PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „Onoplosbare" crisis in België Zoo spoedig mogelijk een rijksconferentie Vandaag Kabinet Sjahrir bestaat niet meer. HET DUITSCHE PROBLEEM TE PARIJS BESPROKEN. UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT HnoWredacteur O. Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg."'"Druk: tirma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, VliS- singen. en feestdagen" Donderdag 11 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 159 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, Iranco per post. 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADvek- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 J-^C^Mlddclburg^ NA DE HAVENSTAKING. VERLEDEN week is de havenstaking geëindigd. De Goesche landbouwaa- gen, de kabinetsformatie en de publicatie van het regee- ringsprogram zijn oorzaak ge weest, dat dit feit iQ Zee- land aan veler aandacht is ontsnapt en er is dus reden te over om er nog even bij stil te staan. De havenstaking is geëin digd, zonder dat een der par tijen veel winst heeft behaald. Het eindresultaat is eigenlijk alleen, dat ons land een zeer zwaar verlies heeft geleden en de geheele bevolking de dupe is geworden van de doodsche stilte, die in onze havens heerschte en van het feit, dat schepen, die hier ge lost hadden kunnen worden, zich naar andere havens be gaven. Hoe groot de schade is, die aldus aan het lands belang werd toegebracht, is nauwelijks te becijferen, maar dat zij zeer, zeer groot is geweest, zal door niemand worden ontkend. De arbeiders zagen him looneischen niet ingewilligd, de werkgevers hebben ge^l« leerd, dat zij hun personeel het recht tot staken niet kun. nen ontzeggen. De regeering heeft ervaren, dat zij de E. V C als vakbeweging niet zónder meer ter zijde kan schuiven, maar met haar be- staan zeer ernstig - rekening zal moeten houden. De E.V.C. zal ten slotte wel tot de conclusie zijn gekomen, dat haar leden by staking voor alsnog in een moeilijke po sitie verkeeren, omdat de kas leeg is en financiering van een staking daardoor vrijwel onmogelijk is. Wellicht zal zij daaruit de conclusie trekken, dat met wat meer soepelheid gunstiger resultaten zijn te bereiken, dan met de hoekige, uitdagende manier van op treden, welke de E.V.C. tot dusver eigen is geweest Als ieder uit deze ervarin gen de wyze les leert, die erin besloten ligt, is er reden tot dubbele dankbaarheid voor het einde van deze staking. Men mag van de regeering verwachten, dat zjj tot er kenning van de E.V.C. zal besluiten. Van de E.V.C., dat zjj de positie, welke zij daar door in de Nederlandsche vak beweging zal verkrijgen, op de juiste wijze hanteert Van de werkgevers in het scheep vaartbedrijf mag verwacht worden, dat zij de arbeiders behoorlijke medezeggenschap zal verleenen bij het vast stellen van de arbeidsvoor waarden. Als dit alles geschiedt, zal er veel gewonnen zijn. Ne derland kan zich, berooid als het is, de weelde van sta. kingen aan den loopenden band allerminst veroorloven. Er moet gewerkt worden, hard gewérkt,' om er weer bovenop te komen. Ieder ar beidsconflict schaadt het her stel en maakt den weg naar nieuwe weivaart langer moeilijker. Het Wereldgebeuren HOE VAN ACKER DE NEDERLAAG LEED. De premier verspeelde zijn populariteit. De Unilever-affaire. Het gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak ge daan in het Unilever schandaal. De gewezen directeur A. v. P-, werd conform den eisch ver oordeeld tot 2 jaar en 3 mnd W. F- C. D. en J. A. C. K. wer den ieder veroordeeld rot 9 Hind., evenals A- v. B., tegen wie slechts 8 mnd was ge- eischt. H. F. d. H. en H- A. H., tegen wie resp. 7 en 8 mnd- was geëischt, werden ieder tot 6 mnd. veroordeeld. Al deze straffen zijn met af trek van preventief TJISIDANE GEDEBARKEERD. Woensdagmorgen is men be gonnen met het debaxkeeren van de 1000 repatrianten van de ..Tjisidane" w.o. 46 zieken en 56 oorlogspleegkinderen uit Indië. Aan boord van het schip zijn drie kinderen, van omstreeks zes jaar oud, docr verstikking om het leven gekomen. Een guillotine verdween. Doodvonnissen jegens oor- logsmislaiigers kunnen op het oogenblik in de Fransche bezet- tlngszöne van Duitschlanl niet worden voltrokken omdat de eenige guillotine op geheimzin nige wyze is verdwenen. De En- gelsche zone bleek over geen verplaatsbare guillotine te be. schikken en de guillotines in Frankrijk zijn alle particulier bezit. Inmiddels is een spoedorder tot levering van een guillotine geplaatst. Katholieken van Curasao en de Staten-Commissie. Nadat de raad van de Kath. Party van Curasao met 480 tegen 398 stemmen een motie van wantrouwen had aangenomen, is het bestuur der party afgetreden. Inmid dels is telegrafisch aan de Kath. Volkspartij Ln Neder, land verzocht geen gevolg te geven aan het. telegram van f&t bestuur, dat een verzoek behelsde om het werk der Staten-commissie niet te steu. nen. Toen eenige maanden gele den de Belgische verkiezingen waren gehouden, bleken de partijverhoudingen zóó dat het practisch onmogelijk was een kabinet te vormen, dat over een behoorlijke meerder heid beschikte. Op onverwach te wijze heeft" zich dit nu ge wroken. Nadat zich in België reeds eenige weken politieke moei lijkheden hadden voorgedaan, is het in een dramatische zit ting van den Senaat Dinsdag plotseling tot een uibarsting gekomen De onmiddellijke aanleiding daartoe was de in terpellatie Rolin, die een feilen aanval op den liberalen minister van justitie, van Glabbeke inhield. De socialis tische senator Rolin verweet den minister een veel te slap ioptreden tegen de groote „eco nomische" collaborateurs. Hij beschuldigde v. Glabbeke ervan herhaalde malen op ongeoor loofde wijze invloed te heb ben uitgeoefend op de rech ters om de wet op bepaalde wijze toe te passen en dan ten voordeele van de beschul digden. De minister-president van Acker verdedigde het be leid van zijn medewerker en verklaarde, dat de regeering zich volkomen achter den mi nister van justitie schaarde. Na deze verklaring kwam echter het hoogtepunt van den aanval, de beslissende stoot, die de reeds wankelen de regeering omverwierp. On der doodsche stilte werden enkele brieven voorgelezen, afkomstig van o.a^ den voor zitter van het krygshof, die zeer bezwarend waren voor van Glabbeke. Er werd daar in een aantal voorbeelden op gesomd van ministerieel in grijpen ten gunste van met name genoemde collaborateurs, zooals de groote maatschappij „Petrofma" De voorlezing van deze brieven maakte diepen indruk op de afgevaardigden. Minis ter van Acker stond op en verzocht onmiddellijk tot stem ming over te gaan over de door de heeren Mertens, Dierckx en Glineur ingedien de motie van vertrouwen. Op zich zelf hield deze motie reeds een afkeuring in van het beleid van den minister, in dien zin, dat ze de regee ring verzocht nauwlettend den stelregel van de scheiding van de wetgevende en de uitvoe rende macht in acht te ne men, opdat de rechterlijke machj: haar taak onafhanke lijk kon verrichten. Na de stemming bleek echter, dat niettemin toch "de motie met 79 tegen 78 stemmen ver worpen was. Behalve de Ka tholieken stemden drie socia listen tegen en bij een zoo ge ringe normale regeeringsmeer. derheid van een stem, bleek dit voldoende te zyn om de regeering te doen vallen. Hoewel de aanval van Ro lin de aanleiding geworden is tot den val der regeering, ligt de achtergrond toch dieper. Van Acker had zich de laat ste weken door het nemen van bepaalde maatregelen steeds heviger critiek, zoowel van links als van rechts bloot gesteld. Zijn beruchte prijzen slag bezorgde hem aan dén eenen kant het verwijt veel te rigoreus in het economische leven in te grijpen en aan den anderen kant keerde zich door de loonstop een deel der vakbeweging tegen hem. Ook van Ackers houding inzake de koningskwestie heeft nog al wat pennen in beweging ge bracht Zijn categorische wei gering om een onderzoek te doen instellen naar de hou ding van den koning, bracht hem in conflict met de voor zitters van de beide Kamers en deed de agitatie rondom Leopold weer oplaaien. De kans bestaat, dat de rol van van Acker op het regeerings- tooneel voorloopig uitgespeeld is. Het blijft echter, ook voor de Belgische pers in den schoot der toekomst verbor gen, hoe de Belgische politieke leiders erin kunnen slagen on der de huidige labiel© ver houdingen een nieuwe regee- ringscombinatie tot stand te brengen. En- Begië zit dus leelrjk met deze onverwachte crisis. Fascisten vergaderden In Utrecht...! Naar het „Vrije Volk" meldt kwamen in café Terminus te Utrecht Zondag j.l- vertegen woordigers bijeen van fascisti sche groepen w.o Nationaal Front en N S.B. De zaal was gehuurd uit naam van een ge fingeerde juris te n_vereeni ging. De ongeveer veertig vergader den besloten over te gaan tot de oprichting van een werkco mité. De besprekingen zullen binnenkort in andere plaatsen worden voortgezet Het ..Vrije Volk" meldt verder nog, dat o.a. het woord werd gevoerd door den heer P. Denis, voor malig adjudant van Arnold Meyer, die in een tweede lui tenantsuniform van de Stoot troepen rondloopt en in een auto rijdt van het bureau Na tionale Veiligheid te Eindho ven- EEN EI VOOR DE RIJPERE JEUGD. Op 11 Juni zal een bon wor den bekend gemaakt, waarop personen geboren in de jaren 1926 tm. 1931 één ei zullen kunnen koopen. Tweede Kamer Aantal gedetineerden wordt verminderd tot 25.000. C.P.N, en St. Geref. P. steunen Regeering niet. Bij de voortzetting van het Kamerdebat over de Regee- ringsverklaring. zeide de heer Wagenaar, (Communist), te betwijfelen of deze regeering beantwoordt aan den wil der kiezers. Slechts één persorgaan was geheel tevreden over dit kabinet, 't orgaan van den heer Romme. Spr. betreurde, dat de heeren Kortenhorst en Romme aan de touwtjes trekken. Het regeeringsprogram is verder dan ooit verwijderd van socialisatie. Spr. geloofde, dat deze regeeringsverlclaring klinkt als een oorlogsverkla ring aan het Indonesische volk. Dit kabinet kan spr. met geen mogelijkheid progressief noemen. Integendeel: de re actie heeft erin de leiding. De heer van der Goes van Naters (P.v.d.A.) noemde dit kabinet het resultaat van on bevredigende verkiezingen De kiezers hebben grillen getoond en die hebben tot moeilijkheden geleid Intusschen hebben de conservatieve groepen eenige zetels verloren. Een nationaal kabinet wenschte spr. niet om dat vóór de verkiezingen ge bleken is van een felle dis- tancieering ten opzichte van de P.v.d.A. door de conservatieve groepen. Spr drong aan op doortas tendheid ta.v. den Hoogen Raad. Wat Indië betreft zal de re geering den noodigen armslag moeten hebben. Spr. geloofde, dat een coördineerend ministe rie van alg. zaken noodzakelijk is en dat dr. Beel geen waar lijk minister-president kan zijn, indien hij binnenlandsche za ken tevens wil beheeren. EERST ORDE HERSTELLEN De heer Romme (Kath. V. P.) zeide, dat zijn fractie de regeerïngsverklaring met vol doening gehoord heeft. Het Indische vraagstuk is wel allesbeheerschend. De re geering streve er naar, de op lossing in vredelievendheid en ordelievendheid te vinden. De orde dient hersteld. Dat is on primaire nationale ver plichting. Het aanbod door haar voor gangster aan Indië gedaan, mag deze regeering niet nuleeren, maar wel moet zij ervoor zorgen, dat de Ryks. conferentie geheel vrij is ii haar beslissing. .Met de doelstelling, welke de regeeringsverklaring gaf, is spekers fractie het geheel eens, al blyven er nog wel eenige vragen. Spr. had ook noode gemist een passus offer de politieke delinquenten en hoopte, dat groote aandacht zal worden besteed aan het optrekken te gen concentratie van het ka pitaalbezit. De heer Zand (St. G.) acht te geen enkele reden aanwezig waarom dit kabinet het ver trouwen van het volk zou heb. ben. Alleen den bijbel achtte spr. een hecht fundament. Spr. blijft tegenstander van ver_ zekeringsdwang. De kleine boeren dienen in het be?it te blijven van hun bedrijfsjes. Welke plannen heeft le regee ring met de binnenvaart De antwoord-rede van den Minister-President. In de vergadering der Tweede Kamer van Woens dagmiddag heeft Minister president dr. Beel de sprekers beantwoord, die over de re geeringsverklaring het woord hebben gevoerd. Minister Beel herinnerde aan het uitspreken van zyn vertrouwen dat het kabinet breederen steun zou ontvan- is het 300 jaar gele den, dat het slot te Bre. devoort door een bus- kruitontploffing in de lucht vloog; begint te Parijs de herdenking van de Euro- peesche verzetsdagen; wordt in België de Guldensporenslag her dacht (1302). Heden antwoord op de tegenvoorstellen? Sjahrir verklaarde dat hij heden de reactie van van Mook op de tegenvoorstellen ver wacht te hooren. Hij zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als minister-president, maar onder verantwoordelijk heid van Soekarno. Sjahrir heeft verklaard, dat het tegenwoordige kabinet op gehouden heeft te bestaan. Hij verwacht, dat Soekarno een republikein mogelyk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vormen. ONDERHOUD MET SJAHRIR- In een interview dat der correspondenten van Ane- ta met Sjahrir had heeft Sjahrir verklaard, dat hij be noemd was tot minister van buitenlandsche zaken Hij zal voorts als persoonlijk verte genwoordiger van Soekarno optreden. Hij weigerde echter alle com. mentaar op het nieuwe Neder landsche kabinet en de even- tueele benoeming van een Commissaris-Generaal voor Ned. Indië- De positie van Soekarno als dictator besprekend, verklaar de Sjahrir met nadruk, dat tot deze constructie naar aanlei ding van zijn ontvoering door het kabinet en in het bijzonder op aandringen van Sjarifoedin, is besloten. Het werkcomité van het Centraal Nationaal Co. mité heeft dit goedgekeurd on der voorwaarde, dat, zoodra de normale toestanden zouden zijn weergekeerd, de ministerieele verantwoordelijkheid weer zal worden ingesteld. DEBAT TUSSCHEN BYRNES EN MOLOTOV. In een stormachtige zitting hebben de ministers der groote vier te Parijs voor het eerst sinds 16 Mei het Duitsche probleem weer aangesneden. Molotov deed een hef- tigen aanval op het Amerikaansche 25-jaren plan voor Duischl&nd, maar de geestelyke vader van dit plan, Byrnes, sloeg dezen aanval op even krachtige wQze af en heeft de eerste ronde over Duitschland ongetwijfeld op punten ge- Critiek van weerskanten. Volgens het Amerikaansche plan zouden de groote vier zich garant stellen voor de ontwapening en ontbinding van alle Duitsche strijdkrachten en de vorming verhinderen van welke militaire organisatie dan ook, desnoods met wapenge weld. Het verdrag zou voor 25 jaar van kracht blijven. Molotov meende dat het plan niets zegt oyer de uit schakeling van de Duitsche oorlogsindustrie en geen po litieke basis verschaft om her leving van het nazi-dom te voorkomen Ook heeft het geen voorziening t.a.v. de Duit sche herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie en zou het ver korting van de bezetting be oogen. Vervolgens beschuldigde Mo- loiov de Westelijke geallieerden er van, dat zy de beslissin gen van Potsdam niet in hun zones hadden uitgevoerd. Hy zeide, dat de verdeeling van land alleen in de Sovjet-zöne was geschied, lerwyl er in de Westelyke zones dergelijke hervormingen niet hadden plaats gehad en ook doelmatige poging was om de Duitsche kartels te vernietigen. BYRNES DIENT VAN REPLIEK. In zijn antwoord op de be schuldigingen van Molotov legde Byrnes er den nadruk op, dat zijn voorgestelde ont wapeningsverdrag niets te maken had met de uitvoering van de bezettingspolitiek, aan- het verdrag alleei drag tot 40 jaar uit te brei den DE DUITSCHE HER STELBETALINGEN. Tijdens de besprekingen zeide Molotov, dat de Russen te Yalta 10 milliard dollar herstelbetalingen van Duitsch land toegewezen hadden ge kregen, en dat hoewel deze som te Potsdam was verminderd, zij nog steeds niet betaald was. Byrnes antwoordde, dat het bedrag van 10 milliard dollar een basis was voor bespre king en dat het te Potsdam duidelijk werd, dat Duitsch land deze som niet kon be talen. Over- zijn voorstel, tot het oprichten van een commissie voor onderzoek naar .de de mobilisatie en demllitarisee. ring in alle vier zones, zeide Byrnes, dat Frankryk, de V'. S. en Groot Brittannië voor zulk een commissie had den gestemd tijdens een by. eenkomst van «den bestuurs raad voor Duitschland, maar de Sowjet-vertegenwoordigers luiden geweigerd een commis sie een onderzoek te laten in- sttllen naar de de-industrialisa tie van Duitschland. Byrnes zeide, dat indien Molotov werkelijk geïnteres seerd was bij uitbreiding van de nakoming van de overeen komsten van Potsdam, hij slechts de Sowjet-vertegen woordigers by den bestuurs- gezien het verdrag alleen van raad hoefde te telefoneeren en toepassing was op de periode de coyiissie zou by de vol- na de geallieerde bezetting, gende byeenkomst worden H(j was bereid om het ver-opgericht. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den Rijksweg te Lewe- dorp had Dinsdagmiddag, om streeks 6 uur, een vrij ernstig auto-ongeluk plaats Een. per sonenauto. bestuurd door den heer van der Lugt uit Zuilen, met als passagier een vriend zou na benzine getankt te hebben, by café van den Dries, den Ryksweg weer oprijden. Een uit de richting Goes komende personenauto, bestuurd door den garagahouder, den heer Bliek uit Middelburg, kon door krachtig remmen een botsing niet verhinderen- De auto van den heer van der Lugt sloeg om en de inzittenden kwamen onder den auto terecht. Eenige inwoners die waren toegesneld, hebben de inzittenden toen be vrijd uit hun netelige positie. Het Bleek dat de heer van der Lugt een kleine hoofdwonde had, maar zijn vriend bloedde heviger aan het hoofd. Na ge neeskundige hulp te hebben in geroepen is hij naar het zieken huis Oostwal te Goes vervoerd. De auto van den heer van der Lugt bekwam ernstige schade, die van den heer Bliek was licht beschadigd Na een uit gebreid onderzoek is de auto van eerstgenoemde later in den avond vrijgegeven en met een takelwagen weggevoerd. Den heer Bliek treft geen schuld. BENOEMINGEN. Benoemd totdijkgraaf van den Soelekerkepolder K. A. van Lange raad te Kamperland (Wissekerke)dykgraaf en ontvanger-griffier van het waterschap Vrijberge, A. L. C. Brooymans te Tholen ge zworene van den Oud Vogel- schorpolder of Zuid-Westen, rijkpolder, J. H. van Hoeve te Terneuzen; afgevaardigde van het waterschap Lamswaarde c.a. naar de algemeene ver- fadering van het waterschap toppeldijk C.A., G. J. Stal- laert te Lamswaarde (Honje- nisse); lid van den dykraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpol, der als vertegenwoordiger van dien polder, R.A.E. Bryning te Goes; lid van den dykraad voor de waterkeering van de calami, teuze polders Serlippens C.A. als vertegenwoordiger van den calamiteuzen Margaretha- polder, J. Tollenaar te Zaam- slag; dijkgraaf van den Kre kepolder en lid van den dyk raad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens C.A., als verte genwoordiger van dien polder W. J. de Mul te Zaamslag; rar. J. A. A. Fransen van de Putte te Goes, ontvanger griffier van den Willem Adri_ aanpolder en lid van den dijk- raad voor de waterkeering van den calamiteuzen Zim, 'mermanpolder, als vertegen, woordiger van dien polder, is overleden. Benoemd tot ontvanger- griffier van den Krekepolder, J. de Feijter Phz. te Terneu zen. gen dan alleen van de par- tyen, waarop het steunt Het was hem gebleken, dat een kabinet op breede basis niet mogelijk was. Het over leg heeft zich niet uitgestrekt tot de communistische fractie. Bij deze fractie mist spr. het juiste inzicht in de hoogheid van de persoonlijkheid en de eigen werkzaamheid en in de hooge waarde van zedelijke normen. Met het probleem der poli. tieke delinquenten heeft het kabinet zich reeds bezig ge houden omdat het door het vorige kabinet niet is afge daan. In zake den hoogen raad zoekt de regeering naar den steen der wijzen. Over het Indische vraagstuk zeide dr- Beel: De ryksconferemtie wordt door de regeering het beste middel geacht om tot een be vredigende oplossing te komen. Ieder voorstel zal zij kunnen overwegen. Niets zal de regee ring liever zyn, dan deze con ferentie spoedig byeen te roe pen. Dit kan echter niet zonder voldoende voorbereiding. In derdaad is de regeering voor nemens een, centraal bestuurs- w verkeerswee-en aan te lee- HET VERPACHTEN VAN PRUIMEN EN APPELEN OP HET HOUT. Het bedrijfschap voor groen ten en fruit heeft ook voor dit r een regeling vastgesteld voor het verpachten van prui men en appelen op het hout. Hierin is bepaald, dat de teler van pruimen en appelen het fruit op het hout vrij mag ver_ koopen. evenwel met vergun ning van de veiling, waar hy zijn producten moet aanvoeren Deze vergunningen worden al leen uitgereikt aan die telers, die de oogstwerkzaamheden niet zelf kunnen verrichten. De verkoop van het fruit, die pu bliek ten overstaan van een notaris, deurwaarder, rent meester. •zaakwaarnemer-admi nistrateur of via een veiling moet plaats hebben, mag uit sluitend geschieden aan erken de pachters, die by de vak groep groothandel in groenten en fruit zyn ingeschreven. Van den verkoop moet binnen drie dagen mededeeling worden ge daan aan de veiling. Varkens voor huisslachting. Het bericht, afkomstig van den Bond van Varkenshandela ren in Zeeland met betrekking tot het houden van varkens voor huisslachting heeft veel verwarring gesticht. In bedoeld bericht werd me degedeeld, dat aanvragen moesten worden ingediend via de vereenigingen van varkens houders. Na door de burge meesters geteekend te zijn moest doorzending plaats heb ben aan den secretaris van den Bond van Varkenshandelaren in Zeeland te Axel, welke de lijsten met aanvragen aan den P.V.C. voor Zeeland zou doen toekomen. De Provinciaal Voedselcom, missaris voor Zeeland vestigt er by deze nadrukkelijk de aandacht op, dat dit bericht zonder zijn medeweten ge plaatst is, en dat één en ander volkomen in htrijd Is met de gestelde regeling. De regeling is thans zoo, dat, indien men volgens de Mei inventarisatie 1946 de be schikking had over een be paalde oppervlakte bouwland waarop aardappelen en/of graan verbouwd wordt, men in aanmerking kan komen voor het houden van een var ken. Deze oppervlakte hangt af van het feit of men ook voor 1940 regelmatig varkens mest te, dan wel of men als „oor, logsmester" wordt aange merkt. Ieder die meent voor het houden van een varken in aanmerking te komen kan tot 15 Juli a s. een aanvrage in dienen bij den plaatselyk bu reauhouder. BENOEMING. Aan de Prins Willemschool is tot tijdelijk onderwijzeres be noemd Mej. A. C. N. Gillissen, te Vlissingen. ^uidzande RAADSVERGADERING. De tydelyke raad van Zuid- zande kwam Maandag j.l. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, wethouder A. J. Risseeuw. Adhaesie werd betuigd aan een adres, gericht tot den Mi nisterraad, verzonden door de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de Vereeniging van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvan gers in West Zeeuwsch-Vlaan deren waarin wordt verzocht Zeeuwsch-Vlaanderen kader vaa het opperbestuur. Dit orgaan kan tevens de rijks- conferentie helpen voorberei den. De besprekingen met de de legaties van Suriname en Cu rasao hebben een aangenaam verloop gehad en over eenigen tyd zullen de Kamer voorstel len ter zake bereiken. DE LICHTE DELINQUENTEN Vele lichte delinquenten heb. ben reeds een zware straf ach ter den rug en het uur is nu gekomen, barmhartigheid toe te passen. Het ligt dan ook in het voor nemen. vóór 1 Oct. het aantal gedetineerden terug te brengen tpt omstreeks 35.000- De vrijlating zal over 't al gemeen geschieden in den vorm van een voorwaardelijke bui- tenvervolgingstelling. In dit stelsel is het. o.m. mogelyk, la. ter bekend wordende feiten als. nog te doen leiden tot een ver volging. BREDA GAAT BRUGGE DANKEN. In Mei 1940, toen Breda moest evacueeren, vonden ve len een onderdak in Brugge. In Breda is men dit niet vergeten en nu wil men zyn dank aan Brugge gaan betuigen in den vorm van een in den schouw burg aldaar aan te bieden mu- zikalen avond, welke in Sep tember a.s- gehouden zal wor. den, gen ei\ autobussen ter beschikking te stellen. Verder sprak de raad zich uit voor sportbeoefening op Zaterdag, doch wenschte de sportbeoefening op Zondag niet te verbieden. Op een verzoek van P. Hou- dersteijn om voor gezamenlyke rekening een betere afwatering tot stand te brengen, werd gunstig beschikt. Het vermenigvuldigingscif- fer schoolgeld werd vastgesteld op 2. Goedgekeurd werd de gunning van den bouw van 5 arbeiderswoningen, welker exploitatie de gemeente onge veer f300.. per jaar zal kos ten. Ten aanzien van den bouw van een nieuw gemeen tehuis sprak de raad zich uit voor herstel van het oude ge bouw. WATERLEIDING. In een deel van de gemeen te is de aanleg van water, leiding tot stand gekomen. Voor inwoners die nog niet kunnen worden aangesloten staat de mogelijkheid open water te halen bij W. de Kra mer, M. 9a. Waarschynlyk zal de geheele aansluiting van de kom der gemeente nog tot het najaar van 1947 op zich laten wachten. BENOEMING. B. en W. van Zuidzande hebben tot ambtenaar van den burgerlyken stand benoemd in de vacature van den heer J. P. M. Beelaerts v. Emmich- oven, mej. A. E. Aalbregtse. ^rdenburg POSTDUIVEN. De postduivenvereeniging „De Bonte Duif" te Aarden, burg hield een wedvlucht op Bruteuil (Frankrijk) afstand 192 km. Uitslag oude duiven: 1, 7, 11 E. Blaeke, 2 O. de Wispelaere, 3 A. de Clerck, 4 R. de Wispelaere, 5 en 12 A. Albregtse. 6 E. Rammelaere, 8 N. de Smet, 9 R. de Windt, 10 H. Mornontx Uitslag jonge duiven: 1, 5 en 6 P. Blaeke, 2 O. de Wis pelaere, 3 A. de Baardemaker, 4 L. Boutens, 7 H. Mornont, 8 J. Reyniers, 9 A. de Clerck, 10 R. Lampe, 12 E. Blaeke. Oostburq UIT ZWEEFMOLEN GEVALLEN. De Oosfcburgsche kermis heeft een vry rustig verloop gehad. Helaas is er een ern stig ongeluk gebeurd. De 18- jarige mej. R. uit Oostburg, is uit den zweefmolen gevallen en met een scheïelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis over gebracht. Naar wy Dinsdag vernamen, was haar toestand hopeloos. Het ongeluk zou aan eigen schuld te wyten zyn. OOSTBÜRGSCHE BAZAR EEN SUCCES. De bazar, georganiseerd door de gemeente, en gehou den in het gymnastieklokaal van de R.H.B.S. te Oostburg, is een groot succes geworden. Er heerschte drie dagen groo te drukte. De opbrengst was dan ook behoorlyk. NIEUWE BONNEN Van 7 t.m. 20 Juli 1946. BONK- KA, KB, KC 608. Ei: B 82 res. 1 ei. BONK. LA, LB, LC 608. Melk: A 68 melk. 2 1- melk Melk: B 68 melk 3'A 1. melk Melk: C 68 melk 3% 1. melk. BONKAARTEN LD. LE 608. Melk: D 68 en E 68 melk 6 1 melk- TABAKS KAARTEN. T38 2 rants, tabaksartikelen. 2 rants sigaren van 18 et- of minder per stuk of een pakje tabak van 40 gr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5