De man zonder geheugen UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche S ZEEUWSCH-VLAANDEREN hout- Stijgend vervoer op de Zeeuwsche Veren PROFESSOR OF BOEKDRUKKER? Twee vrouwen vechten om een echtgenoot. Binnenkort wordt te Florence opnieuw begon nen met een geruchtma kend, zeer byzoruler proces, dat in 1931 in eerste in stantie werd afgesloten. Van de rechters wordt hier Salo- mo's wijsheid verwacht Op een regenachtigen avond van het jaar 1927 zag de be waker van een kerkhof te Turyn, een man, die in een totaal versleten militaire uni form tusschen de graven rondscharrelde. Het bleek hem, dat de man geestelijk niet normaal was Hy werd later naar een krankzinnigenge sticht overgebracht, waar men tot de conclusie kwam, dat de onbekende, die geen enkel papier bleek te bezitten, aan geheugenstoornis leed. Ten slotte ging men over tot de publicatie van zyn portret in de bladen, hetgeen tot gevolg had, dat zich twee dagen la ter mevr. Canella by den di recteur van het krankzinni gengesticht aanmeldde. Zij deelde mede de echtgenoote te zijn van professor Canella uit Verona met wien zij voor den eersten wereldoorlog drie jaar getrouwd was geweest en uit welk huwelijk twee kin deren waren geboren. Haar man moest in dienst en na afloop van den oorlog hoorde mevr. Canélla, dat hy als ka pitein in Macedonië verdwe nen was. Verdere by zonderhe den waren niet bekend en zij ontving een staatspensioen. Toen mevr. Canella met den man, die zijn geheugen had verloren, we«rd geconfronteerd, herinnerde hy zich niets. De vrouw was er echter zonder voorbehoud van overtuigd, dat hij haar verdwenen echtge noot was. Ook zijn vrienden herkenden hem en zoo keerde hij naar de echtelijke woning in Verona terug. Weliswaar kwam daar het verdwenen ge heugen niet weer, maar het echtpaar leefde verder geluk kig met elkaar. de tweede vrouw Maanden gingen voorbij. In Florence begaf vrouw Bruneri zich naar de markt om haar bescheiden inkoopen te doen. Een kool werd in een oude krant gewikkeld. Thuis ont dekte ze, dat er een foto van een man in stond, die de vrouw onmiddellijk als haar tijdens den oorlog verdwenen echtge noot herkende. Het was de boekdrukker Bruneri, die we gens diefstal eenige maanden gevangenisstraf moest onder gaan, waarvan hij echter toen hij in dienst moest, uitstel had gekregen Ook vrouw Bruneri ging naar het krank zinnigengesticht om daar te ervaren, dat de man, die zij de hare noemde, reeds naar zijn vrouw en kroost was terugge keerd. Ze vond hem daar in een elegante omgeving, waar ze echter ijskoud en hooghar tig werd bejegend. De man, die zijn geheugen had verlo ren, herkende haar niet. Vrouw Bruneri bracht de zaak voor het gerecht. In Florence hadden de vroegere collega's den onbekende als Bruneri herkend. De rechter lijke colleges kwamen tot het oordeel, dat de man niet prof. Canella, maar Bruneri was. Ze meenden, dat hij z'n geheugen wel weer terug had gekregen, maar dat bij liever de professor in ruste Canella, dan den wegens diefstal ver oordeelden Bruneri wilde zijn. De diefstallen werden echter als verjaard beschouwd. De zaak kwam tenslotte voor het Hooggerechtshof te Rome, dat den onbekende eveneens als Bruneri kwalifi ceerde en hem gedastte naar zijn wettige vrouw te Floren ce terug te keeren. Hij deed dit echter n::t; hij bleef zich als de echo-moot van mevr. Canella beschouwen, die drie kinderen van hem had gekre gen. Daar een proces wegens bygamie dreigde, week het gezin naar Argentinië uit. Nu, na het einde van den tweeden wereldoorlog, is be kend geworden, dat Canella- Bruneri in 1945 is gestorven. De kinderen van dit merk waardig gezin zijn groot ge worden. En nu begint opnieuw een proces wie de rechtmatige erfgenamen van Canella zyn. Vrouw Bruneri die zich als wettig erfgenaam beschouwt, verlangt haar deel voor zich en haar kinderen.En ook de anderen eischen hun rechten op. Met groote belangstelling wordt de afloop van dit hoogst merkwaardige proces afgewacht. Levp-t Nederland onvoldoende vlas aan België Er heerscht momenteel in België een tekort aan stroovlas. De uitvoer van Nederland en Frankrijk is absoluut onvol doende. Indien de Belgische import niet vergroot kan worden, zal België het volgende jaar 50.000 ha moeten beplanten. Amerikaansche ravitaill xering van Antwerpen „De Gazet" verneemt, dat de Amerikaansche bezettings. autoriteiten de ravitailleering hunmer troepen in Duitschland over Antwerpen zouden leiden in plaats van over Hamburg en Bremen. Een eerste overeenkomst zou loopen tot in 1947, terwfll een verlenging van 7 jaar zeer waarschijnlijk zou worden ge acht. Kief in hooger beroep. C. F. Kief, die wegens vrij- heidsberooving van het Natio- naal-Frontlid Jansen is ver_ oordeeld tot een voorwaarde lijke hechtenisstraf voor den tijd van 3 mnd. met een proef tijd van 1 jaar, is in hooger be roep gegaan. Beroep van Michailowitoj afgewezen. Het presidium van de Na tionale Vergadering van Joego slavië heeft, het beroep van ge neraal Michailowitsj afgewezen TRIBUNAAL TERNEUZEN. Dames staan terecht en weten van niets. Een heele waschlijst. Nieuwe vredes conferentie In Indlë. De correspondent van de Chicago Sun", meldt zijn blad uit Londen, dat de Britsche regeering, ten einde een einde te maken aan de huidige im passe, overweegt Nederland- iwhe en Indonesische leiders uit te noodigen voor een. nieu- we vredesconferentie onder voorzitterschap van Lord Kil. /earn, en waarsrhynlyk aan boord van een schip in de Ne- (lerlandsch-Indische wateren. Stakingen in Iran, Canada en Triëst. COMMUNISTEN IN EGYPTE GEARRESTEERD. Opnieuw zyn in Egypte een honderdtal communisten ge arresteerd. De regeering acht ï|et bewijs geleverd, dat zy opdracht uit het buitenland ontvingen om het tot stand komen van een verdrag met Engeland te saboteeren. In Zuid-Perzië zijn 100.000 arbeiders in staking gegaan. Z\i beschuldigen de Anglo- Iranion Oil Company van inmenging in binnenlandsche aangelegenheden. De trans- portmidelen van deze mij hebben zij ln beslag genomen. Ook in Canada is een nieu. we staking uitgebroken, waar bij 14.000 staalarbeider8 zyn betrokken. In Triëst is opnieuw onrust verwekt, doordat 6000 arbei ders op de scheepswerven het werk nebben neergelegd. Michailowitsch ter dood veroordeeld. Michailowitsch, de voormalige leider der Tsjetniks in Joego slavië is in Belgrado ter dood veroordeeld op grond van col laboratie met de Duitschers. Met hem zyn 23 andere be klaagden, waaronder 3 voor malige ministers van de uit. geweken regeering in Londen schuldig "bevonden. Het Hof achtte bewezen, dat de Britten cn Amerika nen den generaal hadden aan gespoord tegen het eoramu- Zittlng van Maandag 15 Juli. De 25-J. telefoniste van de P.T.T. te Terneuzen, Aaltje L. F. Meeusen, was lid van de N.S.B., inde contributie van de leden, lid van de N.S.V.O., het N.A.F., de N.V.D, en van den Nat. jeugdstorm, waarvan zy streekmeisjesleidster was; zy ging vriendschappelijk om mei Duitschers, speciaal met de Ord- nungspolizei en kwam meerma len op het bureau van den Si- cherheitsdienst. Zij bekende en verklaarde er toe gekomen ts zijn op aan dringen van haar vriend, een Dultscher. Haar ouders waren er fel tegep en bleven liever on kundig van haar lidmaatschap, zy stond echter zoo onder sug gestie van die moffen, dat zy de „partij" niet.durfde te verlaten. Zy verklaarde, nooit menschen te hebben verraden. Integen deel. zy heeft vaak haar bemid deling verleend om anderen te helpen. Mr. Kuipers achtte besch. een slachtoffer van huiselyke omstandigheden. Door inkwar tiering is zy verliefd geworden, met alle gevolgen van dien. Daar besch. reeds 22 maanden geïnterneerd, verzocht pi. haar invrijheidstelling. Na raad kamer voldeed het tribunaal aan dit verzoek. EEN FAMILIE VAN IDEALISTEN. De 23-J. apothekersassistente Suzie G. Kryncn, uit Oostburg, was sympathiseerend lid van de N.SB., collectante voor W. H., jronkte met het N.S.B.-insdgne, „Vova" en „verkeerde" na tuurlijk met een Duitscher. Zy werkte als typiste op het N.S.B.- kringhuis te Middelburg en ging tenslotte als verpleegster van het Duitsche Roode Kruis naar Duitschland. Ook zy bekende, doch was, evenals haar ouders en broer, lid geworden uit angst voor het communisme. De heer Nauta en dochter hebben verklaard dat Suzie hen heeft aangegeven by de Gesta po, wat besch. ontkende. Zy heeft ook nog gewerkt op het distributiekantoor te Oost burg en zou toen gezegd hebben, dat ook het personeel maar eens moest gaan spitten, waarop kort daarop dit bevel werd g< Ook dit ontkent besch. In Sept. 1945 is zy uit Duitschland teruggekomen er heeft zich toen voor internee- ring aangemeld. Mr. Klirtz noemde dit meisje een idealiste en verzocht geen verdere interneering op te leg gen. De 47-j. Ja. El. Beerends- Verplanke te Sluis, thans geïn terneerd, was ook lid van de N.SB. en den N.V.D. werkte in het N.S.B.-café Hitier te Sluis, maakte propaganda voor de N.S.B., las „Vova" en waschte voor de moffen Ook deze vrouw toonde zich thans de onschuld zelve en zag nu wel ln verkeerd gehandeld tc hebben. Tegen het eind der be zetting is zy naar baar man ge gaan, die in Duitschland werk te. 't Liefst zou zij nu maar vrijgelaten worden. ZIJ WERD ER BETER VAN. De 52-j. hoteUioudster M. M. Maerman-v. Hyfte. te Honte- nisse, zou geregeld Duitschers in haar huis hebben ontvangen waar door de Russische militai ren in Duitschen dienst meer malen drinkgelagen zyn gehou den. Verder zou deze vrouw te gen abnormaal, hooge pryzen maaltyden en logies verstrekt hebben aan onderduikers, die zich by haar schuil hielden. De getuigenverklaringen wa ren voor besch. niet erg fraai, doch besch. ontkende ten stel ligste te hooge prijzen gevraagd te hebben. De normale prijs was 5.50 per dag, doch de onder duikers verteerden ook veel meer. De hoofd controleur van den C.O.D., do heer Pressing, die ongeveer een jaar by besch. in huis is geweest, verklaarde dat besch. Integendeel zeer goed voor de onderduikers is geweest en ook anderen heeft geholpen. Besch. is 5% maand geïnter neerd geweest. Mr. F. Adrlaanse hield een uitvoerig pleidooi cn vroeg ten slotte vervallenverklaring van de beschuldiging. Voor deze zaak u'.-spraak Zaterdag 20 Juli. Tenslotte stond terecht de 35- Sara S. Dieleman-Daansen te Oostburg. thans geïnterneerd. Zy was sympathiseerend lid van de N.S.B. en ontving veel Duit schers en Iï.8.B.'ers in haar huis- Besch. vond haar houding niet zoo erg, maar de voorz. leg de haar een aantal foto's voor, die duidelijk haar houding de monstreerden. Mr. Terwoerdt verzocht geen verdere interneering op te leg gen. Uitspraak in deze zaken op Maandag 29 Juli a.s. UITSPRAKEN. R. A. Dekkers, Waterlandkerk je: Beschuldiging vervallen ver klaard. R- v. d. Kieft, Sa» van Gent: ontzetting rechten. Ha. v. d. Heuvel-Erasmus. Breskens: ontzetting rechten met onmiddeliyke invrijheids- stelling. El. van Vel zenKey mei. Breskens. thans geïnterneerd interneering tot 15 October '46. ontzetting rechten. Am. Co. Scherbeijn—Blank man. Breskens: ontzetting rech ten. met onmiddellijke invry- heidsstelling. A. D. v. Daimme, fruitteler te Hontenisseverbeurdverkl. vermogen tot f 5000 en radio toestel ontzetting rechten A. J. Koene, fabrieksarbeider, Sas van Gent: verbeurdverkla ring radiotoestel; ontzetting rechten. D. de Kubbcr. koopman. Ter- neuzen: interneering tot 15 Ja nuari 1947; ontzetting rechten J. Tollenaar, sluisknecht, Ter- neuzen: verbeurdverklaring ra diotoestel; ontzetting rechten; met onmiddellijke invryheids- stelling. Janna Faas, 22 J.. Axel: ont zetting rechten, met onmiddel lijke invrijheidsstelling. Zwitsers bezoeken Walcheren. Door de Ned. Spoorwegen wordt dezen zomer voor Zvvit- sersche reizigers, die Neder land willen bezoeken, een rond reis van een week georgani seerd, waarby o.m, een bezoek aan Walcheren gebracht wordt. Maandag j.l. bezocht een ezelschap van ongeveer 30 witsers per bus Westkapelle en Vlissingen en het veelal nog woeste land van Oost- Walcheren. De verwoestingen maakten diepen indruk op het gezelschap. Dit bezoek zal in Juli en Augustus nog door een 8-tal soortgelyke excursies gevolgd worden. Amsterdamsch Tramkoor gearriveerd. Met een vertraging van bijna 3 uur, kwam Maandag avond om ongeveer 10 uur de Rotterdamsche boot aan, die het Trar.koor „Kunst en Broederschap" uit Amsterdam naar Middelburg bracht. Een hoeratje van het talry- ke publiek en tromgeroffel van de SignaaLafdeellng van „Achilles" verwelkomden de gasten vanaf de kade. In optocht met de Signaal- afdeeling voorop, ging het ver volgens naar de Markt, waar het gezelschap ontvangen werd door den burgemeester en zyn echtgenoote. Daar het inmiddels volko men donker was geworden werd er een auto gerequireerd die met zijn koplampen het terrein van de plechtigheid .„bijlichtte". Zoowel de heer H. Harmsen, de voorzitter van „Kunst en Broederschap", als de heer M J. de Jager, voorzitter van de Vereeniging „Zeelandia" te Amsterdam, dankten in enkele woorden voor de ontvangst. Het koor deed dit, op zijn manier, n.l. door, ondanks het late uur, onder leiding van den heer K. Böne alvast een zeer verdienstelyijk nummer uit zijn repertoire te brengen: „De gravers" van Iz, J. Olman Een voorproefje dat naar meer smaakt. Zeeuwsche Zangersbond bestaat 50 jaar. De Zeeuwsche Zangersbond Zang Veredeld" viert dit jaar naar 50-jarig bestaan. Dit zal geschieden door een zang concours. dat op 20 Juli '46 te Kortgene gehouden zal worden. Aan dit concours zal worden deelgenomen door 15 vereeni gingen, Het is het eerste con cours, dat na de bevrijding gehouden wordt. Zeeuwsche helden redden hun makkers. In de kazerne van Geertrui- denberg bevindt zich momen teel de sergeant-majoor Don zen uit Goes. Donzen heeft een belangrijk aandeel gehad in het mynopruimlngswerk rond Roermond. Zijn vinding, rijkheid grenst aan het onge- loofelyke, speciaal zijn „mine- feeling". Tijdens het opruimen van een mijnenveld- werden drie van zyn mannen zwaar gewond. De toestand was zeer gevaarlijk, maar Donzen wist nen één voor éen uit het mij nenveld te brengen. Daarna ruimde hy verder zelf het heele mijnenveld op. Een andere Zeeuwsche my- nenruimcr, Bas Burken, uit Hansweert, merkte op zeke ren dag. dat hij boven op een myn stond. Met groote tegen woordigheid van geest bleef Burken op de mijn staan en riep de mannen in de buurt toe dekking te zoeken. De myn ontplofte. Burken verloor een been, maar door zijn zelfopoffering heeft hy verschillende van zyn mak kers het leven gered. Onlangs werd Burken hier voor geridderd met den bron zen Leeuw. Domburg presenteert zich. Domburg heeft getracht met het seizoen gereed te zyn is geslaagd Wel is waar kan het nog niet datgene aan bieden, waardoor het voorheen zoo gezocht was, doch zijn pogingen naar herstel komen in de bereikte resultaten wel tot uitdrukking. Ofschoon een oorspronkelijk beoogde alge- heele restauratie van het bad paviljoen nog niet mogelijk bleek ter oorzake van de groote beschadiging, heeft men ;och bytyds een gedeelte kun nen openen, zoodat onlangs zelfs 180 heeren polderbestuur.' ders konden worden ontvan gen. Voor het eerst sinds de stichting van het badpavil joen is dit ook als restaurant toegankelijk gesteld, waaraan behoefte is ontstaan door het ontbreken van hotels. Voor- loopig is dan ook de bepaling opgeheven dat inwoners van Domburg en aangrenzende ge meenten lid moeten zijn om toegang te hebben. Het zeebad is geopend. De Domb. Zeebad-inrichting heeft slechts 4 stranden gereser veerd, zoodat er zoowel in 't W. als in 't O ruimschoots gelegenheid wordt gegeven tot baden zonder betaling. Van gemeentewege zyn de stran den van obstakels gezuiverd, de boulevard is begaanbaar gemaakt, ruïnes en vaalten zyn zooveel mogelijk opge ruimd, een behoorlijke toe gang naar het strand ligt in het plan. Op het badstrand is als van ouas toezicht, bad koetsen en vaste cabines wer den geplaatst en er is ook weer gelegenheid om een strandstoel te huren. Al met al bewyst onze badplaats een streven naar den ouden luis ter. Gelukkig zyn de bosschen er ook nog! Jammer, dat er nog niet genoeg plaats is om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Ze geven niettemin hoop voor de toekomst. waterschaps benoemingen. Benoemd tot: dykgraaf van den Oud Kortgenepolder. I. van Maldegem te Kortgene; hoofd ingelanden van het waterschap Schouwen. C. Steur te Noord- welle en W. Padmos te Dui vendyke. Zeeland-jubilarissen gehuldigd. In het Strandhotel te Vlissin gen vond Maandagmiddag een groote reünie van het personeel van die Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" plaats, waarby een 28-tal leden van dat personeel, diie gedurende de oorlogsjaren hun veertigjarig jubileum be reikten, op eenvoudige wyze werden gehuldigd. Een van de directeuren, de heer H. J. v. d. Roemer, sprak de jubilarissen toe en bracht him hulde en dank voor de wy ze, waarop zy gedurende bijna een menschenleven met groote plichtsbetrachting en trouw hun krachten aan de „Zeeland" heb ben gegeven. Namens de direc tie bood 8pr. daarby 'n stoffe- ïyk blijk van waardeering aan, gehuld in de gebruikelijke en veloppe. Een driewerf hoera op deze Jubilarissen en op de maatschappij zelf bezegelde de ze woorden, waarna een der oudste ambtenaren, de heer L. F. Haverman, namens de ge- huldigden dankte en daarbij nog enkele herinneringen uit het verleden ophaalde. Deze huldiging betrof de vol gende leden van het Zeeland- personeel: J. F. Berting, A. C. Bok. A. Brasser, J. Brock, D. J. de Graaf, L. F. Haverman, W. v. d. Hoek, L. Hubregtse, J. Janse, A. J. Kaimermans, W. v. d. Kop, P. H. Kuyt, P. Lenaerts, W. Luwema, H. Marchand, L. Mey ers. P. P. de Nooyer, L. J. Pe tiet, F. J. Ploegaert, M. Prince, A. P. Risseeuw, A. H. Robers. J. H. Schipper, J. J. Versluys, J. J. Wissekerke, J. M. v. Zalen, H. Zeeveld en W. Zevenhuizen. Voorts herdacht de heer de Roemer de gevallenen van de ..Zeeland", nl. den heer K. G. Brons, directeur der Mij. die in een concentratiekamp stierf, den kwartiermeester F. C. Meijer, den olieman J, Polder man en den stoker J. v. Schaik die tengevolge van directe oor logshandelingen om het leven kwamen. Spr. bracht ook hulde aan den heer Noest, die. bygestaan dcor den heer v. d. Hoek. in Londen de belangen van de Zeeland" op uitnemene wyze behartig de en voorts aan den heer H I. van Rosevelt en mej. Spits, die te Vlissingen de dagelyksche leiding onder zeer moeiiyke omstandigheden voerden. VERANTWOORDING STICHTING 1940—1945. De vierde verantwoording; van de collecte van de Stich ting 19401945 in Zeeland luidt als volgt- Totaal vorige verantwoor. ding 89.953,69. Biervliet 18,10; Brouwersh. ƒ1.119,25, Dreischor f 357,50, Grijpskerke 245,50, Heinkensz. 200,60, kapelle f 1.726,66, Kattendijke ƒ102,20, Kloeiinge ƒ547,67, Kruiningen 220,45, Nieuwer- kerk 688,25, Noordgrauwe ƒ743,85, Oudeland e 361,50, Ouwerkerk 300,10, Sluis 516.15. Terneuzen 5.772 93, Zierikzee ƒ3.354,41, Zuidzande 390,45. De totale opbrengst van de collecte is ƒ106.949,26. Burgemeester van Waterlandkerkje benoemd. By K B. van 6 Juli is, met ingang van 16 Juli, de heer M. J. Verbrugge benoemd tot burgemeester yan Waterland- kerkje BURGEMEESTER VAN OOSTBURG. Volgens de Staatscourant is by K. B. van 6 Juli, met ingang van 16 Juli a.s. Mr. K. Hoekze- ma benoemd tot burgemeester der gemeente Oostburg Breskens GEMEENTERAADS VERGADERING. De tydelyke gemeenteraad van Breskens kwam Vrydag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J A. Eek- Adhaesie wordt betuigd aan een verzoekschrift van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in O. Zeeuwsch Vlaanderen en van de Ver. van Burgemeesters. Secreta rissen en Ontvangers in W. Zeeuwsch Vlaanderen, waarin bij den M. iterraad wordt aangedrongen op: 1. den aan leg van een nieuwen ver keersweg voor modern snel verkeer tusschen Philippine Isabellasluis, de eenige verkeersader tusschen Oost- en West_ Zeeuwsch Vlaanderen; b. ter beschikking stelling voor het personenvervoer in Zeeuwsch Vlaanderen van een twintigtal moderne autobus sen (geen bellen wagens) De heer de Visser vraagt of er niets gedaan kan wor den om het geschorste hoofd van de openbare school aan de Nieuwe Sluis in zyn functie te herstellen. De voorz. zegt dit toe. Voor den aanleg van ©en gemeentelyk sportterrein heb ben B. en W. het oog laten vallen op een perceel bouw land van slechte kwaliteit, achter de boerderij van C. Manneke, kortgeleden door de D.U W. geëgaliseerd. De Cen- NOG ALTIJD SLECHT MATERIAAL VOOR DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Toch steeds verbetering. NOG steeds hebben de Prov Stoombootdiensten te kampen met te weinig en minderwaardig materieel. En het simpele op gang hou den der veren brengt reeds moeilijkheden met zich mee. Zoo moest tengevolge van ketel- en machinestoornissen het s.8. „Lekstroom" van de iy_n VlissingenBreskens eenige malen uitvallen en op 29 Mei liep het motorschip „Koningin wilhelmina" ver moedelijk door een defect aan de stuurmachine, op de steen- glooiing by Perkpolder, waar door roeren en schroeven aan een der stevens werden bev- schadigd, zoodat daarna in de haven telkens omgezwaaid moest worden. In plaats van dit schip heeft men thans de beschik king gekregen over de stoom- pont „Dordrecht" van het Moerdykveer, waarmee het vervoer op de lijn Kruiningen- Perkpolder wordt verzorgd, zoodat de „Koningin Wilhel mina" uit de vaart genomen en hersteld kan worden. VERMEERDERING PER SONENVERVOER Ondank» deze onvermijde lijke tegenslagen is het ver voer op de veren zeer sterk in omvang toegenomen wat het aantal passagiers betreft. Het autovervoer is op som mige veren nog zoer beperkt of geheel onmogelijk. Hierbij geven wy de cyfers voor het vervoer over de eerste vijf maanden van dit jaar en ter vergelijking de cijfers over overeenkomstige tydperken van 1938, 1939, 1940. Op de lyn VlissingenBres. kens werden vervoerd in 1938: 84.164; in 1939: 98.056; in 1940: 103.980 en in 1946: 201.138 passagiers. KruiningenPerkpolder in 1938: 30.514; in 1939: 35 549: in 1940: 45.494 en in 1946: 157.554. KortgeneWolphaartsdyk in 1938: 51.972; in 1939: 58.012; in 1940: 41.732; in 1946: 67.123. VeereKamperland in 1938: 8 017; in 1939: 9.019; in 1940: 9.932 en in 1946: 18.323. Voor de lyn ZierikzeeKat- sche veer waren de cyfers over 1938 niet voorhanden, in plaats daarvan werd het aantal over de 5 eerste maanden van 1936 genomen: 16.317; in 1939: 17.949; in 1940: 13.325 en in 1946: 33.480. DE AUTO'S Wat het autovervoer be treft luiden de overeenkomsti ge cijfers voor Vlissingen— Breskens: 15.003; 16.765; 13.566 en in 1946 9.469 Voor Kruiningen—Perkpol der: 6106; 7.664; 5.963 14.629. Voor KortgeneWolf aarts dijk: 8.658; rO 052; 6.870 5.777 en voor ZierikzeeKat- sche veer 1.767; 2.404; 1.317 en 634. Op het veer Kamper land—Veere worden geen auto's vervoerd. Onderdehand werd aan het herstel van havens en sche pen gedaan wat mogelyk is. De hoofdaanlegplaats te Perkpolder zal waarschynlyk na een maand gereed komen; de haven moet nog worden gebaggerd De provinciale aanlegplaats te Vlissingen zal worden ge licht. Met het herstel van de .Prinses Irene" werd daaren tegen eenigen tegenslag onder vonden, waardoor dit schip niet voor eind Augustus in de vaart zal komen. Ook de motorschepen „Prins Willem I" en „Oosterschelde" zullen door de vertraagde af levering van onderdeelen minstens 6 weken later vaar klaar komen dan werd ver wacht. De omstandigheden, waar onder het herstel van de veer. diensten plaats moet vinden zijn allesbehalve eenvoudig. Men doet echter wat in de gegeven omstandigheden mo gelijk is. En zoo komen we eiken dag weer een stapje dichter by den voor.oorlogschen toe stand op onze Zeeuwsche wa teren. trale Dienst voor Bouw. er Woningtoezicht en gemeente, werken zal de mogelijkheid nader uitwerken. Naar aanleiding van de ge. voorde correspondentie, betref fende de kwestie over al- of niet vertrek der fa. van Melle voelt de heer Carels zich ge roepen, uiting te geven aan zyn teleurstelling over het feit, dat de regeering zyns. inziens deze zaak, die voor Breskens er op of er onder beteekent, zoo weinig serieus behandelt. In de vacatures aan de o.l. I worden resp benoemd: Mevr. KeijmelSuwijn in de vacatureKoster en de heer d. Does te Goes in de va cature—de Pauw. De heer de Vuyst acht de plaats van de te bouwen ambtenaarswoningen aan den Achterweg ongelukkig. Hij vraagt verder of er t.z t. één van kan gereserveerd worden voor den havenmeester. Er wordt kennis gegeven van de samenstelling van een plaatselijke verkavelingscom missie, die adviseert over de nieuwe toewijzing van bouw gronden in de gemeente, dat deze zijn onteigend. In bovengenoemde commissie heb ben zitting: de burgemeester als voorzitter en als leden de heeren F. A. van Male, P. J. Notebaart en T Verschoor. Gewezen wordt ook op het nuttige werk, dat de Neder, landsche en Tsjechische stu denten verrichten, door het weder in orde brengen van het plantsoen op het Spuiplein. Een firma uit Boskoop zal gratis voor de noodige be planting zorgen. De loonen van het vrijwil lige brandweerpersoneel wor den van 0.75 op 1.25 per uur gebracht. Retranchement VEEDIEVEN GEPAKT. De politie te Retranchement is er in geslaagd de dieven die vee van de Wed. la Gasse sta len op te sporen en te arrestee ren. Zooals men vermoedde was het vee in de Hazegrasstraat. (gem. Knocke). op een vracht auto geladen. De auto was af komstig uit Maldeghem. Spoe dig bleek dat een persoon uit Westkapelle by den diefstal betrokken was en het duurde toen niet lang of de politie had het spoor gevonden dat naar Zomergem leidde. In die ge meente werden de koeien in een weide terug gevonden. Er werd overgegaan tot arrestatie van zes Belgen, terwyi de hoofddader de 23-jarige Neder, lander P. van Grol, uit Cad- zand. bleek te zyn. Deze was echter op reis gegaan, wellicht was hem de grond onder de voeten te warm geworden. Toen hy vorige week in Cad- zand terug kwam. arrest Derde de politie hem. Hij legde een volledige bekentenis af. Biervliet AANBESTEDING. Maandagmiddag werd te Bier vliet op het gemeentehuis aan. bes,eed het bouwen van 6 ar. bei ders woningen en 2 midden, standswoningen voor de ge meente Biervliet. Ing'-schrevao werd dcvri NIPPERS De tydelyke hulpcommies J. de Feijter is met ingang van 15 Juli 1946 overgeplaatst van Retranchement naar LJzendtj- ke. Tegelijkertyd is de tydely ke hulpcommies A. Bracke te LJzendyke overgeplaatst naar Retranchement. Mej. K. Vercouteren, onder, wijzeres aan de Openbare La gere school te Retranchement, heeft ontslag aangevraagd per 1 September a.s. Tot organist by de Ned, Herv. gem. te Souburg is be noemd de heer Hekhuis, die ook dirigent van het Herv. kerkkoor is. De collecte voor het Prins Bernhard Fonds bracht in Koude kerke een bedrag van 128.— op. In de bestuursverkiezing van den bond van Land- en. Tuinbouwartikelen, die te Ka pelle vergaderde, werden ge kozen de heeren C. v. d. Plas- sche. penningmeester. C. Sinke, secretaris en C. Slabbekoorn. Zaterdagavond bracht de muziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" te Kattendyke een serenade aan het echtpaar M. VisserVerberkmoes ter gelegenheid van zyn 30-jarige echtvereeniging. Daarna gaf de vereeniging onder groote be- haar tweede zo- 1. Bouwonderneming „LJzen dyke" voor 113.950, 2. N. W. en L. Wassenaar i Co. te Wassenaar voor 116.000,—. 3. Mannaerts' Aannemersbe_ drijf te Hulst voor 116.200. 4. West Zeeuwsch-Vlaamscha Aannemers. en transport onderneming „De Wilde" te Oostburg voor 117.240, 5. J. van Dam me te Honte nisse voor 118.000, 6. Paridaen en Co. te St. Kruis voor 120.000, 7. L. L. Martens te Hoofd plaat voor f 122.900, 8. Gebr. Van Steenberge te Philippine voor 127.800, Gunning aangehouden. "^ostburg KATHOLIEKE LANDDAG. Ruim drieduizend personen namen Zondagmiddag te Oost burg deel aan den Katholieken Landdag. Deken L5evegoed uit Oostbur0" sprak een openings woord. De bisschop van Breda, mgr. Jos. Bacten, sprak er in een brief zijn spijt over uit ver hinderd te zijn den landdag bij te wonen en schonk den deel nemers zijn zegen. Als spreker traden op deken Lievegoed, de heer Alb. Locke- feer, lid van Ged. Staten, uit Hulst, en pater Bonifaclus O.M. C. uit Rotterdam. Onder groot enthousiasme werd mededeeling gedaan dat telegrammen van hulde en trouw waren verzonden aan H. M. de Koningin, den kardinaal aartsbisschop. mgr. Hopmans en mgr. Jos". Baeten. HET AMSTERDAMS CHE TRAMKOOR ZAL WEST Z.. VLAANDEREN BEZOEKEN. Zaterdag a.s. zal het Am_ erdamsche tramkoor een be zoek brengen aan West Z. Vlaanderen. 's Middags om, streeks 5 uur zal dlfc 120 man sterke zangkoor te Oostburg een openluchtuitwcering geven, waarna he tkoor vermoedelijk ook eenige zangnummers ten fehoore zal brengen op de innenplaats van 't ziekenhuis. 's Avonds 8 uur volgt dan een concert in de gymnastiek zaal van de R.H.B.S., na afloop waarvan het groote gezelschap weer naar Amsterdam zal te- rugkeeren. Uitgevoerd zal worden het volgende programma: 1. Exe Quomodo. Handel. Ter nagedachtenis aan hen, die gevallen zyn voor de bevryding van Nederland. 2. L'Orgue, L. de Rillu. 3. Hosanna Filio David, Israel J. Olman. PAUZE. 4. De Bruid, M. J. den Hertog. 5. 't Geuzenvendel op den Thuismarsch, Fred. J. Roeske. 6. De Ruine, Ludwig Felix Brants-Buijs. 7. Ons Hollandsch, Bern. Zweera»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10