PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het eeuwfeest van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij Strijd om Triest in remise geëindigd. Laatste nieuws Vandaag UIT DE PROVINCIE. Minister Mansholt over de moeilijkheden voor landbouw en overheid. Hoofdredacteur G. Ballintljn '(met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z C-, Middelburg Druk: iirroa F. van de Velde Ir., Vllssingen. Commissie van Bijstand J. L van Leeuwen, Ds. M L. W. Schoch, .Vlls singen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 5 Juli 1946 189e Jaargang Nummer 154 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3-20 per kwartaal, franco per post. 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 1 Z— Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 5R-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 21, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg üratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z^^MIddelburg. Het Wereldgebeuren De Philippijnen onafhankelijk geworden. Uncle Sam blijft toch voogd. De diplomatieke schaakpar tij tusschen Oost en West om de haven van Triest is gisteren officieel in remise geëindigd. Waarschijnlijk zullen de minis ters in Parijs een zucht van verlichting geslaakt hebben, want de strijd was langdurig en zwaar. De overeenstemming over Triest, die tenslotte be reikt is, is voor een niet gering deel het resultaat van de be middelende rol. die Bidault steeds heeft gespeeld. Aanvan kelijk leek het alsof Byrnes en Bevin alleen maar accoord konden gaan met Italiaansch, Molotov met Slavisch beheer. Bidault deed toen het voorstel Triest noch Italiaansch. noch Joego-Slavisch te maken maar de haven onder internationale controle te brengen. Dit voor stel werd de basis voor verde re onderhandelingen. De moei lijkheid was hoe deze interna tionale controle geregeld zou moeten worden. Thans is een accoord bereikt over een Amerikaansch plan voor de in. ternationalisatie van Triest en tevens over een plan voor de Italiaansche koloniën. Het bestuursstatuut voor Triest zal worden opgesteld door de 21 geallieerde naties en aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd. Als algemeen beginsel zal gelden, dat de onafhankelijk' heid van het vrije gebied van Triest verzekerd zal worden door den Veiligheidsraad, die ook een gouverneur zal benoe men. - Noch de Joego-Slaven, noch de Italianen zullen daar erg mede ingenomen zyn, maar wat de grooten wijzen moeten zij, zoo- al niet prijzen, dan toch aan vaarden, ondanks alle protes ten- Ongetwijfeld beteeken t het uit den weg ruimen van twee kwesties, die tijdens de geheele conferentie de voornaamste struikelblokken zyn geweest, een belangrijke stap voor waarts! Gisteren is officieel de nieu we onafhankelijke republiek der Philippijnen in het leven geroepen. De datum van 4 Juli 1946 duidt het vrijwillige einde aan van 48 laren Amerikaansch beheer in de Philippijnen. De Amerikanen plegen, wanneer koloniale verhoudingen ter sprake komen, steeds vol trots te wijzen op hun liberale hou- ding ten opzichte van de Phi- lippino's. Soekarno heeft dan ook in 'n radio-rede de Philip pijnen met hun onafhankelijk heid gelukgewenscht. Hij prees daarbij de V.S voor hun sinds 30 jaren jegens de Philippijnen gevoerde politiek. Men dient echter de vol ledige onafhankelijkheid met een korreltje zout te ne men, daar de V. S. op znn minst toch een zeker voogdij schap blyven bestendigen. Van zelfsprekend is. dat de mili taire verdediging van deze eilandengroep onder de hoede komt van de Yankees. Nog slechts enkele dagen geleden teekende Truman een wet tot het verleenen van militairen bijstand aan de nieuwe repu bliek. Totdat de Philippijnen hun eigen diplomatieke vertegen woordigers zullen hebben opge leid, worden de buitenlandsche betrekkingen van de republiek door de Amerikaansche regee ring behartigd. Bovendien blij ven de Philippijnen economisch met handen en voeten aan de V. S- gebonden. De Philippijn- sche herstelwet. die eenigen tijd geleden door het Congres werd goedgekeurd, zal een be drag van 625 millioen dollar voor het herstel van oorlogs schade verschaffen. De nieuwe gekozen president Manuel Ro- xas. die zeer Amerikaansch ge oriënteerd is heeft.nog om een, aanvullende leening van 400 millioen verzocht. De finan ciering van landbouw en in dustrie geschiedt bijna geheel door de V. S. De Philippijnen hebben zwaar geleden tengevolge van den oorlog, het grondgebied is bezet geweest en veel van den grond is braakgelegd door den Japansehen indringer .Niette min bestaat in de V. S. ver trouwen in het vermogen van de nieuwe republiek om zelf standig een sterken en gezon den staat te stichten. Vredesconferentie begint op 29 Juli. De ministers van buiten landsche zaken van de groo- te vier hebben den datum van de vredesconferentie vastgesteld op 29 Juli a.s. In totaal zullen 21 landen aan deze conferentie deelnemen, Het plan van Byrnes, In zake de Italiaansche herstel betalingen aan Rusland is het aanbrengen van eenlge wijzigingen van ondergeschikt belang, aangenomen Wetsontwerp over de spelling ingediend. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer der Staten Generaal een wetsont werp ingediend met betrekking tot de schrijfwijze van de Ne- derlandsche taal. In de toelichting hierop wordt gezegd dat dit ontwerp vooreerst bedoelt een einde te maken aan den door ieder ver oordeelden misstand, dat over heid en onderwijs niet dezeJfde spelling der Nederlandsche taal volgen. Hierdoor wordt gestreefd naar een regeling die voor Ne derland en het Nederlandsch sprekend deel van België de zelfde is. Prins Bernhard bezoekt Duitschland. Prins Bernhard heeft gisteren een ééndaagsch be. e?» ei,6u E1"' aan marshall bir Sholto Douglas, den com mander m chief van de En- gelsche contróle commissie in Duitschland, en opvolger van veldmaarschalk Montgomery, Ophet hoofdkwartier van Sir Sholto in Westfalen heeft de Prins zakelijke besprekin gen gevoerd. opent de Z.L.M. haar groote tentoonstelling te Goes. is het 25 jaar gele den dat in Nederland het ambt van kinder rechter werd ingesteld. wordt Minister Drees 60 jaar. is het 325 jaar gele den dat de Fransche Fa beldichter Jean de La- fontaine te Chateau Thierry werd geboren. Alle ontvoerden thans vrij. Naar wy van officieele zyde vernemen, zyn al degenen, die 1.1, Donderdag tezamen met ij'ahrir waren ontvoerd, weer vrijgelaten. Verdere bijzonder heden zijn niet bekend. LOMBOK EN BALI. Te Amp en an is een B.B.- congres bijeengeroepen van 500 vertegenwoordigers van de be volkingsgroepen van Lombok, waaruit een adviseerend comi té van 38 leden en voorzitter gevormd is. Het comité heeft twee vertegenwoordigers aan gewezen voor de Malinoconfe- rentie en verstrekte een be perkt mandaat voor Lombok als eenheidsstaat in het gemee- nebest Op 24 Juni is te Denpasar een vergadering van zelfbe- stuurders gehouden, waarop de vertegenwoordigers der be volking besloten hebben, dat Bali een eenheidsstaat binnen het gemeenebest zal worden. Voorts werd aan de afgevaar digden voor de Malinoconfe- rentie blamcomandaat verstrekt inzake een eventueele aanslui ting van Eali by andere eilan den. Laatste beroep op de E. V. C. N.V.V. WIL DE FUSIE NIL"! LANGER UITSTELLEN. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secre taris van het N.V.V.gister middag de mededeeling dat thams van de zijde van het verbond een schryven is ge richt aan de E.V.C., waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzyds zijn gedaan om de fusie tusschen beide vakorga nisaties mogeiyic te maken Mocht de E.V.C. hierop niet ingaan, aldus de heer van de Lende, dan zullen de fusiebe sprekingen als onherroepeiyk geëindigd worden beschouwd- Verkeersproblemen tusschen België en Nederland. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwer pen, de heer Osterrieth, heeft een uiteenzetting gegeven over de verkeersproblemen tusschen België en Nederland. De verwezenlijking van de tolunie BelgiëNederland- Luxemburg is alleen denkbaar in een geest van wederzydsche verstandhouding en van we- derkeerig toegeven. Het is noolzakelijk, dat noch de eene, noch de andere partij de toekomst van eenzy'dig ge zichtspunt uit beschouwt, maar uitsluitend het gezichtspunt vanuit het algemeen belang van het nieuwe complex. De havens van Rotterdam en Antwerpen zullen een rui me basis van onderlinge sa menwerking moeten weten te bereiken. Ir. P. Ph. Jansen vertrokken. Hoofdingenieur P. Ph. Jan sen, die officieel per 1 Juli j.l. den dienst „Droogmaking Wal cheren" heeft verlaten, is Don derdag, na in intiemen kring afscheid te hebben genomen, uit Middelburg vertrokken. In Nov. 1944 werd ir. Jan sen, die destyds voor den Ryks- waterstaat in Breda werkzaam was, door den toentertyd eeni gen hoofdingenieur-directeur in bevryd Nederlandsch gebied ir. C. J- Witteveen, belast met het herstel van de dijken van Walcheren. Ir Jansen heeft tezamen met zgn staf zyn taak tot een goed einde gebracht. Dat bewyzen de groenende velden van Walcheren. Ir. Jansen is thans benoemd tot hoogleeraar in de tot hoogleeraar in de Weg- Een ojpname van de „Willem jen Waterbouwkunde te Delft, als opvol eer van prof. v. MourikBroekman. Begin Ruys" tijdens het afloopen op de hélling van „De *- Vlissingenm Doodstraf. De 26-j. C. A. Koopmans uit Rotterdam werd door het Byz. Gerechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld wegens het doodschieten van vier evacué',1 uit Wageningen en Bennekom, die zich begin 1945 naar het ge. evacueerde gebied wilden be geven- Tegen den 24-jarigen textiel arbeider L. Liebe uit Ensche dé. die ordonnans in specialen dienst by Seyss Inquart was geweest eischte de proc.-fis- caal 12 'jaar gevangenisstraf. MINISTERRAAD. Minister Drees is aangewe zen als waarnemend voorzitter 'van den ministerraad- Voorzitter M. A. Geuze over verleden, heden en toekomst. De viering van het 100-jarig bestaan der Z.L.M. werd Don derdagmiddag ingezet met een buitengewone alg. vergadering in grooten stijl in de ruime zaal van den heer Krijger (Beesten markt) te Goes. Door de be- vlagde straten spoedden vele bezoekers zich naar de vergaderzaal, waar tegen half drie verscheidene honderden Z.L.M.-ers uit alle deelen van de provincie aanwezig waren, aie de zaal geheel vulden t>p het podium, waarop 'vele bloemstukken prijkten, had het bestuur met de autoriteiten (o.a. de Minister van Land bouw, enz., de Commissaris der Koningin, enkele Kamerleden en leden van Ged. Staten) e\ vele genoodigden, alsmede ver tegenwoordigers van diverse organisaties, plaats genomen. De mededeeling van den voorzitter, dat H.M. de Konin- ging Vrijdag de tentoonstelling hoopte te bezoeken (HM. was voornemens te half tien op het terrein aan te komen en daar tot 11.15 te blHven) ontlokte aan de vergadering een krach tig applaus. Tot eerelid der Z.L.M. werd benoemd de heer J. L. Groene- wegen te Maartensdyk, die voor deze eervolle onderschei ding dankte. Herdenkingsrede van den voorzitter. Nadat een aantal personen waren benoemd tot lid van ver dienste, volgde de herdenkings rede van den voorz., den heer M, A, Geuze, die aan het werk van Prof. dra Bouwman „Ge schiedenis van den Zeeuwschen Landbouw en de Z.L.M, gedu rende de laatste 100 jaar", ver schillende byzonderheden over het verleende ontleende. Honderd jaar geleden kende de landbouw in Zeeland nog de braak, verbouwde men mee krap als een der hoofdgewas- sen, de gerst was wintergerst, het vlas blauwbloei, de aard appels brachten 6076 mud per gemet op, het vee was bont met veel valen en witrikken, terwijl het oude Zeeuwsche paar er slecht voorstond. De daken der schuren waren allen van riet, een landarbeider ver diende niet veel meer dan 1 per dag. Men kende geen kunst mest, nauweiykg suikerbleten, geen stamboeken, geen rijen- zaai, geen drainage, geen dorschmachines en geen coöpe_ Het vraagstuk van vryhan- del of protectie kennen we ook nu als vryheid of gebonden heid. In 1855 moest ae voorzit ter der Z.L.M. klagen over ge ringe belangstelling der leden. Ook nu moeten we de massa der onverschilligen en der kleine boeren zien te bereiken Vervolgens schtste spr. dé oprichting der Z.L.M. in 1843. De griffier der Staten, de heer C. Vis, die op zyn landgoed Molembaix te Grypskerke, vele proefnemingen deed, gaf den stoot tot de totstandkoming van 'n vrije boerenorganisatie. Een van de eerste daden der Z.L.M. was het instellen van een onderzoek naar de midde len tot verbetering van den zedelijken en materleelen toe stand van de arbeidende klas se in de landbouwende ge meenten. Tal van onderwerpen nam de Z.L.M. in den loop der jaren in studie. Dank zij de Z.L.M. nam de landbouw in Zeeland een voor aanstaande positie in in verge lijking met andere provincies, al kon helaas de Z.L.M de klei ne conservatieve boeren te wei. nig bereiken. Vervolgens schonk spr aan dacht aan het landbouw-ónder_ wys, waaraan de Z.L.M, ook veel deed, aan de dorps, of landbouwvoreenigingen, aan opgerichte cursussen, aan ver zekeringen, aan de coöp aan- koopverecnigingen, aan de ver betering van veeteelt en zuivel, bereiding, aan de uienteelt, aan lezingen en cursussen, aan de opgerichte coöperaties, aan den inkoop van kunstmest, aan de oprichting van coöp. zuivel fabrieken, aaft de paardenfok kerij, aan de crisis in de negen tiger jaren, aan de jaren van voorspoed, dio daarna volgden, aan het verkeerswezen, dat steeds meer studie eischte, aan de werktuigententoonstellin gen, aan de ingevoerde gewas- senkeurlng, aan den oorlogs toestand van 1914—'18, met al de moeilijkheden daaruit ont staan, aan de feestelyke ope ning van het Landbouwhuis te Goes in 1917, aan de mislukte pogingen tot fusie met de con fessioneels organisaties, aan de stichting van het Pachtbureau in 1922, van het boekhoudbu- reau in 1923 en van het vee voederbureau in 1928 aan de ontwikkelingsdagen, 'aan de crisis van 1930—1940 en de vele behandelde crisis-onder werpen, en aan de instelling van een jeugdorganisatie in 1939. Daarna ging spr. in op de E" ïurtenissen in de oorlogs- n, op de oprichting van den dstand en op de rol die de toenmalige voorzitter daarby heeft gespeeld. De meerder heid van het Hoofdbestuur en het personeel toonden meer doorzicht eft karakter. Op 18 Febr. '42 werd het kantoor door den Landstand bezet en op 29 Oct. '44 kon de Z.L.M. weer, zH het berooid en beroofd, ademhalen. Op 27 Aug '45 be sloot het H. B. tot wederop richting der Z.L.M. in haar vollen omvang, HET HEDEN. Hoe is nu het heden in Zee land? Onze provincie is bijna v-oor een derde geïnundeerd geweest met zout water; daar naast nog een deel met zoet water, terwyi voor andere doel einden nog 4200 H.A. onklaar werd gemaakt. Geworsteld wordt met een groot tekort aan arbeidskrachten De land bouw heeft aan alles tekort De hoer heeft dan ook weinig ooren voor de officieele opwek kingen tot rationalisatie en aanpassing van zijn bedrijf, ge zien het dringend gebrek aan eerste bedryf sbenoodigdheden. De helft van de agrarische bevolking van Zeeland wacht nog steeds op het antwoord op de vraag, waarom de oorlogs schade, indien ze zóó groot is, dat ze niet gedragen kan wor den door de geheele bevolking, wel gedragen kan worden door 8 a 10 oorlogsgetroffenen. Met blijdschap kan gen V.ld worden, dat Tholen en Schou wen het bouwland weer in cul tuur hebben genomen en dqt niet zonder succes, dat Wal cheren zUn veestapel t.b.c.-vry wil opbouwen en hard, zeer hard werkt om weer een vol* waardig productiegebied te worden. Spr wyst dan ook vol komen de bewering van de schrijvers van de brochure „Er op of er onder" van de hand, als zou de Zeeuwsche land bouw achteriyk zyn. Zeeland kan voor verscheidene produc ten de hoogste opbrengst in Nederland opclschen. Het heden toont ons een Z. L.M. met meer leden dan vóór den oorlog, met landbouwhuis- houdscholen te Zierikzee, Tho len, Kortgene, Terneuzen en Schoondijke, met lagere land bouwscholen te Scherpenisse, Nieuwer kerk en Middelburg, met een boekhoudbureau met door de 1400 deelnemers, met een eigen landbouwblad. DE TOEKOMST. En nu de toekomst. We gaan weer een tyd van overproduc tie op verschillende gebl iden in. Oplossing van dit verschijn sel is alleen internationaal mo gelijk. Groote beteekenis kan ver- krygen de tol-, straks wellicht de economische tmle met Bel gië en Luxemburg. Behalve het ambtelijke internationale con tact ls er samenwerking tot stand gekomen tusschen de vrye landbouworganisaties over de geheele wereld. Verheugend is ook de totstandkoming van de Stichting voor den Land bouw, die een belangrijke taak heeft. Spr uitte daarna eenige cri- tiek o'p beslissingen van auto riteiten op het gebied der paardenfokkery Vervolgens pleitte spr. een zoo spoedig mogelyke veria- ging van den suikeraccyns en noemde enkele technische vragen, die bestudeerd dienen te worden. De landbouw vraagt om meer onderwys en voorlichting. Hierop mar slechts in uiterste noodzaal. bezuinigd worden. Met de bes- te wenschen voor het welsla gen van de tentoonstelling be sloot spr. zijn met groote aan dacht gevolgde en meermalen door applaus onderbroken rede. De Minister spreekt. Hierna voerde de Minister van Landbouw," Visschery en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, het woord. Deze wees er op, dat van 18401850 tal van landbouworganisaties in verschillende provincies zyn opgericht. De Z.L.M. kan met trots te rugzien op haar prestaties in de afgeloopen 100 jaar. Ze heeft leiding gegeven naar binnen en is de spreekbuis ge weest naar buiten. Ook in de toekomst zal zy alle construe, tieve krachten heben te bun delen en naar buiten hebben op te treden. DE TAAK VAN DE OVERHEID. Er is geen land in West- Europa, dat zóó berooid en be_ rcofd uit den oorlog is geko men als Nederland. De over heid wil graag haar uiterste best doen om aan den nood tegemoet te komen, maar zy moet rekening houden met den toestand na den oorlog en met den staat, waarin we nu leven. Ook bedenke men, dat zij goede en minder goede ambtenaren heeft. Ook het probleem der oor logsschade is niet zoo eenvou dig. Onderzocht moet worden of het mogeiyk is deze schade door het geheele volk te doen dragen. In België betreurt men de gevolgde methode, omdat deze tot inflatie leidt. We zul len trachten wegen te vinden, waardoor het mogelyk wordt een deel der oorlogsschade, indien het kan, door het be dryf en het andere deel door de gemeenschap te doen dra gen. Maar alles kan op dit moment niet als schuld op het Nederlandsche volk gelegd wonden. Over de aflossing zal nader moeten worden beslist. De Nederlandsche landbouw is internationaal gericht. We moeten daarom regelend op treden in internationaal ver band. We zullen rekening moe ten houden met de toegeno men graan_ en vleeschproduc- tie in Amerika en Canada. Het is de vraag, waar het even wicht tusschen de graan- vleeschpryzen zal liggen. Het zal er in ieder geval op aan komen de arbeidsproductiviteit in den landbouw tot het hoog ste op te voeren. De problemen, waarvoor wij op de internationale markt staan, zyn moeilyk. De situatie is bepaald gevaarlyk, wat spr. met voorbeelden illustreert. Voor 1947 Ls er een ernstig tekort aan graan voor veevoe-' der. Daarom kunnen maatre- regelen niet uitbiyven. Ten slotte doet spr. een be roep op de Z.L.M. om met overheid samen, te werken. September zal hy zyn inau guratie houden RIJKSWATERSTAAT NAAR VLISSINGEN. De ..Dienst Droogmaking" zelf zal langzamerhand in andere diensten overgaan en voor het grootste gedeelte overgebracht worden naar het nieuwe arrondissement Vlis- singen van den Rykswater. staat. In verband hiermee zal hoofd-ing. A. Wiebes, die ir. Jansen in zijn functie op volgt, per 1 Aug. naar Vlis- singen vertrekken. VERZOBK VAN VARKENSHANDELAARS HAD SUCCES! De heer H. J. Colsen, voor. zitter van den Bond van Var- kenshandelaren maakte een op Dinsdag gehouden ver gadering in Goes bekend, dat iet verzoek door hem en nog acht commissieleden tot den minister van landbouw ge richt, goede resultaten heeft opgeleverd In het vervolg zullen ook personen, wier werkkring zich niet uitstrekt tot het terrein van den land bouw, doch die kunnen aan- toonen, dat sïy de beschikking hebben over voldoende ruw voeder en afval, ook voor het houden van een huisslachtings- varken in aanmerking komen. De lijsten van desbetreffen de personen die door de be sturen van plaatselijke var- kensvereenigingen moeten worden opgemaakt, dienen uiterlyk op 15 Juli a.s. toe gezonden te worden aan den secretaris van den Ned. Bond van Varkenshandelaren, den heer N. de Kunder te Axel, die deze lijsten aan den Provin cialen Voedselcommissans moet doorgeven. Mosselen voor België. De verzending van mosselen van Yerseke naar België zal deze week aen aanvang nemen. Voorloopig kan reeds 200-000 ton geleverd worden. De kwali teit der mosselen is goed, en ook de groei valt mee. De uit zaai van mosselzaad is inmid dels stopgezet. Er is ruim 200.000 ton van verschillende grootte gehaald, zoodat ver wacht mag worden dat de mos selcultuur tegen het a.s. seizoen weer op volle capaciteit zal werken. Patrijzen en hazen worden in Zeeland gespaard. De minister van landbouw, visschery en voedselvoorzie ning heeft bepaald, dat de jacht op patrijzen niet wordt geopend op het eiland Walche ren. Verder dat de jacht op ha zen niet wordt geopend op Walcheren en in de gemeenten Wemeldinge, Kruiniingen en Yerseke (beoosten het Kanaal door Zuid Beveland) en in de femeenten van het eiland chouwen en Duiveland met uitzondering van de gemeenten Burgh. Renesse. Haamstede, Noordwelle. Eikerzee, Elle- meet en in den Wieringermeer- polder. Nationale hulpzegel. Vanwege het comité, dat te Goes is opgericht ter stimu leering van den verkoop van het Nationale hulpzegel, zal op het terrein van de tentoon stelling een tentje worden ge plaatst waarin men een brief kaart met een foto van de drie prinsesjes of een stadsgezicht van Goes kan koopen, welke met een nationale hulpzegel gefrankeerd van de tentoon stelling kan worden verzonden. De toeslag op de zegels is bestemd voor de oorlogsslacht offers en ter voorziening van de oorlogsnooden. Een brievenbus is bij de tent aanwezig en zal geregeld wor den gelicht). van de Z.L.M. mocht ontvan gen, brengt spr. hartelijk dank. Met groote deernis denken we aan de gevallen slachtof fers in den oorlogstijd. Groot is het offer, dat Zeeland bracht voor de bevryding van Nederland en van Europa. Moge dat steeds door de re geering bedacht worden. Spr. kan echter ook wijzen óp den taaien wil der Zeeuw sche bevolking om verzet te gen den vijand te plegen, op den tegenstand tegen den Land stand en op de hulp van vele boeren aan hen, die in nood verkeerden. Daarom is het niet er op of er onder, maar steeds excelsior. Zoo zal he-t met Gods hulp mogelyk zijn er weer bo- venop te komen. Andere sprekers. Daarna voerden nog het woord de heeren Louwes, na mens het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Stichting voor den Landbouw, mr. W. C. ten Kate, burgemeester van Goes, tusschen Goes en de Z.L.M. en die wees op de nauwe banden P. Scheele-de Putter, die den nieuwen voorzitter de rechte man op de rechte plaats noem. de én hem dankte voor zyn herdenkingsrede. De voorzitter overhandigde vervolgens een exemplaar van het gedenkboek aan den Minis ter van Landbouw, aan den Commissaris der Koningin, aan den schryver, prof. Bou- man en aan den heer Louwes. Nadat hy negen verzilverde legpenningen had aangeboden aan den concierge Dootjes, aan de heeren Cappon, v. Koe- veringe, Brusket (secr. der tentoonstelling), ir. Dorst (die binnenkort de Z.L.M. gaat ver laten), aan de provincie Zee land, aan de gemeente Goes,, aan de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaarden stamboek en aan den vertegenwoordiger van de regeering, ir. Staf,, werd de alg. vergadering ge sloten. Toespraken aan het feestdiner. Li de zaal Krijger vond Don derdagavond een uitstekend verzorgd diner plaats, waar aan ruim 250 personen deelna men. Een lange rij van spre kers voerde het woord. De heer Zwagerman, Ryksvee. teeltconsulent, getuigde mede namens de andere consulenten van de uitstekende verstand, houding met de Z.L.M. Jhr. mr. de Casembroofc, burgemeester van Westkapel- le, sprak als secretaris van den Zeeuwschen Polder- Waterschapsbond en wees op Rede van den Commissaris der Koningin. De Commissaris dr Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bood daarna de harteiyke gelukwenschen van het Prov. Bestuur aan. De Z. L.M. dient een groot belang. Zy is van grooten invloed ge weest op de ontwikkeling van den Zeeuwschen landbouw. Voor de vele waardevolle ad viezen» die het Prov, feestuur de presidente yan .den BondIresultaat hadden verdiend. de gemeenschappelyke belan gen van dezen bond en de Z, van Plattelandsvrouwen; ir. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw; ir. Kielstra, oud-secretaris van de Z.L.M.; prof. Bouman, schrijver van net gedenkboek, de heer de Pag ter. vertegenwoordiger van den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren en de heer P. Scheele de Putter, vice-voor- voorzitter van de Z.L.M., die speciaal den secretaris, den heer Dorst, huldigde. Deze laatste sprak hierop een afscheidswoord in verband met zyn aftreden. Hy wierp een terugbliek op de periode waarin hy het secretariaat mocht vervullen. Spr. bracht dank aan alle ambtenaren. Speciaal huldigde de heer Dorst, den heer A. Brusket, den organisator van de tentoon stelling, die meer dan zijn plicht deed. Ir. Dorst besloot zijn toe spraak met goede wenschen voor de toekomst van de Z. L.M. Nadien voerden o.m. nog het woord de heer Aernouts, voor zitter van de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaarden stam boek en de heer Cappon, die reeds dertig jaar ambtenaar by de Z.L.M. is en die, mede namens de heeren Dootjes en van Koeveringen, dank bracht voor den uitgereikten gedenk penning. Feeststemming in de stad. Donderdag kon de post koets te Goes zich in de al- gemeene belangstelling ver heugen. Niet alleen vervoerde hij het bestuur der Z.L.M., maar ook minister Mansholt melde zich aan voor een rit op den imperial. Ook de fraaie étalages trok ken aller aandacht en reeds Donderdag wapperde van tallooze huizen onze natio nale driekleur. Ook hadden velen zich reeds in afwachting van de komst van H.M. de Koningin, met oranje getooid. Gisteravond speelde „Ho sanna" op de Markt, in de door de buurtvereeniging De Markt versierde en verlichte tent. Tusschen het hek en de tent waren verschillende fon teinen aangebracht en na het concert lieten velen zich tot een dansje verleiden. Goes heeft zich ter gelegen heid van deze l&ndbouwdagen op waariyk grootsche wyze in feestdosch gestoken. VOETBALWEDSTRIJD Op het voetbalveld speelde Donderdagavond Goes n tegen een elftal van de Landbouw hogeschool te Wageningen. Met de rust was de stand 31 in het voordeel van Goes, wat vry geflatteerd ge noemd mag worden. Na de Voorts spraken o.m. nog: de rust vielen er geen doelpunten vertegenwoordiger van de Bra- meer, ondanks het overwicht bantsche My. van Landbouw, der Wageningers, die een beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3