PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het Michailowitsj-drama in Belgrado Er moet meer gebouwd worden dan ooit te voren Vandaag Dc rede van Dr. van Mook te Malino gunstig ontvangen ttWaar de blanke top der duinen IfooTdfedacteur Q. Balllfltljn redactloneele medewerking van W. H- Beekenkamp). Ullgave. bticli tóngen. Verschijnt degelijks, behalve op Zon- cn feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 18 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 165 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.# minimum per advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vliaslngen Waletraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, tel. 2077 en 2924. Poes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemaatraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr.^gS^OO^P^C^Middelburg. ONS VLAS TMSjk"sa-, de aandacht België beeft een tekort aan vlaT De import uit Nederlami In FranW is absoluut onvol doende Als deze import niet St Uitgebreid, /al volgend !^de vlasaanplant aanzienlijk uitgebreid moeten worden. Dat la het eerste bericht Het tweede bericht is, dat de stichting Herstel Zeeland 1945 haar bemoeiingen ten gunste van de Zeeuwscthe vlassers nog altyd voortzet. Men kent de situatie. De vlas- «sers in Zeeland verkeeren in ernstige moeilijkheden. Er lig gen nog voorraden vlas uit de oorlogsjaren. De vlas-opbrengst is goed geweest. Er is dus een overvloed aan vlas. Onze eigen industrie draait nog' niet, is de oorlogsschade nog allerminst te boven en als men het wederop- bouwtempo in West Zeeuwsch Vlaanderen in aanmerking neemt, zal het ook nog wel even duren, eer men weer op volle toeren werkt. Intusschen zitten de vlassers met hun product. Zij weten, dat er in België vraag raar is, maar.... zij kun nen niet exporteeren, omdat de vlashandel aan banden is gelegd. Veertig procent van het pro duct moet gereserveerd worden voor de Nederlandsche fabrie ken, maar.... de Nederlandsche fabrieken nemen niet af De an dere 60 zijn bestemd voor export, maar mogen alleen ge ëxporteerd worden via Neder landsche handelaren, die een exportvergunning hebben. Wel nu: deze handelaren drukken den prijs naar beneden, zoodat de vlassers dikwijls alleen met verlies kunnen verkoopen. Om gekeerd evenwel zetten deze handelaren, zooals onlangs werd gemeld, het vlas in België af voor een hoogeren prijs, dan door de regeering werd toege staan Op soortgelijke wijze gaat het met het lijnzaad, waar voor de vlasser nog niet de helft ontvangt van den prijs, die door de Belgen wordt be taald Het is duidelijk, dat hier een en ander niet klopt en dat overheidsingrijpen hier dringend geboden is. In de eerste plaats dient er zorg voor te worden gedragen, dat de tusschenhandel niet gaat strijken met de winst, waaraan die zwaar getroffen vlassers zoo dringend behoefte hebben. Deze winst moet aan de vlassers ten goede komen, die nu vaak met verlies moeten verkoopen. Daarnaast is het zaak, dat er alles in het werk wordt ge steld, dat Nederland voldoet aan die Belgische vlasbehoefte, dat dus de export wordt uitgebreid. Als inderdaad de vlasverbouw in België noodgedwongen wordt uitgebreid, zal in nabije toe komst deze export mogelijk ver vallen en dan zal de Neder landsche vlasser blijvend gedu peerd zijn. In Zeeuwsch Vlaanderen roe pen de vlassers reeds maanden om herstel van den toestand van vóór 1940, om vrijheid om hun product te verkoopen aan wien zij willen. Laat men aan dezen wensch gehoor geven, Zeeuwsch Vlaanderen ral er slechts wel bij varen Bakhuys weer naar Nederland. De oud-internationaal Bakhuys, die reeds ja renlang als prof speelde in de Fransche club F. C. Metz, heeft, naar wij ver nemen Frankrijk defini_ tief vaarwel gezegd. De volgende maand zal hij zich weer in Nederland vestigen. Aruba wenschl autonomie l.o.v. Curasao. Na een vergadering op Aruba heeft het Arubaansche hd der Staten van Curasao, H. Eman, het volgende tele gram aan den minister-presi dent, dr. Beel, gezonden: „De bevolking van Aruba is onder den indruk van de pogingen, die worden gedaan, om te komen tot radicale veranderingen in de bestaan de constitutie, welke de be langen van Aruba aanzienlijk kunnen schaden, daar Aruba Curagao absoluut tegenge stelde economische, sociale en politieke belangen hebben. De bevolking wenscht ten opzichte van Curagao volledige auto nomie. De bevolking van Aruba verzoekt om de mogelijkheid van een vertegenwoordiger van Aruba op de Rrjksconfe- rentie, hetgeen door de Sta ten met is voorgesteld". het memorandum der staten Dr. M. F ,ja Costa Gomez, van de Curagaosche ™«lt°£0nimissie heeft aan den der staten van Cu- eezonrw vozende telegram ran dn™ "Pubheatie memo. JES rewenscht. Nederland Slid?,™ .w*ardeeren. Memo- randum heeft bij de regeering eaand S^ev,Kehad- Sein om- urïnf Publicatie V.H ^e^uiitief succes bjj Nederlandsche volk" DR. Z. IJ VAN DER MEER OVER WONING BOUW EN WONINGNOOD IN NEDERLAND. Huurverhooging loch onvermijdelijk. De Directeur-Generaal voor de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer hield Dins dagavond voor de radio een toespraak over woningnood en woningbouw. Voor den oorlog werden in Nederland ieder jaar ongeveer 40.000 woningen gebouwd. In die zes oorlogsjaren nog geen vierde deel van het aantal, dat gebouwd bad moeten worden. Daarnaast ging door oorlogs. handelingen veel woonruimte teloor. Zoo is in Nederland thans, een wcningachterstand ont staan, die catastrophaal ge noemd moet worden. Het aantal slecht gehuisveste land- genooten bedraagt meer dan 1 millioen. Voor men in Nederland is teruggekeerd tot woontoestan den, zooals die in 1940 beston den, zullen zeker 10 jaar ver streken zyn. Berekeningen hebben uitge wezen, dat van 1946 tot 1956 in totaal meer dan 700.000 woningen moeten worden ge bouwd, dus gemiddeld 70.000 woningen per jaar. Er zal ech ter rekening mede moeten ge houden worden, dat er jaren zullen komen, waarin meer dan 70.000 woningen zullen moeten worden gebouwd. Nederland moet dus meer bouwen, dan het ooit gedaan heeft, maar er is minder mate. riaal en er zjjn ook minder ge schoolde arbeiders dan vroe ger. DE OPLOSSING VAN HET PROBLEEM. Ia de scholing, omscholing en herscholing van bouwvak arbeiders ligt de oplossing van dit probleem. Er zijn reeds een aantal centrale werkplaatsen Cereed, waarin arbeiders tot ouwvakarbeiders worden op geleid. Iedere verspilling van ar_ beidskracht en materiaal moet worden vermeden. Dat is alleen mogelyk door geordend en ge leid beheer van een centraal punt uit, volgens richtlijnen die door de overheid in nauw over leg met het bedrijfsleven wor den vastgesteld. BOUWPLAN 1946. Het bouwplan 1946, dat de regeering in het begin van dit jaar het licht heeft doen zien, is de eerste stap op den weg naar geordende bouwnijverheid. In Nederland werd in het jaar 1939 voor ongeveer 500 millioen gulden uitgegeven ten behoeve van de bouwnijverheid. Gerekend naar dezelfde waar de zal dit uitgave-enfer voor 1946 slechts 300 millioen gul. den bedragen, terwijl de be hoefte zooveel grooter is ge worden. Nu het jaar 1946 reeds voor de helft is verstreken is het belangwekkend te hooren of inderdaad het uitgestippelde plan zal worden uitgevoerd. Uit den stand v. 'zaken op 10 Juli bljjkt, dat over geheel Ne. derland genomen, reeds meer dan zesduizend woningen in aanbouw zijn of wel gegund. Daar dit aantal juist in dezen tijd maandelijks met 1000 1500 toeneemt is er, naar dr. v. d. Meer meent, „geen reden te twijfelen aan de uitvoering van het voor dit jaar ontwor pen plan." Naar zeer globale schatting zijn op het oogenblik reeds 4000 zwaar beschadigde woningen definitief hersteld. DE TOEKOMST. Voor den woningbouw in de naaste toekomst, zal finan- cieele hulp van overheidswege niet kunnen worden ontbeerd. Er is een breede kloof tus- schen de bouwkosten van de thans te bouwen woningen en de rentabiliteitswaarde van het febouwde op basis van het hui ige huurpeil. Deze kloof moet ten spoedigste overbrugd wor den, hetgeen kan geschieden door aan den eenen kant de productiekosten te verlagen en aan den anderen kant de huur waarde te vergroofcen. Een huurverhooging zal in de toe komst, zoodra de loom en prijs, politiek zulks toelaat, onver mijdelijk zyn. Een koopersstaking in de V.S. op komst De atriid om de pnjsbeheer- sching in de V.S is nog steeds in vollen gang. Tru man heeft dien stryd in zoo verre verloren, dat de door hem voorgestane nieuwe rege ling door het Huis van Afge vaardigden is verworpen. Wel zal een commissie uit net Congres een nieuwe wet in studie nemen, maar deze gaat veel minder ver dan de oor spronkelijke, Intusschen sty gen, nu elke contróle ontbreekt, in de V.S. de prijzen met den dag. Reeds is een beroep gedaan op de bevolking om tot een „koopersstaking" over te gaan, en daardoor de prijzen te druk kenWeer nieuwe stakinj gen dus! Vincent Cleerdin Te zijnen huize in Vught is Dinsdag-avond plotseling over leden. de heer Vincent Cleer din, griffier der Staten van Noord Brabant. De heer Cleer din had normaal tot 6 uur ge werkt op de provinciale griffie. De heer Cleerdin werd in 1880 te 's-Hertogenbosch gebo. ren. In 1908 werd hij benoemd tot ambtenaar ter Prov. Grif fie van Noord-Brabant, en in 1928 tot griffier. is het 10 jaar geleden, dat de beroemde Spaan- sche danseres la Argen tina (Antonia Mercé) te Bayonne overleed. Prof. Schermerhorn contra prof. Ge,-'tson. In een vergadering van de Party van den Arbeid te Delft legde prof. Schermerhorn de volgende verklaring af: „Destyds publiceerde prof. Gerretson, dat weliswaar het kabinet verklaarde niet met Soekarno te zullen spreken, doch dat door het departement van Overzeesche Gebiedsdee- len buiten voorkennis van het kabinet blijkbaar toch een te legram naar dr. van Mook zou zyn gestuurd, waarby hij wel gemachtigd zou zijn met Soe karno in contact te treden". .Nader hieromtrent door mij", aldus prof. Schermer horn. „onder getuigen gehoord, heeft de heer Gerretson het bewijs voor dit telegram niet kunnen produceeren". Uiteindelijk over 3 maanden een constitueerende vergadering voor de Buitengewesten. Australische bewondering voor Nederlandsch vernuft. De openingsrede van dr. van Mook heeft een gunstigen in druk gemaakt op de afgevaar digden, die het meeste belang stelden in de definitie van de bevoegdheden en de plichten van het zoo juist aangekondig_ de Algemeene Regeeringscom- missariaat voor Borneo en de Groote Oost. dat in de komen de dagen hét onderwerp van bespreking zal ztfn. De Indonesische republikei. nen, die te Malino aanwezig waren, hebben verklaard, dat zy alleen bezwaar maken te gen het algemeen karakter van van Mooks openingsrede, waarin hij onvoorwaardelijk tot uitdrukking heeft gebracht, dat de besprekingen, zullen plaats hebben, uitgaande van het beginsel van een federatie binnen het rijk. Overigens von. den zij den toon van de rede „zeer aangenaam". Tijdens een persconferentie verklaarde dr. van Mook. die een groep van personen, meest Javanen op Zuid-Borneo Zuid-Celebes, die voor het zen. den van eigen vertegenwoordi gers de vrije keus hadden, be_ sloten hun opvattingen door Sjahrir vertegenwoordigd te achten. De uiteindelijke constitu eerende vergadering, die zal beslissen over den politieken status van de buitengewesten, zal op zyn laatst over drie maanden bijeen komen. De ver. die conferentie zal waarschijn lijk beter georganiseerd zijn dan voor de afgevaardigden te Malino, daar men daarvoor meer ty'd zal hbben. Naar verwacht wordt zal na deze constitueerende vergade ring een slotbijeenkomst wor den gehouden, waarop Indone sië als geheel zal worden be. behandeld. HET NIEUWE KABINET. Men verneemt, dat Soekarno voor het nieuwe republikein- sche kabinet, dat rechtstreeks aan hem verantwoordelijk zal zijn, slechts twee nieuwe na men heeft voorgesteld. Het be- treft hier mr. Amaramis, mi nister van financiën in Soe- ltarno's eerste kabinet, en Soe. kiman. een vooraanstaand lid van de Majoemi (Islamietische beweging) VREDESCONFERENTIE VOORBARIG. Noch de Indonesische, noch de Nederlandsche officieele kringen te Batatvia hebben tot dusver eenige aanwijzing ge kregen, dat een „vredesconfe rentie" onder voorzitterschap van Lord Kill earn door de Briteche regeering. is voorge steld, zooals door de „Chicago Sun" is verklaard. De Nederlandsche kringen zyn van meening. dat het voor- stel tot een dergelijke bijeen, komst eenigszins voorbarig zou zyn, zoolang de tegenvoorstel len van Sjahrir nog door de Nederlandsche regeering in Den kiezing van candidaten voor Haag worden bestudeerd. „PROFICIAT!' Onder den titel ,.De Neder landers winnen" schrijft het blad de „Brisbane Courier Mail" in zijn hoofdartikel: ..Wij wenschen den Nederlanders veel succes. Zy hebben de Communistische leiders van de Australische havenarbeiders verslagen, die gedurende tien maanden schepen, onmisbaar voor een bevriende natie, wel ke met dit land handel drijft, hebben vastgehouden. Zonder zelfs maar den strijd aan te binden heeft de Austra lische regeering zich tegenover de Communistische dictators van de haven gewonnen gege ven. De manier, waarop de Ne derlanders tenslotte de blokka. de doorbroken hebben, geeft den Australiërs de gelegenheid om de Communisten uit te lachen, maar dat neemt nog niet de schande weg, die de re geering Chifley op Australië geladen heeft. Wy hopen, dat ondanks ambtelijke stompzin nigheid de vriendschappelijke betrekkingen, die Australië te_ voren met Nederland en Ned.- Indië heeft onderhouden, te zijner tijd weer zullen worden hersteld". PROTEST VAN DE REPUBLIKEINEN. Het eenige dagen geleden door den republikeinschen mi nister van buitenl. Zaken bij het geallieerde hoofdkwar tier ingediende protest handelt over de overdracht van de bui tengebieden aan de Nederlan ders. Verder wordt geprotesteerd tegen de Japansche troepen, die in het gebied van Bandoeng te gen de Indonesiërs gebruikt zouden zijn, tegen de beweerde uitgestelde evacuatie van Ja pansche soldaten uit W.-Java. en tegen de landingspoging van Nederlandsche mariniers op Madoera en het beweerde bombardement van de haven van Banjoewangi. it ZANDVERSTUIVINGEN EN METERSDIEPE MIJNEN- Bunkers duiken onder. HOE schoon is h\j bezon gen, die blanke top der duinen. En wat een zorg baart hy in werkelijkheid! Een ongeregelde, verwaai ende, bandelooze zandhoop, die zich steeds verplaatst. Een zandverstuiving; tenzij hij door helmaanplantingen, rijshout land in, met dennen en duin en rietmatten en, verder het doorn tegen den zeewind be schermd wordt. Blanke toppen zijn voor de genen, die met het onderhoud van de duinen belast zijn, een benauwenis; In het bijzonder ■daar, waar van de smalle dui nenreeks niets voor de bescher ming van het land gemist ban worden. Zooals bijvoorbeeld op Walcheren DE „WEST-WALL Sinds eeuwen zijn de afne mende en steeds terugschui- vende Walchersche duinen dan ook terdege beschermd. Paalhoofden hielden den stroom uit de kust; rietmat ten en rijshout braken den Noordwester. Tot het moment, dat de Duitschers de Kust gingen versterken, op hun manier, en niemand meer by him „Atlantik-Wall" toelieten. De meest noodzakelijke onder houdswerken konden geduren de de bezettingsjaren niet worden uitgevoerd. De regelmatige bepoting van de kale stukken met helm, die meestal in Novem ber plaats had, bleef achter wege; de beplante gedeelten werden omgewoeld of doodge- loopen bij den aanleg van alle mogelijke fortificaties. Geen rijshout of rietmatten toom den de zandverstuivingen in, die steeds grooter omvang aannamen. De bewoners van Zoutelan- de en Domburg kunnen mee praten van de zandhoozen, die toen ontstonden. Maar ook de Duitschers zelf kregen blijkbaar wel eens wat al teveel zand in hun erwtensoep, waarop dan plot seling een, overigens zeer tij delijke, order tot herstel bij den Polder Walcheren binnen kwam. Het kon daarna voorkomen, dat de heeren nieuwe loop graven gingen maken, waar juist den vorigen dag de jonge helm was aangeplant; zoodat van herstel in net algemeen niet veel terecht kwam Het gevolg is dan ook ge weest. dat de juinen zich hier en daar, verstuivend, aan zienlijk verplaatst hebben. Men behoeft bijvoorbeeld maar naar Valkenisse te gaan om te zien, hoe het hooge duin daar landinwaarts is gescho ven, waarbij het fietspad on der langs de duinen over een groote lengte is verdwenen... BLANKE TOPPEN MET ZWARTE VLAGGEN. Het duin „wandelt". En bedekt daarbij ook de tallooze mijnenvelden, die langs de geheele kust, vanaf Vlissingen tot voorbij Vrou wenpolder, een practisch on onderbroken gordel vormen. Voor een groot deel werden deze velden reeds door Hol- landsche en Engelsche instan ties geruimd. Maar dit was slechts een min of meer vluchtige „be werking". Vele van de moei lijker velden liet men onaan geroerd en in de geruimde terreinen bleven duizenden on vindbare mynen achter. Het is de 6e compagnie van het Bataljon Technische Be waking, die, zichzelf met gal genhumor de „Hemelvaart- compagnie" noemend, de kust opnieuw afzoekt. Daarbij <>n- dergestoven terreinen in hun geheel afgraaft of omploegt, tot de laatste der duizenden mijnen gevonden zal zijn. 75.000 mijnen zyn zoo door deze compagnie reeds geruimd. Sommigen daarvan lagen op een diepte van 2 meter. 40.000 van de moeilijkst vindbare mijnen moeten nog worden gevonden, terwijl het stuifzand ze ze steeds onvind baarder maakt! De moedige compagnie is nog niet gereed met haar taak. En tot zoo lang zullen er van de hoogste duintoppen zwarte vlaggen wapperen, ten teeken, dat er „gespron gen" mijnen onschadelijk wor den gemaakt. BUNKERS DUIKEN ONDER. Een probleem, dat nu nog niet aan de orde is, zal zjjn het wegwerken van de bun kers, waarvan er althans volgens de nummering on geveer 700 het Walchersche duin versieren. In de Hollandsche duinen heeft men ze wel ondergra ven en zoo met eenig beleid onder het oppervlak der aarde doen verdwijnen, maar dit is een geweldig karwei, terwijl er bovendien een groot stuifgat gevormd wordt. Het opruimen met pneuma tische hamers is evenmin een geringe en bovendien een kostbare arbeid. De eenig mogelijke oplossing zal misschien op den duur nog blijken te zijn deze onsierlijke brokken beton te doen be- froeien door duindoorn of raam, HET HERSTEL. Maar voorloopig is er nog fenoeg aan de duinen zelf te eredderen. Het herstel van de duinverdediging bij „Zwa nenburg" ten Westen van Vlis singen is aanbesteed. Met het herstel van de rijspakwerken langs de duinen tusschen Zou- telande en Westkapelle en by Domburg werd reeds een aan- vang gemaakt. Ook zal be gonnen worden met het po ten van nieuwe helm, eerst aan den buitenkant van de duinen en later aan de bin nenzijde bij de bebouwde stre ken, zoodra de duinen op de gewenschte plaatsen voor de arbeiders te betreden zyn Dan zullen langzamerhand de zoo lyrisch bezongen blan ke toppen en hellingen weer verdwijnen. Eenvoudig, omdat men ze zich op Walcheren niet permitteerea kaal Hel Wereldgebeuren .INTERVENTIE-POGINGEN HADDEN GEEN SUCCES. Dr. Evalt op de bres voor de kleine naties. Radio New York meldde, dat Michailowitsj gistermorgen door een vuurpeleton is ge- executeerd. De aandacht van de wereld is sinds enkele dagen geves tigd op den bebaarden blee- ken man, eens gestoken in generaalsuniform, die op van de zenuwen en 400 si garetten per dag rookend, in Belgrado de voltrekking van zijn vonnis zat af te wachten. De president van het Tri bunaal in Belgrado heeft Mi chailowitsj schuldig verklaard aan een indrukwekkende reeks van feiten: collaboratie met de Duitschers en Italianen sinds 1941, het aanpappen met de Quisling-regeering van Neditsj. het plegen van tal looze oorlogsmisdaden en het oprichten van een guerilla- organisatie om door geweld daden en andere maatregelen de Yoego-Slavische vrijheids strijd te belemmeren en het communisme uit te roeien. Toch weigert men in West- Europa dezen man als een doodgewone misdadiger te be schouwen. Het proces tegen hem kan alleen worden be oordeeld tegen den achtergrond van de Yoego-Slavische bin- nenlandsche twisten en de daaruit voortgevloeide onont warbare intriges tijdens de bezetting. Michailowitsj, na tionalist en anti-Duitsch, was de eerste, die na den Duitschen inval in Yoego-Slavië weiger de te capituleeren en aan het hoofd van zijn „Tsjetniks" de vijandelijke troepen afbreuk bleef doen. Totdat in 1942 Rusland in den oorlog betrok ken werd en de partisanen- leider Tito op het guerilla- tooneel verscheen. Geen dieper tegenstelling dan tusschen Michailowitsj, den Servischen officier, afkomstig uit de heerschende kringen, trouw aanhanger van koning Peter, Tito, den Kroaat, man uit het volk, republikein en commu nist. Geen wonder, dat tus schen beider volgelingen de „Tsjetniks" en de „partisa- nen" spoedig een strijd op le ven en dood ontstond. Belde groepen vochten voor Yoego- Slavië, maar beide voor een ander Yoego-Slavië. Ongetwij feld heeft Michailowitsj, die geen politicus was. fouten ge maakt, groote fouten zelfs. Het staat wel vast, dat hij, door anti-communistische ge voelens gedreven, in contact gestaan heeft met de Duit schers, die immers maar al te graag 't vuur van den twist aanwakkerden. Dat is ook de reden waarom Engeland op hield hem te steunen en Tito de bondgenoot werd. De Republikeinen zijn de over- winnaars geworden en heb- ben een jaar geleden het heft in handen genomen. De nasleep hiervan vormt het huidige proces. Waren de zaken ge gaan als in Griekenland, Mi chailowitsj ware thans minis ter-president. Thans moest zijn hoofd vallen ter meerdere glo rie van Tito, wiens regime zich daarmee tevens van een gevaarlijk tegenstander ont doet. Een afschuwelijk vonnis noemde de ex-ambassadeur van Yoego-Slavië in de V.S. de uitspraak en hrj deed een dringend beroep op Truman om zyn invloed te gebruiken om de doodstraf, die de orde en rust in Yoego-Slavië ten zeerste zou beïnvloeden, af te wenden. Noch dit beroep, noch de telegrammen van ex-ko ning Peter hebben geholpen* zooals ook de pogingen van ge allieerde officieren om ten gunste van den generaal te getuigen, op niets uitliepen. Over enkele dagen zal de aandacht voor dit sensatie proces weer zijn verflauwd en dan 2al de kwestie Michailo witsj hoogstens nog als een „tragisch incident" in de ge schiedenis geboekstaafd blij ven. Op Internationaal politiek terrein blijft de kwestie van het veto-recht de gemoederen bezig houden Een van da meest verwoede bestrijders van dit recht is het Australische lid van den Veiligheidsraad, dr. Evatt. Onomwonden heeft hij in een rede verklaard, dat het onduldbaar is, wanneer do besluiten van een groote meer derheid steeds ongedaan kun nen gemaakt worden door de tegenwerking van een enkele mogendheid. Hrj wenschte een onderzoek ta doen instellen naar de >vyze, waarop het recht tot nu toe gebruikt is, om dan deze zaak in de ko mende algemeene vergadering van de Ver. Volkeren op het tapijt te brengen. Ook liet hij ernstige critiek hooren over de wijze waarop de komende vre desconferentie zal werken. Hij achtte het in strijd met de rechten der kleine naties, wanneer deze in hun beslis singen beperkt zouden worden tot het zeggen van ja en amen op wat de grooten hadden be slist. Dr. Evatt, die zich reeds meerdere malen heeft doen kennen als voorvechter van de kleine naties, zal op de komende conferenties in dit verband nog wel meer van zich doen hooren. De raadsverkiezing in Deventer. Nadat de Party van den Ar beid te Deventer tot de conclu sie was gekomen, dat de de mocratie edscht. dat aan elke groepeering volledig en onge hinderd de kans moet worden egeven aan de verkiezingen leel te nemen, had een ver gadering plaats tusschen de be sturen van alle politieke pari/ij- en, behalve de Communisti sche Jarty Nederl. „De Waar heid". Alle partijen, uitgezon derd de A.R., besloten hun goed keuring te hechten aan het te rugtrekken van de ingediende candidatenlyst, mits alleen die partyen die hun lijsten hebben ingediend of op den dag der candidaatstelling hadden willen indienen, hun lijsten, in gelijke opstelling, by hernieuwde can didaatstelling kunnen indienen. Van de 68 candidaten ver klaarden er thans 59, dat zy hun eventueele benoeming niet zullen aanvaarden. Als gevolg van een tus schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een biliyke papierverdeelng, ver schijnt ons blad, uit hoof de van rijn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's. GEEN LOONSVERHOOGING VAN 25 VOOR FRANSCHE ARBEIDERS. Het Fransche. staatshoofd, Bidault, heeft een gezamenlyke delegatie van arbeiders en werk gevers meegedeeld, dat de Fran sche regeering in geen geval ia zou stemmen met een loonsver- hooging van meer dan 15 Het vakverbond had gevraagd om een algemeene loonsverhoo- ging van 25 Bidault zeide, dat een verhooging van meer dan 15 procent onmogelijk is vanwege de noodzakelijkheid den franc te handhaven. De „Piel Hein" gaal proefvaren. Zaterdag a.s. zal de „Piet Hein", het Prinselijk jacht, dat in 1937 als nationaal hu welijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard werd aangeboden, voor het eerst na de reparaties, die op de werf van de Vries Lentach te Amsterdam werden uitge voerd, een proefvaart maken. Onmiddellijk na de capitula tie van ons land in 1940 werd de „Piet Hein" door de be zetters in besiag genomen. Sindsdien werd het in ons land en in Duitschland gebruikt en werd tenslotte in Juli 1945 in de buurt van Kiel teruggevon den. Op eigen kracht kwam het kort daarna in Amster dam terug. PRIJ SBESCHIKKIN G MEUBELEN 1946. De nieuwe prijzenbeschikking meubelen treedt 22 Juli in werking. De fabrikant is ver plicht naam en prijsklasse op de meubelen aan te brengen. Wanneer blijkt, dat een meu bel niet beantwoordt aan de eischen van zyn prijsklasse, dan moet het worden ver kocht voor de helft van de laagste klasse. De meubelen, voornamelijk! huis_ en slaapkamerameuble menten. zijn ingedeeld in vier klassen. De prijzen bedragen voor een huiskamer (dressoir* tafel, 4 stoelen en 2 armstoe len) ten hoogste 330, 510, 790 en 1325. voor een slaap kamer (slaapkamerkast, 2- persoons ledikant, toiletmeubel met spiegel, tafel, 2 stoelen en 2 nachtkastjes) ten hoogste 400 (zonder toilet-meubel), 640. 930 en 1230. Houten kantoormeubelen zijn in twee prijsklassen ondergebracht. BONNEN IN PENSIONS. Ter vermijding van misver stand wordt er nogmaals op gewezen, dat vacantiegangers verplicht zyn in pensions hun bonnen voor levensmiddelen af te geven. Pensions ontvangen namelijk geen toeslagen voor levensmiddelen, zoodat zij ge heel aangewezen zijn op de bonnen van hun gasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1