PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Uncle Sam als geldschieter van Europa Haarlem behoudt de leiding Vandaag... GROOTE OOST, BORNEO, BANKA EN BH.UT0N WEER ONDER NEDERLANBSCH BESTUUR. UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche Snippers WALCHEREN Hoofdredacteur O. Balllnïljn (met wf3H.'°Beekenkamplj^g ^\PanZ-Cd;MVerdr?r:.T.^iKa Commissie van B'Jstandk van Leeuwen. Ds. M L. W. Schoch. Vl.B- Singen. Verschijn! dajelljks, behalve op Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Maandag 15 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 162 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 t- gevestigd te Vikingen Walptraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29, te) 2077 en 2924. Ooea Turfkade IS. tel. 2475 Oostburg: Oratemaatraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren Groote leening aan Engeland goedgekeurd. De Amerikaansche leening aan Engeland, groot 8.750 millioen dollar, is Zaterdagavond na een langdurig en heftig debat, waarbij vele amendementen op de voorwaarden wer den ingediend, met 219 tegen 155 stemmen in den Ameri- kaanschen Senaat goedgekeurd. Zelden heeft voor een zitting van het Oongres zoowel in En geland als in Amerika zoo'n overweldigende belangstelling bestaan en zelden ook is het zoo bewogen en stormachtig toegegaan. Aan het begin van den avond deed de voorzitter, Sam Rayburn, een dramatisch beroep op de Congresleden. „Indien de resolutie tot aan. vaarding van de leening ver. moord moet worden, zoo zei hij, laat ons het dan direct door stemming doen, want in dien er amendementen aange nomen worden, zal er geen overeenkomst zijn. Ik dring aan op overweldigende stem ming vóór deze wet. Indien wg niet verbonden zijn met de groote Britsche democratie, vrees ik, dat een ander het zal zijn en dan zij God met ons, indien wfl geen bondgenooten hebben." Een stormachtig ap plaus volgde op deze woorden. Van de zijde der oppositie kwam echter toch een aantal amendementen los. De aarts vijand "an de leening. Cellar, trachtte op grond van het Britsche optreden in Palestina de leening onmogelijk te ma ken. Hij leed echter een neder, laag. Eenzelfde lot ondergin- Sen andere amendementen om e leening te bekrimpen, vei ligheidsvoorwaarden te stellen of den rentevoet te verande ren. Het eenige vrouwelijke Congreslid, miss Summer viel een spreker in de rede met den uitroep: „Neen, neen, duizend maal neen!" Een hevige aan val deed de democraat White, die tijdens een tirade tegen partygangers, uitriep: „Lach, lach, lach lang, jullie demo- Jullie zullen gelegen, held krijgen om te lachen, craten. wanneer jullie zien, wat de Britten ons zullen aandoen". Ondanks alle verwoede po gingen is het de oppositie niet gelukt de leening te torpedee- ren en werd deze na vele spannende oogenblikken goed gekeurd. Tot 1951 Is zij renteloos en nadien zal gedurende vijftig jaar 2 worden betaald, ter- wijl ieder jaar een-vijftigste deel van het geleende bedrag meet worden afgelost. De En. gelsche bevolking zal door de leening meer gevarieerd voed sel en betere sigaretten kun nen krygen, al zal men uiterst zuinig zijn met de verkregen dollars. De leening zal onge. twyfeld een stimuleerende in vloed uitoefenen op den inter nationalen handel, hetgeen ook voor Nederland van be lang is. Juist Zaterdag Is ook in Washington officieel de overeenkomst onderteekend voor een Amerikaansche lee. ning van 650 millioen dollar aan Frankrijk. DE ZALTBOMMELSCHE SPOORBRUG. Opnieuw is een belangrijke stap voorwaarts gedaan in het herstel van de Nederlandsche Spoorbruggen. Een van de 125 m, lange overspanningen van de Zaltbommelsche Spoorbrug is over de geheele breedte van de Waal gevaren en op de eerste twee peilers aan den Zuidelijken oever geplaatst TIJDBOM ONDER CAFÉ-TAFELTJE. Dezer dagen hebben onbe kenden een handkoffertje, waarin een tijdbom zat, onder een tafeltje in een bekend ho tel te Valkenburg gezet. Even later volgde een geweldige ex plosie, die vry veel schade aan richtte. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Dit is de derde bomaanslag, die plaats heeft op hetzelfde pand. dat het eigendom is van een N.S.B.-er. die thans weer in zijn rechten is hersteld. VERLENGING ZEEPBONNEN. De geldigheidsduur van de voor huishoudzeep of toilet zeep aangewezen bonnen 430 en 930 Algemeen is verlengd tot en met 20 Juli a.s. ANTI-JOODSCHE GEWELDDADEN IN POLEN. Na de progroms van Kiel- ce en Gzestachowa is te Ka towice een Jood vermoord, op wiens stoffelijk overschot men een kaartje heeft gevonden, waarop te lezen stond: „Zoo zal het lot van alle Joden in Polen zijn'Sedert Klelce zgn in een week drie-en-dertig Jo den vermoord, het meerendeel in treinen. Op 10 Juli werden twee-en-twintig Joden gedwon- §en de personentrein Lodz— reslau te verlaten, waarna men hen op de plek zelf dood de Zes andere slachtoffers werden in den trein Warschau Byallstok gemaakt, terwijl te Stettin lijken van vier Joden Zijn gevonden. Zoo zien we steeds opnieuw de rijke Uncle Sam optreden als geldschieter van het ver armde Europa. In Frankrijk heeft men gis teren opgewekt de „Quatorze Juillet", den nationalen feest dag gevierd. Parijs baadde des avonds in het licht, lampions verhoogden de gezelligheid en tot diep in den nacht werd in vrijwel alle straten vroolijk gedanst. 's Middags nam Bidault een parade af van het leger en van de arbeiders in de wapen industrie. In Metz sprak Churchill en Truman deed in een boodschap de broederlijke groeten van de V.S. aan de Fransche republiek. Uit Fontainebleau kwam te gelijkertijd het goede nieuws, dat de conferentie tusschen Frankrijk en Viet.Nam in een accoord is geëindigd. Daarin wordt bepaald, dat de betrek kingen tusschen Frankrijk en Vietf-Nam zullen worden ge grondvest op de vrije samen werking tusschen beide volken binnen de Fransche Unie. BeL de landen drukken hun ge. hechtheid aan dezelfde demo cratische en sociale idealen uit. GELDIGHEIDSDUUR OUDE SCHOENENBONNEN. De schoenenbonnen van het oude model (uitgereikt vóór 1 Juli 1946) blijven to; en met 27 Juli a.s. geldig. Ruiling te gen het nieuwe model is niet mogelijk. De aan gerepatrieer- den uit Ned. Indiè uitgereikte schoenen bonnen „één rantsoen artikel K" blijven geldig. Reisverbod voor het buitenland Volgens een buitenlandsche radio-uitzending, zou met in. gang yan 15 Juli a.s. een reis. verbod in Nederland worden uitgevaardigd voor reizen naar Zwitserland, België en Frank- rflk. Het A.N.P. kon hieromtrent nog geen bevestiging krygen. VOORLOOPIG RAPPORT OVER ATOOMBOMPROEF. De gezamenlijke chefs van den staf van leger en vloot van de V. S. hebben bij pres. Tru man een voorloopig rapport van de atoomproef ingediend. Het rapport komt o.a. tot de conclusie dat een herziening van den rouw var, marinesche pen noodzakeiyk is. Het onder zoek van de directe gevolgen van den steekvlam toonde aan. dat hef antal slachtoffers on der de hieraan eventueel bloot gestelde bemanning zeer groot geweest zou zgn. De Wit-Russen in Frankrijk. De Sowjetrussische ambas sadeur in Parijs, Bogomolov, heeft aan 30 40 duizend Wit-Russische emigré's in Frankrgk het burgerschap van de Sowjet-Unie aangeboden. Velen van hen vochten in 1918 tegen de bolsjewisten en zij vragen zich nu af of Stalin hen zal accepteeren zonder hen te laten boeten. Van de Wit-Russische emi gré's verdienen velen in Pa- rys hun brood als taxichauf feur, musicus, kellner of tolk, terwijl een aantal voormalige kozakken met hun Fransche familie bgna de geheele be volking van een plaatsje bg de Spaansche grens uitmaken. Noodvoorzieningen voor ouden van dagen. De Stichting van den Arbeid heeft dezer dagen een nota gericht tot den minister van sociale zaken, waarin wordt verzocht voor den tijd van 3 jaar (1946 t/m 1948) een noodvoorziening in het leven te roepen ter voorziening in den nood van rentetrekkers krachtens de invaliditeitswet en de ouderdomswet. Voorgesteld wordt de ouder domsrente en de invaliditeits. rente te brengen op 9. per week; de weduwenrente te brengen op 6.per week en haar te doen ingaan on middellijk na het overlijden van den man; de weezenren- te op 6 per week. Tevens wordt voorgesteld ook de ouderdomsrenten krachtens de ouderdomswet te verhoogen van 3.per week tot 9.per week. De hoogere kosten van de ze voorzieningen worden, voor zoover het de renten krach tens de invaliditeitswet aan gaat, voor het jaar 1946 ge schat op ruim 100,000.000, voor de verhooging 'van de renten krachtens de ouder domswet op 42.000.000. per jaar. begint de My. „Zee land" weer op Engeland te varen, maar voor loopig nog van Hoek van Holland; is het 25 jai he< gele den, dat de heer C. J. Cleuver, directeur van de zangver. „Tot Oefe ning en Uitspanning" en het Mannenkoor te Middelburg, overleed. bestaat de stoomboot, veerdienst Enkhuizen Stavoren zestig jaar; begint te Utrecht de feestweek ter herden king van het 310-jarig bestaan der Universiteit aldaar; is het 340 jaar gele. den, dat Rembrandt werd geboren; CURACAOSCHE DELEGATIE BIJ DE KONINGIN. Zaterdagmiddag is de com missie, aangewezen door den raad van bestuur van Curacao, welke eenige dagen geleden hier te lande is aangekomen, door H. M. de Koningin op het paleis het Loo ontvangen ter aanbieding van 'n petitie. Britsche en Britsch-Indische troepen worden teruggetrokken. volkingsgroepen en de „Indo- „Het koloniale tijdperk werkelijk voorbij." De Groote Oost, Borneo, Banka en Billiton zullen met ingang van vannacht 12 uur niet langer onder commando van het geall. opperbevel voor Z.O. Azië staan, zoodat van af genoemd uur de Ned. auto riteiten weer verantwoordelijk zullen zgn voor de handha ving van rust en orde in de ze gebieden De Britsche en Britsch-In dische troepen zullen worden teruggetrokken uit die deelen van Ned.-Indië, waar zy hun militaire taak hebben vol voerd, derhalve het geheele grondgebied, met uitzondering van Java, Sumatra en den Riouw-archipel. REDE VAN DR VAN MOOK. Vanmorgen om 10 uur (Ned. tijd) heeft Dr. van Mook te Makassar de genoemde gebie den overgenomen. Hg hield daarbij een rede, waarin hij er op wees, dat het einde van den oorlog hier pas is bereikt nu de ruim 180.000 Japansche krijgsgevangenen zijn wegge voerd. Dr van Mook wees er op, dat de gebeurtenissen tijdens de bezetting leidden tot talrij ke conflicten tusschen de be- 4>fe KM. cosiuumstof De Helmondsche re cherche had vernomen, dat bij de firma van L. een partij textielgoede- ren aanwezig zou zijn, welke tijdens de inven tarisatie in Juli niet werd opgegeven. Het onderzoek had tot ge volg, dat men ongeveer 4500 meter costuumstof aantrof alsmede een kleine hoeveelheid pya- ma's, overhemden, flanel, katoen, enz., ter gezame- lijke waarde van onge veer 35.000. nesiërs, waardoor begrijpehj kerwijze allerlei hartstochten werden opgewekt. Wij moeten den weg tot elkander terugvinden. Het snelst zullen vrgheid en vei. ligheid hersteld worden, wan neer zij, die door geweld en intimidatie meeningen trach. ten op te dringen of een doel nastreven, de overtield tegen over zich vinden. Politieke vrgheid kan niet samengaan met kidnappen en terreur. Als eerste maatregel wordt vandaag de staat van beleg voor het geheele gebied, waar het burgerlijk bestuur weer wordt ingesteld, opgeheven. Zoo noodig zal de staat van beleg in heel enkele gebieden voortduren, (Bali en enkele deelen van Borneo). De conferentie te Malino zal een eerste stap naar een wgder perspectief beteekenen. Uit de groote lgn, van wat bereikt zal worden, zal big. ken, dat het koloniale tgd- perk werkelgk tot het verle den behoort en dat het nog steeds bestaande wantrouwen jegens de bedoeling van de Nederlanders om Indonesië te helpen bij de evolutie van een vrij gemeenebest, ongegrond is. De Nederlandsche politiek doelt op de vorming van een zich zelf besturend Indonesië zoo spoedig mogeiyk en met alle beschikbare middelen, ten einde het in staat te stellen om een eigen plaats te kie zen in de familie der volke ren, Dr. van Mook was er van overtuigd, dat, indien de hartstochten bekoelen en de rede zich doet gelden, de mogelijkheden voor een over eenkomst duideiyk zichtbaar zullen worden, waardoor een blijvende structuur, die nie- mand zal dwingen tegen zijn overtuiging te handelen, van zelf te voorschijn zal komen. Dr. Tilanus-medaille voor Domburgsche E.H.B.O.-ster. In den tuin van dr. B. Vaan drager Sr. te Domburg vond Donderdagavond een eenvoudi ge, sympathieke plechtigheid plaats, waarbU namens het hoofdbestuur van de Ned. Ver. E.H.B.O. en het district Zeeland hulde werd gebracht aan de kranige E.H.B.O.-groep van Domburg, welke gedurende den geheelen oorlog, maar zeer in het bijzonder tijdens de bevrij dingsdagen zulk kranig werk heeft verricht. By monde van den secretaris van het hoofdbestuur, dr. J. H. Wagenaar uit Amsterdam werd de groep gehuldigd en aan een harer leden, mevr. G. v. d. Hage- Schippers de kleine zilveren Dr. Tilanus-medaille uitgereikt. Me vrouw v. d. Hage is er op den dag der bevryding onder hevig granaatvuur op uit getrokken om een gezonde gewonde te hel pen en daarbij zoo ernstig werd gewond, dat zü een oog heeft moeten missen. AANBESTEDING. Woensdag 31 Juli zal namens den rijkswaterstaat te Mid delburg worden aanbesteed: le. Het uitvoeren van bagger, werk in de tramweghaven aan het Zgpé gedurende 1946 2e. het vernieuwen van een ge deelte van den goederensteiger in de tramweghaven in den Stoofpolder aan het Zijpe. MOSSELCULTUUR TE THOLEN. Voor Tholen is het mossel seizoen weer begonnen. Vorige week werden reeds de eerste vrachten naar België geëxpor teerd. De kwalheit der mosse len laat echter nog te wen- schen over. BENOEMING. Tot voorzitter van den Pol der Walcheren is by K.B. op nieuw benoemd mr. H. Lawtsheer te Middelburg. H. B INWENDIGE ZENDING Het Hoofdbestuur van den Hervormden Bond voor in wendige zending op G. G. heeft zgn secretaris, den heer E. J van Spankeren, verzocht zgn functie te willen neerleg gen. Dit verzoek houdt ver band met zjjn lidmaatschap van en spreekbeurten voor Partij van den Arbeid. Ds. J. C. Terlouw van Wezep treedt in zijn plaats als se cretaris op. Tot hoofd van de School met den Bgbel te Heinkens- zand i3 benoemd de heer J. van Belle .afkomstig uit Vlis singen. thans onderwijzer aan een Chr. school te Vlaardin- gea De reclasseeringscollecte bracht te Rilland-Bath 58.64 op en in Waterlandkerkje 51,34. De opbrengst van den Za terdag gehouden speldjesdag ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der T.B C. „Herwonnen Levenskracht" bedroeg te Vlissingen 573,55. De collecte voor het Prins Bemhardfonds heeft in 's-Heer Abtskerke 207,50 opgebracht, die voor het Re- classeeringswerk 123.96. Voor het eerst sinds zes jaar maakten de leden van het Alg. Burg. Armbestuur van 's-Heer Abtskerke hun jaarlijksche uitstapje. Ditmaal ging de tocht naar Oostburg. De Prins Bemhard-col 1 ec t e bracht te Ritthem op f 20.50. Sp©rl en tvc i uslrS)Ji Hoogspanning in de Zuidelijke promotie competitie. Helmondia door R.B.C. geklopt. Haarlem stevent lijnrecht op het kampioenschap van Nederland af en practisch kan de hoogste eeretitel den roodbroeken niet meer ont gaan. Zonder den midvoor van het Nederlandsche elftal Roosen zgn de mannen van Kick Smit Zondag naar Lim burg getrokken en zg hebben daar na zwaren strijd, met hun spil van Dalen op de middenvoorplaats, Limburgia wederom geklopt, ditmaal met 82 Gemakkelrik werd deze zege niet behaald. Een 2—0 ach terstand wist Limburgia in te loopen en wel was het ten slotte Haarlem, dat het win nende doelpunt scoorde, maar het had even goed andersom kunnen zijn. Over geluk heeft Haarlem in deze competitie niet te klagen! Ajax is de ploeg, die ln deze kampioenscompetitie de grootste cg'fers behaalt. Ver loor enkele weken geleden Haarlem met niet minder dan 80 van de Amsterdam, mers, nu moest N.E.C. er met 61 aan gelooven en nog wel op eigen terrein! Een irachtig resultaat voor Ajax N.A C. speelde in Breda te gen Heerenveen en won met 21. Voor de rust was Hee renveen de sterkste en Abe Lenstra maakte een goed doelpunt. Na de rust was N.A.C. de beste en na 22 min. werd Bouwmeester in het strafschopgebied gehaakt Van Dgk zette de penalty in een doelpunt om (11) en maakte even later opnieuw een doelpunt (21). Bij Hee renveen speelae Veenstra in het doel voortreffeljjk Len stra was beter dan ztjn con current Ryvers. Hst regende den geheelen wedstrjjd en het veld was uiterst glad. Het Westelijke voetbal büjkt met 2 wedstrijden die nog res- teeren toch wel superieur te zijn aan dat der andere af- deelingen. En het Zuidehjke voetbal komt er magertjes af. Het is de vraag of N.A.C. in de twee wedstrijden, die het nog tegen Ajax heeft te spelen, veel winst zal weten te behalen. Op één verloren wedstrg'd moeten de Breda- naars minstens rekenen dus is zelfs de 3e plaats nog niet eens zeker! De stand Is thans: Haarlem 8 6 11 19—18 13 Ajax 8 5 0 3 26—13 10 N.A.C 8 4 0 4 12—13 Heerenveen 8 4 0 4 2023 N.E C. 8 2 1 5 19—26 5 Limburgia 8 2 0 6 1619 4 GOES—R.B.C. MOET DE BESLISSING BRENGEN. In de promotie-competitie in het Zuiden heeft de span ning zjjn hoogtepunt bereikt. R B.C. heeft n.l, het stoute stukje uitgehaald om in Roo sendaal Helmondia met 50 te kloppen in een wedstrijd, waarin de Roosendalers in derdaad volledig den toon aangaven. Het resultaat is, dat R.B.C. met betere doel- cijfers de leiding heeft met 6 punten uit 5 wedstryden. Goes volgt met eveneens 6 punten uit 5 wedstrijden. Dan volgt Helmondia met 5 punten uit 5 wedstrijden en ten slotte komt T.S.C met 3 punten uit 5 wedstrijden. Goes en R.B.C. ontmoeten elkaar nog en Helmondia en De situatie is duideiyk. Het ligt voor de hand, dat Hel mondia T.S.C. klopt. Het zal dan uit 6 wedstrijden 7 pun ten hebben behaald. Spelen Goes en R.B.C. ge- ïyk, dan eindigen dus Hel mondia. Goes en R.B.C. elk met 7 punten uit 6 wedstrij den. Wint Goes of R.B.C., dan is deze winnende ploeg eerste klasser! De wedstrijd Goes R.B C. wordt dus wel van buitengewone beteekenis, ja zelden ls er in het Zuiden een promotiecompetitie ge speeld, die een' zoo spannend verloop had. Het zal wel een zenuwen- wedstrgd worden tusschen Goes en R.B.C., een wedstryd, waarvoor zonder twgfel een recordbelangstelling zal be staan. UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland NACHeerenveen 21, NE CAJAX 1—6, Limburgia Haarlem 23. Promotie 2e klasse. AFC—'t Gooi 2—4. Distr. 2. Unitaa—Excelsior 1—1. Distr. 3. LaborRigters. blook 22, Vitesse PEC 30. Distr. 4. RBC—Helmondia 5—0. Distr. 5. LSC—Emmen 1—3. (Emmen promoveert naar de Noordelijke le klasse). WALCHERENS WERKCOMITÉ VACANT IE 1946. Dezer dagen hield het dage- Lnksch comité van het .,Wal- chersch Werkcomité Vacantie 1946" een vergadering, waarbg de plannen voor de aanstaande vacantie verder uitgewerkt werden. Zonder op een en ander voor uit te loopen, kan wel gezegd worden, dat verschillende rei zen reeds in een vergevorderd stadium van voorbreioing zgn gekomen. Zooals verondersteld mag worden is het de bedoeling, dat de deelnemers van de tochten, zelf een zeker bedrag moeten betalen. Dit bedrag zal echter zoo billijk mogelijk gesteld worden. Van het allergrootste belang was het daarom dat door den vertegenwoordiger van Ned- Volksherstel, afdeeling Zee land, kon worden medegedeeld, dat voor dit jaar een eventueel nadeelig saldo door N.V.H afd. Zeeland, zal worden bijge past. Hieruit biykt dus ook weer dat N-V.H. een open oog heeft voor de nooden en behoeften van de arbeidende bevolking. DE VEER VERBINDING VLISSINGEN—BRESKENS. Binnenkort zal begonnen worden met het herstel van den onderbouw van de aanleg- inrichting in de haven te Bres- kens. Hierdoor zal de veerver- bindi'ng VlissingenBreskens aanzienlijk vèrbeterd worden. Woensdag 7 Aug. zal het werk aan het bureel van den hoofd ingenieur van den Rijkswater staat worden aanbesteed. DEXTRIMALTHOSE De distributiediensten te Vlis singen en Middelburg maken bekend, dat de bon Extra E. 306, gemerkt D.K. 223 of D.K 228 van de bonkaart zenvoor het betrekken van Extra G.E. 300 is aangewe- 1 blikje Dextrimalthose. Deze Dextrimalthose is af komstig uit Amerika en wordt door het Nederlandsche Roo- de Kruis gedistribueerd. De data en plaatsen van uitreiking zullen plaatsehjk worden bekend gemaakt. RUPSENSCHADE AAN DE KOOL. Mede tengevolge van het warme weer werden in ver schillende deelen des lands kool, koolraap, mosterd, knol len en andere kruisbloemige gewassen in zeer ernstige ma. te door kleine rupsen aange vreten, zoo meldt de Planten- zlektekundige Dienst te Wage, ningen. Dit euvel is toe te schrijven aan de rups en van het koolmotje. De bestrijding kan geschie den door bestuiving of be spuiting met de in den handel verkrijgbare D.D.T..bevatten- de middelen, Lonckocarpus- of Dorrispreparaten en moge lijk eveneens met Pyridine- zeep ter sterkte van 5 Bespuiting met 0,4 lood- of calciumpreparaat kan eenig resultaat opleveren, doch de werking is hiervan niet be vredigend. Bg de bespuiting moet vooral de onderzgde van de bladeren, waar de rupsen zich bevinden geraakt worden. Toevoeging van een uitvloei- er aan den spuitvloeistof is gewenseht. Met het oog op fevaar voor vergiftiging van gen mag de bestrijding niet worden toegepast bij gewas sen, die reeds in bloei staan. Middelburg INTREDE DS. F. DON. Na des morgens in zyn ambt bevestigd te zgn door Ds. F. G.H Nicolai uit Domburg, deed Zondagavond jl. ds. F. Don van Oostkapelle.' zijn in trede bij de Ned. Herv. ge meente te Middelburg. Bg het betreden van den kansel werd ds. Don door de geheel gevulde kerk het tweede vers van gezang 269 toegezon den. Voor zijn preek richtte s. Don een persoonlijk woord tot gemeente, kerkeraad, kerk voogdij, collega-predikanten or_ tanist, koster, collectanten en e plaatselgke overheid Als tekst had hg gekozen 1 Cor. 2:2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus, en dien gekruisigd. TOELATINGSEXAMENS R.H.B.S. Toegelaten tot de le klasse: Helena van Aartsen, J. An- theunisse, J. A. den Boer, A. de Bruin, A. L. Coppejans, J. Dagevos, Elisabeth den En gelsman, J. M. Flipse, P. Fon. trjne, Cornelia Geldhof, H. Gil lissen, M. Harinck, C. J. Hocft- man, P. Houmes. J. P. Koole, J. Langendrjk, P. L. Maljers, A. A. Noest, M. van Sluys, J. P. Smaardijk, Jacomina Steen, N. Stufkens, T. A. Swets, Ma ria Tevel. Ina Verhage. P. Vlie ger, Cornelia Vo-cgd, G. C. Zee, P. A. Zuidweg, C. de Ryk, A. de Bruine, Leonie M. de Groot, allen te Middelburg; A. J. Becqué en J. de Visser te Domburg; J. A. J. Boekhout •te Nieuwland; A S. Bommel jé te St. Laurens: S. C. Bommel, jé te Oostkapelle; R. van Duy_ venvoorde en Elizabeth Land man te Souburg; Abr. de Kam te Domburg; I. P. Luteiln te Grijpskerke; B. A. Mcssélman te Koudekerke; J. de Nooger te Amemuiden; D. P. Oost hoek te Zoutelande; J. J. Wil_ tenburg te St. Laurens. Afgewezen 16 leerlingen. VOORTVLUCHTIGE ZWARTHANDELAAR GEPAKT. Eenige maanden geleden werd te Middelburg gearres teerd den beruchten zwart handelaar en clandestien- slachter J. P. L. woonachtig te Middelburg. L Wist kort daarop echter weer te ontsnappen en begon een handeltje in Belgische snag in Den Haag. Vorige week is hg echter op nieuw gearresteerd. Donderdag 11. is hij overgebracht naar Vliddelburg, waar hg ter be schikking is gesteld van den officier van justitie. Vlissingen DE SLIB HA VEN WORDT GEBAGGERD. Nadat, tengevolge van de oorlogsomstandigheden, de zg. „Slib", en Engelsche haven te Vlissingen niet konden worden uitgebaggerd, is thans de baggermolen „Noordzee" bezig het in den loop der oor logsjaren aangespoelde slib uit de Slibhaven te verwijderen. Ook de Engelsche haven zal worden schoongemaakt. Voor de bewoners in de om geving van bolde haventjes, die vooral by laag water de niet bepaald aangename mod. dergeuren mochten opsnuiven, zal dit bericht een groote „op. luchting" beteekenen Groote tanker in reparatie. Gisteren is de 12000 ton metende Noorsche tanker „Austanger" vanuit Oslo in Vlissingen aangekomen Het schip zal daar door de Mg. „De Schelde" in reparatie worden genomen, een werk wat ongeveer zes k zeven maanden in beslag zal nemen. ,De Schelde" heeft daarmee een belangryke opdracht aan vaard, afkomstig van een van de grootste Noorsche reederijen, de West Larssen uit Bergen. WANNEER ZUN DE SLUIZEN OPEN? Ten gerieve van hen, die over het eiland en de sluizen "en kortsten weg naar het sta tion willen nemen, vestigen wij er de aandacht op, dat de slui zen 2y9 uur voor ,,hoog wa ter" worden geopend en bg hoog water weer gesloten wor. den. Gedurende dien tyd kan men dus niet over de sluizen naar het station. RIJSHOUT IN BRAND. Donderdagavond raakte een hoop rijshout °P den Westha- vendam te Vlissingen, door nog onbekende oorzaak in brand. De brandweer van Vlissingen, die spoedig ter plaatse was, is er in geslaagd het vuur te blusschen en wist te voorko men, dat in de nabyheid gele- "?en rijshout eveneens een prooi ier vlammen werd. KLEEREN VOOR VLISSINGEN. De diaconie der Ned. Herv. gem. te Vlissingen ontving door bemiddeling van het Interker kelijk Bureau van het „Ohurch Committee and Overseas Relief and Reconstruction" ten behoe ve van haar leden een groote zending kleeren, voor dames, heeren en kinderen. Ook uit Zwitserland wordt een partij kleeren voor de Herv. gem. ver wacht. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNINGEN. In Berlijn verdwijnen gemiddeld zes personen per dag op spoorlooze wyze. In de Russische zóne is pas weer van 14 Amerikaansche mi litairen taal noch tee- ken vernomen. Er wordt hiernaar een onderozek inge steld. De heer B. Burger, ambte naar ter gemeente-secretarie van Vlissingen, is benoemd tot gemeente-secretaris van 's-H, Arendskerke. De gehouden collecte ten ba te van de reclasseering heeft te Nieuwdorp opgebracht 31. De Nationale Reclasseerings collecte heeft te Rilland opge bracht de som van 58,64. Aan de R.K. Universiteit te Nymegen slaagde voor het can- didaatsexamen in de Rechtswe tenschappen de heer P c. J. Goossen te Heinkenszand. Tot derde ambtenaar ter se cretarie te Westkapelle is be noemd de heer L. Kaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1