PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Te Parijs werd toch een stap op den weg naar den vrede gezet Vandaag Tienjarenplan voor onze vloot Laatste nieuws Zeeuwsche Snippers Zeeuwsche boeren klagen hun nood UIT DE PROVINCIE. WALCHEREN Hoofdredacteur O. ("ert redactloneele medewerking /an dr. W. H. Beekenkamp). Uigave. Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Dra*. p. van de Velde Ir- Vlissingen. Commissie van BIJsiand t J. L. van Leeuwen, Ds.ML.W- Schoch. Vl.s- elngen. Verschijnt daïelljk», teh«l™ °P z«"' on feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 16 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 163 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie t 2.— Bureaux gevestigd te J/lMsIngen Walptraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 28. tel- 2077 en 2924. Üocb Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat i. Postrekening nr. 359300 p.Z.C.. Middelburg. Ongetwijfeld heeft Molotov de meeste concessies gedaan, al heeft hij bitter en tot het einde toe gestreden en door voortdurende obstructie den terugtocht zoo goed mogelijk gedekt. Zijn aanvankelijke eischen op vèrgaanden in vloed in de Middellandsche Zee heeft hij moeten opgeven. Ook Bevin en Byrnes hebben tenslotte niet het volle pond bereikt en in dit verband moet met eere de naam worden genoemd van Bidault. Onvermoeid heeft hij bemid deld en het i8 zeer zeker voor een groot deel aan hem te danken, dat telkenmale een brug kon worden geslagen over de kloof, die de andere ministers scheidde. Het in Teheran en Jalta opgetrokken gebouw van samenwerking tusschen Oost en West heeft het laatste jaar veel kraken en scheuren vertoond. In het Palais du Luxembourg werd bewezen, dat men bereid is door wederzijdsche concessies een breuk te vermiden. Dat is de groote winst van Parijs. De conferentie is dan ook, zooals Byrnes zei, een belang rijke schrede voorwaarts ge weest op weg naar den vrede. Hel Wereldgebeuren IN ROME WERD OP DE FRANSCHE DRIEKLEUR GESPUWD. Bidault als bemiddelaar. Het ontbrak bij den aanvang van de ministersconferentie te Parijs niet aan ongelukspro feten. Reeds twee keer, vorig jaar in Londen en in Mei van dit jaar in Pargs, was een bijeenkomst van de groote vier op een mislukking uitge- loopen en het lag in de lijn der verwachting, dat ook de derde keer weinig resultaat zou opleveren. Dit temeer, daar vlak voor de conferentie de drie ministers redevoerin gen hadden gehouden, waaruit viel op te maken, dat zg star en strak aan hun standpunt vasthielden. Aanvankelijk leek het of de pessimisten gelijk zouden krijgen. Bij de behandeling van de Italiaansche herstelbe talingen werd urenlang over allerlei onbelangrijke bijzaken gedebatteerd, er vielen scher pe woorden over en weer en er scheen weer geen schot in te komen. Al belandde men telkens ia een impasse, toch werd langzaam maar zeker over elk punt van de agenda een compromis bereikt. Alleen de besprekingen over Duitsch- land en Oostenrijk beperkten zich tot diplomatiek terrein verkennen, zonder dat beslis singen werden genomen, be halve dan deze, dat men in September hierover nog eens zal spreken. In 1919 regelden de „groo te vijf' van toen eerst het lot van Duitschland en legden daarna door de verdragen van Saint Germain, Trianon, Neuilly en van Sèvres den vrede op aan hun satelliet staten. In 1946 gaat men juist andersom te werk, worden eerst de kleinere vredesver dragen opgesteld, en blijft de hoofdschotel voor later be waard. Het belangrijkste resultaat van Parijs is de overeenstem ming over het verdrag met Italië. De voormalige as- partner moet de vloot afstaan, verliest Triëst, het gebied van Tenda-Briga en de koloniën, waarover binnen een jaar ver der beslist zal worden. Voor Triëst, de wees van Europa, werd het heilmiddel voor veel internationale kwalen voor geschreven: internationalisatie. In 1919 is een soortgelijke oplossing voor het probleem Dantzig geen succes geworden, maar de geschiedenis behoeft zich niet altijd te herhalen. Ofschoon Italië als troostprijs Zuid-Tirol mocht behouden heeft uit teleurstelling een nieuw nationalisme de Italia nen nauwer aaneengesmeed. Als in de hoogtijdagen van het fascisme kon men in Ro me beleven hoe op de Fran- sche driekleur werd gespuwd. Meer tevreden was Grieken land, dat een nationale aspi ratie bevredigd zag door de toewijzing van de Dodecanesos. Een ander belangrijk suc ces was, dat na veel gerede twist over de procedure kwestie, nu spoedig een alge meens vredesconferentie zal bijeenkomen Zwarte pindamannetjes. Nu het badseizoen in Vlissingen weer in vol len gang is zijn ook de bekende pindamannetjes weer op het strand ver sohenen om zaken te doen. Voor 10 centen kunnen de kinderen 6 dropjes koopen, voor 25 cent twee toffees en wie er 75 cent pex reep voor over heeft kan zich volop aan chocolade te goed doen. De tijden van „pinda pinda, lekka-lekka, als je maar vijf centen geeft", schijnen voorloo- pig voorbij te zijn „VASTRECHT KAARTEN" BIJ DE N.S. In aansluiting op het bericht, waarbij de wederinvoering van het algemeen spoorwegabon nement werd gemeld, deelt de persdienst van de Ned. Spoor wegen mede, dat ook de in voering van een z.g.n. vast- reohtkaart kan worden ver wacht. Deze kaarten zijn voor za- kenmenschen, die veel reizen, doch niet voldoende, om er de kosten van een algemeen spoorwegabennement mede te rechtvaardigen. Teneinde ook deze reizigers tegemoet te komen, zullen zoo spoedig mogelijk na de invoe ring van de alg. abonnements kaarten vastrechtkaarten wor den ingevoerd, die ƒ35,— per maand voor de tweede klasse en 24,per maand voor de derde klasse zullen kosten. Evenals voor de algemeene abonnementskaarten is ook voor de vastrechtkaarten een pasfoto vereischt; De zaak tegen de gebr. de Vilder. De bijzondere raad van cas satie te 's-Gravenhage, die Maandag de zaak tegen de ge broeders de Vilder behandelde, die wegens collaboratie beiden veroordeeld zijn tot 3 jaar Rijkswerkinrichting heeft deze zaak ter nieuwe behandeling en afdoening naar het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden verwezen. NIEUWE WAARSCHUWING INZAKE RUPSENPLAAG. In aansluiting op het bericht, waarin het optreden van de rupsen van het koolmotje werd gemeld, waarschuwt de Plan- tenzlektekundlge Dienst nu ook voor de rupsen van den gam ma uil. die vnl. in de geïnun deerde streken van Walcheren en de Wieringermeer optreden. Deze rupsen zijn licht- tot don kergroen, hebben meer of min der duidelijke lengtestreepen en zijn in het bezit van 12 pooten. In tegenstelling met de rupsen van het koolmotje, tasten de rupsen van het gamma-uiltje vrijwel alle land- en tuinbouw- gewassen aan o.a. erwten, kla- ver, vlas. bieten, uien, aardap pelen, koolzaad enz. Wanneer zij in grooten getale optreden, kan de geheele oogst verloren gaan. SPOORBRUG BIJ DORDRECHT WEER IN GEBRUIK. Maandag is de spoorbrug tusschen Zwijndrecnt en Dordrecht weer in gebruik ge nomen. De busdienst van de Nederlandsche Spoorwegen die tot nu toe de verbinding onder hield tusschen Lage Zwaluwe en Zwijndrecht zal, nu de trei nen uit Holland weer doorrijden tot Dordrecht, van Lage Zwa luwe naar Dordrecht gaan loo- pen en omgekeerd. Geen reisverbod naar België, Frankrijk en Zwitserland. Naar aanleiding van de ge ruchten als zou de Regeering overwegen het reizigersver. keer met Zwitserland, Frank rijk en België stop té zetten, deelt de Regeeringsvoorllch- tingsdlenst mede, dat in ver band met het smokkelen van deviezen, dat vooral op de route naar Zwitserland ernsti ge afmetingen heeft aangeno men, inderdaad scherpe maat regelen overwogen worden Toch wil men voorloopig nog volstaan met verscherpte contróle. De bovenbedoelde geruchten zijn dus onjuist. De tweede aloomproef. Vice_admiraal Blandy, die belast is met de leiding van de atoombomproeven, heeft medegedeeld, dat de waarne mers bij de onderwaterproef op 25 Juli a.s. in het strand- meer van Bikini binnen een af stand van tien mijl zullen ver toeven. Dit tweede experiment is bedoeld om de uitwerking van de explosie op de scheeps wanden en van de veroorzaak te golving en radio_activiteit van het water op de daaraan blootgestelde deelen van de doelwitten na te gaan. wondt door de Rijks universiteit te Utrecht, ter gelegenheid van de lustrumviering aan Z. K. H. Prins Bernhard, het eeredoctoraat In de rechtsgeleerdheid aange boden. Prinses Juliana zal de plechtigheid bij wonen; viert mr. G. J. ter Kuile, oud inspecteur van het Lager Onderwijs en kenner van de Twent- sche geschiedenis en folklore te Almelo, zijn 75en verjaardag; is het 200 jaar geleden dat de beroemde sterren kundige Piazzi te Ponte, (Zwitserland), geboren werd; is het 400 jaar gele den. dat de protestant- sche martelares Anne Askew met drie anderen te Smithfield den vuur dood stierf; wordt de finale van de Europeesche Daviscup- tenniswedstrijden gehou den. Een plotselinge staking om loonsverhooging van Ohineesche koeriers heeft vier persbureaux Shanghai gedwongen hun dienst tot nader aankondiging te staken. Een bescheiden taak moet op behoorlijke wijze vervuld kunnen worden. De taak van de marine in tndië. Tijdens een persconferentie, welke op uitnoodiging van den Marine-voorlichtingsdienst aan boord van Hr. Ms. vliegdek- schip „Karei Doorman", dat op net oogenblik te Rotter dam ligt. werd gehouden, heb ben verschillende marine- autoriteiten inlichtingen ver strekt over het door de Ma rine opgestelde vlootplan. Zoowel de heer Bezemer, hoofd van den Marinevoor lichtingsdienst, als lt adm. C. E. L. Helfrich, bevelhebber der zeestrijdkrachten, wezen op de noodzakelijkheid van zeestrijdkrachten voor een land als Nederland. Het gaat er om in ons volk de „mari tieme visie", welke het in het verleden zoo sterk heeft be zeten, weer levend te maken. Overste Kroese van den Ma rinestaf gaf vervolgens een overzicht van het vlootplan der Marine, in welk plan om schreven wordt wat er binnen tien jaar aan nieuw materieel moot zijn, wil de Ned. vloot aan bescheiden internationale eischen kunnen voldoen. DRIE SMALDEELEN. Het vlootplan rekent met een vloot van 3 smaldeelen Elk smaldeel is als volgt samenge steld gedacht: 2 kruisers een vliegkampschip, 8 torpedoboot- jagers, een reparatie-voorraaa- schip, en een snelle tanker, de beide laatste schepen noodza kelijk voor de gewenschte mo biliteit. Er is een materieel-reserve geprojecteerd bestaande uit 2 kruisers (onbemand), 1 vlieg kampschip (onbemand), 6 tor pedoboot jagers (bemand) en 6 torpedobootjagers (onbemand) een materieel-reserve, welke verband houdt met reparatie- eis chen. Tellen wij dus alles samen, dan blijkt het totale plan met betrekking tot de zeegaande vloot, inclusief de materieel- reserve te omvatten: 8 krui sers, 4 vliegkampschepen (light fleet carriers), 86 torpedoboot jagers. 8 reparatie-voorraad. ichepen en 8 snelle tankers. De overste Kroese zette voorts uiteen, dat de grenzen van dit vlootplan mede bepaald waren door financieele over wegingen, nl. door het feit. dat Nederland een arm land is ge worden. BIKINI. Uiteraard werden de Bikini- proeven ter sprake gebracht. Overste Kroese betoogde, dat deze wel duidelijk hadden doen blijken, hoezeer de verplaatst- bare vloot met haar vele af- weermogelgkheden, in aanval en verdediging een rol van be-' teekenis zal blijven spelen. DE VLOOT IN ENDIË. Voorts werden nog mede- deelingen verstrekt betreffen de het gebruik van de vloot in Indië en het optreden van de marine aldaar De mili taire maatregelen ter zee rich ten zich tegen de verzetsbe weging, doch niet als econo mische oorlog. De vrachtvaart wordt, mits zij zich aan de regels houdt, geheel vrij ge laten. Beoogd wordt te be letten. dat opstandige strijd krachten zich naar onder Ned. gezag staand gebied be geven met het doel dit gebied aan te tasten. Ook de invoer van wapens in opstandig ge bied moet bestreden worden, terwijl de acties der land wacht (vervoe- van troepen, landingen, enz.) ondersteund worden. Nieuwe vredes conferentie in Indlë. De oorrespondent van de ..Chicago Sun", meldt zijn blad lilt Londen dat de Britsche negeering, ten einde een einde te maken aan de huidige im passe, overweegt Nederland sche en Indonesische leiders uit te noodigen voor een nieu we vredesconferentie onder voorzitterschap van Lord Kil- «tearn, en waarschijnlijk boord van een schip in de Ne- derlandsch-Indische wateren. AUTOBUSDIENST AMSTERDAM—WEENEN. De A.T.O. heeft het voorne men een autobusdienst in te stellen van Amsterdam via Rotterdam naar Weenen eventueel door naar Boedapest. Stakingen in Iran, Canada en Triëst. COMMUNISTEN IN EGYPTE GEARRESTEERD. Opnieuw zgn in Egypte een honderdtal communisten ge arresteerd. De regeering acht het bewijs geleverd, dat zij opdracht uit het buitenland ontvingen om het tot stand komen van een verdrag met Engeland te saboteeren.- In Zuid-Perzië zijn 100.000 arbeiders in staking gegaan. Zg beschuldigen de Amglo- Iranion Oil Company van inmenging in binneniandsche aangelegenheden. De trans- portmidelen van deze mg hebben zij in beslag genomen, Volgens berichten uit Te heran zouden de arbeiders 3000 Arabieren bewapend heb ben en naar het stakingsge- bied gezonden. Ook in Canada is een nieu we staking uitgebroken, waar- bjj 14.000 staalarbeiders zijn betrokken. In Triëst is opnieuw onrust verwekt, doordat 6000 arbei ders op de scheepswerven het werk nebben neergelegd. Michailowitsch ter dood veroordeeld. Michailowitsch, de voormalige leider der Tsjetniks in Joego slavië is in Belgrado ter dood veroordeeld op grond van col laboratie met de Duitschers. Met hem zijn 23 andere be klaagden, waaronder 3 voor malige ministers van de uit geweken regeering in Londen schuldig bevonden. Het Hof achtte bewezen, dat de Britten en Amerika nen den generaal hadden aan gespoord tegen het commu nisme te strijden. Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagde te Utrecht mej. J. S. M. Comelis uit Zon- nemaire. Aan de Middelbaar Tech nische school te Dordrecht slaagde voor electrotechniek, Leo van der Molen, vroeger te Vlissingen. Tijdens de kermisweek zal te Vlissingen op de muziek tent in het Bellamypark een E.H B.O.-post gevestigd zijn. Zondagavond gaf de ac cordeon-vereeniging „Crescen do" uit Vlissingen, o.l.v. M. P. Ventevogel een uitvoering in de zaal Panagro te Breskens, die met veel waardeering van de zijde van het publiek werd aangehoord. Getroffen gebieden moeten éérst geholpen worden. De boer werkt maar heeft zijn nooden. De Stichting v. d. Land- bouw-Zeeland schrijft ons: HET waren niet de eerste de beste Landbouw-Des- kundigen, die het beeld, hetwelk de West Zeeuwsch- Vlaamsche landbouwstreek hen vlak na de bevrijding bood, chaotisch noemden. Ja ren zouden, naar de meening van genoemde deskundigen noodig zijn, om deze fel ver woeste landbouwstreek weer haar oude peil van vrucht baarheid en welvaart terug te geven. En inderdaad, het beeld was uiterst somber. Een satanische bezetter maakte de landen onklaar, door mid del van het water. Duivelsche mijnen maakten de landen onvruchtbaar en lieten slechts plaats aan alles overwoeke rend onkruid. Logge, plompe bunkers, geniepige versperrin gen, waanzinnige palenplan- terg ontnamen den boer een gedeelte van zijn inkomen en moesten het misdadige werk van den bedriegelrjken cul tuurbrenger sanctionneeren. Toch kwam de bevrijding... Vernietigend granaatvuur reet de gronden open. Vliegtuig- vuur deed kapitalen vervlie gen. Mensch en dier werden gedood en verminkt. OhMoe ten wij die verschrikkingen wederom verhalen! Die vree- selijke strijd om behoud van het leven en alles wat dier baar was. De strijd, die de mensch den paardenstal on der moordend vuur deed bin nenrennen om zijn geliefde dieren te redden. Men kon weer gaan opbouwen. Doch onder welke omstandigheden. Een half vernietigde paar- denstapel, gepaard aan een absoluut ontbreken van moto rische kracht. Een hopeloos tekort aan landbouwwerktui. gen. Een niet op te lossen te kort aan bergruimte, een steeds meer uitdunnend ar- beiderspotentieel als gevolg- van den trek naar „het ge makkelijke baantje". Bieten en aardappelenoogst bevonden zich nog op het land. Het land was nog volkomen onbe werkt Huisvesting voor mensch en dier ontbrak. Men ontbeerde letterlijk alles. En toch ging de hand aan den ploeg. In koude en ellende kwam de bietenoogst aan den kant... van den weg om daar te blijven liggen rotten. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, ruimde de boer zelf mijnen. En wat voor deskun digen onmogelijk scheen werd verwezenlijkt. De landen kwamen onder zaad. En thans, na anderhalf jaar be vrijding groeit in West Zeeuwsch Vlaanderen weer een normale oogst. De boer kende tegenover het Vader land zijn plichten Die plich ten kent heeft ook zijn rech ten. De Overheid kan onmoge lijk in al het noodige voor zien. De boer weet en beseft zulks, maar laat de Overheid werkelijk GEVEN, wat ze heeft, gedachtig het bekende spreekwoord. Zeker, nood voorzieningen werden getrof fen, noodstallen en noodhuL zen werden verkregen. Thans acht men de periode van noodvoorziening voorbij en moet er definitief worden hersteld en gebouwd. Prach tig! Maar dan ook werkelijk bouwen en herstellen. De boer zucht om den hopeloos langen weg welke klaarblijkelijk noodzakelijk is om in het be zit te komen van de vereisch- te vergunningen Dan moet de super-visor nog op je kantje zijn anders wordt de weg „su per lang". Men schreeuwt om golfplaten voor dakbedekking en men verneemt uit den mond van den Minister, dat tot invoer niet werd overge gaan, omdat er geen afnemers waren. Op papier zijn de golf platen thans aanwezig. Tn krijgt papieren om ze te be trekken, doch men blijft met de papieren etr op zitten wachten. En de oogst loopt weer groot gevaar buiten te moeten staan. Bouwvakarbeiders kragen behoorlijke werkschoenen Landarbeiders krijgen tweede- handsch rommel in niet cou rante maten. Fietsbanden zijn voor de landarbeiders onbereikbaar. Mislukte fabrieksproducten in een ten eenenmale onvoldoend aantal zijn voor hen goed ge noeg. Laarzen gaat hg krijgen. En als hg de bonnen hiervoor bij na te pakken heeft, worden ze doodleuk bonvrij verklaard, met als gevolg: niet meer te krijgen behalve voor hen, die ze het minst noodig hebben. De tractoren- en werktui- genafdeeling van de Land bouwtentoonstelling te Goes was voor vele bedrijfshebbers een ware Tantaluskwelling. In W.Z. Vlaanderen kan men wel tweedehandsch tractoren koopen, die men boven de Schelde klaarblijkelijk kan vervangen Ondanks het ge weldige verliespercentage moet men bgna gelijk opdeelen met niet- of nagenoeg niet-be. schadigde gewesten. Wanneer toch zal de over tuiging rijzen, dat de getrof fen streken eerst en vooral moeten geholpen worden. Laat men zich bedenken, dat deze streken de slagvelden waren voor den strijd om vrijheid en recht. Laat deze begrippen voor de bewoners van de getroffen streken niet worden tot bedrieglgke fra- zen. En speciaal het landbou wende deel wil niet worden achtergesteld. Laat de Over. heid dit bedenken en het ver trouwen trachten te behou den in haar beleid, wat nu dreigt verloren te gaan. Er komt schortenbont De bemoeiingen van de Stichting Herstel Zeeland 1945 inzake de textielvoorziening voor de Zeeuwsche kleeder dracht hebben tot een belang rijk resultaat geleid. Het Rijks bureau voor textiel heeft na melijk de benoodigde katoe nen en garens ter beschikking gesteld voor de vervaardiging van 20.000 m. schortebont. Er wordt thans nog onder handeld over de wijze waarop het schortebont het spoedig ste zijn plaats van bestemming kan bereiken Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren voor de garens tot schortebont zullen zijn verwerkt. Rotterdammers bezoeken Walcheren. De Hulpactie „Scheldemon- den" te Rotterdam organiseert in samenwerking met het Rotterd. Nieuwsblad trips naar Walcheren, opdat de in woners van de Maasstad met eigen oogen kunnen aanschou_ wen, dat er niet zonder reden een beroep op hun milddadig heid t.o.v. Walcheren werd gedaan. Deze excursies, waaraan tel kens 90 personen deelnemen, zullen twefe maal in de week, Zondags en 's Woensdags ondernomen worden. Zondag j.l heeft de eerste ploeg Rotterdammers Walche ren bezocht. Er werd rondrit over het eiland ge maakt, waarbij o.m. Westka- pelle, Vlissingen, Veere Middelburg werden aange daan. In Vlissingen zijn de deelnemers in het Strandhotel officieel ontvangen. Tijdens den maaltijd zijn ze toege sproken door den heer J. L. Verhagen, voorzitter van „Nieuw Walcheren" en den heer J A. Dumon Tak, voor zitter van V.V.V. Middelburg. Avonds zijn de gasten pér bus weer naar Rotterdam vertrokken. Dultsche krijgsgevangene neergeschoten. In den nacht van Zondag op Maandag trachtte 'n Duitsche krijgsgevangene uit het kamp op het Molenwater te Middel burg te ontsnappen. Na som matie van de wacht, werd de man neergeschoten. Hg ivas ongehuwd en ongeveer 21 jaar. In den zelfden nacht werden twee Duitsche krggsgevange. nen in het plantsoen buiten het kamp aangetroffen. Zg genojen slechts kort van hun vrijheid en werden naar het kamp teruggebracht Tenslotte werd een tweetal dames, dat zich op verdachte wijze bg het kamp ophield, dcor de politie in hechtenis ge nomen, maar later weer in vrijheid gesteld. DIJK VEERE—VROUWEN FOLDER WORDT OPNIEUW BESTRAAT. Aan het herstel van de Wal- chersche wegen wordt regel matig gewerkt. De straatweg Middelburg Serooskerke—Oostkapelle Domburg is thans weer geheel van klinkerbestrating voor zien Ook het tegelfietspad wordt hersteld. Met het her stel van den duinweg te Oostkapelle is een aanvang gemaakt. De nieuwe dijk tusschen Veere en Vrouwenpolder zal evenals vroeger van een be strating worden voorzien, voorloopig met een breedte van 2Vz meter, waarbij echter uitwijkplaatsen zullen worden gemaakt. Met het werk zal eerstdaags worden begonnen. Op onze bureaux te Mid delburg. Vlissingen. Goes en Oost'burg, ligt de passa gierslijst van het m.s. „Oranje" ter inzage, dat vermoedelijk 19 Juli te Amsterdam zal aankomen. Vlissingen COöPERATORSDAG. Voor den oorlog werd elk jaar in de maand Juli een coöperatorsdag gehouden. Za terdag werd deze gewoonte in Vlissingen in eere hersteld. De coöperatie „De Broeder band" had een feestavond ge organiseerd voor haar leden en genoodigden. Medewerking werd verleend door de Baby ton-band, bg gestaan door enkele Middelburgsche Vllssingsche amateur- artisten, welke de vele aanwezigen aangenaam bezig hielden met muziek, zang en tooneel. De heer A. de Bart, voor. zitter van de coöperatie „De Broederband" zette bg' de ope ning in het kort de beteeke- nis van den avond uiteen, n.l het bevorderen van vrede en welvaart door coöperatie. De heer L. P. van Oorschot kreeg later op den avond ge legenheid deze gedachte meer uitvoeriger toe te lichten, hetwelk hg deed in het licht van de achter ons liggende oorlogsjaren. In de pauze werd ten bate van het Margaretha Meiboom fonds, een instelling tot het uitzenden van vrouwelijke coöperatoren naar vacantie- huizen enz., een verloting ge houden. MAN DOLINE - CONCERT. Vrijdagavond gaven de beide Mandoline Ver. „Tovido" en „De Tokkelaars" ónder leiding van den heer M. P. Ventevogel, een goed geslaagd concert op het Be'.lamypark te Vlissingen. Dat het programma in den smaak viel, getuigde het hartelijk ap plaus dat na elk nummer werd gegeven. De publieke belangstel ling was vrij groot. Middelburg DE KERMIS. Op de kennis te Middelburg, die als van ouds in de eerste week van Augustus gehouden zal worden, zal men zich kun nen vermaken met niet minder dan 30 attracties. Op de Markt, die als kennisterrein zal fun- geeren, zullen o.m. een plaats vinden: een auto-scooter, gig- baan, Lunapark, luchtschommel, een variété en een motorhoot- carrousseL Ook zullen natuurlijk de schiettenten niet ontbreken En voorts zullen er alle mogelijke ..sporten" zijn: duikboot-, puzz le-, bumper-, flesschen-, enve- loppen-, vliegbom- en een be- hendigheidissport. Het vlooientheater zal even min ontbreken. Kindercarrous- sels worden aan den buitenkant van het kermisterrein opgesteld. Naast een aantal kleinere at- tracties, zullen er gebakkramen zijn, waar ook de inwendige mensch zijn deel zal krijgen. MANDOLINECONCERT OP HET MOLENWATER. Het mandolineorkest „De Tokkelaars" uit Middelburg „TOVTDO" uit Vlissingen zullen a.s. Woensdagavond van 810 uur een concert geven in de muziektent op het Mo lenwater te Middelburg. „FEEST-REIEN" VAN MORKS. Bg het concert op het Mo lenwater te Middelburg, dat a.s. Vrijdag door het Middel burgsche muziekkorps zal wor den gegeven, zullen worden uitgevoerd de „Feest-reien" van Morks, waaraan vele Mid delburgers ongetwijfeld een goede herinnering hebben be waard. Dat deze reien de laatste jaren niet meer werden ge hoord, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de muziek in het water terecht was gekomen. De pa: «ituren zijn echter op- gevischt, gedroogd en nog goed bruikbaar gebleken. GEVAARLIJK SPEELGOED. Zaterdagmiddag werd een automobilist bg Torenvliet op den weg naar Koudekerke in zgn auto door een hagelkorrel uit een windbuks getroffen. Hij moest het kogeltje door een arts te Koudekerke laten ver wijderen. Het bleek, dat spe lende jongens met een wind buks aan het schieten waren geweest. Een bewijs overigens, dat windbuksen gevaarlijk speelgoed zgn! Tribunaal Middelburg. UITSPRAKEN: Suzanna Ekkebus. internee- rlng voor den tijd, die zg reed9 geïnterneerd is geweest en ontz. rechten; Jacomina Jacobse, ontz. rechten; P. J. Goeman, aanklacht vervallen verklaard; C. de Leeuw, onmiddellijke invrijheidstelling; onderzoek wordt hervat; R. Geschiere. verbeurdverkl. 500 en ontz. rechten. Jan Moens. landbouwer en ex-burgemeester van Koude kerke, verbeurdverklaring van 'n deel van vermogen 4000), ontzetting uit rechten. Onmid dellijke invrijheidstelling. Geertrui P. Bosschaart, dienstbode te Middeburg. Geen verdere interneering, ontzet ting uit rechten. RECHTBANK MIDDELBURG Uitspraken. J. Mt J Pekx, een 19-ja- rige mijnwerker uit Oirsbcck, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, werd wegens diefstal veroor deeld tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van het voor arrest, door te brengen in de Strafgevangenis voor jonge lieden te Zutphen. B. de Wit, 28 jaar, wonende te Lewedorp, doch thans ge detineerd in het Huls van Be waring te Middelburg, werd wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. J. C. de Roog, een 23-jari- ge dienstbode uit Oostburg, werd wegens diefstal veroor deeld tot 1 jaar gevangenis straf. J Kesselaar, koopman, 29 jaar, wonende te Goes, thans fedetineerd in het Huis van lewaring te Middelburg, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1