PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Amerikaansche voedselvoorziening van Europa in gevaar? Bikini geen succes UIT DE PROVINCIE College van Gedep, Staten gekozen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur O. Ballintljn Xniet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: iirma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds- M. L. W. Schoch. .Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 4 juli 1946 189e Jaargang Nummer 153 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent AD\ ER- TENTIEPRJJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 20, tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratcmastraat 3, Temeuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. Het Wereldgebeuren Senaat weigerde voortzetting van de prijsbeheerschlng. De strijd in de V.S. om de voortzetting van de prijsbe heersching dreigt tot zeer on aangename gevolgen voor Eu ropa te leiden. De Senaat heeft een resolutie verworpen, die reeds door het Huis van Afge vaardigden was goedgekeurd en die de voortzetting van de prijsbeheersching voor den duur van 20 dagen voorstelde. Daar mee is voorloopig de weg vrij gekomen voor 'n onbeheersch- te stijging der prijzen. De re geering van de V.S. wil zich daarbij niet neerleggen en wenscht de hoogere prijzen niet te betalen. Zij besloot uit de markt te gaan, in de hoop, dat dan door het verminderde aanbod. de prijzen op lager penl gestabiliseerd zullen wor den. Voorloopig wordt de export van tarwe naar de door honger bedreigde gebieden daardoor niet ernstig bedreigd, daar nog groote voorraden, aange kocht vóór 30 Juni, aanwezig zijn Indien echter de prijsbe heersching niet wordt hersteld dan zullen de importeerende landen het gelag moeten be talen. Zij zullen dan de ver hoogde Amerikaansche markt prijzen moeten voldoen en in dien ze zulks niet van zins zijn, zullen de producten eenvoudig voor binnenlandsch verbruik worden verkocht. In dat geval zal het geheele hulpverle ningsprogramma moeten wor den herzien- Het is te begrij pen, dat onder deze omstandig heden de Engelschen reeds overwegen op welke wijze goekooper voedsel buiten de V. S. om kan worden gekocht. De kans blijft echter bestaan, dat de prijsbeheersching alsnog terugkomt. In de V. S blijft overigens ook Bikini de openbare mee ning nog bezighouden. De be trekkelijk poovere resultaten van de atoombomproef hebben aanleiding gegeven tot een korten strijd van vier uur tus- schen de autoriteiten en de journalisten. Aanvankelijk was een strenge censuur opgelegd, maar zoo gemakkelijk lieten de Amerikaansche corresponded ten zich niet bedillen. Eén van hen schreef: Ik heb schriftelij ke orders ontvangen, waardoor ik verhinderd ben U te ver tellen, wat er in het strand- meer bij Bikini gebeurd is. Niets verhinderd me echter te zeggen, dat het een zeer onbe vredigende proefneming is ge weest met zeer verdachte strekkingen. Later werd de censuur opge heven en kon deze correspon dent meer dan een uur lang over de lagune van Bikini vliegen. Hij seinde tot de con clusie gekomen te zijn, dat slechts één schip is gezonken en dan noS slechts, omdat de Amerikaansche ploeg bij het repareeren saboteerde. In vlootkringen wordt ver klaard, dat de proefneming af doende heeft bewezen, dat de atoombom in geen geval het gebruik van uitgebreide vloot- strijdkrachten militair waarde loos heeft gemaakt, zooals door sommige deskundigen werd beweerd. Intusschen heeft de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden met 24 tegen 1 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan miii, ;airen een overheerschende po sitie wordt gegeven ten aan zien van het de ontwikkeling der atoomenergie. Dit ontwerp staat lijnrecht tegenover 't door de regeering ingediende voor stel en is het werk van die strooming, die zich verzet te gen internationale controle. Havenstaking ten einde. In de afgeloopen week is door de E.V.C. contact opge nomen met de regeering om tot een bevredigend einde van het zeelieden» en havencon flict te komen. De minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding hiervan den be» trokken rijksbemiddelaar ver zocht met den Raad van be stuur voor de Zeevaart en de besturen van de scheepvaart- vereenigingen Noord en Zuid besprekingen te voeren. Over» eengekomen werd, dat bij de werkhervatting van werkge verszijde geen rancunemaatre gelen zullen worden getroffen. Ook van werknemerszijde zullen geen rancunemaatrege len worden genomen tegen havenarbeiders en zeelieden, die bij het uitbreken van de staking aan het werk zijn ge bleven. Na werkhervatting neemt de E.V.C. contact op met het college van Rijksbe middelaars om tot een oplos sing te komen van de huidige grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans gelden de arbeidsovereenkomst voor het personeel van de Neder- landsche koopvaardijvloot. In een tweetal stakersvergade ringen te Rotterdam en Am sterdam is met groote meer derheid van stemmen besloten om het werk te hervatten op Woensdag 3 Juli. De E.V.C. heeft hierop de staking opgeheven. Heden morgen om 7 uur hebben de havenarbeiders van Rotter dam zich gemeld aan de kan toren van de arbeidsreserve. Voorloopig geen koffie. Daar de verwerking van ru we koffie door de staking in de veemen sinds geruimen tijd stagneert kar, op 7 Juli geen nieuwe koffiebon worden aan gewezen. zoodat voorloopig na dien datum geen koffie ver. krijgbaar is. Het C.D.K. deelt mede, dat van 7 Juli t m. 31 Augustus a.s. de bonaanwijzing eenmaal per veertien dagen zal plaats hebben, i Amerika sleunl Joodsche immigratie. President Truman verklaart, dat de V. S. bereid zjjn de technische en gouvernementee- le verantwoordelijkheid voor het transport van 100.000 im migranten naar Palestina op ach to nemen. Reclasseerlngsdag. Weet men eigenlijk wel wat het zeggen wil te moeten „zitten", maanden achtereen in de eenzaamheid van de cel te moeten doorbrengen En wat dan een bezoek van de Reclasseering beteekent voor hem of haar, aan wie de be zoeking van de cel moest worden opgelegd? Aan dat alles komt een einde, zoodra de straftijd om is, maar voor vele gestraften beginnen dan pas de grootste moeilijkheden. „Zitten" is erg, „gezeten te hebben" vaak nog veel erger. Om dan weer aan den slag te komen, moet de gestrafte tal rijke en vaak niet geringe weerstanden overwinnen. Ook hier moet de Reclasseering helpend optreden. Men zal begrijpen, dat deze arbeid ten gevolge van de na- oorlogsche demoraliseering in omvang enorm is toegenomen en dat de reclasseeerings- vereenigingen dientengevolge voortdurend over ruime geld middelen moeten kunnen be schikken om die duizenden voorwaardelijk en onvoor waardelijk veroordeelden de helpende hand te kunnen blij ven bieden. Daarom treedt de Reelas. see ring eenmaal per jaar in de openbaarheid. Dit jaar zal op Zaterdag 6 Juli de Natio nale Reclasseeringsdag wor den gehouden. Slechts indien ieder naar vermogen steunt, zal dit noodzakelijke werk tot heil van de maatschappij naar behooren kunnen worden voortgezet. Eenige persstemmen over het nieuwe kabinet. De N.R.Ct. betreurt ten zeerste het gevolgde beleid, dat aan de gelijkheid van een kabinet met sterk nationalen inslag niet is toegekomen. Wat de samenstelling van het ka binet in het algemeen aangaat moet worden afgewacht, of deze op haar sterkst zal blij ken. Ook Trouw (A.R.) acht den eersten indruk twijfelachtig en vraagt zich af of dit het ka binet is, dat Nederland in dit brandend tijdsgewricht noodig heeft. Eveneens zeer gereserveerd de Nieuwe Nederlander (P. v.d A.) Deze kabinetsformatie heeft lang geduurd, schrijft het blad. Maar het ware te wenschen, dat men meer tijd had gehad om naar een bevre. digender oplossing te zoeken. Een ander blad van de P.v. d.A. Het Parool vindt, dat de mennekens op wie het aan komt minder progressief zijn, dan het program, waar mee de regeering zee kiest. Het wachten is op de daden. De Maasbode (R.K.) is meer tevreden en meent, dat het nieuwe kabinet een indruk van kracht maakt Kracht, die in de eerste plaats berustop de verhouding van dit kabinet tot het parlement. Over het algemeen is de Ned. pers niet opgetogen over het nieuwe kabinet. De meeste bladen meenen, dat voorloopig afwachten geboden is. De Waarheid schrijft. dat men wat vooruitstrevende loten heeft willen enten op een re- actionnairen stam. Een kabi net. dat als resultaat van een eindeloos gepingel is geboren kan het blad geen lang leven toewenschen. Vandaag houdt de Z.L.M. een bijzondere algemeene vergadering, ter gele genheid van de herden king van haar 100-ja- rig bestaan. vieren de Vereenigde Staten „Independance- Day" (1773). terwijl het tevens de sterfdag is van de Amerikaansche presidenten Adams, (1826), Jefferson (1826) en Monroe, (1831) vier jaar geleden dat de Britten door een te genoffensief den op- marsch der Duitsche troepen bij EI- Alamein, tot stilstand brachten; eindigt het mandaat der Ver. Saten over de Philippijnen. welke eilan dengroep een onafhanke lijke republiek wordt met als president-Brigadier- Generaal Manvel-Roxas. Eerste zitting van het nieuwe Kabinet. Woensdagmorgen zijn ten paleize te Soestdijk door H. M. de Koningin de nieuwe mi nisters beëedigd. Nadat op de onderscheide ne departementen de porte feuilles waren overgedragen, is Woensdagmiddag de eerste ministerraad van het nieuwe kabinet gehouden. Een Commissaris-Generaal voor Nederlandsch-lndië Samenwerking met den Lt. Gouverneur-Generaal. Een gelukkige keuze. De geruchten, dat dr. van Mook het plan zou koesteren om binnenkort zijn functie van lt.-gouverneur neer te leg gen, zijn door een gezagheb bende Ned. bron categorisch ontkend. Deze geruchten, die in Ned. Indië reeds eenigen tijd de ronde deden, schenen nog versterkt te zijn door de mededeeling van den zender P.C.J- van gisteren, waar in werd gezegd, dat prof. Schermerhofn vermoedelijk naar Indië zal gp.an als com missaris-generaal, een functie, die sinds 1854 niet meer is uitgeoefend. De verklaring van de zender gaf eveneens voedsel aan het gerucht, dat de functie van gouverneur- generaal binnenkort zou wor den opgeheven Dit is even eens onjuist. Gezaghebbende Ned. krin gen te Batavia wijzen er op, dat de aankomst van een commissaris-generaal niet in houdt, dat de bevoegdheden van den lt-g.g. in eenig op zicht zullen worden beperkt. De commissaris-generaal zal niet boven den lt. g.g. worden geplaatst, doch beide functio narissen zullen als gelijkge rechtigde leden van een klei ne commissie, waaraan wel licht een nog te benoemen derde lid zal worden toege voegd, samenwerken ten einde dc onderhandelingen te vol tooien Het is zeer wel mogelijk, dat de vertegenwoordiging van de kroon in Indonesië in de toekomst een ander karak ter zal dragen en in dit ver band is bijv. de functie van commissaris-generaal of van hoogen commissaris tot op ze kere hoogte aantrekkelijk. MIN. JONKMAN EEN STERKE FIGUUR? Er zal in de Ned. politiek ten aanzien van Indonesië n principieele wijziging ko- n. Zoo was de eerste reac tie te Batavia op het nieuwe kabinet. De belangstelling gaat in het bijzonder uit naar den minis ter van overzeesche gebieds- deelen, mr. J A. Jonkman, die in niet-officieele Ned. krin gen als een sterker man dan Logemann wordt beschouwd en In republikeinsche kringen toch verre van reactionnair wordt geacht. Hij behoort evenals van Mook en Loge mann, tot de .,stuw"-groep. Zijn arbeid in Ned. Indië is steeds beschouwd als zeer vooruitstrevend en niet kringen noemden de keuze voor de vervulling van de functie van minister van over zeesche gebiedsdeelen „een heel gélukkige". COMMANDANT GE SNEUVELD Zaterdagmorgen is de com mandant van het eerste batal jon van het K.N.I.L., majoor d. Heuvel, tijdens een pa. trouilletocht gesneuveld. Twintig jaar voor prof. Westra. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den oud burgemeester van Den Haag, prof. mr. J. Westra, tegen wien de procureur-fiscaal de doodstraf had geëischt wegens hulpverleening aan den vijand, veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, is van deze sententie in cassatie gegaan. De Koningin komt Vrijdag in Goes. Naar de Commissaris der Koningin mededeelt zal H. M. de Koningin morgen een be zoek brengen aan de land bouwtentoonstelling in Goes. Een kijkje op het tentoonstellingsterrein te Goes. Op de sportterreinen te Goes verrijst de tentoonstelling van de Z.LM. Dinsdagmiddag wa ren een 1000 tal leerlingen van alle lagere- en U.L.O. scholen uit Goes, Kloetinge en Wilhelminadorp, bezig met de repetitie van de vrije oefe ningen die ze Vrijdag ten beste zullen geven en verderop leek het alsof de tenten uit den grond verrezen zijn. In tent D zal de Z.L.M. de» monstreeren hoe de vooruit- ig op landbouwgebied in ~^land in de eeuw van haar bestaan is geweest. Een groote maquette van onze provincie, die heel duidelijk zal aange ven welke producten in de verschillende deelen worden geteeld, is o.a. aanwezig. In tent H is 'het de regee- ringsvoorlichtingsdienst, die met den in modernen stijl op- gerichten stand van haar veelzijdig werk zal getuigen. In de andere tenten waren Dinsdag de stands nog maar in zeer beginstadium of moest men nog beginnen, maar het is zeker, dat ook hier heel wat te zien zal zijn. Op het derde sportveld zul len de paarden worden ge plaatst. Op het vierde komen de runderen. Dinsdag was reeds alles voor de ontvangst van deze dieren in gereedheid gebracht. Ook de filmtent van den R.V.D. zal hier worden onder gebracht. Op een weiland achter de sportvelden is een zeer inte ressant deel van de tentoon stelling ondergebracht. Hier zullen namelijk landbouw werktuigen en machines wor den geëxposeerd. Hieronder bevinden zich o.a. een 9 me ter lange machinale bieten rooier, een maaimachine, die tevens 't graan dorscht. Oude modellen ploegen, eggen, enz. en ook een personenwagen van heel wat langer geleden dan 100 jaar. Dit alles zal zeker ook de volle aandacht trekken evenals de remros- molen, dien dient om de krachten der vaarden te be palen Het lijdt geen twijfel of de tentoonstelling van de Z.L.M. zal den bezoeker veel Interes sants te bieden hebben en zich dan ook in de belangstelling van ieder mogen verheugen. Omgekomen zeescout streed voor onze bevrijding. Eén van de op 15 Juni ver ongelukte Belgische zeescouts, van wien het lijk dezer dagen is teruggevonden, is de 20-ja- rige Gustaaf van Engelen. Hij was lid van de Belgische Witte brigade en vrijwilliger in het Canadeesche leger. Na te hebben medegevoch. ten in de bevrijding van zijn eigen Belgische steden en dor pen, trok hij met de Cana- deezen de Nederlandsche grens over. Drie maanden lang ging hij door water en vuur, eerst in Brabant, toen in Limburg en daarna in Noord-Holland. Drie maanden streed hy voor de vrijheid van ons land en bleef ongedeerd. En nu, kor ten tijd later, vreedzaam ver toevend in dat zelfde land, vond hij op zulk een tragische wijze den dood. Voor hem en zijn vier ka meraden, die met hem om het leven kwamen, werd Zaterdag 22 Juni in de St Pauluskerk te Antwerpen een bijzondere mis opgedragen, waarbij 4000 mannen tegenwoordig waren de vrouwen konden niet toe gelaten worden Ook de fa milieleden van de jongens wa ren hierbij aanwezig. Rond de katafalk stond een eere- wacht opgesteld van de 2e groep van Belgische zeever kenners, waartoe de veronge- lukte padvinders hadden be hoord. De plechtigheid werd bij. gewoond door het stadsbestuur van Antwerpen de hoofdlei ders van de Belgische zeever kenners, padvinders en den waterschout Na ,de kerkelijke ceremo niën zongen alle aanwezigen het afscheidslied van de Zee scouts „Vaarwel mijn vriend, vaarwel tot wederzien". Met een laatste „Rust in Vrede" eindigde deze plechtige uit vaart. GESLAAGD. Geslaagd zijn te Doetinchem voor het examen coupeuse Mej. C. v. d Broeke uit Breskens en voor het examen coupeur de heer W Jansen uit Vlissin. gen. Uitspraak In de zaak Kief. Woensdagochtend heeft de rechtbank in Breda uitspraak gedaan in de zaak tegen den Amsterdamschey. P.R.A.-re_ chercheur Kief. Beklaagde werd vrijgesproken van het primair ten laste gelegde: nl. opzettelijk wederrechtelijke vrijheidsberooving. Voor het secundair ten laste gelegde nl. culpose wederrechtelijke vrijheidsberooving werd Kief veroordeeld tot een voorwaar delijke hechtenis van 3 maan den met een proeftijd van één jaar. Herdenkingsrede van Commissaris der Koningin Afdeelingen der Prov, Stalen sten de waterschappen en den landbouw, hadden zijn volle be- samengesteld. Bij den aanvang van de zit ting der Prov- Staten van Zee land heeft Woensdagochtend de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Uf- ford, hulde gebracht aan de 5 leden van het college van Ged. Staten, de heeren J- M. van Bommel van Vloten, C. Philip- se, J. Ramondt, mr. dr. A. J. J. M. Mes en L Onderdijk, van wie de twee eerstgenoemden reeds voor den oorlog lid wa ren, de anderen in 1945 door den minister van binnenland- sche zaken werden benoemd tij. dens den oorlog. Zij hebben een zeer moeilijke taak gehad, in een periode van ontreddering, rijk aan vele pro blemen. Met groote tóewijding hebben zij him taak verricht en zij hebben aanspraak op war men dank daarvoor. In bizondere mate is dit het geval met den heer van Bom mel van Vloten, die zich bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt in de periode 1931 40 en 1944heden Hij onder scheidde zich door groote be kwaamheid. helder inzicht, wijs beleid en veel initiatief De fi nanciën, het toezicht op het financieel beleid der gemeen ten, vde Provinciale Bootdien- langstelling. Zijn helder, krach tig. rustig betoog had veel in vloed op de beslissingen, zyn prettige omgang bezorgde hem ieders hoogachting; Spr. be treurde het besluit van den heer van Bommel van Vloten om zich niet herkiesbaar te stellen voor de Prov. Staten en sprak den wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren veel voor Zee land te doen. Vervolgens herdacht de Commissaris mr. Stieger. die sedert 1928 lid was en oprech ten dank verdient voor de wij ze, waarop hij zoo vele jaren zijn bestuurstaak heeft ver vuld. De provinciale belangen gingen hem steeds ter harte, in het bizonder de sociale en financieele aangelegenheden. Zijn nagedachtenis zal in bree- den kring in hooge eere blij ven- Staande hoorde de vergade ring deze herdenkingswoorden aan. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van het nieu we college van Ged. Staten. In de vacature-van Bommel van Vloten werd benoemd de heer C. HAMELINK, (P. v. d. A.), Axel. De stemverdeeling was als volgt: C- Hamelink 30 St., I, W. Lindenbergh 4, ,C. Boender 1, D- Kodde 2. blanco 2. In de vacature-C. Philipse, werd herkozen de heer C. PHI LIPSE. (C. H.). De stemmen waren als volgt verdeeld: Phi lipse 35. Kodde 2, Boender 1, blanco i- In de vacature-Onderdrjk werd gekozen de heer A. L. S- LOCKEFEER- De stemverdeeling was: A. L. S. Lockefeer 30 mr. A. J. v. d. Weel 4. D- Kodde 3, C. Boender 1, blanco 2. In de vacature-Ramondt werd benoemd de heer A. SCHOUT. (A-R.), De stemver deeling was A Schout 33, Kod de 3, Lockefeer 1, Boender 1, Lindenbergh 1, blanco 1. In de vacature, mr. dr. A. J. J. M. Mes, (K.V-P.), werd ge kozen de heer MES. De stem verdeeling was als volgt: mr. dr. A .J. J. M- Mes, 35, Kodde 3. Boender 1, blanco 1. Ten slotte werd in de 6e va cature benoemd mr- A. J. v. d. WEEL, (P.v.d.A.). De stem verdeeling was: mr. A- J. v. d- Weel 36. D- Kodde 3, C. Boender 1. Tot lid der Staten, bedoeld bij Art. 89 der Prov. wet werd vervolgens benoemd de heer D. KODDE. De stemverdeeling was als volgt: D. Kodde 26, J. W. Lindenbergh 3. A H. S. Stemerding 7. C. Boender 1, L. P. v. Oorschot 1, W. F- E. baron v. d- Feltz, 1, blanco 1. Vervolgens was aan de orde de samenstelling van de afdee. 1 ingen der Prov. Staten van Zeeland. In de le afdeeling werden benoemd de heeren: C. Philip se, (C. H.) mr- dr. A. J J. M- Mes. (K.V.P.), mevr. E. J. v- d. Broeckede Man. (P. v. d. A-), J. C. Vogelaar, (C- H.), C. Boender. (St. Ger.). P. V. M. Verkouteren, (K.V.P.), T. A W. J. Schorer, (P- v. d. A.), L. P. van Oorschot (P. v- d. A.), L. F. Dubois, (Terneuzen), M. de Bruyne. (P. v. d. A.), L. Cammaert, (K.V.P-), H. B. Bouwman, (P. v. d. A.)- J. L. J. Bruynzeel, (C H.), R. A. J. den Boer, (K.V.P.) In de 2e afdeeling werden benoemd: mr. A .J. v. d. Wéel. (P. v. d. A.), A Schout. (A. R.) D. Metselaar, (A.-R.). H. Flikweert. (S. G.), P. Melief- ste, (A.-R J- J. v. d. Ende, (A.-R.), I. W. Lindenbergh, (P. v. d. A.). F. A. v- d- Spiegel, (P. v, d A.), J. de Kruilter. (C. H-), G* A. Kaan. (C. H.), J. S. Visscher. (P. v. d. A.), W. A. 1. Bogende, (A.-R.). G. van Duin, (C- H-), L. J. 't Westende, (K.V.P.). In de 3e afdeeling werden benoemd: C. Hamelink, (P. d. A A- L. S. Lockefeer, (K. V.P.),F. Schets, (K.V.P.)J. Hommes, (A.-R.), J. v- d- Peljl (P. v. d. V.). D. Kodde. (S. G.), P. Raas. (K-V-P.), A. C. de Baare, ~(P. v .d. A.), A. S. Wis. se (9. G.), U. Kremers, (C.P- N-'). A. v. d. Spiegel (P. v. d. A.). W. T. E. baron v- d. Feltz, (C.k.), E. v. Reynbeeke, (K.V. P.), A. H. S. Slemerding. (C. H.).- De volgende vergadering werd vastgesteld op 12 Juli a.s. des morgens 10 uur, Jubileumpenning yan de Z. L. M. Ter verlate herdenking van het honderdjarig bestaan der Z. L.M. is den leden dier vereeni- ging een bronzen legpenning uitgereikt. Het denkbeeld, een penning te doen slaan, ontstond reeds in 1938- De opdracht tot ver vaardiging van een ontwerp werd gegeven aan den in Zee land bekenden Delftschen beeldhouwer H. J. Etienne, op wiens naam. zooals men weet, niet alleen het fraaie stand beeld voor Koningin Emma. en het monument voor Prins Hen drik, staan, maar die ook den Restauratiepenning voor het Veersche stadhuis, den legpen ning voor de Zeeuwsche Ver. v. Luchtvaart, en den Zeeuw sche Pers Penning ontwierp, evenals een penning voor de Ver. tot behoud van de Zeeuw sche Kleederdrachten. Deze laatste kon nog niet uitgevoerd worden. Het ontwerp voor den Z.L. M.-penning ontstond in nauwe samenwerking met mr. M, C- van der Minne. D.e voorzijde vertoont nl. een fraai Zeeuwsch landbouwpaard in den opsprong, bereden door een boer in onze gewestelijke dracht, stekende naar den ring. De teekening hiervoor werd ontwonden door mr. v- d. Min ne. Links boven den ruiter prijkt het Zeeuwsche wapen, met de letters Z.L.M.rechts onder de jaartallen 18431943; het randschrift luidt: „Zeeuw sche Landbouw Maatschappij"- De keerzijde bevat een voor stelling, geïnspireerd op ons provinciewapen. De drie blauwe golven op zil veren grond zijn veranderd in drie golvende voren in de zee klei; de worstelende leeuw werd vervangen door een oude Zeeuwsche ploeg, (gemodel leerd naar een der origineele exemplaren welke in 1938 nog in een der wandelgangen van de Abdij stonden opgesteld), waarachter de zon rijst. Het randschrift aan dezen kant luidt: „Het zaad, dat in de goede aarde valt, brengt hon derdvoudig vruchten voort". De penning werd geslagen bij de Koninklijke Begeer te Voor schoten- Oostburg EINDEXAMENS. Te Oostburg zijn geslaagd voor het eindexamen R.H- B.S./B de volgende Candida- ten: L. Allaart. Oostburg, W Basting. Breskens, A. Boer. booms, Oostburg. K. Brood man, Breskens. A. de Bruijne, Knocke. C. le Clercq, Oostburg M- Cijsouw, Groede. R. Diele- man. Oostburg. J. de Feijter, Waterlandkerkje. H. van Hijfte, IJzendijke, J. de Jonge, Aar denburg. H Maas. Breskens. S. van Male, "Breskens. J. Mar- sille. Nieuwvliet. W. Moggré, Schoondijke, C- de Poorter. Waterlandkerkje. J. Roosej Oostburg. S. Stekelinck, Aar denburg. Afgewezen: één. TOELATINGSEXAMENS. Voor het toelatingsexamen van de R.H.B.S te 'Oostburg zijn geslaagd de volgende can didates J. Aernoutse, J. Cij souw, C. Grimm. M. de Hul ster, C. Jansen. E Luteyn. C. Overbeke, uit Groede; H. Rie ten» a en J. Vasseur uit Cad- zand; W. Houg en J. Luteijn uit Retranchement; P. Leen- houts uit Waterlandkerkje; E. Slager, J. Slager, M Mazure, M. de Vries. J. Kouse maker, P. Beun. M. van Iwaarden uit Aardenburg; H. Govaert uit Groede; W. van Damme uit Sluis; N. de Winde, P Woit- tiez, C Romeijn, J. Jacobs, B. Cans, J. v. d. Heuvel, K. Moel- ker, F Koster uit Breskens; A. Daansen, F. van Prooye, C. Schyve, M. Sondag, C. Jansen van Roosendaal uit Oostburg; R. van Dijk uit Schoondijke, P. Kölmeger uit Draaibrug; G. de Bruyne uit Aardenburg; J. Risseeuw en A. Luteyn uit Zuidzande; P. Risseeuw uit Schoondijke; E. Scheele uit Hoofdplaat; A. Bruynooge, C. Goedhals, J. de Winde, I Sa- lomé, F. Willems uit Schoon dijke. Afgewezen zes. \ardenburg BEGIN VAN BRAND. Dinsdag brak door het korte maar hevige onweer begin van brand uit in de schuur van den landbouwer A. Blondeel te Aardenburg. Door het snel optreden van enkele buurtgenooten was de brand echter reeds gebluscht toen de brandweer ter plaat se kwam. Zuidzande COLLECTE-OPBRENGST. De opbrengst van de al. hier gehouden collecte ten bate van het Prins Bernhard- Fonds bedraagt 173,95. Nieuwvliet VERGADERING VARKENSVEREENIGING Dinsdagavond hield de var- kenvereeniging „Helpt Elkan der" alhier 'een vergadering in het café van J. v. d. Ameele. deelde mede, dat er thans een verruiming gekomen is i'oor het houden van slacht- varkens, en wel in die mate, dat allen die vóór 1940 een varken hielden voor huisslach ting, dit nu wederom mogen doen. mits die dieren uitslui tend met ruw voeder gemest zullen worden. Daarna hebben de aanwe zigen een lijst onderteekend, waarmede zij toezegging heb ben gedaan om hun varken met ruw voeder te zullen mesten. Deze lijst zal worden ingediend bij den Bond van Varkenshouders Axel COLLECTE- De te Axel gehouden collec te voor het Prins Bernhard- fonds bracht ruim 390 op. De door „Draagt Elkanders Las ten" te Axel gehouden collecte voor de t.b.c.-bestrijding bracht 460 op. NIEUWE BONNEN 8ste periode van 7 tJU. 20 Juli. BONK- KA, KB, KC 608. Brood: 417 t.m. 421, 800 gr. Brood: 422, 400 gr. Boter: 425 Boter enz. 125 gr. Margarine: 426 Boter enz. 250 gram. Vet: 435 Boter enz. 100 gr. Suiker: 436 Suiker 400 gr. Kaas: 427 Alg. 200 gram- Zelfrijzend bakmeel: 428 Alg. 100 gram. Jam, Stroop, enz.: 429 Alg., 250 gram. Huishoudzeep: 430 Alg. 225 gr. of 90 gr. toiletzeep. Brood-- B 79 Res. 1600 gram- Brood: C 79 Res. SOO gram. Kaas: B 80 Res. 100 gram. BONK. LA, LB. LC 608. Vleesch: 389 vleesch 100 gram Vleesch: 390 vleesch 400 gr- Melk: A 67 melk 2 1- Melk" B 67 C 67 melk 3 >/2 I. BONK. KD, KE 608. Brood: 917, 918 brood 800 gr Boter: 925 Boter enz 250 gr! Margarine: 926 Boter enz., 125 gram. Ruwe suiker: 936 Suiker, 400 gram. Kaas: 927 Alg 100 gr. Zelfrijzend bakmeel: 928 Alg. 100 gram. Jam, stroop etc.: 929 Alg. 250 gram. Zeep: 930 Alg. plm. 225 gr huish. zeep of 90 gr. toilet zeep. Brooa: D 79 Res. 800 gr. Rijst enz E 79 Res. 500 gr. kindermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN LD, LE, 608. Vleesch: 889, 890 Vleesch 100 gram. Melk: D 67, E 67 Melk 6 liter. TABAKSKAARTEN. T37 2 rants, tabaksartikelen. V37 en V38 100 gr chocolade en suikerwerken. X37 2 rants, tabaksartikelen. De voorz., Abr- Brakman, X38 100 gr. Choc, en auikenv.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5