PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Duitsehe kwestie werd uitgesteld Vandaag... Nieuwe Eerste Kamer gekozen Zceuwsche hulp voor boven de rivieren Wapenstilstandsbesprekingen in Indonesië. Hoofdredacteur O. Balllntljn (net ractloncele medewerking van dr. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. .Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Zaterdag 13 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 161 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie Z WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Bureaux Bevestigd te Vlls5lttEen t w.lKml 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensctte Kali tel. 2077 en «24. Poe» t Turl>,d. IV tel. 2473 Ooitbnrg r Oretetu.itr.it 3. Teineuzeil: Broitwerl|alr,at AMERIKAANSCHE SCHOENEN. Hel Wereldgebeuren TERWIJL, er den geheelen winter een ontstellend gebrek aan behoorlijk schoeisel heeft geheerscht in ieder gezin, dat zich in het be zit van eenige kinderen mag verheugen hoeveel vaders en moeders hebben zelf niet op kapotte schoenen gemarcheerd om hun kroost toch vooral droog en netjes voor den dag te kunnen laten komen! zijn er nu plotseling Amerikaansche schoenen aan de markt. Men zou reden hebben om daarover verheugd te zijn. ware het niet, dat tevens blijkt, dat er in November reeds meer dan 200 000 paren van deze Ameri kaansche schoenen waren inge voerd, en dat er daarna iedere maand zooveel zgn bijgeko men, dat Nederland zich thans mag verheugen in het bezit van 3 4 millioen paar Ame- rikaantjes. Er hebben dus den ganschen winter honderdduizenden paren schoenen ongebruikt gelegen, terwijl een groot deel van het Nederlandsche volk gebrek had aan schoenen. Nu deze schoenen eindelek in den handel komen, is er minder vraag naar, dan maan den geleden- Wie Amerikaan sche schoenen koopt, komt met meer in aanmerking voor een schoenenbon- Hij is duurder uit, dan wanneer hij Nederlandsche schoenen koopt en bovendien zijn de Nederlandsche model len die thans in voldoende hoe. veelheid verkrijgbaar zijn, veel aantrekkelijker, dan de vrij grove Amerikaansche model len. Tpch zullen we van die door de regeering aangekochte schoenen afmoeten- Op welke manier? Er mogen voorloopig geen schoenen van kalfboxleer meer vervaardigd worden, naar het heet omdat er geen kalfbox zou zgn. Vraagt men er den detaillist echter naar. dan is hij van meening, dat hier sprake is van een geforceerde stagnatie van de binnenlandsche schoenen productie, die geen ander doel heeft, dan de vraag naar Ame rikaansche schoeisel te stimu- leeren! Overigen^ schenen we met deze enorme hoeveelheid Ame rikaansche schoenen toch min of' meer te „Zitten". De feiten wjjzen nameljjk uit, dat er het dringendst behoefte bestaat aan damesschoenen en wel van een beetje vlot model. Een voudige wandelschoenen zijn er voldoende te krijgen, meer lu xueuze modellen ziet men nog niet veel en de dames wachten blijkbaar liever nog even met hun aankoop, dan dat zij thans iets koopen, waar zij minder zin in hebben. Kinderschoenen blijken het minst gevraagd en wel voornamelijk, omdat men hinderen vooral in den zomer gemakkelijk op "houten kleppers of bonloos schoeisel laat loo' pen. Tusschen de kinder- er de damesschoenen in zweeft de vraag naar de mannenschoe nen en juist daarvan is ©y een overvloed. Zonder bezwaar zou men aan alle mannen een paar Amerikaansche schoenen extra kunnen verstrekkenEn als de voorteekenen niet be driegen zal het daar ook wel van komen Want langs den normalen weg zou men in den vorigen winter deze schoenen zeer gemakkelijk verkocht heb ben, maar nu niet meer- Waaruit blijkt, dat er ook op het gebied der schoendistri butie nog vreemde dingen ge beuren- Wie gelukkig is in de re- géeringsschoenenloterij, schijnt voorloopig geen voorkeur aan Amerikaansche schoenen te geven en wie nog niet tot de gelukkigen» heeft behoord, wacht kennelijk af. Discussies werkten toch verhelderend. Keer! van Aeker terug? De besprekingen tusschen de groote vier over het probleem Duitschland hebben geen enkel positief resultaat opgeleverd- Slechts in zooverre zijn de urenlange discussies vrucht baar geweest, dat de ministers onomwonden hun critiek en hun grieven hebben kunnen uiten en de wederzijdsche stand- punten thans duidelijker zijn afgebakend. Over een wen- schelijkheid om elk spoor van het Nazi-dom in Duitschland weg te wisschen en door krachtige maatregelen te ver hoeden. dat het Pruisische mi litairisme ooit weer kan her leven, bestond volkomen over eenstemming. Zoodra de ministers echter verder gingen, dan deze alge- meene principes en op het ter. rein der practische maatrege len belandden, botsten de meeningen op elkaar. Zoo stel de Bevin voor de economische barrières tusschen de Duitsehe bezettingszones op te heffen, waardoor de uitwisseling van surplusgoederen tusschen de zones mogelijk zou worden Daar de Britsche zóne zichzelf niet kan bedruipen en vooral wat voedsel betreft van in voer uit Engeland afhankelijk is, klonk dit voorstel zeer rede lijk. Niettemin wees Molotov het botweg af, onder het mo tief, dat het voorstel in strijd was met de overeenkomst van Potsdam. Eveneens weigerde Molotov in te stemmen met de bepa ling. dat een eventueele com missie van onderzoek naar de ontwapening en demobilisatie in alle zónes van Duitschland gerechtigd zou zijn ook in- dustrieele en fabrieken te in- specteeren. Terwgl Bevin Byrnes voortdurend den nadruk legden op de noodzakelijkheid om Duitschland als een econo mische eenheid te behandelen, wierp Molotov zich op als kam pioen van de politieke eenheid van het Rijk- Daarbij trok hg dus partij voor de Duitsehe en tegen de Fransche communis ten. Nu de ministers er niet in zijn geslaagd in een korte span. ne tijds tot overeenstèmming te kómen, hebben zij besloten om op een nader te bepalen plaats en tijd een speciale con_ Teleurgestelde bruiden Ongeveer 200 Engel- sche oorlogsbruiden zijn met 50 baby's uit Cana da naar Engeland terug gekeerd uit heimwee, ge brek aan bestaansmoge lijkheden of omdat hun echtgenooten zich inmid, dels bedacht hadden. S.S.-er werd illegaal werker. Voor het Haagsche Bijz. Ge rechtshof is de zaak behandeld tegen ir P. S. Heerema, die na in dienst van de Waffen S S. te zijn geweest, tot de illegaliteit toetrad en na April 1943 belangrijk werk voor de Ned. verzetsbeweging heeft verricht. Uit de verklaringen van verschillende vooraanstaande verzetslieden bleek, dat H. ab- %soluut betrouwbaar was ge weest. Toen hri zijn fouten had ingezien, heeft bjj even fel voor de Nederlandsche zaak gestreden, dan aanvankelijk voor de nat.-socialistische. Men beschouwde hem als vol ledig gezuiverd. De advocaat-fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen en meende, dat ingevolge de jurisprudentie zelfs belangrijk illegaal werk de aan den vij and bewezen diensten, niet kan goedmaken. Spr. eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr Reinhold, wees op de ideëele óverwegin gen. waaruit zijn cliè'nt steeds heeft gehandeld. Volgens een door den Australischen minister van we. deropbouw, Dedman. ingedien de wet gaan alle grondstoffen, noodig voor de ontwikkeling van atoom-energie, in de han den van het Australische ge- meenebest oveR, ferentie over het Duitsehe vraagstuk te beleggen. Het mogelijk, dat nu de ministers hun gemoed hebben kunnen luchten, er den volgenden keer ook werkelijk zaken worden gedaan Wenschelijk is het ze ker. want de tijd dringt, dat er een oplossing voor het Duit sehe vraagstuk wordt gevon den. Een van de meest vooraan staande politieke persoonlijk heden in België is graaf Hen ri Carton de Wiart. Niet al leen is hij een politicus en een staatsman van formaat, maar ook een letterkundige en een criticus van naam. wiens publi caties getuigen van een spran_ kelenden geest. Donderdag vierde hij het uitzonderlijke ju bileum 50 jaar volksvertegen, woordiger te zijn. Na de receptie ter gelegen heid van dit jubileum hadden eenige journalisten gelegenheid zich met minister van Acker te onderhouden. Deze verklaarde weinig te kunnen zeggen, daar hij, nu hij minister af is. niet meer „eerst mag handelen en daarna nadenken". Van Acker wees er echter op, dat de prij zen al weer snel stijgen en de beurs slecht reageert. Hij acht te een spoedige oplossing van de crisis zeer noodzakelijk- In parlementaire kringen fluistert men van een coalitie-regeering, waarbij dan de aftredende mi nister-president weer als de nieuwe premier gedoodverfd wordt. Het zal echter wel even moeilijk blijken om katholieken en communisten in een regee ring bijeen te krijgen, dan om de socialisten er toe te bewe gen de communisten uit de re geering te weeren- De meest waarschijnlijke oplossing lijkt ons een terugkeer van het oude kabinet zonder de veel om streden figuur van van Glab- beke. NEDERLANDSCHE TEKST VOOR DEN MATTHEUS- PASSION. De Minister van O.. K, W. heeft den dichter Jan Engelman opdracht gegeven een Nederlandsche tekst voor Bach's Mattheus-Passion te vervaardigen. Daar zich bij dit werk tal van problemen van musicolo- gischen, theologischen en taal kundigen aard voordoen, heeft de Minister een commissie in gesteld, bestaande uit de hee- ren A. van der Horst, prof. dr. G. v. d. Leeuw en dr. K. Hee roma, om het werk van En gelman, dat waarschijnlijk in November gereed zal komen, aan een onderzoek te onder werpen. Eerst als genoemde commissie zich met de weer gave door Engelman kan ver eenigen, zal de vertaling voor uitvoering ter beschikking worden gesteld. KORTE PREDICATIE VERNIETIGING OF OVERWINNING? Wat een kolossale tegenstel lingen staan er vaak op een en dezelfde bladzijde van dit dag bladI Heel sterk viel mij dat 2 Juli op. Daar stond eerst het verhaal van de voorspoedige tewaterla ting van den Oceaanreus, de „Willem Ruys". waaraan 7 jaar arbeid voorafgingen. En daar naast stonden de mededeelingen over de vernietiging, de opzette lijke vernietiging van het eiland Bikini door een atoombom. De drukpers drukt die 2 be richten rustig naast elkaar af. Geduldig is krantenpapier. En wij lezen de krant en leggen haar weer weg en leven verder. Maar wat een tegenstelling! Eenerzijds werkt de weten schap om te winnen wat er ge wonnen kan worden en om te ontginnen wat onontgonnen is. En naarmate de middelen der wetenschap volmaakter worden, gaat anderzijds de slooperij der vernietiging verraderlijk voort. 7 Jaar bouwt men in Vlissin gen aan een eerbiedafdwingend gevaarte en 7 jaar geleden zei Engeland: ik rust niet voordat het Nationaal-Socialisme vernie tigd is en Duitschland zei: ik houd niet op voordat de bepalin gen van 1918 uit den weg zijn geruimd. Zoo knettert het flik kerend vuur van den strijdlust en de wereldbrand woekert voort. De geschiedenis der menschheid is de geschiedenis der vernietiging. In zoo'n wereld leven wijl En in deze wereld zegt het Evangelie: GOD wü niet uw vernietiging, maar uw overwin ning. Hij wil niet uw dood, maar uw leven. Hij wil niet uw onder gang, maar uw opvaart. In het laatste Bijbelboek staan 7 brieven voor 7 iriiniatuurge- meenten in Klein-Azië en deze 7 eindigen alle met een gelijk luidende belofte voor strijders, die geheel hun leven over heb ben voor de overwinning. En de schrijver van die brieven is ze ker van de overwinning van Je- zus Christus. Jezus is Zaligma ker. Dat wü zeggen: wat Hij deed, is af. Ook zijn overwin ning is af. Hij heeft al zijn vij anden overwonnen. En de onze ook. En als wij nog ntoeten over winnen, is dat alleen maar de strijd om te gelooven in zijn overwinning. Overwinnen, dat is gelooven! De overwinning des geloofs is zeker. Die overwinning is van God en komt ook van God tot u. Zalig zijn die om Christus1 wil strijden. Zij zullen overwinnen! B. is het 10 jaar geleden, dat Catoo Sotelo. leider van de Renovacion Espa- nola, uit wraak voor den moord op luitenant José de Castello. eveneens werd vermoord, hetgeen het sein was tot het uit breken van den Spaan- schen burgeroorlog; Morgen.... herdenkt men ln Frankrijk de bestorming van de Bastille (1789), waarmee de grond vesting der Fransche Republiek werd inge luid; wordt te Lichtervelde in West-Vlaanderen het geboorte-eeuwfeest ge vierd van Karei van de Poele, op wiens naam tweehonderd uitvindin gen staan op het gebied aer electriciteit. Hij vond o.a- de Trolley-bus uit. die zooals bekend, ook in Arnhem zal gaan rijden. K.V.P. wint, C.H.U. verliest één zetel. Vier communisten krijgen zitting. Vrijdag hebben in de ver schillende provincies de ver kiezingen van de leden van de Eerste Kamer plaatsgevonden. De „Zeeland" gaat weer varen. Maar van Hoek van Holland. Met ingang van Maandag 29 Juli a.s., zal die stoomvaartmaat schappij „Zeeland" den boot- dienst op Engeland voor passa giers en goederen, hervatten vanuit Hoek van Holland. Het S.S. „Oranje Nassau" zal tijdelijk een nachtdienst tus schen Hoek vas Holland en Har wich onderhouden en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag in de richting naar Engeland en op Dinsdag, Donderdag en Za terdag in de richting van Enge land. Verder zullen in beide rich tingen aansluitende boottreinen tusschen Amsterdam en Hoek van Holland, resp. Harwich en Londen rijden. Het resultaat van deze verkie zingen is dat de verschlUende partijen de volgende aantallen zetels verwierven.: 1946 1989 Kath. Volkspartij 17 16 zetels Party v. d. Arb. 14 14 zetels A.-R. Party 7 7 zetels Chr. Hist. Unie 5 6 zetels Comm. Party Ned. 4 Party v. Vryh. 3 3 MteIs N.fejB. 4 zetels GROEP L Volgens de uitslagen in N. Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg (groep I), zgn in totaal uitgebracht 198 stem men met een st omwaar de van 25621, waarvan op de C.P.N. 0 stemmen, K.V.P. (lijst Jans sen de Limpens) 5811, K.V.P. (lijst de Bruijn) 1760, A.R. (verbonden lijsten met St. Ger. en C.H 1614, St. Ger. Partij 368, C.H.U. 1598, Partij v.d Vrijheid 256, K.V.P. (lijst DE RIJKSMARKEN BIJ DE NED. BANK, De Minister van Financiën heeft een wetsontwerp inge diend betreffende het doen overgaan onder bepaalde voor waarden van de in Rijksmarken luidende bezittingen van de Ned. Bank op den Staat der Nederlanden. Bedoelde activa bestaan voor 5879.7 millioen R.M. uit Duitsch schatkistpapier, voor 36.1 mil- loen R.M- uit vorderingen op de Rijksbank en op een andere bankinstelling in Duitschland en voor 17 millioen R M. uit Duitsehe betaalmiddelen. Batig saldo van 214.320.komt ten goede aan slachtoffers van den bezetter. Zuinig beleid. Alle gelden afdoende verantwoord. OEN Zeeland bevrijd was en het Noorden van het land nog onder het juk van den onderdrukker zuchtte, ja, daar moeilijker tijden door maakte, dan ooit het geval geweest was gedurende den schier eindeloozen oorlogstijd, is in Zeeland het initiatief ge nomen voor een spontane actie tot „Zeeuwsche Hulp voor bo ven de Rivieren". Dit initiatief is met een ver rassend succes bekroond. De Zeeuwen gaven met uiterst milde hand, ondanks de ellen de, die de bevrijding hen zelf gebracht had, tastten zij diep in hun duidel en het feit, dat er met een royaal gebaar aan het Noorden hulp kon worden geboden, zal Zeeland ten eeuwigen dage tot groote eer strekken. Wie geeft en snel geeft, terwijl hij zelf in beu narde omstandigheden ver keert, geeft niet twee, maar drie, vierdubbel Wg' ontvingen thans van de Commissie van Toezicht op het toen gestichte fonds Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren een accountantsrap port, uitgebracht door het ac countantskantoor P. Slagman Jr., waarin rekenscliap wordt afgelegd van de besteding der toen binnengekomen gelden. De voornaamste feiten uit den inhoud laten wy hier vol gen Ontvangst totaal 446 936,39 Uitgaven totaal - 232.616,92 Batig saldo - 214.319,47 De uitgaven waren als volgt verdeeld: Aankoop voedsel 135.892,35 H.A.R.K - 76.237,56 Ned. helpt Indië 2.500, Verv. en verblgfk. - ll".533,69 Drukw., kantoorkos ten, affiches, etc. - 3.771,35 Shows en cabaret - 1.623,59 Telefoon - 189,33 Loon - 840,33 Verwarming - 28,43 Omtrent het financieele be leid zegt het accountantsrap port onder meer het volgende: HET FINANCIEELE BELEID „De binnengekomen gelden zgn, behoudens een naar ver houding gering bedrag, recht streeks gestort op een ten be hoeve van het fonds bij de Twentsche Bank te Middelburg geopende rekening. De per kas ontvangen bedragen zgn met korte tusschenpoozen eveneens op rekening brj de Twentsche Bank gestort." De uitgaven loopen eveneens uitsluitend over de rekening bij de Twentsche Bank te Middelburg en het accoun tantsrapport verklaart, dat op een enkele uitzondering na alle uitgaven voor zoover noo dig behoorlijk waren gedocu menteerd. Aan loon werd wegens td- delijk administratief werk uit betaald een bedrag van 840.33. Noch de personen, zoo zegt het accountantsrapport, die tot de hulpactie het initiatief hebben genomen, en zich met de leiding daarvan hebben be- van de" Mortel)" 9487, Partij v. d. Arbeid 4727. De kiesdeeler van deze groep bedraagt 1971. Toegewezen zijn de volgende zetels: C.P.N. 0 zetels, K.V.P. (lijst Janssens de Limpens) (1 restzebel) 3, K.V.P. (lijst de Bruijn) 1 (1 restzetel), Anti- Revolirtionnair 1, S.G.P. 0, C.H.U. 1, (1 restzetel), Party v. d. Vrijheid 0, K.V.P. (lijst v. d. Mortel 5, (1 restzetel), Party van den Arbeid 2. Gekozenen zijn in deze groep: Kath VolkspartyC. H. J. A. Janssens de Limpens, Wij er; B. M. Berger, Veiuo; F. C. M. SJAHRIR OVER DE ONDERHANDELINGEN. Thans weer de beurt aan Nederland? Zoowel officieele Nederland, sche als Indonesische republi- keinsche kringen hebben beide elke bewering, als zou van Mook het voorstel van Sjanrir tot het sluiten van een wapen stilstand hebben afgewezen, positief ontkend. Indonesische kringen karakteriseeren het be- richt als ,.een positieve leu gen". Officieele Nederlandsche kringen verklaren, dat „het waar was. dat tien dagen gele den Sjahrir een brief aan van Mook heeft gezonden, waarin hy deze in overweging gaf om aan den geallieerden opperbe- last, noch de penningmeester/ 214.406,18, en de leden der Commissie van Toezicht op de financiën, noch vele andere personen, welke aan de hulpactie hebben mede gewerkt, hebben loon ontvan gen. Al deze menschen hebben zich volkomen belangeloos ter beschikking gesteld. Alleen de werkelgk gemaakte kosten zyn vergoed geworden". Ten slotte verklaart het rapport, dat nergens de indruk werd verkregen, dat niet de noodige zuinigheid zou zijn betracht. WAT NAAR HET NOORDEN GING. Inmiddels blg'kt uit het rap port tevens, dat er inderdaad op groote schaal hulp is ver leend aan het Noorden. Het is ondoenlijk hier een volledige opsomming te geven van wat naar boven de rivieren werd getransporteerd, maar enkele cgfers verdienen toch de aan. dacht. Er werden 135.000 kg. aard appelen, 246.000 kg. brood, 38.000 kg bloem, duizenden kilogrammen peulvruchten, tarwe, havermout, fruit, grutterswaren, koffie, melk in blik, melkpoeder, eipoeder, etc. naar het Noorden gezon den. Er werden verder 20.000 blikken gesneden wortelen, 1200 blikken spercleboonen, 27.000 blikken doperwten, 15.500 kg. boter en 49.597 kg sinaasappelen verstuurd, nog vermeerderd met 5390 eieren. In totaal dus een hoeveelheid van 660.519 kg. Al dit voedsel was gedeel telijk gekocht van de binnen gekomen gelden, gedeeltelijk gratis verstrekt door de inwo ners van Walcheren, Noord en Zuid-Beveland. Zeeland kan dus voldaan zyn over den steun, dien het aan Nederland boven de rivie. ren heeft verleend! HET BATIG SALDO. Er rest nu de vraag, wat er geschieden zal met het batig saldo ten bedrage van Het zal ongetwijfeld in bree den kring voldoening wekken, dat de Commissie van Toezicht op de financiën van het Fonds Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren besloten heeft, deze gelden te gebruiken tot steun- verleening aan de nagelaten betrekkingen van illegale wer kers, die hun strijd voor het vaderland met bun leven moesten bekoopen, daarnaast voor steun aan andere oor. logaslachtoffers. Het >9 agemeen bekend, dat tal van menschen, die recht op hulp hebben, door administra tieve bepalingen daarvan ver stoken blgven. Juist in deze noodgevallen in Zeeland wil men nu steun bieden en wel op dusdanige wijze, dat na een tijdsverloop van 20 25 jaren het kapitaal verbruikt zal zgn. Een betere bestemming had men aan deze gelden moeilijk kunnen geven. Als er ergens hulp gebracht moet worden, dan is het wel hier, nl. in die gevallen, waar de landelijke hulpactie, de rtjkspensioenen en de schadeloosstelingen on toereikend zgn. Wederom mag men hier spreken van een zeer goed ini tiatief. VOORBARTG GERUCHT. Ten slotte nog dit: er is destgds eenig gerucht geweest rondom deze Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren. Uit het accountantsrapport blgkt zonneklaar, dat deze geruch ten op zgn minst voorbarig, maar zeer zeker ook onjuist zgn geweest. Wellicht was het beter geweest, als dit accoun tantsrapport eerder het licht had gezien, doch drukke werk zaamheden van de bank en van den accountant maakten dit onmogelijk. Hoe het echter zg: Zeeland heeft alle reden om met vol doening terug te zien op de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren De gelden worden tot den laatsten cent besteed op een wijze, die ieders instemming velhebber voor te stellen alle vgandelijkheden te staken. De, brief werd pas na Sjahrirs ver trek naar het binnenland ont vangen en bevatte de voor waarden, waaronder de wapen, stilstand zal moeten worden gesloten. Pas op 9 Juli, nadat Sjahrir te Batavia was teruggekeerd, heeft van Mook geantwoord, dat hg veel voor het plan voel de. Sommige voorwaarden kwamen van Mook weliswaar weinig practisch voor en hg heeft dan ook in verband daarmede een aantal sug gesties naar voren gebracht. Van Mook heeft eveneens voorgesteld om de regeling van de militaire details aan den geallieerden militairen bevel hebber toe te vertrouwen. DE ONDERHANDELINGEN. „Het is thans weer de beurt van de Nederlanders", zoo ver. klaarde Sjahrir tgdens een on derhoud met een correspon dent van Antara. toen deze hem vroeg, wat hg dacht van de laatste ontwikkelingen in de onderhandelingen tusschen Ne derland en Indonesië. Sjahrir vervolgde met de woorden „de Indonesische regeering heeft haar tegenvoorstellen aan de Nederlanders toegezonden. De voortzetting van de onder handelingen hangt thans ge heel van de Nederlanders af" Sjahrir zeide. dat het Indo nesische kabinet, sinds Soekar- no de geheele bestuursmacht aan zich had getrokken, weer zijn oorspronkelijk karakter naar Amerikaansch model had aangenomen, waarbij de minis ters aan den president persoon lijk verantwoordelijk zgn. De president is op zyn beurt weer verantwoordelijk aan het cen trale nationale comité, het tij delijke Indonesische parlement, bestaande uit 200 leden. NEDERLANDSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN Dezer dagen is een Neder- landsch militair vliegtuig door onbekende personen beschoten. Het gevolg was, dat er twee officieren gedood werden. Baron de Vos van Steenwijk Minister van Staat. Naar wy vernemen is be noemd tot Minister van Staat mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van Eerste Kamer der Staten-Gene- raaL Als gevolg van een tus schen dedagbladen ge troffen regeling, ter ver zekering van een biliyke papierverdeelng, ver schijnt ons blad, uit hoof de van zijn formaat, he den in een omvang van 4 pagina's. Wijffels, Brunssum; A. C. de Brugn, Maartensdgk; J. C A, M. van de Mortel, Tilburg; P. A. Kerstens, Wassenaar; H. J. J. van Velthoven, Den Bosch; A. M C. J. Steinkühler, Eind hoven; G W. M. Hugsmans, Den Heeg. A.R.: Jhr. mr. H. A. M. var* Asch van Wgck, Doorn C.H.U.: J. Reijers, Kamerik. Party v d. Arbeid: E Bron- gersma, Heemstede; J. J. Kra mer, Brunssum. GROEP IL In de Prov. Stoten van de provincies Gelderland, Over ijssel, Groningen en Drenthe (groep II) werden in totaal uitgebracht 183 stemmen met een stemwaarde van 22337 stemmen, waarvan op S G.P 161 stemmen, Party v. dL* Ar beid 6056, A.R 3437, Party v. d Vrgheid 1856, K.V.P. 5297, SGP. 133, C.P.N 1986, C. H.Ü. 3411. De kiesdeeler bedroeg in deze groep 1718 (naar beneden als volgt: Party v d. Arbeid 4 zetels (1 restzetel), A.R. 2, afgerond). De zetelverdeeling is Party v. d Vrgheid 1, K/V.P 3, C.P.N. 1, C.H.U. 2 (1 rest zetel). Gekozen zgn in groep II: Partg v d. Arbeid A. E Ri- bius Peletier, Amsterdam; R. Kranenburg, Leiden; J, Cra mer, Assen; H. Oosterhuis, Amsterdam. A.R.: E. J. Beumer, Utrecht; W. Rip Voorburg Partij v. d. Vrijheid: R. Ze- gering Hadders, Emmen. Kath. Volkspartg: dr J R. M. van den Brink, Laren; H. C. Ngkamp, Enschede; mr. dr. J W Schneider, Stad-Delden. C.P.N.: J. van Santen, Am sterdam. C.HU mr. dr. G. Kolff, Geldermalsen; mr. G. Vixse- boxse, Almelo. GROEP m. In de Prov. Staten van N.- Holland en Friesland (groep Hl) werden in totaal uitge bracht 126 stemmen met een stemwaarde van 21270, waar van op: C.P.N. 4286 stemmen, Party v. d Arbeid 6918, A.R. 3292, K.V.P 3793, Party v. d. Vrgheid 1282, C H.U 1699 De kiesdeeler in deze groep is 1773 (naar boven afgerond). Toegewezen zgn de volgende zetels: C.P.N. 2 zetels, Party v. d. Arbeid 4 (1 restzetel), A.R. 2 (1 restzetel), K.V.P. 2, Party v. d. Vrijheid 1(1 rest zetel), C.H.U. 1 (1 restzetel). In N.-Hólland hebben 3 leden van de K.V.P. gestemd op de A.R., waardoor de laat ste groep 1 restzetel kreeg toegewezen. Hadden alle par tgen op hun resp lgsten ge stemd, dan had de C.P.N. I zetel meer gekregen. Gekozen in groep IH: C.P. N.: J. Brandenburg, Amster dam; J. H. Hermans, Vaals; Party v. d. Atibeid: M. A. Rei- nalda. Haarlem; C Wouden berg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink, Den Haag; N. Stuf- kens. De Bilt A.R.: prof "dr R. H. Wol- tjes, Amsterdam; H. Algra, Huizum. Kath Volkspartij: G C. J. D. Kropman, Amsterdam; E. H. A. Kraayvanger, Rotter dam. Partg v d. Vrgheid: mr. D. U. Stikker, Amsterdam C.H.U.: mr. R Pollema, Leeuwarden. GROEP IV. Volgens de uitslagen van de stemming in de Prov. Staten van Zuid-Holland (groep IV) zgn in deze groep ln totaal uit. gebracht 82 lgststemmen (vol tallig) met een stemwaarde van 21648 stemmen, waarvan op A.R. 3168 stemmen, C.H.U. 1848, Partg v. d. Arbeid (lgst v d. Kieft) 3432, Partg v d. Vrgheid 1848, St. Ger. Party 792, K.V.P. 4752. Partg v d. Arbeid (lgst in 't Veld) 3l68, C.P N. 2640. De kiestdeeler van deze groep bedraagt 1804, zoodat de zetelverdeeling in deze groep als volgt is: A.R. 2 ze tels (1 restzetel). C.H.U. 1, Partij v d. Arbeid 2 (1 rest zetel), Partg v. d. Vrgheid 1, St. Ger 0, K.V.P 3 (1 rest zetel), Partij v. d. Arbeid 2 (1 restzetel)), CP.N. 1. De A.R. Partg heeft*in de Prov. Staten van Zuid-Holland 14 zetels. Bg de stemming voor de Eerste Kamer is ge bleken, dat op de A.R. Partg slechts 12 stemmen zgn uitge bracht De Kath. Volkspartg heeft 16 zetels in <}e Staten. De conclusie ligt voor de hand, dat twee A.R leden hebben gestemd op de lijst van de K.V.P. Het gevolg is, dat de C.P N. geen restzetel kreeg toegewezen De gekozenen zgn: AR.: Prof. mr. A. Anema, Haarlem; J. Schipper, Utrecht. C.H dr. J. de Zwaan, Leiden. Partg v. d. Arbeid: J. v. d. Kieft, Bussum; J. L. Hoogland* St Anna Parochie; J in 't Veld, Zaandam; N. A. Donker sloot. Amsterdam. Partg v d. Vrgheid: prof. mr A. N. Molenaar, Wasse naar. Kath. Volkspartg: J. A J. Barge. Leiden; H. F M. Van Voorst tot Voorst. 's-Graven- hage; H A. M T. Kolfschoten, 's.Gravenhage; C.P.N.: A, J. Koejemans, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1