PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Landbouwtentoonstelling te Goes Minister Mansholt opende de tentoonstelling Een rondwandeling langs de stands Symbool van het herstel van Zeeland. Het bezoek van de Koningin. Hoofdredacteur O. Balünttjn Xmet redactloneele medewerking van dr. W H- Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissi, van Bijstand:;. L ni Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, V lis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 6 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 155 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mu.* minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 2(1, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg üratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C- Middelburg. C7T:::^S) EEN GETUIGENIS VAN DE KRACHT VAN DEN ZEEUWSCHEN BOER. Het was vanmorgen al vroeg druk in de stad en vooral op de toegangswegen naar de tentoonstelling. De politie was echter in grooten getale aan wezig om leiding te geven en voor de verkeersveiligheid te zorgen. Overal werd druk gevlagd en het weer was ideaal. Geen regen, maar ook niet de ge vreesde warmte. Een vroolijk zonnetje luisterde de drukte op het terrein op. Daar waren de diverse ju. ry's al tijdig aan het beoor- deelen. Een onafgebroken stroom van bezoekers kwam binnen Genoodigden bezetten de tri bune in afwachting van de komst van H.M. de Koningin. Allerlei wenken en comman do's klonken door de luid sprekers. H.M. DE KONINGIN ARRIVEERT. Even over half tien klonk het Wilhelmus over het ter, rein. H.M. de Koningin was gearriveerd. Ze onderhield zich eerst met de bestuurs leden en autoriteiten, die bij den ingang stonden opgesteld en wandelde daarna, begeleid door den voorzitter der Z.L.M. en den Commissaris der Ko ningin, naar de tribune. Nadat H.M. had plaats ge nomen, bood de heer Dorst Haar een exemplaar van het gedenkboek aan. OPENINGSREDE VAN DEN MINISTER. Daarna sprak de Minister van Landbouw, de heer Mans- holt, de openingsrede uit. Wij staan hier, aldus spr. op dezen heuglijken dag van de Z.L.M. op deze groote mani, festatie, deze landbouwten toonstelling. Het is goed juist op dezen dag eens na te gaan welke beteekenis een derge- hjke^ landbouwtentoonstelling Op het honderdjarig be staan sfeest van de Z.L.M. is reeds gewezen op de werke lijke waarde van een derge, lijke organisatie. Ze is niet alleen van belang voor den landbouw in dit gewest, maar heeft ook een sociale, een cul- tureele beteekenis. Dit blijkt ook uit deze tentoonstelling. Ze is niet alleen een verzame ling van vee en werktuigen, maar beteekent veel meer. Een dergelijke manifestatie is symbool voor het herstel van Zeeland. Zeeland behoort tot de zwaarst getroffen streken. Vooral de landbouw heeft erg geleden. Spr. gelooft niet, dat er een streek is, waar de landbouw zoo geleden heeft als hier. Walcheren heeft het "offer gebracht voor de bevrij ding van geheel ons volk. Gij toont niet bij de pakken neer te willen zitten, maar gij wilt den landbouw op peil bren gen. Gij toont, dat gij een krachtig organisatieleven Deze tentoonstelling legt getuigenis atf van de kracht van den Zeeuwschen boer om aan zijn toekomst zelf te wil len bouwen. Daarom is deze tentoonstelling van zeer groo_ te beteekenis. Als een derge lijke krachtige drang in ons gewest bestaat, is er een nieuw leven op te bouwen. Dan is het ook vanzelfsprekend, dat de Overheid U dit zelf wil laten doen. Gij hebt hierbij -Den Haag niet noodig. Wij stellen dat op prijs. Ook deze tentoonstelling is door Uzelf voorbereid. Spr. gelooft, dat het een keerpunt is, maar toch wil-spr. dit hier even belichten. Ook op deze tentoonstelling zult ge een vertegenwoordiging vinden van de regeering en de tent van het Ministerie van Landbouw. Maar gij moet goed bedenken 't devies van deze manifestatie van het Departement van Landbouw: Het Ministerie is by u. Wij stellen het ons niet zóó voor, dat de regeering in Den Haag zit en het land daar dirigeert. Wij wenschen hier by U te zijn. Het is vanzelfsprekend, dat wjj dezen gewestelijken gemeen schapszin aanmoedigen. Deze tentoonstelling is Het beste bewijs, waartoe U in staat benb. Met de beste wenschen voor haar welslagen, verklaar de spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna heesch de Minister de vlag van de Z.L.M. Het Zeeuwsche Volkslied klonk en H.M. de Koningin verliet de tribune om de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Sjakie maakt zijn opwachting. Sjakie de Conine, een Goese- naar, oud 6 jaar, is intiem met de kleine Prinsesjes. Als ze ver jaren. stuurt hij ze altijd een mooie prentbriefkaart. Ook dit is een feestdag en hij zou ze graag de groeten dóen- Maar over de post is zoo om slachtig Dan grijpt Sjakie al zijn moed bij elkaar en beklimt de treden van de tribune. En komt tot vlak bij de Koningin. Hij praat heel zachtjes De Koningin kan hem bijna niet verstaan, maar dan begrijpt ze hem De groeten aan de Prinsesjes? ja dat zal ik doen. Opgelucht daalt Sjakie de trap pen weer af en wuift, tezamen met zijn drie vriendjes, nog eens trouwhartig ten afscheid. WEER EEN DRUKKE DAG VOOR GOES. Het is Vrijdag voor Goes een ongekend drukke dag gewor den. Het auto- en ander rijver- keer werd door talrijke politie mannen in goede banen geleid en van ernstige opstoppingen hoorde men niet. Tal van wan. delaars bewonderden in de winkelstraten de etalages- Avonds gaf ..Euphonia" dat 's morgens reeds spelend naar het tentoonstellingster rein was gemarcheerd en op verschillende punten concerten had gegeven, een uitvoering op de Markt voor zeer veel be langstellenden. De postkoets reed tot mid dernacht vol passagiers door de straten- Aan het station was de drukte bij het vertrek der treinen zeer groot en dit was niet minder het geval bij het parkeerterrein van de auto bussen, die ook op alle dien sten tot zeer laat de feestgan gers vervoerden. Het Dagelijksch Bestuur de,r Z.L.M.: v'X.n.r.: staande 'de heeren J. M. Klompc, Wolf aartsdijk, C. J. J. Kooyman, St. Annaland, J. F. |C. Schlingemann, Goes, Adj.-Secretaris; M. de Bruyne- PoissonnierCadzand, J. W. Scheele, Êoschkapelle, M. W. Koster, Zaamslag, A. W. Cevaal, GrijpskerkeZittend de heeren A. Hartog. Colijnsplaat, Ir. jD. Dorst, Goes, Secr.-Penningm.; M. A. Geuze, Poortvliet, Voorzitter; P. Scheele-de Putter, Biezelinge, VicerVoorzitter; H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk. TAL VAN INSTELLINGEN DEMONSTREEREN HUN WERKZAAMHEID. Goesc/ie Landbouwtentoonstelling zijn tal van moderne landbouwmachines te bewonderen. Op deze foto ziet men een nieuwe suikerbieten-rooier. Het spreekt bij onze rond wandeling langs de stands vanzelf, dat we beginnen met een bezoek fe brengen aan de 'tent, waarin de Z.L.M. zelf een beeld van haar werk geeft, maar ook van den enormen vooruitgang op land bouwgebied in de afgeloopen honderd jaar. Midden in de tent is een reusachtige ma quette van Zeeland aange bracht. Van Goes uit loopen alle draden naar de verschik lende plaatsen in de provincie, waar scholen zgn, cursussen worden gegeven enz Langs de wanden vindt men een groot aantal vergelijkende voorstel lingen: 18431943, op het ge bied van kracht, verkeer, (we gen), paarden, rundvee, af watering, coöperaties, veree- nigingen. stichtingen, boerde- rijtypen, arbeidsmethodes, landbouwonderwijs, bedrijfsge bouwen enz. Hierover zou al leen reeds een artikel te schrijven zrjn, om aan te too- nen hoe groot de vooruit gang is, die in Zeeland op al deze terreinen te boeken valt. De Zeeuwsche boeren leven wel onder geheel andere toe standen dan hun voorvaderen een eeuw geleden. De Z.L.M. deed er een goed werk' aan om dit alles in beeld te bren gen. Een buitengewoon oriën- teerende stand. Wg' willen nog vermelden, dat hier ook aandacht ge schonken wordt aan de ver dwijnende meekrapcultuur, ten. einde de herinnering daaraan ■te bewaren. DE STAND VAN HET MINISTERIE. Een aparte stand heeft het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, dat onder het motto „Het Mi nisterie van Landbouw is bij U!" in een groot aantal goed verzorgde afdeelingen zijn werkzaamheid t.o.v. Zeeland naar voren brengt. Groote belangstelling had de afdeeling betreffende de ruilverkaveling, waar in ma quettes de herverkaveling van den Zuid Scharwoudepolder getoond wordt, een maquette van het verdronken Walche ren, die zelfs aan eb en vloed onderhevig is Aan levende fruitboompjes worden verschil lende ziekten getoond. Ook voor eenige werkende apparaten, o.m. voor het keu ren en sorteeren van eieren verzamelden zich heel wat toeschouwers. Een aparte hoek wordt in genomen door de verschillen de stichtingen, die in samen werking met het ministerie, het maatschappeiyk werk op het platteland ter hand ne men, het landhuishoudonder- wys. waarvan op het oogen- blik Schoondgke, Goes Hulst centra zgn en de huis- houdelgke voorlichting ten Plattelande. Een belangryke afdeeling was ook die, betreffende de bodemkarteering, welke in de toekomst op heel Zeeland zal worden toegepast, waardoor kan worden vastgesteld wel. ke gewassen voor een be paalde grond geschikt zijn en wat de eventueele opbrengst zou zgn. In een andere tent worden vanwege het ministerie land en tuinbouwtechnische films vertoont. In een groote tent op het terrein hebben de officieele instellingen een plaats gevon den. De Stichting „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" toont, ge flankeerd door de authentieke aankondigingen van den „Staat van oorlóg" voor de gemeente Middelburg, gedateerd 1 Sept. '39 en de proclamatie van de bevrgding, al die typeerende voorwerpen, die de bezet tingstijd en inundatie doen herleveneen geheime zend en ontvanginstallatie, valsche stempels, luchtfoto's van de R.A.F. genomen voor de lan ding bg Biervliet, een tak van een „Mosselboom", een witte vlag Daar vlak bg. is de MUZ met modellen van hèt zware materiaal, gebruikt by de droogmaking van Walcheren en als tegenstelling het model van een houten stellage, een baggermolen uit de 10e eeuw. Een maquette toont hoe de sluiting van Rammekens met een Phoenix in een stelsel van kabels en kranen in zgn werk ging. NED. HEIDE MIJ. De Ned Heide Mij. trekt het eerst de aandacht door een bassin met levende kar pers en zeelt en diarama. Bij het antwoord op de vraag, wat deed de Heide Mij. voor Zee land, wordt men herinnert aan he-t feit, dat in 1945 door de Heide Mg. op Walcheren niet minder dan 3500 km. inun datie-kaden werden geslecht; 55.000 boomen gerooid, 180 k.m. wegen ontsnbt, 18.000 bom_ en granaatgaten gevuld, dat 50 000 Rommelpalen wer den getrokken, 85 k.m. prikkeL draad werd opgeruimd 450 km. waterleidingen slooten door de Heide Mij. vorig jaar zgn gezuiverd. Veel vroolgkheid verwekt de stand van de N.V. Water leiding Zuid-Beveland, waar met de geestige prenten van een zeer levenslustige en even neerslachtige koe, het belang van zuiver drinkwater voor het vee duideüjk wordt ge- maakt. De maquette voor dezen stand is met de uiterste zorg samengesteld en geeft Z.-Beve. land weer met al zgn toren tjes zooals ze in werkelijk heid zgn. WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN Een sfeer van weemoed, on danks® de roezige drukte, hangt om den stand van de afd. W. Z. Vlaanderen van de Z.L.M., die tot opschrift draagt: „Wat West Zeeuwsch Vlaanderen voor de bevrgding offerde". Verlieslgsten van menschen en gebouwen van de verschillende dorpen fo to's en 'n zeer duidelgke kaart gevens iets van dit offer weer. te boerenhofsteden staan aan- fegeven, een der wanden van e hoofdtent. Er is ver meld dat in totaal in Zee. land werden verwoest 384 wo ningen en «ö6 stallen en schu ren. De Zeeuwsche Volkshooge. school toont op denzelfden wand in foto's haar werk, en een dagindeeling van de Volks, hoogeschool. Het Landbouwhuishoud on derwijs geeft foto's van de verschillende scholen in Zee land. De bond van plattelands vrouwen heeft een zitje inge richt met fotomateriaal, waar Vrydagmorgen H.M. de Ko ningin een beker chocolade gebruikte. Het instituut voor onder zoek op gebied voor verwer king groenten en fruit geeft interessant fotomateriaal een beeld van zijn werkzaam heden. (Vervolg pagina 2.) CHOCOLADEMELK MET GEBAK BIJ DEN „BOERINNENBOND". Groote belangstelling voor de inzendingen. DE menigte op het tentoon stellingsterrein staat in afwachting. De muzikan ten halen alvast diep adem; het muziekkorps „Euphonia" houdt zich gereed. Dan klinkt plotseling in de verte een flauw hoera-geroep, dat snel nadert. En een paar jonge kerels, die zich op den afscheidsmuur van het terrein geheschen hebben, kondigen aan: „De Koningin De beschermvrouwe van de Z.L.M. komt op bezoek De voorzitter van de maat- schappg, Ir. M. A. Geuze, be geleidt de Koningin. Onder aan de tribune staat het Z.L.M.-bestuur, en terwijl het muziekkorps nog speelt en het hoera-geroep zich met de vorstin verplaatst, worden de bestuursleden vax. de jubilee- rende vèreeniging één voor één aan de beschermvrouwe van de maatschappg voorgesteld. Dan neemt H.M. plaats op de tribune. In haar gevolg bevinden zich o.m de Commissaris der Ko ningin in Zeeland met zijn echtgenoote, die de vorstin reeds aan de grens van de pro vincie begroetten, de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate en de commandant van de Kon Marechaussee en wnd. commandant van de Rijks politie in Zeeland, de heer Van Vuuren. De voorzitter van de Z.L.M. biedt H.M. hét gedenk boek van de maatschappg aan. Dan opent minister Mansholt de tentoonstelling, waarna de hooge bezoekster de tentoon stelling rondgaat. De eerste tent, die zij be zoekt is die van de Z .L.M. zelf. Met slechts enkele leden van hetgevolg gaat H.M. de tent binnen ei. volgt met groo te aandacht de uiteenzettingen van ir. Geuze, die haar rond leidt. BIJ DEN „BOEKUNNEJN BOND". In de volgende tent heeft de afd. Zeeland van den Bond van Plattelandsvrouwen een stand, waarin een zitje ir gemaakt. Er is 's morgens vroeg al ge- De automatische maai- en dorschmachine trekt op de tentoon stelling van de Z.L.M. veel belangstelling. Opvoering van het openluchtspel „Zeeland leeft weer". Een kleurrijk relaas van de Zeeuwsche historie Het openluchtspel „Zeeland WALCHEREN Daarnaast vond de Stich ting Herbouw Walcheren haar plaats. Hier werd vooral de na druk gelegd op den Weder opbouw; in den vorm van plattegronden met herbouw, plannen van Biggekerke, Dom burg, Vlissingen en Westka- pelle en Middelburg waar voor een aardige kleine ma quette bovendien de toekom stige omgeving van het her stelde en uitgebreide stadhuis weergeeft. Vele instanties spelen een rol bg den wederopbouw van het geteisterde Zeeland. En verscheidene zgn dan ook met een stand op de tentoonstel ling vertegenwoordigd. iet Bureau Wederopbouw Boerderijen beheerscht met een reusachtige kaart van Zeeland, waarop de verwoes-, leeft weer", dat in het kader van de landbouwtentoonstel. ling te Goes wordt opgevoerd, too ver t den toeschouwer in een reeks bonte tafereelen Zeelands roemvol verleden en zijn hoop op de toèkomst voor oogen. Vanaf Jacoba van Beieren tot op heden toe wordt deze ge schiedenis verhaalt door een Zeeuwschen boer en boerin, die links en rechts van het podium staan opgesteld. Ja coba van Beieren, de inquisi tie, Alva en Geuzen, de Ruy- ter, de Fransche tgd, de Duitsche bezetting en de be vrgding, dat alles en nog meer passeert de revue. Niet minder dan 800 menschen werken aan dit spel mee en zelfs echte paarden verschg- nen ten tooneele. En het moet gezegd, dat er, afgezien van de onvermij- delgke première-feilen, die nu eenmaal bg het tooneel hoo- ren. veel goeds zat in de opvoering van Vrijdagavond. Er waren verschillende aar dige vondsten, zoo o.a. del was. stille figuur van den Dood, die hoog boven het tooneel de tijd der Duitsche bezetting symboliseert en meer dan eens waren er goede staaltjes van massa-regie te zien Ook de heeren J. v. Kuyl en Ch. J. Mazure, die de balletten instudeerden, le verden goed werk, speciaal met hun klompendans. De tekst van het spel was echter niet sterk. Waarom heeft men dan de opdracht tot het schrijven van dit tooneel- stuk niet aan een bekwaam auteur gegeven? Aan dit alles hebben de op- voerenden geen schuld en hun allen van klein tot groot, komt een woord van lof toe, voor de wijze waarop zg zich van hun taalt hebben gekwe ten. Een lid van het bestuur der ZL.M, bracht dan ook Vrij dagavond hulde aan den regisseur, Ad. Hooykaas en de heeren Kuyl en Menheere, die hij een lauwerkrans aan bood. De vertelster en vertel ler ontvingen bloemen. Een hulde, die alleszins verdiend J. H. fluisterd, dat H.M., daar koffie zal drinken. De dames van den Bond, mevr. KostenseKraak, de prov. presidente; mevr. van Oeveren. presidente voor Z.- Beveland; mevr. Van Wage- ningen, de alp. presidente; mej. Sikkens. secr. van de afdeeling Z.-Beveland; mevr- Geuze en mevr. Dorst, hebben er wel op gerekend. Chocolade, koffie, gebak en koek staan klaar, wanneer plotseling het hooge gezelschap voor den stand „staat", die even later nauw keurig in oogenschouw wordt genomen. Dan neemt de Ko ningin met mevr. Quarles van Ufford en een paar hofdames plaats en gebruiken haar cho colademelk met gebak. Een van haar gastvrouwen draagc het koninklgkc Zuid-Beveland- sche costuum; maar de an deren In een volgende tent is de stand van de „Dierenbescher ming", waarvan H.M. eveneens beschermvrouwe is. DE STAND VAN HET MINISTERIE. Minister Mansholt is degene, die H.M. rondleidt in den stand van het Ministerie van Landbouw. Het publiek heeft zich in middels ook toegang tot de tenten verschaft en met eenige moeite moet een looppad langs de stands worden vrijgehouden. „DA WAS WAREMPEL DE KONINGIN". Een oud Zuid-Bevelandsch boertje staat op zgn gemak een beetje in de zon. aan den buitenkant van het terrein. Plotseling loopt er een in het violet gekleede dame langs hem. Hg kijkt haar na en tui melt dan van schrik bgna te gen het hek achter hem. In geweldige haast rukt hg zgn ronde hoedje af. Dan giydt over zgn onthutst gezicht een genoegelgk glimlachje. „Da was warempel de Koningin" consta teert hij ten overvloede en zet dan laconiek zgn hoedje weer op. HULDE VAN JONG ZUID-BEVELAND. Nauwelijks is H. M. weer op de tribune gezeten of een miniatuur pony-wagen rijdt voor, waarin zgn gezeten Jopie Brusket, 3 jaar en Elsje Dorst, 6 jaar, twee kleine boerinnetjes. Een even klein boertje, Sjakie de Conine helpt zgn dametjes galant bg het uit stappen, terwijl de 9-jarige voerman, Rienie -Rouw, het „paard" vasthoudt. Met eenige moeite vanwege de lange rokken der dame tjes beklimt het gezelschap de trappen, tot voor den konink lijken zetel. Ze weten eigenlijk niet precies, wie van hen nu het eerst naar die deftige dames en heeren zal gaan. Dan biedt Elsje Dorst de bloemen aan. Ze zijn toch wel een klein beetje opgelucht, wanneer ze weer naar beneden mogen en even later gaat het wagentje in een vliegende vaart over het tentoonstellings-terrein. GYMNASTIEK- DEMONSTRATIE. Op het veld voor de tribune hebben zich intusschen 750 jongens en meisjes opgesteld, om in' het kader van de sport-actie in Zeeland en masse een aantal vrge oefe ningen uit te voeren op de opwekkende muziek van ..Euphonia", onder leiding van den heer Th. J. 't Lam, inspec teur van de lichameijke op voeding in Zeeland. Als voor werker trad op de heer L. M Klompe, sportconsulent. Na de oefeningen sloten al len zich aaneen. De heer Gom- mert de Kok beklom het po dium van het orkest en onder zgn leiding brachten de jeug dige gymnasten nog een vo cale prestatie in den vorm van drie liederen. Het laatste nummer, het Zeeuwsche volks lied, werd staande door de Koningin aangehoord. Bg rgen marcheerden de kinderen daarna af, een af scheid wuivende naar de of ficieele tribune. Tot slot werd een aantal bekroonde paarden voorgeleid. HET VERTREK. Het was tegen half twaalf, toen de Koningin afscheid nam. Voor den ingang van het terrein stond de compag nie Gezagstroepen ovgesteld, welke H.M. de Koningin bg Haar komst geïnspecteerd had Hierbg waren ook aan wezig majoor Koole. de com mandant in Zeeland en ma joor W. de Feyter, Per auto is H.M. de Ko ningin naar Woensdrecht ver trokken, waar zij de terug reis per vliegtuig zou voort zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1