PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe moeilijkheden in Vietnam Laatste nieuws Nederlandsche landing op Madoera. Financiële toestand der provincie niet rooskleurig. WALCHEREN Hoofdredacteur O. Bnlllntljn (met redactloneele medewerking van dr. W. H, Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Ir., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 9 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 157 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent aDVLR- TENT1EPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie x 2 gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. tines Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300_P-Z:C:^Middelbu^. KALME REACTIE OP REGEERINGS VERKLARING DE regeringsverklaring van dr. Beel heeft vanzelf sprekend vele pennen in heweging gebracht, maar enthousiasme ontmoet men slechts bij enkele bladen. De meeste organen nemen een af wachtende houding aan, met dien verstande overigens, dat er van pessimisme geen spra ke is. De Maasbode noemt de regeeringsverklaring har monisch en doordacht en con stateert een streven niet naar het afbreken, maar naar het ombuigen van de tot dusver gevolgde richtlijnen naar een beleid op gezonder en reëeler grondslagen. De Volks krant, evenals de Maasbode Katholiek, zegt dat de re geeringsverklaring positieve waarden bevat, maar dat die schuil gaan achter vage be woordingen. Het Alg. Handels blad zegt, dat de regeerings verklaring veel bevat over herstel en welvaart, maar vraagt welke werkmethoden door de regeering zullen wor den toegepast en hoe de ac centen zullen worden gelegd Ten aanzien van de Indische kwestie neemt ook dit blad een afwachtende houding aan. Men mag dus zeggen, dat het programma van de re- gee>ring-Beel een over het ge heel genomen behoorlijke ont vangst heeft genoten. Critiek is er weinig op de regeerings verklaring en het kabinet wordt dus niet belemmerd door een vooringenomen stem ming, het kan zich, met den steun van een behoorlijke Kamermeerderheid achter zich, rustig zetten aan de uitwer king der in het program neergelegde grondbeginselen. Niet zonder spanning wacht het Nederlandsche volk op deze uitwerking. Immers: niet aan haar woorden, maar aan haar daden alleen, kan men de beteekenis van een kabi net afmeten. De eenige groep, die stel ling kiest tegen het kabinet is de communistische. De Waarheid vreest, dat de or- deningspolitlek van dr. Beel tot een autoritair staatssys teem zal voeren en dat in Indonesië dit tot 'n gewelddadig go botsing zal leiden. De goede dingen in het regeerings- program blyven volgens Sta- lins geestverwanten ver ach ter bij de slechte en gevaar, ljjke. Het Wereldgebeuren Conflicten lijken op die In Nederlandsch-Indlë. Ook Algerië wil vrijheid. Driemaal ontbeten De 93-jarige mevrouw J. Bosman uit Leiden maakte Zaterdag haar eerste reis per vliegtuig- Zij vloog naar Londen, om er 17 van haar kin deren, kleinkinderen en achterkleinkindereu te bezoeken, die in Enge land vertoeven. Teneinde bestand te zijn tegen de vreugde van 't weerzien gebruikte zij dien dag drie maal het ontbijt: eerst in Leiden, daarna in het vliegtuig en toen nog eens bij de kinderen in Londen. Weer overeenstemming te Parijs. Na informeele besprekin- fen in de werkkamer van Bi- ault, welke 5 uur duurden, zhn de vier ministers van bui- tonlandsche zaken het Maan dagavond eens geworden over de verzending van de uitnoo- digingen voor de a.s. Vredes conferentie, welke op 29 Juli zal beginnen en over enkele eenvoudige procedure-regels, welke aan ae uitnoodiging zullen worden toegevoegd. China zal de uitnoodlgingen niet mede onderteekenen 45.000 Duitschers moeten Oostenrijk verlaten. De Russen hebben gelast, dat alle Duitschers in de Rus sische zone van Oostenrijk on middellijk dit gebied moeten verlaten. Zij moeten zich in de Fransche zone van Duitschland vestigen. Van Oostenrijlcsche zijde is verklaard, dat dit bevel niet slaat op Duitschers. die vóór de bezetting in Oostenrijk woonden. Het aantal betrokke nen wordt op 45.000 geschat. De Russen zijn reeds begon, nen met het transporteeren der Duitschers. ALEMAN PRESIDENT VAN MEXICO. Volgens officieele mededee. ling van het Mexicaansche consulaat te Parijs is Miguel Aleman tot president van Mexico gekozen. MAAIERS STIETEN OP EEN MIJN, De broers Heykamp uit Dongen, die langs den Amer in den Biesbosch aan 't maai. en waren, zijn met hun maai. machine op een mijn gestoo- ten. Een der broers werd ter stond gedood, de ander zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. Frankrijk heeft in vele op zichten met gelijke moeilijk heden te kampen in Indo-China als ons land in Indië. Zooals bekend is in Maart 'n accoord tot stand gekomen tusschen de Fransche regeering en de sterke nationalistische bewe ging, waarbij een nieuwe repu- >liek .Vietnam" tot stand kwam binnen het kader der Fransche Unie. De uitvoering van dit accoord bleek echter alras op vele moeilijkheden te stuiten en met veel wrijving gepaard te gaan. Om deze moeilijkheden op te lossen en de verhouding Frankrjjk-Viet- nam scherper te omlijnen is Zaterdag in Fontainebleau een conferentie begonnen tusschen vertegenwoordigers van de Fransche regeering en van de vroegere kolonie. In de eerste plaats zal daar ter sprake ko men, of Cochin-China al dan niet bij Vietnam zal behooren. Een ander kernpunt, waar de besprekingen over zullen gaan, betreft de souvereine rechten van de nieuwe Viet- namsche republiek, in het bij zonder ten opzichte van de buitenlandsche politiek. De Franschen zijn van meening, dat de overeenkomst van Maart voorziet in een Fran schen Hoogen Commissaris, die het toezicht over de buiten landsche politiek van Vietnam heeft. De leiders van Vietnam elschen echter het recht op onafhankelijke diplomatieke vertegenwoordigingen en be schouwen den Hoogen Commis saris siechts als Franschen ambassadeur in Indo-Clüna. De besprekingen zijn slecht begonnen. De openingszitting, door de -franschen bedoeld als formeele aangelegenheid, werd gekenmerkt door een provo- ceerende redevoering van den voorzitter van de Vietnamsche delegatie, Pham van Dong, die een pijnlijke verrassing was voor Fransche officieele krin gen. Van Dong beschuldigde de Franschen ervan de over eenkomst var Maart te heb ben geschonden en wel voor namelijk, omdat de Fransche troepen naar hij beweerde, ge probeerd hadden meer gebied ,e bezetten inplaats van de vastgestelde grenzen te eer biedigen. „Pham van Dong blijkt geen zeer groote consideratie te heb ben voor de waarheid" schrijft het blad l'Ordre „De waarheid is, dat de opbouw in vredige omstandigheden van het vader land Vietnam, waarover van Dong sprak, in de practijk voornamelijk beteekend heeft, dat onze landgenooten werden uitgeplunderd, vermoord gemarteld". Het resultaat van deze rede was, dat de eerste werkverga dering van de conferentie 24 uur werd uitgesteld. Het laat zich aanzien, dat de onderhandelingen lang en moeilijk zullen zijn, al verze kert men van Fransche zijde, dat men zoover als mogelijk wil gaan om aan de gewettigde nationale aspiraties van Indo- China bevrediging te schenken. Waarnemers zijn van mee ning, dat de Vietnamsche dele gatie een starre houding heeft aangenomen, doordat zij uit verschillende kringen in buiten Frankrijk verzekeringen van steun heeft ontvangen De geruchten, dat de leider der delegatie in verbinding zou staan met Sovjet-ver tegenwoordigers zijn niet be vestigd, maar men acht het kenmerkend, dat het commu nistische orgaan het eenige Fransche blad is, dat ztfn on verdeelde goedkeuring hecht aan de anti-Fransche uitlatin gen van Pham van Dong. Intusschen hebben ook ver tegenwoordigers van de Algc- rjjnsche Onafhankelijks partij besprekingen gevoerd met den ^resident van Vietnam over de jetrekkingen tusschen Frank rijk en de overzeesche gebieds- deelen. In vele opzichten immers vaart Algerië, waar eveneens sterke onafhankelijkheidsge- voelens leven, in het zelfde schuitje als Indo-China. De wetgevende vergadering zal in de komende weken een nieuwe rijksconstitutie ontwer_ )en onder den naam Fransche Jnie. Men ziet, de moeilijkheden in de verhouding Frankrijk Indo-ChinaAlgerië, loopen min of meer parallel met de verhouding NederlandOost- IndiëWest-Indië. Daarom zal het resultaat van de conferen tie van Fontainebleau ook voor ons land van belang zijn. TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. De Groningsche kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden had den onderwij zer B. H. Staal te Groningen ter dood veroordeeld. Staal had tijdens de bezet ting een S.D -formatie ge vormd bestaande uit Nederlan ders. Q.a. had deze groep een boer vermoord. De Bijzondere Raad van Cassatie overwoog, dat het na. tionaal-sociallsme dezen zwak keling den verkeerden kant had doen opgaan. Beschuldig de werd tot levenslango ge vangenisstraf veroordeeld. Vrouwenhandel te Batavia Te Batavia zijn gearresteerd en in Struiswijk opgesloten de Japanner Washio Awochi en zijn vriendin E. H. Beerhorst, die zich schuldig hebben ge maakt aan het leveren van Europeesche vrouwen en meis jes tegen hun wil aan de Ja panners. Voorts is nog gearresteerd A. S. T Dekkervan Ja- roschka Pohl, die eveneens vrouwen en meisjes geleverd heeft. Mevr. van Werkeskerken (tante Noes) zorgde zelfs voor Europeesche vrouwen en meis jes voor bordoelen in Borneo. Zij deed dit „om de meisjes, die het zoo bei-oerd hadden, aan een beter bestaan te hel pen." AMERIKAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR LT.-GEN- SPOOR- Aan lt.-gen. Spoor, opperbe velhebber van het Kon. N«»d. Ind. leger, is de Amerik, vrtihevdsmedallle met de bron zen palmen verleend in ver band met de bijzondere dien sten, welke h\j in 1944 en 1945 aan de Ver- Staten heeft be wezen toen hij hoofd van den Inlichtingendienst der Ned. strijdkrachten was- Volgens mededeeling van het departement van oorlog in de Ver. Staten zullen de laat ste achtduizend Duitsche krijgsgevangenen in den loop van deze week uit New York vertrokken- WHIN DA JO NAAR ENGELAND EN DENEMARKEN. Zaterdagavond stelde de veel besproken Nederlandsche fakir Mirin Dajo zich voor een de monstratie te geven te Am sterdam. Ruim 150 genoodig- den onder wie talrijke ge leerden en vertegenwoordigers van de binnen- en buitenland sche pers waren aanwezig, toen bekend werd gemaakt, dat de voorstelling op last van de po litie niet door mocht gaan. Zondagmiddag heeft de fakir echter voor een kleine groep medici en een vertegenwoordi ger van het A.N-P. een korte demonstratie gehouden on zijn opvattingen uiteen gezet. Van één ding is hij zeker- Hrj wil zijn gaven nooit misbruiken om de sensatielust der toeschou wers te prikkelen. Hij voelt het, zooal3 hij zegt. als zijn roeping de menschen te toonen, dat er een geestelijke wereld boven de materieele staat, wier macht de materie moet over winnen. Mirin Dajo zal de volgende maand naar Engeland vertrek ken, waar Arthur Rank van de Eagle Lion Film Corpora tion, een film zal maken van zjjn demonstratie. Ook in Ko penhagen zal hij spoedig op treden Vandaag heeft do candidaatstel- ling plaats voor de ver kiezingen van de Eerste Kamer. viert Argentinië zjjn „Jura de la independen- cia" (onafhankelijkheids- dag, 1816). begint de Vereeniging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar twee- daagsche algemeene vergadering. wordt te Veenendaal de jaarlijksche bijen- markt gehouden. - De Westersuikerraffina- derfl te Amsterdam zal zoo als de toestand zich nu laat aanzien, niet vóór de komende campagne weder in bedrijf worden gesteld. Thans is ae Wittouk-fabriek te Breda, met het raffineeren van suiker begonnen. Greta Garbo is met de „Gripsholm" uit Amerika ver trokken. Men gelooft, dat zij voor een Zweedsche film zal gaan spelen. Drie japansche motor booten tot zinken gebracht. Van officieele z\jde wordt gemeld, dat een kleine macht bestaande uit Nederlandsche mariniers op 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts eeni ge uren ls gebleven. Volgens berichten uit Brit- sche bronnen werd de lan ding met een betrekkelijk klein schip uitgevoerd. Volgens het Indonesische persbureau Antara zouden daarbij 300 ma riniers betrokken zijn geweest. De Indonesiërs zouden daarbij vele Nederlanders hebben ge dood of gewond. Antara voegt eraan toe, dat de Indonesische verliezen bestaan uit 3 dooden en 12 gewonden en dat de Een Amerikaansch rapport over de Sovjet-Unie. Het zwakke punt In het Sovjet-bestel. Het rapport van de subcom missie der commissie voor bui tenlandsche aangelegenheden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, welke in den herfst van het vorige ;aar een rondreis door Sovjet- tusland heeft gemaakt, is thans uitgegeven. Uit de sa menvatting van hun bevindin gen zou blijken, dat het Rus sische volk vriendschappelijk gezind schijnt te zrjn tegen, over de Ver. Staten, en dat het vcorloopig onwaarschijnlijk geacht moet worden, dat Sov- et-Rusland geneigd zou zjjn e beginnen aan een „niet-ge- provoceerden oorlog tegen de V.S. of eenig ander wei-toege rust land van aanmerkelijke grootte". Van zijn kant heeft Brooks Atkinson, speciaal correspon dent van de New-York Times, dezer dagen een artikel gepu bliceerd, als eerste van een serie naar aanleiding van zijn verblijf in Sovjet-Rusland ge_ durende bijna een jaar, in welk artikel bi) verklaard, dat de V.S. bij hun pogingen om tot bruikbare betrekkingen met de Sovjet-Unie te komen, moeten afzien van de gebruikelijke opvattingen omtrent vriend' schap. Volgens Atkinson zou men in de komende jaren slechts op een gewapenden vrede kunnen rekenen. Volgens het rapport van bovengenoemde commissie zou den de Sovjet-Russen in hun „internationale militaire as piraties" gesterkt worden door den van Amerikaansche zijde getoonden afkeer van verdere offers door militaire expedities in het buitenland. Het Russi sche oorlogspotentieel zou vele moderne wapens ontberen. In het rapport wordt als een zwak punt in het Sovjet-Rus sische bestel aangegeven: Het gebrek aan een activeerende drijfveer voor de arbeiders en boeren om hun productiviteit tot het hoogste op te voeren. Om dit gebrek te ondervangen heeft de regeering een stuk werk-systeem ingevoerd, dat op zijn beurt een omslachtige administratie noodig maakt, waarin het initiatief weer dreigt te verstikken. De Rus sische arbeiders, aldus zegt het rapport, werken in lang zaam tempo. Werkstukken, die in 18 maanden klaar hadden moeten zijn, blijken na drie jaar tijds nog niet voltooid te zijn. Goerings appeltje voor den dorst. Volgens berichten uit Frank fort, aldus meldt de Times, is door Amerikaansche be ambten bevestigd, dat Goering, voordat de Ver Staten den oorlog ingingen, doende was met voorbereidingen voor het beleggen van een kapitaal ter waarde van viiftig millloen dollar in Amerikaansche in dustrieën, voornamelijk olie maatschappijen. Zijn doel was tweevoudig: Duitschen in vloed te vestigen envoor zichzelf een appeltje voor den dorst opzij te leggen. De A.V.R.O. vergaderde. UITBREIDING VAN DE STUDIO'S. Te Amsterdam werd Zater dagmiddag de algemeene ver gadering der A.V.-R.O gehou den. De verschillende bestuurs voorstellen werden aangeno men. daaronder begrepen dat, welk een plan inhoudt om de A-V.R.O.-studio uit te breiden met een groote zaal. Hiervoor landing van 9 tot 14 uur heeft geduurd. IN DEN GLOND GEBOORD De Ned.-Indische voorlich tingsdienst maakt bekend, dat de drie Japansche motorbooten, die door Indonesische extre misten gebruikt werden, door H.M. „Kortenaer" in de Straat Bali tot zinken zijn gebracht, Naar aanleiding van het be richt, dat Indonesische terro risten uit Java herhaaldelijk gepoogd hebben op de West kust van Bali te landen, werd aan Nederlandsche vlooteenhe- den het bevel gegeven hen op te vangen. Tijdens de opera tie werden de patrouilleerende vaartuigen verschillende malen door Indonesische kanonnen uit stellingen op de kust van Java beschoten. SCHEEP V A ARTMAAT- SCHAPPIJEN WEER ZELFSTANDIG. De scheepvaartmaatschappij en, die nu onder de contrdle van de N I.S.O. (Nederlandsch Indische Scheepvaart Onderne ming) staan, zullen met ingang van 1 Oct. weer zelfstandig werken, aangezien op dien datum de N.I.S.O. opgeheven zal worden. DE EVACUATIE. Sedert Donderdag, zijn op instructies van de T R.I. alle mannen tusschen 16' en 50, die voor verdere evacuatie uit Malang naar Soerakarta zjjn vervoerd, vastgehouden. Sedert bovengenoemden datum zjjn slechts vrouwen en kinderen en mannen boven de vijftig, op het vliegveld te Kemajoran aangekomen, ofschoon ver scheidene vrouwen er de voor keur aan hebben gegeven om bij haar echtgenooten en zonen te blijven. Tan Malakka gearresteerd. Radio Djokjakarta heeft be kend gemaakt, dat de commu nistische leider Tan Malaka, een van de schuldigen aan de ontvoering van Sjahrir, gister avond door den militairen commandant van Tawang Manggoe bjj Soerakarta, aan de Indonesische regeering is uitgeleverd. HULP VAN HET RIJK ONVERMIJDELIJK. Waterverkeer over Walcheren kostte ruim ty2 millloen. VORIGE week meldden wij reeds, dat de provinciale UIT DE PROVINCIE. Weer een Russisch schip binnengeloopen. DE „KOMSOMOLSK" IN REPARATIE OP „DE SCHELDE". Maandagochtend liep te Vlis singen binnen het 3000 ton metende Russische schip de „Komsomolsk", eigendom van den Rus3ischen staat. Dit was het eerste Russische schip, dat na zeven jaar Vlissingen is binnengeloopen. „De Schelde' heeft de reparatie op zich ge nomen. Het schip heeft 35 man aan boord. In de gezellige kapi teinshut werden wij ontvangen door kapitein Revunenkoo- Een blonde man met een vrien- delgken glimlach, die in het Engelsch zeer bereidwillig ant woordde op onze vragen. De „Komsomolsk", zoo genoemd naar de Russische jeugdbewe ging van dien naam, is tien laar geleden in Engeland ge. jouwd en heeft al heel wat avonturen achter den rug. Tijdens den oorlog werd met manschappen en oorlogsmate riaal op den Pacifio gevaren tusschen Rusland en de Ver. Staten, later over den Atlan- tischen Oceaan van Moer- mansk naar de Ve>r. Staten v.v.. Meermalen werd het schip aangevallen door onderzeeërs, soms vlogen in de onmiddellij ke omgeving schepen de lucht in en bedekte brandende olie de golven, maar de „Komso molsk", die zwaar bewapend was, wist d© aanvallers steeds op een afstand te houden en de eenige zware schade, die het schip opliep, wasin een storm op de Noordzee Kapitein Revunenkoo had persoonlijk zeer goede herin neringen aan Holland Voor den oorlog voer hrj met graan en hout; in 1936 was hij de laatste maal in Vlissingen Hij leidde ons over zijn schip rond, dat een zeer comfortabe len indruk maakte. In de re creatiezaal hingen natuurlHk groote portretten van Stalin en Molotov, Vanmorgen is reeds met het repareeren begonnen, maar het geheele werk zal toch wel twee maanden in beslag ne men. De magneet, die V I's aantrok! EEN MYSTERIE ONTSLUIERD.... In het najaar van 1944, -toen herhaaldelijk V I's, die voor AnJtwerpen bestemd waren, in de Schelde terecht kwamen, deed het verhaal de ronde dat de Engelschen op een der Zeeuwsche eilanden een mag neet hadden opgesteld, die de V-tjes de Schelde introk! Dit gerucht werd versterkt door het feit, dat tegelijkertijd on gewone flikkerlichten op de Schelde werden waargeno menDit mysterie is nu opgehelderd! De heer Marga- darit, directeur van een ma chinefabriek te Bergen op Zoom heeft onthuld, dat de flikkerlichten lichtboeien wa ren, in zijn fabriek vervaar digd op last der geallieerden- De Duitschers zagen deze lich ten aan voor schepen, die voorraden vervoerden naar Antwerpen. Zij schoten er hun V's op af, met weinig resultaat natuur lijk! Zoo is dus ook een eind® gekomen aan de legende der magneten Besluiten Ged. Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten voor hef be lastingjaar 1946 ten behoeve van de Provinciale begrooting voor 1946 te heffen 60 opcen ten op de hoofdsom voor de ongebouwde eigendommen, 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge bouwde eigendommen. Bovendien werd besloten tot de heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over het belasting jaar 1946-47. Voorts werd de bezoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie Zeeland gewij zigd. DE NOORMANNEN. De voetbalver. „De Noor mannen" te Westkapelle is na 6 jaren onderbreking weder om opgericht. De ver. telt 37 leden w o. 27 spelers Het be stuur bestaat uit de volgende personen: W. J K. Dleleman, voorzitter; H v. Rooyen, secr.y H. Huibregts'e, penningm. Vlissingen OUDEN VAN DAGEN NAAR „DER BOEDE" Zooals men weet, werden in 1944 de ouden van dagen uit Vlissingen naar Goes over gebracht, waar zij werden gehuisvest in de Vakschool voor meisjes. Het bestuur van de Vak school is reeds geruimen tijd in onderhandeling met het ge meentebestuur van Vlissingen over de ontruiming van het gebouw Naar' wij vernamen wordt de mogelijkheid onder het oog gezien de buitenplaats „Der oede" aan den Koudekerk- acheweg voor de ouden van dagen te bestemmen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Juni werden uitgeleend: 1133 Ned, romans, 137 romans in vreemde talen, 475 studieboeken, 276 kinder boeken, in totaal 2021 boeken. Het aantal bezoekers be droeg 458 (tijdschriften- krantenzaal: 62 vrouwen 268 mannen; jeugdleeszaal: 53 meisjes en 75 jongens). Tribunaal Middelburg. Uitspraken: J. J Vrij mej. C. J. C. Simoons ontz. rechten; A. C. Flipse: 1^ 1 interneering en ontz uit het kiesrecht; M. E. Matheusen: 1 j. interneering en ontz. rechten. Mevr. K. A. F. J Duunk, jgeb. May, 'werd ten laste ge- De provinciale stoomboot- legd, dat zij werkte voor de diensten vorderen voor 1945|N»'- Soe. Volkswohlfahrt begrooting van Zeeland zoowel voor het jaar 1945 als voor 1946 een zeer aanzienlek tekort vertoont. Bedragen van resp. 190.000 en 510 000 zyn niet voor de poes, vooral wanneer men dan nog weet, dat de algemeene reserve, wel ke einde 1945 nog rond 158.000 bedroeg, daarbij reeds geheel is verbruikt. Wanneer men een vergelij king treft tusschen de cijfers van 1945 en '46, den blijken de uitgaven van laatstgenoemd jaar ruim 180.000 hooger te liggen dan die voor 1945, het geen voor een zeer belangrijk deel te wijten is aan hoogere uitkeeringen aan calamiteuze polders. Natuurlek zgn er ook nog enkele andere posten, zoo als het Zeeuwsch Sociaal-Eco nomisch Instituut, waarvoor een bijdrage van 5000 is uitgetrokken, en 12.500 voor de stichting „Herstel Zeeland". Van beteekenis is verder ook het tekort van het provinciaal Gasbedrijf, dat voor 1946 op 140.000 wordt geraamd. Men verwacht echter, dat dit tekort belangrijk zal dalen zoodra de verleende' de vergadering een gaslevering weer meer eerste credlet groot 250.000. maal gaat worden. een uitgaaf van ruim 500.000. voor 1946 van 872.520, waar tegenover Rijksbijdragen van resp. rond 334.000 en 762 duizend gulden. In het algemeen kan men dus constateeren, dat de pro vinciale financiën er niet al te rooskleurig voorstaan. De pro vincie kan het hiet zonder hulp van het Rijk stellen, het geen aan haar zelfstandigheid uiteraard niet ten goede komt. Over de dekking van ver schillende bijzondere uitgaven wordt nog met het Rijk onder handeld, zooals bijv die van het waterverkeer over het ge ïnundeerde Walcheren, dat bijna f 550.000 heeft gekost, waarvan nog 130.000 onge dekt is. Ook over de provin ciale vloot, die in haar geheel bij de marine in gebruik ia ge weest, worden tusschen pro vincie en Rijk onderhandelin. gen gevoerd. Ten slotte nog enkele cijfers over de schuldenlast der pro vincie Het totaal der leenin gen op langen termijn beloopt een bedrag van ruim 10 mil- lioen, waarvan-9 millioen gul den ten laste van de provin ciale bedrijven komt. Ten laste van de provinciale begrooting blijft dan nog een bedrag van ruim 124.000, PAARD OP HOL. Even voor het opstellen van den stoet voor de sport-demon- stratie. werd Zaterdagmiddag in de Scheldestraat te Vlissin gen een paard schichtig van he^ lawaai van een signaal- afdeeling. Enkele personen trachtten nog het paard te be dwingen maar konden niet ver hinderen dat het dier op hol sloeg. In zfln vaart sleepte het nog een kindje mee, dat op het trottoir aan het spelen was,- gelukkig zonder dat het noe menswaardig letsel onliep. Bij het dijkje werd het dier tot staan gebracht. Voor den eigenaar was het een schade- postje, doordat de aardappelen en groente op de straat te recht kwamen. Westkapelle DE BEGRAFENIS VAN HUYBREGSEN. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot teraarde- besteld van den heer P Huy- bregsen, lm leven gemeente ontvanger van Westkapelle. Aan de groeve werd gesproken door burgemeester A. F. C de Casembroot. die den overledene schetste als een man van trou we plichtsbetrachting en sym pathiek voor een ieder, waar mede hij in aanraking kwam. Ds. Reus las een gedeelte van 2 Corinthe 4 5, waarna hg' in dankgebed voorging. Een. schoonzoon van den overledene dankte voor het bewijzen van de laatste eer. GESLAAGD. De heer K Flipse, ambte naar ter secretarie, is geslaagd voor het diploma gemeente-fl- nanclën. zeer vriendschappelijk met Duitschers omging. Ver. erkent het ten laste gelegde De verdediger, mr. F, Adri- aanse vraagt geen verdere strafmaatregelen meer te ne men, daar 5 mnd. interneering voor dit geval meer dan vol doende zijn geweest. DE JOODSCHE GOEDEREN. Als tweede verdachte kwam mevrouw J. H. M. Avink, eboren Hoegen voor. Ook aar werd omgang met Duitschers ten laste gelegd, terwijl zij voorts goederen, afkomstig uit de Joodsche synagoge te Middelburg in haar woning had ontvangen en gebruikt. Verd. ontkent alle ten laste gelegde feiten. Als ze eens 'n enkelen keer met een Duit- scher sprak, dan was dit cm een of andere boodschap voor haar man te doen. Bij het bespreken van de Joodsche goederen, die verd. in huis gehad zou hebben, noemde de voorz, dit een zeer ernstig geval. Verd. zegt, dat het slecnts wat oude rommel was. De heer R A, Avink, echt. genoot van verd., gehoorci over deze Joodsche goederen ver klaarde dat de geheele inven taris destijds naar A'dam ver zonden moest worden. Toen ■(■PM MPHW wat „oude rommel" over te zijn, en die had hij gekocht. In verband hiermede verklaarde de heer Avink, dat hij verschil lende Joden geholpen heeft om aan de in beslagname van hun meubilair e.d. goederen te onttrekken, terwijl hij meer malen Joden geholpen heeft aan papieren om weg te ko men. DE BESCHERMENGEL VAN HAAR MAN. In de middagzitting komt tenslotte voor mevr. H. Brou wer, geb Slijm. Haar werd ten laste gelegd, dait zij zeer vriendschappelijk met Duit schers omging en ook met N.S.B.'ers, Verdachte'» man was lid van de N.S.B. en wan neer zij hierin soms eeniger- mate meeging, was dit uit sluitend om haar man niet verder op het slechte pad te laten afdalen. Verdachte be weert met slechts één soldaat goed bevriend te ztfn geweest. Deze man was in kwartier bij verdachte, genoot daar hui selijk verkeer Deze soldaat zorgde er echter voor, dat verd. aan haar zwager, die in Duitschland tewerk gesteld was. steeds pakjes kon toe zenden. Uitspraak in al deze zaken op 19 Juli a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1