1947 wordt voor Nederland het moeilijkste jaar bij de marine gedoopt Hij kwam van ver om vrijgesproken te worden. De economische betrekkingen tusschen Nederland en België UIT DE PROVINCIE Vlissingen moet weer aantrekkelijk worden Zeeuwsche nippers Zeeuwsch Vlaanderen Over 5 a 6 jaar weer normale toestanden op woninggebied Minister Vos over het economisch herstel. Tijdens de bondsvergadering van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond heeft Minister ir. H. Vos te Amsterdam een rede gehouden over .,De econo mische moeilijkheden van ons tijdsbestek." Van de internationale facto ren, die invloed uitoefenen op het economisch herstel van ons land, de Indonesiche kwestie, tengevolge waarvan Nederland uitgeschakeld is bij de voorziening van de we reldmarkt met tropische pro ducten. Het wegvallen van DuLtsch- land uit het economisch ver keer treft vooral Nederland, omdat wij zoowel voor import als export voor ruim 20 van Duitschland afhankelijk waren. In het bijzonder noemde ir. Vos het uitvallen van het zeer drukke scheepvaartver keer met onze Oosterburen. Het optimisme na de confe rentie van Bretton Buton Woods over het hervatten der internationale handelsbetrek kingen is niet bewaarheid. WONINGBOUW. Btj het bespreken van factoren van nationalen aard weide minister Vos uit over het woningprobleem. De regee- ring wil het tekort van 200.000 woningen door het bonwen van 70.000 woningen per jaar weg werken, zoodat over 5 a 8 jaar weer eenigszins normale ver houdingen zullen bestaan. Om spanningen op de ar beidsmarkt na de uitvoering van het bouwplan te vermij den. wil de regeering niet meer arbeiders bij het bouwbe drijf inschakelen. Als nadeel voelf men de noodzakelijke be legging van kapitaal in goede ren van langen levensduur, die belegging in industrieën voor consumptiegoederen verhin dert. maar het woningvraag stuk is zoo urgent, dat aan dit bezwaar naar het oordeel van den minister voorbijgegaan moet worden. Spr. deelde nog mede dat de bouw 'van 8000 woningen is aanbesteed. Als andere belangrijke voor waarden voor het herstel noemde min. Vos den wederop bouw van het machinepark en van het verkeersapparaat. die beide door den roof der laat ste acht bezettingsmaanden zoo zwaar geleden hebben. De financieele positie van ons land is nog zeer zorgelijk. Het verschil tusschen in- en uitvoer dat over 1946 ruim 1% milliard gulden bedraagt, kan bestreden worden uit leeningen en het gebruiken van de tgdens den ooriog geacumuleerde di videnden in het buitenland. De ze bronnen bestaan voor 1947 niet; het medelijden voor Ne derland zal dan verdwenen zijn en wij zullen afhankelijk zijn van onze eigen grootere pro ductie in agrarische en ver brui ksproducten en van de goodwill, gewekt door het zeer snelle herstel van ons land. 1947 zal voor Nederland waarschijnlijk het moeilijkste jaar zijn, waarin een zoo klein mogelijk verschil moet bestaan tosschen in. en export en dit verschil zal gedekt moeten worden met credieten en des noods met onze buitenlandsche beleggingen. Het bestuursapparaat achtte minister Vos inderdaad veel te groot. Het is echter onmogelijk bij den huidigen overgang van niets naar genoeg, het zonder uitgebreid distributielichaam te stellen. De minister zeide tenslotte te verwachten, dat wij in Ne derland over 6 A 7 jaar een gemiddeld levenspeil kunnen bereiken op de hoogte van 1939, mits er een betere ver deeling der goederen komt en de werkloosheid in toom kan worden gehouden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Marine is in Nederland aan boord van het ra dar-instructieschip „Soemba", op een oor logsschip een baby ten doop gehouden. Het was de zoon van een adel borst eerste klasse, die met zijn Engelsche vrouw naar Neaerland terugkeerde en van oor deel was, dat hfl op het schip hoorde, en zijn zoon dus ook. Als doopvont fungeer de de scheepsbel, die voor deze gelegenheid extra blinkend gepoetst, omgekeerd op een met de driekleur omwonden voetstuk was geplaatst. Als een goed begin in derdaad het halve werk is, belooft deze spruit een goed zeeman te worden. DE ZALTBOMMELSCHE SPOORBRUG. Opnieuw is een belangrijke stap voorwaarts gedaan in het herstel van de Nederlandsche Spoorbruggen. Een van de 125 m. lange overspanningen van de Zaltbommelsche Spoorbrug is over de geheele breedte van de Waal gevaren en op de eerste twee peilers a£n den Zuidelijken oever geplaatst DUITSCHE EIGENDOMMEN IN FINLAND EN BULGARIJE DOOR RUSSEN OVERGENOMEN. Naar de Duitsche nieuws dienst in de Britsche zóne ver- mt zou de Finsche regee ring volgens radio Oslo, beslo ten hebben, dat de Duitsche eigendommen in Finland aan de sowjet-unie zouden worden overgedragen. Deze maatregelen zouden eveneens betrekking heb ben op de Duitsche aandeelen particuliere maatschappijen. Uit Sofia werd gemeld dat vertegenwoordigers van de Sow- jet-Russische regeering het be heer over vroegere Duitsche eigendommen en ondernemin gen in Bulgarije op zich geno men hebben. Het aantal personen, dat gisteren uit de Russische zóne te Eindhoven is aangekomen, bedraagt 120. Van dit aantal bleken er slechts drie politiek betrouwbaar. De rest is in t bewaringskamp te Vught on dergebracht. Zeeuwsche Spaarbank gaal PROVINCIALE STATEN naar Oostburg Tot directeur van de N.V. Zeeuwsche Spaarbank is be noemd de heer Iz. Boidin Az., te Oostburg. Mede in verband met deze benoeming zal het kantoor van de Zeeuwsche Spaarbank, dat te Breskens is gevestigd, bin nen kort naar Oostburg wor den overgeplaatst en worden gevestigd in een te bouwen noodkantoor aan de Brouwe. rijstraat. TRIBUNAAL TE GOES Een economisch N.S.B.-er voor het tribunaal. Een werker voor den storingsdienst. De eerste zaak voor het Tri bunaal te Goes was Woensdag die tegen den 31-jarigen on derwijzer Aloysius C. Vermast uit Coevorden. die een verre reis had moeten maken. Hij was volgens zijn zeggen om zijn ouders een plezier te doen W.A.-er en zulks te Goes ge worden. waardoor hij automa tisch N.S.B.-er werd- Toen hg het verkeerde inzag, heeft hij door knoeiergen in de papie ren velen gered voor uitzending naar Duitschland en ook ver der het werk der bezetters ge saboteerd- Het werd hem warm onder de voeten hier in Zeeland en toen kreeg hg ge- De landen moeten elkaar zonder concurrentie harmonisch aanvullen. De uitslagen van het Poolsche referendum. Naar de Duitsche Nieuws- 'dienst in de Britsche zone meldt, hebben de Poolsche kie zers met een overweldigende meerderheid op 't door de re geering op 30 Juni uitgeschre ven referendum, dat uit drie vragen bestond, met ja geant woord. Volgens de radio-om roep van Warschau, heeft het blad „Monitor Polski" de offi. cieele resultaten van het re ferendum gepubliceerd. Van de globaal genomen 13 millioen stemgerechtigden hebben 11.8 millioen hunner gestemd, ter. wijl 327.000 stemmen ongeldig zijn. De eerste vraag van het referendum, die de afschaffing van den Senaat voorstelt, werd door 7.8 millioen menschen met ja beantwoord. De tweede vraag, die een rechtvaardige agrarische hervormnig en so cialisatie van de voornaamste industrieën beoogt, werd door 8.9 millioen tegen 2.6 millioen stemmen bevestigd beant woord. De derde vraag, of de grenzen van den staat Polen aan de Oostzee, de Oder er de Neisse definitief zijn, lever, de 10.5 millioen ja-stemmen op. terwijl de neen-stemmen nog geen millioen bedroegen. MUSSOLINI'S LIJK TERECHT. De Italiaansche politie heeft het hoofd der bende gearres teerd, die in Arpil Mussolini'! lijk heeft vervoerd. Dit zal nu opnieuw worden opgegra, ven. Volgens een Milaneesch blad zou de ontvoering gefinar cierd zijn door een groep groot,üidustrieelen uit deze stad. WEER BOTSINGEN IN TRIËST. In Triëst zijn gisteren weer relletjes uitgebroken toen aan hangers van Yoego-Slavië winkels binnendrongen. Ook de Italianen lieten zich niet onbetuigd. Het aantal dooden en gewonden is nog niet be kend. In de haven liggen thans een Amerikaansche en een Britsche kruiser. ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE IN EGYPTE. In Egypte zijn plm. 160 per- sonen gearresteerd, o w. ver schillende buitenlanders- Zij worden verdacht van commu nistische activiteit De Egypti sche premier verklaarde, dat hun propaganda de veiligheid van het land aantastte. RAZZIA S IN PALESTINA TEN EINDE. Naar werd medegedeeld, zijn de razzia's in Palestina stop gezet. De Britsche soldaten zijn m bun garnizoenen terugge keerd. Belgische Landbouw- commissie geïnstalleerd. Bij ministerieel besluit van 10 Mei 1946 is te Brussel een commissie in het leven geroepen, welke den terugslag en de uit voerende maatregelen zal onder zoeken van de op 5 September 1944 te Londen gesloten tolunie, hoofdzakelijk met betrekking tot de productie en den afzet van landbouwproducten van die drie betrokken landen. Deze com missie is door den minister van landbouw, Lefevre, gein, stalleerd. De minister wees daarbij op de belangrijke plaats in Euro pa, welke de drie landen als groep, zoowel wat het bevol kingscijfer. als den buitenland- schen handel betreft, innemen. Daar zoowel in België als in Nederland de landbouw van groote beteekenis is. zouden de toekomstige voordeelen van een dergelijke groepeering van eco nomische krachten, op het ge bied van den landbouw onder de bescherming van een gemeen schappelijk douanetarief minder naar voren treden, wanneer op dit terrein niet geleidelijk tot oordeelkundige opbouw- koerswijzigingen werd overge gaan. Het zal de taak van deze commissie zijn onder de best mogelijke voorwaarden de aan- j van den Belgischen landbouw aan dezen toestand te verzekeren. Daar het bevoegde gezag be sloten heeft, dat het gezamen lijke douanetarief op 1 Novem ber 1946 van kracht wordt, zal de commissie zoo spoedig mo gelijk de tijdens de overgangs periode uit te vaardigen maat regelen dienen te onderzoeken. De douanegrens tusschen Ne derland en de Belgisch-Luxem- burgsohe unie wordt dus op 1 November 1947 afgeschaft, n.l. een jaar na het van kracht worden van het gezamenlijke douanetarief. De studiecommissie dient een tweeledig doel na te streven, n.l. Ie voor de onmiddellijke toe komst zooveel mogelijk alle con currentie tusschen Belgische en Nederlandsche producenten van landbouwproducten te vermij den en 2e voor de toekomst de harmoniseering der land- tuinbouwproducttie van beide landen in het oog vatten. Op het gebied van den tuin bouw vult die productie van bei de landen elkaar aan. Wat de veeteelt betreft kon België in zijn behoeften voorzien en voer de Nederland zuivelproducten uit. Er is evenwel in de nabije toekomst geen overproductie op het gebied van zuivel te ver wachten in verband met de klei ner geworden veestapels. Het zelfde geldt voor de varkens- teelt. Nederland had voor den oor log een aanzienlijken varkens export. Het ligt, aldus de minis ter, slechts aan ons van dit oogenblik af de productie in België en Nederland zoodanig te organiseeren, dat zij elkander harmonisch aanvullen, zonder elkander concurrentie aan te doen. Tenslotte zal als bijkomende factor nog rekening dienen te worden gehouden met de ver gaande wijziging van de econo mische betrekkingen met Duitschand. De uitkeering aan onderwijzers. Van de zijde van het Mi nisterie van O., K. en W. ver nemen wij, dat een ontwerp algemeene maatregel van be stuur betreffende een uitkee ring aan onderwijzers het mi nisterie heeft verlaten, maar o.m. nog den Raad van State moet passeeren. Het is niet juist, dat prof. van der Leeuw een regeling 'heeft achterge laten, die minister Gielen slecnts zou hebben te teeke nen. Te A'dam reed een auto in de Heerengracht, ten gevolge waarvan twee inzittenden door verdrinking om het leven kwa- 'aien. lukkig een onderwijzersplaats „ver van huis". Toen kon hg daar veel ondergrondsch werk verrichten. De verdediger wees cr op, dat besch. daden pleegde, die ieder op zichzelf reeds vol. doende waren geweest voor een doodstrafvonnis. Na in Raadkamer te z\jn ge weest verklaarde het Tribu naal de beschuldiging verval- len. HU WAS ECONOMISCH N.S.B.-ER. De 40-jarige keurmeester van de veiling te Goes, U- I van Bemden .zeide uit economisch oogunt N.S.B.-er te zijn gewor den. Hij bekende ook lid van den B.V.D, en het N.A.F. te zijn geweest en voor Winter hulp te hebben gecollecteerd; met Vovo en de Z- Stroom te hebben gecolporteerd en deze bladen té hebben verspreid Hij beweerde economisch met D- te hebben willen samenwer ken. Mr. Dirven, de verdediger, betoogde uitvoerig, dat zijn cliënt het nat._soc. alleen van econ. standpunt beoordeelde en er toe over ging. NIET PRESENT. De 38-jarige schipper Wil lem Bazen uit Kloetinge was ook nu weer niet verschenen en daarom zal het tribunaal bij verstek over 14 dagen uit spraak doen in zijn zaak. De 48_jarige Cornelia Am. perse geboren Goudswaard uit Gees waschte voor leden van de weermacht, met wie zy verder zeer intiemen omgang had. Verder werd haar lid maatschap van N.S.B. en col. porteeren met Vova ten laste gelegd. Nadat mr. Kuipers ge. tracht had de beoordeeling van een en ander te verzachten, werd de uitspraak evenals in de beide vorige zaken be paald cp Woensdag 24 Juli. Donderdag werden vier za ken behandeld en daarvan werd het eerst behandeld die tegen de 36_i. M. G. Lokerse, vrouw van G. J. Temmerman te Goes, die in 1939 lid werd van de beweging en collec teerde voor Winterhulp. Besch. gaf toe enkele kee- ren een vergadering te hebben bezocht, doch zie nu in ver keerd te hebben gehandeld. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, zegt, dat besch. meende te kunnen voorkomen, dat de zaak kapot ging. HU WIST NIET WAT HU TEEKENDE. Vervolgens stond terecht de Lj. koopman C. W. Blan ker uit Goes, die in 1935 al lid was geworden van de N.S. B., zich later aansloot bij de motor-WA, den N.V.D. en het N.A.F.; en werkzaam was bg den Duitschen storingsdienst. Btj het verhoor van besch. blijkt, dat hij zelf niet goed weet wat hij teekende, maar dit wordt hem wel duidelijk gemaakt. De vrouw zegt ook lid te zijn geweest. Mr. Dirven zeide, dat men hier 'n geval heeft vanfinanci. eele moeilijkheden. Door den arbeidsdienst werd B. naar de P.T.T. verwezen en zoo kwam hij bij den storingsdienst. Door de omstandigheden kwam hij te Woudenberg en later in Friesland terecht. Hg heeft niets gedaan wat men van een „behoorlijken" N.S.B.- er zou verwacht hebben, meh lustte hem dan ook in de „be weging" niet meer. Besch. is reeds 15 maanden geïnter neerd, zijn zaak is weg, hij kan nu echter zyn schoonva der wel helpen. Verd. meent, dat men B. moet helpen weer in de maatschappij terug te komen. HIJ LAS HET ZELF NIET. De derde zaak was die te gen den 31-jarigen adminis trateur J. W. van Doorn uit Goes, die lid is geweest van de N.S.B. en daarvan waarne mend bureauleider; verder hoofd van de afd. financiën van Winterhulp Nederland en districtsvertegenwoordiger van het Strijd- en Vierduitenfonds, terwijl hij colporteerde met Vova en Z. Stroom verspreid de. Dit laatste ontkende van D. niet, maar hij zeide zelf niet alle nummers te hebben gelezen. Toen hij inzag dat hrj 'Op den verkeerden weg was heeft hg niet bedankt om zgn betrekking niet te verliezen. Wel bekent hij een wapenver gunning te hebben gehad. De vrouw bekent ook lid te zijn geweest. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, wees er op, dat zijn cliënt zich in de kampen goed heeft gedragen en dat hij geen felle N.S.B.-er is geweest. Hij heeft zwaar gezondigd, maar ook veel geleerd en is reeds sedert 20 Sept. 1944 geïnter neerd. Spr. meent, dat er al le reden voor verdere clemen. tie is. EEN ZWAAR GEVAL. Des middags stond terecht de 22-j. typiste C. J. J. Aalbregt- se uit Oostburg. Zij was lid van de beweging, had omgang met Duitsche militairen, was secretaresse van den land stand, en ook van den Duit schen Fachwerber bij het Ge. westelijk Arbeidsbureau te Middelburg; gaf blijk van N. S—gezindheid door een portret van Hitier op haar kamer te hebben, de boerenschool te Gaasterland te bezoeken een brief aan haar broer te eindigen met: „Mit dem Führer zum Sieg, Sieg Heil' Zoowel de voorz. als het lid De Koek van het tribunaal wezen er besch. met klem op, dat zij zich verkeerd heeft ge dragen. Verkiezing leden Eerste Kamer. Vrijdag kwamen de Prov. Staten van Zeeland in de tweede vergadering dor eer ste gewone zitting bijeen. Afwezig waren de heeren M. de Brugne, mr. dr. A. J. J. Mes en v. d. Zande. De voorzitter deelde mede, dat van mr. dr. A. J. J. M. bericht is ontvangen, dat hij zgn benoeming tot lid van Ged. Staten aanneemt. Hierna was aan de orde de verkiezing van leden der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaal. Tot leden van het stembureau werden aan gewezen mevr E. J. van de Broecke- de Man, alsmede de heeren P. V. M. Vercou- teren en J. J. v. d. Ende. De stemmen er werden alleen lijststemmen uitge bracht werden als vogt uitgebrachtlijst 1 C.P N. 0 st., lijst 3 K.V.P. 8 st., lijst 4a A.R. 6 st., lijst 4b St Ger. st., lijst 4c CH.U. 10 st., lijst 5 P.vd.V. 0 st., lijst 7 Pv.d.A. 11 "st. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op 2 Aug., des morgens 10 uur. De begrooting in den raad van Middelburg. Woensdagmiddag behandelde de raad van Middelburg de ge- gemeen tebegrooting van 1946. Bij de algemeene beschouwin gen drongen verschillende spre" kers aan op het herstel van de autonomie der gemeente en het betrachten van zuinig heid. De heer J. S. Hoek,(A.R.) nam er aanstoot aan, dat de voorzitter, Mr. A. J. v. d. Weel zich candidaat zou hebben laten stellen voor de gemeen, teraad, terwijl reeds vaststond dat hg tot Gedeputeerde zou worden benoemd. De voorz. antwoordde er geen vermoe den van te hebben lid van ge deputeerde Staten te worden toen hij de raadscandidatuur aanvaardde, en zeide zeer nadrukkelijk niet in den raad te zullen tei-ugkeeren. Wethouder Berenpas merkte naar aanleiding hiervan nog op, dat het optreden van den burgemeester boven elke ver denking staat. Hij spreekt ten aanzien van hetgeen de heer Hoek over den burgemeester zeide over politieke vuilspui terij. De heer van Hoek zeide hierop aan zijn woorden een andere redactie te geven in dien deze verkeerd worden opgevat. Besch. gaf het ten laste ge. legde grootendeels toe en zei de o.a., dat zii niet handelde onden den invloed van haar vaer, die ook geïnterneerd is Haar broer was destijds bij de S.S. doch haar moeder was geen lid der beweging Besch. had geen verdediger. UITSPRAKEN. Ht tribunaal te Goes deed Donderdag uitspraak in de volgende zaken: Pieternella Sinke, 27 j., echtgenoote van A. J. Klcote, iy2 j. intern., verbeurdverkla. rings 300 en een deel van den inboedel, dat bg anderen in gebruik is. J. Wiskerke, 47 j., tuinder te Nieuwdorp, 6 mnd. inter- neering, verb, verklaring ra dio en 2000. C. M. Botting, 33 j., hotel houder te Biezelinge, 6 mnd. voorw. interneering, met on der toezicht stelling van den S.T.P.D. M. Weststrate, 51 j., land arbeider te Kloetingé, 1 j. vcorw. intern, met als voor waarde, het zich onder toe zicht stellen van de S.T.P.D., en het opvolgen van de ge. dragslijnen door deze te geven. Voor allen bovendien ont zetting rechten. Raadsleden wenschen meer zelfstandigheid voor de gemeente, speciaal t.a.v. den herbouw. Aan de samenwoning moet een einde komen. Verschenen is het rapport betreffende het vooronderzoek der gemeentebegrooting door de leden van den tgdelijken gemeenteraad van Vlissingen. Uit dit rapport blijkt, dat ver schillende leden de aandacht hebben gevestigd op de rustbarende stijging der te korten, waardoor de gemeente met handen en voeten aan het Rijk is gebonden. Te meer daar dit het gevolg is van de bijzon dere omstandigheden en omdat gelijk een der leden het uit drukte Vlissingen zgn tol aan den oorlog reeds heeft be. taald. wordt aangedrongen op volledige overneming van de kosten door het Rgk eener- zgds. en uitbreiding van de zeggenschap der gemeente on- derzrjds, speciaal tia.v- den wederopbouw Daarb\j werd er nog op aan gedrongen het uiterlijk der stad zoo aantrekkelijk moge lijk te maken, om. ook door zorg voor een goede straatver. lichting door de geheele ge meente, Zakenpanden zullen zoo snel mogelijk moeten wor den opgebouwd. Het stadscen trum en ook de straten, plei nen en plantsoenen behooren er goed uit te zien- Aag den Nolledijk zag een der leden gaarne een plateau met een theehuis of iets van dien aard. In den toren zag en hoorde men gaarne zoo spoedig mogelijk weer een ca rillon. Geïnformeerd werd naar de plannen tot demping van het Spuiboezem. Een van de vragers richtte zich ook op de kwestie van de benoeming van een gemeente, secretaris. Wanneer zal daar. toe worden overgegaan? En hoe staat het met de verhoo ging der wethouderssalarissen en de presentiegelden van de raadsleden? Met klem werd gewaar, schuwd tegen het wachten met promotie van ambtenaren tot deze dreigen weg te gaan. Ook voor de salarissen van de la gere ambtenaren werd aan dacht gevraagd, terwijl ander zijds de aandacht werd geves tigd op de veel gunstiger be zoldiging van de politie- HET GAS. Gesproken werd over de slechte kwaliteit van het gas. Men drong aan op een onder zoek naar de calorische waar de. terwijl een ander lid de slechte kwaliteit weet aan den toestand van de ovens, welken hij dan ook in orde wilde la. ten brengen. Geïnformeerd werd naar de plannen tot het herbouwen van het politiebureau, de brand weerkazerne en het station. Verschillende leden drongen aan op stopzetting van den noodwoning-bouw In 1947 zul. len weer nieuwe en vooral so_ lide woningen moeten worden gebouwd- Zoo spoedig mogelijk dient een einde te w.ortlen gemaakt aan de samenwoning, welke het meest voorkomt bjj een- voudlgen en beter gesitueerden vaak vrguit doet gaan. Aangedrongen werd op het opruimen van de begraafplaats aan den Koudekerkschen weg waarvoor een plantsoen zal moeten worden aangelegd, en van de noodkade aan den Sin gel HET VLIEGVELD. Een der leden informeerde naar de kansen, dat er weer' luchtverkeer met Walcheren komt en vroeg of het vlieg veld weer in orde wordt ge maakt- Een ander lid, dat voor de belangen van de sport pleitte, wilde het oude vliegveld als sportterrein doen inrichten. In verband met de nabijheid van kerken, werd voorts gevraagd te verorderen. dat 's Zondags op het Van Nispenplein niet meer zal worden gevoetbald. Misschien kan hiervoor een veld aan den Koudekerkschen weg worden gebruikt. Ten slotte memoreeren we nog vragen, welke de aandacht vestigden op het herstel van de gemeentelijke waterwin- plaatsen. de verbinding van de stad en het Havendorp en het bouwen van een nieuw tehuis voor ouden van dagen. De ta Het opruimen van munitie aan den Kattendykschen Dijk heeft Dinsdag, Woensdag Donderdag plaats gehad. Vrij veel ruiten, ook in de kom van Kloetinge moesten liet ontgel den, In de Kreokrakpolder nabij Rilland-Batih hebben enkele landbouwers een hert waargeno men. Dit is in deze steeek ver moedelijk nog nooit waargeno men. Met ingang van 1 Augus tus is de heer A. Goeree te Rilland-Bath ontslagen ais plaatselijk bureauhouder van de V.P.O. Als plaatsvervanger komen de heer M. C. bij de Vaate te Krabbendijke. De collecte voor de Natio nale Reclasseering bradht te Oudelande 65,23 op. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Aarden burg 10.30 ds. van Royen: Biervliet 10 ds. van den Ham; Breskens 10 en 18.30 ds. van Vliet; Cadzand 10 ds. Enker; Qroede 9 ds. Derksen; Hoofd plaat 10 ds. Pliester; St. Kruis 9 ds. van Royen; Nieuwvliet 10.45 ds. Derksen; Oostburg 14.30 ds. Ter Beek; Retran- chement 10 ds. Barnouw; Schoondijke 13.30 ds. van 't Hooft; Sluis 9.3Ó ds. Schrale; St. Anna ter Muiden 11 ds. Schrale; Waterlandkerkje 10 rieven van het volksbad wer- ds. van Yperen en 14.30 ds. den te hoog geacht. terwij! Ivan den Ham: Zuidzande 10 aandacht wrd gevraagd op de ds ter Beek; IJzendijke 10 ds. 't Hooft, zedelijkheid aan her strand. BENOEMINGEN. Tot ontvanger-griffier van het waterschap NisseStelle is benoemd de heer A. C- van Liere te Goes Tot dijkgraaf van het water schap zuid C. A ia benoemd de heer J. Huijssènde Brug ne en tot gezworene de heer L. Huijssènde Fegter, beiden te Terneuzen, RIJKSWEG BERGEN OP ZOOM—GOES. De K.N.A.C. heeft om ver betering verzocht van het dek van het wegvak door de Hoo- gerwaardpolder van den Rijks weg Bergen op ZoomGoes. Oostburg Kleuterschool begint weer. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Oost burg met September a.s. de kleuterschool, die door den oor log geheel werd verwoest en stil kwam te liggen, wederom te la- ten beginnen. Dit zal in een groote behoefte voorzien, gelet op de talrijke aanvragen, die hier voor ontvangen worden. Voor vele ouders aal het wer kelijk een uitkomst zijn hun kind weer naar de kleuterschool te kunnen laten gaan. Het ligt in de bedoeling, om het kleuter-onderricht op ande ren leest te schoeien, dan tot dusverre het geval was. Het is n.l. wenschelijk dat gesticht wordt een kleuterschool-vereeni- ging, met het voordeel, dat de ouders meer direct bij het on derwijs betrokken worden. In afwachting hiervan zijn er door het gemeentebestuur reeds stappen ondernomen om een ge schikte localiteit te verkrijgen met speelterrein, terwijl wordt getracht het lokaal modern te doen inrichten. Voorts wordt ook gedacht aan uitbreiding met een bevoegde leerkracht. Om tot oprichting van be doelde kleuterschcolvereeniging te tomen, za 1 Dinsdag 16 Juli a.s.. 's avonds 8 uur een verga dering worden gehouden in café de Vuijst. IJzendijke CONTACTAVOND G.O.I W. Woensdagavond hield de Ge meenschap Oud Illegale Wer kers, district W.-Z. Vaanderen een druk bezochte contact avond te IJzendgke De voorzitter, de heer Bou- wense, sprak een openings woord, waarbij hij de leden opriep ervoor te waken in de chaos v.an dezen tijd onkreuk baar en trouw aan de gevalle nen te blijven Hierna sprak luitenant- Dan- kers uit Goes, die felle cri- tiek leverde op de zuivering van onder naar boven, die in het midden blijft steken. Voorts wees spr. op de rechten en de plichten der G. O.I.W.-ers Vervolgens sprak nog- de heer Groenendijk uit Vlissin gen, voorzitter der G.O.I.W. aldaar. Deze had eveneens de zuivering als onderwerp ge kozen. Terneuzen GEMEENTERAAD. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Terneu zen. Wat besproken werd in zake de omvorming van den H.B.S. tot Lyceum, hebben wg reeds gepubliceerd. Voorts werd adhaesie be tuigd aan den brief die door de ver. van Burgemeesters en Se cretarissen van Oost_ en West- Zeeuwsch-Vlaanderen aan den Minister is geschreven met be trekking tot verschillende moeilijkheden in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het wijzigen van enkele nos_ ten der gemeentebegrooting geschiedt op vlotte wijze Bij de rondvraag werd door enkele raadsleden naar voren gebracht Jat de Z.V.U. in haar avonden vrijgesteld behoorde te worden van vermakelijkheids belasting. Do voorzitter stelt zich niet op dit standpunt, dech belooft de verordening in den toekomst soepel te zullen toe passen. De voorzitter deelde op een desbetreffende vraag nog me de, van den diremeur der Z.V. T.M. bericht ontvangen te heb ben, dat er voorloopig geen wachtlokaal nabii do tramhalte aan de West sluis geplaatst zal worden, waarna de vergadering werd gesloten. Axel VEULENKEURING. Donderdag hield de Vereeni- ging van Zeeuwsche Fokkers op het concoursterrein te Axel een groote veulenkeuring. On geveer 160 jonge veulens wa ren aangevoerd, benevens een 4-tal prachtige hengsten met afstammelingen. De kwaliteit van de aanwezige dieren was prima en het laat zich aanzien dat de paardenfokkerij in deze streek spoedig weer het nor male voor_oorlogsche peil zal hebben bereikt. Overslag BRUTE VERNIELING. De kapel in Overslag, die ter eere van de gebroeders Naudts zou worden ingewijd, is een de zer nachten geheel van haar kostbare beelden beroofd. Men veronderstelt dat hier de ver raders van de gebr. Naudts aan het werk zijn geweest. Deze moedige jongens zijn iit een concentratiekamp om het leven gekomen en op de plaats waar zij dooi de Duitschers werden gearresteerd, zou de gedachteniskapel verrijzen. Dc politie stelt een uitge» .breid onderzoek ia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10