PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT indijking van de braakman? Duitschland mag geen pion zijn in het spel tusschen Oost en West. INDONESIË MOET EEN FEDERATIE WORDEN. Vandaag Zeeuwsch Oorlogsmuseum opent op 3 Augustus De „Zeeland" zorgt voor schepen Hoofdredacteur O. MJrtJ» XüM Tedactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave. Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr.. VHsslngen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen. Ds- M L. W. Schoch. Vl!«- slngen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 17 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 164 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.46 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2— Bureaux gevestigd ^te^Vlieslngenj Waletraat 58-60, tel 10 (2 HJnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel- 2077 en 2924. Poes: Turlkade 15. tel. 2475 Oostburg: Qratemaatraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat ^^Postrekening^nr^359300^P^C^^tlddelbu^. In verschillende gemeenten van W. Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt door de ge meenteraden thans adhaesie betuigd aan een adres dat door de Vereenigingen van burgemeesters en secretaris sen in Oost Zeeuwsch Vlaan deren en van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West Zeeuwsch Vlaanderen aan den ministerraad is ge richt. In dit adres wordt onder meer de indijking van den Braakman bepleit, als zijnde het eenige afdoende middel om de zeer slechte verbindin gen tusschen Oost- en West- Zeeuwsch Vlaanderen te ver beteren en om voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen betere verbindingen met overig Ne derland te kunnen scheppen. Er zal in Zeeland wel geen meeningsverschil bestaan over de noodzakelijkheid van dezen maatregel. Inderdaad zijn de verbindingen tusschen de twee Zuidelijkste deelen van onze provincie bedroevend en ver betering is dringend geboden. Het is dan ook te hopen, dat bij de nieuwe regeering dit project overigens een om vangrijk werk, dat een gron dige voorbereiding behoeft en allerminst in een ommezien voltooid zal zijn! de belang stelling zal vinden, die het èn als werkobject èn als eenig doeltreffend middel om Zeeuwsch Vlaanderen dichter bij Nederland te brengen in derdaad verdient. Intusschen kunnen dan ech ter dusdanige verbeteringen aan de Zeeuwsch Vlaamsche wegen worden aangebracht en kan het aantal verkeersmid delen daar dusdanig worden uitgebreid, dat Zeeuwsch Vlaanderen het gevoel verliest, dat het er maar zoo'n beetje bijhangt. Het adres van de bovenge noemde vereenigingen bepleit trouwens nog meer, met name aanvulling van het onderwrj- zerstekort, versnelde woning- houw en vooral ook vrijmaking van de Zeeuwsch Vlaamsche stranden, die geboden is, om dat in België de kuststreek zich al weer blrjna in voor- oorlogsche conditie bevindt. Het Terneuzensche raadslid, de heer Henry, heeft tevens nog gepleit voor verbetering van het veer TerneuzenHoe- dekenskerke, de vestiging van nieuwe industrieën en het ver zamelen van gegevens over de mogelijkheid van een vaste oeververbinding tusschen Z.- Vlaanderen en Zuid-Beveland. Wat dit laatste punt betreft: "de gedachte daaraan is den laatsten tijd eenige malen naar voren gekomen en door ver schillende figuren in Zeeuwsch Vlaanderén verdedigd Men denkt aan afdamming van de Schelde op een bepaald punt, zoowel van Zuid Beveland uit, als vanuit Zeeuwsch Vlaande ren, waarbij dan ten slotte de resteerende vaargeul over brugd zou moeten worden. Het denkbeeld verdient in ieder geval bestudeering. In het adres der burgemees- tersvereenigingen wordt gewe zen op het feit, dat in ver spreide gevallen stemmen op gaan, die zeggen, dat men de grens maar aan de Schelde moet leggen en dat Zeeuwsch- Vlaanderen er als deel van België beter aan toe zou zijn. Eenige maanden geleden heb ben wij deze uitingen reeds gesignaleerd en hier en daar heeft men ons dit toen euvel geduid. Het adres bevestigd thans uit onverdachte bron onze toenmalige mededeelin- gen. Niet dat Zeeuwsch Vlaande ren los van Nederland zou willen. Het tegendeel is waar. Maar als het zwaar getroffen Zeeuwsch Vlaanderen aan zgn lot wordt overgelaten, kan de stemming omslaan Daadwerkelijke, dringend ge boden steun kan dit gevaar voorkomen! Hollands Glorie. Gisteren hebben de sleepboo_ ten Schelde en Blankenburg van L. Smit en Co's interna tionalen Sleepdienst te Rotter., dam. een belangrijke sleepreis aanvaard. Zij hebben nl. de groote drijvende bok no. 809, welke op de werf Gusto te Schiedam, gebouwd werd, bui tengaats gebracht en zijn nu op weg naar Le Havre, waar het gevaarte, dat geschikt is voor lasten tot 200 ton en 55 m boven den waterspiegel uit steekt, zal worden afgeleverd. OPBOUWCONFERENTIE TE ROTTERDAM. In het kader van de tentoon stelling Engelands opbouw, welke in het Museum Boymans te Rotterdam wordt gehouden, heeft de bond van Ned. Archi tecten in samenwerking met het Ned. Inst, voor steden bouw en het Genootschap „Arcritectura en Amicifia" een opbouwconferentie voorbereid op 26 en 27 Juli in bovenge noemd Museum. Engelsche ar chitecten en stedcbouwkimdi- gen zullen er lezingen houden, waarbij gelegenheid bestaat Nederlandsche en Engelsche ■problemen van den wederop bouw onderling to besproken. Het Wereldgebeuren „ACHTER HET FLUWEELEN GORDIJN". De Gaspiri sprak. „De strijd van tien maan den om de meeningen van de groote mogendheden met elk aar in overeenstemming te brengen is tot e>en succesvol einde gebracht", aldus begon Byrnes een rede voor de Ame- rikaansche radio, die liefst drie en een half uur in be slag nam en handelde over de resultaten van Pargs „De ontwerpen voor de vredesver dragen zrjn niet de beste, die de menschelijke geest zou kunnen uitdenken, maar zt vormen den meest bevredigen den stap tot den terugkeer tot den vrede, waarop wij in deze onvolmaakte en oorlogs moede wereld konden hopen". Niettemin was Byrnes niet geheel tevreden en weerklonk in sommige passages weer een toon van critiek aan het adres van den Sowjet-bondgenoot. „Ik geloof niet", zoo zei hij, „dat de Sowjet-Russen beseffen, welk een twijfel en achterdocht zij in den geest van hen, die hun vrienden willen zijn, hebben opgeroepen door de koelheid en vijandige gezindheid, waarmee zij het Amerikaansche aanbod om de voortgezette ontwapening van Duitschland te garandeeren hebben ontvangen". Byrnes waarschuwde, dat men het Duitsche militairisme niet als pion in het spel tusschen Oost en West moet gebruiken, daar dan dit militairisme weer de kans zou krijgen om te ver- deelen en te heerschen. „Soms krijg den indruk", zoo ging de minister verder, „dat de Russen vreezen voor zwak en slap te worden gehouden, in dien zij zonder strijd het eens zouden zijn met de wen- schen der anderen, ook al zou den zij dat willen". Aan het eind van zijn rede verzekerde Byrnes zijn land- genooten, dat hg zou blijven werken om de wonden, die de oorlog had geslagen te heelen. Hoewel van Russische zijde nog geen commentaar op Pa rijs is geleverd is wel in het offitieele orgaan de „Pravda" een fel artikel verschenen, dat voornamelijk tegen Engeland was gericht en in veel scher- Êer bewoordingen gesteld dan yrne's rede. In dit artikel werd voor het eerst de term „fluweelen gordijn" gelan ceerd, waarachter de schrijver, Izakof, West-Europa schuil laat gaan. Een tip van dit gordijn wil Izakof voor zijn lezers oplichten In Indonesië is een zware strijd gaande en in Palestina gebeurt iets, dat dicht bij militair opereeren staat. In de Grieksche bergen „worden vrijheidlievende menschen on- Pil-looze tomaten. Aan den tuinder Witte- waal te Vleuten is het gelukt tomaten zonder pitten te kweeken. Deze tomaten zijn bovendien ongeveer veertien dagen eerder rijp dan de an dere. Blijkbaar hébben deze tomaten, hoewel ze geen pitten bezitten, wel pit der bescherming van Britsche bajonetten" bedreigd. Op Cypres worden vakvereenL- gingsleiders vervolgd en in| de Britsche zóne van Duitsch land bevinden zich nog 147.000 niet-gedemobiliseerde solda ten. De uitroeiing van het fascisme in die zóne noemde de schrijver symbolisch. Het is wel merkwaardig, dat het steeds Engeland is, Waarop de Sowjet-scribenten hun pijlen afvuren, terwijl de V.S. meest al buiten schot blijven De nieuwe Italiaansche mi nister-president, de Gasperi, heeft in zijn regeeringsverkla- ring nog eens duidelijk ge zegd, dat zijn regeering soli dair zal blijven met de bevol king van de omstreden grens gebieden en daar de Italiaan sche belangen zal verdedigen. Toch zal Italië streven naar samenwerking met Joego-Sla- vië op alle gebied. In het al gemeen zei de Casperi, dat Italië niet van zins is deel uit te maken van eenig politiek of economisch blok. Tevoren had het Italiaansche staatshoofd, de Nikola, in een boodschap aan het volk ge klaagd, dat Italië niet de er kenning verkreeg, die het krachtens zijn bijdrage tot de uiteindelijke overwinning ver diende. Men vergeet in Italië wel eens te licht, dat twee jaar partisanenstrgd niet eenvoudig de spons kan halen over vier jaar partnerschap in de as RomeBerign! Laatkomers krijgen nog een kans. De Staatscourant bevat een beschikking van den Minister van Binnenlandse he Zaken, waarbij in de gemeenten Nij megen, Deventer, Geleen, Odoora en Zwjjndnecht de ge meenteraadsverkiezingen wor den uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling van de regeering, de totstandko ming van een wet te bevorde ren, waarbjj de in bovenge noemde gemeenten plaats gehad hebbende candidaatsteÜüig voor den gemeenteraad komt te vervallen en een nieuwe wordt mogelijk gemaakt. Verkeersstremming Moerdijkbrug. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant maakt bekend, dat de brug over het Hollandsch Diep te Moerdijk in verband met de aldaar te verrichten werkzaamheden voor alle verkeer zal zijn ge sloten op 19 Juli 1946 of een der volgende dagen, tusschen 0 en 12 uur of zooveel langer als noodig zal blijken. Het verkeer zal dan zijn weg moeten kiezen over He- del of Keizersveer. De stremming zal zoo goed mogelijk worden aangegeven langs de rijkswegen bij Rid derkerk, aan de Zuidzijde van Dordrecht, aan de Noordzijde van Breda en aan de West zijde van Tilburg MIDDENSLUIS TE IJMUIDEN GERAMD. Het s s. „Albert Cuyp" heeft Maandagmorgen bij het verlaten der sluizen te IJmui- den, de middensluis aangeva ren, daar de motor weigerde achteruit te draaien. De bovendeur van de sluisi is zwaar beschadigd. Eenheidsstaat zou tot tweedracht leiden- De conferentie te Maüno. B\j /de opening van de Ma- Iino-conferentie heeft dr. van Mook er op gewezen, dat het er om gaat een waarlijk groote federatie te bouwen met tientallen millioenen in woners. Het is beter deze fe deratie niet te versnipperen tot een onpractisch aantal kleinere deelen, daar een te kleine autonome eenheid de kracht en het menschenma- teriaal mist om haar eigen za ken te kunnen behartigen. Dr. van Mook dacht reeds aan een tweede conferentie van gelijken aard, met een grooter aantal afgevaardigden, die een meer gevarieerde en veelzijdiger vertegenwoordi ging van de bevolkingsgroe pen zal geven. De regeering is voornemens over te gaan tot de instelling van een algemeen regeerings- commissariaat voor Borneo en de Groote Oost Dit commis sariaat zal de taak hebben om, in nauw overleg en in overeenstemming met de ver tegenwoordigers van de be volking, een politieke con structie t© ontwerpen. De regeering heeft steeds met beslistheid een alleen op geweld berustende politiek willen vermijden; zij heeft on vermoeid er naar gestreefd te komen tot contact en een grondslag van overeenstem ming met de opbouwende ele menten van Java en Sumatra. De overgangsperiode is ge baseerd op de overweging, dat het, na de destructieve en ontbindende heerschappij van Japan, nauwelijks kan worden verwacht, dat het land onmid dellijk in staat is de verant woordelijkheid van een onaf hankelijke pc- tie te dragen. Er moet een keus worden gedaan tusschen een eenheids staat of een federatie-systeem. Do meening van de Nod. re geering, dat een federatie de voorkeur verdient, berust op het inzicht, dat er gevaar be staat, dat een eenheidsstaat zou kunnen leiden tot over- heersching in zekere deelen van Indonesië, hetgeen zou kunnen uitloopen op onder linge tweedracht. DRIE SCHEPEN UIT BRISBANE ONTSNAPT. Drie Ned. schepen zijn gis termorgen in alle stilte, zon der dat de vakvereenigings- leiding er iets van wist, uit de haven van Brisbane wegge varen en hebben op eigen kracht de zee bereikt. Ook uit een andere Australische haven zijn drie Nederlandsche schepen ontsnapt. Sjahrir weer formateur. Sjahrir heeft medegedeeld opnieuw opdracht te hebben ontvangen een kabinet te vor men, Men verwacht, dat de namen van de ministers bin nen twee dagen bekend ge. maakt zullen worden Vermoedelijk zal Sjahrir zelf eerste minister en minister wordt H&ilé Solas si, Negus van Abessinië, 53 jaar; bestaat het Seinpost theater te Scheveningen 60 Jaar; ia het 2 jaar geleden, dat veldmaarschalk Rommel in Normandië ttjdens een luchtbombar dement zwaar gewond werd. Eerepromotie van Prins Bernhard. HET UNTVERSITEITSFEEST IN UTRECHT. Utrecht i9 in feeststemming. De geheele week staat het oude Sticht in het teeken van de Lustrumfeesten ter gelegen heid van het 310-jarig bestaan van de Rijks-Universiteit. Offi- cieele plechtigheden, nachte- lijke maskerade-optochten, bals recepties en concerten wisse len af met parade, ruiterfees ten en tooneeluitvoeringen. Gistermiddag is Z.K.H. Prins Bernhard in de Domkerk tot eeredoctor gepromoveerd. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, kar dinaal de Jong, Dr. Beel en tal van andere vertegenwoordigers van universitaire- en regee- ringskringen. In zijn openingsrede wees de Rector-Magnificus erop, dat de Universiteit in de persoon van Prins Bernhard het daadwer kelijke verzet wilde eeren. Wij willen tevens onze groote dank baarheid tot uitdrukking bren_ gen, voor alles wat de Prins gedurende den oorlog voor ons volk is geweest. Aan het eind van deze rede werd den jongen doctor de cap pa omgehangen. In zijn antwoordrede sprak de Prins o.a. over de ontwik keling in Nederland na de be„ g, waarbij hij met klem ïhuwde tegen moede loosheid en tegen een andere ernstige nationale ondeugd- het gekanker, dat soms wel haast tot een epidemie dreigt uit te groeien. Aan het eind van deze rede richtte de Prins zidh met een persoonlijk woord tot de studenten. Hg bracht hulde aan hun verzet: „Weest nimmer voldaan met het be reikte", zoo besloot Z.K.H., doch houdt steeds het oog ge richt op het meerdere en hoo_ gere, in getrouwheid aan den geest van Uw makkers, die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan traamen, met Gods hulp een betere toekomst voor te berei den voor ons aller innig ge liefde Nederland." van buitenlandsche zaken zijn. Tegelijk met de vorming van een dergelijk kabinet zal de president automatisch afstand doen van de bevoegdheden, waarvan hij zich na den staats greep op 28 Juni verzekerd heeft Volgens de Britsche radio te Batavia heeft Sjahrir gis teren verklaard, dat, indien de Britsche troepen Java zou den verlaten, de tijd rijp zou zgn voor een gewapend con flict. Indien men wilde, aldus zou Sjahrir verder verklaard hebben, dat er op Java een wapenstilstand zou kunnen bestaan, dan zou de zending van nieuwe Nederlandsche troepencontingenten gestaakt moeten worden. „SLAGVELD" BIJ WESTKAPELLE WORDT IN STAND GEHOUDEN. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal hei Zeeuwsch Oorlogsmuseum op Zaterdag 3 Augustus aanstaande officieel geopend worden. Dat deze opening, nadat in het voorjaar hét initiatief werd genomen tot de oprichting van dit museum, reeds thans kan geschieden, zal velen in Zeeland verrassen en bewijst, dat de vereeniging niet alleen snel, maar ook uitermate doelma tig heeft gewerkt Reeds op de Landbouwten toonstelling te Goes kwam het Zeeuwsch Oorlogsmuseum goed voor den dag. De kleine expo_ sitie, die hier was ingericht, het eerste optreden van het museum in het openbaar, trok zeer veel belangstelling en ook H.M. de Koningin besteedde er haar aandacht aan, bleef er zelfs langer toeven, dan voor genomen was. De collectie, die in Middel burg bg'een wordt gebracht, overtreft echter, die welke in Goes te zien was, verre en daar nog tal van toezeggingen zijn ontvangen van waardevol ma teriaal, mag aangenomen wor den, dat het resultaat van een half jaar nijver inzamelings- en speurderswerk bekroond is met een resultaat, dat dezen arbeid rykeljjk loont* De stuwende kracht bij dit alles is de gemeentesecretaris van Middelburg, de heer Ph. J. Koene, geweest, die tevens voorzitter is van de Ver. Zeeuwsch Oorlogsmuseum en bij het voorbereidende werk het leeuwenaandeel voor zijn rekening heeft genomen. An derzijds is er echter ook reden om het gemeentebestuur van Middelbun* dankbaar te zgn, want zonder deszelfs daadwer kelijke medewerking in den vorm van het verhuren van een garage met barak aan de Noordstraat als tijdelijk onder dak voor het museum, zou er van een opening natuurlijk geen sprake kunnen zijn in de provinciale hoofdstad, die lm. mers aan lokaliteiten een enorm tekort heeft. De behui- 22ing tob het museum moge dan al niet overweldigend zijn, voorloopig heeft de collectie een onderdak en kan zij aan het publiek worden getoond. TOEZEGGINGEN. Zooals gezegd heeft het mu seum de toezegging ontvangen van enkele nieuwe schenkin gen. Deze hebben ten deele be trekking op de droogmaking van Walcheren, ten deele op de oorlogshandelingen in de provincie Zeeland. Voor wat den eersten betreft deden de Dienst Droogmaking Walcheren en de M.U.Z. zich van hun beste zij de kennen. IN WESTKAPELLE. Een zeer belangrijk resultaat dat de Vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum heeft weten te bereiken is verder, dat het „slagveld" bg Westkapelle ge durende een recks van jaren in zgn tegenwoordigen staat zal blijven bestaan. Men zal zich herinneren, dat de Engelschen hier zoowel ten Noorden als ten Zuiden van het dijkgafc zgn geland. Op de Zuidelijke landingsplaats liggen de resten van eenige landings vaartuigen en stukgeschoten tanks, op de Noordelijke komen bij laag water verscheidene „gesneuvelde" pantserwagens bloot, die een zeer suggestieve herinnering aan de landing vormen. In Westkapelle staan nog altij'd eenige tanks, die voor een deel naar de lan dingsplaatsen zullen worden verplaatst. Hier ontstaat dus, samen met de gedeeltelijk nog gave, gedeeltelijk verwceste bunkers in de onmiddellijke na bijheid, een bizonder waardevol geheel!. Trouwens: er worden pogin gen in het werk gesteld om ook in Zeeuwsch Vlaanderen, met name te Oadzand, een der gelijk „filiaal" van het in Mid delburg gevestigde museum te verkrijgen, die vooral bij de toeristen de aandacht zullen trekken. ER MOET VERDER WORDE!* GEBOUWD! Met dit alles is echter de taak der Vereen. Zeeuwsch Oorlogsmuseum allerminst vol tooid. Er is enorm veel werk te verrichten en het bestuur is ervan overtuigd, dat men nog maar aan het begin staat van den langen weg, die leiden moet naar het groote einddoel: het tot stand brengen van een mu seum, dat inderdaad een waar dige herinnering vormt aan den indrukwekkenden en voor Europa beslissenden strijd om Zeeland. Wil dit doel bereikt worden, dan zal de Vereen. Zeeuwsch Oorlogsmuseum echter den steun van velen in onze pro vincie moeten krijgen. Tot nu beantwoordt deze nog niet aan de verwachtingen, <5e redelij kerwijs gekoesterd mochten worden. Wellicht, dat als het museum op 3 Aug. geopend is en men ziet, dat er practische resultaten worden bereikt, de medewerking in letterlijken en figuurlijken zin, daardoor in gunstigen zin zal worden be ïnvloed. In ieder geval- in het begin van de volgende maand is Zee land een belangwekkend mu. seum rg'ker, aan welks vervol making met kracht wordt ge werkt! Alle krachten Inspannen om Vllssingen als thuishaven te behouden De oorlogsavonturen van de schepen. TIJDENS de groote reünie van het personeel van de Stoomvaart-Mij. „Zee land" in 't Strandhotel te Vlis- singen, hebben de beide direc teuren, de heeren H. J. y. d. Roemer en A, C. H. Kuijck, verschillende mededeelingen gedaan over de lotgevallen van de schepen der maatschappij gedurende den oorlog en over de mogelijkheden voor de toe komst. De heer de Roemer wees er op, dat sinds de Mij. in April de beschikking over haar schepen kreeg, werd begonnen met den opbouw van de organisatie, al is er nog geen sprake van een geregeld bedrijf. Toch hoopte spr dat de directie spoedig een beroep op het geheele perso neel zal kunnen doen om alle krachten weer in dienst van de „Zeeland" te stellen. WEER ONDER EIGEN VLAG. Maandag 29 Juli begint de tijdelijke dienst op Engeland, maar dit is toch een gebeurte nis van historische beteekenis, omdat dan weer een nationale passagierslijn onder Holland- sche vlag zal deelnemen aan het verkeer tusschen Enge land en Nederland. Al is er van de toekomst verder nog weinig te zeggen, vast staat, dat alle krachten er op gerioht zullen worden de „Zeeland" weer de positie te verschaffen, welke zij ook voor den oorlog innam. De heer Kuijck gaf 'n interes sant overzicht van de lotgeval len van de schepen van de „Zeeland" gedurende de oor logsjaren. Van Vlissingen kon den de ..Mecklenburg", ..Oran je Nassau", „Beatrix" en „Ko ningin Emma" nog veilig wor den overgebracht naar Enge land. De „Prinses Juliana", die in opdracht van de Regee ring troepen vervoerde, ging helaas bij Hoek van Holland verloren. In Engeland kregen de beide stoomschepen de „Mecklen burg" en de "„Oranje Nassau" een taak als depotschepen, het geen laatstgenoemd schip ook Extra tabaksrantsoenen. Hoewel de tabakspositie het niet toelaat de rantsoenen blij vend te verhoogen, is het toch mogelijk gebleken om geduren de de zomermaanden enkele er- tra rantsoenen te verstrekken. Hierbij moest in de eerste plaats rekening worden gehouden met de beschikbare voorraden ta- baksartakelen, ten einde de nor male distributie niet in gevaar te brengen. In verband hier mede kunnen de extra-rantsoe nen, welke op 11 Juli jl. aangewezen, uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van sigaren in de prijsklassen t.m. 18 ct per stuk (exclusief opcen ten) of. voor zoover d.e voorraad bij den handel dit mogelijk maakt, kerftabak in pakjes van 40 gram. Ook bij de komende extra- verstrekkingen zal steeds wor den bekend gemaakt wat hier op zal kunnen worden gekocht Vleeschrantsoen verhoogd vanaf 1 September. Het vleeschrantsoen zal met ingang van 1 September, vol gens het „Nieuw Noord_Holl. Dagblad" verhoogd worden tot 300 gr. per week per persoon. Voor de restaurants, hotels, broodjeswinkels zal een bizon- dere regeling getroffen wor_ den. ALG. COMMISSARISSEN VOOR DEN WEDEROPBOUW Bij Mïnisterieele beschikking zijn door den Minister van Openbare werken en Weder opbouw benoemd tot Leden van het College van algemeene commissarissen voor aen we. d erop bouw: ir. W. J. H. Harm- sen, direeteur_generaal van den Rijkswaterstaat en ir. C. T. C. Heyning, directeur-gene. raai van den Rijksgebouwen dienst. DE BOUWVAKLOONEN IN GETROFFEN GEBIEDEN. Naar wg' vernamen zjjn zoo„ wel de werkgevers als werk nemers in de bouwvakbedrij. ven in de geteisterde gebieden om Nijmegen en Arnhem het volkomen oneens met het be sluit van het college van rijks., bemiddelaars om de loonen met 5 k 10 cent per uur te verla gen. Ondanks het besluit van rijksbemiddelaars werden de oude loonen doorbetaald. Als gevolg van een tus schen de dagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een billijke papierverdieelng, ver schijnt ons blad, uit hoof de van zijn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's. gedurende den geheelen oorlog is gebleyen. GEVAARLIJKE JOBS, Veel avontuurlijker waren ech- ter de lotgevallen van de „Be- atrix" en de „Koningin Em ma"". die reeds terstond dienst moesten doen bij de evacuatie van Frankrijk en menig transport van Cherbourg, Brest en Bayonne naar Engeland hebben overgebracht en in om. fekeerde richtingen ook nog 'ransche troepen uit België achter het front aan wal heb-, ben gebracht. Nadat deze taak was vol bracht gingen beide schepen) over naar de Britsche admira liteit om verder te va ren onder Engelsche vlag. Alleen aan boord van de „Em ma" zijn nog drie Hollanders in Engelschen dienst gebleven* Eerst was een radicale ver bouwing noodig en toen volgde het éëne avontuur op het an dere: Commando-raids op dé West-Europeesche kust, twee jaar lang gevaarlijke operaties in het Middellandsche Zee-ge bied, waar werd deelgenomen aan de campagne tegen Noord- Afrika, Sicilië en het vaste-* land van Italië als onderdeel van het „Moonlight-squadron", dat de faam had zijn gevaar lijkste tochten juist bij helderé maan te volbrengen. Daarna kwam de voorberei ding voor de groote invasie in; Normandië, waaraan trouwens ook de „Mecklenburg" heeft deelgenomen, de laatste onder Hollandsche vlag en met een Hollandsche bemanning. De „Koningin Emma" heeft nog de eer genoten de Itali aansche vloot na de capitulatie van Italië te mogen „opbren gen" naar Gibraltar. Het tele gram aan de Britsche Admira liteit. dat deze vloot veilig eis wel in Gibraltar voor anker lag, is dan ook van de „Em ma" verzonden! Maar daarmede was het Tiag niet uit. Na een grondige rel paratie en uitrusting voor de tropen gingen de „Beatrix" en de „Emma" nog naar de Oost, waar weer voor de eva cuatie werd gevaren tot ein delijk de thuisreis weer kon worden aanvaard. En nu liggen de schepen weer in de Nederlandsche havens: de „Beatrix" werd op de „Schel de" gerepareerd en vaart nu voor Regeeringstransporten tusschen Rotterdam en Enge land. met de „Oranje Nassau'" gaat de „Zeeland" tijdelijk van den Hoek in nachtdienst op Harwich varen en de „Konin gin Emma" en de „Mecklen burg" liggen nog in het dok, resp. in Vlissingen en Rotter dam. Vooral de „Emma", die op de rivier bg Saigon op een mgn stiet, behoeft nog een grondige reparatie, maar toch zal de Mij., welke wel zeer gelukkig is geweest vier van haar vgf schepen te mogen be houden. reeds het volgend jaar weer over drie schepen kunnen beschikken: de „Mecklenburg" dan speciaal ingericht als dag boot op Engeland evenals la ter de „Koningin Emma", de ..Oranje Nassau" als reserve, terwijl de „Beatrix", die in Oc tober. na haar tijdelijken dienst als nachtboot op Harwich t.e hebben vervuld, weer in Vlissin gen zal terugkeeren, door een grondige verbouwing speciaal geschikt zal worden gemaakt voor kruistochten met reisver- eenigingen e.d. DE TOEKOMST- „Onze eerste taak is te zor gen,, dat we de schepen weer In orde krijgen.'' aldus eindigde de heer Kuijck zijn uiteenzet tingen. „Wat er dan zal ge beuren weet ik nog niet. Zal de „Zeeland" na3r vlis singen terugkeeren? Dat zal ook afhangen van Vlissingen zelf, d.w.z. van den toestand van de haven, en, ver der van tal van andere fac-, toren. De Regeering zal zic-U moeten uitspreken, de Spoor wegen moeten er het hunne toe bedragen en het internationale verkeer zal weer over Zeeland geleld moeten worden! Maar eerst moeten de sche pen er zijn; anders hoeft er niet eens gepraat te worden". Deze woorden van een der di recteuren van de „Zeeland'* zullen een aansporing moeten zijn voor elke instantie en iede re persoon, die hierin eenigen invloed heeft, alle krachten voor den terugkeer van de ,Zeeland" in te spannen. Vlis singen heeft veel geofferd voor de bevrijding van Nederland, het heeft den plicht zelf al het mogelijke te doen om zftn toekomst te verzekeren, maai* het heeft ook het recht te ver langen, dat het daarbg zonder eenig voorbehoud zoo krachtig mogelijk wordt gesteund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1