r FRACTIE-LEIDERS OVER DE REGEERINCSVERKLARING. Raad van Bestuur van Curasao zond ook een commissie. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Laatste nieuws Kabinet Sjahrir bestaat niet meer. Tweede Kamer Wordt het beleid van het vorige kabinet voortgezet? C.P.N, en St. Geref. P. steunen Regeering niet. Dinsdagmiddag- is in de Tweede Kamer het debat over de Regeeringsverklaring be gonnen. Eerste spreker was de heer Schouten (A.R.), die informeerde, waarop het ver trouwen, dat de Regeering heeft in den steun van buiten ide Regeering staande groe pen, steunt. Spr. vroeg verder welke be. teekenis er moet worden ge hecht aan den passus in de Regeeringsverklaring over de bedrijfsorganisatie en spreekt verder van teleurstelling, die het optreden van dit kabinet by de anti-revojutionnairen gewekt heeft. De grootst mogelijke eendracht is in dit tijdsgewricht noodig en om die te bereiken is een nationaal kabinet een conditio sine qua non. TOESTAND NIET LANGER HOUDBAAR Het kabinet s.-aat ook niet voldoende gedistancieerd van het vorige kabinet Het wekt den indruk alsof het beleid van het vorige kabinet zal worden voorgezet. Op het gebied der financiën dlenf spoedig een anderen koers te worden genomen. De toestand van thans is niet lang meer houdbaar. De re geeringsverklaring geeft hier geen houvast evenmin als ten aanzien van het Indische be leid. Wat is er waar van de ge ruchten omtrent prof. Scher merhom en prof. Logemann? Wanneer de eerste naar Indië zou gaan in een ambtelijke functie en de tweede zltter der rtfksconferentie zou worden, zou zoowel het een als het ander betreurenswaar dig zyn. De A R. begeeren niet anders dan gouvernemen, teel te zyn, maar of dat zal kunnen hangt van de regee ring af. De heer Tilanus (C.H.) verwachtte over 14 dagen meer concrete mededeelingen over het te verwachten geeringsbeleid Spr vroeg zich af, of het overleg plegen met slechts enkele fracties de meest voor de hand lig gende weg was. De kwalificatie, dat o.a. de C H. reactionnair zouden zyn, wierp de heer Tilanus ver van zich af. Zij behooren tot het bestand met vooruitstre vend karakter, waarover het Nederlandsche volk zich heeft uitgesproken. Over enkele punten der re geeringsverklaring, o.a. dat betreffende kleine boerenbe drijven, zou spr gaarne eeni- ge verduidelyking zien. Laat de regeering zich niet blind staren op het getal van 61 stemmen in de Kamer. De parlementaire geschiedenis leert, dat de uitvoering van het program dikwjls tot moeilijkheden leidt. Bovendien gelooft 3pr.. dat een der steunpilaren van het kabinet van weinig solide structuur is. Als de heer Schermerhorn naar Indië zou gaan, zou spr, dat betreuren. Het verheugde spr., dat het kabinet het Christendom als grondslag wil nemen. De C.H. zullen tegenover de regeering een kalm-af- wachtende houding aanne men WEINIG HOUVAST. De haer Bierema (P. v. d. Vr.) zeide, dat de regeerings verklaring weinig houvast biedt. Hy verheugde zich er over, dat er weder een par lementair kabinet is, maar dit kabinet heeft zjn instem ming niet. Een nationaal ka binet ware beter geweest. Gevaarlijke gevolgen van Penicilline. Het Fransche weekblad ..Dl- manche" publiceert een opzien barend artikel, waarin werdt medegedeeld, dat de medische' overheid in Amerika wanhopige pogingen doet om de duizenden patiënten te vinden, die met ..penicilline K" behandeld zijn. Onder hen bevindt zich een groot aantal geslachtszieken, die in den waan verkeeren dat zy genezen zijn. maar indien zij niet gevonden worden om zich opnieuw onder behande ling te stellen, loopen zij het risico van een algeheele ver lamming en syphilis met deliri. ache verschijnselen. Men heeft besloten, dat alle Amerikaansche ziekenhuizen en klinieken deze wijze van be handelen moeten stopzetten en dat het officieele orgaan der Amerikaansche artsen een des betreffende waarschuwing moet publiceeren. ANTWERPEN-INDONESIË. ,,De Gazet" deelt mede. dat binnenkort 'n geregelde dienst tusschen Antwerpen en Indone sië door de S.M. .Nederland" en dë „Rotterdamsche Lloyd" zal worden onderhouden. Omstreeks half Juli zal de „Saparoea" lading innemen te Antwerpen. met bestemming voor Tandjong Pandan, Bata via, Soerabaja, Balikpapan en Tarakan, Spreker's partij zal de regee ring gaarne steunen, maar zy zal trachten de overheids bemoeiing in te krimpen en de financiën gezond te ma ken: dit laatste met hand having van de waarde van de munt. Spr. heeft in de re geeringsverklaring gemist een mededeeding over de berech ting der politieke delinquen ten. Dit kankergezwel dient zoo vlug mogelyk te worden uitgesneden. Voorts heeft spr. noode gemist een verzeke ring, dat in Indië orde en rust zullen worden hersteld. WIE TREKKEN AAN DE TOUWTJES? De heer Wagenaar (Comm.) betwijfelde of deze regeering beantwoordt aan den wil der kiezers. Slechts één persorgaan was geheel tevreden over dit kabinet, 't orgaan van den heer Romme. Spr. betreurde, dat de heeren Kortenhorst en Romme aan de touwtjes trekken. Het regeeringsprogram is verder dan ooit verwyderd van socialisatie. Spr. geloofde, dat deze regeeringsverklaring klinkt als een oorlogsverkla ring aan het Indonesische volk. )it kabinet kan spr. met geen mogelijkheid progressief noemen. Integendeel: de re actie heeft erin de leiding. De heer van der Goes van Naters (P.v.d.A.) noemde dit kabinet het resultaat van on bevredigende verkiezingen De kiezers hebben grillen getoond en die hebben tot moeilykheden geleid Intusschen hebben de conservatieve groepen eenige zetels verloren. Een nationaal kabinet wenschte spr. niet om dat vóór de verkiezingen ge bleken is van een felle dis- tancieering ten opzichte van de P.v.d.A. door de conservatieve groepen. Spr drong aan op doortas tendheid ta.v. den Hoogen Raad. Wat Indië betreft zal de re. geering den noodigen armslag moeten hebben. Spr. geloofde, dat een coördineerend ministe rie van alg. zaken noodzakeltfk is en dat dr. Beel geen waar. lijk minister-president kan zyn, indien hij bmnenlandsche za ken tevens wil beheeren. EERST ORDE HERSTELLEN De heer Romme (Kath. V. P.) zeide, dat ztjn fractie de regeeringsverklaring met vol doening gehoord heeft. Het Indische vraagstuk is wel allesbeheerschend. De re geering streve er naar, de op lossing in vredelievendheid en ordelievendheid te vinden. De orde dient hersteld. Dat is on ze primaire nationale ver plichting. Het aanbod door haar voor gangster aan Indië gedaan, mag deze regeering niet an- nuleeren, maar wel moet zij ervoor zorgen, dat de Ryks_ conferentie geheel vrij is in haar beslissing. Met de doelstelling, welke de regeeringsverklaring gaf, is spekers fractie het geheel eens, al blyven er nog wel eenige vragen. Spr. had ook noode gemist een passus over de politieke delinquenten en hoopte, dat groote aandacht zal worden besteed aan het optrekken te gen concentratie van het ka pitaalbezit. De heer Zand (St. G.) acht te geen enkele reden aanwezig waarom dit kabinet het ver trouwen van het volk zou heb. ben. Alleen den bijbel achtte spr. een hecht fundament. Spr. blijft tegenstander van ver- zekeringsdwang. De kleine boeren dienen in het be^it te bijven van hun bedrijfsjes. Welke plannen heeft le regee ring met de binnenvaart De minister-president, dr. Beel, zou Woensdag de spre kers beantwoorden. Werd de Staten-commissie overijld afgevaardigd? Geen aigemeene ontevredenheid? In Den Haag bevindt zich thans een tweede commissie uit Curagao, teneinde aan H. M. de Koningin een petitie aan te bieden en deze Dij de regeering toe te lichten. Deze commissie is aangewe- zexx door den Raad van Be stuur, het hoogste college van staat in het gebiedsdeel Cu rasao, welks positie te ver gelijken is met die van dexx Raad van Indië in Ned. Indië. Naar aanleiding van het af vaardigen van een commissie uit de Staten van Curasao, heeft de Raad van Bestuur gelet op de overijling, waar mede deze afvaardiging ge paard is gegaan, terwijl Het voorstel tot afvaardiging in de Staten zelf met krachtige argumenten bestreden is gemeend, zich eveneens tot H.M. de Koningin te moeten wenden. De door den Raad van Be- stuui aangewezen commissie houdt rekening met het rap port van de commissie, welke op verzoek van den minister van Overzeesche Gebiedsdee- len werd ingesteld tot onder zoek en bestudeering van de in het staatsdeel Curasao le vende politieke opvattingen en wenschen, ter voorbereiding van de ryksconferentie. VEJttULBARE WENSCHEN Gelet op dit rapport wil de door den Raad van Bestuur aangewezen commissie de noodige vervulbare wenschen der verschillende bevolkings groepen en eilanden onder de aandacht van het opperbestuur brengen. Zij staat geheel op het standpunt der Rijkseen heid en acht elke haast in dezen volkomen praematuur en slechts een onnoodige en onverantwoordelijke verzwa ring van de in dezen tijd toch reeds zoo ontzaglijk moeiiyke taak der Nederland sche regeering De voorstel ling alsof in Het gebiedsdeel Curasao onhoudbare dictato riale toestanden heerschen, acht zy volkomen onjuist. In tegendeel, dit gebiedsdeel munt uit door welvaart en rechtszekerheid. Dat er een „aigemeene" ontevredenheid over het huidige bestuurs- stelsel en bestuursbeleid zou bestaan, is ten eenenmale on juist. Wel bestaat er een vrij algemeen verlangen naar be- stuursdecentralisatie in zonderheid op het eiland Aru ba en hieraan ls reeds door den gouverneur tege moet gekomen door de indie, ning bij de Staten van een ontwerp voor locale autono mie, waardoor voor alle ei landen gemeenteraden in het leven worden geroepen. Steun voor de Staten-commissie. Zondag is op Curasao t massavergaderxng gehouden als antwoord op de recente aanvallen op de Staten-dele- gatie. Op deze massabijeen komst is eer resolutie aan genomen, waarin wordt ver klaard, dat de deelnemers aan deze vergadering ten volle achter de opdracht van zooals deze bij haar vertretk door de volksvertegenwoor diging werd gegeven Men vertrouwt, dat de Ned regeering in de ruimste maté aan de rechtvaardige wenschen en verlangens van de bevolking van Curasao zal tegemoetkomen en men be schouwt zich als burgers van het Nederlandsche ryk in grooter staatsverband en wenscht ten overvloede zrjn gevoelens van aanhankelyk- eid aan het Huis van Oranje te bevestigen. Katholieken van Curasao en de Staten-Commissie. Nadat de raad van de Kath. Partij van Curasao met 480 tegen 898 stemmen een motie van wantrouwen had aangenomen, is het bestuur der partij afgetreden. Inmid dels is telegrafisch aan de Kath. Volkspartij in Neder, land verzocht geen gevolg te geven aan het telegram van het bes;uur, dat een verzoek behelsde om het werk der Staten-commissie niet te steu nen. Minister deelt een klap uit. De Langendyksohe Cou rant had een bericht de wereld ingestuurd, dat minister Mansholt een paardenvordering ten gunste van de Duitschers gedaan zou hebben. Minister Mansholt, wiens illegale werkzaam heden door geen Noord- Hollander gekleineerd zul len worden, heeft ln dit alles aanleiding gevonden Zaterdag op bezoek te gaan ten redactiekantore van de Langendijker. Het onderhoud had een pijnlijk verloop, althans voor den betrokken re dacteur-schrijver van het bewuste artikel, aldus Het Parool, want op een onverwacht oogenbllk gaf onze kort aangebonden minister van Landbouw den redacteur een draai rond de ooren. v. HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN. Zooals bekend, is het rooi- verbod voor aardappelen, ook van de rassen Eigenheimer en Bintje, opgeheven. Dit sluit evenwel niet in, dat de aard appelen thans in onbeperkte mate op de veilingexx kunnen worden aangevoerd en overge nomen. Den telers wordt der halve geadviseerd zich vooraf in verbinding te stellen met de veiling en te infoi'meeren, hoe veel aardappelen zy mogen af. leveren. Alleen op tuinbouw teeltvergunning geteelde aard. appelen mogen worden gerooid en afgeleverd- HET STROOPERSDRAMA. BIJ LEENDE. Conform den eisch heeft de Bossche rechtbank den s troo per F, A- Cleve uit Valkens waard', die in den nacht van 2( op 27 Oct j.l- den jachtopzie ner H van den Heuvel in de bosschen bij Leende. (N.-Br.) doodschoot, veroordeeld tot ze ven jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voox*- arrest doorgebracht HET NEDERLANDSCHE ZILVERGELD Van bevoegde zijde vernemen wü ten aanzien van de geruch ten. als zou er een belangrijk deel van het indertijd in de Ver. Staten gekochte en aangemun- te zilver verloren zijn gegaan, het volgende: In totaal werd in de Ver. Sta ten tot een bedrag van 193 mil- lioen gulden aan zilver gekocht en aangemunt, waarvan ruim 2 millioexi door het militair ge zag in liet eerder bevrijde deel van Nederland in omloop is ge bracht. Later is van het in Ame- rika gemunte geld weer onge veer een half millioen omge smolten en ter beschikking ge steld van de zilverindustrie om den export te stimuleeren. By het transport van het zil ver van Amerika naar Neder land zijn er eenige kisten met specie gebroken en moet aange nomen worden, dat- bj dit voor val een zeer klein deel verdwe nen ls, hetwelk evenwel in geen verhouding staat tot de veron derstelde bedragen by geruchte genoemd. DOOR KOGEL UIT EIGEN STENGUN GEDOOD. Zondagmiddag werd de 21- iarige ongehuwde soldaat M. V. Brakel uit Zwyndrecht die te Bergen op Zoom op wacht stond ter bewaking van Duit- sche geïnterneerden, door een kogel uit zijn stengun getrof fen en doodelyk gewond. Hij werd gevonden liggende op den grond en bloedend uit mond en neus. Insecten belagen onze kool. Na den aanval van den Coloradokever op het aardap pelgewas. vooral van Walche ren, welke tot gevolg heeft fehad, dat op sommige vel en de laatste dagen vele larven worden aangetroffen, heeft ook de koolgalmug zich weer laten zien, zoodat ook de verschillende koolsoorten bespoten dienen te worden, speciaal in de vliegperiode, Daarnaast is o.m. ook de aanwezigheid van het kool motje geconstateerd. Voor de bestrijding kan men het best arsenaat of D. D.T. gebruiken. De Planten- ziektenkundigen Dienst te Goes is terzake actief, doch iedere land- en tuinbouwer dient in zrjn eigen welbegrepen eigen belang dezen dienst zooveel mogelijk ter zijde te staan Stedenontmoeting Amersfoort Middelburg. Zcoals men weet, heeft de gemeente Amersfoort Mid_ delburg geadopteerd. Het is dan ook een goede gedachte om een ontmoeting op sport gebied tusschen beiden steden te ox-ganiseeren. De Amers- foortsche Bond voor Lichame lijke Opvoeding heeft een pro gramma samengesteld voor Zaterdag en Zondag 7 en 8 September, de dagen waarop de ontmoeting in Amersfoort zal plaats hebben. Zaterdagavond zullen er tafeltennis- en gymnastiek- wedstrijden zyn voor heeren en dames. Na afloop volgt een cabaret programma. Zondagmorgen om 10 uur worden er tennis- en zwem wedstrijden gehouden, 's Mid dags volgen korfbal-, hand bal-, hockey- en atletiek wedstrijden in het sportpark Brinkhoven. De Amersfoortsche Bond zorgt voor logies, terwijl de onkosten worden bestreden uit de recetten der wedstry den. UITZAAI MOSSELSCHELPEN BEGONNEN. Het uitbrengen van de ge kalkte dakpannen voor de oes- tercultour heeft een aan vang genomen. Met man en macht is men bezig deze oes tercollecteurs te water te brengen. Ook met het uitzaai en van mosselschelpen voor collecteurs is men begonnen. HET PLATTELAND. Van de landbouw-bedi-yfs- vereeniging „Het Platteland" keerden de ongeveer 9000 aan gesloten landbouwers en tuin- ders in 1945 aan loonen uit 20 millioen gulden tegen ongeveer 16 millioen in 1941. Bij de le den vonden in 1945 plaats 2564 ongevallen, waarvan 5 met doodelijken afloop. De 6000 ziektegevallen vorderden ge middeld ruim 85 per geval Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. A- van Dam te Kou. dekerke en tot zrjn plaatsver., de heer G. Wolfert te Waar de. BENOEMD. Tot leden van den bondsraad van den Ned. Landarbeiders- bond zyn o.m. gekozen de hee ren A P. Bout te St. Maar tensdijk en J- Leys te Kloetin. ge en als plaatsvervangende bondsraadsleden de. heeren N de Vliet te St. Maartensdijk en J- J. de Vogelaar te Biervliet. TRIBUNAAL TERNEUZER Een W.A.-man voor het tribunaal Uit angst voor Communisme lid der N.S.B. De 37_j. grondwerker, C. J. den party-groet; droeg fier 't de Looze, eveneens uit Bres- N.S.B.-insigne en had kens, doch thans geïnterneerd, ----- werd eveneens beschuldigd lid van de N.S.B. te zijn geweest, verder van de W.A. en het N.A.F. Deze beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde, maar zeide er toe gekomen te zijn door werkloosheid en schoone beloften. Besch. hield zich erg dom en beweerde zoo maar wat te zijn meege- loopen, doch het verdere ver hoor is voor het tribunaal aan leiding de zitting eenigen tijd te schorsen, om de dag vaarding alsnog aan te vullen. Bij heropening der zitting blijkt de waschiyst uitgebreid te zijn, met de beschuldiging dat besch. verzocht heeft ge plaatst te worden by de vrij willige hulppolitieeen bij drage heeft verleend om Mussert's stem in Zeeland te doen klinken; te Breskens als plaatselijk leider by het N.A.F. werkzaam te zyn geweest; bij de W.A. is geweest als kon stabel en als voorman te Breskens heeft gewerkt voor de Duitsche weermacht. Vanzelfsprekend was ook deze zware jengen zich van geen kwaad bewust, hoewel hy erkende verkeerd gehan deld te hebben. ANGST VOOR HET COMMUNISME. De 47-j. Ma. Ja. Krynen— Verplanke, te Oostburg, thans geïnterneerd was lid van de N.S.B., inde contributie van de leden, collecteerde voor Frontzorg en W.H.; ging vriendschappeiyk om met Duitsche militairen, ontving deze by zich thuis en bezocht met hen de bioscoop; zij be zocht trouw de vergaderingen de Statendelegatie staan, van de N.S.B.; bracht graag IRten slotte een nat.-soc, biblio theek. De vrouw bekende ruiter- ïy'k en zeide er toe gekomen te zyn uit angst voor het communisme. In Oostburg was besch. echter een gevreesd type, trouwens haar geheele gezin was feut, haar man was N.S.B..er, dochter idem, en zoon by den landstorm, later S.S. Besch. gedroeg zich thans zeer timide en zag in, ver keerd gehandeld te hebben en daardoor straf verdiend te hebben. Mr. Kürtz wees er op dat besch., zoowel als haar man, pas in Maart 1943 lid van de N.S.B. zyn geworden (dus na den val van Sralingrad), vol- Sens verd. een bewys dat zij et deden uit principe. Daar om bepleitte hij uiterste cle mentie en indien mogelyk, ontslag uit de interneerxng. Politierechter Middelburg. Zitting van 5 Juli. Behandeld zyn o.m. de na volgende zaken: De 27-jarige N. P. du B., commissionnalr te Middelburg, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, nam op 20 Mei 1946 in Oost burg 300 kg. tabak in ont vangst en stempelde zich daardoor als een der hoofd verdachten in een smokkel zaak van tabak. Ook de 44-i. O. F P. S., chauffeur te Oostburg, was in deze kwestie betrokken ge weest en had als gevolg daar van de zelfde ten laste legging als du B. Eisch van den offi- Kerknieuws Netl. Herv. kerk. Beroe pen naar Biggekerke (toez.) de heer Nutberg, candidaat t. d. H. D te Overveen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tholen W, C. La main te Rijssen, KERK EN VREDE" TEGEN DE DOODSTRAF. De Christelijke Geloofsge meenschap „Kerk en Vrede" richt zich met een open brief tot regeering en volk, waarin het zich tegen de doodstraf verklaart, welke zij een ver lengstuk noemt van den oorlog welke met de eischen van het Evangelie geen rekening houdt cier tegen du B. was 6 maan den gevangenisstraf. Uitspr. 2 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. S., van wien bewezen was, dat hy niet de hoofdpersoon was. werd veroordeeld fcet 250 boete subs. 3 maanden hechtenis. De eisch was 500 boete subs. 5 maanden hech tenis. De 43-j. J. van H., schipper te Goes, was niet ter terecht zitting verschenen. Hem werd ten laste gelegd dat hij 152 had ontvangen voor zekeren Marys, zynde diens loon, en zich dit bedrag wederrechte- lyk had toegeëigend. Eisch en uitspraak 1 maand gevan genisstraf. De 32-j. E. P. C., landar beider te 's-Gravenpolder, mishandelde op 21 Mei 1946 zekeren C. van Dalen, door met een geopend mes in de richting van diens borst te steken, waarby diens rechter-' long werd dcorboord en hy bloedend werd verwond. De officier van justitie eischte in deze zware mis handelingszaak 3 maanden gevangenissti-af. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. De 41-j. metselaar uit Bres kens P. V. nam 26 April '46 in Breskens een zeildoeken kampeer tent weg, toebehoo- rend aan zekeren J. A. van Meenen. Eisch 40 bs. 20 d. hechtenis. Uitspr. 25 bs. 10 d. hechtenis. „NIEUW WALCHEREN ROEPT". De aantrekkeiyke brochure „Nieuw Walcheren roept"; waarover wij dezer dagen reeds schreven, zal binnenkort ook in het Engelsch worden ver taald ter verspreiding in En geland en Amerika. De tekst zal worden gehuld in denzelf den frisschen omslag welke de heer G. Wageusfeld uit Mid delburg reeds voor de Neder landsche uitgave ontwierp. Nieuw-Londen adopteert schoolkinderen. Het hoofd der openbare la gere school te 's-Gravenpolder, de heer A. J. Geensen, heeft bericht ontvangen, dat de Amerikaansche vereeniging tot bescherming van kinderen, en meer in het by zonder de stad Nieuw-Londen, de schoolkin deren van 's-Gravenpolder heeft geadopteerd. Middelburg TOELATINGSEXAMEN GAMNASIUM. Toegelaen tot de eerste klasse vas het Gymnasium te Middelburg: A, Bakker. Goes; F. P. v. Belzen, Arnemuiden; F. J. S. Bloos, Middelburg; Frederika Johanna Corver.. Mid delburg; H. C- van Donk. Goes; H- Ch. Hanneman, Middelburg; Hetty Maryke Elviera de Jon ge. Middelburg; P. de Kluis, Middelburg; A. A. la Port, Goes; J. W. v. Maren Bentz v. d. Berg, Middelburg; Jacoöa Jolanda v. Melle, Goes; J C Meyer. Vlissingen; Martina v Oosten, Goes; JosinaGeertruida Oranje, Goes; Joan Peeck, Mid delburg; A. H. J. Peek Mid delburg; W. E. Reedyk, Goes; Ch. Th. Spykerboer, Middel burg; Aurelia Georgina Telle- gen, Middelburg; J. J. M. Vis ser, Domburg Th. O. Vreugden- hil, Middelburg: J v Woer den. Middelburg. 13 candidaten werden afgewezen. EINDEXAMEN H.B.S. Voor het eindexamen aan de R.H.B S te Middelburg slaag den voor het eindexamen af- deeling B= C. Baas. N.- en St. Joosland; J. v. d. Berg, Mid delburg; A- Dekker. M'burg; A. Francke. Oostkapelle; J v. d. Heide, Middelburg; Marie Heystek. Middelburg; Annie Janse, 's-H. Arendslterke; J. H Meimes, Middelburg; Jo Minderhoud. '9-H. Arendsker- ke; J. de Ryk. Middelburg; C. A. Slabber, Middelburg; J. H. v d Ven, Middelburg. Aantal candidaten 16. Afgewezen 4. RONDGANG „CRESCENDO". De muziekvereeniging „Cres cendo" te Middelburg, zal Don derdagavond, ter eere van het 30-jarig jubileum van den mu zikant, den 'ïeer H. de Rijke, een rondgang maken door de stad. Vertrokken wordt om acht uur van het repetitielokaal. De volgende rcute zal worden ge volgd: Seisdam. Seisstr., Vol- derijlaagte. Noordplein, Molen water, Bastion (halt), Nieuw Oosterschestr.Molenwater, Zuidsingel, Noordstr., Markt, Gravenstr., Vlissingschestraat, Winterstr., Achtersingel, Zand- str., Houttuinen, repetitielo kaal. MIDDELBURGSCHE BRANDWEER BEHAALT PRIJZEN I Op 6 en 7 Juli zyn in Roe- selaere (België) een stad met rt 30.000 inwoners, groote feesten en wedstrijden gehou den ter herdenking van de Oprichting van de brandweer, welke 50 jaar geleden in 1896 aat-s vond. i Op deze wedstrijden behaal de de brandweer van Middel burg 2 pry zen en 2 premiën. Biggekerke Afscheid ds. Brandenburg. In 'n druk bezochten dienst nam Zondag ds J- Branden burg afscheid van de gemeen te Biggekerke. De tekst was gekozen uit Rom. 8 38, 39. Hij accentueerde de liefde Gods, die blyft. Na den dienst sprak hy nog een persoonlyk woord van afscheid tot den kerkeraad, de kerkvoogdy, den organist en tot hen die „Levietendienst" in de kerk verrichten. Hierna werd het woord ge voerd door den heer J. Moens namens den kerkeraad en den heer G Schout namens de kerkvoogdy. Burgemeester J. L Dregmans sprak den schei denden predikant toe en dank te hem voor het werk, dat ds. Brandenburg had verricht voor de gemeente in haar ge heel. Ds. Spijkerboer nam afscheid namens Classis en Ring. Ten slotte werd ds. Brandenburg toegesproken door den consulent, ds. Kroon van Koudekerke Deze noo- digde de gemeente uit den scheidenden voorganger toe te zingen Ps. 121 4. Na het zingen van Gez. 282,, sprak ds. Brandenburg voor het laatst den zegen uit van zyn Biggekerksche ge meente. In dè consistorie kwamen nog velen mevr. en ds. Bran denburg de hand drukken en hen het beste toewenschen in hun nieuwe standplaats Velp. Meliskerke GEREFORMEERDE KERK WEER IN GEBRUIK. Zondag werd de Geref. kerk n Meliskerke, die door de inundatie veel geleden had, voor het eerst sinds 21 maan den, weer in gebruik geno men. Ds. Vreugdenhil bracht dank uit aan de kerkvoogdyen der Ned. Herv gemeenten van Meliskerke', Biggekerke en Zoutelande voor de goede samenwerking gedurende de periode, dat het gebouw on bruikbaar was. Aagtekerke GESLAAGD. De heer S. Wisse te Aagteker- ke, ambtenaar ter secretarie van Domburg, behaalde de akte van bekwaamheid in de practijk der gehxeente-admlnistratie. Vlissingen BRAND. Gistermorgen omstreeks 8.30 uur werd de Vlissingsche brandweer gealarmeerd voor een brand in de werkplaats der M.U.Z., gelegen aan de ponton aari de buitenhaven te Vlissingen De oorzaak was gelegen in het feit, dat by smeedwerk- zaamheden een vonk was overgeslagen in een vat ben- zine, waardoor het vuur snel om zich heen greep. Do brandweer, die na de melding zeer spoedig ter plaatse was, kon niet voor komen dat een aantal draai banken en veel gereedschap pen een prooi der vlammen werden. SCHOOLHOOFD OP NON-ACTIEF. In verband met de benoe. ming van den heer A. Schout, tot lid van Ged. Staten van Zeeland, is hem non-activi- ;eitsverlof toegestaan voor zyn functie als hoofd van de Ger. school aan de Kasteel straat te Vlissingen. Het be stuur van deze school heeft met ingang van 4 Juli be noemd tot wnd. hoofd den heer G. A. de Ryke, thans eerste onderwyzer aan die school gedurende de non-ac tiviteit van den heer Schout. GESLAAGD. Te Den Haag is geslaagd voor het examen diploma vak_ bekwaamheid gemeente, admi nistratie de heer J. Adriaan- se, ambtenaar op het bureau bevolking, ten stadhuije van Vlissingen. CONCERT. Woensdagavond zal een con cert gegeven worden in het Bellamypark te Vlissingen door de harmonie „St Ceaci- lia" onder leiding van den directeur Jac. Hollaers. Tot September toe zullen de verschillende muziekver- eenigingen regelmatig uitvoe ringen geven. Het mannen koor D O V. en de beide mandoline-vereenigingen heb ben eveneens concerten aange boden. Heden antwoord op de tegenvoorstellen? Sjahrir verklaarde dat hy heden de reactie van van Mook op de tegenvoorstellen ver wacht te hooien. Hy zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als minister-president, maar voor verantwoordelijk heid van Soekarno. Sjahrir heeft verklaard, dat het tegenwoordige kabinet op gehouden heeft te bestaan. Hij verwacht, dat Soekarno een republikein mogelyk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vormen. Soekarno nog dictator. Het Nationaal Comité der In donesiërs heeft volgens „Anka ra" te Djokjakarta besloten aan Soekarno die bevoegdheid van dictator te verleenen tot regee- x-ing en kabinet hun functies weer op normale wijze kunnen hei-vatten. Soekarno blyft ver antwoording schuldig aan liet Nationaal Comité. Belgische regeering afgetreden. De Belgische regeering Van Acker is afgetreden na een stormachtig debat in den Se naat over de houding van den Minister van Justitie t-o.v. de collaborateurs. Een motie van vertrouwen werd nl. niet 79 tegen 78 stemmen verworpen (3 onthoudingen). De Prins-Regent heeft het ontslag aanvaard en den heer Van Acker verzocht de loo- pende zaken af te handelen. In kringen om Koning Leo pold beschouwt men deze crisis als gunstig voor de Konüxgsgezinden. Een guillotine verdween. Doodvonnissen jegens oor- logsmisladigers kunnen op het oogenblik in de Fransche bezet tingszone van Duitsohlanl niet worden voltrokken omdat de eenige guillotine op geheimzin nige wijze is verdwenen. De En- gelsche zóne bleek over geen verplaatsbare guillotine te be schikken en de guillotines in Frankrijk zijn alle particulier bezit. Inmiddels is een spoedorder tot levering van een guillotine geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2