PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Voert Molotov een politiek van obstructie Vandaag... KIDNAPPERS WILDEN OOK SJARIFOEDIN MEENEMEN. UIT DE PROVINCIE Walcheren 50.000 personen bezochten de feestelijkheden der Z.L.M. Het Concours-Hippique te Goes. Hoofdredacteur Q, Balllntijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde fr.. Vlissingen- Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds, M L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 8 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 156 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post. f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie f 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Watstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 21. tel 2077 en 2924. üoes Turtkade 15. tel. 2475 Oostburg üratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hei Wereldgebeuren DUITSCHE EIGENDOMMEN IN OOSTENRIJK VOOR DE SOVJET-UNIE? dom in Oostolyk Oostenrijk thans eigendom is geworden van de Sovjet-Unie als gedeel telijke schadevergoeding voor de door dc Duitschers in Rus land aangerichte schade. Dit beteekent, dat een aantal fa brieken in Oostenrijk door de Russen geëxploiteerd zal wor den en de Sowjet-staat eige naar van een aantal groote Oostenrijksche concerns is ge worden. Hiertegen verzettende Oostenrijkers zich. Tijdens een bijzondere kabinetszitting ver klaarde de Oostenrijksche kan selier dr. Figl, dat zijns inziens de Sowjet-autoriteiten niet het recht hebben een dergelijke or der uit te vaardigen. Hrj stelde voor om in een bijzondere par- lementszitting de stappen te bespreken, die moeten worden ondernomen tegen deze order, die het economisch leven van Oostenrijk zou vernietigen. In een communiqué, dat na de kabinetsvergadering werd uit gegeven. werd aan ambtenaren en publiek verzocht „een af wachtende houding in te ne men". Ongetwijfeld zullen de Engelschen en Amerikanen met dezen Russisch maatregel al even weinig ingenomen zijn en de Oostenrijksche protesten steunen. De Italianen blijven protesteeren. Na de verrassend vlotte wij ze, waarop in Parijs de minis ters Donderdag een datum be paalden voor een algemeene vredesconferentie, is er nu plotseling weer een kink in den kabel gekomen Op echt ouder, wetsche wijze is tijdens de laat. ste zittingen weer urenlang vruchteloos gedebatteerd over enkele formeele en eigenlek vrij onbelangrijke kwesties die verband houden met de wijze, waarop de conferentie zal wer ken. Molotov, die het gezel schap altijd zoo veel mogelijk wenscht te beperken, verlang de, dat alleen de vier groote mogendheden China dus niet inbegrepen verantwoordelijk zullen zy'n voor de uitnoodigin- gen voor de conferentie. Na een vier uur langen woorden strijd, waarby Molotov op elk compromisvoorstel steeds „neen" zei, ging men Zaterdag uiteen zonder een stap verder gekomen te zijn. Een andere moeilijkheid waarop men stuitte, was de vorm van procedure, welke bij de komende vredesconferentie gevolgd zal moeten worden. Molotov bleef bij het idee. dat eerst het reglement in orde moest komen en door de groote vier goedgekeurd. Hij verwierp elk ander voorstel met den uit roep „Rubberstempel" en ge bruikte gedurende de vergade ring dit woord zeker wel twee dozijn keer. Byrnes en Bevin verklaarden beiden opgewon den, dat de ministers het recht niet hadden om aan de komen de conferentie een reglement op te dringen. Bevin beschul digde Molotov rechtstreeks van obstructietactiek „U schijnt op Uw deel van de afspraak inza ke de vredesconferentie weer te willen terugkomen", zoo zei hij. Vandaag zullen de minis ters opnieuw probeeren verder te komen. Intussch,en wenschen de Ita lianen zich niet gedwee bij de door de ministers genomen be slissingen neer te leggen en duren in vele steden de protest- betoogingen voort. In alle groote plaatsen worden onder de leuze „Triest aan Italië", massabetoogingen gehouden. In Rome werd door een groote menigte de Fransche vlag be- leedigd en in T ïst zelf moest de politie van traangasbommen en ploertendooders gebruik ma ken. In Padua wordt tot Woensdag de oude, gefloerste Universiteitsklok zonder on derbreken geluid als teeken van rouw. Dc protesten zullen op den duur wel luwen, maar zeker is, dat de wrok blijft smeulen. In Oostenryk is groote on. gerustheid gewekt door een nieuwe or van den bevel hebber der Russische bezet tingstroepen. Deze order be paalt, dat- het Duitsche eigen- Eden critiseert Labour- regeering. Anthony Eden, plaatsver vangend leider van de Brit- sche oppositie, heeft in een rede een feilen aanval ge daan on de Labourregeering. Hij verweet de regeering een „jammerlijke onbekwaamheid" bij het behandelen van essen- tieele aangelegenheden zooals de voedselvoorziening. Eden eische bekendmaking van meer feitenmateriaal ten aan zien van de graanschaarschte. Ook veroordeelde Eden het re- geeringsbeleid in de kwestie van de huisvesting, er op wij zend, dat thans, een jaar na het einde van dei. oorlog, nog geen tienduizend permanente woningen in geheel Engeland waren bijgebouwd. Joego Slavië niet tevreden. Brj zy'n terugkeer in Yoego-Slavië heeft Kardelj tegenover een correspondent van het Yoegoslavisch nieuwsbureau „Tanjug" ver klaard, dat de beslissing te Parijs over Triëst en Jullsch Venetië niet door het Yoegu- slavische volk kan worden geaccepteerd en bijgevolg niet door de regeering zal worden geratificeerd. „Yoegoslavië" aldus Kardelj, „is besloten de kwestie tijdens de vredescon ferentie op te werpen". TSALDARIS IN LONDEN. Cons tantin Tsaldaris, de eerste minister van Grieken land, die ook een bezoek aan den Engelschen premier Attlee zal brengen, heeft naar men aanneemt, reeds te Parijs met Bevin besprekingen gevoerd over de Grieksche aanspra ken, de vredesconferentie en algemeene vraagstukken van herstel. Interne Grieksche kwesties en het referendum over de toekomst van de mo narchie. dat in September zal plaats hebben, kwamen ook ter sprake. Gangstermethoden. Uit een auto, die Vrijdag nacht by Leiden door contro leurs van den C.C.D. per auto werd achtervolgd, is met een revolver van zwaar kaliber het vuur geopend op de ach tervolgers. Een C.C.D.-con- troleur kreeg splinters van de voorruit in beide oogen en is ernstig gewond in het zie kenhuis te Leiden opgenomen. Een tweede inzittende van den beschoten wagen kreeg wonden in het gelaat. De achtervolgden zijn ontkomen. Voor kousen en sokken alleen punten. Met ingang van Maandag 8 Juli kunnen alle soorten kousen en sokken door het publiek worden gekocht tegen afgifte van het voorgeschre ven aantal textielpunten, zon der bijvoeging van kousen bonnen. De bon A van de textiel/lederkaart VA 510 is hiermede vervallen. Deze maatregel beteekent slechts een wijziging van het distributie-systeem en duidt geen grooteren aanvoer van de betrokken goederen aan. De prijs van vroege aardappelen. Daar gebleken is, dat hoo- gere pryzen worden gevraagd voor vroege aardappelen dan toegestaan is, wordt de aan dacht van het publiek er op gevestigd, dat de prys van vroege aardappelen ten hoog ste 16 ct. p. kg bedraagt in den winkel en 17 cent per kg. thuisbezorgd. Als hoogere prijzen worden gevraagd, ge lieve men daarvan bij de prys. contróle melding te maken. Begin Augustus worden nieu we aardappelprijzen ..bekend gemaakt. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen, (toez.), te Middelburg (vac- dr. W. H- Beekenkamp), A. de Vries te Heukelum. wordt door het Ned. Roode Kruis, in samen werking met bet comité „Nederland Helpt Indië" in Den Haag een huis geopend voor uit Indië gerepatrieerde kinderen. bestaat de Kon. Vlaamsche Academie voor Taal en Letter kunde te Gent 60 jaar. Mijngasontploffing te Heerlen. Zaterdagochtend vroeg heeft zich in de staatsmijn WilheL. mina te Heerlen een mij ontploffing voorgedaan. I hebben een opzichter en zeven arbeiders het leven verloren. Voorts zy'n er zeven zwaar en licht gewonden geteld. Over het lot van één arbeider ver keert men nog in het onzeke re. De ontploffing schijnt ge beurd te zijn toen in de af- voergalerij van de 331-meter verdieping een transportband verlengd moest worden. Ernstig ongeluk bij motorraces. Tijdens de te Stadskanaal ge houden motorraces verloor Schoneveld uit Groningen, op een motor van de 500 c.c. klasse, de macht over zijn stuur en reed met groote snelheid op het publiek in. 7 personen werden daarbij ernstig gewond. Schoneveld zelf hep een beenbreuk op. De wedstrijden werden na dit tragische ongeval onmid dellijk gestaakt. BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. In aansluiting op de circu laire van 30 Mei 1946 zij mee gedeeld, dat de bespuiting van het gewas op alle met aardap pelen beteelde prceelen in de periode van 8 Juli 1946 tot en met 27 Juli 1946 voor de tweede maal moet worden be spoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calciumar- senaat is toegevoegd. Deze be spuiting moet weer zoodanig worden uitgevoerd, dat: le. een hoeveelheid, overeen, komende met ongveer 800 li ter per hectare over het gewas worat verdeeld; 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloei, stof worden bevochtigd; 3e dat op zoodanig uur en brj zoodanige weersgesteldheid gespoten wordt, dat net gewas nog denzelfden dag kan opdro gen- Republikeinen spreken tweede ontvoering van Sjahrir tegen. Complot door Tan Malaka^at de wachten van het gevan- K genkamp woarschijnlyk waren voorbereid. omgekocht of van de oppositie orders hadden ontvangen om Uit betrouwbare bron wordtSoebardjo en Tai Malaka on- vernomen, dat Sjarifoedin in gehinderd uit het kamp te la ten vertrekken. Radio Djokjakarta heeft over het complot tegen Sjahrir nog het volgende medegedeeld: dat de coup d'etat van Tan Malaka r~eds was voorbereid sinds 31 October 1945. Aan den vice-president werd toen een voorstel voorgelegd om Soe- karno te doen vervangen door Tan Malaka op grond van het feit, dat Tan Malaka de beste leider van de revolutie zou zyn. DE BERASSI OVER- GETROKKEN. Zaterdag werd officieel aan gekondigd, dat Britsche troe pen de rivier Bekassi zijn over getrokken, die, sedert zij den Westelijken oever op 12 Juli hebben bezet de Oostelijke grens is geveest van het be zette gebied van Batavia. den ochtend van den 3en Juli te Soerakarta werd ontvoerd en in een truck door de kid nappers werd weggevoerd. By de schermutselingen, die toen ontstonden tusscnen de lijf wacht van Sjarifoedin en de Kidnappers, slaagde Sjarifoe din er in een pistool te pakken te krijgen, waarmede hij den chauffeur bedreigde en dezen dwong hem in veiligheid te brengen. Sjarifoedin is nu in veiligheid. Zyn twee lyfwach- ten werden gedood. SJAHRIR WEDEROM ONTVOERD? Volgens Hadji Agoes Salim, onderminister van buitenland- sche zaken van het republi- keinsche kabinet, zou Sjahrir op den 3en Juli voor de twee de maal ontvoerd zijn bij zijn aankomst op het vliegveld te Soerakarta. Een aantal man nen van het „Buffelleger" wachtte op hem, terwijl tege lijkertijd andere leden van het „Buffelleger" poogden Sjari foedin te ontvoeren. Het republikeinsche ministe rie van voorlichting heeft dit verhaal echter tegengesproken. ARRESTATIES. Ut republikeinsche bron wordt vernomen, dat Soe bardjo en Mohamed Yarriin bei_ den in het binnenland van Java gearresteerd zyn. Op een vraag, wie verant woordelijk was voor de invrij heidstelling van Soebardjo en Tan Malaka, verklaarde de re publikeinsche woordvoerder, MINISTER GEELEN RECIPIEERDE. In het gemeentehuis van Roosendaal vond Zondagmid dag een receptie plaats ter gelegenheid van de benoeming van dr. Jos J. Gielen tot minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Uit de Roo- sendaalsche onderwijzers had zich een ontvangstcomité ge vormd, namens welk comité de nieuwe minister door den heer Hontelé werd toegespro ken Het Hoogerhuis heeft definitief het wetsontwerp voor de nationalisatie der steenkolenmijnen aangenomen. Middelburg PROPAGANDA-AVOND „VOLKSONDER WIJS". De afd. Middelburg van „Volksonderwijs" organiseerde dezer dagen een propaganda- feestavond in het Schutters hof. Wat het „feest" op dezen avond betreft, kwam men voor den dag met een hoogstaand programma, waaraan o.m. me dewerking werd verleend door het Middelburgsche Dilettanten Tooneel met een vrij onbedui dend, maar goed gespeeld blij spel in één bedrijf „Het laatste nieuws" Mevr. A. M. Peeck Boeke zong verscheidene liede ren, o.m. van Hullebroek. Voorts was er declamatie van mej. van der Rijn. Het optre den van het muziekensemble o. l.V. dhr. A. van Iren maakte méde deel uit van het feeste lijk deel van den avond. Het propagandistisch ge deelte werd verzorgd door den heer W. Spinnaay, die betoog de dat, zal in het Nederland- sche volk de gemeenschapsge dachte groeien, men niet de jeugd reedi op de lagere school met de ,,cellenvorming" ver trouwd moet maken. Sprekend over het feit, dat de zorg voor de openbare school bij de ge meentebesturen "berust, meen de spr., dat een onderwijsraad, toezicht zou moeten houden op de school in het algemeen, ter wijl hieruit een speciale in stantie de zorg voor de open bare school op zich zou moeten nemen, Vlissingen. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Vlissingen werd benoemd de heer R. Spinneweyn, onderwijzer te Hoofdplaat Veere RAADSVERGADERING. De tijdelijke raad van Vee- re vergaderde dezer dagen on der voorzitterschap van Jhr- den Beer-Poortugael. Een bronzen gedenkpenning aangeboden door den dienst ..Droogmaking Walcheren" zal als aanwinst voor de Oudheids, kamer dienen. Een schilderij van de kathe draal van Veere is door Mevr. Smissaart aan de gemeente Veere geschonken. Door den Raad wordt goed gevonden om met het Dent, van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in nader overleg te treden om met de goederen van Misg, Oakes, het Schotsche Huis als Museum te doen in richten- De Ford V 8 is gerepareerd, zoodat de brandweer hier weer over kan beschikken. De subsidie voor de restaura, tie van den Campveerschen. Toren en den Stadhuistoren zal worden toegezegd. De restau ratie voor den Campveerschen toren is geraamd op 40 k 50.000 gulden De gemeente moet zelf daaraan 10 bij dragen- De heer Kasse was te gen het voorstel om over te gaan tot de restauratie. Een voorstel van den voor zitter om in omliggende bedrij. ven een bedrag van 4500 bij Een succes voor de organisatoren. Zoo zijn dan de dagen van de viering van het 100-jarig be_ staan der Z.L.M achter den rug. Nog lang zal "over dit voor geheel Zeeland, maar speciaal ook voor Goes zoo belangrijke feest worden nagepraat. In de eerste plaats zal men zich afvragen hoeveel bezoe kers er in die twee dagen op het sportterrein en omgeving z^jn geweest. Het was onmoge lijk vaste cijfers daarover te verkrygen, omdat het aantal betalenden nog niet is vastge steld en er bovendien speciaal Vrijdag nog zeer velen geweest zyn, die op hun lidmaatschaps- bewijs of invitatie binnen mochten. Maar wel kon men ons van bestuurszijde zeggen, EEN LANGE MIDDAG VAN GOEDE PAARDENSPORT Overweldigende belangstelling. Zeeland heeft belangstelling voor de paardensport. Dat kwam ook tot uiting by het Concours Hippique, dat Za terdagmiddag ter opluistering van de Landbouwtentoonstel ling gehouden werd. De belangstelling was over weldigenden verminderde maar weinig, toen, dank zij het uit gebreide programma, het con cours uren later eindigde dan venvacht werd. Om één uur heette de heer Iz. Groenewege, de voorzitter van de commissie voor het concours hippique, toeschou wers, deelnemers- en medewer kers welkom en bood hij Ir, Geuze, voorzitter van de jubi- leerende maatschappij en zy'n echtgenoote bloemen aan. Hierop volgde de officieele opening door Jhr. Quarles van Ufford, den Commissaris der Koningin, die. er op wees, dat er in de paardensport een nieuwe periode van bloei ge komen is. Spr. bracht hulde aan het bestuur van de com. missie voor de goede organl. satie en verklaarde het con cours daarna voor geopend. Zoowel voor de liefhebbers van de paardensport als zoo danig, als voor de paarden kenners viel er dezen middag veel goeds te genieten. En ook het meer op sensatie beluste deel van het publiek kreeg zijn deel toen een van de paarden in een al te ehthousiaste bui tusschen het publiek sprong, zonder evenwel ongelukken te veroorzaken. „HOOGESCHOOL". Een speciale attractie was het „Hoogeschoolrijden", waar- fe<f de heer Leo. v. Loon uit Tilburg den Anglo-Arabier „Spring Steel" bereed en de heer C. Otjens uit Dongen „Danube", een Engelschen volbloed, die ook op het vo rig concours veel succes oogstte. De ruiters hadden voor hun optreden eenige opmerkelijke gangen uitgezocht, die door net publiek goed waargenomen konden worden: de heer van Loon vertoonde o.m. de com binatie: draf, passage (verza melde draf) en piaffe (draf op de plaats), de Spaansche draf, waarbij het paard de voorbee- nen hoog opheft en de polka pas, een hooge pas om de drie stappen. De laatste passen zyn meer circus-nummer dan hoogeschoolrijden, mar niette min prachtige staaltjes van wat oefening en rijkunst ver mogen zoowel voor ruiter als Misschien is het een volgen de maal mogelijk dit hooge schoolrijden per microfoon voor het publiek toe te lichten. Zeer opmerkelijk was ook de prestatie van den heer J. Rijks te Nijmegen met een drietal langgespannen Hack neys. SPRIN GNUMMERS. Aan het springconcours werd door een groot aantal amateurs en professionals deelgenomen. Gesprongen moest worden resp. over 14 en 12 hindernissen, tot een hoogte van 1.10 en 1.30 m By het concours geschikt heidsproef voor rij- en jacht paarden kwam prachtig ma teriaal in den ring. Maar ook Zeeland was vertegenwoor digd met spannen zware paar den die in hun stoere kracht een geheel eigen karakter en niet minder schoonheid heb ben dan^de beweeglijke Engel- sche volbloeds of pittige Hackneys. DE TENTOONSTELLING GESLOTE. Het was over achten toen ir. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., het concours en daar mee de tentoonstelling sloot. De tentoonstelling was de manifestatie van het kunnen en willen van heel Zeeland, aldus spr. Men heeft zich in het be gin afgevraagd, hoe het mo gelijk zou zijn, dat Zeeland dit alles reeds na zoo korten tijd zou kunnen presteeren. Het was boven verwachting, ook boven onze verwachting! Spr. bracht, dan ook dank aan allen die tot het welsla gen van de tentoonstelling hadden meegeholpen, In het bijzonder aan de leden van de hoofdcommissie en den secre taris, den heer Brusket, aan de terreincommissie, de be stuursleden en den Commis saris der Koningin, aan de stad Goes en de bevolking van Zeeland, die in haar geheel tot de tentoonstelling heeft bijgedragen en heeft getoond, waartoe Zeeuwen in staat zijn, Spr. eindigde met een drie werf hoera op Koningin en Vaderland en verklaarde de tentoonstelling voor gesloten. De uitslagen. 1 Eenspannen tuigpaarden uit de Provincie Zeeland. 1. Durable, L. J. Boone, Rit- Lhem, 2. Corry. A- C. Mos selman, 3- Quick. C. Geluk, Kruiningen. 2. Geschiktheidsproef rijpaar den: Lichte kl. 1. Sir Patrick II. 9. Matthijse, Tilburg, 2. Squib, Mevr- E- J. Ryks--de Haan. Nijmegen, 3. Memory, Mej. E. S. Tack, 's-Gravenha- g«. Zware kl- 1. Nitousche, Mej. J. Durlinger, Hattem. 2- Hans, Dr. P. Flieringa, 's-Gravenha- ge, 3. Baron, P. van Aardenne. Dordrecht. 3. Eenspannen merries, type trekpaard: 1. Xenia van 31ey- endaal, J. F- Brooymans, St- Annaland. 2. Rosa van Joes, Gebr. Rouw, Goes, 3. Emma, C. A. Geluk, Wisaekerke. 4. Geschiktheidsproef Jacht paarden lichte kl. 1- Squire. C- G. H, Otjens, Dongen, 2. Tap toe, H. v. d. Bergh, Schevenin. gen, 3. Squib. Mevr. E- J. Rijksde Haan, Nymegen. Zware kl 1. Peter, G. G. C. de Bruyn, Utrecht, 2. Bill, W. J- J- v. d. Pol, Eindhoven, 3. Metropole Palace. A. G. van Tol, 's-Gravenhage. 5. Eenspannen 'tuigpaarden. limietklasse f 500: 1. Emunda. M. Buynsters. Nw. Ginniken. 2- Cupida. C. Lugthart Dub beldam, 3. Exposant, Jac van Munster, Utrecht. 6. Eenspannen hackney's, limietklasse 200: 1. Brown's Cadet, C. G- H. Otjens. Dongen, 2. Queen of Holland, C. Kimenai, Dongen, 3. Gay Peter, P. G. Giekes, Rotterdam. 7- Tweespannen trekpaarden: 1 Toos en Sanne N.V. Hof stede „Schenge", Goes 2» Pau. line en Uline, J. Sinke, WoL faartsdjjk. 3. Meta en Julia van Molenzicht. C. J, de Kam en P- C. A, de Lange. 8. Springconcours B: 1. Ike, J. W- H. Pasman, Wassenaar, 2. Athos, H. van Geloven. Eind hoven. 3. Mascotte, A- J. J. Marsé, Tilburg. 9. Eenspannen hackneys, open klasse, groote m.: 1. Ar thur. J. Smarius, Tilburg, 2. Quick, P- Zoontjes Tilburg, 3. Gay John, H. J. Gerritsen, Arnhem- Kleine m. 1: Alms Hill. Jac. Rijks, Nflmegen, 2. Life Wire. W. J- L. de Groof, Kruiningen, 3. Broompark Spotlight, Mevr. J- J Stakenburg. Amsterdam. 10. Eenspannen tuigpaarden, lopenklasse; 1. Zam#a, A, Ste-ls*. dat de beide dagen naar schat ting 50.000 personen de ten toonstelling, het openluchtspel en het Concours Hippique heb ben bezocht. Het is jammer, dat er slechts twee dagen gelegenheid was om alles te bewonderen. Het late uur, waarop het Concours Hippique eindigde, waarna alle bezoekers van het terrein af moesten, om hen, die voor het openluchtspel kwa men, toe te laten, was oorzaak dat er bij den ingang enkele moeilijkheden ontstonden en dat het spel iets te laat begon. De heer Geuze, voorzitter der Z.L.M.. heeft aan het slot weer woorden van dank ge sproken en daarbij ook het Middelburgsch Muziekkorps betrokken. In de stad was het natuurly'k ook Zaterdag den geheelen dag druk, ook des avonds toen op de Markt „Hosanna" concerteer de en er later weer gelegenheid was voor een dansje! De postkoets heeft in de vyf dagen, da* zij door Goes reed, ongeveer 1200 kinderen en 500 volwassenen vervoerd. De beide middens tandsver- eenigingen hebben ook met den etalagewedstrijd groot succes gehad. Het bestuur van V.V. heeft ten slotte voor de huisvesting in Goes en omliggende plaat sen voldoende medewerking ge vonden en had als reserve in het Beursgebouw een flink aan_ tal stroozakken gereed liggen, waarvan "'en klein aantal ook gebruikt is. De organisatoren kunnen met voldoening op deze dagen terug zien. houwer Dubbeldam, 2. Bern- hard. W. C. Hondrickx. Gra- thom, 3. Exteri, Jac. van Mun ster. Utrecht- li. Tweespannen hackneys: 1. Broompark Spotlight en Broompark Fireflach, Mevr- J. J. Stakenburg, Amsterdam, 2. Gay John en Gay Peter. H. J. Gerritsen, Arnhem en P. G. Ciskes, Rotterdam, 3= Lady Loeky en Queen of Holl.. C. Ki_ menai, Dongen. 12 Tweespannen tuigpaar den: 1. Zampa en Bayard. A. Stehouwer, Dubbeldam, 2- Fri. so en Emerald v. Witt. st.. Jac. van Munster. Utrecht. 3. Exte ri en Exposant, Jac. van Mun ster. Utrecht. 13. Langspannen hackneys: 1. Broompark Spotlight en Broompark Fireflach, Mevr. J. J. Stakenburg, Amsterdam, 2. Lady Loeky en Queen of HolL, C- Kimenai Dongen 3. Gay Peter en Fleetwood, P. C. Cis kes, Rotterdam en Jac. Rijke, Nymegen. 14. Langspannen tuigpaarden: 1- Zampa en Beyard, A. Ste houwer. Dubbeldam. 15. Springconcours M. A.: 1. Springsteel, H. L. M- van Loon, Tilburg, 2. Omar, G. van Spaendock, Tilburg 3. Duples- N. UfftendaaL Breda* te dragen, werd aangenomen. De volgende subsidies wer den goedgekeurd: a. voor 4 leerlingen der lagere land bouwschool 60. b. voor huis houdelijke voorlichting op het platte land 25. c.. voor het Groene Kruis 300- Een voor stel om den heer Neugebauer, gemeente opzichter, een be looning toe te kennen van 100 werd aangenomen. Tot com missie van onderzoek van de gemeente-rekening 1944 wer den benoemd de neeren Kasse, v. Nieuwenhuizen en Mesu. 'Dezelfde commissie zal belast zyn met het onderzoek der re kening 1944 Burgerlijk Armbe stuur en 1945 van het Gods huis. Accoord wordt gegaan met het eervol ontslag van mej- Geldof-Brouwer als schoonmaakster van het ge meentehuis en de openbare school. Nog meer bekroningen. Ter aanvulling van de lyst der bekroningen dient nog het volgende vermeld: RUNDVEE. Kampioene koe werd Cla- ring Amice van A. J. Ver- hageHoste te Schoondflke en reserve-kampioene Nelly van R. A. W. de Rycke te Aar denburg. In afd. II, ongeregistreerd vee vielen da bekroningen als volgt: Kl. 22. Melkkoeien 3 en meer malen gekalfd: le pr. fa. L. Willems Zn Roosendaal; 2e pr. C. Noordhoek, St. Phi- lipdand. Klasse 23, Melkkoeien 2 maal gekalfd: le pr. M. Huige, Goes. Klasse 24, Melkkoeien, 1 maal gekalfd: le pr. J. Sin ke, Goes. Klasse 25, Kalf vaarzen: le en 2e pr fa. Willems Zn., 2 maal le en 2 maal 2e pr. H. Picavet, Westdorpe. Klasse 26, Vaarzen van 1 2 jaar: le en 2e pr. H. Pi- In afd. m, klasse 28, Mest- vee, le en 2e pr. L. G Vier gever, Goes; 3e en 4e pr fa* Willems. Klasse 29. Koeien en vaar zen met 6 br. tanden: le pr. Picavet; 2e pr. J. A. B'.ok- poel. Goes; Se pr. fa. Willems. Klasse 30, Vaarzen en Schot ten met 4 br. tanden: le pr, J. Bruynzeel, Schore; 2e pr. fa. Willems. Klasse 81, Vaarzen met 2 br. tanden: le pr Blokpoel, 2e pr. fa. Willems. PLUIMVEE EN KONIJNEN. Bij de afdeeling pluimvee en konijnen waren de voornaam ste onderscheidingen de vol gende: Pluimvee: Kampioen een trio zwarte Wyandottes van M. Joosse, Nw. en St. Joosland; reserve werd een hen van C, van Nimwegen aldaar. KonijnenKampioen werd een Belgische Haas van C. van Nimwegen en reserve een jonge voedster, witte Vlaam sche reus van N. Meliefste, Goes. D.D.T. conlra malaria. De malaria in Am sterdam-Noord, heeft thans weer zulk een omvang aangenomen, dat van een epedemie kan worden gesproken. B. en W. hebben thans aan den raad voorge steld om een proef te nemen met bespuiting van de huizen met het insecten doodende raid del D.D.T. De proef, neming zal geschieden in het complex van on geveer 2000 woningen ra Tuindorp, Oostzaan en aan den Oostzaner- dijk. De bespuiting zal ongeveer 14 dagen du ren en in de 2de helft van Juli worden uitge voerd. De kosten hier van bedragen ƒ22.000. SCHILDERIJEN VAN GEÏNUNDEERD WALCHEREN. Ter gelegenheid van de Land bouwtentoonstelling exposeerde de bekende Middelburgsche kunstschilder Louis Heymans in de etalage van een Goeschen kunsthandel eenige schilderijen, met als onderwerp het Wal- chersche „landschap" tijdens dc inundatie. De schilder heeft op deze doeken blijkbaar willen weer geven wat de buitenstaander voelt bij het aanschouwen van deze ondergeloopen cultuur gronden: de tragiek van de verlatenheid meer dan de tra giek van het verloren bezit, het verloren tehuis. Dit heeft hij vooral bereikt door imposante en knap ge componeerde luchten. De weer gave van de bouwvallen, de verwoesting zelf, hadden wij realistischer, schrijnender ge- wenscht. Zooals de schilder het verdronken Walcheren overi gens technisch knap, nu ge schilderd heeft, met het rustig spiegelende water, geeft hij een wel wat erg vriendelijk beeld van de tragiek van het eilAStf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1