UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Herhouwingsplan van Oostburg Noord-Beveland Laatste nieuws De „Droogmaking" keerde terug, Bewaker in been geschoten. Herstel yan bruggen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bureau Zeeuwsch-Vlaan deren van de Stichting Herstel Zeeland 1945 heeft bij den Rijkswaterstaat er op aange drongen om de bruggen over het kanaal TerneuzenGent brj Sluiskil en Sas van Gent vóór de a.s. bietencampagne te herstellen- De door bovengenoemd bu reau verzamelde gegevens i.z. het transport over deze brug gen zyn aan den hoofdin- fenieur-directeur in de directie eeland ter hand gesteld. Van hem werd bericht ontvangen, dat deze kwestie zijn volle aandacht heeft. Onweer richt schade aan Het hevige onweer dat zich Dinsdagavond boven Zeeuwsch. Vlaanderen ontlastte blijkt toch nogal schade aan de ge wassen te hebben aangericht. Op enkele plaatsen, zooals in de omgeving van Oostburg en Waterlandkerkje. vielen groo- te hagelsteenen en het is spe_ ciaal daar dat de schade ontstaan. Niet alleen hebben de aardappelvelden veel gele den. doch op diverse percec- len zijn de graanhalmen afge knapt. Uitgestrekte velden haver, gerst en tarwe hebben we gezien die platgeslagen zijn. Het onweer van Woensdag nacht, hoewel minder hevig, doch langduriger, heeft de schade nog vergroot. Op enkele plaatsen is bliksem geslagen in eenige hooioppers, die in vlammen opgingen en in boomen, die verbrijzeld werden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN. Aan het verslag van de Provinciale Stoombootdiensten, over d jaren 1940 t/m 1945, fericht tot de Provinciale Sta- en van Zeeland, ontleenen wij het volgende: Na een opsomming van de geleden verliezen aan booten, havens en gebouwen, welke door ons reeds vroeger werden vermeld, wordt aanbevolen by de vemieu'ving der verbindin gen, de overtochten zooveel mogelijk te verkorten. Vervolgens dient een groote mate van centralisatie van vervoer en verkeer plaats te vinden. Een brug zal men niet bij voorkeur daar bouwen, waar de stroom het breedst -is Evenmin is het in het alge meen verantwoord twee groote bruggen voor hetzelfde ver keer op korten afstand van elkaar te leggen. Geadviseerd wordt de lijn VlissingenTerneuzen niet te herstellen en voorts, de ver binding met Schouwen op de eerste te bereiken aanlegplaats te doen eindigen en deze niet opnieuw door te trekken naar KortgeneWolphaartsdijk. In het verslag wordt het kosteloos gebruik van de veren over de Wester-Schelde ge meld. maar tevens, dat de po gingen om te komen tot koste- looze veren ook voor het Noor delijk deel van Zeeland geen succes hebben opgeleverd. De financieele positie der provin cie is van dien aard, dat de kosten niet door haar kunnen worden gedragen Uit de >egrooting blykt dat voor de verschillende veren in Zeeland de volgende kosten worden geraamd: Vl.ssingen-Breskens 53.671; TerneuzenHoedekenskerke 36.640; KruiningenPerk- polder 29.306; Zierikzee Katscbe Veer 62.000; Kort geneWolf aartsdijk 9062. SCHEEPVAARTNIEUWS- De zwarte lichtboei no. I van de Oosterschelde is wederom ontstoken. Naby de Kanaalha ven te Veere is de ronde spit se ton van de Zandkreek no. 2 voor goed opgeborgen. De lichten van Noorderhoofd en Zuiderhoofd te Weslkapelle zijn thans definitief ontstoken. Op onze bureaux te Mid delburg. Vlissingen, Goes en Oostburg ligt thans ook de passagierslijst van het m.s. „Tjisadane" ter inza ge, dat met ruim 1000 re- patrieerenden vermoedelijk 9 Juli a.s. te Amsterdam zal arriveeren. In 1946 komen er 19.000 auto's. MAAR WE HEBBEN ER 70.000 NOODIG! De regeering heeft voor het jaar 1946 deviezen beschik baar gesteld voor den aankoop van 11-000 automobielen uit de Ver. Staten- Op 15 Juni waren er 621 geleverd. Verder heeft de regeering de viezen beschikbaar gesteld voor het aankoopen van 3661 perso nenauto's uit Engeland. (1015 geleverd), 1896 uit Frankrijk, waarvan er op dien datum 172 waren geleverd. 535 uit Tsje- choslowakije. (2 geleverd), ter wijl 1500 jeeps uit de Ameri- .kaansche legervoorraden in Frankrijk zullen worden be trokken. In totaal zullen dus ongeveer 19 000 personen-auto's in 1946 in Nederland worden inge voerd Dit dekt de behoefte na tuurlijk niet. Op het oogenblik rijden er in ons land 35 40.000 personenauto's, waar van er 16.000 goed bruikbaar zijn en de rest minder goed- De behoefte aaji persoen- auto's ;s momenteel 70.000 stuk». In den Frederirapolder te Rilland is de bewaker van Oevelen uit het interneerings- kamp „De witte driehoek" in zijn been geschoten, vermoede lijk omdat andere bewakers, die ook in deze omgeving wa re^ onvoorzichtig waren met schieten- De getroffene is per bellen wagen uit het interneerings- kamp naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd er na onderzoek naar zijn woning gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE THOLENSCHE BRUG. Nog steeds is geen beslis sing gevallen omtrent de vraag, of de gemeente Tho- len al dan niet bevoegd is tot het heffen van bruggeld over de Tholensehe brug. De Ged Staten stellen voor om vooralsnog deze heffing voor één jaar toe te staan, zoolang de onderhandelingen nog gaande zijn. Pijnacker helpt Zeeland. Het plaatselijk comité van de Hulpactie Scheldemonden te Pijnacker heeft een huis aan huis collecte georganiseerd die 1450.1" opbracht. De collec tanten waren allen Zeeuwen van origine. Het ligt voorts in de bedoe ling van het comité, nog in den loop van deze maand een ge- costumeerd voetbalfeest te or- ganiseeren waarvan de netto opbrengst eveneens aan de Hulpactie Scheldemonden zal worden afgedragen. EXAMENS. Voor het eindexamen van de Handelsdagschool zijn de vol gende leerlingen geslaagd: J. Goedbloed, L. M. J. Lau- ret, B. Leynse, P. A de Leeuw A. G. Mes, C. J. B. Pril A- 3. Tazelaar en J. A. Verhage uit Middelburg, J. L. Schipper uit Wemeldinge en J- A. J. Ver boom uit Wolfaartsdijk. Afge wezen werden drie leerlingen. Goes COMITÉ VACANTIEZORG. Dezer dagen vergaderde het Comité Vacantiezorg te Goes, teneinde de plannen voor de uitstapjes der leerlingen van de lagere school nader te be spreken. Als aanmeldingsdatums voor deelname werden gesteld 9 en 12 Juli. 9 en 12 Juli, telkens van 7 tot 9 uur op het kan toor van Nederl. Volksherstel, Wijngaardstraat 41. Met goedkeuring van B. en W. zal een verloting worden gehouden om een deel der te maken onkosten te dekken. Als datum voor het eerste uitstapje werd bepaald Dins dag 30 Juli; mocht wegens on gunstig weder een tocht niet doorgaan, dan zal dit door het bij verschillende winkeliers ophangen van een bekendma king worden medegedeeld, en wel om 8 uur 's morgens. Een circulaire voor aanmel ding tot deelname aan de uit stapjes zal deze week op de scholen worden uitgereikt; voor zooveel dat niet kan ge schieden, kan men op het se cretariaat een aanmeldings formulier halen. EXAMENS. Geslaagd zijn voor het toe latingsexamen eerste klasse R.H.B.S te Goes de volgende candidaten: B. E. J. Bax uit Borssele, J. S. Bostelaar en W. M Markusse uit Kapelle, P. v. d. Endt uit Yerseke, K. Jiskoot, J. Jonker, W. v Kla veren, S. Remeijnse, J. Baaij- ens. L. R. Dekker, C. Stam, J. P. E. Wessels, A. F van Bedaf, L. Burger, P. F. Colijn, M. C. Vreeke, M. B J. Droo- jendijk, M. M. Hamerslag, ML. van Hcusden, N Huijsing, J. C. J. Koopman, H. Krau- wel, J. Pilaar, E van den Pol en P. O. Numans uit Goes, C. J. Kole en M. Otte uit 's H Arendskerke, J. C. Lindenbergh en J. M. L. v. d. Velde uit Wolfaartsdijk, J. D] de Raad en R. M. J. Mariëri uit Hansweert, J. P. de Regt uit Heinkenszand, D P. de Graag, P. v. d. Maas en F. M. Klaassen uit Kats, J. van As en A J. Beenhakker uit Kloetinge, J. J. Maat en D. J. van Nieuwenhuijzen uit Kruiningen, M. Maas en F. Zuidweg uit Krabbendyke, N Otte uit 's Heer Arendskerke, P. J. Ruissen uit Wemeldinge. Nieuwdorp COT.T.Tk ri'K;. Kloetinge RAADSCANDEDATEN. De A.-R. kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" stelde candidaat: 1. R. Buiten huis. 2. J. Vreeke. 3- J. A. v, d. Guchte, 4 A. Hoogesteger, 5. G. de Dreü 6. J. de Kok. Dè collecte ten behoeve van het Prins Bernhardfonds te Nieuwdorp heeft opgebracht 217.40. Tijdens het hevige onweer van Dinsdag1 jl. trof de blik sem de woning van P. de Vroe te Nieuwdorp, De schoorsteen werd gedeeltelijk weggesla gen en een aantal pannen werden van het dak gerukt. Ook een paal van het elec- trisch net moest het ontgeL den, hetgeen brj verschillende inwoners kortsluiting veroor zaakte. 's-Gravenpolder NIEUWE VOETBALVER. Te 's-Gravenpolder is een voetbalvereeniging opgericht als onderafdeeling van de turn. vereeniging D.A.W. Tot leden der commissie van( uitvoering werden benoemd: A.l J. Geensen, Joh. Goudswaard, A. Clarys en L. Verbeek. Ruim 30 leden gaVen zich op. 's Heer Arendskerke COLLECTE. De collecte voor Ned. Volks herstel te 's Heer Arendskerke heeft opgebracht de som van 381.50- COLLECTE-OPBRENG ST. De collecte ten behoeve van het Prins Bemhard Fonds heeft in totaal in deze gemeen te opgebracht 732,82. Te 's_ H. Hendrikskinderen 79,45, te 's-H. Arendskerke (dorp) 283,30, te Lewedorp 152,67 en te Nieuwdorp 217,40. Wemeldinge RINGRI JDERI.T. Zaterdag had op het sport veld alhier volgens oud ge bruik een rmgrijderij plaats, waaraan een 24-tal rijders deelnamen. Na afloop van den wedstrijd werd aan iederen deelnemer een prijs uitgereikt. De prijzen bestonden uit diver- se voorwerpen. Het muziekge zelschap O.K.K. verleende daarbij zijn medewerking, het geen veel publiek op de been bracht Des avonds had op hetzelfde sportveld een geanimeerde voetbalmatch plaats tusschen "de elftallen van de Wemel- disngsche voetbalclub en de C.J.V. alhier, welke eindigde met 65 in het voordeel van Wemeldinge. Spel mei den dood. Blijkens een willekeu rig gegrepen gx-oot aan tal ongevallen met mij nen, munitie e.d., welke in het tweede kwartaal van 1946 voorkwamen, waren 89 procent dezer ongevallen te wijten aan eigen onvoorzichtigheid, t-w. spelen of experimen teeren met dit gevaarlij ke oorlogstuig. 68 procent dezer onge vallen hadden betrek king op jeugdigen onder 18 jaar. De jeugd lever de 63 procent van het totaal aantal slachtof fers. President Truman heeft zijn spijt betuigd over de re cente gebeurtenissen in Pales tina, doch voegde er aan toe, dat deze geen vertraging moeten brengen in de emigra tie van 100.000 Joden uit Europa naar Palestina. Wolphaartsdijk EEN MOOI VOORBEELD. Dezer dagen had een arbei der te Wolfaartsdijk het on geluk, dat zyn varken dood ging. Het varken was niet verzekerd. Eenige personen namen het initiatief om, met toestemming van den burge meester, door een geldinzame- het groote gezin van den Waarde BENOEMING. Benoemd is met ingang van 1 Juli tot onderwijzer aan de Chr. school te Waarde, de heer L Reper. hng gedupeerde aan een nieuw varken te helpen De inzame ling bracht 385,36 op, zoo dat een nieuw varken kon wor den aangeboden. Het overge bleven bedrag 165,80) is in de kas van „Het Groene Kruis" gestort. BLIKSEMINSLAG. Dinsdagavond ging, tydens het onweer dat boven Wol faartsdijk woedde, een klamp vlas van den landbouwer H. in den Oostpolder in vlammen op. Kats BENOEMING. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Kats is met ingang van 1 Juli 1946 benoemd de heer J. A. van Aken te Rotter dam Katlendijke OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst der collecte voor het Pi*ins Bernhardfonds bedroeg te Wilhelminadorp 52.155 en te Kattendijke 45.785- Hoedekenskerke BUURTVEREENIGING. Op een te Hoedekenskerke gehouden vergadering van het bestuur der buurtvereeniging „De Molenstraat" werd als voorzitter gekozen de heer G. Schout, tot secr.-penningmees- ter de heer Th- van Doeselaar en tot commissarissen de hee- ren M. Meertens. M. van Doorn en D. de Vos- Besloten werd de contribu tie, bedragende 2 per jaar. tweemaal per jaar te innen] eiken keer 1. Tevens werd besloten om bij bijzondere gedenkdagen van een gezin uit de buurt dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Oudeland© BEZOEK VAN OUDEN VAN DAGEN. Oudelande werd Maandag middag bezocht door ruim 100 ouden van dagen uit Sluiskil. Met een viertal autobussen arriveerde het gezelschap om 1 uur in het dorp, waar de koffietafel hen reeds wachtte. In groepen trok men toen naar den kersenboomgaard, waar men zich de sappige vruchten goed liet smaken. KORTE PRED1CAT1E RECLASSEERING. %,Ik was in de gevange nis en gij hebt mij niet bezocht". Matth. 23 Jf3. Stanley Jones vertelt in „Tri- umfeerend leven"dat de 'men- schen in Korea pas tot de Kerk worden toegelatenals z\j één ander mensch tot Jezus hébben gebracht. Wat een strenge eisch.' Wat zouden onze Kerkelijke ge meenten een kleiner zielental hebben, wanneer de Kerkera den zich onverbiddelijk aan de zen stelregel hielden. Laat ieder, die dit leest, één oogenblik stil zijn en zich deze vraag stellen: wie bracht ik tot Christus? M'n kindm'n vrien din, m'n partijgenoot, m'n chef, m'n collega Van het antwoord op deze vraag hangt tenslotte af het oordeeldat God eens over ons leven veltDat oordeel hangt niet af van onze woorden of van onze goede voornemens of van onze fraaie beloften, maar van onze daadvan onze naas tenliefde. En de hoogste beloo ning van naastenliefde iemand tot Jezus leiden. Het is vandaag de Nationale Reclasseeringsdag. Reclasseeren wil zeggen: te rugleiden in de maatschappij. Uit de wereld der gevange nen en der uit de gevangenis ontslagenen komt heden tot ons allen de schrijnende kreet: Wij zijn hiermaar gij hebt ons niet bezocht. En in hen, die onze hulp behoeven, kunnen wy Je zus óf versmaden öf dienen. Iemand schreef eens in een blad voor Zuia-Afrikaansche studenten'. Doe iets voor uw volk. Wij moeten al onze krachten samenvatten om ons volksleven voor ondergang te bewaren. Machines heeft men op élk gebied. Mensclien zijn bijna niet meer noodig. Doch xoat het volk het meeste noodig heeftkan de machine niet ge ven: 'het voorbeeld. Het Evangelie stélt den eisch der reclasseering. Laten deze woorden heden tot ons volk doordringen en wéétdat het ontzettend erg is om Jezus iets te weigeren. „Denkt aan de gevangenen, alsof gij met hen gevangen waart''. B. Kapelle RAADSVERGADERING. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Kapelle onder voorzitterschap van wnd. burgemeester Balkenende. Van Ged. Staten wag een machti ging gekomen voor demping van slooten aan den Dijkwel- schenweg. De burgemeester deelde me de dat er geen materiaal te krijgen is om de toegangswe- gen te herstellen, zooals voor den Smokkelhoek en den weg bij Wisse. Omtrent de toren klok van Schore werd medege deeld, dat hiervoor een klokke- stoel is besteld. Het ligt in de bedoeling om deze electrisch te luiden. Van de buurtvereeniging „de Postweg" te Kapelle, was een verzoek gekomen om aanslui ting aan het electrisch licht- net. Door de ongunstige ligging achtte de P.Z.E.M. dit onuit voerbaar, daar er geen materi aal aanwezig is- Van de oudercommissie de-r O. L. school te Schore was een verzoek gekomen tot aanstel ling van een 3e leerkracht. Het aantal leerlingen is gestegen van 42 in 1945 tot 70 in 1946. Wil dit doorgang vinden, dan moet er allereerst een verzoek worden ingediend om het 7e en 8e leerjaar van Hansweert weer naar Schore te laten te rug komen. Daarna kan pas een aanvraag bij den Minister worden ingediend. In de rondvraag kwam wei nig belangrijks naar voren. Het 3Uin op de loslijn van de Ned. Spoorwegen zal worden ge ruimd en de 4 boomen aan den Parallelweg zullen worden ge rooid. De voorzitter sloot de vergadering. Groote verwachtingen voor de toekomst. Nieuw winkelcentrum voor Zeeuwsch Vlaanderen. HOE lief het oude Oostburg zyn bewoners vermoede lijk ook geweest is, om zijn schoonheid zal wel niemand het ooit bezocht hebben, want uit stedebouwkundig oogpunt was het een allegaartje, een rommeltje Het ligt dan ook voor de hand dat zoowel het gemeen tebestuur, als de stedebouw- kundige, die met het ontwer pen van het wederopbouwplan Delast is. ir. F. H Klokke uit Veere, van het feit, dat een groot deel van dit niet ten onrechte het „hart van West- Zeeuwsch-Vlaanderen" ge noemde stadje door het oor logsgeweld verwoest werd. aangegrepen hebben als een ge legenheid om Oostburg een nieuwe gedaante te geven, een gedaante waardig aan een ge meente, die centrum van een uitgestrekt gebied wil zijn- Men zal zich Oostburg herin neren. Als men de plaats na derde uit het Oosten, begon reeds bij den watertoren de lint bebouwing- Door een nauwe straat met een gevaarlijke bocht kwam men dan langs de cafés De Vuyst en Mabesone op de Markt, waar het op marktdagen uiterst levendig was, En deze markt lag, eigenaardig genoeg niet in het midden, maar vrijwel in het Noorden van de stad. Oostburg is namelijk in den loop der eeuwen van plaats veranderd. De oude stad is voor een deel verdwenen, de neiging, die zich in alle plaatsen voordoet om bij uitbreidingen te bouwen naar 't Oosten of 't Zuiden toe- heeft zich hier natuurlijk ook gedemonstreerd en zoo sterk is Oostburg verschoven, dat de markt ten slotte geen centrum der gemeente meer was. 'n An der plein in Oostburg was het Ledelplein, zoo genoemd naar een Nederlandsch officier, die zich in den Franschen tfld zeer moedig tegenover de toenmalige indringer heeft gedragen. Welnu: dit Ledelplein belooft in de toekomst „het" plein van West-Zeeuwsch-Vlaanderen te zullen worden! Vier finke toegangswegen zullen erheen leiden: de Zuid- zandsche straat (waardoorheen geen trambaan meer zal loo- pen), de Nieuwstraat. de Lan- gestraat en de Brouwerijstraat. Het Ledelplein zelf zal in N.- Oostelijke richting worden op geschoven, tot rechts van de tegenwoordige Langestraat en met de cafés De Vuyst en Ma besone en een te stichten Beursgebouw zal hier het hart van Oostburg komen te liggen. Er is echter nog een tweede plein voor Oostburg ontworpen, waarvoor nog geen naam is vastgesteld. Het zal komen te liggen op den hoek van de Zuidzandsche straat en de Nieuwe straat en hier zullen ook het Raadhuis en waar- schijnlijk ook het Postkantoor van Oostburg verrijzen. Beide pleinen worden dan verbonden door een betrekke lijk nauwe straat, die zich juist door deze geringe breedte bizonder leent als winkelstraat- Het hoofdverkeer gaat niet meer door Oostburg zelf, maar via den Rijksweg, die om de stad heen zal buigen. Ook de tram verdwijnt en komt buiten de stad om en dus is hier in derdaad de mogelijkheid ge schapen voor een levendige, ge zellige winkelstraat, een „Kal- verstraat" in het klein. Reeds thans bestaat er bij den mid denstand zeer veel animo voor panden, die aan deze winkel straat gelegen zyn- Men koestert nl. in Oostburg uitstekende verwachtingen voor de toekomst. Het kanton gerecht, de scholen, de belas tingkantoren, de eventueel .p hun lauweren rustende boeren, het zakenleven dat in Oost burg gecentraliseerd is, recht vaardigen deze goede verwach tingen volkomen. Belangwekkend is verder, wat er met de kerken gaat gebeuren. De oude Geref. kerk is gespaard gebleven, maar de andere Geref. kerk, de R. K. kerk en de Ned. Herv. kerk werden verwoest. Van deze drie te herbouwen kerken, behoudt alleen de Ned- Herv. kerk haar oude plaats. De R- K. kerk wordt verschoven In Oostelijke richting, tot aan den rand van het zakencentrum, cn hier komt ook de R.- K. school. Hier ontstaat dus onwillekeurig een Katholiek centrum, waardoor het feit. dat Oostburg een de kenaat is, geaccentueerd wordt. De Geref. kerk verschuift naar het Zuiden en zal ongeveer op de plaats van den molen ko men. Niet onvermeld mag verder blijven, dat er op zoo groot mogelijke schaal woningen ge bouwd zullen worden. Men hoopt, dat er dit jaar 80 gereed zullen komen, maar niet iedere hoop gaat helaas in ver vulling. Van bizondere waarde voor Oostburg is voorts, dat rondom het stadje een zgn. Groene wandeling zal worden aangelegd, een wandeling dicht bij de stad. maar toch volko men tusschen struiken en ge boomte door. Wat de architectuur in de binnenstad aangaat, valt op te merken, dat er naar gestreefd zal worden aan de winkels een behoorlijke etalageruimte te geven en dat de bouwwijze aan gepast zal worden aan de eischen van den modernen tijd. Van dit streven geeft ook blijk het feit, dat er een modern vil lapark ift ontworpen ter hoog te van de Nieuwstraat, waar tevens sportvelden voor de noo- dige openheid zullen zorgen- Uit dit alles blijkt wel cat Oostburg een volkomen nieuwe stad wordt, die nauwelijks her kenbaar zal zijn voor wie de plaats vroeger gekend heeft. Bovendien zal de bouwwijze zoo zijn. dat hier eindelijk kan ontstaan wat West-Zeeuwsch- Vlaanderen steeds gemist heeft: een winkelcentrum, waaraan reeds jaren de be hoefte bestond- Ovezande. BLIKSEMINSLAG. Tijdens het hevige onweer van Dinsdagavond ging tenge volge van blikseminslag in Ovezande de loods met machi nerieën van den beer de J. in vlammen op. Slechts één land bouwwerktuig kon gered wor den- De brandweer komt alle lof toe voor haar krachtig op treden. Heinkenszand BENOEMING. Tot ontvanger der Ned. Herv. gem. te Heinkenszand is benoemd d& heer Math. Rot tier. Hoedekenskerke AUTO-BOTSING. Vrijdagmorgen had te Hoe dekenskerke een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's, een van de Gebr. de Jong uit Goes en een van den Dek kei- uit Hoedekenskerke- De beide auto's werden beschadigd, maar overigens liep het zonder persoonlijke ongelukken af. Wissekerke RAADSCANDEDATEN. Bij de candidaatstelling voor den gemeenteraad te Wisse kerke werden in deze gemeen te de volgende candidaten ge steld: Door de Anti-Rev. partij: J. C. Kramer, M de Nooyer, Joh. Dingemanse, J. M. Filius, J. de Schipper, J. G. Marcus- se, J. de Looff, J. Jille, R. J. Scheele, P. J. Geelhoed, S, Breure, J. Bouterse. Door de Chr. Hist. PartijL. J. Hoveijn, J. v. Halst. C- J- de Smit, J. C Noordhoek. G. P. Leenderte MDzn., A. 3. v. d. Maas, I. Ligthart Schenk, K- C- Versluis, H. A. Luijk, Th. de Ridder, P. A. Meulenberg, C. F. de Ridder, H. J. Kramer. I. C. Flipse, A. B- de Groote. P. G A. de Lange. Door de St- Ger. party: M. J. Bustraan, C. A. Versluijs en J. Kleppe. Door de linksche partijen: J. H. Zuijdweg, M. J- Noordhoek, P. J. v. d. Moere. A A. Hoek van Dijke, C- J. "Schippers, C. Breure en M. G. Hoveijn. Kortgene BAZAR. Dinsdagavond werd in het gymnastieklokaal der o.l. school te Kortgene ten bate van de Padvindstersgroep „Ja- coba van Beieren" een bazar gehouden welke zeer druk be zocht was. Er waren verschil lende voorwerpen te koop, wel ke door de padvindsters zelf vervaardigd waren. Voorts wa ren er nog tal van attracties. KONINGIN WILHELMINA NAAR LONDEN Volgens Press Association te Londen zal H.M. de Konin gin aan het eind van deze maand 'n bezoek brengen aan Londen. Zij zal in het Bucking ham Palace gast zijn van het Engelsche Koningspaar in den avond van 30 Juli en het pa leis den volgenden dag ver laten. Prins Bernhard te Parijs. Z.K.H. Prins Bernhard is Vrijdagmorgen om 11 uur op het vliegveld ,,Le Bourget" ge land De Prins bestuurde zelf het vliegtuig. Hij werd begroet door den heer Jacques Du- maine, chef van het Neder- landsche protocol, en den heer Haersma de With. Z.K.H. begaf zich daarop naar de ambassade waar hy generaal Piollet en kolonel Pierre Michel Levy de versier selen van Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden heeft uitgereikt. Door den Nederlandschen ambassadeur werd een feest maaltijd aangeboden. Nieuwe rantsoenbonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 7 Juli rant soenbonnen cn rantsoenkaar tjes van nieuw model in om loop zullen worden gebracht voor voedings- en genotmid delen. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen en bonnen der toeslagkaartjes blijven geldig t.m. 3 Augustus. De wisselbonnen blijven ook na laatstgenoemden datum gel dig. Eveneens blijven geldig de bonnen „een rantsoen ar tikel A" voor rantsoen huishoudzeep. De bonnen „een rantsoen artikel K" voor een paar schoenen (uitsluitend voor gerepa trieerden uit Ned. Indië), en de bonnen „eeri rantsoen artikel AA" (voor schoenreparatie) Het C.D.K. deelt mede. dat de geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde zuidvruchten aangewezen bon nen 348 en 844 algemeen ia verlengd t.m. 21 Juli a.s. 25 Juli de tweede atoombom op Bikini. De datum, waarop de twee de atoombom bij Bikini zal worden losgelaten, is thans bepaald op 25 Juli. Gelijk reeds bekend werd gemaakt, ligt het in het voornemen deze atoombom onder water te doen explodeeren. Geslaagde reünie, Men zegt wel. dat een mensch naar de plaats van zyn misdaden terugkeert. Maar keert men ook terug tot de plek van zyn weldaad? Woensdag zyn 220 water- staatsmenschen, die samen als .Droogmaking Walcheren" een zeer belangrijk aandeel in de herrijzenis van 't eiland hebben gehad, uit alle deelen van Ne derland te zamen gekomen. Op waterstaatsmanier zyn in hun bussen naar Rammekens gehobbeld, waar de technici onder hen met ken nis van zaken de huidige werk zaamheden aan den dijk in oogenschouw namen. Per sleepboot is vervolgens het geheele gezelschap naar Vlissingen gevaren, waar de Nolle de belangstelling had. Na een lunch op de nieuwe Willem Ruys Bzn-". aangebo den door de directie van „De Schelde" en een bezichtiging- van de werf. werd de tocht voortgezet naar de Westkap- pelsche oude en nieuwe zeedij ken. Met het versierde water staatstreintje tufte het gezel schap vervolgens door de bos- schen naar den Veerschen dijk, waar het werd verwelkomd door het muziekcorps van Oostkapelle en de burgemees ters van Oostkapelle en Vrou wenpolder. In. de uitspanning „Oranje zon" is de dag ten slotte feestelijk besloten. Ter op luistering van het overigens ook zeer geslaagde geheel wa ren hier aanwezig de dans groep Mazure. de reciteerver- eeniging Vrouwenpolder en het Harmoniecoi'ps van Oostkapel le o.l.v- dhr- Laroes, terwijl de heer P- Castenmiller als confe rencier optrad. Twee belangwekkende lezin- Predikbeurten Ned. Herv, kerk: Driewegen 9.30 dhr. Buis; Ovezande: 2 dhr. Buis; Borssele: 9-30 dhr- v- d. Vreede, 2 ds. van Hoog straten (Voorb. H. A.); Waar de: 9.30 ds. A. de Bruin, 2 dhr. L. Overgauw; Rilland: 10 en 2.30 ds. Aalbers; Nieuw- dorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; 's-Heerenhoek: geen dienst. Geref. kerk: Rilland: 10 en 2.30 ds. Kuiper, (10 u. Voorber. H .A.); Borssele: 10 en 2-30 ds, G. van Heiningen. Ver. van Vryz. Godsd." Goes: 10 ds. Brijter. Geref. gem.: Rilland: 10. 2 en 6 leesdienst; Waarde: 9.30, 1-30 en 5-30 leesdienst; Borsse le: 9.30. 2 en 5.30 dhr. Wijtinck Léger des Heils: Yerseke: 10 Heiligingsd., 6 Verloss. samen komst o.l.v. A. Berends. Vrjje Evangelische gem-: Goes: 9.30 en 6 ds. Verhey. gen, resp. van Ir. S. Herweyer over de „Aspecten van Land- bouwherstel" en Jhr- rar. A. F- C. de Casembroot over Westkapelle. maakten mede deel uit van het dag-program ma. TRIBUNAAL GOES Het Tribunaal te Goes be handelde Woensdag de zaak te gen den 36-j. tuinier H. van de Velde te Kloetinge, die lid was geweest van de N.S.B., begun stiger van de Germ. S.S. in Ne derland. hulp heeft verleend aan de Wehrmacht. geld op haalde voor W. H.. solliciteerde naar een functie by dien dienst en in een brief zich over het doodschieten van K. de Graaf zeer ongepast uitliet. Besch. bekende de feiten. De verdediger, mr. Kuipers, zeide, dat v. d. V. nog geen doorgewinterde „verkeerde" is. Hij is sedert zijn 18e jaar lijder aan vallende ziekte en daar door onevenwichtig, terwijl hij uit 'n echt N.S.B.-milieu komt. Spr verzoekt met dit alles re kening te willen houden. ONDERWIJZER STAAT TERECHT. De 51-jarige H- L. v. d. Kaa. onderwyzer aan de DusseldorjT- school te Goes, werkte voor W.H.N. en de N. Arbeidsdienst; wees zijn leerlingen op de Duit- sche soldaten als vooroeeld van discipline en zou den N.S-. B.-burgemeester mededeeling hebben gedaan van de anti-N. S.B. gezindheid van het hoofd der school. Mr. Kuipers wees er op, dat z.i. een oude veete tusschen het hoofd en besch. oorzaak is van het opblazen van deze zaak. Van d- Kaa is voor de Zui veringscommissie geweest en deze heeft hem in Den Haag ontslag gegevexl met vervallen van recht op pensioen. Deze straf achten ook de Zuiverings commissie, het hoofd der school, en de collega's van v- d. K. veel te erg. KLEINE ZAKEN. Vervolgens stond terecht de 20-j. typiste. C. Sinke, uit Goes, die lid is geweest van den Nat Jeugdstorm, colpor teerde met de S-tormmeeuw, collecteerde voor W.H.. en o.a. deelnam aan dè inhuldiging van den N.S.B- burgemees ter. De 60-j. E. J. KoertLinden- berg. uit Wolfaartsdijk, werd reeds in 1935 lid van de N.S.B.. lid ook van de N.S V.O. A van Boven, 33 jaar, land arbeider te 's-Gravenpolder, sloot de rij. Hij was dorpsboe renleider van den landstand, lid van den N-V.D. verstrekte Ausweisen en had leiding by de palenzetter#,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 12