De man zonder geheugen Hij was niet fout, maar goed LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Stijgend vervoer op de Zeeuwsche Veren N Zeeuwsche Snippers PROFESSOR OF BOEKDRUKKER? Twee vrouwen vechten om een echtgenoot. Binnenkort wordt te Florence opnieuw begon nen met een geruchtma kend, zeer bijzonder proces, dat in 1981 in eerste in stantie werd afgesloten. Van de rechters wordt hier Salo- mo's wijsheid verwacht Op een regenachtigen avond van het jaar 1927 zag de be waker van een kerkhof te Turijn, een man, die in totaal versleten militaire uni form tusschen de graven rondscharrelde. Het bleek hem, dat de man geestelijl normaal was Hij werd naar een krankzinnigenge sticht overgebracht, waar men tot de conclusie kwam, dat de onbekende, die geen enkel papier bleek te bezitten, aan geheugenstoornis leed. Ten slotte ging men over tot de Sublicatie van zijn portret in e bladen, hetgeen tot gevolg had, dat zich twee dagen la ter mevr. Canella by den di recteur van het krankzinni gengesticht aanmeldde. Zij deelde mede de echtgenoote te zijn van professor Canella uit Verona met wien zij voor den eersten wereldoorlog drie jaar getrouwd was geweest en uit welk huwelijk twee kin deren waren geboren. Haar man moest in dienst en na afloop van den oorlog hoorde mevr. Canella. dat hij als ka pitein in Macedonië verdwe nen was. Verdere bijzonderhe den waren niet bekend en z±j j ontving een staatspensioen. Toen mevr. Canella met den man, die zyn geheugen had verloren, werd geconfronteerd, herinnerde hy zich niets. De vrouw was er echter zonder voorbehoud van overtuigd, dat hy haar verdwenen echtge noot was. Ook zyn vrienden herkenden hem en zoo keerde hij naar de echtelijke woning in Verona terug. Weliswaar kwam daar het verdwenen ge heugen niet weer, maar het echtpaar leefde verder geluk kig met elkaar. geheugen wel weer terug had gekregen, maar dat Wj liever de professor in ruste Canella, dan den wegens diefstal ver oordeelden Bruneri wilde ztfn. De diefstallen werden echter als verjaard beschouwd. De zaak kwam tenslotte voor het Hooggerechtshof te Rome, dat den onbekende eveneens als Bruneri kwalifi ceerde en hem gelastte naar zyn wettige vrouw te Floren ce terug te keeren. Hij deed dit echter r' t; hij bleef zich als de echtgenoot van mevr. Canella beschouwen, die drie kinderen van hem had gekre gen. Daar een proces wegens bygamie dreigde, week het lezin naar Argentinië uit. STu, na het einde van den tweeden wereldoorlog, ls be kend geworden, dat Canella- Bruneri in 1945 is gestorven. De kinderen van dit merk waardig gezin zijn groot ge worden. En nu begint opnieuw een proces wie de rechtmatige erfgenamen van Canella zijn. Vrouw Bruneri die zich als wettig erfgenaam beschouwt, verlangt haar deel voor zich en haar kinderen. En ook de anderen eischen hun rechten op. Met groote belangstelling wordt de afloop van dit hoogst merkwaardige proces afgewacht. de tweede vrouw. Maanden gingen voorbrj. In Florence begaf vrouw Bruneri zich naar de markt om haar bescheiden inkoopen te doen. Een kool werd in een oude krant gewikkeld. Thuis ont dekte ze, dat er een foto van een man in stond, die de vrouw onmiddellijk als haar tijdens den oorlog verdwenen echtge noot herkende. Het was de boekdrukker Bruneri, die we gens diefstal eenige maanden gevangenisstraf moest onder gaan, waarvan hij echter toen hij in dienst moest, uitstel had gekregen Ook vrouw Bruneri ging naar het krank zinnigengesticht om daar te ervaren, dat de man, die zij de hare noemde, reeds naar zijn vrouw en kroost was terugge keerd. Ze vond hem daar in een elegante omgeving, waar ze echter ijskoud ën hooghar tig werd bejegend. De man, die zyn geheugen had verlo ren, herkende haar niet. Vrouw Bruneri bracht de zaak voor het gerecht. In Florence hadden de vroegere collega's den onbekende als Bruneri herkend. De rechter lijke colleges kwamen tot het oordeel, dat de man niet prof. Canella, maar Bruneri was. Ze meenden, dat hij z'n Lev-t Nederland onvoldoende vlas aan Belg'ë Er heerscht momenteel ln België een tekort aan stroovlas. De uitvoer van Nederland en Frankrijk is absoluut onvol doende. Indien de Belgische import niet vergroot kan worden, zal België het volgende jaar 50.000 ha moeten beplanten. Amerikaansche ravitailleering via Antwerpen „De Gazet" verneemt, dat de Amerikaansche bezettings autoriteiten de ravitailleering hunner troepen ln Duitschland over Antwerpen zouden leiden in plaats van over Hamburg en Bremen. Een eerste overeenkomst zou loopen tot in 1947, terwtfl een verlenging van 7 jaar zeer waarschijnlijk zou worden ge acht. Kief in hooger beroep. C. F. Kief. die wegens vrij- heidsberooving van het Natio- naal-Frontlid Jansen is ver oordeeld tot een voorwaarde lijke hechtenisstraf voor den tijd van 3 mnd. met een proef- tyd van 1 jaar, is in hooger be roep gegaan. Beroep van Mie' '^witsj afgewezen. Het presidium van de Na tionale -Vergadering van Joego slavië heeft het beroep van ge neraal Michailowitsj afgewezen JRIBUNAAL MIDDELBURG Twee beschuldigden in vrijheid gesteld. J. M. den Hollander te Oost- kapelle werd van hulpverlee ning aan den vijand beschul digd door als gemeente-bode te Oostkapelle den N.S.B.-bur- gemeester zeer actief ter zijde te staan. Verd. zegt. dat hij den eer sten dag, dat de N.S-B.-burge- meester te Oostkapelle was. hem over de gemeente enz. ver schillende inlichtingen heeft ge_ geven doch dat hij direct daarna ingezien had, dat dit fout was geweest, en daarom daarna zooveel mogelijk heeft tegengewerkt om Duitsche maatregelen uit te voeren. Weliswaar moest hy, tezamen met andere gemeente-ambtena ren. een lijst opmaken van in gezetenen om voor de Weer macht te werken, doch hij had niet nagelaten er verschillende uit te houden, zoodat het ver- eischte aantal van 160 men- schen nooit was bereikt. De verdediger. Mr. Kuipers, brengt verschillende bewyzen naar voren, dat verdachte als goed Nederlander bekend stond, dat hy onderduikers hielp, (o.a. verdedigers zoons), en dat hij waarschuwde als er radio's of fietsen zouden wor den gevorderd. Voorts deelde Mr. Kuipers mede, dat de ge- heele gemeenteraad van Oost kapelle bereid is verdachte we derom in zijn functie aan te stellen. Verdediger verzoekt zoo spoedig mogelijke invryheid- stelling. waaraan door het Tri bunaal direct gevolg wordt ge geven, zoodat Den Hollander tezamen met zijn vrouw, die aanwezig was, de zaal kon ver- laten. Het Lagerhuis over Michailowitsj. In het Britsche Lagerhuis is gisteren het proces tegen Michailowitsj ter sprake ge komen. Eden zeide, dat de generaal in Joego-Slavië als eerste den strlijd tegen den vijand begon en meer dan twee jaar door de geallieerden gesteund werd. Hij vroeg Be- vin zyn verdiensten te willen laten meetellen. Bevin antwoordde dat hy' bewijsmateriaal van vijf offi cieren, die actief hebben mee gevochten, naar Belgrado had gezonden. Dit materiaal had het gerechtshof niet bereikt. Do Britsche regeering had echter niet het recht tusschen beiden te komen in een pro ces in een souvereinen staat. De beschuldiging, dat de Brit^ ten Michailowitsj hadden aan gespoord tot strijd tegen het communisme wees hy van de hand. Ex-koning Peter heeft tele grammen naar Truman, ko ning George en naar Bidault gezonden, waarin hij drin- fend verzocht om uitstel van e executie. Vandaag zou het vonnis door den kogel worden voltrokken. Dc generaal ziet zeer bleek, is op van de zenuwen en rookt wel 400 sigaretten per dag. nieuwe tweede kamerleden. By besluit van den voorzit ter van het Centraal Stembu reau zijn benoemd verklaard tot leden der Tweede kamer in de opengevallen vacatures: J. C. Deering te Voorburg; J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem; Jm. B. Vlam te Hengelo (O.); A. Vondeling te Leeuwarden, G. J. N. M. Ruygrs te Ryswyk; H. H. van der Zanden te Eer- sel. het eerste dtoisuhb schip. Gisteren is het eerste Duit sche schip sinds de bevryding den Nieuwen Waterweg binnen gevaren. Het was „de Spree" met gestolen onderdeelen aan Van hel slakingsfront. De staking bij de Iranian Oil Company in Iran is geëin digd na besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de re geering en de linksche Tudeh- partij. Tevoren waren by botsingen 17 dooden gevallen. De stakingen in Bombay daarentegen breiden zich steeds uit. Na het telegraaf personeel staken nu ook de dokwerkers en de arbeiders in textielfabrieken, waardoor 't totaal tot 11.000 is opgeloopen. Ook in Triëst duurt de onrust voort. Als antwoord op uit sluitingsmaatregelen zijn 9000 arbeiders een sit-down staking begonnen, waardoor dus de wei-ven en fabrieken dag nacht door hen bezet blijven. 23 doodvonnissen. 73 leden van de voormalige Wehrmacht, w.o. een aantal van Hitler's lijfwacht, hebben terecht gestaan wegens het vermoorden van krijgsgevan genen en Belgische burgers tij dens den slag in de Ardennen. 23 van hen werden ter dood veroordeeld, o.a. de generaal Sep Diedrich, 22 anderen kre gen levenslang. POOLSCHE JODEN VLUCHTEN OVER DE GRENS. Negenduizend Poolsche Jo den hebben de Tsjechische grens overschreden ten einde UNRRA-kampen in de Ame rikaansche zóne van het be zette Duitschland te bereiken. Men neemt aan, dat het aantal tegen het einde van maand gestegen zal zijn tot 20.000. MUSSOLINrS ZOON ONTSNAPT. Volgens de „Giornale d' Ita lia" is Mussolini, zoon van den voormaligen Duce, die zich eerst in Noord-Italië ver borgen heeft gehouden, ont snapt naar Spanje, waarby Spaansche priester hem Mw. A. A. van Opdorp te Middelburg werd beschuldigd van vriendschappelijken om gang met een Dultschen Feld- webel en omstreeks 1944 aan Joden toebehoorende goederen te hebben gekocht. Verdachte verklaart niet geweten te heb ben, dat de door haar gekochte goederen van Joden afkomstig waren. Zij ontkent vriend schappelijke verhoudingen met een Duitscher te hebben gehad. De verdediger, Mr. Kuipers, zegt dat de zaak erg opgebla zen is. Verdachte werd aange bracht door een dienstbode, die 14 dagen, voordat zij de aan klacht indiende, ontslagen was. Hij laat dan nog een tweetal getuigen hooren, die beiden verklaren, dat de omgang tus schen verdachte en de Duit- schers zuiver zakelijk en cor rect was. Wat betreft de Jood- sche goéderen verklaarde de verdediger, dat zy eerst tot de ontdekking kwam dat de goe deren van Joden afkomstig wa ren, nadat deze betaald waren Ze waren te goeder trouw ge kocht van iemand, waarmede zij reeds 20 jaren zaken deed. Verdediger verzoekt wys be leid in deze zaak. J. Koole te Middelburg werd er van beschuldigd vrywillig als chauffeur op het vliegveld Souburg gewerkt te hebben, en daarna als telefonist bij de Bauleitung, waarna hy naar Duitschland is gaan werken. Tengevolge van de slapte in zijn café verklaart verd. ge dwongen t^ zijn geweest ander werk te zoeken en werd door het Gew. Arb. Bureau naar het vliegveld gezonden Daar hij echter geen N.S.B.-er wilde worden, moest hy daar weg. Het Arb. Bureau zond hem toen uit naar Duitschland. Hij ontkent de getuigen-verklaring, dat hy bij de N.S.K.K, gewerkt heeft en een uniform gedragen heeft. De verdediger. Mr. p. C. Adriaanse, beweert, dat er totaal gebrek aan bewijs is. Mocht eenige beschuldiging toch op waarheid berusten, dan is de reeds ondergane inter- neering meer dan voldoende geweest, en hij verzoekt zoo spoedig mogelijke invrijheid stelling. Het Tribunaal voldoet aan dit verzoek. boord van twe0 laadbruggen. geholpen zou hebben, Zwitsers bezoeken Walcheren. Door de Ned. Spoorwegen wordt dezen zomer voor Zwit- sersche reizigers, die Neder land willen bezoeken, een rond reis van een week georgani seerd, waarbij o.m. een bezoek aan Walcheren gebracht wordt. Maandag j.l. bezocht een fezelschap van ongeveer 30 witsers per bus Westkapelle en Vlissingen en het veelal nog woeste land van Oost- Walcheren. De verwoestingen maakten diepen indruk op het gezelschap. Dit bezoek zal in Juli en Augustus nog door een 8-tal soortgelijke excursies gevolgd worden. Amslerdamsch Tramkoor gearriveerd. Met een vertraging van bijna 3 uur, kwam Maandag avond om ongeveer 10 uur de Rotterdamsche boot aan, die het Trax koor „Kunst en Broederschap" uit Amsterdam naar Middelburg bracht. Een hoeratje van het talrij ke publiek en tromgeroffel van de Signaal-afdeeling van „Achilles" verwelkomden de gasten vanaf de kade. In optocht met de Signaal- afdeeling voorop, ging het ver volgens naar de Markt, waar het gezelschap ontvangen werd door den burgemeester en zijn echtgenoote. Daar het inmiddels volko men donker was geworden werd er een auto gerequireerd die met zijn koplampen het terrein van de plechtigheid .bijlichtte". Zoowel de heer H, Harmsen, de voorzitter van „Kunst en Broederschap", als de heer M J. de Jager, voorzitter van de Vereeniging „Zeelandia" te Amsterdam, dankten in enkele woorden voor de ontvangst. Het koor deed dit, op zijn manier, n.l. door, ondanks het late uur, onder leiding van den heer K. Böne alvast een zeer verdienstelijijk nummer uit zyn repertoire te brengen: „De gravers" van Iz. J. Olman Een voorproefje dat naar meer smaakt. Zeeuwsche Zangersbond bestaal 50 jaar. De Zeeuwsche Zangersbond ..Zang Veredeld" viert dit jaar haar 50-jarig bestaan. Dit zal geschieden door een zang concours. dat op 20 Juli '46 te Kortgene gehouden zal worden Aan dit concours zal worden deelgenomen door 15 vereeni- gingen. Het is het eerste con cours. dat na de bevryding gehouden wordt. Zeeuwsche helden redden hun makkers. In de kazerne van Geertrui- denberg bevindt zich momen teel de sergeant-majoor Don zen uit Goes. Donzen heeft een belangrijk aandeel gehad in het mrjnopruimingswerk rond Roermond. Zyn vinding rijkheid grenst aan het onge loof elyke, speciaal zijn „mine- feeling". Tydens het opruimen van een mijnenveld werden drie van zijn mannen zwaar gewond. De toestand was zeer gevaarlijk, maar Donzen wist hen één voor éen uit het mij nenveld te brengen. Daarna ruimde hij verder zelf het heele mijnenveld op. Een andere Zeeuwsche mrj- nenruimer, Bas Burken, uit Hansweert, merkte op zeke. ren dag. dat hij boven op een mijn stond. Met groote tegen woordigheid van geest bleef Burken op de mijn staan en riep de mannen in de buurt toe dekking te zoeken. De myn ontplofte. Burken verloor een been, maar door zijn zelfopoffering heeft hij verschillende van zijn mak kers het leven gered. Onlangrs werd Burken hier voor geridderd met den bron zen Leeuw. Domburg presenteert zich. Domburg heeft getracht met het seizoen gereed te zijn en is geslaagd Wel is waar kan het nog niet datgene aan bieden, waardoor het voorheen zoo gezocht was, doch zijn pogingen naar herstel komen in de bereikte resultaten wel tot uitdrukking. Ofschoon een oorspronkelijk beoogde alge- heele restauratie van het bad paviljoen nog niet mogelijk bleek ter oorzake van de groote beschadiging, heeft men toch bijtijds een gedeelte kun nen openen, zoodat onlangs zelfs 180 heeren polderbestuur ders konden worden ontvan gen. Voor het eerst sinds de stichting van het badpavil joen is dit ook als restaurant toegankelijk gesteld, waaraan behoefte is ontstaan door het ontbreken van hotels. Voor- loopig is dan ook de bepaling opgeheven dat inwoners van Domburg en aangrenzende ge meenten lid moeten zijn om toegang te hebben. Het zeebad is geopend. De Domb. Zeebad-inrichting heeft slechts 4 stranden gereser veerd, zoodat er zoowel ln 't W. als in 't O ruimschoots gelegenheid wordt gegeven tot baden zonder betaling. Van gemeentewege zyn de stran den van obstakels gezuiverd, de boulevard is begaanbaar gemaakt, ruines en vaalten zijn zooveel mogelijk opge ruimd, een behoorlijke toe gang naar het strand ligt in het plan. Op het badstrand is als van ouds toezicht, bad koetsen en vaste cabines wer den geplaatst en er is ook weer gelegenheid om een strandstoel te huren. Al met al bewijst onze badplaats een streven naar den ouden luis ter. Gelukkig zijn de bosschen er ook nog! Jammer, dat er nog niet genoeg plaats is om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Ze geven niettemin hoop voor de toekomst. waterschaps benoemingen. Benoemd tot: dijkgraaf van den Oud Kortgenepolder. I. van Maldegem te Kortgene; hoofd ingelanden van het waterschap Schouwen, C. Steur te Noord- welle en i. W. Padmos te Dui vendyke. Zeeland-jubilarissen gehuldigd. In het Strandhotel te Vlissin gen vond Maandagmiddag een groote reünie van het personeel van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" plaats, waarby een 28-tal leden van dat personeel, die gedurende de oorlogsjaren hun veertigjarig jubileum be reikten, op eenvoudige wijze werden gehuldigd. Een van de directeuren, de heer H. J. v. d. Roemer, sprak de jubilarissen toe en bracht hun hulde en dank voor de wij waarop zy gedurende bijna een menschenleven met groote plichtsbetrachting en trouw hun krachten aan de „Zeeland" heb ben gegeven. Namens de direc tie bood spr. daarbij 'n stoffe lijk blijk van waardeering aan, gehuld in de gebruikelijke en veloppe. Een driewerf hoera op deze Jubilarissen en op de maatschappij zelf bezegelde de ze woorden, waarna een der oudste ambtenaren, de heer L. F. Haverman, namens de ge- huldigden dankte en daarbij nog enkele herinneringen uit het verleden ophaalde. Deze huldiging betrof de vol gende leden van het Zeeland- personeel: J. F. Berting, A. c. Bok, A. Brasser, J. Brock, D. J. de Graaf, L. F. Haverman, W. v. d. Hoek, L. Hubregtse, J. Janse. A. J. Kamermans, W. v. d. Kop. P. H. Kuyt, P. Lenaerts, W. Luwema, H. Marchand, L. Mey ers, P. P. de Nooyer, L. J. Pe tiet. F. J. Ploegaert, M. Prince, A. P. RIsseeuw, A. H. Robers, J. H. Schipper. J. J. Versluys, J. J. Wissekerke, J. M. v. Zalen, H. Zeeveld en W. Zevenhuizen Voorts herdacht de heer de Roemer de gevallenen van de „Zeeland", nl. 'den heer K. G. Brons, directeur der Mij. die in een concentratiekamp stierf, den kwartiermeester F. C. Meijer, den olieman J. Polder man en den stoker J. v. Schaik, die tengevolge van directe oor logshandelingen om het leven kwamen. Spr. bracht ook hulde aan den heer Noest, die, bygestaan door den heer v. d. Hoek. in Londen de belangen van de ..Zeeland" op uitnemene wyze behartig de en voorts aan den heer H I. van Rosevelt en mej. Spits, die te Vlissingen de dagelijksche leiding onder zeer moeilijke omstandigheden voerden. installatie burgemeester van driewegen. Dinsdag werd de heer D. Thomassen Tuessink van der Hoop van Slochteren ge ïnstalleerd als burgemeester der gemeente Driewegen. De bevolking heeft den nieuw benoemden burgemees ter een hartelijke ontvangst toebereid en tot 's avonds laat is er in Driewegen ge zellig feest gevierd ver antwoordin g stichting 1940—1945. De vierde verantwoording van de collecte van de Stich ting 19401945 in Zeeland, luidt als volgt- Totaal vorige verantwoor. ding 89.953,69. Biervliet 348,10; Brouwersh. ƒ1.119,25, Dreischor 357,50, Grijpskerke 245,50, Heinkensz. 200,60, Kapelle ƒ1.726,66, Kattendijke 102,20. Kloe:inge f 547,67, Kruiningen ƒ220,45, Nieuwer- kerk 688,25, Noordgouwe 743,85, Oudelande 361,50, Ouwerkerk 300,10, Sluis 616.15, Temeuzen 5.772.93, Zierikzee 3.354,41, Zuidzande 390,45. De totale opbrengst van de collecte is ƒ106.949,26. Bur emeesler vari Waterlandkerkje benoemd. Bij K B. van 6 Juli is, met ingang van 16 Juli, de heer M. J. Verbrugge benoemd tot burgemeester yan Waterland kerkje veedieven gepakt. De politie te Retranchement is er fn geslaagd de dieven die vee van de Wed. la Gasse sta len op te sporen en te arrestee ren. Zooals men vermoedde was het vee in de Hazegrasstraat, (gem. Knocke). op een vracht auto geladen. De auto was af komstig uit Maldeghem. Spoe dig bleek dat een persoon uit Westkapelle bij den diefstal betrokken was en het duurde toen niet lang of de politie had het spoor gevonden dat naar Zomergem leidde. In die ge meente werden de koeien in een weide terug gevonden. Er werd overgegaan tot arrestatie van zes Belgen, terwyl de hoofddader de 23-jarige Neder„ lander p. van Grol, uit Cad- zand, bleek te zijn. Deze was echter op reis gegaan, wellicht was hem de grond onder de voeten te warm geworden. Toen hij vorige week in Caö- zand terug kwam. arresteerde de politie hem. Hij legde een volledige bekentenis af. Vlissingen De kermis begonnen. Maandagavond heerschte op de Vlissingsche kermis een ge zellige drukte en het laat zich dan ook aanzien, dat ook deze kermis zal slagen. En dat, ter wyl alweer traditie ge trouw ook diimaal het weer niet meewerkt. Misschien was het aardiger en intiemer geweest de geheele kermis op het Bellamypark te concentreeren. Nu staan de vele attracties tamelijk ver spreid. Van het Bellamypark tot het Concertgebouw staan de kramen en draaimolens en het was Maandagavond op Zeilmarkt. Nieuwendijk en Bel_ lamypark een vroolyk gekrioel van kermisgangers. In den loop der'jaren heeft de Vlissingsche kermis, die reeds in 1368 door Albrecht van Beilen in den vorm van een „vry'e jaarmarkt" aan Vlissin gen werd geschonken, zich „onderscheiden" door slecht weer. Maar toen zijn al deze festijnen, naar wat oude Vlis- singers er nog van weten te vertellen, volkomen geslaagd en ook dit 5aar za-ï deze traditie vel niet worden gebro ken. voetbalwedstrijd, Hedenavond om 7 uur wordt op het Van Nispenplein te Vlissingen. ten bate van de uit zending van Vlissingsche sportmenschen naar Engeland, NOG ALTIJD SLECHT MATERIAAL VOOR DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Toch steeds verbetering. OG steeds hebben de Prov Stoombootdiensten te kampen met te weinig en minderwaardig materieel. En het simpele op gang hou den der veren brengt reeds moeilijkheden met zich mee. Zoo moest tengevolge van ketel- en machinestoornissen het s.a. „Lekstroom" van de lijn VlissingenBreskens eenige malen uitvallen en op 29 Mei liep het motorschip „Koningin Wilhelmina" ver- moedelyk door een defect aan de stuurmachine, op de steen- glooiïng bij Perkpolder, waar door roeren en schroeven aan een der stevens werden beu schadigd, zoodat daarna ln de haven telkens omgezwaaid moest worden. In plaats van dit schip heeft men thans de beschik king gekregen over de stoom- Sont „Dordrecht" van het loerdykveer, waarmee het vervoer op de lijn Kruiningen- Perkpolder wordt verzorgd, zoodat de „I.oningin Wilhel mina" uit de vaart genomen en hersteld kan worden. VERMEERDERING PER SONENVERVOER Ondanks deze onvermijde lijke tegenslagen is het ver voer op de veren zeer sterk in omvang toegenomen wat het aantal passagiers betreft, Het autovervoer i6 op som mige veren nog zeer beperkt of geheel onmogelijk. Hierbij geven wy de cyfers voor het vervoer over de eerste vijf maanden van dit jaar en ter vergelijking de cijfers over overeenkomstige tydperken van 1938, 1939, 1940. Op de lyn VlissingenBres. kens werden vervoerd in 1938: 84.164; in 1939: 98.056; in 1940: 103.980 en in 1946: 201.138 passagiers. KruiningenPerkpolder in 1938: 30.514; in 1939: 35 549; in 1940: 45.494 en in 1946: 157.554. KortgeneWolphaartsdyk in 1938: 51.972; in 1939: 58.012; in 1940: 41.732: in 1946: 67.123. VeereKamperland In 1938: 8 017; in 1939: 9.019; in 1940: 9.932 en in 1946: 18.323. Voor de lyn ZierikzeeKat- sche veer waren de cijfers over 1938 niet voorhanden, in plaats daarvan werd het aantal over de 5 eerste maanden van 1936 genomen: 16.317; in 1939: 17.949; in 1940: 13.325 en in 1946: 33.480. de auto's Wat het autovervoer be- treft luiden de overeenkomsti ge cijfers voor Vlissingen— Breskens: 15.003; 16.765; 13.566 en in 1946 9.469 Voor KruiningenPerkpol der: 6.106; 7.664; 5.963 er 14.629. Voor KortgeneWolf aarts dijk: 8.658; 10 052; 6.870 er 5.777 en voor ZierikzeeKat- sche veer 1.767; 2.404; 1.317 en 634. Op het veer Kamper landVeere worden geen auto's vervoerd. Onderdehand werd aan het herstel van havens en sche pen gedaan wat mogelijk is. De hoofdaanlegplaats te Perkpolder zal waarschijnlijk na een maand gereed komen; de haven moet nog worden gebaggerd De provinciale aanlegplaats te Vlissingen zal worden ge licht. Met het herstel van de „Prinses Irene" werd daaren tegen eenigen tegenslag onder vonden, waardoor dit schip niet voor eind Augustus in de vaart zal komen. Ook de motorschepen „Prins Willem I" en „Oosterschelde" zullen door de vertraagde af levering van onderdeelen, minstens 6 weken later vaar klaar komen dan werd ver- wacht. De omstandigheden, waar onder het herstel van de veer. diensten plaats moet vinden zjjn allesbehalve eenvoudig. Men doet echter wat in ae gegeven omstandigheden mo gelijk is. En zoo komen we eiken dag weer een stapje dichter bij den voor_oorlogschen toe stand op onze Zeeuwsche wa teren. een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen elftallen van het kan. toorpersoneel en het personeel van de machinewerkplaats der Schelde. werkbroeken beschikbaar. Door het Gem. Bureau voor Sociale Zaken te Vlissingen is een kleine party werkbroeken ontvangen. De Vlissingsche ingezetenen die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich by genoemd bureau opge ven en wel op Donderdag den 18 Juli van 912 uur des mor. gens. Indien noodig zal tot lo ting worden overgegaan. de kademuur verzakt. De kademuur aan de Slib- haven te Vlissingen, die reeds lange jaren restauratie be hoefde. is Zondag verzakt. -Je oorlogsjaren, waarin de Dvit- schers daar een bunker muur hebben gebouwd, hebben dit proces waarschynlyk nog in de hand gewerkt In 'allerijl zyn Zondag arbei ders ontboden die den grond op de kade weer hebben" ver- wyderd. zoodat reeds Zondag avond het gevaar voor verdere verzakking was geweken. Er ziin nu maatregelen in voorbereiding om verdere ver zakking tegen te gaan. Middelburg begin van brand. Zaterdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een hoop rietafval op de Loskade te Middelburg. Het brandje was reeds door een schipper en twee bewakers van de „VL trite Works" gebluscht toen de brandweer arriveerde. dief aangehouden. Zaterdag is, op verzoek van de voormalige gemeentepolitie te Goes door de recherce te Middelburg aangehouden de 23-jarige H. N., koopman te Middelburg, die verdacht wordt van diefstal van rywielen uit Goes en andere gemeenten. N is op transport gesteld naar Goes en aan de politie aldaar overgegeven. aanrijding. Op de Markt te Middelburg had Zaterdagochtend een aan- ryding plaats tusschen een 6- wieligen vrachtwagen en een wielrijder. De laatste, de 37-ja- rige p. M. te Middelburg, moest met een ernstige hoofd wond en blessuren aan den arm naar het Gasthuis worden ver voerd. Tegen den bestuurder van den vrachtwagen. L, J, v. B., af komstig uit Haarlemmermeer, is proces-verbaal opgemaakt. de politie. Het Middelburgsche politie, corps telt thans 52 man. Het ligt echter niet in de be doeling dit aantal door even- tueele nieuwe benoemingen te handhaven. Door geleidelijke afvloeiing zal de sterkte van dit corps in de toekomst te ruggebracht worden op 45 man personeel. vrouwenkamp opgeheven. Het z.g. vrouwenkamp aan de Heerengracht te Middel burg, waar politieke verdach ten waren geïnterneerd, is op geheven. De bevolking van het camp was door vrijlating zeer teruggeloopen. De „ernstige gevallen", die overbleven, zyn naar vrouwen., kampen elders overgebracht. Grij'pskerke jaarvergadering boerenleenbank. Dinsdagavond vergaderde de coöperatieve Boerenleenbank te Grypskerke onder voorzit terschap van den heer J. Geldof, die den kaasier dank bracht voor zijn werk gedu rende de evacuatie. De kassier bracht het jaarverslag over 1944 en 1945 uit. Op 31 December bleek 12.923,68 in kas te zyn, op denzelfden datum in '45 slechts 7329,56. In 1944 bedroeg het verlies saldo 4004,64, in 1945 was er een winst-saldo van 4285.67. In de plaats van J. Vos werd Js. Francke tot bestuurslid ge kozen. In den raad van Toe zicht werd de heer W. Blok herkozen Tot plaatsvervan - gende bestuursleden werden, herkozen de heer P. H. Ge- schiere en C. Louwerse. De voorzitter sprak nog woorden van dank tot den heer J. Vos en sloot daarna de vergade ring. Veere kermis. Zooals steeds voor den oor log, werd Zaterdag te Veere weer kermis gevierd, 't Muziek korps „Veeres Genoegen" maakte voor deze gelegenheid des avonds een rondgang door de stad. wat veel volk op de been bracht. In de café's werd druk ge danst. garnalenaanvoer. In de week van 8 t.m. 13 Ju li werd te Veere 4598 kg. con sumptiegarnalen aangevoerd. Si. Laurens vergadering „huis en hof". Vrijdagavond vergaderde de Woningbouwver. „Huis en Hof" te St. Laurens. Tot Voorzitter in de vaca ture van wijlen P. Vader Hz. werd gekozen S. Simonse en tot Secr.-Penningm. in de va_ cature M. J. te Boekhorst, P. Wisse. Tot commissaris werd herkozen B. Wattel. De zes woningen zyn zeer beschadigd; wanneer die be voegde instanties hun goed keuring verleenen zal de ge meente herstellingswerkzaam heden doen uitvoeren. Tot organist by de Ned. Herv. gem. te Souburg is be noemd de heer Hekhuis, die ook dirigent van het Herv. kerkkoor is. De collecte voor het Prins Bernhard Fonds bracht in Koudekerke een bedrag van 128.— op. De voordracht voor Hoofd der O.L. School te Domburg is als volgt samengesteld: 1. A. Goedhals, onderw. te Stavenisse; 2. J. H. Eden, Hoofd L.O. te Hippolytushoef en 3. M. P. Muste, ond. te Hen^ drik Ido Ambacht»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2