PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Strijd om Triest in remise geëindgd. Vandaag De „Droogmaking" keerde terug. Herbouwingsplan van Oostburg UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Hoofdredacteur G. Baltlntl|n Tmel redactlonecle medewerking van dr. w H. Beekenkamp). Uitgave: Stich- tin'rr P.z C-. Middelburg Druk: firma F™ vandé Velde Ir.. Vlissingen. Commissie vu Bi]sland i JI L «n Leeuwen, Ds. Al L. W- Schoen, lis- singen. Vrijdag 5 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 154 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent AD\ER- TENTIEPRJJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 20, te). 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het Wereldgebeuren De Philippijnen onafhankelijk geworden. Uncle Sam blijft toch voogd. De diplomatieke schaakpar tij tusschen Oost en West om de haven van Triëst is gisteren officieel in remise geëindigd. Waarschijnlijk zullen de minis ters in Parijs een zucht van verlichting geslaakt hebben, want de strijd was langdurig en zwaar. De overeenstemming over Triëst, die tenslotte be reikt.is, is voor een niet gering deel het resultaat van de be middelende rol. die Bidault steeds heeft ges'peeld. Aanvan kelijk leek het alsof Byrnes en Bevin alleen maar accoord konden gaan met Italiaansch, Molotov met S-lavisch beheer. Bidault deed toen het voorstel Triëst noch Italiaansch. noch Joego-Slavisch te maken, maar de haven onder internationale contröle te brengen Dit voor stel werd de basis voor verde re onderhandelingen. De moei lijkheid was hoe deze interna tionale contröle geregeld zou moeten worden. Thans is een accoord bereikt over een Amerikaansch plan voor de in ternationalisatie van Triest en tevens over een plan voor de Italiaansche koloniën. Het bestuursstatuut voor Triëst zal worden opgesteld door de 21 geallieerde naties en aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd. Als algemeen beginsel zal gelden, dat de onafhankelijk heid van bet vrije gebied van Triëst verzekerd zal worden door den Veiligheidsraad, die ook een gouverneur zal benoe men. Voor de slachtoffers van Mei 1940. OPROEP VAN GENERAAL WINKELMAN. Dinsdagavond heeft gene raal Winkelman voor de ra dio namens het hoofdbestuur van het comité „Eereschuld en dankbaarheid" een opwek., king tot het Nederlandsche volk gericht om daadwerkelij ken steun te geven aan de nagelaten betrekkingen van hen, die in de Meidagen van 1940 voor het vaderland hun leven offerden. Spr. wees op het armzalige pensioen voor deze militaire slachtoffers, dat in schrille tegenstelling staat tot de overigens ge lukkig ruime wijze, waarop de Stichting 1940—'45 de slachtoffers van het illegaal verzet en hun betrekkingen kan steunen. Op het Neder landsche volk rust een eere schuld. Daaraan te voldoen, vereischt jaarlijks veel geld. Generaal Winkelman wekte dan ook op tot het zenden van bijdragen op het giro nummer 1940 ten name van het Comité „Eereschuld en dankbaarheid". Om het kampioenschap van Nederland. De uitslagen van de gister avond gehouden wedstrijden om het voetbal-kampioenschap van Nederland luiden: Ajax Limburgia 31; Haarlem N.A.C. 4—1; N.E C.—Heeren veen 63. In Triëst moet het werk hervat worden. Het geallieerde bestuur heeft alle stakers in geheel Julisch Venetië, de provincie, waarin Triëst is gelegen, be volen Vrijdagmorgen het werk te hervatten, omdat de staking niet gebaseerd was op ar- beids- of economische over wegingen. Britsche officieren vrijgelaten. De Joodsche ondergrondsche organisatie in Palestina heeft de 3 Engelsche officieren, wel ke zij gegijzeld had. in vrijheid gesteld, nadat de Britsche Hoofdcommissaris de doodvon nissen van een tweetal Joden had veranderd in levenslange gevangenisstraf. Er is thans weer een geheim wapendepot ontdekt. Ditmaal bij Haïfa. Twee Joden, die dit aan de Britten zouden hebben verra den zijn door de Joodsche on dergrondsche organisatie ont voerd. CENTRAAL EUROPEESCH VLIEGVELD BIJ FRANKFORT- „Het grootste vliegveld van West-Europa, het Rhein-Main- viiegveld bjj Frankfort, zal op instigatie van het Amerikaan. tx 1ïlll^laire bestuur door ïAutsche aannemersfirma's tot een Europeesch centraal vliegveld voor het overzeesche verkeer ingericht worden. Met 4®. UonVAeï^g van dIt project, dat 30 50 millioen mark zal Noch de Joego-Slaven, noch de Italianen zullen daar erg mede ingenomen zijn. maar wat de groote wijzen moeten zij, zoo- al niet prijzen, dan toch aan vaarden, ondanks alle protes ten- Ongetwijfeld beteeken t het uit den weg ruimen van twee kwesties, die tijdens de geheele conferentie de voornaamste struikelblokken zgn geweest, een belangrijke stap voor waarts! Gisteren Is officieel de nieu we onafhankelijke republiek der Philippijnen in het leven geroepen. De datum van 4 Juli 1946 duidt het vrijwillige einde aan van 48 jaren Amerikaansch beheer in de Philippijnen. De Amerikanen plegen, wanneer koloniale verhoudingen ter sprake komen, steeds vol trots te wijzen op hun liberale hou ding ten opzichte van de Phi- lippino's Soekarno heeft dan ook in 'n radio-rede de Philippijnen met hun onafhankelijkheid ge- lukgewenscht. Hij prees daar bij de V. S- voor hun sinds 30 jaren jegens de Philippijnen ge voerde politiek. Men dient echter de vol ledige onafhankelijkheid met een korreltje zout te ne^ men, daar de V. S. op zijn |minst toch een zeker voogdij schap blijven bestendigen. Van zelfsprekend is. dat de mili taire verdediging van deze eilandengroep onder de hoede komt van de Yankees. Nog slechts enkele dagen geleden teekende Truman een wet tot het verleenen van militairen bijstand aan. de nieuwe repu bliek. Totdat de Philippijnen hun eigen diplomatieke vertegen woordigers zullen hebben opge leid, worden de buitenlandsche betrekkingen van de republiek door de Amerikaansche regee ring behartigd. Bovendien blij ven de Philippijnen economisch met handen en voeten aan de V. 9- gebonden. De Philipprjn- sche herstelwet. die eenigen tijd geleden door het Congres werd goedgekeurd, zal een be drag van 625 millioen dollar voor het herstel van oorlogs schade verschaffen. De nieuwe gekozen president Manuel Ro- xas. die zeer Amerikaansch ge oriënteerd is heeft nog om een aanvullende leening van 400 millioen verzocht. De finan ciering van landbouw en in dustrie geschiedt bjjna geheel door de V, S. De Philippijnen hebben zwaar geleden tengevolge van den oorlog, het grondgebied is bezet geweest en veel van den grond is braakgelegd door den Japanschen indringer .Niette min bestaat in de V. S. ver trouwen in het vermogen van de nieuwe republiek om zelf standig een sterken en gezon den staat te stichten. "iimwu iiictxn. «li kosten, is men reeds begonnen in President Truman heeft zijn spijt betuigd over de re cente gebeurtenissen in Pales tina, doch voegde er aan toe, dat deze geen vertraging moeten brengen in de emigra tie van 100.000 Joden uit Europa naar Palestina. opent de Z.LM. haar groote tentoonstelling te Goes. is het 25 jaar gele den dat in Nederland het ambt van kinder rechter werd ingesteld. wordt Minister Drees 60 jaar. is het 325 jaar -gele den dat de Fransche Fa beldichter Jean de La- fontaine te Chateau Thierrij werd geboren. Alle ontvoerden thans vrij. Naar wg van officieele zjjde vernemen., zgn al degenen, die j.l. Donderdag tezamen met Sjahrlr waren ontvoerd, weer vrijgelaten. Verdere bijzonder heden zijn niet bekend. LOMBOK EN BALL Te Ampenan is een B.B.- congres bijeengeroepen van 500 vertegenwoordigers van de be volkingsgroepen van Lombok, waaruit een adviseerend comi té van 38 leden en voorzitter gevormd is. Het comité heeft twee vertegenwoordigers aan gewezen voor de Malinoconfe- rentie (len verstrekte een be perkt mandaat voor Lombok als eenheidsstaat in het gemee- nebest Op 24 Juni is te Denpasar een vergadering van zelfbe- stuurders gehouden, waarop de vertegenwoordigers der be volking besloten hebben, dat Bali een eenheidsstaat binnen het gemeenebest zal worden. Voorts werd aan de afgevaar digden voor de Malinoconfe- rentie blaincomandaat verstrekt inzake een eventueele aanslui ting van Bali bij andere eilan den. Verkeersproblemen tusschen België en Nederland. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwer pen, de heer Osterrieth, heeft een uiteenzetting gegeven over de verkeersproblemen tusschen België en Nederland. Hij legde er den nadruk op, dat men dit probleem van het verkeer te land en te water tusschen Nederland en Bel gië moet bezien vanuit het standpunt der economische realiteit. De verwezenlijking van de tolunie BelgiëNederland Luxemburg is alleen denkbaar in een geest van wederzgdsche verstandhouding en van we- derkeerig toegeven. Het is noolzakelijk, dat noch de eene, noch de andere partij de toekomst van eenzijdig ge zichtspunt uit beschouwt, maar uitsluitend het gezichtspunt vanuit het algemeen belang van het nieuwe complex. De havens van Rotterdam en Antwerpen zullen een rui me basis van onderlinge sa. menwerking moeten weten te bereiken, daar een samen werking tusschen Belgische en Nederlandsche havens slechts voordeelen voor allen kunnen opleveren De Fransche regeering heeft een verhooging van sa larissen met 20 voor de Fransche arbeiders in de laagste loonklassen voorge steld. Volgens betrouwbare schattingen- zullen in Italië 50.000 van de 60.000 voormali ge fascisten als gevolg van de amnestie worden vrijgelaten. Laatste beroep op de E. V. C. N.V.V. WIL DE FUSIE NIL"! LANGER UITSTELLEN. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secre taris van het N.V.V., gister middag de mededeeling dat vandaag van de zijde van het verbond een schrijven is ge richt aan de E.V.C., waarin met Wem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzijds zijn gedaan om de fusie tusschen heide vakorga nisaties mogelijk te maken Mocht de E.V.C. hierop niet ingaan, aldus de heer van de Lende, dan zullen de fusiebe sprekingen als onherroepelijk geëindigd worden beschouwd- FRANSCHE FIETSEN KOMEN. De Ned- regefering heeft 100.000" rijwielen in Frankrijk aangekocht. Reeds vóór den vastgestel- den termijn zond de bekende rijwielfabriek Peugeot in den loop van de vorige week een eerste serie van 250 rijwieien af, welke aan het eind van deze maand door een zending van 2000 stuks zal worden ge volgd. DE K.V.P.-LIJST IN NIJMEGEN. Het A.N.P- verneemt dat de Partij v. d. Vrijheid voornemens is haar 'medewerking te verlee. nen aan maatregelen, waardoor "t mogelijk zou worden dat de K.V.P. te Nijmegen alsnog met 'n eigen candidatenlrjst aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen. r—r- Een opname van de Willem Ruys" tijdens het afloopen op de helling van „De Schelde" te Vlissingen Doodstraf. De 26-j. C. A. Koopmans uit Rotterdam werd door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld wegens het doodschieten van vier evacué's uit Wageningen en Bennekom, die zich begin 1945 naar het ge. evacueerde gebied wilden be geven- Tegen den 24-jarigen textiel- arbeider L. Liebeuit Ensche dé, die ordonnans in specialen, dienst bij Seyss Inquart was geweest, eischte de proc.-fis- caal 12 'jaar gevangenisstraf. MINISTERRAAD. Minister Drees is aangewe zen als waarnemend voorzitter van den ministerraad- Geslaagde reünie. Men zegt wel, dat een mensch naar de plaats van zijn misdaden terugkeert. Maar keert men ook terug tot de plek van zijn weldaad? Woensdag zijn 220 water- staatsmenschen, die samen als „Droogmaking Walcheren" een zeer belangrijk aandeel in de herrijzenis van 't eiland hebben gehad, uit alle deelen van Ne derland te zamen gekomen. Op waterstaatsmanier zijn ze in him bussen naar Rammekens gehobbeld, waar de technici onder hen met ken nis van zaken de huidige werk zaamheden aan den dijk in oogenschouw namen. Per sleepboot is vervolgens het geheele gezelschap naar Vlissingen gevaren, waar de Nolle de belangstelling had. Na een lunch op de nieuwe „Willem Ruys Bzn", aangebo den door de directie van „De Schelde" en een bezichtiging van de werf. werd de tocht voortgezèt naar de Westkap- pelsche oude en nieuwe zeedij ken. Met het versierde water- staatstreintje tufte het gezel schap vervolgens door de bos- schen naar den Veerschen dijk. waar het werd verwelkomd door het muziekcorps van Oostkapelle en de burgemees ters van Oostkapelle en Vrou wenpolder. In de uitspanning „Oranje zon" is de dag ten slotte feestelijk besloten. Ter op luistering van het overigens ook zeer geslaagde geheel wa ren hier aanwezig de dans groep Mazure. de reciteerver- eeniging Vrouwenpolder en het Harmoniecorps van Oostkapel le o.l.v. dhr. Laroes. Terwijl de heer P- Castenmiller als confe rencier optrad. Twee belangwekkende lezin gen. resp. van Ir. S. Herweyer over de „Aspecten van La'nd- bouwherstel" en Jhr- mr. A. F- C. de Casembroot over Westkapelle. maakten mede deel uit van het dag-program ma. D.D.T. contra malaria. De malaria in Am sterdam-Noord, heeft thans weer zulk een omvang aangenomen, dat van een epedemie kan worden gesproken. B. en W. hebben thans aan den raad voorge steld om een proef te nemen met bespuiting van de huizen met het insecten doodende mid del D.D.T. De proef- 'neming zal geschieden in het complex van on geveer 2000 woningen in Tuindorp, Oostzaan en aan den oostzamer- dijk. De bespuiting zal ongeveer 14 dagen du ren en in ,de tweede helft van Juli worden uitgevoerd. Kosten hier„ van zijn 22.000. Groote verwachtingen voor de toekomst. Nieuw winkelcentrum voor Zeeuwsch Vlaanderen. HOE lief het oude Oostburg zijn bewoners vermoede lijk ook geweest is, om zijn schoonheid zal wel niemand het ooit bezocht hebben, want uit stedebouwkundig oogpunt was het een allegaartje, een rommeltje Het ligt dan ook voor de hand, dat zoowel het gemeen tebestuur. als de stedebouw- kundlge, die met het ontwer pen van het wederopbouwplan belast is. ir. F. H, Klokke uit Veere, van het feit, dat een groot deel van dit niet ten onrechte bet „hart van West- Zeeuwsch-Vlaanderen" ge noemde stadje door het oor logsgeweld verwoest werd. aangegrepen hebben als een ge legenheid om Oostburg een nieuwe gedaante te geven, een gedaante waardig aan een ge meente, die centrum van een uitgestrekt gebied wil zijn- Men zal zich Oostburg herin neren. Als men de plaats na derde uit het Oosten, begon reeds bij den watertoren de lint bebouwing- Door een nauwe straat met een gevaarlijke bocht kwam men dan langs de cafés De Vuyst en Mabesone op de Markt, waar het op marktdagen uiterst levendig was. En deze markt lag, eigenaardig genoeg niet in het midden, maar vrijwel in het Noorden van de stad. Oostburg is namelijk in den loop der eeuwen van plaats veranderd. De oude stad is voor een deel verdwenen, de neiging, die zich in alle plaatsen voordoet om bij uitbreidingen te bouwen naar 't Oosten of 't Zuiden toe- heeft zich hier natuurlijk ook gedemonstreerd en zoo sterk is Oostburg verschoven, dat de markt ten slotte geen centrum der gemeente meer was. 'n An der plein in Oostburg was het Ledelplein, zoo genoemd naar een Nederlandsch officier, die zich in den Franschen tijd zeer moedig tegenover de toenmalige indringer heeft gedragen. Welnu: dit Ledelplein belooft in de toekomst „het" plein van West-Zeeuwsch-Vlaanaeren te zullen worden! Vier finke toegangswegen zullen erheen leiden: de Zuid- zandsche straat (waardoorheen geen trambaan meer zal loo- pen), de Nieuwstraat. de Lan- gestraat en de Brouwerijstraat. Het Ledelplein zelf zal in N.- Oostelijke richting worden op geschoven, tot rechts van de tegenwoordige Langestraat en met de cafés De Vuyst en Ma besone en een te stichten Beursgebouw zal hier het hart van Oostburg komen te liggen. Er is echter nog een tweede plein voor Oostburg ontworpen, waarvoor nog geen naam is vastgesteld. Het zal komen te liggen op den hoek van de Zuidzandsche straat en de Nieuwe straat en hier zullen ook het Raadhuis en waar schijnlijk ook het Postkantoor van Oostburg verrijzen. Beide pleinen worden dan verbonden door een betrekke- Ujk nauwe straat, die zich juist door deze geringe breedte bizonder leent als winkelstraat- Het hoofdverkeer gaat niet meer door Oostburg zelf. maar via den Rijksweg, die om de stad heen "zal buigen. Ook de tram verdwijnt en komt buiten de stad om en dus is hier in derdaad de mogelijkheid ge schapen voor een levendige, ge zellige winkelstraat, een „Kal- verstraat" in het klein. Reeds thans bestaat er bij den mid denstand zeer veel animo voor panden, die aan deze winkel straat gelegen zijn- Men koestert nl. in Oostburg uitstekende verwachtingen voor de toekomst. Het kanton gerecht, de scholen, de belas tingkantoren, de eventueel -.p hun lauweren rustende boeren, het zakenleven, dat in Oost burg gecentraliseerd is, recht vaardigen deze goede verwach tingen volkomen. Belangwekkend is verder, wat er met de kerken gaat gebeuren. De oude Geref. kerk is gespaard gebleven, maar de andere Geref. kerk. de R. K. kerk en de Ned. Herv. kerk werden verwoest. Van deze drie te herbouwen kerken, behoudt alleen de Ned- Herv. kerk haar oude plaats. De R- K. kerk wordt verschoven in Oostelijke richting, tot aan den rand van het zakencentrum, en hier komt ook de R. K. school. Hier ontstaat dus onwillekeurig een Katholiek centrum, waardoor het feit. dat Oostb'urg een de kenaat is, geaccentueerd wordt. De Geref. kerk verschuift naar het Zuiden en zal ongeveer op de plaats van den molen ko men. Niet onvermeld mag verder blijven, dat er op zoo groot mogelijke schaal woningen ge bouwd zullen worden. Men hoopt, dat er dit jaar 80 gereed zullen komen, maar niet iedere hoop gaat helaas in ver vulling. Van bizondere waarde voor Oostburg is voorts, dat er rondom het stadje een zgn. Groene wandeling zal worden aangelegd, een wandeling dicht bij de stad. maar toch volko men tusschen struiken en ge boomte door. Wat de architectuur in de binnenstad aangaat, valt op te merken, dat er naar gestreefd zal worden aan de winkels een behoorlijke etalageruimte te geven en dat de bouwwijze aan gepast zal worden aan de eischen van den modernen tijd. Van dit streven geeft ook blijk het feit, dat er een modern vil lapark is ontworpen ter hoog te van de Nieuwstraat, waar tevens sportvelden voor de noo- dige openheid zullen zorgen- Uit dit alles blijkt wel dat Oostburg een volkomen nieuwe stad wordt, die nauwelijks her kenbaar zal zijn voor wie de plaats vroeger gekend heeft. Bovendien zal de bouwwijze zoo zijn. dat hier eindelijk kan ontstaan wat West-Zeeuwsch- Vlaanderen steeds gemist heeft: een winkelcentrum, waaraan reeds jaren de be- Ir. P. Ph. Jansen vertrokken. Hoofdingenieur P. Ph. Jan sen, die officieel per 1 Juli j.l. den dienst „Droogmaking Wal cheren" heeft verlaten, is Don derdag, na in intiemen kring afscheid te hebben genomen, uit Middelburg vertrokken. In Nov. 1944 werd ir. Jan sen, die destijds voor den Rijks waterstaat in Breda werkzaam was. door den toentertijd eeni gen hoofdingenieur-directeur in bevrijd Nederlandsch gebied, ir. C- J- Witteveen, belast met het herstel van de dijken van Walcheren. Ir Jansen heeft tezamen met zijn staf zijn taak tot een goed einde gebracht. Dat bewijzen de groenende velden van Walcheren. Ir. Jansen is thans benoemd tot hoogleeraar in de Weg en Waterbouwkunde te Delft, als opvolger van prof. v. Mourik—Broekman. Begin September zal hij zijn inau guratie houden RIJKSWATERSTAAT NAAR VLISSINGEN. De „Dienst Droogmaking" zelf zal langzamerhand in andere diensten overgaan en voor het grootste gedeelte overgebracht worden naar het nieuwe arrondissement Vlis singen van den Rijkswater staat. In verband hiermee zal hoofd-ing. A. Wiebes, die ir. Jansen in zijn functie op volgt, per 1 Aug. naar Vlis singen vertrekken. Een nieuwe toekomst voor de Vlissingsche haven. In onze vorige editie berich ten wij reeds, dat Dinsdag avond voor het eerst na de be vrijding weer een passagiers schip de haven van Vlissingen aandeed. Voor Vlissingen was dit een gebeurtenis van groo te beteekenis. Reeds meerma len is er door deskundigen op gewezen, welk een groot be lang Vlissingen heeft als ha ven voor passagiers- en snel- vervoer- De heeren Mieras. directeur van de Oester- en Cultuur-Mij. te Yerselce en H. P. Siegers te Vlissingen. "van de fa. John. P. Best Co., hebben zich ingespannen om te berei ken dat de Bergenske Damp- skibsselskab te Bergen (Noor wegen) haar m.s. ,.Nova" de Vlissingsche haven 'zou laten binnenloopen/ Deze heeren hebben zelfs het geheele risico op zich ge nomen en het was voor hen dan ook een groote voldoening, dat de „Nova" Dinsdagavond laat veilig de haven binnen kwam- 's Nachts om drie uur- werd de reis reeds weer voort gezet, zoodat Antwerpen zon der vertraging kon worden bereikt, 's Nachts wordt op de Schelde immers toch niet ge varen. Wanneer dit voorbeeld na volging vindt het is niet uitgesloten, dat deze Bergen- sche reederij voorloopig één maal in de 14 dagen een barer schepen Vlissingen laat aan doen zal er een begin kun nen zijn gemaakt met een nieuwe bloeiperiode voor de Vlissing-sche haven. waarbij het vervoer van personen en het snelvervoer o.m. van be derfelijke waren, een voorna me plaats dient in te nemen. Mosselen voor België. De verzending van mosselen van Yerseke naar België zal deze week aen aanvang nemen. Voorloopig kan reeds 200-000 ton geleverd worden. De kwali teit der mosselen is goed, en ook de groei valt mee. De uit zaai van mosselzaad is inmid dels stopgezet. Er is ruim 200.000 ton van verschillende grootte gehaald, zoodat ver wacht mag worden dat de mos selcultuur tegen het a.s. seizoen weer op volle capaciteit zal werken. Patrijzen en hazen worden in Zeeland gespaard. De minister van landbouw, visscherrj en voedselvoorzie ning heeft bepaald, dat de jacht op patrijzen niet wordt geopend op het eiland Walche ren. Verder, dat de jacht op ha zen niet wordt geopend op Walcheren en in de gemeenten Wemeldinge, Kruïnimgen en Yerseke (beoosten het Kanaal door Zuid Beveland) en in de femeenten van het eiland chouwen en Duiveland met uitzondering van de gemeenten Burgh Renesse. Haamstede, Noordwelle, Eikerzee, Elle- meet en in den Wieringermeer- polder. DE THOLENSCHE BRUG. Nog steeds is geen beslis sing gevallen omtrent de vraag, of de gemeente Tho- len al dan niet bevoegd is tot het heffen van bruggeld over de Tholensche brug. De Ged Staten stellen voor om vooralsnog deze heffing voor één jaar toe te staan, zoolang de onderhandelingen nog -gaande zgn. VERZOHK VAN VARKENSHANDELAAR S HAD SUCCES! De heer H. J. Colsen, voor zitter van den Bond van Var kenshandelaren maakte in een op Dinsdag gehouden ver gadering in Goes bekend, dat het verzoek door hem en nog acht commissieleden tot den minister van landbouw ge richt goede resultaten heeft opgeleverd In het vervolg zullen ook personen, wier werkkring zich niet uitstrekt tot het terrein van den land bouw, doch die kunnen aan- toonen, dat zij de beschikking hebben over voldoende ruw voeder en afval, ook voor het houden van een huisslachtings- varken in aanmerking komen. De lijsten' van desbetreffen de personen die door de be sturen van plaatselijke var- kensvereenigingen moeten worden opgemaakt, dienen uiterlijk op 15 Juli a.s. toe gezonden te worden aan den secretaris van den Ned. Bond van Varkenshandelaren, den heer N. de Kunder te Axel, die deze lijsten aan den Provin cialen Voedselcommissaris moet doorgeven. EXAMENS, Voor het eindexamen van de Handelsdagschool zijn de vol gende leerlingen geslaagd: J. Goedbloed, L. M. J. Lau- ret, B. Leynse, P. A de Leeuw A. G. Mes, C. J. B.' Pril A- j! Tazelaar en J. A. Verhage uit Middelburg, J. L. Schipper uit Wemeldinge en J- A. J. Ver boom uit Wolfaartsdijk. Afge wezen werden drie leerlingen. Breskens STUDENTENHULP. Maandagavond arriveerde het eerste contigent studenten, die in Juli en Augustus in den wederopbouw tewerkgesteld zullen worden. In het rijks kamp voor den wederopbouw werden zij toegesproken door den burgemeester van Bres- kens, den heer J. A. Eekhout, die hen in eenlge korte woor den welkom heette en de hoop uitsprak, dat tusschen studen ten en bevolking een prettige verstandhouding zal heerschen. BENOEMING. De onderwijzer J. F. de Pauw van de o.i. school'I te Breskens is met ingang van 1 September a.s. benoemd aan de u-l.o.-school te Tubbergen. COLLECTE. De collecte voor het Prins Bernhardfonds bracht in Bres kens ruim 144 op. Sluis LEESGEZELSCHAP. De Ver. „Vooruit" te Sluis heeft besloten het leesgezel schap weer op te richten. TENTOONSTELLING. De konijnenfokkersbond „Ons Belang" te Sluis heeft op een bijeenkomst besloten om zoo mogelijk dezen winter een ten toonstelling te organiseeren. "Setranchement ONDERWIJS HERVAT. Op 8 Juli zal te Retranche- ment het onderwijs, dat op de Openbare Lagere school, wegens mazelen op 24 Juni was stop gezet. weer hervat worden. De hoogste klassen zijn reeds op 1 Juli weer naar school ge gaan. BENOEMING. Benoemd tot tijdelijk hulp commies met standplaats Re- tranchement de heeren J. Vrij en J. Fryman. NED. HERV. KERK. Tot notabelen der Ned Herv. gemeente te Retranchement zijn gekozen de heeren J. A. Masclefe en J, J. de Lijser iri de plaats van de heeren A. A. Masclee en A A. de Meij die zich niet meer herkiesbaar ge steld hadden. Axel POLDERVERGADERING Te Axel vergaderden de stembevoegde ingelanden van den Polder Oud-Eglantier. De rekening over 1945 1946 werd goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van 880,28 en aan uitgaven van 69é,08. alzoo met een goed slot van 184,20. De begrooting voor 19461947 werd goedgekeurd met- een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 805,37, met 'n post voor onvoorziene uitga ven van 31,71. GOED AFGELOOPEN In de Oranjestraat te Axel kantelde een zware vracht wagen met vlas, even voordat daar een tram passeerde. De tramlijn werd hierdoor ver sperd en het duurde geruimen tiid voordat de lijn vrij was en het vlas was overgeladen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. GESLAAGD Voor het accountants-exa men „Inrichtingsleer" (Ned. Inst van Accountants) slaag de heer J. Wjase te Zaamslag. vroeger te AM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5