gemeenebest binnen het kader van het Koninkryk. De sprekers wezen er verder op, dat de gebieden die tot dusver nog niet aan de zijde van de federatieve gedachte staan, dit op een later tydstip wel zouden doen. Een aantal afgevaardigden heeft op een contactvergade ring 's morgens de volgende resolutie aangenomen: „In af wachting van den uiteindelij ken politieken status van In donesië. welken wij zoo spoedig mogelgk in zijn definitieven vorm tegemoet willen zien. is het onze wensch, dat zoo spoe. dig mogelgk een wetgevende vergadering van het volk tot stand komen, terwijl de huidi ge conferentie beschouwd moef worden als een fundament, aan te vullen met vertegen woordigers van die gebieden, die daaraan, nog geen deel hebben". .VER. STATEN VAN INDONESIA De zesde spreker was Nad jamoedin. de vertegenwoordi ger van Zuid-Celebes. Hg verklaarde zich voor de „Ver. Staten van Indonesia", die een federatieve staat zou- dominion, welke staatsvormen hij „in moderne tgden niet meer passend" achtte. Nadjamoedin voegde aan z,yn betoog toe, dat „de politieke toekomst van de Groote Oost niet bepaald moet worden door de wenschen van hen, die op het oogenblik vooraanstaan. de figuren zyn in republikeln- sche kringen" LT. GEN. SPOOR NAAR NEDERLAND. Gen. Spoor is voornemens binnenkort naar Nederland te komen. Hg zal vertrekken, zoodra zijn aanwezigheid op de conferentie te Malino niet lan ger vereischt is. GEZINSOVERKOMST STOPGEZET? Alle vestigingsvergunningen voor Batavia, die ter wille van de gezinshereeniging waren verleend, zijn m.i.v. 1 Juli 1946 ingetrokken. Deze maatregel houdt verband met de huisves ting der evacué's. die uit het binnenland verwacht worden. De overkomst van gezinnen uit Nederland is thans afhan- kelgk gesteld van een verkla ring van het plaatselgk hoofd van de A.M.A.C.A.B., waaruit blijkt dat huisvesting mogelgk Tegengestelde opvattingen bij de Staten en den Raad van Bestuur. Een sprong in hel duister? Het be stuur zou dan r ook in handen van eigen or- 700WEL de Statencommis sie als de Commissie uit den Raad van Bestuur van Curagao hebben thans den tekst van hun petities aan H.M. de Koningin gepu bliceerd. De Statencommissie dringt aan op een aantal principieele veranderingen in de Curagao - sche staatsregeling in afwach ting van volledige autonomie. Deze principieele veranderin gen hebben betrekking op de wetgeving, het bestuur en de inwendige structuur van Cu ragao. T.a.v. de wetgeving wordt verlangd, dat eigen organen de aangelegenheden, welke de Antillen betreffen, kunnen re- WERD DE UNIE VAN OVERHEIDSPERSONEEL GENEGEERD? Te Amsterdam hield de Unie van Overheidspersoneel een druk bezochte vergadering van Rgkspersoneel, werkzaam te Amsterdam en Zaandam, (Hembrug). Ernstig protest werd geuit tegen het optreden van het Ministerie van Oorlog en met name tegen den afge treden minister, die de Unie, welke 35.000 werklieden in overheidsdienst omvat, zou hebben genegeerd en ook by de grootste spanningen onder het personeel op dringend verzoek van de Unie om een onderhoud, geen antwoord gaf. Het vertrouwen werd uitge sproken. dat de nieuwe minis ter van oorlog, mede om on- gewenschte botsingen te voor komen, de Unie volledig zal er_ kennen. LOONEN EN SALARISSEN OVERHEIDSPERSONEEL. De drie samenwerkende cen trales van organisaties van overheidspersoneel hebben den voorzitter van de salariscom missie ad hoe verzocht op korten termgn een vergade ring van deze commissie te willen -uitschrijven. Door deze centrales is een voorstel ingediend tat verhoo ging van den pensioen-grond slag door opneming daarin van de bestaande toeslagen en toe lagen en tot verdere maatre. gelen ter verhooging van het inkomen van het overheidsper soneel. DAKLOOZE KINDEREN. De Britsche radio-omroep zal in samenwerking met de UNR RA en het Britsche Roode Kruis een poging doen om de familie te vinden van zeven-en- vijftig daklooze kinderen uit Duitsche gevangeniskampen. PSECDO-WEGENW ACHTEN. Het is de wegenwachten van den A.N.W.B. verboden geld, geschenken of fooien te accep teeren. Aan hen die van den dienst van de wegenwacht ge bruik maken, wordt dan ook met aandrang verzocht het aanbieden van vergoedingen aan het personeel, in welken vorm ook. achterwege te la ten. Inmiddels zgn hier en daar ook particulieren met geelge- schilderde motor, en zgspan- combinaties op den weg ver schenen, die voor hun werk wèl betaling verlangen. De A. N.W.B.-motoren zijn steeds kenbaar aan het in blauw uit- Deze verklaring is echter [gevoerde bondsembleem en het den vormen van autonome, sou- practisch niet te verkrggen. jwoord: „Wegenwacht". Loonsverlaging en materialen-schaarschte. Arbeidskrachten moeten vastgehouden worden. Ook ten aanzien van den we deropbouw doen zioh verschillen de vragen en moei lijkheden voor, van welker oplossing de voortgang van het werk, dat toch dringend noodzakelijk is, voor een zeer belangrijk deel kan afhangen In de eerste plaats is er bijv. de kwestie van het dreigende conflict in verband met de ver schuiving van loonklassen. Voor Walcheren is d t weliswaar niet urgent, omdat ae gemeenten op dit eiland in de zelfde klassen zijn ingedeeld gebleven, maar ook buiten Walcheren is er heel wat te herstellen en op te bou wen en daar 20U het dus wel degielgk tot een conflict kunnen komen. En wanneer het werke lijk gaat spannen en staking zou uitbreken, is het lang niet on mogelijk, dat het werk op Wal cheren hiervan ten slotte toch nog den terugslag zou ondervin den. ZONDER OVERLEG De Bedrijfsunie voor het bouwbedrijf, waarbij zijn aange sloten de Alg. Ned. Bouwarbei- clersbond, ae Ned Chr. Bouw- axbeidersbond en de R.K Bouw vakarbeidersbond, heeft reeds uiteengezet, dat de intrekking per 1 Juli j.i. van de tijdelijke verhooging, welke het gevolg was van een veranderde indeeling der gemeenten in loonklassen, haars inziens geschiedde zonder eenig ove.jeg met en zelfs zon der voorkennis van de betrok ken bedrijfsorganen.. De loons verlaging welke tengevolge van dezen maatregel is ontstaan, be loopt 3 tot 10 cent per uur. Dit geldt voor niet minder dan 190 gemeenten. De Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, alsmede de Be drijfsunie in het bouwbedrijf, hebben onverwijld alles in het werk gesteld om de beschikking ingetrokken, althans opgeschort te krijgen. Ook een onderhoudv dat de Bedrijfsunie inzake deze aan gelegenheid had met den minis ter van sociale zaken, leverde geen resultaten op Het College van Rijksbemid delaars bleek slechts bereid de intrekking der tijdeiike verhoo ging; Uj fcwee etappes te doen ge schieden, nl. per 1 Juli en in September a.s., en enkele kleine correcties aan te brengen. Op grond van haar stand punt, dat zg de intrekking der tijdelijke verhooging beschouwt als een loonsverlaging, heeft de Bedrijfsunie na ernstig beraad, besloten deze loonsverlaging niet te aanvaarden en zich daarte gen te verzetten. In verband daarmede heeft zij den bouwarbeiders geadviseerd, op de werken waar de loons verlaging wordt toegepast, den arbeid te beëindigen. Reeds is gebleken, dat ook de werkgevers in het bouwvak niet met dezen gang van zaken ac- coord gaan. In het algemeen schijnt dan ook het niet-ver- laagde loon te worden doorbe taald. DE MATERIALEN- POSITIE. Maar er zijn nog andere moei lijkheden, welke den wederop bouw bedreigen. We bedoelen hier de materialen-positie, welke op sommige punten zeer précair schijnt te zijn. Niet wat betreft hout en stee- nen. Hoewel niet overvloedig. Lomen deze nog wel in voldoen de mate door om te kunnen doorwerken. Met het glas knijpt het soms meer, maar dat komt in den regel ook nog wel in or de 't Gebeurt nog wel eens; dat overigens reeds geheel herstelde woningen nog niet betrokken kunnen worden omdat het glas er nog niet is, maar heel lang duurt d#Sf vertraging meestal Veel moeilijker is het echter ten aanzien van tal van andere onmisbare artikelen: board, tri plex, tegels, verf en olie, hang en sluitwerk, enz. Inderdaad komt ernstige stagnatie ten ge volge van het ontbreken van deze zaken meermalen voor. GEEN VERF. Door het ontbreken van lijn olie schijnt bijv. speciaal het schilderwerk zoo ernstig bedreigd te worden, dat het niet onmoge lijk moet worden geacht, dat de schilders binnenkort naar huis moeten worden gezonden. Geen wonder, dat men spe ciaal bg de woningbouwver1- eenigingen, welke haar com plexen gaarne zoo spoedig mo. gelijk weer geheel bewoond zouden zien, de toekomst met eenige ongerustheid tegemoet ziet waarbg men speciaal 't oog heeft op de bepaling, volgens welke arbeiders, welke in de getroffen gebieden ontslagen zyn. daar niet meer mogen te- rugkeenen. Gelukkig schijnt het echter zoo'n vaart niet te zullen loo- pen. Het schijnt niet de bedoe ling te zyn deze bepaling strak toe te passen wanneea* het ont slag het gevolg Js van het ont breken vaai materialen. Dit zou trouwens ook tè dwaas De wederopbouw mag geen dag langér duren dan strikt noodzakelijk is en daarom ver trouwt Zeeland er op, dat al het mogelijke zal worden 'ge daan om stagnatie in den aan voer van materialen te voorko- ganen moeten berusten, wel ke verantwoordelijk zgn aan de volksvertegenwoordiging. DECENTRALISATIE. De centralisatie van be stuur en wetgeving der eilan den buiten Curagao houdt de ontwikkeling dezer eilanden tegen en vormt dientengevolge een bron van ontevredenheid. Het recht op zelfstandigheid der verschillende eilanden dient dan ook te worden er kend; zy zullen hun eigen be stuur en eigen wetgeving moe ten krygen. Voorgesteld wordt ook de benaming „Curagao" voor het gebiedsdeel te veranderen in „Nederlandsche Antillen". NAAR EEN REPUBLIEK? Tegenover deze petitie staat die van de Commissie uit den Raad van Bestuur,, welke zich kant tegen de op vatting, dat aan de uitdruk king „Zelfbeschikkingsrecht" de beteekenis gehecht zou mo gen worden als zou aan deze eilanden vrije keus gelaten worden va* y.ag en nationali teit en van het al dan niet blijven binnen één verband met het moederland. De voor gestelde regeling baant den, weg voor een streven in re- Sublikeinschen geest, waarbg e vertegenwoordiger des Ko- nings in feite van iedere reeële macht beroofd zou wor den. Men vreest overigens een verstoring van het noodzake lijk evenwicht in de verhou ding tusschen de verschillen de machten- Met name de rechterlgke macht, die be noemd zou moeten worden op voordracht van de volksverte- fenwoordiging zou een gedeel- e van haar onafhankelgk heid inboeten. Ofschoon geenszins tegen geleideigke uitbreiding van het kiesrecht gekant, wil het den Raad van Bestuur toch voorkomen, dat gelgktgdige uitvoering van al de omschre ven hervormingen, gepaard! aan een algemeen of zoo goed als algemeen kiesrecht, een sprong in het duister zou zgn, waarvan de gevolgen zelfs niet bg benadering zgn aan te geven. GEEN OVERIJLING! Tenslotte vestigt de Raad van Bestuur er de aandacht op, dat op Aruba en Curagao zeer ve>el vreemd kapitaal is geïnvesteerd, steunende op de alom bekende degeüjkheid en betrouwbaarheid van de Ned. regeering. Tot voor kort meende men algemeen, dat de nieuwe structuur van het Koninkrgk en de grondslagen voor een nieuwe staatsrege ling op een Rgksconferentie zouden worden besproken. Be zwaar wordt dan ook gemaakt tegen de „haast en overijling, waarmede de Staten thans diepgaande wgzigingen willen doorvoeren", te meer daar hierover in de Staten zelf geen algeheele overeenstem ming bestaat en men op Aru ba de afvaardiging door de Staten niet als representatief 8chynt te beschouwen. Als gevolg van een tus schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billgke papierverdeelng, ver- söhg-nt ons blad, uit hoof de van zgn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's. MENGELBERG POOGT NAAR NEDERLAND TE KOMEN. Eenige weken geleden heeft de advocaat van dr Willem Mengelberg een bezoek ge bracht aan het departement van Justitie om te informee- ren of het mogelijk zou zgn, dat Mengelberg voor korten tijd uit Zwitserland naar Ne derland zou komen teneinde orde op zgn zaken te stellen. Het departement heeft den ad vocaat echter naar den e ere raad voor muziek verwezen. GEEN LEVERING VAN ZADEN AAN DUITSCHLAND Volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst in Duitschland hébben de Amerikaansche be zettingsautoriteiten niet Kun nen besluiten tot het a,angaan van een overeenkomst betref fende de levering van zaden voor een bedrag van drie mil lioen dollar, waarover met Frankrijk, Zweden, Denemar ken en Nederland werd onder handeld. Van bevoegde Neder- lansche zijde kon men boven staand bericht nog niet beves tigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1