PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT Een nieuw plan inzake Triest Vandaag... Atoombom bij Bikini neergeworpen Sjahrir met andere Indonesische leiders ontvoerd N. A. C. behoudt de leiding UIT DE PROVINCIE. De gemeente Middelburg komt nog acht ton tekort. S,"3*.gtf",ks' bc"a,vc op Zo°" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Hoofdredacteur G. BalliritIJn [{met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Maandag 1 Juli 1946 189e Jaargang - - Nummer 150 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3 20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie ƒ2 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 20, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C.. Middelhuig_ Het Wereldgebeuren Truman spreekt weer zijn veto uit. Moeilijkheden in Palestina en Br.-lndië Ondanks het aandringen van Byrnes om nu eindelijk een datum vast te stellen voor de komende algemeene vredescon ferentie, zijn in Parijs de minis ters Zaterdag weer niet tot een beslissing kunnen komen. Wel is er weer een nieuw plan in gediend inzake Triest, ditmaal door Bidault. Bidault wil Triest en omgeving tot een autonoom gebied maken, dat bestuurd wordt door de vier groote mo- f endheden, samen met Italië eu oego-Slavië, onder toezicht van den Veiligheidsraad. Of schoon Molotov op dit plan kritiek uitoefende, beloofde hij het Maandag te zullen bestu- deeren en bespreken. In Triest zelf is het gisteren tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen, nadat van Joego-Slavische zijde het vuur geopend was op een aantal wielrenners. Er ont stond een hevig tumult in de stad, waar een woedende Ita- liaansche menigte naar het hoofdkwartier van de commu nisten en de Joego Slaven toog en daar alles kort en klein sloeg- Intusschen duren in Italië ook de protesten tegen de wij zigingen in de Italiaansch- Fransche grens voort. De ge- heele pers is zeer ingenomen met Toscanini's weigering om in Parijs en Londen te dirigee- ren- Het katholieke blad „I Po- polo" drukt een open brief af aan Bidault, waarin wordt ge zegd. dat Italië zeer in hem is teleurgesteld.- U spreekt hier een taal, zoo heet het, die Uw geloofsgenooten niet van U hadden verwacht. Meer tevreden is men in Griekenland, waar de premier in het parlement zijn dank heeft uitgesproken aan de mi nisters in Parijs. De bewoners van de Dodekanesos zullen reeds aan de verkiezingen over de koningskwestie deel mogen ne men. In Palestina heeft een nieu we Britsche militaire actie he vige deining veroorzaakt in de Joodsche wereld. Britsche mi litairen hebben daar plotseling een inval gedaan in het Jood sche bureau te Jeruzalem en een aantal leden ervan gear resteerd, Bovendien is voor ge heel Jeruzalem 'n uitgaansver bod afgekondigd. Officieel werd dit de eerste phase genoemd ter herstel van wet en orde in Palestina. In Joodsche krin gen wordt deze actie een hevi ge schok genoemd, welke alles wat het Jodendom van een Britsche regeering zou kunnen verwachten, heeft overtroffen, temeer omdat de overval werd uitgevoerd op een sabbat. De Arabieren juichen deze actie natuurlijk toe. Evenmin bevredigend voor de Britten zijn de politieke vor deringen in Britsch Indië. Na eindelooze besprekingen is nu eindelijk in New-Delhi de vor ming van een nieuw zakenka binet aangekondigd, waarvan twee leden Britsch-Indiërs zijn. De politieke twisten tusschen de Britsch-Indische partijen on- derling blijven nog altijd voort duren. Een speciale trein,-waar in Gandhi zich bevond, ia op groote steenen gestooten, wel ke op de rails waren gelegd. On. EDUARD VETERMAN OM HET LEVEN GEKOMEN. De auteur Eduard Veter man, die Vrijdagavond met zijn echtgenoote het slachtoffer is geworden van een ernstige bot sing met 'n militairen vracht auto op het kruispunt Rijks wegVrede laan bij Laren is aan zijn zware verwondingen overleden. Mevr. Veterman was op slag dood. SAMENVOEGING DER LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Naar wij vernemen werd on langs beslist, dat de lucht strijdkrachten van het Ned. leger en het Kon. Ned. Indi- sche leger samengevoegd zul len worden tot één rijka-leger- luchtmacht. PROTESTDEMONSTRATIE TE HAMBURG. Zondagmorgen ia te Ham burg een groote protestdemon stratie gehouden tegen de voorgenomen verwijdering van een groot aantal Duitschers uit hun woningen in verband met de vestiging van een nieuw Britsch hoofdkwartier. Brit sche militaire en Duitsche poli tie surveilleerde ter plaatse, waar verschillende sprekers van politieke patyen het woord voerden. Redenaars van de chriatelijk-democraten en van de sociaal-democraten wezen op de moeilijkheden, waarte genover de Britten zich ge plaatst zien bij het zoeken van plaatsruimte. Zij werden door de omstanders uitgejouwd- Een communistische spreker, die zich tot tolk maakte van de algemeene ontevredenheid, werd echter toegejuicht. Er deden zich geen incidenten voor. getwijfeld heeft men hier met een aanslag op Gandhi te doen. In Amerika heeft Truman voor een sensatie gezorgd door opnieuw zijn veto uit te spre ken over 'n door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wet. Ditmaal betrof het een wet, die in de V. S- danig de gemoederen bezig houdt, n.l. de wet op de prrjsbeheersching. Het Huis wenschte een groot deel van de controlemaatrege len over boord te werpen en deze tot een uiterste minimum te beperken terwijl Truman de huidige regeling van kracht wilde doen blgven- In een boodschap aan het Congres noemde hg' een be slissing daarover een keuze tusschen een gereglementeerde en 'n ongedeglmenteerde infla. tie. Wel heeft het Congres het recht om een veto van den president te annuleeren, indien zich tweederde daar voor ver klaard, maar de stemming le verde met 173 stemmen vóór annuleering en 142 ertegen de vereischte meerderheid niet op. zoodat Truman voorloopig oen strijd om de prijsbeheersching won. moeten op alle departe menten de gehuwde ambtenaressen den dienst verlaten met uitzonde ring van degenen, die voor den dienst nog niet kunnen worden gemist en op dien grond tot 1 Januari kunnen blijven; wordt in België het autoverkeer geheel vrij gegeven, met uitzonde ring van de benzine, die op den bon blijft; gaat het emeritaat in van ds. A. C- Heij, Geref. predikant te Koudeker- ke; wordt te Sneek het Friesch Scheepvaartmu seum heropend. DRIEJARIG JONGETJE VERMOORD. In de buurtschap Zeldam bij Almelo heeft een moord op een driejarig kind van de fam. S. veel beroering gewekt- Men vond het kind overdekt met messteken in een kuil. Men be greep aanvankelijk niets van het heele geval. De 18-jarige J. S., 'n knecht van de fam. S., heeft bekend het kind overval len en gedood te hebben, om wraak te nemen. De moor denaar is een. wees en staat onder voogdij. Hij was bg de familie S. uitbesteed en be weerde slecht behandeld te zijn. Een geweldige vuurstraal verspreidde oranjeroode rookzuil. Om elf uur precies werd gisteravond de atoombom uit het vliegtuig „Daves Dream" losgelaten, vlak nadat van het admiraalschip het bevel „bom los" was gegeven. Twee minuten later volgde de eerste ontploffing van het ver nietigende projectiel, gevolgd door een tweede, die driemaal zoo hard was. Een geweldige vuurstraal verspreidde een schrikbarende pilaar van oranje-roode rook, die overging in een grijswitte rookzuil. Palmboomen bleven overeind staan. Over de geheele atol ver spreidde zich een geweldige wolk, die dik ten hemel eg. Van een der observa tieschepen af kon men op een afstand van zestien km. duide lijk de radio-actieve rookwolk zien. Het geluid van de ex- plosie was echter niet zoo hard als men verwacht had. Toen de rookwolk wat op trok, nam men waar, dat de palmboomen op het eiland nog overeind stonden. Temid den van de dichte massa's gevaarlijke rookwolken zag men, dat eenige schepen uit de doelwit-vloot in brand stonden. Een daarvan was het Ja- pansche slagschip „Negata". De „Nevada", het vlagge- schip, was eenigen tijd na de ontploffing nog steeds te zien, waaruit blijkt, dat het schip niet onmiddellijk vernietigd is geworden. Waarnemers op Kwajelein, 320 km. van Bikini, zagen de ontploffing, voelden een ruk wind en hoorden een snerpend geluld, waarna de slag van de explosie weerklonk. GEEN SPRINGVLOED. Onbemande vliegtuigen, door radio bestuurd, werden in de rookwolk gestuurd. Reeds eenige minuten na de explosie was men dus doende reeds bezig om de resultaten vast te leggen. Ook onbemande en door radio bestuurde mo tor-torpedobooten werden naar het ziedende radio-ac tieve water in de Bikini lagune gestuurd. De waarnemer in het vlieg tuig, dat het dichtste bij het vliegend fort, dat de atoom bom afwierp, vloog, meldde: ,geen schok gevoeld, toen de bom ontplofte. Er is geen aanwijzing voor een spring vloed". MAJOOR WOODROV WIERP DE GELDA. Het vliegtuig, dat de bom droeg werd bestuurd door majoor Woodrov Swaricott, veteraan van 49 luchtslagen boven Birma en China. De bom, die uitgeworpen werd, was Gilda gedoopt en beschil derd met het beeld van een filmster. De bom was in gedeelten ingeladen, zoodat bij de start geen ontploffing mogelijk zou zijn. De bemanning zette in de lucht het projectiel in elkaar. Volgens radioberichten uit de omgeving van Bikini, werd de uitbarsting waargenomen als een groote, verblindende oranjestraal. De radio, waar door men, voor zoover de ont vangst mogelijk was, het ge heel e verloop van de operatie kon volgen, werd tijdens de ontploffing hevig gestoord. NIEUW MODEL SCHOENENBON. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat met in gang van 1 Juli schoenen bonnen van een nieuw model zullen worden ingevoerdd. De kleur dezer bonnen is biauw met rood. De opdruk is in zwart uitgevoerd. Voorts zullen binnenkort ook voor werkschoenen nieuwe bonnen in omloop komen. De ze zijn uitgevoerd in blauw en grijs met zwarten opdruk. MOORD BIJ DE BELGISCHE GRENS. In de bosschen bij Belgisch Putte, juist even over de Ned. grens, heeft een roofmoord plaats gehad. Hier werd het lijk gevonden van een Ant- werpschen taxichauffeur, die met een revolverschot was ge dood. Zijn portefeuille bleek leeggeroofd te zijn. De Belgi sche politie zou de daders reeds gegrepen hebben. Zal Soekarno het prestige van de republiek kunnen redden? Alle macht in handen genomen. De gebeurtenissen in Indo nesië hebben tydens het afge- loopen weekeinde een ernsti ge wending genomen. Eerst kwam het be rich' door, dat Soekarno besloten heeft alle macht in handen te nemen. De tekst van zgn bekendmaking luidt: „Met het oog op de gebeurtenissen in het land, welke het welzijn en de onafhankelijkheid in ge vaar brengen, heb ik, presi dent van de republiek, overleg met het kabinet, op den 28sten Juni besloten, per soonlijk alle macht In handen te nemen, totdat in het land weer normale toestanden heerschen en het kabinet en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen wer ken". De republikeinsche omroep heeft daarna om 8 uur plaat selijke tijd bekend gemaakt, dat Sjahrir, Soedibljo, Soe- mitro en vele anderen uit hun hotel te Soerakarta door een gewapende bende zijn ont voerd. Een verklaring, die Soekar no heeft afgelegd, zegt, dat dit optreden betreurenswaar- Lig is en dat maatregelen ;ullen worden genomen. De verklaring zegt verder, dat deze gebeurtenis aan de we reld zal laten zien hoe zwak de republikeinsche regeering is, terwgl zg, op het oogen- blik, dat de onderhandelingen over de vrijheid aan den gang zijn, in het voordeel van de Nederlanders is. Het Fransche persbureau AFP deelt mede, dat Neder- landsche kringen te Batavia hedenochtend zouden hebben verklaard, dat de ontvoering van Sjahrir een ernstige situ atie had geschapen, omdat alle gematigde Indonesiërs op deze wijze van het tooneel verdwenen zijn, hetgeen de toekomst van de besprekingen met de Nederlanders in ge vaar brengt. Men zou, vol gens AFP eveneens de mo gelijkheid van gevechten op groote schaal onder het oog zien. SOEKARNO AANSTICHTER? Sommige kringen zouden zelfs de meening koesteren, dat Soekarno de aanstichter van de ontvoering was en dat h":i de extremisten beschuldigd tegenover de buitenwereld Anderen betwgfelen het, of Soekarno in staat zal zijn het prestige van de republiek te redden en men vraagt zich af, of voor die vooraanstaan de Indonesiërs, die zich reali- seeren, waartoe de republi keinsche revolutie uiteindelijk zou kunnen leiden, de tijd niet gekomen is om zich definitief schrap te zetten. Hoewel met groote voor zichtigheid, vraagt men zich af, of de huidige ontwikke ling wellicht niet zal kunnen leiden tot het uiteindelijk ver val van Soekarno's positie. De Nederlandsche kringen volgen uiteraard den loop der ge beurtenissen met groote aan dacht, doch zij zijn nog steeds niet bereid eenige verklaring af te leggen, daar er nog geen verdere berichten zijn binnen gekomen. VERKLARING VAN SOEKARNO. Zondagavond heeft Soekar no in een radiotoespraak over den zender Djogjakarta de vijfde colonne er van be schuldigd Soetan Sjahrir te hebben ontvoerd. Soekarno waarschuwde zijn luisteraars als volgt: „Weest op uw hoede voor de links- radicale groepen, wier acties steun geven aan de Neder, iandsche beweringen, dat wg niet in staat zijn ons zelf te regeeren". Hij deelde mede, dat tezamen met Sjahrir zijn ontvoerd de generaal-majoor Soedibyo en ir. Darmawan, de minister van handel industrie. In verband met het aan zich trekken van de macht, verklaarde Soekarno, dat hij geen dictator wenschte ie worden. „Wanneer de staat van beleg ten einde zal zijn, zal ik de macht weer aan het volk overgeven". Dr. van Mook treedt niet af. De regeerings voorlichtings dienst deelt meae: „Naar aanleiding van een in de pers verschenen mededee- llng. dat dr. van Mook binnen kort op eigen verzoek als lui tenant G. G- zou aftreden, wordt medegedeeld, dat dit be richt onjuist is. Het valt te betreuren, dat voornoemd bericht met de Ma- lino-conferentie en andere be langrijke ontwikkelingen in zicht, slechts onnoodige onze kerheid wekt, die eiken grond mist". Arnold Meyer in cassatie. Arnold Meyer zal in cassatie gaan van de uitspraak van het Bossche Bijz. Gerechtshof, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van tien jaar- Spcrl en «we Goes scoort in de laatste 10 seconden Verrassende voetbal-uitslagen. Voetbal is een spel van ver rassingen en dat maakt, dat het voor het publiek zooveel aantrekkelijks behoudt. NAC zat Zaterdag bij het begin van den wedstrijd nog „op een fluweelen troon", zooals de „Sportkroniek" het uit drukte. Het had ongeslagen de leiding in de kampioens competitie, negentig minuten later was NAC een geslagen ploeg! Het had met 20 in Breda van NEC verloren. Zon dagavond had het over de zelfde ploeg met 31 ge zegevierd! Het was in Breda Zaterdag een wedstrijd van twee vol komen gelijkwaardige ploegen. NAC speelde technisch beter. NEC was echter productiever. Nadat NAC door het oog van een naald gekropen was, toen een schot binnen het bereik van Kools van den paal terug in het veld sprong, kreeg NAC een strafschop te nemen. Picard, de midvoor, knalde den bal loodrecht op den keeper af en dat was voor de Bredanaars een bittere te- ramp zag NEC zich enkele leurstelllng. Tot overmaat van minuten later eveneens een strafschop toegewezen en de Nijmegenaren maakten geen fout, zoodat NAC onver diend met 01 achterstond. Na de rust zette NAC alles op alles en er volgde toen een ware belegering van het NEC- doel. Maar wat de Bredanaars ook probeerden, niets wilde lukken en Schepers, de re serve-doelman van NEC, kreeg nauwelijks één moeilijken bal. NEC brak telkens gevaarlijk door. En uit een van deze razend snelle aanvallen viel zoowaar een kwartier voor het einde een tweede doelpunt! Zondag in Nijmegen waren de rollen evenwel omgekeerd en nu was NAC NEC de baas. De Bredanaars speelden een uitstekende partg voetbal, waartegen NEC niet óp kon en na met rust reeds met 2 1 te hebben voorgestaan, ze gevierden de Zuidelijke kampi oenen met 31. Het eerste doelpunt scoorde linksback Dielemans uit een strafschop, daarna maakte Picard er 2 0 van en scoorde NEC nog voor de rust tegen. Na de rust bracht Bouwmeester den stand op 31. Even wisselvallig als in deze 2 wedstrijden is het tusschen Limburgia en Hee renveen gegaan. Vrijdag klop te Heerenveen Limburgia in het Noorden met 53. Zondag namen de Limburgers revan che door Heerenveen met 4— 1 te kloppen. Resten de wedstrijden tus schen Ajax en Haarlem. Za terdag klopte Haarlem Ajax met 20 in Haarlem. Zondag waren de rollen omgekeerd en ging Haarlem in Amsterdam smadelijk met niet minder dan 80 ten onder! Met dat al wordt de compe titie om het kampioenschap van Nederland zeldzaam span nend! De stand luidt na de wedstrijden van Zaterdag en Zondag als volgt: NAC 4 3 0 1 6 6—3 Haarlem 4 2 1 1 5 813 Ajax 4 2 0 2 4 11—5 Heerenveen 4 2 0 2 4 910 NEC 4 1 1 2 3 8—9 Limburgia 4 1 0 3 2 79 GOE SHELMOND IA 1—1. Voor Zeeland was natuur lijk de promotie-wedstrijd GoesHelmondia van bgzon- dere beteekenis. Bij een over winning voor de thuisclub zou het eerste-klasserschap voor de Zeeuwen immers voor het grijpen hebben gelegen. Het zag er echter tot 10 seconden voor het einde naar uit, dat Helmondia beide punten in de wacht zou sleepen, want toen er na 30 min. een misverstand in de Goes-achterhoede ont stond maakte Koole een han dig doelpunt (01) en Goes slaagde er tot in de laatste minuut niet in, daar iets meer dan 2 schoten tegen de lat tegenover te stellen. Toen evenwel kreeg plotse ling Bonde, die den heelen wedstrijd beneden zgn kunnen was gebleven, den bal toege speeld en van korten afstand deponeerde hij den gelijkma ker in het net. De bal werd nog naar het midden ge bracht, maar toen de Hel mondia midvoor den bal had aangeraakt, blies de scheids rechter voor de laatste maal! Heel Goes juichte! Maar de Zeeuwen hadden meer gekre gen, dan zg strikt genomen verdienden. Het elftal liep den geheelen wedstrijd naar zijn vorm te zoeken. Er werd slecht geplaatst, de spelers demonstreerden een miserabele balcontróle en daar Helmondia beter plaatste en een betere techniek had, zou het de over winning zeker verdiend heb ben. Goede Goes-aanvallen wa ren een groote zeldzaamheid. Ook al speelde Goes na de rust zeer enthousiast en al was de thuisclub na de rust behoorlijk in de meerderheid, tot doelpunten kwam het niet. Nadat in de laatste minuut, zooals gezegd, de sensatie kwam en Goes op verrassen de wijze gelijk maakte. Dat noemt men een gelijk spel uit het vuur slepen! Intusschen is Goes nog al lerminst in de eerste klasse! Thuis speelt het nog tegen RBC, uit tegen Helmondia en geen van deze wedstrgden is een zacht eitje! Goes zal tot den laatsten wedstrg'd op volle toeren moeten draaien, wil het de race naar de eerste klasse halen. Het k&n evenwel en de Zeeuwen die- Provinciale begrooting verschenen. Verschenen is de begrooting van inkomsten en uitgaven der provincie Zeeland voor 1945 en 1946. Deze sluit op den gewo nen dienst voor 1945 met een totaal aan inkomsten van 2.756.447.29, aan uitgaven van 2.946.447,29. Voor 1946 worden de inkomsten geraamd op 2.619.650,43, de uitgaven op 3.129.654.43. Voor 1945 kon nog een be drag van 158.286,34 van de reserve worden onttrokken, doch deze was daarmede dan ook uitgeput. Hel zinkwerk bij de Zuidwatering. Van de 24 zinkstukken. die den bedreigden oever bij de voormalige ..Schoone Waardin" zullen moeten verdedigen, zgn er thans 8 geplaatst; sommige meer dan 50 meter diep, een diepte, waaroo nooit eerder ge zonken is. Het werk vordert niettemin goed. Gemiddeld worden er twee zinkstukken in de 14 dagen geplaatst. Daar het weer in het najaar echter ongunstiger zal worden, zou het meevallen wanneer de ar beid voor den winter klaar is. Een probleem is ook de stortsteen, waarvan men 100-000 ton moet verwerken. Deze moet uit België per spoor worden aangevoerd en zoo noo- dig in Terneuzen tgdelgk op geslagen. Dit gesleep met zwaar materiaal brengt voor een groot deel de kosten van het zinken mee. die bij dit werk de 1 millioen te boven gaan. Het benoodigde rijshout wordt bij Rammekens zelf op geslagen en verwerkt op de zelfde plaats waar ook de zink stukken voor den nieuwen dijk werden gemaakt. PAARDENCONCOUBS TE OOSTBURG. Op de Plaat bij Oostburg is Zaterdagmiddag een uit stekend geslaagd paardencon- cours gehouden, georganiseerd door de Landelijke Rijvereeni- ging „West Zeeuwsch-Vlaan deren. Bg hetzelfde nummer voor Geldersch type werd 1. L. Boone te Ritthem. GESLAAGD. Geslaagd aan de Chr. Kweekschool te Middelburg voor het eindexamen de da mes A. C. N. Gillissen te Vlissingen; L. E. de Krgger te Zaamslag; N. Ruitenbeek te Koudekerke; G. de Visser te Aagtekerke; M. J. Wessels te Goes; J. Wisse te Vlissin gen en de heeren H. Groot Nibbelink te Grijpskerke; C. B. Legnse te Vlissingen; J. Steketee te Middelburg. Afge wezen niemand. Hel cultureele leven moei gesteund worden. Gemeentebedrijven maken het minder goed. Binnenkort zal de begrooting 1946 der gemeente Middelburg in een openbare raadsvergade ring worden besproken. Een paar weken geleden vond voorbespreking reeds plaats. Volgens de concept-begroo ting wordt het nadeelig slot van den gewonen dienst over 1946 geraamd op 799.846.16. hetgeen lager is dan geraamd over 1945. SUBSIDIES. Nieuw zijn de subsidies, wel ke verleend worden aan het Zeeuwsch Oorlogsmuseum 125). Middelburgsch Drank- weercomitéé, (ƒ100), Stichting Herstel Zeeland '45 (ƒ2057.50), terwijl tevens een post wegens steun aan cultureele doelein den is uitgetrokken tot een be drag van 1000. Als toel'ch- ting daarop schrijven B. en W. Voor de gemeente, die door den oorlog althans voor de eerste jaren zooveel van hare aantrekkelijkheid kwam te verliezen, moet het van be teekenis worden geacht, dat het cultureele leven zooveel mogelijk tot bloei wordt ge bracht. Uit dien hoofde wordt de behoefte gevoeld het moge lijk te maken, dat aan doel einden van cultureel belang (waarbg meer speciaal wordt gedacht aan concerten en too- neeluitvoeringen van cultureel hoogstaand gehalte) van ge meentewege op aanvrage gel delijk steun kan worden ver strekt. Ook het subsidie aan de mu ziekkorpsen is belangrijk ver hoogd. Het Middelburgsch Mu ziekkorps ontvangt eén vast subsidie van 650, en de mu- ziekvereenigingen ..Excelsior", ..Crescendo" en „Oefening na den Arbeid" ieder 450. Voorts ontvangt elke vereeniging 35 voor elk Molenwaterconcert, terwijl het overblijvende deel onder de vereen igingen ver deeld wordt naar rato van de afdeeling, waarin deze ge plaatst zijn. Wegens opbrengst van ver makelijkheidsbelasting wordt geraamd 40.000 welke ra ming beduidend hooger is dan eenig voorgaand jaar. In dit bedrag zijn niet begrepen de pachtsommen van de kermis. DE BEDRIJVEN De gemeentebedrijven ma ken het, door tijdsomstandig heden, minder goed. Voor het gasbedrijf wordt een verlies geraamd van 20.367,24. voor electriciteitsbedrijf en water leidingbedrijf resp. een winst nen dus de tanden op elkaar te zetten! RBC speelde in Roosendaal tegen TSC eveneens met 11 gelijk en daardoor blijft de gevaarlijkste concurrent voor Goes Helmondia. De stand luidt als volgt: Goes 4 2 2 0 6 Helmondia 3 1113 TSC 4 112 RBC 3 0 2 1 OVERIGE UITSLAGEN. District I. Ie kl. Xerxes Hermes-DVS afgel. District n. Promotie 2e kl. ExcelsiorUnitas 4-0. District IH: Promotie-degradatie. 2 e kl. Rigters bleekVitesse 21; Labor—PEC 0—4. District V. le kl. LSC—Be Quick 2—4. District HI: Promotie 2e kl. Friesland Emmen 02. van 4.664,24 en 5.617.54, hetgeen veel lager is dan vo rige jaren. De vaste schuld bedraagt 3.232.791,82. hetgeen het laag ste bedrag is sinds 20 jaar. De vlottende schuld der ge meente is in den loop der laat ste jaren gestegen tot 2.250-000. Aangenomen mag worden, dat de vlottende schuld tot een betrekkelijk gering be drag zal terugloopen zoodra de oorlogsuitgaven (herbouw, her stel, rekening-tekorten e.d.) eenmaal een einde hebben ge nomen en volledige verrekening daarvan met het rrjk c.a. heeft plaats gehad. Walcheren Vlissingen. KONIJNEN UIT AMSTERDAM. De Amsterdamsche Konij- nen-vereeniging „Nieuw Le ven" schonk voor de getrof fen leden van de Vlissingsche Pluimvee- en Konijnenveree- niging 52 konijnen van ver schillende rassen. Koudekerke DS A. C. HEY NAM AFSCHEID. Zondagavond heeft ds. A. C. Hey, predikant bij de Geref kerk te Koudekerke in verband met zgn emeritaat, afscheid genomen van zgn gemeente. Tot tekst had de scheidende Dienaar des Woords gekozen 1 Joh. 2 17. Alvorens tot de uitwerking van zijn tekst te komen, wees ós. Hey op den band die gelegd was tusschen hem en de gemeente in de 28 jaar. dat hij de kerk van Kou dekerke mocht dienen Na zijn predicatie richtte ds. Hey woorden tot het gemeente bestuur, waarvan aanwezig waren burgemeester Dregmans en de gemeente-ontvanger, af gevaardigden van de naburige kerken en de classis Walche ren, dr Hommes, die tijdens het vacant zijn der gemeente als consulent optreedt, com missies en besturen, den kerke- raad. de jeugd en de gemeente. Hierbij merkte ds. Hey op, dat al zijn er annexatieplannen van Vlissingen, de kerk niet anexeert en zg, die dus in het geanexeerde gebied wonen, kerkelijk bh" de Koudekerksche gemeente dienen te blijven. Ouderling Sparrentak heeft namens de gemeente ds. Hey toegesproken Ds. Hey werd toegezongen Ps. 84": 6. Namens de classis Walcheren heeft ds. Visser van Domburg gespro ken A.s. Donderdag vertrekt ds Hey uit Koudekerke om zich voorloopig te vestigen te Bui tenpost Fr. Westkapelle TENTOONSTELLING MIJNEN. In de cantine van den Rijks waterstaat organiseerde de „Opruimingsdienst Mijnen" 'n tentoonstelling. Zeer zeker een vreemde tentoonstelling, maar die, met het oog op de vele mijnenvelden in deze om geving, van groot nut bleek te zijn. Vele soorten mijnen waren er te bezichtigen, ter wijl door een deskundige werd uitgelegd hoe en wanneer de explosie plaats vindt. Laten wij hopen, dat deze tentoon stelling aan zijn doel zal be antwoorden, namelijk om zich niet in mgnenvelden. die niet zijn vrijgegeven te begeven en om van alles wat met mjinen e.d. in verband staat, met de handen af te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1