FRACTIE-LEIDERS OVER DE REGEERINGSVERKLARING. Raad van Bestuur van Curagao zond ook een commissie. UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen WALCHEREN Tweede Kamer Wordt het beleid van het vorige kabinet voortgezet? Verklaring biedt weinig houvast. Dinsdagmiddag is In de Tweede Kamer het debat over de Regeeringsverklaring be_ gonnen. Eerste spreker was de. heer Schouten (A.R.), die informeerde, waarop het ver trouwen, dat de Regeering heeft in den steun van buiten de Regeering staande groe pen, steunt. Bij de kabinetsformatie is immers van zulk vertrouwen niets gebleken. Waarom kan over net regeeringsprogram geen overleg gepleegd worden met andere groepen Spr. vroeg verder welke be_ teekenis er moet worden ge hecht aan den passus in de Regeeringsverklaring over de bedrtjfsorganisatie en spreekt verder van teleurstelling, die het optreden van dit kabinet bij de anti-revolutionnairen gewekt heeft. De grootst mogelyke eendracht is ln dit tijdsgewricht noodig en om die té bereiken is een nationaal kabinet een conditio sine qua non. toestand niet langer HOUDBAAR Het kabinet S'aat ook niet voldoende gedistantieerd van het vorige kabinet. Het wekt den Indruk alsof het beleid van het vorige kabinet zal worden voorgezet. Op het gebied der financiën dient spoedig een anderen koers te worden genomen. De toestand van thans is niet lang meer houdbaar. De re_ geerlngsverklaring geeft hier geen houvast» evenmin als ten aanzien van het Indische be leid. Wat is er waar van de ge ruchten omtrent prof. Scher, merhorn en prof. Logemann? Wanneer de eerste naar Indië zou gaan in een ambtelijke functie en de tweede voor zitter der rijkscomferentie zou worden, zou zoowel het een als het ander betreurenswaar dig zijn. De A.R. begeeren niet anders dan gouvernemen teel te zrjn, maar of dat zal kunnen hangt van de regee ring af. De heer Tilanus (C.H.) verwachtte over 14 dagen meer concrete mededeelingen over het te verwachten re- geeringsbeleid. Spr vroeg zich ar, of het overleg plegen met slechts enkele fracties de meest voor de hand lig gende weg was. De kwalificatie, dat o.a. de C.H. reactionnair zouden zyn, wierp de heer Tilanus ver van zich af. Zij behooren tot het bestand met vooruitstre vend karakter, waarover het Nederlandsche volk zich heeft uitgesproken. Over enkele punten der re geeringsverklaring, o.a. dat betreffende kleine boerenbe drijven, zou spr gaarne eeni- ge verduidelijking zien. Laat de regeering zich niet blind staren op het getal van 61 stemmen in de Kamer. De parlementaire geschiedenis leert, dat de uitvoering van het program dikwijls tot moeilijkheden leidt. Bovendien gelooft spr., dat een der steunpilaren van het kabinet van weinig solide structuur Als de heer Schermerhorn naar Indië zou gaan, zou spr dat betreuren. Het verheugde spr., dat het kabinet het Christendom als grondslag wil nemen. De C.H. zullen tegenover de regeering een kalm-af- wachtende houding aanne men WEINIG HOUVAST. De haer Bierema (P. v. d. Vr.) zeide, dat de regeerings verklaring weinig houvast biedt. Hij verheugde zich er over, dat er weder een par lementair kabinet is, maar dit kabinet heeft zijn instem ming niet. Een nationaal ka binet ware beter geweest. Spreker's partij zal de regee ring gaarne steunen, maar zij zal trachten de overheids bemoeiing in te krimpen en de financiën gezond te ma ken; dit laatste met hand having van de waarde van de munt. Spr. heeft in de re geeringsverklaring gemist een mededeoling over de berech ting der politieke delinquen ten. Dit kankergezwel dient zoo vlug Ynogelgk te worden uitgesneden. Voorts heeft spr. noode gemist een verzeke ring, dat in Indië orde en rust zullen worden hersteld. Transjordanië vraagt toelating tot V.N. Het koninkrijk Transjorda nië heeft in een brief aan den socretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, verzocht als lid van de V.N, te worden toege laten. In den brief, geteekend dooi den minister van buitenland- sche zaken van Transjordanië, wordt gezegd, dat het off'.cieele verzoek om lidmaatschap wordt gedaan in overeenstem ming met een beslissing van den ministerraad, welke door den koning is goedgekeurd- Gevaarlijke gevolgen van Penicilline. Het Fransche weekblad „Di- manche" publiceert een opzien barend artikel, waarin wordt medegedeeld, dat de medische overheid in Amerika wanhopige pogingen doet om de duizenden patiënten te vinden, die met „penicilline K" behandeld zijn. Onder hen bevindt zich een groot aantal geslachtszieken, die in den waan verkeeren dat zij genezen zgn. maar indien zjj niet gevonden worden om zich opnieuw onder behande ling te stellen, loopen zij het risico van een algeheele ver lamming en syphilis met deliri. sche verschijnselen. Men heeft besloten, dat alle Amerikaansche ziekenhuizen en klinieken deze wijze van be handelen moeten stopzetten en dat het officieele orgaan der Amerikaansche artsen een des betreffende waarschuwing moet publiceeren. ANTWERPEN-INDONESIË. „De Gazet" deelt mede. dat binnenkort 'n geregelde dienst tusschen Antwerpen en Indone sië door de S.M. .Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" worden onderhouden. Omstreeks half Juli zal de „Saparoea" lading innemen te Antwerpen. met bestemming voor Tandjong Pandan, Bata via, Soerabaja. Balikpapan en Tarakan. Deze week zal door het tribunaal te 's-Hertogenbosch de tweeduizendste zaak wor den behandeld. „Veilig tehuis", In verband met het a s. kam- peerseizoen was het ge. wenscht, dat er maatregeler werden genomen, veilige kam- peergelegenheden te waarbor gen. In samenwerking met de zich op dit gebied bewegende organisaties is de overheid er toe overgegaan de oprichting van een stichting te bevorde ren „Veilig Tehuis" genaamd. Het bestuur van deze stichting bestaat uit vertegenwoordigers van de Ministeries van O., K. en W-, Binnenlandsche Zaken, Sociale Zaken, van de Ned. Jeugdgemeenschap, den A.N. W.BBedrijfshoreca en c Ned. Toeristen-Kampen Club- De Stichting stelt zich ten doel alle tehuizen, waar nacht verblijf, anders dan in hotels, logementen en pensions, ver strekt wordt, aan een onder zoek te onderwerpen. De ter. reinen en huizen, dié aan de door het bestuur der Stichting te stellen eischen voldoen, zul len met een bord „Veilig Te huis" gemerkt worden. Den gemeentebesturen wordt aan bevolen het kampeeren of ver strekken van nachtlogies als bedrijf, anders dan in hotels, enz. te verbieden, behoudens vergunning van den burge meester, waarbij geadviseerd wordt om de door genoemde Stichting erkende inrichtingen zonder meer een vergunning te verleenen. door kogel uit eigen stengun gedood. Zondagmiddag werd de 21- jarige ongehuwde soldaat M. V. Brakel uit Zwijndrecht die te Bergen op Zoom op wacht stond ter bewaking van Duit- sche geïnterneerden, door een kogel uit zijn stengun getrof fen en doodelijk gewond. Hij werd gevonden liggende den grond en bloedend mond en neus. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat hij zijn stengun te hard op den grond heeft geplaatst tengevolge waarvan deze is afgegaan. Werd de Stalen commissie overijld afgevaardigd? Geen algemeene ontevredenheid? In Den' Haag bevindt zich thans een tweede commissie uit Curagao, 'teneinde aan H. M. de Koningin een petitie aan te bieden en deze bij de regeering toe te lichten. Deze commissie is aangewe zen door den Raad van Be. stuur, het hoogste college van staat in het gebiedsdeel Cu ragao, welks positie te ver gelijken is met die van den Raad van Indië in Ned. Indië. Naar aanleiding van het af vaardigen van een commissie uit de Staten van Curagao, heeft de Raad van Bestuur gelet op de overijling, waar. mede deze afvaardiging ge paard is gegaan, terwijl net voorstel tot afvaardiging in de Staten zelf met krachtige argumenten bestreden is gemeend, zich eveneens tot H.M. de Koningin te moeten wenden. De door den Raad van Be stuur aangewezen commissie houdt rekening met het rap port van de commissie, welke op verzoek van den minister van Overzeesche Gebiedsdee- len werd ingesteld tot onder zoek en bestudeering van de in het staatsdeel Curagao le vende politieke opvattingen en wenschen, ter voorbereiding van de rgksconferentie. VERVULBARE WENSCHEN Gelet op dit rapport wil de door den Raad van Bestuur aangewezen commissie de noodige vervulbare wenschen der verschillende bevolkings- 'en en eilanden onder de aandacht van het opperbestuur brengen. Zij staat geheel op het standpunt der Rijkseen heid en acht elke haast in dezen volkomen praematuur en slechts een onnoodige en onverantwoordelijke verzwa ring van de in dezen rijd toch reeds zoo ontzaglijk moeilijke taak der Nederland- sche regeering. De voorstel ling alsof in het gebiedsdeel Curagao onhoudbare dictato riale toestanden heerschen, acht zij volkomen onjuist. In tegendeel, dit gebiedsdeel munt uit door welvaart rechtszekerheid. Dat er een „algemeene" ontevredenheid over het huidige bestuurs- stelsel en bestuursbeleid zou bestaan, is ten eenenmale on- juist. Wel bestaat er een vrij algemeen verlangen naar be- stuursdecentralisatie in zonderheid op het eiland Aru ba en hieraan is reeds door den gouverneur tege moet gekomen door de indie ning bij de Staten van een ontwerp voor locale autono mie, waardoor voor alle ei landen gemeenteraden in het leven worden geroepen. Ten aanzien van staatkun dige hervormingen betreffen de de verhouding tot het moederland en van den Gou verneur tot de Kroon is de uiterste voorzichtigheid ge boden, mede met het oog op de afhankelijkheid der wel vaart van de op Curagao en Aruba gevestigde Europee- sche en Amerikaansche on dernemingen en de aanwezig, heid aldaar van duizenden vreemdelingen. Hier staan niet alleen levensbelangen volle achter de opdracht van Statendelegatie staan, zooals deze bij haar vertrok door de volksvertegenwoor diging werd gegeven Men vertrouwt, dat de Ned. regeering in de ruimste maté aan de rechtvaardige wenschen en verlangens van de bevolking van Curagao zal tegemoetkomen en men be schouwt zich als burg-ers van het Nederlandsche rgk in grooter staatsverband en wenscht ten overvloede zijn gevoelens van aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje te bevestigen. van de Nederlandsche Antil len, maar ook van het ge- heele Koninkrijk op het spel. Steun voor de Staten-commissie. Zondag is op Curagao een massavergadering gehouden als antwoord op de recente aanvallen op de Staten-dele- gatie. Op deze massabijeen komst is eer resolutie aan genomen, waarin woi'dt ver klaard, dat de deelnemersw aan deze vergadering tepj specie gebroken en moet aange- Minister deelt een klap uit. De Langendyksche Cou rant had een bericht de wereld ingestuurd', dat minister Mansholt een paardenvordering ten gunste van de Duitschers gedaan aou hebben. Minister Mansholt, wiens illegale werkzaam heden door geen Noord- Hollander gekleineerd zul len worden, heeft in dit alles aanleiding gevonden Zaterdag op bezoek te gaan ten redactiekan tore van de Langendijker. Het onderhoud had een pijnlijk verloop, althans voor den betrokken re dacteur-schrijver van het bewuste artikel, aldus Het Parool, want op een onverwacht oogenblik gaf onze kort aangebonden minister van Landbouw den redacteur een draai rond de ooren. HET ROOIEN VAN- AARDAPPELEN. Zooals bekend, is het rooi- verbod voor aardappelen, ook van de rassen Eigenheimer en Bintje, opgeheven. Dit sluit evenwel niet in, dat de aard appelen thans in onbeperkte mate op de veilingen kunnen worden aangevoerd en overge nomen. Den telers wordt der halve geadviseerd zich vooraf in verbinding te stellen met de veiling en te informeeren. hoe veel aardappelen zij mogen af leveren. Alleen op tuinbouw teeltvergunning geteelde aard. appelen mogen worden gerooid en afgeleverd- HET STROOPERSDRAMA. BIJ LEENDE. Conform den eisch heeft de Bossche rechtbank den stroo- per F. A- Cleve uit Valkens waard, die in den nacht van 26 op 27 Oct. j.I- den jachtopzie ner H van den Heuvel in de bosschen bij Leende. (N.-Br.) doodschoot, veroordeeld tot ze ven jaren gevangenisstraf met aftrek van den tnd in voor arrest doorgebracht- HET NEDERLANDSCHE ZILVERGELD Van bevoegde zijde vernemen wij ten aanzien van de geruch ten, als zou er een belangrijk deel van het indertijd in de Ver. Staten gekochte en aangemun- te zilver verloren zijn gegaan, het volgende: In totaal wettL in de Ver. Sta ten tot een bedrag van 193 mil- lioen gulden aan zilver gekocht en aangemunt, waarvan ruim 2 millioen door het militair ge zag in liet eerder bevrijde deel van Nederland in omloop is ge bracht. Later is van het in Ame rika gemunte geld weer onge veer een half milldoen omge smolten en ter beschikking ge steld van de zilverinflustrie om den export te stimuleeren. Bij het transport van het zil ver van Amerika naar Neder land zijn er eenige kisten met nomen worden, dat bij dit voor val een zeer klein deel verdwe nen is, hetwelk evenwel in geen verhouding staat tot de veron derstelde bedragen bij geruchte genoemd. De raad van Arnhem be sloot tot de exploitatie van trolleybuslractie voor het ge meentelijk vervoersbedrijf- Dit beteekent opheffing van het tramvervoer. Het Z9-1 echter tot het voor jaar van 1948 duren, voor de eerste trolleybussen in Arnh^-n in dienst kunnen worden ge steld. Insecten belagen onze kool Na den aanval van den Coloradokever op het aardap pelgewas, vooral van Walche ren, welke tot gevolg heeft gehad, dat op sommige vel den de laatste dagen vele larven worden aangetroffen, heeft ook de koolgalmug zich weer laten zien, zoodat ook de verschillende koolsoorten bespoten dienen te worden, speciaal in de vliegperiode. Daarnaast is o.m. ook de aanwezigheid van het kool motje geconstateerd. Voor de bestrijding kan men het best arsenaat of D. D.T. gebruiken. De Planten- ziektenkundigen Dienst te Goes is terzake actief, doch iedere land- en tuinbouwer dient in zgn eigen welbegrepen eigen belang dezen dienst zooveel mogelijk ter zijde te staan Nieuw-Londen adopteert schoolkinderen. Het hoofd der openbare la gere school te 's-Gravenpolder, de heer A. J. Geensen, heeft bericht ontvangen, dat de Amerikaansche vereeniging tot bescherming van kinderen, en meer in het bijzonder de stad Nieuw-Londen, de schoolkin deren van 's-Gravenpolder heeft geadopteerd. DE PAARDEN OP DE TENTOONSTELLING DER Z.L.M De le pr. voor paarden zon der veulen, behaalde Juliette d' Amice van A. J E. Tem merman, IJzendijke (kam pioene); 2e pr. Irene van Ca_ peliepolder van Jacs. de Put ter, Axel. De le pr voor paarden met veulen werd toegekend aan Betsy van Veldzicht van Johs. de Feijter en de 2e pr. aan Erna van J. Vermue, beiden te Schoondgke. Voor paarden van 58 j. kl. M zonder veulen was 1." Blanca van Nice van Aloys Serrarens, Ossenisse (reserve kampioene); 2. Clairina van Henriëtte-hoeve van J A. Stols te St. Philipsland." Met veulen was de uitslag: 1. Mim- mie van de Biezen van R Blondeel, Eede; 2 Frida van stallen de Dobbelaere, IJzen. citjke. Voor kl. 13, 4-jarige mer ries, gr. m. is de uitslag: le pr. Olga van Melo van Cyr. SteijaardPlasschaert, Graauw; 2. Dora van Kruis- dorp van Aloys Staliaert te Kloosterzande Stedenontmoeting Amersfoort Middelburg. Zooals men weet, heeft de femeente Amersfoort Mid_ elburg geadopteerd. Het is dan ook een goede gedachte om een ontmoeting op sport gebied tusschen beiden steden te organiseeren. De Amers- foortsche Bond voor Lichame lijke Opvoeding heeft een pro. gramma samengesteld voor Zaterdag en Zondag 7 en 8 September, de dagen waarop de ontmoeting in Amersfoort zal plaats hebben. Zaterdagavond zullen er tafeltennis- en gymnastiek- wedstrijden zgn voor heeren en dames. Na afloop volgt een cabaret programma. Zondagmorgen om 10 uur worden er tennis- en zwem wedstrijden gehouden, 's Mid dags volgen korfbal-, hand. bal-, hockey- en atletiek wedstrijden in het sportpark Brinkhoven. De Amersfoortsche Bond zorgt voor logies, terwijl de onkosten worden bestreden uit de recetten der wedstrij den. BENOEMD. Tot leden van den bondsraad van den Ned, Landarbeiders- bond zijn o.m. gekozen de hee ren A P. Bout te St. Maar tensdijk en J. Legs te Kloetin. ge en als plaatsvervangende bondsraadsleden de heeren N de Vliet te St. Maartensdijk en J- J. de Vogelaar te Biervliet. Cadzand ONTSLAG. Door den Minister van On- derwijsr Kunsten en Weten schappen is bij beschikking van 26 Juni 1946 aan mej. S. E. Versprille, onderwijze res bij het openbaar lager onderwgs te Cadzand, op grond van het bepaalde in artikel 5 van het zuiverings besluit 1945, met ingang van 28 Mei 1945 ontslag uit haar functie verleend. Kerknieuws „KERK EN VREDE TEGEN DE DOODSTRAF. De Christelijke Geloofsge meenschap „kerk en Vrede' richt zich met een open brief tot regeering en volk, waarin het zich tegen de doodstraf verklaart, welke zij een ver lengstuk noemt van den oorlog, welke met de eischen van het Evangelie geen rekening houdt. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Een W.A.-man voor het tribunaal Uit angst voor Communisme lid der N.S.B. Slachtoffer van haar milieu. Maandag verscheen als eer. s'te de 37 j. havenarbeider J. H. Vermeulen te Breskens, beschuldigd zich als lid te hebben aangesloten bij de N.S.B. Besch. ontkende echter rtinent ooit lid van de N.S. geweest te zijn. Uit het ar chief van de N.S.B. blijkt ech ter dat besch. in Mei 1941 zich heeft aangesloten en medio 1942 weer bedankt heeft. Twee N.S.B—ers uit Bres kens hebben voor de politie verklaard, dat besch. lid is geweest, doch zich nooit met de beweging heeft bemoeid, nooit een vergadering bezocht en ook nooit propaganda maakte. Besch. is tweemaal geïnterneerd geweest, in to taal 4 maanden. Mr. Tichelman vroeg ver vallen verklaring van de be schuldiging. EEN ZWARE JONGEN. De 37-j. grondwerker, C. J. de Looze, eveneens uit Bres kens, doch thans geïnterneerd, werd eveneens beschuldigd lid van de N.S.B. te zijn geweest, verder van de W.A. en het N.A.F. Deze beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde, maar zeide er toe gekomen te zijn door werkloosheid schoone beloften. Besch. hield zich erg dom en beweerde zoo maar wat te zijn meege- loopen, doch het verdere ver hoor is voor het tribunaal aan leiding de zitting eenigen tijd te schorsen, om de dag vaarding alsnog aan te vullen. Brj heropening der zitting bhjkt de waschlijst uitgebreid te zijn, met de beschuldiging dat besch. verzocht heeft ge- plaatst te worden bij de vrij willige hulppolitieeen bij. drage heeft verleend om Mussert's stem in Zeeland te doen klinken; te Breskens als plaatselijk leider bij het N.A.F. werkzaam te zgn geweest; bij de W.A. is geweest als kon stabel en als voorman te Breskens heeft gewerkt voor de Duitsche weermacht. Vanzelfsprekend was ook deze zware jengen zich van geen kwaad bewust, hoewel hij erkende verkeerd gehan deld te hebben. ANGST VOOR HET COMMUNISME. De 47-j. Ma. Ja. Krijnen Verplanke, te Oostburg, thans geïnterneerd, was lid van de N.S.B.. inde contributie van de leden, collecteerde voor Frontzorg en W.H.; ging vriendschappelijk om met Duitsche militairen, ontving deze bij zich thuis en bezocht met hen de bioscoop; zij be- zochttrouw de vergaderingen van de N.S.B.; bracht den partg-groet; droeg fier rt N.S.B.-insigne en had ten. slotte een nat.-soc. biblio theek. De vrouw bekende ruiter lijk en zeide er toe gekomen te zgn uit angst voor het communisme. In Oostburg was besch. echter een gevreesd type, trouwens haar geheele gezin was fout, haar man was N.S.B.-er, dochter idem, zoon bij den landstorm, later S.S. Besch. gedroeg zich thans zeer timide en zag in, ver keerd gehandeld te hebben en daardoor straf verdiend te hebben. Mr. Kürtz wees er op dat besch., zoowel als haar man, pas in Maart 1943 lid van de N.S.B. zijn geworden (dus na den val van Stalingrad), vol gens verd. een bewijs dat zij het deden uit principe. Daar om bepleitte hrf uiterste cle mentie en indien mogelijk, ontslag uit de interneering. UIT EEN VERKEERD MILLIEU. De thans 20_j. Aletta Bergs. ma uit Oostburg, nu geïnter neerd, had zich als lid aange sloten bij den Nat. Jeugd storm, had daarin zelfs een leidende functie: werd latei- lid van de N.S.B.; gedrceg zich zeer actief; collecteerde voor W.H. en Frontzorg; ging vertrouwelijk om 'met de Duitschers; was later werk zaam in een „Wehrmachts- heim" en verstrekte tenslotte ook nog gegevens aan Duit sche instantiën omtrent anti- Duitsche gezindheid van haar Oostburgsche stadgenooten, waardoor een tweetal zich moest verantwoorden. Besch. bekende en zeide naar den jeugdstorm te zijn ge gaan omdat er in Oostburg anders geen sport was. Wat N.S.B. was wist zij niet. Een N.S.B.-insigne heeft zg niet gedragen, wel een wolfsangel- tje. Besch. haar vader had een hotel waar veel Duit schers en N.S.B—ers kwamen, terwijl haar moeder ook lid van de party was. Mr. Kürtz wees er dan ook zeer terecht op, dat besch, het slachtoffer is geworden van het millieu waarin zij is opgevoed en gezien haar jeugdigen leeftijd verzocht pi. haar invrijheidstelling. Uitspraak in al die zaken op Maandag 22 Juli Uitspraken van Maandag 8 Juli. A. Hcogerwerf en zijn echt- genoote C. E. B. F. de Croock, Aardenburg: Beschuldiging vervallen verklaard. Ju. Ca. Scharbegn, geb. Merk, Breskens: Ontz. rech ten, met bevel tot onmiddel. lgke invrijheidstelling. M. Vroegop, Terneuzen: Ontzetting rechten. C. M. FieretHerrebout, Terneuzen, thans geïnterneerd interneering tot 8 Jan. 1947 ontzetting rechten. „NIEUW WALCHEREN ROEPT". De aantrekkelijke brochure „Nieuw Walcheren roept"; waarover wg dezer dagen reeds schreven, zal binnenkort ook in het Engelsch worden ver. taald ter verspreiding in En geland en Amerika. De tekst zal worden gehuld in denzelf den frisschen omslag welke de heer G Wagensfeld uit Mid delburg reeds voor de Neder landsche uitgave ontwierp. benoeming. Door het bestuur van de Stichting Herstel Zeeland 1945 is met ingang van 1 Juli j.l» tot administrateur bij het Bu reau Zeeuwsch Vlaanderen der Stichting benoemd de heer D. A. Luterjn te Groede. tot dien datum tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Oostburg. HET PLATTELAND. Van de la ndbou w-bedrijf s- vereeniging ..Het Plattelands- keerden de ongeveer 9000 aan. fesloten landbouwers en turn ers in 1945 aan loonen uit 20 millioen gulden tegen ongeveer 16 millioen in 1941. Bij de le den vonden, in 1945 plaats 2564 ongevallen, waarvan 5 met doodelijken afloop. De 6000 ziektegevallen vorderden ge middeld ruim 85 per geval Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. A van Dam te Kou- dekerke en tot zijn plaatsver., de heer G. Wolfert te Waar.* de. Vlissingen ORGEL GERESTAUREERD. Vrijdagavond werd in de Chr. Geref. kerk te Vlissingen het fraaie kerkorgel, dat bg de bevrijding beschadigd werd, na grondige restauratie en be langrijke uitbreiding in ge bruik genomen. De heer J. Poppe, vcorz. van de orgelcommissie, droeg het orgel aan den kerkeraad over, waarna de heer G. J. Fey uit Middelburg een orgel bespeling gaf. SCHOOLHOOFD OP NON-ACTIEF. In verband met de benoe ming van den heer A. Schout, tot lid van Ged. Staten van Zeeland, is hem non-activi. teitsverlof toegestaan, voor zijn functie als hoofd van de Ger. school aan de Kasteel straat te Vlissingen. Het be stuur van deze school heeft met ingang van 4 Juli be noemd tot wnd. hoofd den heer G. A. de Rijke, thans eerste onderwijzer aan die school gedurende de non-ac tiviteit van 'den heer Schout. GESLAAGD. Te Den Haag is geslaagd voor het examen diploma vak bekwaamheid gemeente-admi nistratie de heer J. Adriaan- se, ambtenaar op het bureau bevolking, ten stadhuize van Vlissingen. Meliskerke GEREFORMEERDE KERK WEER IN GEBRUIK. Zondag werd de Geref. kerk in Meliskerke, die door de inundatie veel geleden had, voor het eerst sinds 21 maan den, weer in gebruik geno men. Ds. Vreugdenhil bracht dank uit aan de kerkvoogdijen der Ned. Herv gemeenten van Meliskerke", Biggekerke en Zoutelande voor de goede samenwerking gedurende de periode, dat het gebouw oni Biggekerke Afscheid ds. Brandenburg. In 'n druk bezochten dienst nam Zondag ds J. Branden burg afscheid van de gemeen te Biggekerke. De tekst was gekozen uit Rom. 8 38, 39. :ij accentueerde de liefdé Gods, die blgft. Na den dienst sprak hij nog ©en persoonlijk woord van afscheid tot den kerkeraad, de kerkvoogdij, den organist en tot hen dio „Levietendienst" in de kerk verrichten. Hierna werd het woord ge voerd door den heer J. Moens namens den kerkeraad en den heer G. Schout namens de kerkvoogdij. Burgemeester J. L Dregmans sprak den schei denden predikant toe en dank te hem voor het werk, dat ds. Brandenburg had verricht voor de gemeente in haar ge heel, Ds. Spijkèrboer nam afscheid namens Classis en. Ring. Ten slotte wérd ds., Brandenburg toegesproken door den consulent, ds. Kroon van Koudekerke Deze noo- digde de gemeente uit den scheidenden voorganger toe te zingen Ps. 121 4. Na het zingen van Gez. 282,, sprak ds. Brandenburg voor het laatst den zegen uit van zijn Biggekerksche ge meente, In dé consistorie kwamen nog velen mevr. en ds. Bran denburg de hand drukken en hen het beste toewenschen in hun nieiuwe standplaats Velp. Politierechter Middelburg. Zitting van 5 Juli. Behandeld zijn o.m. de na volgende zaken: De 27-jarige N. P. du B., commissionnair te Middelburg, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, nam op 20 Mei 1946 in Oost burg 300 kg. tabak in ent- vangst en stempelde zich daardoor als een der hoofd verdachten in een smokkel- zaak van tabak. Ook de 44-j. O. F. P. S. chauffeur te Oostburg. was in deze kwestie betrokken ge weest en had als gevolg daar van de zelfde ten laste legging als du B. Eisch van den offi cier tegen du B. was 6 maan den gevangenisstraf. Uitspr. 2 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. S„ van wien bewezen was, dat hij niet de hoofdperso/n was, werd veroordeeld tot 250 boete subs. 3 maanden hechtenis. De eisch was f 500 boete subs. 5 maanden hech tenis. De 43-j. J. van H.t schipper te Goes, was niet ter terecht zitting verschenen. Hem werd ten laste gelegd dat hy 152 had ontvangen voor zekeren Margs, zgnae diens loon, en zich dit bedrag wederrechte- lgk had toegeëigend. Eisch en uitspraak 1 maand gevan genisstraf. De 32-j. E. P. C.» landar beider te 's-Gravenpolder, mishandelde op 21 Mei 1946 zekeren C. van Dalen, door met een geopend mes in de richting van diens borst t© steken, waarby diens rechter, long werd doorboord en hg bloedend werd verwond. De officier van justitie eischte in deze zware mis handelingszaak 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. De 41-j. metselaar uit Bres kens P. V. nam 26 April '46 in Breskens een zeildoeken kampeertent weg, toebehoo- rend aan zekeren J. A. van Meenen. Eisch 40 bs. 20 d. 45.000 Duitschers moeten Oostenrijk verlaten. De Russen hebben gelast, dat alle Duitschers in de Rus sische zone van Oostenryk on middellijk dit gebied moeten verlaten. Zg moeten zich in de Fransche zone van Duitschland vestigen. Van Oostenrgksche zg'de is verklaard, dat dit bevel niet slaat op Duitschers, die .'óór de bezetting in Oostenrijk woonden. Het aantal betrokke nen wordt op 45.000 geschat. De Russen zyn reeds begon nen met het transporteeren der Duitschers. AMERIKAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR LT.-GEN. SPOOR- Aan lt.-gen. Spoor, opperbe velhebber van het Kon. N»d. Ind. leger, is de Amerik. vrgheidsmedaille met de bron zen palmen verleend in ver band met de bgzondere dien sten, welke hij in 1944 en 1945 aan de Ver- Staten heeft be wezen toen hij hoofd van den Inlichtingendienst der Ned. strijdkrachten was- Vrouwenhandel te Batavia. Te Batavia zgn gearresteerd en in Struiswijk opgesloten de Japanner VVashio Awochi en zgn vriendin E. H. Beerhorst, die zich schuldig hebben ge maakt aan het leveren van Europeesche vrouwen en meis jes tegen hun wil aan de Ja panners. Voorts is nog gearresteerd A. S. T Dekkervan Ja- roschka Pohl, die eveneens vrouwen en meisjes geleverd heeft. Mevr. van Werkeskerken (tante Noes) zorgde zelfs voor Europeesche vrouwen en meis jes voor bordeelen in Borneo. Zij deed dit „om de meisjes, die het zoo beroerd hadden, aan een beter bestaan te hel pen." MAAIERS STIETEN OP EEN MIJN. De broers Heykamp uit Dongen, die langs den Amer in den Biesbosch aan 't maai en waren, zyn met hun maai- machine op een mgn gestoo- ten. Een der broers werd ter stond gedood, de ander zoo hechtenis. Uitspr. 25 bs. 10 ernstig gewond, dat hij kort d. hechtenis. daarna overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10