OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Laatste nieuws $perft en svedsfvajJen Wereldkampioen prijst Zeeuwsche dammers. HeerenveenLimburgia, Haar lemAjax, NACNEC, Aiax —Haarlem. NEC—NAC, Li mburgiaKeeren veen De vei-wachting dat de le ontmoetingen ons wat wyzer zouden maken met betrekking tot de onderlinge krachtsver houding in deze kampioens competitie, is niet bewaarheid, integendeel, de uitslagen geven geen enkel houvast en met uit zondering van NAC werd slechts met de oneven goal de overwinning uit het vuur sleept. Intusschen is echter wel komen vast te staan, dat van een „walk over" der Wes telijke kampioenen geen spra ke is en dat de strijd om den eeretitel ongemeen fel belooft te worden. Heerenveen en Lim. burgia doorkruisen in drie da gen ons land om 2 maal den strijd aan te binden. Afgaande op de uitslagen van de reeds gespeelde wedstrijden slaan we de papieren der Friezen iets •hooger aan, hoewel ze in Brun- sum zeker warm ontvangen zullen worden. Mogeiyk weten de Zuidelijken daar winst te behalen. De stryd der Weste- lyke kampioenen belooft span nend te worden. Haarlem speelt dezen thuiswedstrijd in het Olympisch Stadion en af gaande op de prestaties der laatste weken zullen de ploe gen elkaar niet veel ontloopen. De Amsterdammers met hun hechte achterhoede lijken ons desondanks constanter, met mogeiyke puntenwinst. In Nij megen en Breda treden de Oos- telyke en Zuidelijke kampioen in het strydperk. De Bre danaars zijn uitermate goed gestart en nu het tegen de algemeen als de zwakste ge doodverfde NEC-ploeg gaat. moeten Rijvers c.s. zeker het grootste deel der punten in de wacht sleepen. Op 3 Juli wor den dan wederom 3 wedstrijden vastgesteld zoodat de spelers voor een zware opgave zijn ge plaatst. f Promotiecompetitie 2e klasse- GoesHelmondia. RBCTSC. Goes heeft tot heden buiten gewoon fraaie resultaten ge- Doekt en Zondag krygt ze den zoo op 't oog ernstigsten con current op bezoek. De Goe- senaren hebben reeds het groo- te voordeel 3 punten in uitwed strijden te hebben behaald en mochten ze er in slagen c-k Helmondia aan de zegekar te binden, dan moet het al heel vreemd loopen wil Zeeland geen tweede eerste klasser krijgen. De Helmondianen ver staan blijkbaar de kunst van doelpunten maken niet best en daar de Goes-voorhoede nog al eens van de kansen weet te profiteeren, mogen we ook nu de beste kansen aan de Goe- senaren toekennen- De verlie zer van den strijd in Roosen daal kan zich wel als uitge schakeld beschouwen. Ook deze ploegen hebben getoond niet al te sterk te zijn in het maken van doelpunten. De thuisclub heeft hier wel de beste papie ren. Promotiecompetitie Se klasse. AxelYerseke, BiervlietSteen. Axel heeft door de nederlaag tegen Biervliet de papieren uit eigen hand gegeven. De Axel- ploeg speelt reeds haar laat- sten wedstrijd en weten ze opnieuw van Yerseke te win nen, wat mogelijk moet zijn, dan is het wachten op de resul taten van Biervliet dat na den wedstrijd tegen Steen, dien ze bijna zeker zullen winnen, nog in Yerseke op bezoek moet. Erg sterk staat Axel er dus niet voor. maar het is voetbal en dan nog wel promotie-voet bal, dus ae thuisclubs zullen goed doen in ieder geval de volle winst te behalen wat dan tevens een definitief einde vormt van de kansen der beide anderen, zooals uit den stand blijkt; In een interview dat een onzer medewerkers had met den Franschen wereldkam pioen, Pierre Ghestem, na zijn matches in Zeeland, deelde deze het volgende mede: De Zeeuwsche spelers, die in den vierkamp meegespeeld hadden, t.w. Blom, Sinke en de Jonge, zijn stuk voor stuk goede dammers. Ik heb me tot het uiterste moeten geven. De partijen waren zeer interes, sant. Vooral het spel van de Jonge heeft een gunstigen in. druk op mij gemaakt.. De winst tegen hem, heb ik te danken, niet aan mijzelf, maar aan een foutzet op het aller laatste moment van mijn te genstander, die zeker remise verdiende. Blom daarentegen stond verloren maar had een gelukte. Ghestem was vol lof over de prettige dagen in Zee. land doorgebracht. Onze indruk is, en trouwens in geheel Nederland dat Ghestem buitengewoon sterk speelt. Dit was wel duidelyk merkbaar in de simultaan seances te Goes en Vlissingen. Volgens Ghestem zijn er slechts 3 candidaten voor den wereldtitel, n.l. Keiler, Roo- zenburg en hijzelf. De rest komt er volgens hem niet meer aan te pas. Reichenbach is over zijn hoogtepunt heen en speelt trouwens ook niet veel meer. Zy nog vermeld dat Ghes tem op 14 Febr 1922 geboren is te Lille en op 14-jarigen leefth'd het damspel begon te beoefenen. In 1943 behaalde hjj het kampioenschap van Frankryk en 1945 onttroonde hy Reichenbach als wereld- kampioen. ATHLETIEK. Op de atletiekwedstrijden te Amsterdam op 23 Juni, ge organiseerd door de vereeni- ging Zeeburg" welke hoofd zakelijk opengesteld waren voor A en B klasse, behaalde E. Wieme van de gymnastiek- vereeniging „Achilles" te Mid delburg een mooi succes. Hij verwierf den len prys In de C klasse speerwerpen met een worp van 43.9 m. en vestigde een nieuw vereenigingsrecord heeren. Spaansche duikboot gezonken. De Spaansche onderzeeër C4 is nabij de Balearische eilanden gezonken. De geheele beman ning van 46 koppen is omge komen De ramp is veroorzaakt door een aanvaring met den Spaanschen kruiser „Lepanto Axel 5 Biervliet 4 Steen 5 .Yerseke 4 12—5 6 13—5 5 6—12 4 6—15 3 Majoor Breunese afgetreden ..Bij het actiecomité voor del Vlerdaagsche te Nty'megen is gisteravond het officieele be richt binnengekomen, dat ma. ioor Breunese in overleg met het bestuur van den N.B.V.L. O. heeft besloten af te zien van het leiderschap van de Vierdaagsche voor dit jaar, in verband met de order van den minister van oorlog, waarbij werd bepaald, dat militairen niet zouden mogen deelnemen aan de vierdaagsche, wanneer deze onder leiding stond van majoor Breunese. DE 3 GROOTBOEK SCHULD. Het aantal inschrijvingen op de 3 pet. Grootboekschuld 1946 bedraagt, blykens een voorloopige raming ongeveer 250.000, tot een totaal bedrag van 825 mlllioen gulden. Bij vorige inschrijvingen werd deelgenomen met een totaal bedrag van 1.008 mil- lioen, verdeeld over 155.000 inschr'vingen. Anderen, dan de groep der levensverzeke- r.igsmaatschappijen, hebben dus voor 150 millioen meer ingeteekend dan by de vorige inschrijving. Het bedrag waarvoor mach tiging was verkregen, n.l 2 milliard is met deze beide eerste inschrijvingen dus bijna bereikt* Een witboek over de geldsaneering. De minister van financiën heeft aan de Staten-Generaal aangeboden een witboek be treffende de maatregelen tot zuivering van het geldwezen In Nederland. Het telt 13 hoofdstukken en omvat met inbegrip van de 5 bijlagen circa 250 bladzyden. In dit witboek legt de mi nister van financiën openbare verantwoording af omtrent de door hem getroffen geld- zuiveringsmaatregelen. Boven, dien is in de eerste hoofdstuk ken plaats ingeruimd voor de maatregelen, die tijdens de oorlogsjaren in Nederland en te Londen in verband met het geldwezen werden uitgevaar digd en voor de in verband met de monetaire saneering gemaakte studies en plannen. Hierop volgt een uitvoerige verhandeling over de intrek king der bank- en muntbiljet ten van 100 in het binnen land, de maatregelen ten aan zien van de Nederlandsche bank- en muntbiljetten in het buitenland en de na-inlevering der oude bankbiljetten van 500.— en 1000.—. Na eenige opmerkingen over het machtigingsbesluit geld- zuivering wordt vervolgens het „groote veldtochtsplan" uitvoerig beschreven. Tot Desluit worden eenige opmerkingen gemaakt over de tot dusverre door de geldzui- vering bereikte resultaten, de hiertoe gebrachte offers, de huidige stand van de mone taire saneering en de ter zake bestaande vooruitzichten. Weer taxi's in den Haag. Met ingang van gisteren hebben 45 taxi's in 's-Graven- hage het bedrijf hervat en de Hagenaars kunnen dus weer ongehinderd per auto naar schouwburg, bioscoop of bou levard. De tarieven zyn door den ge machtigde voor de prijzen vastgesteld en bedragen voor stadsritten een eerste aanslag van 75 cent, waarvoor een kilometer wordt gereden en 15 cent voor iedere 500 meter of gedeelte daarvan. Ook de wachttijd is kostbaarder ge worden en met recht kan men zeggen, dat tyd geld kost, want voor iedere vier minuten wachten betaalt de passagier 10 cent. Ze wilden rooken Gisteren is te Apeldoorn een auto aangehouden, welke 15.000 pakjes sigaretten en 1600 pakjes tabak vervoerde. By nader onderzoek is geble ken, dat het vervoerde afkom stig was van een in den nacht van Dinsdag op Woensdag ge pleegde inbraak in een op slagplaats aan den West Zee dijk te Rotterdam. In verband met deze zaak zijn reeds vyf arrestaties verricht. Am. Kinderhulp. Voor West Z. Vlaanderen. De Amerikaansche „Save the Children Federation' heeft zich tot een aantal scho. len in de Nederlandsche ge troffen gebieden gewend met het doel by te dragen tot het herstellen van de gezondheid en het welzyn der school kinderen. Hieronder vallen ook scholen in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Bemiddeling worlt verleend door het Centraal Comité van Kinderbescher. ming. De werkwyze is als volgt: Voor elk der scholen wordt in de Ver. Staten een „Voogd", ook wel een groep van personen gezocht, die een bedrag in geld wil afstaan, dat gebruikt wordt voor de aan schaffing van benoodigdheden, die het nuttigst blijken te zyn voor elke school afzonderlyk Belangryke hoeveelheden ma teriaal zyn reeds verzonden. Leermiddelen van het Canadeesche leger. De scholen in West-Zeeuwsch Vlaanderen hebben de beschik king gekregen over een hoe veelheid leermiddelen die van het Canadeesche leger zyn overgenomen. Wrak opgeruimd. 17 Juni j.l, arriveerde te Ril land de K. M. wrakopruimings- dienst om het wrak op te rui men van het motorschip „Hec tor", dat destijds op een mijn liep en zonk. Dit is in dezelfde omgeving waar stuurman C- v. d. Oever over boord is geslagen van de sleepboot „En Avant 8" en daarby is verdronken. Woensdag 19 Juni begon de K. M. de plaats af te peilen Don derdagavond 20 Juni was men hiermee klaar, zoo dat Vrydag de lading geplaatst kon wor den en overgegaan werd tot het explodeeren der bommen Hierbij werd gebruik gemaakt van 22 dieptebommen elk 260 kg. zwaar. De bedoeling hiervan was een gat naast het wrak te slaan, waarin het wrak te- recht moest komen. Vrydag n.m. om ongeveer 5 uur werd het sein gegeven dat men klaar was om te drukken. TRIBUNAAL TE GOES Zija vermogen vermeerderde met f 30.000- N.S.N.A.P.-er voor het Tribunaal. DE N S B. TRAD ONJUIST TEGEN ONS VOLK OP. De eerste zaak was Donder dag die tegen den 51-j. beton- arbeider Matthijs Weststrate uit Lewedorp, die lid was van de N.S.B. en ten behoeve van de Wehrmacht in Frankryk werkte- Besch. deed 't voorko men of hij uit financieele over wegingen tot het lidmaatschap overging. Hij ging niet alleen doch met zijn beide zoons naar Frankrijk. De verdediger, mr. van Has. selt, wees er op. dat de N.S.B. met haar mooie voorspiegelin gen invloed op het arme gezin van W. maakte! De tweede zaak was die te gen den 50-j. slager Marinus Ruijsaard uit Goes, die symp. lid der N-S.B. is geweest; zijn radio mocht houden, door tus- schenkomst van den Ortskom- mandant, twee kalveren op het Goesche abattoir heeft laten vorderen en vleesch leverde aan leden van de Weermacht. Besch. zeide met hulp der Nederlandsche politie de kal veren te hebben gekregen. Hij geeft toe verkeerd te hebben gehandeld met het lid worden van de N.S.B.. Hij heeft zijn vermogen met 30.000 zien vermeerderen, maar geen derde van zjjn inkomsten kwam door zijn connectie met de Duitschers. Mr. Kuipers trad als verde diger op en zeide, dat R. al leen uit economische overwe- ingen lid werd. byna alle za- enlieden leverden aan de weermacht, welke uitlating eer protest op de publieke tribune uitlokte. Spr- vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling- Na in raadkamer te zijn ge- weest voldeed het Tribunaal aan dit verzoek en veroordeel de R. tot verbeurdverklaring van 20.000 en een radiotoe stel en ontzetting rechten. Vervolgens stond terecht de 33-iarige hotelhouder Cornells B. N. Botting uit Biezelinge, die lid is geweest van de N.S. N.A.P., omdat hij vond „dat de N.S.B. onjuist tegen het Ne derlandsche volk optrad". Hy ontkende evenwel in bruin uniform met hakenkruisband te hebben geloopen. Besch- zei later begrepen te hebben ver keerd te hebben gedaan en was illegaal gaan werken! Mr. Kuipers wees er op. dat zijn cliënt na werk te Stutt gart geheel genezen terug keerde en genoeg had van alles wat Duitsch was, en dat hy toen in Nederland zelfs onder gedoken is geweest! Des middags verscheen de 47-j tuinder. Jacob Wiskerke uit Nieuwdorp voor het Tribu naal. Deze was lid van de N.S. B.. boerenleider, leider bij de palen zettery en mocht zyn ra dio houden. Men kent zoo lang zamerhand de verdediging van zoo iemand, deze was ook boe_ renleider geworden om zyn vrienden „Ausweise" te kunnen geven en hen zoo voor uitzen ding naar Duitschland te be hoeden! Twee personen leg den gunstige getuigenis voor besch. af, waarna mr. Kuipers afdoening van deze zaak In raadkamer bepleitte- De laatste zaak was die te gen de 27-j. Pieternella J. Sin ke. de vrouw van den adjudant van Jan Dekker, den bekenden J. Klooté. De ten last.eleg- ging hield In lid N.S.B., lid N. S.V.O. o.a. penningmeesteres houden van inzamelingen voor Frontzorg en bezoeken van N.S. bijeenkomsten! Deze be sch. bekende volledig en zeide eerst na de bevrijding de wer kelijke bedoelingen van den vijand cn ook van de N-S.B. te hebben doorzien. Klooté zelf, die gehoord werd, bracht ook geen andere gezichtspunten naar voren. De scheepvaart werd opgehou den. De sleepboot voer onge veer 700 M- van de plaats waar het wrak lag, en drukte toen af. Er gebeurde echter niets Tot driemaal toe werd gepro beerd, doch zonder resultaat. De commandant dacht eerst dat de accu niet sterk ger.oeg was. Nog een accu er bij doch er gebeurde nog niets. Bij on derzoek bleek dat de kabel niet in orde was. Woensdag werden dan de bommen die eerst weggehaald waren, opnieuw gelegd, de ka bel er aangekoppeld. De scheepvaart werd nogmaals gestremd en daar voer de sleep boot weer weg, gaf nog een sein en drukte. Een geweldige watermassa werd gezien, een prachtig gezicht. Aan den wal had men verwacht dat het rui. ten zou kosten maar dat was gelukkig niet het geval. Hier mee is dus het wrak dat In den weg lag voor de scheepvaart opgeruimd. Doodelijk ongeluk. Bij werkzaamheden aan den dyk had de 30-jarige dijkwer ker A. Verhulst het ongeluk onder een geladen vrachtauto die achteruit reed, te geraken. Een der wielen reed over de borst van het slachtoffer, waardoor reeds na korten tyd de dood intrad. Het slachtoffer was ongehuwd- De chauffeur treft geen schuld. GESLAAGD. Op 24 en 25 Juni werden op ..Vrederust", te Bergen op Zoom de examens gehouden ter verkrijging van het Rjjks- diploma B. Het diploma kon worden uitgereikt aan broeder J. den Engelsman en aan de zusters: J. Jansen, A. N. Kooyman, W. T. Menheere, C. W. Moens, A. A. Molewijk, M. J. Mout- haan, J. Nijhoff. G. E. Ver hoef en A. M. Verschuur. BENOEMING. Bij Koninklijk besluit van Juni. 1946 zyn benoemd tot deskundig lid van de Grond kamer van Zeeland: C. Philip- se te 's H Arendskerke; J. Ramondt te Schoondyke. Goes Charles Aerts In Goes. Donderdagavond trad voor een slechts ten deele bezette zaal in de Prins van Oranje te Goes het ensemble Charles Aerts, bestaande uit verschil lende actrices en acteurs die door de radio bekendheid ge nieten. Allen brachten in hun enre iets goeds en hadden ian ook een wel verdiend ap plaus te incasseeren DE Z.L.M.-TENTOON- STELLING. Op het terrein, waar 5 en 6 Juli de Z.UM. haar groote tentoonstelling houdt teekent zich reeds af, wat daar wordt gewrocht. Een kort bezoek deed ons zien, dat verschil lende tenten geheel of ten deele gereed zijn, om er de stands te kunnen opslaan. Ook zagen wy, dat de afscheidin gen voor de verschillende dier. soorten zijn opgericht, dat de plaats voor het openluchtspel reeds duidelijk te onderschei den is. maar ook, dat er in de resteerende dagen nog heel wat moet worden gewerkt om alles gereed te krijgen. GEDENKTEEKEN VOOR DE Z.L.M. Aan den gevel van het land- bouwhuis te Goes is een door den heer B. J. Dootjes, sedert meer dan 30 jaar concierge aan dit gebouw, van hout ver vaardigde hulde aan de 100- jarige Zeeuwsche Landbouw- maatschappy aangebracht, üen groote cirkel met daar in de woorden Zeeuwsche Landbouwmaatschappy vormen de omlijsting van het keurig vervaardigde symbool van den landbouw met de letters Z.L.M. en de getallen 1843 en 1943. Dit gedenkteeken wordt 's avonds door vele lampjes verlicht en de bedoeling is om voor de verlichting van het middenvlak nog schijnwerpers aan te brengen. *ruimngen AANBESTEDING. Dinsdag vond te Kruiningen op het gemeentehuis de aan besteding plaats van twee ar beiderswoningen te Kruinin- gen en twee arbeiderswonin gen te Hansweert- Inschrijvers voor de wonin gen te Kruiningen; J- A. Poley. Kruiningen. 17.980; Jac- Dek, Kruiningen 17.145; voor de woningen te Hansweert: A. v. Eenenaam. Hansweert 21.396; J- A. Poley Kruiningen 19.690; gecombineerd voor al le vier woningen; J- A Poley, Kruiningen f 37.670; J. van Damme, Groenendijk, 33.800 De Wilde, Zuidzande 33.700; Firma Wed. Post Zn.. Vlis singen 33.300. Rilland Woensdagmorgen werd de heer P Zonnevyle in de schuur van den landbouwer J. Blok, zwaar gewond aan het hoofd en bloedend uit het oor gevon den. Dr- Nanninga werd ge waarschuwd. Dnr. Zonnevyle is daarna naar huis vervoerd. Hy was Donderdagmorgen nog steeds bewusteloos. Kloetinge KERKKOOR OPGERICHT. Te Kloetinge is thans of ficieel een kerkkoor opgericht, bestaande uit bijna 40 leden. Het bestuur bestaat uit ds. Elderenbosch, voorz.; J. Leys, secretaris; mej. L. Trirnpe, penningmeesteresse; mej. J. Leys en de heer C. Kole, leden. 's Heer Abtskerke RAADSVERGADERING. In de gehouden raadsverga dering van 's-Heer Abtskerke werd de gemeenterekening voor 1944 voorloopig vastge steld. Voor den gewonen dienst Ontvangsten 68.268,70, uit- javen 70.01.6,14. Een nadee. lig slot dus van 1748,70. Ka- pitaaldienst. ontvangsten en uitgaven 2324,29. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te be tuigen aan het verzoek der onderwijzersvereeniging tot verbetering van de onderwij zerssalarissen. Voorts werd besloten tot aankoop van 10 m3 grind voor de diaconie der Ned. Herv. gemeente voor de wegverbetering in de kom van Sinoutskerke. Naar aanleiding van een op merking van de heer Markus sen. betreffende het uitzicht by twee spoorwegovergangen, zegde de voorzitter toe bij de Ned Spoorwegen op verbete ring hiervan aan te dringen. VERGADERING ZWEMCLUB ,,'T SAS". De zwem. en badclub ,,'t Sas" te Goe3 hield haar eerste algemeene vergadering na den oorlog, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer H. Snoek, die er op wees dat de vereeniging door den oorlog zwaar werd getroffen, maar dat er, met aller medewerking, nog hoop voor de toekomst is. Spr. herdacht wijlen den voor zitter, de heer J. J. de Jonge, die zooveel voor de vereeni ging heeft gedaan. Ter zyner nagedachtenis werd een oogen. blik staande stilte betracht. Het jaarverslag van den se cretaris werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. M. de Wijs. legde over 't jaar '45 rekening af en het bleek dat er een batig slot van 568.87 was. De begrooting werd goed gekeurd. De nog aanwezige bestuurs leden werden herkozen en in twee vacatures werden geko zen de heeren W. Hoogen- doorn en J. Goedemont. De voorzitter liet de teeke- ningen voor de nieuwe kleed gelegenheid circuleeren. Het zal veel geld kosten en daar om zal er een rentelooze lee ning worden uitgeschreven. Verschillende personen, zegden reeds toe en de voorzitter hoopte, dat vele anderen dit voorbeeld zullen volgen. Ruim een halve ton winst voor de N.V. Haven van Vlissingen. Uiterste krachten zullen moeten worden ingespannen. Uit het jaarverslag over 1945. In de dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhou ders der K.V. Haven van Vlis singen werden de balans en de verlies- en winstrekening ovei 1945 goedgekeurd. Tot commissarissen der N.V. werden herkozen de heeren Ir. Th. Heijblom en H. B J. Knoop. Als nieuwe commissarissen werden gekozen de heeren B. Kolff, burgemeester van Vlis singen en Mr. Dr. A. J. J. M- Mes te Heinkenszand. Aan het verslag van de Di rectie ontleenen wfl het vol gende: Hoewel 1945 nog weinig normaal werk bracht, heeft de N.V. haar diensten kunnen be wijzen by den herbouw en het herstel van Walcheren. On danks de moeilijke omstandig heden is men geslaagd dat deel van de enorme hoeveelheid materiaal, die gedurende 1945 werd aangebracht voor het dichten van de dijken en het herstellen van woningen, vrij vlot te verwerken. De hoeveelheid omgeslagen goederen vermeerderde van 20.000 ton in 1944 tot 26.490 ton plus 12 millioen steenen en 135 duizend dakpannen 1945. DE TOESTAND VAN DE HAVEN. De kade langs de bultenha ven (350 meter) werd in den loop van dit jaar hersteld goede vorderingen werden ge maakt b'J het herstel van lood sen. tankinstallatie en haven sporen. Aan de kaden langs de binnenhavens kon nog niets worden gedafca, doch de plan nen daarvoor zyn in bewer king, zoodat verwacht wordt dat een deel daarvan in 1946 gereed zal komen. Hoewel de versperring in den havenmond door gebrek aan voldoend zwaar bergingsmate riaal nog niet geheel kon wor den opgeruimd, werden aan de Oost- en Westzyde doorgangen voor de scheepvaart gemaakt. De Oostelijke doorgang is ge schikt voor schepen met een diepgang van 25 voet terwijl de Westeiyke doorgang alleen voor binnenvaartuigen dienst kan doen- Venvacht wordt, dat buitenhaven weer toegankelijk zal zijn voor schepen van 34 voet bij laag water. Het grootste deel van de zich in de haven bevindende wrak ken werd geruimd. De buitenkeersluis kan van 2 uur af vóór hoog water tot hoog water schépen doorlaten met een diepgang van 28 voet, doch de binnenhavens dienen nog op peil te worden ge bracht. In verband met het feit, dat de toestand van het geheele havencomplex een grondige ex ploitatie voorloopig nog on mogelijk maakt en ook aan de mogelijkheden als bunkerhaven moeilijkheden in den weg legt, wordt er by de daarvoor in aanmerking komende instan ties op aangedrongen het uiter ste te doen om zoo spoedig mogelijk een verdere verbete ring te verkrijgen. De tonnage van de schepen die in 1945 de haven binnen liepen. bedraagt (de tusschen haakjes geplaatste getallen zyn die van 1944): 14 (0) zee schepen 3.883 (0) N R.T.; 727 (612) binnenschepen 175.421 (169.994) T.drv., benevens 'n aantal schepen van het Ned Loodswezen. FINANCIËN. Na de voorgeschreven af schrijvingen van 14.067,23 en een storting van 8.665 in het Fonds voor Buitengewoon On derhoud en Vernieuwing, werd een winstcyfer bereikt van f 57-508.32. De balans sluit met een in September 1946 de geheele totaal van 1.168.536.12. Predikbeurten Ned. Herv. kerk: Baarland .30 ds- v. Willenswaard, 2 ds. Beneder; Borssele: 9.30 dhr de Vrede, 2 ds. Heymans; Driewe gen: 2 ds. v. Burgeier: Elle- woutsdijk: 9.30 ds. Beneder; 's- Gravenpolder; 9.30 en 2 ds, v. Hoogstraten; 's-Heerenhoek': 3 dhr. Overgaauw; Heikenszand: 10 ds- Lely, 2.30 ds. Renting: Hoedekenskerke: 9.30 en 2 ds. Hulsbergen: Lewedorp: 6 ds- v, d. Waa; Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9.30 ds. Renting. 2 ds. Lely; Ovezande: 9.30 ds v. Burgeier; Oudelan- de: 9.3Ó ds. Hevraans. Kapelle: 10 en 2.30 ds. Drost (H.D.). Geref. kerk: 10 en 2.30 ds. Zylstra van Halle. Geref. gem.: Hoedekensker ke: 3 x leesd.; Nisse: 3 x lees- dienst: Wemeldinge: 3 x leesd. Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyvenberg. Vrye Evang. gem.: Goes: 30 en 6 ds. J. Bos. Leger des Heils: Yerseke 10 Heilig.d., 6 Verloss samen komst o.l.v. A. Berends. Kerknieuws Geref. kerken. Beroepen te Leiden (voor den arbeid onder de studeerenden) dr. N. J. Hommes te Middelburg. Goudschat in den Waterweg Vermoedeiyk is men den goudschat op het spoor, die een loodsboot in de Meidagen van 1940 voor de Nederlandsche Bank naar Engeland zou bren gen. zonder haar doel te berei ken, omdat zij door Duitsche aanvallers in den grond werd geboord. Een zandzuiger heeft nl- een gouden staaf, die een waarde vertegenwoordigd van 150.000, naar boven gebracht, men hoopt nu ook de 80 ande re te vinden, Vacantie bouwbedrijf. Daartoe bevoegd by beschik king van het college van ryks- bemiddelaars heeft de bed rijf s- raad voor het bouwbedryf be sloten, dat de vacantie in dat bedrijf zal worden gehouden in de week van 5 t-m. 10 Aug. s Vandaag beslissing over Vredesconferentie. Vandaag zal op de minister, conferentie in Parys worden beslist of en wanneer een al. gemeene vredesconferentie zal worden gehouden. Byrnes heeft hier gisteren nog eens op aangedrongen. Molotov wil uitstel nebben. Volgens Tass zullen langs de kusten der Noord- poolzee in den loop der ko mende vyf jaren 140 nieuwe vuurtorens en 16 radiobakens en radarstations worden ge. bouwd. Radio-luistervergunnin gen met serieletter C moeten in het tijdvak van 5 t.m. 16 Juli a.s. op een postinrichting (geen postagentschap) worden omgewisseld. Aardappelrantsoen op 2 K.G. gebracht. Het Centraal distributiekan toor deelt het A.N.P. mede, dat gedurende de week van 30 Juni t.m 6 Juli a.s. op de bonnen „253 Aardappelen" 2 k.g. aardappelen verkryg- baar zal zijn. Op de bonnen „753 Aardappelen" is 1 k.g. aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 251 en 751 Aardappe len is verlengd t.m. 6 Juli a.s. Oude aardappelen kunnen van 1 Juli af zonder bon wor den verkocht. Opbrengst collecte Zeeland. Op een in het Indisch instituut te Amsterdam gehou_ den vergadering is medege deeld dat de opbrengst van de collecte op 22 Juni in de hoofdstad voor Zeeland 127.517 bedraagt en dat nog steeds gelden binnenstroomen zoodat de anderhalve ton wel gehaald zal worden. Consumentencredlet goedgekeurd. Het wetsontwerp betreffen de het verleenen van consu- mentencrediet is gisteren aan genomen. Tevoren waren een aantal ingediende amendemen ten goedgekeurd. Oostenrijk onafhankelijk. t Het geallieerde bestuur heeft in Weenen met de Oostenrijk- sche regeering een overeen komst geteekend. die Oosten rijk o.a. het recht' geeft om in ternationale verdragen te slui ten en diplomatieke relaties aan te knoopen met landen, die by de V- N. zyn aangesloten. Daardoor wordt Oostenrijk practisch geheel onafhankelijk. Alleen mag het geen beslui ten nemen over problemen, die de bezetting betreffen. Toscanini demonstreert. Arturo Toscanini heeft ge weigerd om het concert te di- rigeeren, dat morgen door het Scala-orkest van Milaan in het Theétre des Champs Elysées te Parys gegeven zou worden. Deze weigering geschiedde als protest tegen de voorgeno men wyziging van de Fransch- Italiaansche grens. President van Italië. De Nicola is met 396 stem men voor tot president van Italië gekozen. De Nicola is reeds eerder voorzitter van het huis van afgevaardigden ge weest, maar trok zich uit net politieke leven terug, toen Mussolini aan het bewind kwam. Ernstige toestand in België. De Belgische premier heeft gisteren in een verklaring over de stakingen de toestana zeer ernstig genoemd. Er wordt reeds een totaal van 36.000 stakers genoemd, w/o. 5000 mijnwerkers en 18.000 arbeiders in de metaalnijver heid. Van Acker laakte het optre den van zekere misdadige ele menten uit Trotzkistische kringen en verklaarde, dat zoonoodig de belangryke be drijven door (Je regeering zou den worden overgenomen. Ieder moet begrypen, dat er thans geen sprake kan zijn van salarisverhooging. aldus van Acker, en hy besloot met een oproep tot de arbeiders om in hun eigen belang weer aan het werk te gaan. HEERENVEEN— LIMBURGIA 5—3. Vrydagavond heeft Heeren veen Limburgia met 53 ge slagen. De ruststand was 3— 1 Het veldspel der Limbur- f ers was beter, maar zy kon en geen doelpunten maken. Abe Lenstra maakte 3 goals. 3 mill, valsche tabaks- kaarten vervaardigd. Internationaal complot ontdekt. Na wekenlang yverig speu ren is de Rotterdamsche re cherche erin geslaagd een in ternationaal complot van ver- valschers op het spoor te ko men, waarvan de oorsprong in België ligt. Aangenomen mag worden, dat ten minste drie millioen valsche tabakskaarten. vervaardigd zijn. waarvan een zeer groot gedeelte in omloop werd gebracht In deze zaak werden alleen al op Neder- landsch grondgebied 14 aan houdingen verricht. De tabaks- kaarten. waarvoor de vervaar diger 50 cent per stuk reken de, waren, eer zij by de laat ste schakel waren aangeland, tot 85.50 in prijs gestegen. Het spoor leidde van Rotter dam, via Schiedam naar Bre da, waar tenslotte 10 verdach ten konden worden aangehou den. Vandaar uit wees bet spoor naar Antwerpen, waar een daar wonende Nederlander werd gearresteerd. Van uit Antwerpen belandde men in Gent van waaruit men den drukker vond. die in een plaatsje aan de Fransche grens woonde. Men vond bij den drukker een cliché voor Bel gische distributiezegels- De Ne derlanders zullen zich voor den Ned. rechter moeten veranU woorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6