BEDEVAART VAN KATHOLIEKE PADVINDERS Leiden en Leidschendam steunen Hervormd Vlissingen. UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch Vlaanderen Zuid-Beveland WALCHEREN TRIBUNAAL TERNEUZEN. Een slechte dag voor Brinckman. Zijn verklaringen bleken onbetrouwbaar. f Zelfs het archief is waardeloos. Zatercag werd de zaak tegen den directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Ter- neuzen voortgezet. De belang stelling was ditmaal nog grooter dan den eersten dag en meermalen moest het pu. bliek tot kalmte gemaand worden, wanneer besch. ver klaringen aflegde, waarmede de „tribune" het blijkbaar niet eens was. En dat kwam no(_ al eens voor. Er werden vele) getuigen gehoord en de mees. te getuigenverklaringen wa ren zeer bezwarend voor be schuldigde Brinckman, bijgestaan door zijn raadsman mr. Terwoerd t, kreeg volop gelegenheid zich te verdedigen, waarvan hij een ruim gebruik maakte, met als gevolg, dat hij zijn zaak meer schadde dan ontlastte. Getuige Kramer beschuldig de Brinckman dat hrj zijn zoon naar Duitschland had ge zonden niettegenstaande deze zoon, met medewerking van Brinckman, daarvan vrijge steld had kunnen worden. Getuige Stonvogel, opper wachtmeester der Marechaus see, thans hoofd van de P. R.A. in Zeeuwsch-Vlaanderen, verklaarde, dat Brinckman zijn zoon, ondanks het feit, dat deze in overheidsdienst was, naar Duitschland heeft wil. Ion zenden. In bijzijn van een Duitscher had Brinckman ge tuige toegevoegd: „Ge moet niet denken, dat U meer voor. rechten hebt dan een ander, omdat U opperwacht- meester der Marechaussee bent; je zoon moet naar Duitschland". Deze getuige achtte Brinckman toen abso luut fout. TEGEN DE ARTSEN. Dr. Breda Vriesman ver klaarde dat de artsen in 1942 hadden geweigerd om voor Duitschland te keuren, doch dat dr Smelt in Terneuzen wel bleef keuren op aandrin gen van beschuldigde. Brinck man heeft getuige toen ge zegd dat de artsen geen knip voor den neus waard waren, behalve dan dr. Smelt. Bij het verhoor van dezen getuige bleek, dat een verkla ring van besch. in de vorige zitting afgelegd, niet juist was. Wachtmeester Lagendijk deelde mede, dat, in opdracht van het departement, door mr. Vundering een onderzoek was ingesteld. Ter zitting bleek dat door mr. Vundering alleen personen zijn verhoord die door Brinckman waren op gegeven plus ambtenaren, doch geen enkele getuige uit het dossier. Tevens bleek dat er nooit een onderzoek in de archieven heeft plaats gehad. Dan worden twee getuigen gehoord, die in een concen tratiekamp hebben gezeten, omdat zij weigerden na hun verlof naar Duitschland terug te keeren Deze beide getuigen verklaarden onder eede, dat Brinckman hen had toege voegd: „Duitschland voert een strijd op leven en dood en daarom "moeten jullie meehel pen door in Duitschland te gaan werken, opdat de Duit- sche arbeiders naar het front kunnen". Toen besch., aan de hand van een kaart uit het archief, wilde aantoonen, dat hij één der getuigen in Terneuzen had tewerk gesteld, bleek deze ge tuige daar absoluut niets van te weten en daar ook niet gewerkt te hebben, wat den Eresident deed opmerken, dat ierdoor ook de waarde van het archief komt te verval len. MET DEN S.D. GEDREIGD. Een vrouwelijke kantoorbe diende kwam verklaren dat zij, na ongeveer 1% jaar op „Ochtendpost" contra P.R.A. Velsen. AANKLACHTEN VAN BEIDE ZIJDEN. In een kort geding heeft de president van de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam de aanklacht wegens smaad van een aantal P.R.A. recher-| cheurs in Velsen tegen den hoofdredacteur L. A. Rodrigues Lopes en de uitgevers van het weekblad „De Ochtendpost", af gewezen. De publicaties in „De Och tendpost" overschreden vol gens de rechtbank de grens van het toelaatbare niet. „De Ochtendpost" heeft thans een klacht ingediend te gen het hoofd van de P.R-A. •te Amsterdam mr. Engels en een vijftal rechercheurs uit Velsen. Zij worden door het blad beschuldigd van hulp aan de Duitschers tijdens de be zetting. De president van de rechtbank noemde het in over eenstemming met het journa listiek fatsoen, wanneer „De Ochtendpost", zoolang in deze nieuwe zaak geen uitspraak is gedaan, zich van stof doen op waaiende publicaties over alle betrokkenen onthoudt. EEN JOURNALIST EN ZIJDEN KOUSEN. De Nederlandsche journa list Sj. Miedema heeft te Lon. den terecht gestaan wegens zwarten handel. Hij werd aan getroffen in het bezit van 20 paar zijden dameskousen. Men overweegt thans zijn uitwij zing uit Engeland. het G.A.B. gewerkt te heb ben, ontslag aanvroeg. Dit ontslag werd haar door het Rijksarbeidsbureau verleend, maar besch. wilde haar nog wat houden. Toen getuige toch vertrok, dreigde Brinck man haar met den S.D. Ook tijdens dit getuigenver hoor en het verweer van Brinckman, kwam aan het licht, dat Brinckman onbe trouwbare verklaringen gaf. Tenslotte getuigde ook dr. Caspari uit Hulst dat hg on aangename ervaringen met Brinckman had opgedaan. De heer de Roo, lid van het Tribunaal, vroeg aan Brinckman, of hg het in 1942, toen de artsen weigerden te keuren, het nog niet raad zaam achtte om ook zijn baantje te laten schieten, waarop Brinckman antwoord de, dat hij het beter vond om aan te blijven. 21 directeuren van arbeidsbureaux zijn aan gebleven en zij allen bekleeden momenteel „hooge" functies. Besloten werd de behande ling der zaak voort te zetten op Zaterdag 6 Juli a.s. Enkele kleinere zaken. Zitting van Maandag 24 Juni. De 33-j. wed. C. M. Fieret Herrebout te Terneuzen was bij de NSB, de Nat. Soc. Vrouwenorganisatie en bij den NVD en las trouw „Vova" Zooals met alle NSB-ers, ver klaarde ook deze besch. geen kwaad te hebben gedaan, doch uit de getuigenverklaringen bleek, dat zij een fel partijlid is geweest. Besch., die 4 klei ne kinderen heeft, is nu een jaar geïnterneerd. Mr. Kürtz verzocht geen verdere inter- neering op te leggen. Vervolgens verscheen de 36-j. J. C. ScherbeijnMerk, eveneens te Groede geïnter neerd. Ook deze vrouw was lid van de N.S.B. geworden, omdat haar man lid was Haar zoontje was bij den Jeugdstorm. Besch. heeft trouw gecollecteerd voor Win terhulp. Mr. Kürtz beschouwd dit als een licht geval en verzocht de interneering te willen beëindigen. De 39-j. groentenhande- laar M. Vroegop te Terneu zen, thans geïnterneerd, zou zich als lid bij de N.S.B. heb ben aangesloten. Besch. ont kent dit echter ten stelligste. Wel heeft hij eens 25 gege ven. Wel was hij lid van de NVD en het Econ. Front. Uit de documentatie van de NSB blijkt besch. eerst lid te zrjn geworden, daarna te zijn af gevoerd en later weer sym- pathiseerend lid te zijn ge worden. Besch. stond bekend in Terneuzen als Duitsch ge zind en las geregeld „Vova". Eenige getuigen, die bezwa rende verklaringen tegen besch. hadden afgelegd, wer den thans nog eens verhoord, waarbij van het belastende niet veel overbleef. Mr. Tichelman verzocht zijn cliënt onmiddellijk uit de in- terneering te ontslaan. Na raadkamer wordt besch. onmiddellijk in vrijheid gesteld de uitspraak bepaald op Maandag 8 Juli. 's Middags stonden terecht de 53-j. garagehouder A. Hoo- gerwerf te Aardenburg en zijn echtgenoote de 46-j. Cl. Eu. Be. Th. de Croock, beschul digd openlijk blijken van inge nomenheid met den vijand te hebben gegeven. Besch. verklaarde dit ge daan te hebben om in hun zaak te blijven. Een aantal getuigen décharge, w.o. le den van de ondergrondsche, legden daarentegen zeer gun stige verklaringen af, waar uit bleek dat besch. niet al leen anti-Duitsch en anti- N.S.B. waren, maar daarente gen het volle vertrouwen van de ondergrondsche hadden. De uitspraak van al deze zaken is bepaald op Maandag 8 Juli a.s. ZUIVERING BIJ HET LOODSWEZEN. Bg beschikking van den Mi nister van Marine zijn op grond van de desbetreffende bepalingen van 't Zuiverings besluit 1945 de navolgende personen disciplinair gestraft door het geven van een schrif telijke berisping, die ter stand plaats van betrokkene en in de plaatselijke pers openbaar moet worden gemaakt. L. L. W. E. Aspeslagh, J. P. Bais, J. de Jong, A. van der Wal, allen binnenloods te Vlissingen, allen wegens het feit, dat zg lid zijn geweest van het Zeevaartfront en daardoor tekort geschoten zijn in het betrachten van een juiste houding in verband met de bezetting. C. Delzenne, zeeloods in het 6e district, wegens het ver richten. van voor zeeloodsen niet normale diensten, nl. het varen op het traject Terneu. zen-Hansweerfc. G. Spuy, zeeloods in het 6e district, wegens het feit, dat hij, als lid vèn het afdeelings- bestuur van de Loodsenver- eeniging Nederland te Vlissin- eren. lid is geweest van het Zeevaartfront en daardoor tekort geschoten is in het be trachten van een juiste hou ding in verband met de bezet, ting. BUREAUCRATIE. De vereeniging van Ne derlandsche gemeenten, die te Utrecht vergaderde, be sloot aan H.M. de Koningin een telegram van aanhan kelijkheid en trouw te zen den. Toen het ten telegraaf, kantore werd aangeboden, werd het geweigerd, om dat hetniet zakelgk genoeg van inhoud was. Nieuws In een notedop De vroegere socialistische voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Paul Loebe, heeft- aan zijn sociaal-democratische kiezers te München medege deeld dat Duitschland zich te vreden zal moeten stellen met de positie van een middelma tig groote mogendheid zooals Spanje of Griekenland. In het Britsche Lagerhuis heeft Noel Baker verklaard, dat zijn regeering ontevreden is over de repatrieering van Nazi-agenten uit Spanje. Franco werkt onvoldoende mee. - Naar verluidt zou de Paus in den komenden Herfst een zitting van kardinalen doen plaats hebben ten einde een klein aantal kardinalen te doen benoemen. Bij deze gelegenheid zou ook kardinaal de Jong, den rooden hoed ontvangen. Prinselijk paar naar Zeeland. SCHOUWEN-DUIVELAND, THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Het ligt in het voornemen van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Berahard op Donderdag 27 Juni a.s. een bezoek te brengen aan Schou- wen ei» Duiveland, St. Philips- land ei de gemeente Tholen. Stamkaartno. 1 voor schoenen. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Juli voor een schoenenbon in aanmer king komen, z(j, wier stam- kaaitnummer eindigt op het cijfer 1, voorzoover zg sedert 1 Jan 1945 nog geen schoe nenbon hebben ontvangen. De plaatselijke distributiediensten zullen na 1 Juli a.s. bekend maken op welke dagen nen onder overlegging van zgn stamkaart niet bijbehoormrl inlegvel, den bon kan afhalen. Sjahrlr naar Soerakarta Sjahrir zal heden naar Soe rakarta gaan om besprekingen te voeren over de rijstleveran- ties aan Ned.-Indië. Op 29 Juni zal in Soerakarta het In donesische kabinet bijeen ko men. Geen breuk met Spanje, De Veiligheidsraad heeft gis teren het Poolsche voorstel om de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken met 74 stemmen verworpen. Frankrijk. Mexico en Rusland steunden het Poolsche voorstel. De Roerkolen. Binnenkort zal het Roerge bied kolen leveren aan Italië, Finland, Zweden, Zwitserland en Portugal. Tot nu toe wer den alleen kolen geleverd aan Frankrijk. Nederland, België, Denemarken en Luxemburg. De kolenleveranties aan Ne derland zullen in verband met de nieuwe leveringen worden verminderd. Zuid-Tirol blijft Italiaansch. De vier ministers conferentie te Parijs heeft wederom be sloten dat Zuid-Tirol Itali aansch zal blijven De Oosten- rijksche belangen zullen ech ter gewaarborgd worden. Over de regeling van de Fransch-Italiaansche grens werd geen accoord bereikt. Molotiv was tegen gebiedsaf stand aan Frankrijk. De Belgische minister raad heeft besloten de rant- .soeneering van motorbrand stof voorloopig te handhaven. In het Berkenbosch bij Oostkapelle. Op Zaterdag 17 en Zondag 18 Augustus a.s. zal te Mid delburg wederom de Bedevaart naar OU Vrouwe van den Polder worden gehouden. Deze bedevaart werd vorig jaar kort na de bevrijding van het ge- heele vaderland gehouden met een biizondere intentie voor het herstel van Walcheren. Dit jaar zal het geheel een bijzon der karakter hebben als ver kennersbedevaart, aangezien zal worden deelgenomen door 300 R.K padvinders uit Zee land en evenveel van buiten de provincie. Voor dit doel is het .Berken bosch" bij Oostkapelle. een van de weinige plekjes na tuurschoon, welke nog op Wal cheren zijn overgebleven, ter beschikking gesteld. Men ver wacht veel belangstelling De geschiedenis van deze bedevaart gaat terug op een oude Walchersche kroniek, welke een dijkdoorbraak overstroomingen van het jaar 1473 beschrijft. Hierin kan men lezen, dat in dien nood de heer van dit gewest, hertog Philips de Goede van Bour- gondië. met geheel zgn hof ge durende veertien dagen vastte en zich naar de miraculeuze beeltenis van O.L. Vrouw van den Polder begaf om door haar voorspraak af te smeeken de droogmaking zijner landen. Kort daarop verbeterden de weersomstandigheden, de dij ken konden hersteld en het land drooggemaakt worden, en het volgend jaar was de oogst overvloedig. Door deze overweging geleid hebben de voortrekkers van de O.L. Vrouw van den Polder- groep der Katholieke Verken ners te Middelburg vorig jaar besloten de verkenners op te roepen tot een grootsche bede vaart naar O.L Vrouw van den Polder, die na 'n onderbre king van enkele eeuwen door hen weer wordt vereerd op de plaats, waar volgens de legen de haar miraculeuze beeltenis werd geschilderd. BELANGRIJKE BEDRAGEN WERDEN INGEZAMELD. Bijzondere dienst In de St. Jacobskerk. In de St. Jacobskerk vond Maandagavond een bijzondere dienst van de Ned- Hervormde gemeente plaats, tgdens welken vertegenwoordigers van de zustergemeenten van Leiden en Leidschendam het resultaat van hun actie voor Hervormd Vlissingen kwamen aanbieden. Ds. J. S. Hartjes opende den dienst met gebed en een woord van welkom en zeide daarbij, dat deze avond beheerscht wordt door gevoelens van dankbaarheid en vreugde. Ne derland herrijst, ook Vlissin gen herrijst en het weet zich daarbij arm, maar niet verla ten. verslagen maar niet ten ondergebracht. Nadat men gemeenschappe lijk een vers van Gezang 136 had gezongen, en de organist. P. Uiterlinden uit Leiden op het orgel een Toccata van Bach ten gehoore gebracht had, besteeg ds. D. J. Vossers uit Leiden den kansel. Deze trok een vergelijking met den, steun, welke de gemeente van Corinthe op aandrang van Paulus aan Jeruzalem bood en zeide. dat Leiden het zich tot een plicht had gerekend Her vormd Vlissingen te steunen. Het was spr. een vreugde te kunnen mededeelen. dat de kerkvoogdg van zijn gemeente een bedrag van 10.000 voor herstel en wederopbouw van kerk en pastorie had geschon ken, de diaconie 2000 als eer. sten steen voor het stichten van eenff rusthuis, dat het ver woeste „Oude Gasthuis" aan de Koestraat zal kunnen ver vangen, en 500 voor den in ventaris van het dienstgebouw. Bovendien is er op 5 Mei nog een inzameling gehouden, wel. ke ruim 4900 heeft 'opge bracht- Spr. was verheugd dit alles te kunnen aanbieden, en wekte de gemeente te Vlissin. gen op het opbouwwerk in vertrouwen op God te volbren gen. Ds. D. M. Vermet van Leid schendam wees er op, dat zgn gemeente slechts klein is. Maar toch heeft men ook hier iets willen doen om Vlissingen en speciaal de Vlissingsche jeugd te helpen. De kerkvoogdij stel. de daarom een bedrag van f 1000, de diaconie 500 ter beschikking, terwijl de jeugd van Leidschendam nog eens speciaal yoor Vlissingen aan het werk ging en daarbij nog een bedrag van 1500 bijeen wist te brengen. Spr. wees er op. hoe met kleine krachten toch nog veel te bereiken valt, wanneer men zich laat leiden door wezenlijke naastenliefde, en wenschte Vlissingen ten slotte Gods zegen toe bg het moeilgke werk van den weder opbouw. Laatste spreker was ds. M. L. W. Schoch, die namens de Ned. Hervormde gemeente van Vlissingen de gevoelens van groote dankbaarheid jegens Leiden en Leidschendam" ver tolkte, daarbij herinnerend aan het woord uit Handelingen 28: ..En toen Paulus hen zasr. dankte hij God en greep moed" Zoo wil ook Hervormd Vlis. singen, dit alles ziende, God danken en moed grijpen om het moeilgke werk te volbren gen- De dienst werd geëindigd met het zingen van Psalm 33 11 en gebed. De Leidsche organist Uiter-, linden speelde, ter afwisseling van de sprekers, nog een Adagio en Allegro van Handel, een „Pièce Heroique" van Cé- sar Franck en een fantasie over Psalm 33 van dr. Wolf. Na afloop van den dienst vond nog, in de pastorie van ds. Hartjes, een samenkomst plaats van de afgevaardigden uit Leiden en Leidschendam, met de kerkelijke colleges van Vlissingen. waarbij met enkele toespraken de geschenken werden overhandigd. De a.s. oogst op Walcheren. 40 a 50 van normaal. Een derde deel van Wal cheren, ongeveer 6,200 ha, is thans weer in cultuur ge bracht. Hiervan is 3.850 ha. ingezaaid met zomergerst, 350 ha. met zomertarwe, 250 ha. met lucerne als mono cultuur, 750 ha als tijdelijk weiland, 700 ha. als blijvend weiland en 300 ha met vlas, haver of voederbieten en sui kerbieten. Onder de granen werden voorts nog 950 ha. lu cerne en 300 ha. roode kla. ver ingezaaid. In de lange periode van droogte in het voorjaar trok het zoute bodemwater op nieuw naar de oppervlakte en vertoonden verscheidene gewassen een min of meer sterke zoutbeschadiging, die tot uiting kwam in de gele kleur. Door de latere regens werden de velden opnieuw groen, maar de ontwikkeling van het gezaaide was sterk geremd. De groote droogte na het uitzaaien, die bovendien ge paard ging met een stuggen wind, was er oorzaak van dat een gedeelte der gewas sen, die waren uitgezaaid op de met zand overspoelde gron den, mislukten. Over de tot een meter dikke zandlagen woedden vaak zandstormen, waardoor de planten werden gedood. Daar deze perceelen echter zooveel mogelijk be groeid moeten blijven om te voorkomen, dat ook andere gronden ondergestoven wor den, heeft men ze opnieuw ingezaaid met een mengsel van lupinen en serradella. Perceelen, die reeds voor de inundatie waren geploegd en door de strooming van het water geleden hebben, zijn voor een deel ingezaaid met wikke, waardoor een organi sche stof in den grond werd gebracht, die een snelle ver betering van de grondstruc tuur mogelijk maakt. Over de opbrengst der in gezaaide perceelen kan na tuurlijk nog niets met zeker heid gezegd worden daar de weersomstandigheden hierop grooten invloed uitoefenen. Men meent echter, dat een bodemproductie van 40 50 van den vooroorlogschen opbrengst kan worden ver wacht. De Beatrix gaat weer varen. De „Beatrix" van de Mij. „Zeeland", die voor den oor log den dienst tusschen Vlis singen en Engeland onderhield en eenigen tijd geleden van zijn oorlogsfunctie in Vlissin gen is teruggekeerd, is thans weer opgeknapt. Het schip zal Donderdag a.s. vertrekken en dan tusschen Hoek van Holland en Harwich troepen gaan vervoeren van en naar Engeland in opdracht van de Ned. regeering. '^tranchement Bevestiging Ds. Barnouw. Zondagmorgen werd in de Nederl. Herv. Kerk alhier, do minee P. Barnouw door zijn vader ds. H. J. Barnouw, eme ritus predikant van Wolter- sum, bevestigd. Dominee H. J. Barnouw predikte naar aanlei ding van Filippenzen 4 vs. 13. Des middags hield ds. P. J. Barnouw zijn intree-prediking en predikte over psalm 119 vs. 105a „Uw woord is een licht voor mijn voet". De consulent, ds. M. ter Beek van Zuidzande. voerde namens den kerkeraad het woord, terwijl ds. M. Schrale van Sluis namens den ring Sluis enkele woorden sprak. SCHOOL GESLOTEN. Op medisch advies is de school te Retranchement ge sloten wegens het veelvuldig voorkomen van mazelen. COLLECTE. De Emmabloemcollecte bracht in de gemeente Re_ tranchemenfc 59.25 op. Mr. Mas Slamet te Goes. Er was Maandagavond geen plaats onbezet in de zaal van het Schuttershof te Goes, waar mr. Mas. Slamet sprak over de toestanden in Ned. Indië. Ook velen van buiten de stad woonden dezen avond bij. Ingeleid door den heer J. Nieuwenhuizen, heeft spreker uitvoerig stilgestaan bij de toestanden in Indonesië, vóór, tijdens en na de Japansche be zetting. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de inwoners van den Archipel niet anti_Neder- landsch waren en voor 't over- groote deel ook nu nog niet zgn. Zij die de republiek pro- pageeren vormen maar een kleine minderheid. Het publiek stelde de rede zeer op prijs. Na de pauze beantwoordde spr. nog enkele schriftelijke vragen, tot genoegen van de stellers en de vergadering. Met de projectie van een aantal lichtbeelden, die de wantoestanden tgdens de Ja pansche bezetting lieten zien,, werd de bijeenkomst voortge. zet. Ir. M. J. Stoel Feuerstein dankte namens alle aanwezi gen mr. Mas Slamet voor zijn interessante lezing. orssele FEESTELIJKHEDEN. Zaterdag 29 Juni zullen des middags eenige feestelijkheden plaats hebben. De opbrengs' daarvan is bestemd voor het plaatsen van een nieuwe tent voor zang en muziek. Zeeuwsche Kamer van Bijzonder Gerechtshof. Naar wij vernemen, zal eerstdaags worden overgegaan tot de vorming van een Zeeuw sche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, Tot president, rechtsgeleerd raadsheer, Is in verband hier mede benoemd mr. YV. Nieu- wenhuysen, kan ton rechter- plaatsvervanger te Zierikzee. Toon uw dankbaarheid. Eind vorige week heeft in de diverse gemeenten van Walcheren de uitreiking plaats gehad van bloem en ro. zijnen, geschonken door de Amerikaansche doopsgezinden. Met kinderwagens. kruiwa gens, fietsen, en zelfs via spe ciale besteldiensten hebben de wit-bestoven inwoners hun geschenk naar huis vervoerd. Sommigen hebben in het meel, of aan de zakken, be halve in het Duitsch geschre ven teksten ook labels of briefkaarten met een adres ontdekt, zonder evenwel weten wat dit te beduiden had. Deze bevatten echter de naam van één der milde gevers in Amerika. Het zou niet on aardig zrjn wanneer die, van het verre Walcheren, dat zij zoo mild bedachten, enkele woorden van dank ontvingen. BENOEMINGEN. Benoemd tot: dgkgraaf van den Nieuwe Polder bij Sas van Gent, (Oostdeel), G. P. A. van Acker te Axel en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf H. F. van den Bos sche te Sas van Gent; plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Papeschor- polder, G. E. M. Govaart te Westdorpe; gezworene van het water, schap De Vereenigde Polders van Ossenisse, B. de Bruijcker te Vogelwaarde; plaatsvervanger van den dgkgraaf van den Schorer polder, J. Durink te Nieuw en St. Joosland; lid van den drjkraad voor de waterkeering van de cala- miteuze polders Ser Lip pens C. A., als vertegenwoor diger van den Hellegatpolder, W. Dees Pz. te Zaamslag; dijkgraaf van den Oostpol der, ('s Heer Arendskei-ke) D. Boogerd Mz. te 's-Heer Arendskerke; afgevaardigde van den West Kraagertpolder naar de algemeene vergadering van het waterschap voor de uit watering door de Sluis in de Piet, P. Meeuwse Pz. te Nieuwdorp, ('s-Heer A.rends- kerke). Aan M. K. van Nieuwen- huijzen te Oud-Vossemeer is op zgn verzoek eervol ont slag verleend als dgkgraaf van den Van Haaftenpolder. Benoemd tot dijkgraaf van den calamiteuzen Eendragt- polder F. de Koeijer te Zaam slag; lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calami- teuze polders Ser-Lippens-ca., als vertegenwoordiger van den calamiteuzen Eendragtpolder E. J. Verpoorte te Zaamslag. Gedeputeerde Staten heb ben met ingang van 1 Augus tus 1946 benoemd tot adjunct- commies ter Provinciale Grif fie den heer J. Kas, klerk fem. Accountantsdienst té nschede. Poofaardappelen. Het hoofdbedrijfschap vootf akkerbouwproducten te ^s-Gra venhage vestigt er de aan dacht van pooigoedtelers op, dat het in de bedoeling ligt het prijsverschil tusschen con sumptie-aardappelen en poot- aardappelen van de klasse B en C op basis van de produc tiekosten van den oogst 1946 belangrijk te vergrooten. In verband hiermede bestaat er voor de telers veel minder; aanleiding de in klasse A af gekeurde pootaardappelen uit de keuring terug te trekken, vooral van de meer gewilde exportrassen, omdat verwacht kan worden, dat bij voldoende afzetmogelijkheid cok de teelt van B en C pootgoed meer loonend zal zijn, dan vorig jaar het geval was. Expositie Zeeuwsch j Oorlogsmuseum. Het Zeeuwsch Oorlogsmu seum zal op de Landbouwten toonstelling te Gdes voor het eerst in het openbaar een deel van zijn collecties toonen. De beperkte ruimte is oorzaak, dat de expositie een bescheiden karakter zal dragen. Zij zal niettemin belangwekkend zijn en behalve aanplakbiljetten uit den bezettingstijd, nimmer ge publiceerde foto's van de lan* dingen in Zeeland, geallieerde fotografische kaarten, mijnen en historisch belangrijke voor werpen omvetten. Middelburg BAARN BLIJFT MIDDELBURG HELPEN. De gemeente Baarn, die zoo_ als bekend, destgds bg de hulp- verleening aan de geteisterde gebieden, onze stad heeft ge adopteerd, gaf jl. Zaterdag blijk van hare hernieuwde be langstelling door een bezoek aan onze gemeente van den burgemeester, den heer van Beeck Kalkoen en den wethou der den heer Sterneberg met de leiders van het Volksherstel van Baarn, de heeren Adriaan- se, Mijnssen en Koning. De heeren werden ontvangen door den wnd. burgemees:er, Mr. A J. v. d.' Weel. de wet-* houders Kögeler en Beerenpas, en den alg. leider van het Mid- delb. Hulpcomité, den heer YVagenvoorde De werkwgze van het comité werd bij deze gelegenheid uit eengezet, waardoor een indruk kon worden gegeven van de wijze waarop de geschonken goederen aan de bevolking ter jeschikking werden gestelij. Tevens werd deze gelegenheiu dankbaar aangegrepen om nog maals namens de ingezetenen dank te brengen voor de groo te offervaardigheid die de be volking van Baarn ten opzich te van onze gemeente heeft ten toon gespreid. Van Middelburgsche zijde werd een blijvende herinnering toegezegd in den vorm van een gedenksteen in den gevel van het raadhuis te Baarn. Nu de goederenvoorraad is uitgeput, wenschte Baarn toch zoo mogelijk nog iets voor on ze stad te doen en het denk beeld werd geopperd om te trachten een aantal schoolkin deren gelegenheid te geven in Baarn de zomervacantie door te brengen. Verder werd door Baarn een aantal boomen aangeboden voor een in Middelburg aan te leg gen Baarnsche Laan. Uit het bovenstaande zal te vens blijken, dat de werkzaam heden van het Hulpcomité aan. merkelijk zijn ingekrompen. Met ingang van 1 Juli a,s is aan een deel van het personeel ontslag aangezegd. NIEUW ONDERKOMEN VOOR MIDDELBURG'S KRAAMKLINIEK. Eenigen tijd geleden heeft de Middelburgsche kraamkli niek een nieuw onderkomen gevonden in twee nette frisch-geschilderde barakken, door een overdekte gang ver bonden, die in den tuin van het Gasthuis tusschen de bouwvallige overblijfselen van de Duitsche verdediging zrjn opgesteld. Deze kraamkliniek werd bij de inundatie, toen onge veer 34.000 menschen in de binnenstad moesten worden ondergebracht, door de ge meente Middelburg ingericht; eerst in een catechisatiege bouw, waar het allernoodig- ste tot zelfs verlichting ont brak, later in een der zalen van het feestgebouw Schut tershof, tot het tijdstip, dat het overige deel van het Schuttershof inderdaad als feestgebouw in gebruik werd genomen en gebrek aan rust 'de verhuizing naar de thans gereed gekomen barakken be* spoedigae. Ook in dit meer definitieve onderkomen is er natuurlijk nog iets te wen- schen overgebleven; centrale verwarming bijvoorbeeld, die waarschijnlijk nog voor den winter zal worden aangelegd. Ook met gebrek aan perso neel heeft men nog te kam* f<en. Wat de instrumenten be reft, hoopt men uit Enge land. door bemiddeling van de Friends Relief Service een en ander te ontvangen. Hoe- wel de inrichting als tijde lijk was bedoeld, is het aan tal opgenomen kraamvrou wen, over de opeenvolgende tijdvakken nog steeds strj- gende over het geheel ge nomen aanschouwden eind October 1944 ongeveer 280 babies, waaronder een drie tal tweelingen, in de kliniek het levenslicht en men mag wel aannemen, dat de Kraamkliniek zich een blij vende plaats veroverd heeft, „Gevorderd". Een dezer dagen is door de politie te Middelburg p. v. on gemaakt tegen zekéren J. G. V, d. B., matroos, en J. A., pak huisknecht, beiden te Middel burg, wegens diefstal van een motorrijwiel. Dit motorrijwiel stond gestald in het pakhuis van een kolenhandel; en v. d. B. kwam op de gedachte dit voertuig ,.voor het M. G. te vorderen",' wat in samenwer king met den pakhuisknecht ook inderdaad gelukte. Later verruilden zg het mo torrijwiel voor een radio en 200, waarvan A. de radio en v. d. B. de 200 kreeg. Het motorrijwiel zal thans weer ter beschikking van den eigenaar worden gesteld. GESLAAGD. Op 22 Juni slaagde te Am sterdam voor het cand.-exa men medicijnen de heer F. D. de Jong, vroeger wonende te Middelburg. Vlissingen DE BEGROOTING IN VOOR-ONDERZOEK. De tijdelijke gemeenteraad; te Vlissingen zal op Woens dag 3 Juli een avondvergade ring houden voor het vóór- onderzoek van de gemeente- begrooting en de begrootin., gen van de gemeentelijke be- drg'ven en -instellingen voor het jaar 1946. TOT BEHOUD VAN DE MARINE. Dcor het bestuur van dé stichting „Herstel Zeeland 1945" is tot lid van de commis sie tot behoud van de Marine te Vlissingen benoemd de heer F. C. Wijsveld. voorzitter der afd. Vlissingen van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", JUBILEUM BIJ „DE SCHELDE". Dezer dagen was de heer J. J. de Waal, die werkzaam is in de gieterij van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", 50 jaar bif die onderneming in dienst. Hij werd 's morgens door de di rectie met zijn jubileum ge- lukgewenscht en ontving daarbij een enveloppe met in houd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2