UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. LAATSTE NIEUWS. De Koningin komt Vrijdag in Goes. Naar de Commissaris der Koningin mededeelt zal H. M. de Koningin morgen een be zoek brengen aan de land- bouw-tentoonstelling In Goes. Mislukt relletje in kamp te Rilland. Verleden week '.ïeeft een aantal politieke delinquenten in het kamp te Rilland getracht onrust te stoken en relletjes uit te lokken. De kampcommandant had de gedetineerden bijeen geroepen om mededeelingen te doen over de arbeidsvoorwaarden. Toen eenlge raddraaiers daarna ru moer maakten, gelastte le commandant de gedetineerden naar binnen te gaan. Ook hier- na bleef het rumoerig, waarop de bewakers, ten einde do rust te doen terugkeeren, waar schuwingsschoten In de lucht losten. Inderdaad werd het hierna kalm De opstokers zUn opge spoord en geïsoleerd. Er werd niemand gewond en in het kamp heerscht nu weer vol maakte kalmte. Weer een passagiersschip in Vlissingen. Gisteren arriveerde het eer ste passagiersschip na den oorlog in de haven van Vlis singen. Het was het Noorsche m.s. ..Stavanger". metende 1382 bruto register ton, dat met 31 passagiers en 600 kis ten levende kreeften aan boord, ondanks het lage wa ter vlot de haven binnenliep, waar des middags met het lossen werd begonnen. De passagiers zijn per autobus naar Rotterdam vervoerd. Het schip is inmiddels weer naar Antwerpen vertrokken. Van de zijde der douanebeambten bestond groote belangstelling voor dit feit. Mr. dr. Mes bedankt als Tweede Kamer-lid. Mr. dr. A. J. J. M. Mes heeft op medisch advies ontslag ge nomen als Hd van de Tweede Kamer. Mr. Mes was sedert 1937 Ka merlid; hg trad op den voor grond als specialist voor West- Indische aangelegenheden. Ook voor Zeeland heeft hij in de Kamer steeds op de bres ge staan, Twee lijken geborgen. Vrijdag jl. is t© den Doel (B.) het lijk gevonden van een der 5 Belgische schouts, die met het iacht „Zeebries" zijn verongelukt. Zaterdag daarop werd op de reede van Batn door de kommiezen 't lijk van 'n twee de slachtoffer gevonden. Het stoffelijk overscnot is door gemeentepersoneel naar de al- gemeene begraafplaats ge bracht en vandaar later naar Antwerpen vervoerd. De slachtoffers waren R. Mat- thijs en G. v. Engelen, beiden 20 jaar oud. GESLAAGD. Voor het examen in vakkennis van de melkwinning en den detailhandel in melk en melk producten zijn o.m. geslaagd: M. de Dreu, Goes. J. W. Rijk, Lewedorp, J .v .d. Guch- te, 's-Heer-Arendskerke. G. Geschiere Heinkenszand. J. Scheele, Yerseke. J. C. Pop- pe, Middelburg, S. Melse, Vrou wenpolder. P. Crucq, G. Janse Nieuwland. A. Polderman, Ch'. L. Hegdens, J. Stroo, Vlissin gen. A. P. Hamelinck, Lams- waarde. J. J. P. Fruijtier. Hon. tenisse. A. J. van Heeze, Vo gelwaarde. P. van Walle Nieuw-Namen. Studenten helpen bij den wederopbouw. Deze maand zullen ongeveer 80 Nederlandsche, Deensche en Tsjechische studenten hel pen bij dm wederopbouw van Walcheren. Ze zullen o.m. te werk worden gesteld bij het streekbureau van den weder opbouw in Middelburg, bij de M.U.Z. in Westkapelle, bij de fa. Muys en De Winter en de fa. Geluk in Vlissingen en in de gemeenten Breskens en Aardenburg De 32 Nederlandsche stu denten afkomstig uit Amster dam, zijn Maandagavond per trein gearriveerd Ze werden in de sociëteit ,.£>e Vergenoe ging" te Middelburg ontvan gen o.m. door de vertegen woordigers van de Stichting Herstel Zeeland 1945, die In samenwerking met het Bu reau voor buitenlandsche stu dentenbetrekkingen deze hulp actie organiseerde. g dense rilcii avond zijn de studenten naar him stand plaatsen vertrokken. Woens dag verwacht men de 15 De nen; wanneer de Tsjechen zul len aankomen is nog niet be kend in eijn <-vi 'komstwoord nptnk de heer J. L Verhagen, vóorz. van de regionale advies-com missie Midden-Zeeland van de Stichting Berttel Zeeland, de groote waardeering uit, die men hier allerwege moet ge voelen nu een deel van de jeugd bereid was zijn vacantie op te offeren om vrijwillig bij den opbouw van Zeeland te komen helpen. Een daad. die men zeker naar waarde zal weten te schatten. 1 Aug wordt nog een twee de ploeg studenten verwacht, bestaande uit ongeveer 250 Hollanders, ongeveer 15 De. nn, dubbel zooveel Tsjechen en een aantal Belgen. Zij zul len hier eveneuta 1 blijven, Spel- en sportmateriaal voor een Laskaar en een persoon van onbekende nationaliteit. Zeeland. Maandagmiddag reden een autobus en een twaalftal mili taire vrachtauto's gevuld met spel- en sportmateriaal de Markt te Goes op. De medegekomen personen, bestuurders en de ordonnances stelden zich voor het Stadhuis op. Op de pui bevond zich de vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, de griffier der Staten, dr. B. D. H. Tellegen, met de burgemeesters en andere leden van het gemeentebestuur en eenige dames in Z.-Bevelands costuum. Na deze begroeting werden alle genoodigd in de raadzaal. Hier nam het woord de heer Th. J. 't Lam, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de tweede inspectie, wonende te Overveen- Hij drukte zijn spijt uit. dat de Commissaris der Koningin door ambtsbezig heden niet persoonlijk aanwe zig kon zijn. Spr. speet hel ook erg, dat dr. J. Miedsma, hoofd van den rijksdienst voor de 1. o., door ziekte verhinderd jwas dezen intocht in Zeeland mede te maken. Dank bracht spr- aan de mannen van den motordien st en de ordonnances. Hij deelde mede, dat 22 sportconsulenten mede zfln gekomen om ver schillende deelen van Zeeland gedurende 14 dagen speciaal te bewerken. Hierna nam dr. Teilegen het woord en heette namens den Commissaris der Koningin alle welkom in Zeeland. Het gaat hier om het streven tot her bouw van de "Provincie, hier speciaal om de jeugd door goe de sportoefening op te voeden- Na deze verwelkoming werd door de dames thee aangebo den. Thans zal worden begonnen met verdeeling van het mede gebrachte en zullen de consu lenten hun zoo te waardeeren arbeid aanvaarden. TWEE SLACHTOFFERS VAN DE „MEERKERK" AANGESPOELD Aan het strand ten Westen van Schouwen zijn Maandag 2 lijken aangespoeld, namelijk Vermoedelijk zgn beide slacht offers van de „Meerkerk" af komstig GESCHORSCHT. Bij beschikking van den Com missaris der Koningin in Zee land ztfn op grond van het Zuveringsbesluit 1945. m de uitoefening van hun functie geschorscht: P- A. G v. Acker Izn- te Axel, dijkgraaf van het Waterschap Smids-Koegors- schorre, c.a- en plaatsvervan gend dijkgraaf van den Nieu- we Polder (Oostdeel) bij Sas van Gent. zulks met ingang van 22 Juni 1946. C. Steendijk Czn. Sr. te Sta- venisse, dijkgraaf van het wa terschap Stavenisse en lid van den dijkraad van de waterkee- ring van de calamiteuee pol ders Oud Kempenshofstede en Moggershil, zulks met ingang van 21 Juni 1946. Alphonse de Waele, te Koe wacht, dijkgraaf van den pol- der Oiid-Beoosten-blij-Bezui- den. alsmede van het water schap Rieden c.a., zulks met ingang van 22 Juni 1946, en ie een ernstige schriftelij ke berisping toegediend aan P. Voet. oud-dijkgraaf van den Kleine Molenpolder, te Kloosterzande. VEERDIENSTEN. Op 5 en 6 Juli a.s. wordt op de veerdiensten Vlissingen— Breskens en Kruiningen Perkpolder niet volgens de dienstregeling gevaren, in ver band met de tentoonstelling der Z.LM- In verband hiermede za! niet worden gegarandeerd, dat automobilisten op het ge- wenschte tgdstip en op den ge- wenschten dag naar Zeeuwsch Vlaanderen kunnen terugkee ren De laatste reis naar Zeeuwsch Vlaanderen wordt omstreeks 23.30 gemaakt. GEMEENTEN ELLEWOUTSDIJK EN DRIEWEGEN. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Juli, wordt ingetrokken de aanwij zing, dat in de gemeentetn El- lewoutsdijk en Driewegen het ambt van secretaris door den burgemeester wordt bediend Kapelle VERGADERING LANDBOUWARBEIDERS. In Kapelle vergaderde de Ned. Bond van Arbeiders in 't Land-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf. Na afwerking van de voorko mende zaken besprak de heer Lucart de Ioonactie- De ver* gadering was druk bezocht. Hoedekenskerke CONCERT. Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Con Amore" te Hoedekenskerke een con cert. Tijdens dit concert werd een collecte gehouden voor „Con Amore" en de kleine Meisjesvereeniging „Kleine Kracht" die de som van 44.57% opbracht. BENOEMING. Met ingang van 1 Aug is benoemd tot waterbouwkundig, ambtenaar ter waterkeering van het calamiteuse water schap Oud en Jong Breskens, de heer P. J. Priester, water bouwkundig opzichter bij het Vrije van Sluis, geboren te Hoedekenskerke. illewoutsdijk AANBESTEDING. Op 28 Juni had in het ge meentehuis van Ellewoutsdijk de inschrijving plaats ter aan besteding van 4 woningen en bloc, te bouwen naméns het Rijk en de gemeente, onder den Dienst Wederpbouw. Inschrijvers waren: Joh- Ver- heijke en Zoon 47.147 Gebr Vereijke 55.697 en B. Oele voor 57.200. RAADSVERGADERING. De raad van Ellewoutsdijk kwam Donderdagmiddag bg. een onder voorzitterschap van den wnd. Burgemeester. Aller eerst had een bespreking plaats omtrent de te houden aanbesteding van woningen en onteiging ten behoeve daar van. Daarvan werd besloten een brandput in de kom dei- gemeente aan te leggen, aan gezien bg brand niet alle ge bouwen bereikbaar zullen zijn. Voorts werd B. en W. opge dragen den aanleg van een sportterrein onder oogen te zien. Daarna werd een begro tingswijziging '45 vastgesteld alsmede de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1943. Tevens vond de vaststelling van de gemeente-rekening 1944 plaats. Daarna werd de vergadering gesloten. Kloetinge EXAMEN. Te Haarlem slaagde voor het eindexamen 5-jarige H.B.S. de heer J. Staal te Kloetinge. bouw van vier arbeiderswo ningen. Aan B. en W. wordt een crediet verleend van 8000 voor den aankoop van 100.000 straatklinkers ter ver betering van den Chezeeweg en de Oranjeboomstraat. Ten behoeve van de Stichting Zeeland 1945 wordt e©n be drage verleend van 0.10 per inwoner gedurende de jaren 1946 tot en met 1950. COLLECTE De collectes van het Emma- bloempje en Prins Bernhard vVemeldinge RAADSVERGADERING. Vrijdagavond kwam de tij- delijke gemeenteraad van We- meldinge bijeen. Medegedeeld werd, dat de eerste ambtenaar ter secretarie bij uitspraak van den Commissaris der Ko ningin in zrjn betrekking is ge. schorst. B. en W. werden ge. machtigd over te gaan tot den aankoop van een terrein Het blijft gevaarlijk. De eigenaar van een kantoorpand te Rotter dam vond in een les senaar eenige. door Ca- nadeesche militairen ach. tergelaten projectielen. Een vrouwelijk employe nam één van deze projec tielen mee naar huis en gaf het haar verloofde, die het op zijn beurt weer aan z(jn pa troon overhandigde die het trachtte te demon, teeren- Het projectiel ontplofte echter en zgn linkerhand werd verbrij zeld. tie kwam helaas nog een onge luk voor. De 62-jarige leider der vereeniging uit Goes kwam bij het springen van den rek stok zoo ongelukkig terecht dat hg zgn enkel brak en naar het ziekenhuis te Goes vervoerd moest worden. NED. HERV. KERK. In de vacatures van ouder ling en diaken der N.H. gem. te Wissekerke door het af treden van de heeren N. Filius en L. E. v. d. Moere zijn ge- kozen resp. de heeren Joh. Boot en M. de Schipper. Sport Bostonelfial-Vlissingen Baarland RAADSVERGADERING Zaterdag kwam de tijdelijke raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. De gemeenterekening 1944 werd aangeboden; in de commissie tot nazien dezer rekening na men zitting de heeren Alleme- kinders en van Damme. Een besluit tot wijziging- der ge- meentebegrooting 1945 werd z. h. st aangenomen, evenals di verse besluiten tot vaststelling der pensioengrondslagen van onderscheidene gemeenteamb tenaren. Besloten werd om het presentiegeld voor de raadsle den te brengen op 2.50 per lid per brgewoonde vergade ring. De instructies van den ge meentesecretaris en de aihbte- naren ter secretarie werden ge wijzigd- De voorzitter deelde nog me. de, dat de grond, benoodigd voor de uitvoering van het ur- gentiewoningbouwplan 1946 zal worden onteigend- De rond vraag levetde niets op. Dudelande COLLECTE Te Oudelande bracht de An jer-collecte ten bate van het Prins Bernhard Fonds de som op van 66,86 Noord-Beveland Wissekerke SPORT-MIDDAG. Zaterdag werd door de gym. nastiekvereeniging „Volhar ding" alhier ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan dier vereeniging een sportmiddag georganiseerd. Deelgenomen werd door ..Volharding" uit Goes, Sparta" uit Krabben- dijke, „Wilhelmina" uit Mid delburg, „W.I.K." uit YVemel- dinge, „M.D.I." uit Wolphaarts. dijk en „V.Z.O.S" uit Yerseke. Na opstelling bij de o.l. schooi werd, voorafgegaan door het muziekgezelschap ..Appllo", naar het terrein aan den Boom- dijk gemarcheerd ,waar door alle vereenigingen gezamenlgk de „Vrede-Vrijheid" serie werd uitgevoerd. Hierna traden de verschillende vereenigingen af zonderlijk op. waarbij somtijds fraaie staaltjes van behendig- fonds hebben resp. opgebracht heid en vaardigheid werden 157.10 en '20.45. vertoond. I Bij het einde der demonstra- 4-5 Voorloopig geen koffie. Vlissingen speelde Zondag te Bergen op Zoom tegen het elftal dat naar Boston zal worden uitgezonden De Vlis- singers bij wie de gebr. Bur gerhof en Harting ontbraken, hadden met de rust een 2—0 voorsprong. Nadat de stand was geworden, wist Vlis singen tenslotte het winnende doelpunt te maken. MIDDELKAMP ZET ZIJN ZEGE IN BELGIË VOORT De Zeeuwsch-Vlaming Mid_ delkamp uit Kieldrecht is ook thans weer hard op weg naar succes. Na zgn fraaie over winning te Nerhoven op 23 Juni, behaalde hij Woensdag te St. Niklaas (B.) wederom een fraaie sprintzege op den Belg Geus en onzen landge noot Pauwels. Zaterdag herhaalde hij in dezelfde plaats zijn overwin ning en liet Adriaansens B Franken achter zich. Onze landgenoot Ch, v. d. Voorde werd beide malen door pech uitgeschakeld. Om den Zeeuwschen schaaktitel. Nadat reeds eenige partijen voor de Zeeuwsche schaak kampioenschappen gespeeld waren, vond Zaterdag de of ficieele eerste ronde van de strijd om den Zeeuwschen schaaktitel plaats. Helaas zul len de meeste partijen wegens de reismoeilgkhedcn niet op deze wijze gespeeld worden, maar regionaal In ieder ge val zal ook een officieele laat ste ronde gespeeld worden De uitslagen luiden: Quakke- laar (Hansweert) wint van Maar tense (Middelburg) Ver- burg (Middelburg) verliest van Reusen (Goes) de Zeeuw (Middelburg) wint van Volmer (Wolphaartsdijk), Mullié (Co- lijnsplaat) speelt remise met Voorhans Voordien waren ge speeld; volmer verliest van Quakkelaar, Quakkelaar ver liest van Reussen Reussen verliest van Quakkelaar Mul lié wint van Volmer, Volmer verliest van Mullié en Reusen wint van Volmer. De stand is 1. en 2. Reusen en Quakke laar 3 uit 3; 3. Mullié 2% uit 3; 4. De Zeeuw 1 uit 1; 5. Voorhans. uit 1; 6 v. d. Ende 0 uit 0; 7 en 8 Verburg en Maartense 0 uit 1; 9- Vol mer 0 uit 5- Havenstaking ten einde. In de afgeloopen week is door de E.V.C. contact opge nomen met de regeering om tot een bevredigend einde van het zeelieden- en havencon flict te komen. De minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding hiervan den be trokken rgksbemiddélaar ver zocht met tien Raad van be stuur voor de Zeevaart en de besturen van de scheep'vaart, vereenigingen Noord en Zuid besprekingen te voeren. Over eengekomen werd, dat bij de werkhervatting van werkge verszijde geen rancunemaatre gelen zullen wórden getroffen. Ook van werknemerszijde zullen geen rancunemaatrege len worden genomen tegen havenarbeiders en zeelieden, die bij het uitbreken van de staking aan het werk zgn ge bleven. Na werkhervatting neemt de E.V.C. contact op met het college van Rjjksbe. middelaars ora tot een oplos, sing te komen van de huidige grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans gelden de arbeidsovereenkomst voor het personeel van de Neder landsche koopvaardijvloot. In een tweetal stakersvergade ringen te Rotterdam en Am sterdam is met groote meer derheid van stemmen besloten om het werk te hervatten op Woensdag 3 Juli. De E.V.C. heeft hierop de staking opgeheven. Heden morgen om 7 uur hebben de havenarbeiders van Rotter dam zich gemeld aan de kan, toren van de arbeidsreserve. Distributienieuws- Het C.D.K. deelt mede, dat van 7 Juli t.m. 31 Augustus de bonaanwrjzing eenmaal per veertien dagen zal plaats hebben. De bonnummers voor de artikelen, welke gewoonlijk in de aanvullende bonnenlgst voor de tweede week van een veertiendaagsche periode wor. den opgenomen zullen gedu rende bovengenoemd tijdvak reeds in de eerste week wor den gepubliceerd. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen, zal evenals tot dusverre, per week blijven geschieden. Op den bloembon, die Don derdag 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend zelfrij zend bakmeel worden ver strekt. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Bedankt voer Goes J. H. Hartzheim te Halle (Geld). Ned. Herv. Kerk. Ds. W. Laurens uit Angeren heeft be dankt voor het beroep te Bora- sele. Tribunaal Middelburg Ex-burgemeester opnieuw voor het tribunaal „DE BESTE BURGER VAN KOUDEKERKE". Pro-Duitsch op Agrarische gronden. In deze zitting verscheen voor de tweede maal de ex- burgem ester van Koudekerke, Jan Moens, voor de groene tafel. De voorzitter van het Tribunaal verwelkomde hem met een korte toespraak, waar. In hij de hoop uitrpraak. dat besch. inmiddels tot het in zicht was gekomen, dat hg niet de „beste burger van Koude kerke" was geweest. Het onderzoek werd onder getuigenverhoor voortgezet. Wachtmeester De Paepe van de Rijkspolitie en de wnd. commissaris van politie te Vlissingen, de heer Van der Mark, toentertijd hoofdwacht meester bg de marechaussee, herhaalden hun reeds afgeleg de verklaringen, inzake een bevel, dat Moens zou hebben ;egeven om den onderduiker "obse 'e arrestecren. De heer Van der Mark kwam' echter op zijn verklaring terug en eindig de met bijzonderheden, die meer ten voordeele van besch, waren. Besch. zelf had zijn mee ning omtrent eenige punten van de dagvaarding uitvoerig op pa..ier gezet en bleef ove rigens bij zgn verklaringen die lijnrecht tegen die van de beide getuigen ingingen Be sch. verklaarde tenslotte nog maals met nadruk dat hij naar de gevolgen te oordeelen, blijk baar niet goed had gehandeld maar niettemin nog steeds overtuigd was zijn plicht te hebben gedaan. „IN DE GEMEENTE KOUDEKERKE IS GEEN EITJE GE BROKEN!" Hierna was het woord aan den verdediger, mr. A. H. Kui- §ers, die allereerst vaststelde, at het accepteeren van de functie van burgemeester, blijkbaar de groote fout van besch., ook in de bezetting niet strafbaar was, en gezien de omstandigheden zelfs geen daad met eenig „onvader- landsch tintje", temeer daar op besch. persoonlijken aan drang moest worden uitge oefend, alvorens hg zijn moei lijken post innam- Eenmaal burgemeester,- heeft hij niet mider, misschien meer gesa. boteerd dan eenig andere „goede" burgemeester op Wal cheren. „Juist als burgemees- 1 VHV.V.". ,,UU1QI CWO «PSs den Bienseg Lv.m. denter. hoefde, mocht en feon hij niet saboteeren", aldus ver dediger, en hiermee vielen een groot aantal punten van de lange dagvaarding weg Besch. was pro-Duitsch op agrarische gronden en verd. wil dit niet te zwaar aanrekenen. Met dit etiket „pro-Duitsch" is hem zeer veel zwfcar aangerekend, wat andere burgemeesters nooit verweten is. Dank zij het verstandige beleid van be sch., die handelde voor het welzg'n van het dorp is in de gemeente Koudekerke tijdens de moeilijke en penibele be. zéttingsjaren .,geen eitje ge broken". Verd. eindigde met de hoop uit te spreken, dat he' Tribunaal bij zgn oordeel zich zal weten te verheffen boven den kerkelijken en politieken strijd op een dorp als Koude kerke: hij verzoekt geen ver dere interneering op te leggen. Geertrui P. Bosschaart, dienstbode, Middelburg, gaf het haar ten laste gelegde toe; zij had tijdens de bezetting omgang gehad met Duitschers. was werkzaam geweest bij het N.S.K.K en een Duitscher naar den Helder en later naar Enschede gevolgd. Haar ver dediger, mr A. H. Kuipers, merkte op, dat in deze zaak geen sprake was van eenig politiek aspect, het betrof hier zuiver verkeerde privé-gedra- gingen. De beschuldigingen tegen Elisabeth van der Heijdt, zon der beroep, wonende t« Goes, en tegen Johannes van Scher- penzeel, fotograaf te Vlissin- gen, werden vervallen ver klaard. Uitspraak in al deze zaken op 15 Juli Middelburgsch garagehouder repareerde voor den vijand. Cornelis de Leeuw, moter handelaar te Middelburg, hoor- de zich beschuldigen van lid maatschap der N.S.B. vanaf den zomer van 1940 en hulp verleening aan den vijand door het repareeren van auto's en moterrg'wielen in zgn garage, en H.K.P. Werkstatt De be schuldigde vertelde, tot In 1939 lid der N.S.B. te zijn geweest, doch toen te hebben bedankt. Maar niettemin was hij als N.S.B.-er in Mei 1940 in Elle woutsdijk opgesloten; in de zelfde dagen hadden de Neder, landsche militairen bovendien bijna alles uit zgn. zaak mede genomen. In 1940 had hg zich toen opnieuw aangesloten, Besch had echter vele parti culieren aan onderdeden ge holpen, die hij op weermachts vergunningen kon betrekken. De verd., Mr. P. C. Adriaanse, achtte het verrichten der re paraties, gezin de omstandig heden, geen strafbare hulpver leening aan den vijand. En psychologisch is het goed te vei'klaren, dat iemand, die nog steeds als N.S.B.-er wordt ge doodverfd, terwijl hij het niet meer is, opnieuw tot het lid maatschap naar deze beweging wordt gedrongen. ANDERE ZAKEN. De landbouwer Lein Ge schiere te Middelburg had vrij willig met paarden en wagens voor de D. weermacht gereden en daarmede goede verdiensten behaald. Dat was eigenlijk niet waar volgens besch.. tenminste niet in die mate, als hem ten laste werd gelegd. De weduwe Jacomina van den DorpelJacobsen te Goes had zich in 1943 als sympa- thiseerend lid bij de N.S B. aangesloten en was tevens lid geweest van de N.S.V.O. Te laat had zij ingezien, verkeerd te heben gedaan. Maar daar tegenover nad zij ook wel eens centen en zelfs bonnen aan de onderagrondsche gegeven. Susanna Ekkebus, dienstbode te Middelburg, was met leden der D. weermacht omgegaan en speciaal met den Lager- führer der O.T. te Middelburg. Daarbij was zg' vrijwillig werk zaam geweest bij de D.W. t< Vlissingen en de O.T. te Mld. delburg en later vrijwillig in Duitschland wezen werken. Verdachte zei, dat zjj alleen met den Lagerflihrer een ver houding had en met andere, moffen ging zij wel eens naar de bioscoop. Ze ging naar Duitschland omdat zg dat land toch wel eens wilde zien. Mr. P. C. Adriaanse was van mee ning, dat de getuigenverkla ringen tendentieus en sugges tief waren; ze zijn afkomstig van vrouwen, die zeli nog veel erger verkeerd zijn en zichzelf willen schoonwasschen. De laatste zaak was tegen den boekdrukker Johannes Pietor Goeman te Middelburg, die vrijwillig bij den anti-sabo- tagedienst had gewerkt. Dat hij vrgwillig dienst zou hebben genomen, was niet heelemaal juist. Hij was nl. werkeloos en moest toen kiezen tusschen de O.T. of den anti-sabotage- dienst. De verd. Mr. P. C. Adriaanse kon nergens in de stukken ontdekken, dat de man ook maar iets voor de nat. soc. gedachten gevoelde. In alle zaken uitspraak op 12 Juli a.s, Daar de verwerking van ru we koffie door de staking in de veomen sinds gerulmen tjjd sfagneert kaai op 7 Juli geen nieuwe koffiebon worden aan gewezen. zoodat voorloopig na dien datum geen koffie ver krijgbaar is. Nog geen overeenstemming over Triest. In Parijs zgn de ministère gisteren nog niet tob overeen stemming gekomen over Trlëat. Bevin en Byrnes stemden alleen in met internationali satie, indien dit onder toe zicht van de Ver. Naties zou gebeuren en niet onder toe* zicht van de Groote Vier, Amerika uit de markt. In een officieele verklaring wordt meegedeeld, dat de re* geering der V. S. in verband met het opheffen van de prtfs* contröle voorloopig uit de markt gaat voor wat aankoo- ien van tarwe en vleesch ten jehoeve van door honger be dreigde landen betreft. De re- jeering weigerde meer te be« ;alen, dan de vroegere vastge stelde prijzen. Er was geen tarwe en vleesch voor deie prgzen beschikbaar. Amerika steunt Joodsche Immigratie. President Truman verklaart, dat de V. S. bereid zgn de technische en gou vernemen tee- le verantwoordelijkheid voor het transport van 100.000 im migranten naar Palestina op zich te nemen. Weerbericht ONWEER BRENGT AFKOELING. Zwakke matige wind aanvankelijk nog uit Zuid- Oostelijke richting, later om loopend naar het Zuid-Westen. Op vele plaatsen onweersbui- in, daarna koeier. HOOG- EN LAAG WATER Donderdag is het hoogwater om 5 48 en 18.07 en wel l.P° m. eri 1.77 m. N.A.P. Laagwater om 12.02 en wel 1.90 N.A.P. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon o om 4.26 en gaat onder 21.0! De maar. komt Donderdag op om 10 45 en gaat onder om 0.02. Radioprogramma's DONDERDAG, Hilversum I. (NCRV) 7.00 Ber., 7.15 Gyrnn., 8.00 Ber„ 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem 11.45 Familieber., 12 05 Cello. 12 30 Lunchconc.. 13.00 Ber., 13.45 Causerie, 14.00 Ensemble, 15.00 Strijkkwartet, 16.00 Bijbelle zing 16.45 Orgel. 17.45 Man- doliriata, 18.15 Vacantie-trips, 18.30 Prog. Ned. strgdkr., 19 00 Ber. 19.25 Vaart der Volken, 19.45 R.V.D., 20.08 Causerie, 20.20 Conc. 21.00 Luisterwed strijd, 21.30' Conc-, 22 00 Ber. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Conc., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Trio. Hilversum n (AVRO). 7.00 Ber., 7.15 Gymn.. 8.00 Ber., 9.15 Morgenwijding, 11-30 Or gel, 12.00 Kamermuz., 12.85 Lyra-trio, 13.00 Ber.. 13.15 Om- roepork., 14.00 Voordracht. 15.20 Confetti. 16.15 De came- ra loopt, 17.00 Kaleidoscoop. 17,30 Piano. 18.00 Ber.. 18.15 Vaudeville-ork- 18.45 Sport- praatje, 19.00 Viool. 19.30 Ca baret, 20.00 Ber., 20.15 Aansl. Kurhaus. 21.15 Lezing. 21.50 Romancers, 22..20 De onder, wijsmogelijkheden. 23.00 Ber., 23.15 Dansmuz., 22.35 P. Palla. Scheepvaartberlchten Vlissingen, 1 Juli aangeko men m.s. „Liborty". gepasseerd van Antwerpen m.s. „Ariad ne"; 2 Juli gepasseerd naar Antwerpen m.s. .,Rolf" en van Antwerpen m.s. Pro Patria", Officieele publicaties DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Personen, die niet de be schikking hebben over een fas- of electriciteitsaansluiting en dus op het gebruik van pe troleum zijn aangewezen, kun nen, ter verkrijging van nieu- kookdoeleinden en verlichting, we petroleumkaarten voor op 4 en 5 Juli een aanvraag formulier MD 323-14 ten dis- tributiekantore, Ravelijn 2a (loket voorlichting) in( ont vangst nemen. Terugbezorgen der ingevulde en onderteeken- de formulieren tusschen 7 en Juli a.s. onder overlegging van stamkaarten van alle ge zinsleden. UITREIKING BONKAARTEN. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de pe riodieke uitreiking van bon kaarten niet meer plaats vindt in het Schuttershof, doch in het Beursgebouw ingang St&lstraat. AFHALEN BESCHEIDEN. Men wordt dringend verzocht voor het afhalen van beschei den op den datum en rijd te ko men zooals op het oproepings kaartje of per publicatie in de plaatselijke bladen is vermeld. Indien men niet op den juisten. datum en tijd komt. zullen ds bescheiden niet meer worden verstrekt en dient men een nieuwe oproeping af te wach ten. t Tevens wordt verzocht geen formulieren (ook niet die ter verkrijging van kaarten voor zwaren arbeid) in do brieven bus van het distributiekantoor te deponeeren, doch deze aan loket voorlichting, onder over legging van de stamkaarten, af te dragen- Nagekomen advertentie. Hulpactie Zeeland. Er ia wijziging gekomen in den leideracursus van den Heer JELLES. Athleten en handballers: Woensdag 3 Juli, 8.30 uur: zaal Donderdag 4 Juli, 7.30 u.: zaal. Vrijdag 5 Juli, 7.30 uur: zaal. Voetballers. Maandag 8 Juli, 7.30 uur; veld Dinsdag 9 Juli, 7.30 uur: veld.' Turners. Woensdag 10 Juli 7.30 u.: zaal. Donderdag 11 Juli, 7.30 u.: zaal Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech door G. Th. Rotmins. 74- Er hielp niets atn{ het echtpsar Pimpel- mans kon net zoolang in het gras gaan zit ten wachten, tot Bles er, na een goede drie kwartier, genoeg van had en naar den kant kwam. Dit had het voordeel. dat »t- ncers costuum terwijl tijd kreeg om te dro gen. De damp sloeg er, isa milt kanten af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 7