PkUVINUALt ItLUWalnt bUUHAnl =ss¥s# niaflilliin Al L /LLMUfGriJU I 111 III AN I- g E~ Optimisme in Parijs Bandoeng door de Britten ontruimd. Morgen wordt Bikini vernietigd nnniiivimiir "vrniiiinniir niiiin 1 WIT «f?^Lf Km!??® i_ TENT1EPRIJS 12 cent per xnin*. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum ner «dvenenu, 1 Bureau* geeesligd I; Vlissinpen Wal.traat 56-60. KI 10 (2 lijnen) Middelburg: Londeasche Kaal 29. Iel. 2077 en 2924. Goes TurlKade 15. lel. 2«5 Ooslbutg Oralen.ailia.1 3. Terneuren: Brou«erlHlr..l 2. Po.trekenlng nr 359390J^Z£:;_Jl^Jeim^- PRINS BERNHARD VERJAART! Heden Anjerdag. Vandaag is Tiet wederom 'feest op SoestdijkZ.K.H. Prins Bernhard verjaart en dit is een feestdag, waarop geheel Nederland van harte medeleeft met de vreugdedie in het prinselijk gezin heerschtm Prins Bernhard heeft zich een blijvende plaats veroverd in de harten van alle Neder, landers. Hij heeft zich gedu rende de moeilijke bezettings jaren een treffelijk Nederlan der getoond en is een sterkend voorbeeld voor allen, die aan zulk een voorbeeld behoefte hadden. Een steun was hij, niet slechts voor zijn echtgenoote, evenzeer voor H.Mde Konin gin in deze donksterste jaren, die in de Nederlandsche his torie aanwijsbaar zijn. Onder die omstandigheden behoeft het niet te verwonde ren, dat de populariteit, welke Prins Bernhard reeds onmid dellijk na zijn komst naar Ne derland wist te verwerven, zich op verrassenle wijze heeft verdieptMen voélt in Ne derland voor den prins-gemaal na alles wat er geschiedde, thans meer dan een vluchtige sympathieDeze sympathie is uitgegroeid tot een warme ge negenheid, vermengd met een ernstig respect voor al hetgeen Z.K.H. in ae oorlogsjaren voor onze goede zaak gedaan heeft. Het Nederlandsche volk Jcrijgt ditmaal voor het eerst een ongezochte gelegenheid om zijn liefde te toornen door he den ten behoeve vom het Prins Bernhard.fonds een an jer of een anjer-embleem te koopen of op de lijsten in te teekenen. Men weet, dat dit fonds onder leiding van prof. drR. P. Cleveringa het arse naal zal worden in den strijd voor de geestelijke en cultu reels zelfstandigheid van ons volk Steunt het Prins Bernhard- fonds, dan steunt ge onze jeugd by haar vorming, onze arbeiders in hun onwikkelings. werk onze soldaten in hun\ kwartieren, onze intéllectuee. Zen en kunstenaars bij hun ar. beidalles in hun eigen organi saties en bij hun eigen actiesi De anjer, m 1940 symbool van verzetthans teeken van geestelijke 'vrijheid en culturee Zen wederopbouw. Het Wereldgebeuren den heer Pirenne, den secre taris van den koning. De re geering noemde dit voorstel ongrondwettig. De werkzaam heden van deze commissie zouden, verre van voldoening te schenken aan de openbare meening, deze laatste kunnen verontrusten en prikkelen, door haar te laten gelooven, dat men haar de waarheid wil verbergen. Indien de koning mededeeling heeft te doen, zoo zegt de verklaring, moet hij zich maar tot de regeering wenden en deze zal onder haar verantwoordelijkheid dan de noodzakelijke beslissingen ne men. Door deze lang niet malsche verklaring heeft de regeering een definitieve beslissing over den terugkeer van den konin.T op de lange baan geschoven en kan de poging van Leo polds aanhangers om officieel eerherstel voor den koning te verkrijgen als mislukt worden beschouwd. Omgekeerd beschuldigen thans de aanhangers van den koning van ongrondwettig op treden. PRIJS- EN LOONPROBLEMEN IN BELGIË. Belg. koningskwestie op de lange baan. Vergeleken met den slakken gang van de eerste week heb ben de ministers in Parijs er tijdens de laatste besprekingen een flinke vaart ingezet. Niet, dat de punten waarover men tot overeenstemming kon ko men, de Fransch-Italiaansche grens, de Bulgaarsche marine, Qe Roemeensche activa en de Dodekanesos zoo belangrijk Waren. Belangrijker was, dat Molotov, die tot deze over eenstemming veel had bijge dragen, een onverwachte in schikkelijkheid aan den dag legde. IDat deed in conferen- fciekringen zoo'n optimisme heerschen, dat senator Van- denberg bij het verlaten van het Palais du Luxembourg glimlachend verklaarde: „Ik geloof haast, dat ik mijn kof fers kan beginnen te pakken". Dat is niettemin eenigszins voorbarig, want nog altijd wacht een aantal onopgeloste kwesties, waaronder Triest, op een oplossing. Kardelj, de leider der Joego-Slavische de legatie, noemde als eenige op lossing, die voor zijn land aanvaardbaar is, de Joego- Slavische souvereiniteit over Triest. Indien in Parg's daar toe niet beslist zou worden, zou Joego-Slavië zich gedwon gen zien haar houding tegen over de V.N. radicaal te ver anderen, Het is uitgesloten dat Bevin en Byrnes deze op lossing zullen aanvaarden, maar nu de stemming zooveel gunstiger is geworden, stijgen de kansen, dat alsnog een compromis kan worden ge vonden. In België wordt onder lei ding van premier van Acker een verwoede prijzenslag ge. voerd. Door een aantal ingrij pende maatregelen, o.a. de be kende prijsverlaging van 10 over de geheele linie, tracht de regeering den economi- schen toestand van het land te verbeteren en inflatie te voorkomen. In het kader van deze maatregelen paste ook een loonstop en dat heeft, vooral in het Luikerbekken een stakingsbeweging veroorzaakt. In metaalf abri eken, kolenmij nen en andere bedrijven is het werk neergelegd en ook de spoorwegarbeiders dreigen in staking te gaan. Om de sociale onrust te doen bedaren en de grieven van de arbeiders weg te ne men, is Donderdag in de werkkamer van van Acker een nationale arbeidsconferen- tie gehouden, waaraan afge vaardigden van het algemeene, het christelijke en het liberale vakverbond deelnamen. Drie uur lang hebben de ministers en de afgevaardigden den toe stand onderzocht en besloten werd om op 5 Juli weer bij een te komen. In België is ook de konings kwestie plotseling weer ac tueel geworden. De regeering heeft verklaard niets te willen weten van een niet-parlemen- taire commissie van onder zoek naar de houding van den koning gedurende den oorlog, zooals voorgesteld door SUTLER'S KWALEN- Er zijn thans bijzon derheden bekend ge maakt over de kwalen waaraan Hitier de laat ste jaren leed, bijzonder heden, welke door zijn lijfarts en andere genees kundigen uit zijn omge ving, zijn verstrekt. Bij na na iedere redevoering van den „Fuhrer" leed deze in hevige mate aan indigestie en onpasselijk heid. Ook was hij dan zeer schor en twee maal in 1935 en in 1941 'is hij aan een keelaan doening geopereerd. Na 1938 meed hij elke vorm van lichaamsbeweging. zelfs de kortste wande ling- Na een bezoek aan de Oekraïne sleepte zijn linkerbeen; ook liep hg eenigszins gebogen. Na den bomaanslag van '44 trad zelfs een gedeelte lijke verlamming van 't linkerbeen in. Hitler had een geel achtige gelaatskleur, ontstaan door het over matig gebruik van pa- tentgeneesmiddelen. Met klem wordt echter ont kend. dat hij gedurende de laatste maanden van zijn leven niet meer goed .bij zijn positieven was. Eerste commentaar op Indonesische tegenvoorstellen. 8000 geëvacueerden naar Bandoeng. In de eerste officieele ver klaring welke te Batavia is verstrekt na de overhandiging van de Indonesische tegen voorstellen, heeft een woord, voerder van de Nederlandsch- Indische regeering de Indone sische onderhandelaren ervan beschuldigd hun aanvankelijke verlangens naar een regeling te heben gewijzigd in een wei gering om de Nederlandsche souvereiniteit te erkennen over de eilanden, welke onderwerp van de gevoerde besprekingen zgn geweest. De Britsche radio te Bata. OPRUIMEN VAN BUNKERS. De schade, die de eigenaar van een perceel grond lijdt doordat zich daarop een bun ker bevindt, kan, wanneer deze bunker niet van over heidswege wordt verwijderd, worden vergoed door toeken ning van een rijksbijdrage in oorlogsschade. Deze bijdrage zal de waarde van den grond, waarop de bunker zich be vindt, niet te boven kunnen gaan. De Tweede Kamer over het Consumenten-crediet In de Tweede Kamer is Donderdag het wetsontwerp tot instelling van de stern- waarden der provincies bij de Eerste Kamerverkiezingen zon der discussie vastgesteld. Daar. na kwam 't ontwerp „Consu- mentencrediet", in dringende gevallen voor duurzame ge bruiksgoederen te verleenen. aan de orde. Hiervoor kwamen vele sprekers in het vuur. In het algemeen waren er geen bezwaren van principieelen aard. al wilde de heer Hoog- carspel (C.P.N.) de oplossing van het probleem liever zoe<- ken in loonsverhooging. waar van hij beweerde, dat deze geen prijsstijging ten gevolge zou "behoeven te hebben. Het b langrykste element in de discussie werd gevormd door de vraag of de credieten niet hooger kunnen worden ge steld dan in. het ontwerp werd vastgelegd. De heer Andriessen (K.V.P.) diende een amendement in dat beocgde de te verstrekken cre dieten tft bepalen op max. 300 voor alleenstaande per sonen en voor ieder gezinslid, vermeerderd, met 1100, als het gezin 4 of minder leden telt, terwijl voor gezinnen, uit meer dan vier leden bestaand, dit bedrag voor ieder gezinslid boven de 4 met 25 zou wor den verhoogd. Voorts stelt het amendement de mogelijkneid voor om ook na 31 Dec. 1946 nog aanvragen in te dienen. Minister Lieftinck had hier tegen nog al bezwaren, o.m. omdat hij de consumptieve koopkracht onder de huidige omstandigheden niet zou willen verhoogen. Verhooging van de te verleenen credieten zou trouwens slechts papieren waarde hebben zoolang er nog onvoldoende goederen beschik baar zijn. Sommige leden drongen aan de gelden maar fonds perdu te geven maar ook daarvoor voelde de minister blijkbaar weinig Minister Drees bestreed de opvatting van den heer Hoog- carspel inzake loonsverhooging en deelde daarbij nog mede, dat de Regeering de mogelijk heid onderzoekt om iets te doen door verbetering van den kinderbijslag. De Kamer ging uiteen tot Vrijdag, ten einde dan over het amendement-Andriessen tP stemmen. Besprekingen met de West begonnen. Donderdagmorgen hebben de Curaqaosche en Surinaamsche commissies een eerste offi cieel onderhoud gehad met den minister van overzeesche gebiedsdeelen. Mede aanwezig waren voor de regeering de heeren Peekema, Jonkman en van Helsdingen. De bespre kingen werden gevoerd in een atmosfeer van onderling be grip. Beide commissies heb ben hun bedoelingen uiteer- gezet. De volgende bespreking zal heden plaats hebben. Weg met de Tribunalen! Een proest van prof. Duynstee. In een te Rotterdam gehou den bijeenkomst van de Prot. Chr. Reclasseeringsver. heeft prof. dr. F. J. E. H. Duyn stee, voorz. van de Stichting Pol. Delinquenten, sedert kort verbonden aan het dep. van justitie, den kreet „Weg met de Tribunalen" aangeheven. Hg wijst er op, dat voor de Bijz. Gerechtshoven en de Tri bunalen nog 150.000 personen terecht moeten staan en noemt dit een ernstig ontbin dingsverschijnsel. Alleen de ernstige gevallen moeten wor den berecht. Er moeten heel andere maatstaven worden aangelegd bovendien. Over de gevolgen van het gevolgde systeem sprekend, zeide prof. Duynstee, dat reeds nu tienduizenden ge zinnen tot den bedelstaf zijn gebracht, van hun zelfrespect zijn beroofd, van hun goed en van de mogeliikheid tot een normaal leven. Duizenden vrouwen hebben zich aan de prostitutie moeten overgeven, kinderen zijn vervreemd van hun ouders en er is honger geleden. De rechteloosheid duurt nu al meer dan een jaar. En van honderden en dui zenden bestaan geen dossiers. De menschen zijn geworden tot vreemdelingen in hun eigen land. De onzekerheid, de uitplundering, het ontbre ken van iedere sociale verzor ging heeft hen tot revolution- nairen gemaakt, waartoe ze trouwens al den aanleg had den. Met hun gezinsleden, met hun familie. Deze schare van nihilisten is het wat ons systeem ons ten koste van misschien een heel mil liard heeft opgebracht. Alle pogingen om op den ingesla gen weg verder te gaan, ver ergeren den toestand. Slechts door begrip bij heel ons volk is herstel mogelijk. Juist ter wille van de waarden, die wij hun verwyten, dat zij die heb ben aangetast, dienen deze of fers te worden gebracht. Dit begrip moet groeien bij onze rechters, onze tribunalen, de breede schare der coming men. Spr. besloot zijn oproep aan de reclasseerders: Moge het Christendom ook in dit probleem bewijzen, dat de kracht van het geloof in lief de weet te overwinnen. via heeft bekend gemaakt, dat de Britsche troepen Vrydag de stad Bandoeng hebben verla ten. Dit is de derde stad, die door de Britsche troepen is ontruimd. Nederlandsche troe pen hebben hun plaats ingeno men. Tevens wordt gemeld, dat 8000 geëvacueerden uit het binnenland in 4 speciaal daar voor ingerichte kampen in Bandoeng zullen worden on dergebracht. Maatregelen worden geno_ men om te bereiken, dat ge weld jegens de op Borneo wo nende Chineezen voorkomen wordt. Op 't oogenblik trach ten van Java overgestoken extremisten eenige dorpjes op West-Borneo binnen to drin gen. De organisatie Kantjil, die bestaat uit Javanen, die door de Japanners als slavenarbei ders werden gebruikt, protes teert tegen de activiteit van Soekarno en Sjahrir en doet een beroep op de Nederlanders om hen te bevrijden uit de onderdrukking door degenen, die met Japan collaboreerden. De leden wenschen Java voor de Javanen onder leiding van Koningin Wilhelmina. Er zgn teekenen, dat de boycot van Nederlandsche schepen in Australië eerlang zal werden opgeheven. De Ver. Nederland-Indonesië heeft een telegram gezonden aan kabinetsformateur dr. Beel, waarin zij erop wijst, dat als een man met minder gezag dan de huidige bewindsman tot minister voor overzeesche ge biedsdeelen zou worden be noemd, dit ernstige psycholo- KORTE PREDICATIE PETRUS EN PAULUS. Menigeen meent, dat het Pinksterfeest het laatste feest is binnen het raam van het kerkelijk jaar en dat de Chris telijke Kerk nu weer volle 6 maanden moet wachten, eer het weer feest is. Dit is ten eenenmale onjuist gezien. Sinds de Pinksterdagen be leefden wij al weer 2 feeste lijke dagen, nl. de gouden Zondagde Zondag der Drie. eenheid en jl. Maandag de ge boortedag van Johannes den Dooper (Sint Jan). En vandaag is het de ge denkdag van het martelaar, schap van de apostelen Petrus i Paulus. Hoe fijn en diepzinnig zegt de kerkelijke overlevering, dat Petrus en Paulus samen op een en denzélfden dag onder Keizer Nero in het jaar 64 den martelaarstocht voltooiden. Tijdens hun leven gingen hun wegen uiteen. Petrus bepleitte onder zijn Joodsche stamge- nooten de waarheid van de vervulling der Oud-Testamen - tische beloften in Jezus. Paulus wendde zich tot de groote vol kerenwereld. En Paulusstrikt eerlijke bekentenis uit Galaten 2 beivijst wél, dat zij heusch niet altijd zij aan zij hebben gestaan. Maar vandaag noemen wij hen beiden in één ademHoe verschillend hun aanleg en vertolking van het Evangelie ook waren, samen verwerven zij de onverwelkelijke kroon der heerlijkheid iJHeden is de'Apostel Petrus aan het schandhout des krui- ses verhoogd, ilalléluja Heden is hij, die de sleutelen heeft van het Koninkrijk Gods met vreugde *°t Christus gegaan Heden boog de Apostel Paulus. een licht in deze wereldom der wille van Christus' naam zijn hoofd onder het zwaard en ontving de kroon van het martelaarschapHalleluja O Heer, die dezen daa hebt geheiligd door het martelaar schap van uwe Apostelen Pe trus en Paulus; geef, dat wy. door U gegrond op de aposto lische belijdenisdoor geener lei aanvechting mogen worden geschokt door onzen Heer Jezus Christus, uwen Zoondie met U en den Heiligen Geest leeft en regeertEén God van eeuwigheid tot eeuwigheid. Amen. B. Wederom wordt er een atoombom geworpen In de tropische hitte van den Pacific b\j de Bikini Atoll is het tooneel gereed voor de atoombom-proef, een van de geweldigste en zeker het meest uitvoerig voorbereide expe riment bg het wetenschappelijk onderzoek door den mensch. Wanneer het gordijn morgen boven Bikini Atoll opgaat zal een lichtstraal de glans van de zon verbleeken, een hittegolf duizend keer de warme equatoriale winden overtreffen en een dampende wolk tot de hemelen stagen met een onstui mige snelheid. Wanneer de wolk is opgetrokken, zal de mensch misschien meer weten over de nieuwe kracht, die hy ontketend heeft. Enorme belangstelling in geheele wereld. In de stad Solingen (Duitschland) werden in de maand Mei 207 gevallen van hongeroedeem geconstateerd. Voor April bedroeg dit cyfer gische gevolgen kan hebben, gevoerd. Protest tegen wederopbouwloonen, Het dagelijksch bestuur van den bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft na een bij eenkomst te Amsterdam te legrammen gestuurd naar den minister van sociale zaken en het college van Rijksbemidde laars, waarin geprotesteerd wordt tegen een beschikking van de Rijksbemiddelaars, voorkomende in de Staatscou rant van 26 Juni betreffende de loonen in het bouwbedrijf in de geteisterde gebieden. Verklaard wordt, dat van deze regeling met ontsteltenis ken nis is genomen en dat zij ern stige moeilijkheden bij den we deropbouw zal veroorzaken. Ten einde arbeidsconflicten te voorkomen, wordt verzocht deze regeling op te schorten tot nadere besprekingen zijn De „zingende toren" van Veere. Nog dit jaar restauratie van het Klokkenhuis. Carillon moet In eere hersteld. OP het uur dat Nederland zijn nationale vrgheid herkreeg, beklom een trompetter den raadhuistoren van Veere, om het Wilhelmus en het „Wij willen Holland houwen" te blazen. Een trompetter, die een klokketoren beklimt om twee liederen over de stad te doen klinken, die sinds jaar en dag het eigen repertoir van het klokkenspel hebben uitge maakt Het speelwerk in den Veer- schen stadhuistoren moet wel in een. zeer deplorabelen toe stand verkeeren! Het speelt weliswaar nog wel, maar van deze melodieën zijn het nog slechts enkele kreupele tonen, die uit den klokstoel struikelen, om boven het stadje te verdwalen.... poo- vere klanken, waarin zelfs de welwillendste" luisteraar geen lied meer vermag te herken nen! In ongeveer deze bewoordin gen maakt de „Stichting Vee re" in haar kortgeleden ver schenen brochure de schrikba rende verwaarloozing van een van Neerlands weinige overge bleven klokkenspelen duidelijk Een klokkenspel, dat reeds voor den oorlog in zeer beden- kelijken toestand verkeerde en thans zeer dringend restaura tie behoeft: ook nu. terwijl er allerwege toch al zooveel te voorzien en te herbouwen is. Het gaat hier om het behoud van een van die cultuurmonu menten, die thans zeldzaam zijn in den lande. Om te beginnen zou dan het klokkenhuis, waarvan de stijlen en bekapping in een dergelgken staat verkeeren. dat zij den to ren zelf onmiddellijk in gevaar brengen, grondig moeten wor den hersteld. Reeds jaren gele den werd hiervoor de hulp in geroepen van het Rijksbureau voor Monumentenzorg en het pleit wel voor de urgentie van dit herstel, dat dit bureau thans, in dezen tijd, de toezeg ging heeft gedaan dit werk :e bekostigen en te doen uit voeren en hoopt nog in 1946 hiermee te beginnen- Wat het carillon zelf betreft, hierbij is het aanbrengen van een nieuwen automatischen speeltrommel noodzakelijk; voorts zou het klavier door een nieuw moeten worden vervan gen. Van de 35 klokken dienen er drie van de middelgroote en twee kleine klokken te wor den vernieuwd, terwijl de ove rige klokken met hun klepels, tuimelaars en hamers gron dig zouden moeten worden her zien. Dit alles vraagt een bedrag van ongeveer 9000. Veere heeft haar klokken nauwelijks van de Duitsche roofzucht weten te redden; reeds stonden aan dep. voet van den toren de lieren klaar, om de speelklokken uit hun stoelen te takelen... Ze zijn voor het eerbiedwaardige stadje als opnieuw verworven en het is om dit nieuw verkregen bezit in eere te herstellen, dat de Ca rillon-commissie van de „Stich ting Veere" een beroep doet op alle belangstellenden om haar actie te steunen. Het carillon van Veere behoort tot de mooi-' ste. die oudtijds zijn gemaakt en eenmaal in zijn oorsprorke- lijken vorm hersteld, zal zijn gaaf beiaardlied een dagelijks weerkeerende vreugde zijn, die de kleine Walchersche stad door vele stomgeworden plaat sen zal worden benyd. De schouwplaats van het drama is een onbeduidende koraal-cirkel in de Marshall- eilandengroep. 97 schepen van alle groot ten en uit alle deelen van de wereld liggen daar verza meld, o.a. de Prins Eugen, de glorie van de Duitsche vloot en de „Nagata", de roem der Japansche marine, zullen het thans nog onbekende lot deelen, dat de atoomkracht als wapen voor hen in petto heeft. Geen menschelijk wezen zal aan boord zijn. De bemanning bestaat uit dieren, gekleed in een beschermend omhulsel. Stom ook is de entourage, gevormd door de inheemsche fauna, de vogels en reptielen op het koraalstrand, de visch in het water, door het zand en door de lucht zelf. De hoofdgroep der waarne mers zal zich op ongeveer 20 a 30 mijl afstand bevinden. Onder hen zullen, verzameld op de bruggen van geweldige slagschepen of glurend door de vensters van hoog vlie gende vliegtuigen, zich o.a. bevinden de Amerikaqnsche ministers van oorlog en ma rine, tal van generaals, w.'o. Eisenhower en Nimitz; hon derden leden van het Con- gres; de commissie voor de aroom-energie van de N.V. ongeveer een duizend na tuurkundigen en vele tiental len verslaggevers. HET GROOTF OOGENBLIK. Morgen zullen de schepen rustig voor anker liggen, op de vastgestelde afstanden van elkaar met het oranje-geschil, derde Amerikaansche schij „Nevada" als doelwit in hel midden. De bemanning van Guineesche biggetjes is op de gevechtspost: 4000 witte rat ten in de gevechtstorens, aan dek, op de commandobrug en in de machine-kamers: 200 geiten en 200 varkens met een geschoren huid, ingesmeerd met vet en lotion. 15 seconden voor het groote oogenblik zal een nieuwe zwerm B-29 Super Vliegende Forten, ieder met meer dan 25 verschillende camera's naar en over de „Crossroads" vliegen. MORGEN 22.30 AM. TIJD. En dan, voor de vierde keer in de geschiedenis, zul len de elementen, herschapen door den mensch, worden ontketend. Wanneer de uit de lucht afgeworpen bom geen „blindganger" is, zal een straal, die het menschelijk oog over een afstand van 20 en meer mijlen verblindt, een uit barsting ontketenen, die ster ker zal zijn dan tientallen orkanen. Golven van honderd, ja misschien wel van een paar honderd voet hoog zullen BIKINI. Bikini, plots een woord geworden vol geheimzinnige dreiging, was tot voor enke le weken de onbekende naam van een klein eilandje in den Stillen Oceaan. Een bevolking van 187 zielen leidde er in een idyllisch en tropisch landschap een rustig natuurleven. Tot de Amerikanen juist op Bikini het oog lieten vallen om er de geweldigste proefneming aller tijden te doen. Toen de eerste officieren bogen, voor den troon van Jeimata, verklaarde deze zeer gena dig en welwillend: Ik ben tevreden, dat ook ik mijn deel mag bijdragen tot de vooruitgang der weten schap. en Dan wierp de koning nog een laatsten weemoedigen blik op zijn dierbaar Bikini, met zgn weelde van lianen, schelpen en. palmen, waar hij en zijn volk zoo lange jaren gelukkig en tevreden hadden geleefd. Dat alles moest worden prijsgegeven aan de wetenschap. De Amerikanen hebben op een ander koraaleiland een nieuw bamboedorp voor. hen gebouwd en een boot heeft de geheele stam daar heen gebracht. Daar heerscht nu weer Jeimata Katma over zijn volk. daar slaan nu weer de tam-tams, daar worden weer de oude dansen gedanst op het vuri ge en snelle rhythme en daar worden nu weer 's- avonds de liederen gezon gen, die duizend jaar gele den misschien hun voor ouders reeds kenden. Daar, ver van de beschaafde we reld, waar men zich af vraagt, waarvan Bikini het voorspel zal zijn...... Illegalen bitter teleurgesteld. Reünie L.O. en L.K.P. Uit alle oorden des lands zijn Donderdagmorgen te Zeist vele duizenden, bijeengekomen voor den landdag van de L.O. en de L. K. P- in het Zeister- bosch. Door de opeenvolgende sprekers werd teruggezien naar de periode van het geor ganiseerd verzet tegen den wreeden overweldiger. Met bit tere teleurstelling werd gewe zen op de intense desillusie in dit eerste jaar der bevrijding en de ernstige belofte afge legd om door te strijden voor algeheele zuivering en gerech tigheid tegen het wijdvertakte kwaad van corruptie en tegen overige wandaden van een ge deelte van ons volk. dat niet begrepen heeft waaruit het verzet voortsproot en zelfs niet schroomt het illegale werk te kwalificeeren met woorden als egoisme, avontuur, eerzucht, sensatie en dwaasheid- De voornaamste sprekers waren „Oome Jan", „Henk" en pastoor Apeldoorn (Victor). Een harmoniecorps speelde tenslotte de treurmarsch van Chopin, waarna de aanwezigen met een minuut stilte de ge vallenen herdachten. Onder de tonen van het Wilhelmus he- schen daarop 12 K.P.-ers de vlag in top. Met het afleggen van een belofte van trouw ter eere van de moeder der L.O. n de K.P.. mevr. Kuiper te Win terswijk. en een door pastoor Victor geleid dankgebed werd de massale bgeenkomst beslo ten. over den koraaLboog den oce aan in rollen. Brandende hitte en onstuimige winden zullen zich verspreiden, ter wijl een veelkleurige wolk zich ziedend een weg zal ba nen naar de sub-stratosfeer. Wat er met de schepen zal gebeuren, weet niemand. Gedurende 30 minuten zal niemand zich durven bewegen in de nabijheid van dit infer no. Duizenden camera's zullen een practisch eindelooze reeks van fotografische beelden op nemen. Duizenden stomme in strumenten zullen het verhaal van het drama, dat Z'J bij wonen, in grafieken en op kaarten aanteekenen. NA DE UITBARSTING. Wanneer het zeker is, dat er geen onweer is veroor zaakt, zullen de orders van vice-admiraal Elandey de ma chinerie in beweging zetten, die wetenschappelijke onder zoekingen op groote schaal gaat beginnen. Vliegende for ten zullen over de lagune ronken. De dieren worden ver zameld op een speciaal uit gerust schip, waar dokters de uitwerking zullen bestudeeren van de doodende gamma- stralen op het levende li chaam. Tenslotte, wanneer het tweede „alles-veilig-sig- naal" is gegeven, zal een leger van natuurkundigen en onder zoekers het eiland binnendrin gen, verlangend om te zien wat de bom heeft aangericht. Nog maandenlang daarna zal Bikini van de rest van de wereld geïsoleerd blijven. Ongeluk bij autorijles. 13-jarig knaapje te B. H. Krake is Een Almelo J. slachtoffer geworden van de onervarendheid van een leer ling-chauffeur. die bij het ne men van een bocht, in plaats van te remmen op het gas pedaal drukte, waardoor hij de contróle over den wagen ver loor en met groote vaart het trottoir op reed waar twee jongetjes aan het spelen waren. Het jongetje raakte bekneld tusschen den auto en den muur en was bijna op slag dood. Het andere jongetje had nog de tegenwoordigheid van geest om op zij te springen en werd slechts licht gewond. Naast den leerling-chauffeur was een ervaren chauffeur gezeten on der wiens toezicht de rijlessen genomen werden doch hij werd zoodanig verrast door de verkeerde manoeuvre van den ander, dat hij niet tijdig kon ingrijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1