1947 wordt voor Nederland het moeilijkste jaar bij de marine qed00pt Hij kwam van ver om vrijspraak. LAATSTE NIEUWS. Amsterdammers en Rotterdammers komen naar Zeeland UIT DE PROVINCIE PROVINCIALE STATEN ZUID-BEVELAND. Vlissingen moet weer aantrekkelijk worden Zeeuwsche S nippers Over 5 k 6 jaar weer normale toestanden op wonlnggebied Minister Vos over hel economisch herstel. Tijdens de bondsvergadering van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond heeft Minister ir. H. Vos te Amsterdam een rede gehouden over ,De econo mische moeilnkheden van ons tijdsbestek." Van de internationale facto ren, die invloed uitoefenen op het economisch herstel van ons land, de Indonesiche kwestie, tengevolge waarvan Nederland uitgeschakeld is by de voorziening van de we reldmarkt met tropische pro ducten. Het wegvallen van Duitsch- land uit het economisch ver keer treft vooral Nederland, omdat wij zoowel voor import als export voor ruim 20 van Duitschland afhankelijk waren. WONINGBOUW. By het bespreken van de factoren van nationalen aard welde minister Vos uit over het woningprobleem. De regee- ring wil het tekort van 300.000 woningen door het bouwen van 70.000 woningen per jaar weg werken, zoodat over 5 6 jaar weer eenigszins normale ver houdingen zullen bestaan. Om spanningen op de beidsmarkt na de uitvoering van het bouwplan te vermij den. wil de regeering niet meer arbeiders by het bouwbe drijf inschakelen. Spr deelde nog mede dat de bouw van 8000 woningen is aanbesteed. De financieele positie van ons land is nog zeer zorgelijk. Het verschil tusschen in- en uitvoer, dat over 1946 ruim 1^ milliard gulden bedraagt, kan bestreden worden uit leeningen en het gebruiken van de ty'dens den oorlog geacumuleerde di videnden in het buitenland. De ze bronnen bestaan voor 1947 niet; het medelijden voor Ne derland zal dan verdwenen zijn en wij zullen afhankelijk zijn van onze eigen grootere pro ductie in agrarische en ver- bruiksproducten en van de goodwill, gewekt door het zeer snelle herstel van ons land. 1947 zal voor Nederland waarschijnlijk het moeiiykste jaar zijn, waarin een zoo klein mogelyk verschil moet bestaan tusschen in. en export en dit verschil zal gedekt moeten worden met credieten en des noods met onze bultenlandsohe beleggingen. Het bestuursapparaat achtte minister Vos inderdaad veel te groot. Het is echter onmogelijk bij den huldigen overgang van niets naar genoeg, het zonder uitgebreid distributielichaam te stellen. De minister zeide tenslotte te verwachten, dat wij in Ne derland over 6 7 jaar een gemiddeld levenspeil kunnen bereiken op de hoogte van 1939. mits er een betere ver deeling der goederen komt en de werkloosheid in toom kan worden gehouden. De uitslagen van het Poolsche referendum. Naar de Duitsche Nieuws dienst in de Britsche zone meldt hebben de Poolsche kie zers met een overweldigende meerderheid op 't door de re- gecring op 30 Juni uitgeschre ven referendum, dat uit drie vragen bestond, met ja geant woord. Volgens de radio-om roep van Warschau, heeft het blad „Monitor Polski" de offi_ cieele resultaten van het re ferendum gepubliceerd. Van de globaal genomen 13 millioen stemgerechtigden hebben 11.8 millioen hunner gestemd, ter- wyi 327.000 stemmen ongeldig zyn. De eerste vraag van het referendum, die de afschaffinp van den Senaat voorstelt, wen door 7.8 millioen menschen met ja beantwoord De tweede vraag, die een rechtvaardige agrarische hervormnig en so cialisatie van de voornaamste industrieën beoogt, werd door 8.9 millioen tegen 2.6 millioen stemmen bevestigd beant woord. De derde vraag, of de grenzen van den staat Polen aan de Oostzee, de Oder en de Neiase definitief zjjn, lever de 10.5 millioen ja-stemmen op. terwijl de neen-stemmen nog geen millioen bedroegen. MUSSOLINI'S LUK TERECHT. De Italiaansche politie heeft het hoofd der bende gearres teerd, die in April Mussolini's ïyk heeft vervoerd. Dit zal nu opnieuw worden opgegra. ven. Volgens een Milaneesch blad zou de ontvoering gefinar cierd zyn door een groep groot.industrieelen uit d stad. Voor de eerste maai in de geschiedenis van de Marine is in Nederland aan boord van het ra dar-instructieschip „Soemba", op een oor logsschip een baby ten doop gehouden. Het was de zoon van een adel borst eerste klaase, die met zijn Engelsche vrouw naar Nederland terugkeerde en van oor deel was, dat hy op het schip hoorde, en ztjn zoon dus ook. Als doopvont fungeer de de scheepsbel, die vc_- deze gelegenheid extra blinkend gepoetst, omgekeerd op een met de driekleur omwonden voetstuk was geplaatst. Als een goed begin in derdaad het halve werk is, belooft deze spruit een goed zeeman te worden. TRIBUNAAL TE GOES Lockheed-Constallions gevaarlijk? Door het besluit van de Amerikaansche regeering om alle Constellation-LocKheed- vliegtuigen, met welk type reeds eenige ongelukken zyn voorgekomen, voor dertig da- Ten aan de ketting te leggen, Ireigt ernstige stagnatie te ontstaan in het trans-Atlan tische luchtverkeer. De K.L.M., welke volgende maand ook vier van deze toe stellen zou ontvangen, wacht thans het resultaat van het onderzoek door de Amerikaan- sche experts af. NIEUWE ITALIAANSCHE REGEERING. De Gasperi heeft een nieuwe Italiaansche regeering ge vormd, waarin zitting hebben 7 Chr. Democraten, 4 socia listen en 4 communisten. WELDADIGHEIDSZEGELS MET DE BEELTENISSEN VAN DE PRINSESJES Binnenkort zullen de Ned. posterijen weldadigheidszegels met de beeltenissen van de drie Prinsesjes uitgeven. Een werker voor den storingsdienst. De eerste zaak voor het Tri bunaal te Goes was Woensdag die tegen den 31-jarigen on derwijzer Aloysius C. Vermast uit Coevorden, die een verre reis had moeten maken. Hij was volgens zijn zeggen om zijn ouders een plezier te doen W.A.-er en zulks te Goes ge worden. waardoor hij automa tisch N.S.B.-er werd- Toen hi' het verkeerde inzag, heeft hi door knoeieryen in de papie ren velen gered voor uitzending naar Duitschland en ook ver der het werk der bezetters ge saboteerd- Het werd hem warm onder de voeten hier in Zeeland en toen kreeg hy ge lukkig een onderwyzersplaats „ver van huis". Toen kon hy daar veel ondergrondse!» werk verrichten. Na in raadkamer te zyn ge weest verklaarde het Trlbu- gehuisvest worden. Niet alleen vanuit Rotter dam, maar ook vanuit Am sterdam zullen dezen zomer trips naar Zeeland worden ge maakt ten einde de cultureele banden tusschen West- en Zuid-West Nederland zooveel mogelijk te versterken. In Holland worden trips ge organiseerd, in aansluiting op de groote collecteweek, welke onlangs f 135.000 opbracht, door de Stichting Herstel Zee land en ter opening van die trips komt a.s. Maandag het Nederland op de conferentie over Duitschland? Te Parijs zijn de „Groote Vier" het eens geworden inza ke de Italiaansche koloniën, die onder het huidige Britsche mi litair bestuur zullen blijven, tot de vier groote mogendheden het eens zyn geworden over haar lot. Mocht dit één jaar na de inwerkingtreding van het vredesverdrag met Italië nog niet het geval zijn. dan zal de alg. vergadering der Ver Na ties' over het lot der voormali ge Italiaansche kolonies moe ten beslissen. Bij de bespreking van het punt Oostenrijk weigerde Mo- lotov verder te onderhandelen zoolang geen overeenstemming is bereikt t.a.v. de maatregelen tegenover de ruim 400.000 z.g. „verplaatste" Duitschers, die nog in Westelijk Oostenrijk vertoeven en als sympathisee- rend met het Nat. Socialisme bekend staan. Door Bidault is voorgesteld voor de speciale conferentie over Duitschland ook Neder land. België. Luxemburg en Yoego-Slavië uit te noodigen. Bevin en Byrnes steunden dit voorstel. Molotov onthield zich van commentaar. Overeenstemming werd voorts bereikt Inzake de vre desverdragen met Italië. Hon- l^jje. ^Roemenië, Bulgarye en Heden zouden Bevin en Byr nes uit Parys vertrekken. FRANSCHE GEDELEGEERDEN AANGEVALLEN. In het Duitsche plaatsje Hochstahl zijn leden van de Fransche delegatie by het ge rechtshof te Neurenberg door de bevolking aangevallen. Ver. schillende gedelegeerden wer den gewond. JEUGDORGANISATIES IN HONGARIJE ONTBONDEN. Op bevel van de Russen zyn in Hongarye de padvindersbe weging en verschillende Ka, tholieke jeugdorganisaties ontbonden. Zy zullen slechts mogen terugkeeren indien zij op „modern democratischen'" grondslag zullen zyn georga niseerd. VOLGENDE WEEK EERSTE TRIP VAN HET AMSTERDAMSCHE TRAMKOOR. 214 Zangers moeten nog Mannenkoor van de Amster. damsche gemeentetram, dat uit 214 personen bestaat, naar Zeeland om daar gedurende een volle week concerten te geven Het spreekt wel vanzelf, dat een dergelyk initiatief en vooral een dcrgeiyke reeks van trips niet alleen in Zeeland by. zondere belangstelling ver dient, maar dat ook verdere medewerking en steun gebo den zyn. Maandag komt het koor om streeks 7 uur 's avonds aan de Loskade in Middelburg aan. Dan gaan de zangers naar de Markt, voorafgegaan door de signaal-afdeeling van Achilles, en op de Markt worden ze officieel ontvangen en toege sproken door den burgemees ter, mr. A. J. van der Weel. Dinsdagavond wordt een concert gegeven in de Con certzaal van Zierikzee, Woens dag te Goes. Donderdag te Middelburg, Vrndag te Vlis- singen en Zaterdag in Oost burg. Bovendien zullen nog eenige concerten in ziekenhui zen worden gegeven, 's Zon dags gaat het koor dan weer terug naar Amsterdam EEN EEREPLICHT. Door een samenloop van om standigheden beschikt men nog niet over onderdak voor deze 214 zangers. Het moet echter als een eereplicht voor Zeeland worden beschouwd de ze menschen een behooriyk nachtverblijf ter beschikking te stellen. De gemeentebesturen en de plaatselijke vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer stellen er reeds alle pogingen toe in het werk, maar de medewer king van particulieren is drin gend geboden. Wy doen daarom een beroep op onze lezers om van dezen eereplicht der Zeeuwen te vol doen en wekken iedereen, die daartoe in de gelegenheid is, op één of meer leden van het Amsterdamsche Tramkoor één of meer dagen in de komende week te huisvesten en daarvan ten spoedigste mededeeding te doen aan onze bureaux te Goes (Turfkade 15), Middel burg Londensche Kaai 29) of Vli88lngen (Walstraat 58-60) of telefonisch aan de no's Goes 2458, Middelburg 2077 of 2078, Vlissingen 10 of 396. Stelt dit niet uit, maar geoft ons vandaag nog, uiteriyk morgen, bericht. Uw hulp kan niet gemist worden! De Nederlandsche delegatie naar de Vredesconferentie. De Nederlandsche delegatie naar de as. vredesconferentie zal onder leiding van onzen mi nister van buitenlandsche zaken staan. Bij diens afwezigheid zal de ambassadeur te Parijs de de legatie leiden. Voorts maken er deel van uit prof. Francois, raadsadviseur van het departe ment van buitenlandsche zaken, en vertegenwoordigers van de ministers van Handel en Nijver heid. Financiën en Oorlog. Se cretaris zal zyn mr. R. D. baron van Lynden. Afscheid van den Voorzitter der Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Vrij dag afscheid genomen van haar voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwy!:, die in zyn afscheidswoord de 33 jaren, dat hy lid van de Eerste Kamer was, in herinnering bracht. Mi nister Drees heeft den scheiden den voorzitter toegesproken en daarbij mededeeling gedaan van diiens benoeming tot Minister van Staat. CONSUMENTENCREDIET AANVAARD, Na eenige discussie heeft de Eerste Kamer Vrijdag het wets ontwerp inzake het Consumen- tencrediet z. h. st. aangenomen. SPREKENDE CIJFERS VAN JAVA. In de periode van 3 Juni tot 1 Juli zyn in het gebied van Tangerang 578 Chineezen fedood en 212 vermist. Meer an 11.000 Chineezen zyn ge» vlucht naar Batavia, meer dan 2000 naar Bandoeng en Beka9si. In Bandoeng zyn 1100 eva- cué's uit Batavia aangekomen, o.w. vele zieken. Men ver wacht, dat tegen het eind van de maand ongeveer 7000 eva» cué's in Bandoeng zullen zijn ondergebracht. KUSTBATTERIJEN TOT ZWIJGEN GEBRACHT. H. M.'s torpedojager „Korte- naer" heeft bij Soerabaja eeni. ge Indonesiscne kustbatterijen1 die reeds eenige malen de Ne derlandsche scheepvaart had den aangevallen, tot zwygen gebracht. naai de beschuldiging verval- len. HIJ WIST NIET WAT HIJ TEEKENDE. Vervolgens stond terecht de >»j. koopman C. W. Blan ker uit Goes, die in 1935 al lid was geworden van de N.S. B., zich later aansloot by de motor-WA, den N.V.D. en het N.A.F.; en werkzaam was by den Duitschen storingsdienst. By het verhoor van besch. blykt, dat hij zelf niet goed weet wat hy teekende, maar dit wordt hem wel duidelyk gemaakt. De vrouw zegt ook lid te zfln geweest. Mr. Dirven zeide, dat men hier 'n geval heeft van financi eele mpeilykheden. Besch. is reeds 15 maanden geïnter neerd, zijn zaak is weg, hij kan nu echter ziin schoonva der wel helpen. Verd. meent, dat men B. moet helpen weer in de maatachappy terug te komen. HM WAS ECONOMISCH N.S.B-ER. De 40-jarige keurmeester van de velling to Goes, U. I van Bemden .zeide uit economisch oogunt N.S.B.-er te zijn gewor den. Hy bekende ook lid van den B.V.D en het N.A.F. te zyn geweest en voor Winter hulp te hebben gecollecteerd; met Vovo en de Z Stroom te hebben gecolporteerd en deze bladen te hebben verspreid Hy beweerde economisch met D- te hebben willen samenwer ken. Mr. Dirven, de verdediger, bet/oogde uitvoerig, dat zijn cliënt het nat._soc. alleen van econ. standpunt beoordeelde en er toe over ging. UITSPRAKEN. Ht tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de volgende zaken: Pieternella Sinke, 27 j. echtgenoote van A. J. Klcoté, XVa j. intern., verbeurdverkla ring 300 en een deel van den inboedel, dat by anderen in gebruik is. J. Wiskerke, 47 j., tuinder te Nieuwdorp, 6 mnd. inter» neering, verb, verklaring ra dio en 2000. C. M. Botting, 33 3., hotel houder te Biezelinge, 6 mnd. voorw. interneering, met on der toezicht stelling van den S.T.P.D. M. Weststrate, 51 j., land arbeider te Kloetinge, 1 j. voorw. intern, met als voor, waarde, het zich onder toe zicht stellen van de S.T.P.D., en het opvolgen van de ge. dragslynen door deze te geven. voor allen bovendien ont zetting rechten. HUISWERKLOOS WEEKEIND? Verkiezing leden Eerste Kamer. Vrydag kwamen de Prov. Staten van Zeeland in de tweede vergadering der eer ste gewone zitting byeen. Afwezig waren de heeren M. de Bruijne, mr. dr. A. J. J. M Mea en v d. Zande. De voorzitter deelde mede, dat van mr. dr. A. J. J. M. Mes bericht is ontvangen, dat hij zyn benoeming tot lid van Ged. Staten aanneemt. Hierna was aan de orde de 'verkiezing van leden der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaal Tot leden van het stembureau werden aan- ewezen mevr E. J. van de Iroecke- de Man, alsmede de heeren P. V. M. Vercou- teren en J. J. v. d. Ende. De stemmen er werden alleen lijststemmen uitge bracht werden als vogt uitgebracht lijst 1 C.P.N. 0 st., lijst 3 K.V.P, 8 st., ïyst 4a A.R. 6 st., lyst 4b St Ger. 4 st., lijst 4c CH.U. 10 st., lyst 5 P.vd.V. 0 st., lijst 7 Pv.d.A. 11 st. De volgende byeenkomst zal gehouden worden op 2 Aug., des morgens 10 uur. BENOEMINGEN. Tot ontvanger-griffier van het waterschap NisseStelle is benoemd de heer A. C- van Liere te Goes Tot dykgraaf van het water schap Zuid C. A, is benoemd de heer J. Huyssende Bruy- ne en tot gezworene de heer L. Huyssende Feijter. beiden te Terneuzen. De begrooting in den raad van Middelburg. Woensdagmiddag behandelde de raad van Middelburg de ge- gemeen tebegrooting van 1946. By de algemeene beschouwin gen drongen verschillende spre" kers aan op het herstel van de autonomie der gemeente en het betrachten van zuinig heid. De heer J. S. Hoek,(A.R.) nam er aanstoot aan, dat de voorzitter, Mr. A. J. v. d. Weel zich candidaat zou hebben laten stellen voor de gemeen teraad, terwyi reeds vaststond dat hy tot Gedeputeerde zou worden benoemd. De voorz. antwoordde er geen vermoe den van te hebben lid van ge deputeerde Staten te worden toen hy de raadscandidatuur aanvaardde, en zeide zeer nadrukkelijk niet in den raad te zullen terugkeeren. Wethouder Berenpas merkte naar aanleiding hiervan nog op, dat het optreden van de.n Predikbeurten Ned. Herv. Gem.: Baarland: .30 en 2 ds. Beneder, H Av.; Borssele: 9.30 leesd., 2 ds. Hulsbergen. H. Av.; EUewouts- dijk: 9.30 ds. v. Willenswaard, H. Av.; Driewegen: 2 ds Hey- mans; 's-Gravenpolder: 9.30 en 2 ds. v. Hoogstraten; Hein- kenszand: 10 en 2.30 ds Ren ting; Hoedekenskerke: 9.30 ds, v Burgeier; 's-Heerenhoek: 4^30 ds. Luuring; Lewedorp: 10 dhr. Overgouw? Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9.30 en 2 ds. Lely. H. Av.; Oudelande9.30 ds. Heymans, 2 ds v. Burgeier; Ovezande: ",30 ds. Hulsbergen; Waarde: .30 ds. D. H. v d. Vreede, 2 ds. J. Moetier; Rilland: 10 en 2.30 ds. Aalbers. H. Av.: Ka- pelle: 10 ds. Vermeulen, Emer. 5 ds. Schoch; Krabbendyke: 9.30 ds. Vermeulen, 2.30 dhr. de Zwart Geref. gem.: Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. v. Stuyvenberg; Wol- phaartsdiik: leesd.; Krabbendij- ke: leesdienst; Hoedekensker. ke: 9.30, 1.30 en 5 leesd.; Bors. sele: 9,30, 2 en 5,30 cand. C. Hegeman; Nisse: 3 x leesd.; Krabbendyke: 9.30, 2 en 6 lees dienst; Wemeldinge: 3 x leesd.; Rilland: 10 en 2.30 ds. Kuiper, 10 H. Av. 2.30 Nabetr.; Waar- de: 9,30. i,30 en 5.30 leesdienst, 's-Gravenpoldcr: 9.30, 2.30 en 4.30 ds. v. d. Kettereij. Geref. kerk: Rilland: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruin. 10 H. Av. en 2.30 Nabetr,; Kapel- Ie: 10 en 2,30 ds. v. d. Meulen; Borssele: 10 en 2.30 ds. Laning. Leger des Hells: Yerseke: 8 Straatzang, 10 Heilig. Dienst, 6 Verloss. samenkomst. Vry Evang. Gem. Goes: 9.30 en 6 dhr de Lang uit Brussel. DoopHgez. gem.-' Dienst te Zierikzee: 11.45. dr. A. H. A. Bakker in Luth kerk. Vryz. Godsd.: Goes: 7 ds. J. H Hanneman. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Hellevoetsluis G. H. v. Wil lenswaard te Ellewoutsdyk denking staat. Hy spreekt ten aanzien van hetgeen de heer Hoek over den burgemeester zeide over politieke vuilapui- tery. De heer van Hoek zeide hierop aan zijn woorden een andere redactie te geven in dien deze verkeerd worden opgevat. RIJKSWEG BERGEN OP ZOOM—GOES, De K.N.A.C. heeft om ver betering verzocht van het dek van het wegvak door de Hoo- gerwaardpolder van den Rijks weg Bergen op ZoomGoes. Eervol ontslag voor den Burgemeester yan Nisse. By K.B. is aan den heer A* van der Poest Clement, op zyni verzoek met isgasg van 1 Aug. 1946, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Nisse, met dankbe- tuigisg voor de langdurige diensten door hem is die be^ burgemeester boven elke ver- trekking bewezen. Goes GOEDE KANSEN VOOR EEN M.T.S. Zooals reeds een paar maan den geleden bekend werd, zou» den B. en W. van Goes po gingen aanwenden om te ko men tot een M.T.S. voor Zee» land in hun gémeente. Het mag zeker een verheugend feit worden genoemd, dat, dank zy de voortvarendheid van het gemeentebestuur, het tot stand komen van zulk een belangryke inrichting zoo goed als verzekerd is. Een gebouw ervoor is reeds aan gewezen, een oproep voor een directeur geplaatst en oproe pingen voor verdere leerkrach ten zullen volgen. Men hoopt het daarheen te kunnen leiden, dat reeds in September a.s. de lessen aanvangen. Daar voor moet in de eerste plaats de toestemming van hooger» hand tot vestiging worden af gewacht. AUTO BOTSING. Vrijdagmorgen reed een ambtenaar in een militairen auto 9P den Westwal te Goes. De bestuurder, wonende in Den Haag, wilde een voor hem ry* denden auto passeeren, in de meening dat een uit de an dere richting komende motor» ryder, eveneens afkomstig uit de residentie, tusschen beide auto's door zou ryden. De motorryder deed het niet en als gevolg daarvan botste hy in snelle vaart tegen den auto op. De autorijder werd zoo danig aan zyn linkerhand ge. wond, dat hij een flink deel van twee vingers verspeelde, Beide voertuigen werdeji ge havend. Woningbouw in Rilland-Bath. Na opening der vergadei-ing deelt de voorzitter mede, dat hij met den inspecteur voor de volkshuisvesting een onder houd heeft gehad en bereikt heeft, dat in de gemeente nog een zestal woningen gebouwd kunnen worden. Het particu lier initiatief moet echter voorrang hebben zsodat de firma Erven van Baaien, die indertijd heeft verklaard te> willen bouwen eerst in de ge. legenheid moet worden gesteld deze 6 woningen te bouwen. Gaat de firma van Baaien daar niet op in, dan zal de bouw kunnen geschieden voor rekening van de gemeente De heer Windhorst zou lie ver voor 12 woningen den on. derbouw optrekken en deze dan voorloopig ais noodwoning gebruiken. Besloten wordt eerst de firma van Baaien in de gele genheid te stellen om te bou- Raadsleden wenschen meer zelfstandigheid voor de gemeente, speciaal t.a.v. den herbouw. Aan de samenwoning moet een einde komen. Verschenen is het rapport betreffende het vooronderzoek der gemeentebegrooting door de leden van den tijdelijken gemeenteraad van Vlissingen. Uit dit rapport blijkt, dat ver schillende leden de aandacht hebben gevestigd op de on rustbarende styging der te korten, waardoor de gemeente met handen en voeten aan het RMk is gebonden Te meer daar dit het gevolg is van de byzon- dere omstandigheden en omdat geiyk een der leden het uit drukte Vlissingen zyn tol aan den oorlog reeds heeft be taald wordt aangedrongen op volledige overneming van de kosten door het Ryk eener. zyds. en uitbreiding van de zeggenschap der gemeente on- derzyds, speciaal t.a.v- den wederopbouw Daarby werd er nog op aan gedrongen het uiteriyk dei- stad zoo aantiekkeiyk moge lijk te maken, o-m. ook door De Minister van 0„ K. eni^org voor een goede straatver. W. heeft in een circulaire van de middelbare scholen er op aangedrongen een huiswerk loos weekend in te voeren ten einde de leerlingen niet al te zeer te onttrekken aan het ge» zinsleven en de sociale wer. king van de jeugdbeweging. lichting door de geheele ge meente. Zakenpanden zullen zoo snel mogelijk moeten wor. den opgebouwd- Het stadscen trum en ook de straten, plei. nen en plantsoenen behooren er goed uit te zien- Aan den Nolledijk zag een der leden gaarne een plateau met een theehuis iets van dien aard. In den toren zag en hoorde men gaarne zoo spoedig mogelijk weer een ca rillon. Geïnformeerd werd naar de plannen tot demping van het Spuiboezem. Een van de vragers richtte zich ook op de kwestie van de benoeming van een gemeente secretaris. Wanneer zal daar toe worden overgegaan? En hoe staat het met de verhoo ging der wethouderssalarissen en de presentiegelden van de raadsleden Met klem werd gewaar schuwd tegen het wachten met promotie van ambtenaren tot deze dreigen weg te gaan. Ook voor de salarissen van de la. gere ambtenaren werd aan dacht gevraagd, terwyl ander- zyds de aandacht werd geves. tigd op de veel gunstiger be. zoldiging van de politie- HET GAS. Gesproken werd over de slechte kwaliteit van het gas Men drong aan op een onder zoek naar de calorische waar de. terwyi een ander lid de slechte kwaliteit weet aan den toestand van de ovens, welken hy dan ook in orde wilde la ten brengen. wen en indien deze daar geen gebruik van maakt dan voor rekening der gemeente te bouwen. Wat de glaspositie betreft* zegt de voorzitter, dat een der glasfabrikanten zich bereid ïeeft verklaard by inlevering van glasbonnen direct het be- noodigde glas af te leveren. Hy betreurt het echter dat deze mogelykheid door de schilders, aan wie hy dit heeft voorgelegd, niet met belde handen wordt aangepakt. Als er echter geen volledige me dewerking is, zal op andere wijze toch moeten worden ge holpen; zeer velen in de ge meente hebben immers nog groote behoefte aan venster glas. Als het kwantum glas straks wordt verstrekt zal de gemeente zoo noodig zelf deze voorziening ter hand nemen. Wat de aankoop van een nieuwe brandspuit betreft wordt met algemeene stem men besloten de door den in specteur voor het brandweer wezen aangeboden Engelsche motorspuit te laten proefdraai en en wanneer deze voldoet hem te koopen Omtrent de 'te bouwen wo ning te Bath wordt besloten te trachten het materiaal dat hiervoor beschikbaar wordt gesteld, aan te wenden voor de te bouwen woningen te Ril land1, waardoor misschien het aantal van 6 tot 8 opgevoerd kan worden. De rekening van ontvang sten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1944 wordt aangeboden met een nadeelig slot in den gewonen dienst van 4651.36 en een batig slot in den kapitaaldienst van 187.50 Tot ledem van de commissie tot het nazien der rekening worden aangewezen de heeren D. Butyn en P. G. Windhorst. De begrooting van het bur» gcrlijk armbeatuur voor 1946 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens wordt vastgesteld een reglement van orde voor de vergaderingen van den raad, daar het oude in de oorlogsdagen verloren is gegaan. Daar de gemeente momen teel ovor geen enkele berg plaats beschikt, wordt beslo ten 'n steenen muurtje te doen bouwen van oude materialen afkomstig van afbraak. De heer Windhorst acht het hoog tyd om een nieuw ïyken- huisje te bouwen, daar het oude zoo goed als versleten is. Besloten wordt bestek en teekeningen te laten maken voor den bouw van een lyken- huisje en een arrestantenlo- kaal EERVOL ONTSLAG. Aan Ir. W. Kakebeeke te Rilland-Bath is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van het waterschap Nisse-Stel- Geïnformeerd werd naar de plannen tot het herbouwen van het politiebureau, de brand weerkazerne en het station. Verschillende leden drongen aan op stopzetting van den noodwoning-bouw In 1947 zul. len weer nieuwe en vooral so_ lide woningen moeten worden gebouwd- Zoo spoedig mogelyk dient een einde te worden, gemaakt aan de samenwoning. welke het meest voorkomt by een- voudigen en beter gesitueerden vaak vry uit doet gaan. Aangedrongen werd op het opruimen van de begraafplaats aan den Koudekerkschen wer waarvoor een plantsoen zs moeten worden aangelegd, en van de noodkade aan den Sin. gel HET VLIEGVELD. Een der leden informeerde naar de kansen, dat er weet luchtverkeer met Walcheren komt en vroeg of het vlieg veld weer in orde wordt ge maakt- Een ander lid, dat voor de belangen van de sport pleitte, wilde het oude vliegveld als sportterrein doen inrichten. In verband met de nabijheid van kerken, werd voorts gevraagd te verorderen. dat 's Zondags op het Van Nispenplein niét meer zal worden gevoetbald Misschien kan hiervoor een veld aan den Koudekerkschen weg worden gebruikt. Ten slotte memoreeren we nog vragen welke de aandacht vestigden op het herstel van de gemeentelijke waterwin- plaatsen. de verbinding van de stad en het Havendorp en het bouwen van een nieuw tehuis voor ouden van dagen. De ta. rieven van het volksbad wer den te hoog geacht. terwyi aandacht werd gevraagd op de redelijkheid aan het strand, Het opruimen van munitie aan den Kattendükschen Dijk heeft Dinsdag, Woensdag en Donderdag plaats gehad. Vrij veel ruiten, ook in de kom van Kloetinge moesten het ontgel den. In de Kreekrakpolder nabij Rilland-Bath hebben enkele landbouwers een hert waargeno men Dit is in deze streek ver- moedelyk nog nooit waargeno men. - Met ingang van 1 Augus tus is de heer A. Goeree te Rilland-Bath ontslagen als plaatselijk bureauhouder van de V.P.O. Als plaatsvervanger zal komen de heer M. C. by de Vaate te Krabbendijke. De collecte voor de Natio nale Reclasseerlng bracht te Oudelande 65,23 op. - De heer J. de Wolf, amb tenaar ter secretarie te Melte- kerke slaagde te Den Haag voor het diiploma Gemeenteadmini stratie I. c De zendingscollecte in de Herv. Kerk te Krabbendyke bracht 261,— op en de col lecte voor bizondere nooden der kerk 53, De heer Theo Luysterburg te Goes heeft een nieuw Zeeuwsch volkslied, gecompo neerd. De Gymnastiek Ver. Sparta" te Krabbendijke zal op 27 Juli a.s. op het sportterrein een uitvoering geven met me dewerking van de muziekver. „Concordia".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6