Laatste nieuws BEDEVAART VAN KATHOLIEKE PADVINDERS Leiden en Leidschendam steunen Hervormd Vlissingen. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN TRIBUNAAL TERNEUZEN. Een slechte dag voor Brinckman. 1 Zijn verklaringen bleken onbetrouwbaar. Zelfs het archief is waardeloos. Zaterc.ag werd de zaak tegen den directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Ter- neuzen voortgezet. De belang stelling was ditmaal nog grooter dan den eersten dag en meermalen moest het pu bliek tot kalmte gemaand worden, wanneer besch. ver klaringen aflegde, waarmede de „tribune" het blijkbaar niet eens was. En dat kwam nog al eens voor. Er werden vele getuigen gehoord en de mees- te getuigenverklaringen wa ren zeer bezwarend voor be schuldigde Brinckman, bijgestaan door zijn raadsman mr. Terwoerdt, kreeg volop gelegenheid zich te verdedigen, waarvan hij een ruim gebruik maakte, met als gevolg, dat hij z\jn zaak meer schaadde dan ontlastte. Getuige Kramer beschuldig de Brinckman dat hy zyn zoon naar Duitschland had ge zonden niettegenstaande deze zoon, met medewerking van Brinckman, daarvan vrijge steld had kunnen worden. Getuige Stonvogel, opper wachtmeester der Marechaus see, thans hoofd van de P. R.A. in Zeeuwsch-Vlaanderen, verklaarde, dat Brinckman zijn zoon, ondanks het feit, dat deze in overheidsdienst was, naar Duitschland heeft wil. len zenden. In bijzijn van een Duitscher had Brinckman ge tuige toegevoegd: „Ge moet niet denken, dat U meer voor. rechten hebt dan een ander, omdat U opperwacht meester der Marechaussee bent; je zoon moet naar Duitschland". Deze getuige acntte Brinckman toen abso luut fout. tegen de artsen. Dr. Breda Vriesman ver klaarde dat de artse~ in 1942 hadden geweigerd om voor Duitschland te keuren, doch dat dr Smelt in Terneuzen wel bleef keuren op aandrin gen van beschuldigde. Brinck man heeft getuige toen ge zegd dat de artsen geen knip voor den neus waard waren, behalve dan dr. Smelt. By het verhoor van dezen getuige bleek, dat een verkla ring van besch. in de vorige zitting afgelegd, niet juist was. Wachtmeester Lagendijk deelde mede, dat, in opdracht van het departement, door mr. Vundering een onderzoek was ingesteld. Ter zitting bleek dat door mr. Vundering alleen personen zijn verhoord die door Brinckman waren op gegeven plus ambtenaren, doch geen enkele getuige uit het dossier. Tevens bleek dat er nooit een onderzoek in de archieven heeft plaats g;ehad. Dan worden twee getuigen gehoord, die in een concen tratiekamp hebben gezeten, omdat zij weigerden na hun verlof naar Duitschland terug te keeren Deze beide getuigen verklaarden onder eede, dat Brinckman hen had toege voegd: „Duitschland voert een strijd op leven en dood en daarom moeten jullie meehel pen door in Duitschland te gaan werken, opdat de Duit- sche arbeiders naar het front kunnen". Toen besch., aan de hand van een kaart uit het archief, wilde aantoonen, dat hy één der getuigen in Terneuzen had tewerk gesteld, bleek deze ge tuige daar absoluut niets van te weten en daar ook niet gewerkt te hebben, wat den pxesident deed opmerken, dat hierdoor ook ie waarde van het archief komt te verval len. met den s.d. gedreigd. Een vrouwelijke kantoorbe diende kwam verklaren dat zy. na ongeveer jaar op het G.A.B. gewerkt te heb ben, ontslag aanvroeg. Dit ontslag werd haar door het „Ochtendpost" contra P.R.A. Velsen. aanklachten van beide zijden. In een kort geding heeft de president van de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam de aanklacht wegens smaad van een aantal P.R.A. recher cheurs in Velsen tegen den hoofdredacteur L. A. Rodrigues Lopes en de uitgevers van het' weekblad ..De Ochtendpost", afgewezen. De publicaties in „De Och tendpost" overschreden vol gens de rechtbank de grens van het toelaatbare niet. „Dc Ochtendpost" heeft thans een klacht ingediend te gen het hoofd van de P.R A. ie Amsterdam mr. Engels en een vijftal rechercheurs uit Velsen. Zij worden door het blad beschuldigd van hulp aan de Duitschers tijdens de be zetting. De president van de rechtbank noemde het in over eenstemming met het journa listiek fatsoen, wanneer „De Ochtendpost", zoolang in deze nieuwe zaak geen uitspraak is gedaan, zich van stof doen op waaiende publicaties over alle betrokkenen onthoudt. een journalist en zijden kousen. De Nederlandsche Journa list Sj. Miedema heeft te Lon den terecht' gestaan wegens zwarten handel. Hij werd aan getroffen in het bezit van 20 paar zijden dameskousen. Men overweegt thans zijn uitwij zing uit Engeland. Rijksarbeidsbureau verleend, maar besch. wilde haar nog wat houden. Toen getuige toch vertrok, dreigde Brinck man haar met den S.D. Ook tijdens dit getuigenver hoor en het verweer van Brinckman, kwam aan het licht, dat Brinckman onbe. trouwbare verklaringen gaf. Tenslotte getuigde ook dr. Caspari uit Hulat dat hij on aangename ervaringen met Brinckman had opgedaan. De heer de Roo, lid van het Tribunaal, vroeg aan Brinckman, of hy het in 1942, toen de artsen weigerden te keuren, het nog niet raad zaam achtte om ook zijn baantje te laten schieten, waarop- Brinckman antwoord de, dat hij het beter vond om aan te blijven. 21 directeuren van arbeidsbureaux zijn aan gebleven en zij allen bekleeden momenteel „hooge" functies. Besloten werd de behande ling der zaak voort te zetten op Zaterdag 6' Juli a.s. Tribunaal Middelburg. In de zitting van 21 Juni behandelde het Tribunaal de volgende zaken: Anna C. J. Simons te Wol. phaartsdyk was gedurende een half jaar lid van de N.S.B. geweest en had overeen komstig de gewoonte van de ze dames omgang gehad met een Duitscher. By het verhoor bleek, dat zij nog een paspoort voor Duitsch land had laten gereedmaken. Verd., Mr. Anne Bolle, trachtte de beschuldiging te verzachten door te spreken van een jong en onschuldig kind". Jacob J. Vry uit Souburg had hulp verleend aan den vijand door vrijwillige werkzaamheid bij de Wehrmacht. Later had hij als voorman bij de Todt het opzicht gehouden bij de wer ken, die gevangenen in het kamp te Souburg moesten ver richten- Besch. probeerde de tenlaste legging te weerleggen en wees op de sociale noodzaak die in zijn geval aanwezig was ge weest. In het kamp te Sou burg was hij belast met re gistratie van de arbeiders. De besch. bofte echter niet, daar een lid van het Tribunaal, dhr. Meliefste bij hem in de ploeg had gewerkt. Even af gezien van sociale noodzaak a.d. was het den heer Meliefste niet duidëlijk, waarom gedu rende de lange werkzaamheid bij de Wehrmacht of elders be schuldigde altijd voorman had moeten blijven, Mr. Terwoert. verdediger van bekl., voerde aan, dat er duizenden personen rondloopen zooals Vrij, die allen min of meer in dezen geest zijn werk zaam geweest. Hij schilderde besch- als iemand, die leeft aan den zelfkant, niet hield van hard werken en lui was. Adriaan Cornelis Flipse uit Middelburg was geen N.S.B.'er geweest, maar had zich wan neer we de dagvaarding bezien, gedragen als drie N.S.B.-ers te zamen, volgens dhr. Meliefste. Flipse was werkzaam bij den anti-sabotagedienst. De heer Meliefste stelde nog enkele moeizame pogingen in het werk om te ontdekken, waarom Flipse tot dit alles ge komen was, daar hij toch in het geheel niet in déze richting was opgevoed. De oorzaken bleven in het duister gehuld. Mr. Kuipers wees op 't feit. dat Flipse nooit lid was ge weest en ook niet had willen worden. Maria E- Matheusen, Middel burg, was niet aanwezig Zy was N.S.B.-ster geweest. had een insigne gedragen én den groet gebracht, had voor Win terhulp gewerkt en er ook van getrokken. De echtgenoot, C. Barendregt, die ook niet vry van zonden was, werd nog ge hoord. De uitspraken werden be paald op 28 Juni en 5 Juli. zuivering bij het loodswezen. By beschikking van den ML nister van Marine zyn op grond van de desbetreffende bepalingen van 't Zuiverings besluit 1945 de navolgende personen disciplinair gestraft door het geven van een schrif telijke berisping, die ter stand plaats van betrokkene en in de plaatselijke pers openbaar moet worden gemaakt. L. L. W. E. Aspealagh, J. P. Bais, J. de Jong, A. van der Wal, allen binnenloods te Vlissingen, allen Wegens het feit, dat zy lid zijn geweest van het Zeevaartfront en daardoor tekort geschoten zyn in het betrachten van een juiste houding in verband met ae bezetting. C. Delzenne, zeeloods in het 6e district, wegens het ver richten van voor zeeloodsen niet normale diensten, nl. het varen op het traject Terneu„ zen-Hansweert. G. Spuy, zeeloods in het 6e district, wegens het feit, dat hy, als lid van het afdeelings- bestuur van de Loodsenver- eeniging Nederland te Vlissin gen, lid is geweest van het Zeevaartfront en daardoor tekort geschoten is in het be. trachten van een juiste hou ding in verband met de bezet, ting. bureaucratie. De vereeniging van Ne derlandsche gemeenten, die te Utrecht vergaderde, be sloot aan H.M. de Koningin een telegram van aanhan kelijkheid en trouw te zen den. Toen het ten telegraaf- kantore werd aangeboden, werd het geweigerd, om dat hetniet zakeiyk genoeg van inhoud was. Dlstrlbutieambtenaren stalen voor 120.000 Bij een inval op het Centraal Distributiekantoor te Vught werd ontdekt, dat twee ambte naren, een groepschef na-con- tróle en diens assistent, voer 120.000 aan suikercoupures hebben gestolen. Een zwager van een hunner deed ook mee en verhandelde de coupures in Den Haag- In Den Haag was reeds een zwarte handelaar aangehouden, die gestolen cou pures in zyn bezit had. Men had daar echter de herkomst nog niet vastgesteld. Geen R.K. In Nijmeegschen Raad. Ged. Staten van Gelderland hebben gisteren de candidaten- lyst van de R.K. Volksparty voor de a^. gemeenteraadsver kiezingen van Nymegen ongel, dig verklaard. Zooals men weet werd de R.K. lyst eenige mi nuten te laat ingediend. West Indische petities overhandigd. H.M. de Koningin heeft gis teren de delegaties van Cura cao on Suriname op het Loo ontvangen en de petities van deze gebiedsdeelen in ont vangst genomen. Na hun bezoek aan H.M. de Koningin hebben de West- Indische delegaties gezamen. ïyk het volgende communiqué uitgegeven: „De mogelijkheid van een misverstand, dat onze komst de zorgen van de Nederland sche regeerin^ zou kunnen vergrooten, wulen wij uit den weg ruimen door te verklaren, dat het doel van onze petities is een grondslag te leggen voor samenwerking in ryks- verband voor wat betreft Su riname en Curagao. Daarvoor is noodig, dat de volken in West-Indië in de gelegenheid worden gesteld mede te wer ken door middel van eigen be sturen. Invoering van zelfbe stuur is mogelijk binnen het kader zelfs van de bestaande grondwet. Wij zyn uitgegaan van de veronderstelling, dat er een rykseenheid tot stand komt in den geest, door H.M. in hare koninklijke rede van 6 December 1942 tot uitdruk king gebracht. Oogst voorziening 1946 Ten einde den landbouw te helpen by de zware taak om met te weinig werkkrachten den oogst binnen te halen., wordt de mogelijkheid gescha pen om arbeiders van elders te werk te stellen. Als uiterste data voor het indienen van aanvragen voor oogstarbelders zyn vastgesteld voor het pluk ken van vlas en 't rooien van pootaardappelen: 1 Juli, voor den graanoogst: 15 Juli, voor aardappelen: 1 Augustus, voor bieten 1 September. Alle aan- vragen moeten worden inge diend by het gewesteiyk ar beidsbureau of een der bykan- toiien. Staking onder de aardappeltelers. In Noord-Holland dreigt een staking onder de aardappelte lers in verband met den lagen pry's, die voor de nieuwe aard appelen is vastgesteld. De oogst is laat als gevolg van de onverwachte nachtvorst in den nacht van 15 op 16 Mei en de telers wenschen, dat het ncod_ gedwongen uitstel van den ooigst in de prijzen verdiscon teerd zal worden, zoodat de prijzen slechts 1 per week zullen zakken en niet 0.40 per dag, zooals by de door de regeering vastgestelde prijsre geling het geval is. In het Berkenbosch bij Oostkapelle. Op Zaterdag 17 ©n Zondag 18 Augustus a.s. zal te Mid delburg wederom de Bedevaart naar O.L Vrouwe van den Polder worden gehouden. Deze bedevaart werd vorig jaar kort na de bevrijding van het Se- heele vaderland gehouden met een bijzondere intentie voor het herstel van Walcheren. Dit jaar zal het geheel een byzon der karakter hebben als ver kennersbedevaart, aangezien zal worden deelgenomen door 300 R.K padvinders uit Zee land en evenveel van buiten de provincie. Voor dit doel is het Berken bosch" bij Oostkapelle, een van de weinige plekjes na tuurschoon, welke nog op Wal cheren zijn overgebleven, ter beschikking gesteld. Men ver wacht veel belangstelling De geschiedenis van deze bedevaart gaat terug op een oude Walchersche kroniek, welke een dijkdoorbraak en overstroomingen van het jaar 1473 beschrijtt. Hierin kan men lezen, dat In dien nood de heer van dit gewest, hertog Philips de Goede van Bour- gondië, met geheel zyn hof ge- durende veertien dagen vastte en zich naar de miraculeuze beeltenis van O.L. Vrouw van den Polder begaf om door haar voorspraak af te smeeken de droogmaking zyner landen. Kort daarop verbeterden de weersomstandigheden, de dij ken konden hersteld en het land drooggemaakt worden, en het volgend jaar was de oogst overvloedig. Door deze overweging geleid hebben de voortrekkers van de O.L. Vrouw van den Polder- groep der Katholieke Verken ners te Middelburg vorig jaar besloten de verkenners op te roepen tot een grootsche bede vaart naar O.L Vrouw van den Polder, die na 'n onderbre king van enkele eeuwen door hen weer wordt vereerd op de plaats, waar volgens de legen de haar miraculeuze beeltenis werd geschilderd. BELANGRIJKE BEDRAGEN WERDEN INGEZAMELD. Bijzondere dienst in de St. Jacobskerk. In de St. Jacobskerk vond Maandagavond een bijzondere dienst van de Ned- Hervormde gemeente plaats, tijdens welken vertegenwoordigers van de zustergemeenten van Leiden en Leidschendam het resultaat van hun actie voor Hervormd Vlissingen kwamen aanbieden. Ds. J. S. Hartjes opende den dienst met gebed en een woord van welkom en zeide daarbij, dat deze avond beheerscht wordt door gevoelens van dankbaarheid en vreugde, Ne derland herryst, ook Vlissin gen herrijst en het weet zich daarbij arm, maar niet verla ten, verslagen maar niet ten ondergebracht. Nadat men gemeenschappe lijk een vers van Gezang 136 had gezongen, en de organist P. Uiterlinden uit Leiden op het orgel een Toccata van Bach ten gehoore gebracht had, besteeg ds. D. J. Vossers uit Leiden den kansel. Deze trok een vergelyking met den steun, welke de gemeente van Corinthe op aandrang van Paulug aan Jeruzalem bood en zeide. dat Leiden het zich tot een plicht had gerekend Her vormd Vlissingen te steunen. Het was spr. een vreugde te kunnen mededeelen, dat de kerkvoogdij van zyn gemeente een bedrag van 10.000 voor herstel en wederopbouw van kerk en pastorie had geschon ken, de diaconie f 2000 als eer. sten steen voor het stichten van een rusthuis, dat het ver woeste „Oude Gasthuis" aan de Koestraat zal kunnen ver vangen, en 500 voor den in ventaris van het dienstgebouw. Bovendien is er op 5 Mei nog een inzameling gehouden, wel. ke ruim 4900 heeft 'opge bracht Spr. was verheugd dit alles te kunnen aanbieden, en wekte de gemeente te Vlissin-j gen op het opbouwwerk in vertrouwen op God te volbren gen. Ds. D. M. Vermet van Leid schendam wees er op, dat zyn gemeente slechts klein is. Maar toch heeft men ook hier iets willen doen om Vlissingen en speciaal de Vlissingsche jeugd te helpen. De kerkvoogdy stel. de daarom een bedrag van 1000, de diaconie 500 ter beschikking, terwyl de jeugd van Leidschendam nog eens ,speciaal voos Vlissingen aan het werk ging en daarbij nog een bedrag van 1500 bijeen wist te brengen. Spr. wees er op, hoe met kleine krachten toch nog veel te bereiken valt, wanneer men zich laat leiden door wezenlyke naastenliefde, en wenschte Vlissingen ten slotte Gods zegen toe bij het moeiiyke werk van den weder opbouw. Laatste spreker was ds. M. L. W. Schoch, die namens de Ned. Hervormde gemeente van Vlissingen de gevoelens van groote dankbaarheid jegens Leiden en Leidschendam ver tolkte, daarbij herinnerend aan het woord uit Handelingen 28: ..En toen Paulus hen zag dankte hij God en greep moed" Zoo wil ook Hervormd Vlis singen, dit alles ziende, God danken en moed grypen om het moeiiyke werk te volbren gen- De dienst wera geëindigd met het zingen van Psalm 33 11 en gebed. De Leidsche organist Uiter linden speelde, ter afwisseling van de sprekers. nog een Adagio en Allegro van Handel, een „Pièce Heroique" van Cé- sar Franck en een fantasie over Psalm 33 van dr. Wolf. Na afloop van den dienst vond nog, in de pastorie van ds. Hartjes, een samenkomst olaats van de afgevaardigden uit Leiden en Leidschendam, met de kerkelijke colleges van Vlissingen. waarby met enkele toespraken de geschenken i werden overhandigd. De a.s. oogst op Walcheren. 40 50 van normaal. Een derde deel van Wal cheren, ongeveer 6,200 ha, is thans weer in cultuur ge bracht. Hiervan is 3,850 ha. ingezaaid met zomergerst, 350 ha. met zomertarwe, 250 ha. met lucerne als mono cultuur,. 750 ha als tijdelijk weiland, 700 ha. als biyvend weiland en 300 ha met vlas, haver of voederbieten en sui-1 kerbieten. Onder de granen werden voorts nog 950 ha. lu. cerne en 300 ha. roode kla ver ingezaaid. In de lange periode van droogte in het voorjaar trok het zoute bodemwater op nieuw naar de oppervlakte en vertoonden verscheidene gewassen een min of meer sterke zoutbeschadiging, die tot uiting kwam in de gele kleur. Door de latere regens werden de velden opnieuw groen, maar de ontwikkelinj van het gezaaide was ster] geremd. De groote droogte na het uitzaaien, die bovendien ge paard ging met een stuggen wind, was er oorzaak van dat een gedeelte der gewas sen, die waren uitgezaaid op de met zand overspoelde gron den, mislukten. Over de tot een meter dikke zandlagen woedden vaak zandstormen, waardoor de planten werden gedood. Daar deze pereeelen echter zooveel mogelyk be. groeid moeten blyven om te voorkomen, dat ook andere gronden ondergestoven wor den, heeft men ze opnieuw ingezaaid met een mengsel van lupinen en serradella. Pereeelen, die reeds voor de inundatie waren geploegd door de strooming van het water geleden hebben, zijn voor een deel ingezaaid met wikke, waardoor een organi sche stof in den grond werd febracht, die een snelle ver- etering van de grondstruc tuur mogelijk maakt. Over de opbrengst der in gezaaide pereeelen kan na- tuuriyk nog niets met zeker heid gezegd worden daar de weersomstandigheden hierop grooten invloed uitoefenen. Men meent echter, dat een bodemproductie van 40 h 50 van den vooroorlogschen opbrengst kan worden ver wacht. De Beatrix gaat weer varen. De „Beatrix" van de Mij. „Zeeland", die voor den oor log den dienst tusschen Vlis singen en Engeland onderhield en eenigen tijd geleden van zijn oorlogsfunctie in Vlissin gen is teruggekeerd, is thans weer opgeknapt. Het scnip zal Donderdag a.s. vertrekken en dan tusschen Hoek van Holland en Harwich troepen gaan vervoeren van en naar Engeland in opdracht van de Ned. regeering. Toon uw Jankbaarheid. Eind vorige week heeft in de diverse gemeenten van Walcheren de uitreiking plaats gehad van bloem en ro. Amerikaansche doopsgezinden, Met kinderwagens, kruiwa gens, fietsen en zelfs via spe ciale besteldiensten hebben de wit-bestoven inwoners hun geschenk naar huis vervoerd. Sommigen hebben in het meel, of aan de zakken, be halve in het Duitsch geschre ven teksten ook labels of briefkaarten met een adres ontdekt, zonder evenwel te weten wat dit te beduiden had. Deze bevatten echter de naam van één der milde gevers in Amerika. Het zou niet on aardig zyn wanneer die, van het verre Walcheren, dat zij zoo mild bedachten, enkele woorden van dank ontvingen. benoeming. Gedeputeerde Staten heb ben met ingang van 1 Augus tus 1946 benoemd tot adjunct commies ter Provinciale Grif fie den heer J. Kas, klerk gem. Accountantsdienst te Enschede. Pootaardappelen. Het hocfdbedryfschap voor akkerbouwproducten te VGra- venhage vestigt er de aan dacht van pootgoedtelers op, dat het in de bedoeling ligt het prysverschil tusschen con sumptie-aardappelen en poot. aardappelen van de klasse B en C op basis van de produc tiekosten van den oogst 1946 belangrijk te vergrooten. In verband hiermede bestaat er voor de telers veel minder aanleiding de in klasse A af. fekeurde pootaardappelen uit e keuring terug te trekken, vooral van de meer gewilde exportrassen, omdat verwacht kan worden, dat by voldoende afzetmogeUjkheid ook de teelt van B en C pootgoed meer loonend zal zijn, dan vorig jaar het geval was. Expositie Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Het Zeeuwsch Oorlogsmu seum zal op de Landbouwten toonstelling te Gces voor het eerst in het openbaar een deel van zijn collecties toonen. De beperkte ruimte is oorzaak, dat de expositie een bescheiden karakter zal dragen. Zij zal niettemin belangwekkend zijn en behalve aanplakbiljetten uit den bezettingstyd, nimmer ge publiceerde foto's van de lan dingen in Zeeland, geallieerde fotografische kaarten, mynen en historisch belangrijke voor werpen omvatten. „Gevorderd". Een dezer dagen is door de politie te Middelburg p. v. op- ~emaakt tegen zekeren J. G. v. B., matroos, en J. A., pak huisknecht, beiden te Middel burg, wegens diefstal van een motorrijwiel. Dit motorrijwiel stond gestald in het pakhuis van een kolenhandel: en v. d. B. kwam op de gedachte dit voertuig ,.voor het M. G. te vorderen", wat in samenwer king met den pakhuisknecht ook inderdaad gelukte. Later verruilden zy het mo torrijwiel voor een radio en 200, waarvan A. de radio en v. d. B. de 200 kreeg. Het motorrijwiel zal thans weer ter beschikking van den zynen, geschonken door de eigenaar worden gesteld. Middelburg baarn blijft middelburg helpen. De gemeente Baarn, die zoo- als bekend, destijds bij de hulp verleening aan de geteisterde gebieden, onze stad heeft ge adopteerd, gaf jl. Zaterdag blijk van hare hernieuwde be langstelling door een bezoek aan onze gemeente van den burgemeester, den heer van Beeck Kalkoen en den wethou der den heer Sterneberg met de leiders van het Volksherstel van Baarn, de heeren Adriaan- se, Mynssen en Koning. De heeren werden ontvangen door den wnd. burgemeester, Mr. A J. v. d' Weel, de wet houders Kögeler en Beerenpas, en den alg. leider van het Mid- delb. Hulpcomité, den heer Wagenvoorde De werkwijze van het comité werd bij deze gelegenheid uit eengezet, waardoor een indruk kon worden gegeven van de wijze waarop de geschonken goederen aan de bevolking ter beschikking werden gesteld. Tevens werd deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om nog_ maals namens de ingezetenen dank te brengen voor de groo te offervaardigheid die de be volking van Baarn ten opzich te van onze gemeente heeft ten toon gespreid Van Middelburgsche zijde werd een blyvende herinnering toegezegd in ".en vorm van een gedenksteen in den gevel van het raadhuis te Baarn. Nu de goederenvoorraad is uitgeput, ^venrchte Baarn toch zoo mogeiyk nog iets voor on ze stad te doen en het denk beeld werd geopperd om te trachten een aantal schoolkin. deren gelegenheid te geven in Baarn de zomervacantie door te brengen. Verder werd door Baarn e-a aantal boomen aangeboden voor een in Middelburg aan te leg gen Baarnsche Laan. Uit het bovenstaande zal te vens blijken, dat de werkzaam heden van het Hulpcomité aan merkelijk zyn ingekrompen. Met ingang van 1 Juli a.s is aan een deel van het personeel ontslag aangezegd. geslaagd. Op 22 Juni slaagde te Am- sterdam voor het cand.-exa men medicijnen de heer F. D. de Jong, vroeger wonende te Middelburg. vacantie voor handels- en kantoorbedienden. De afdeelingsunie van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbe dienden te Middelburg heeft in een dezer dagen gehouden vergadering zich bezig gehou- en met het vraagstuk van de vacanties van kantoor-, win- keL en magazynbedienden en handelsreizigers. Met dank baarheid mocht zij constatee- ren, dat op de kantoren en in de meeste handelszaken reeds een behoorlijke vacantie dooi de bedienden wordt genoten. Zij acht het echter van be lang, dat alle werkgevers fl,an hun bedienden, minstens 12 werkdagen per jaar vacantie verstrekken. Indien het bedryf niet toelaat, dat deze dagen achtereen worden verstrekt, zag zij gaarne, dat zes werk dagen zonder onderbreking vacantie wordt gegeven. 25 Juni: Vlissingen de begrooting in voor-onderzoek. De tijdelyke gemeenteraad te Vlissingen zal op Woens dag 3 Juli een avondvergade ring houden voor het vóór- onderzoek van de gemeente- begrooting en de begrootin gen van de gemeenteiyke be drijven en -instellingen voor het jaar 1946. jubileum bij „de schelde". Dezer dagen was de heer J„ J. de Waal. die werkzaam is in de gieterij van de N.V. Ken. Mij. „de Schelde", 50 jaar bij die onderneming in dienst. Hy werd 's morgens door de di rectie met zijn jubileum ge- lukgewenscht en ontving daarby een enveloppe met in houd. bond van buurtvereenigingen. Dezer dagen vergaderde in het Concertgebouw te Vlissin gen de Bond van buurtvereeni gingen „Oranje en Vlissingen" Het programma van de feest viering op 31 Aug. a.s. kwam ter sprake- Het ontwerp zal nu. aleer het programma defi nitief wordt vastgesteld, in de diverse buurtvereenigingen be sproken worden. Zeeuwsehe Kamer van Bijzonder Gerechtshof. Naar wy vernemen, zal eerstdaags worden overgegaan tot de vorming van een Zeeuw sehe Kamer van het. Byzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Tot president, rechtsgeleerd1 raadsheer, is in verband hier mede benoemd mr. W. Nieu- wenliuysen, kantonrechter plaatsvervanger te Zierikzee. Voorts werden in deze ka mer nog benoemd: tot rechtsgeleerd raadsheer plaatsvervanger mr. J. P. Ber- vcets, kantonrechter te Bergen op Zoom; mr. J. H, Jacobs te vens rechtsgeleerd raadsheer in het byzonder gerechtshof te Den Bosch, mr. B. W. N. Drion, idem en mr. J. A. J. A. Houben, idem. Tot militair raadsheer-plaatsvervanger F, H. D. van Aelst, luitenant-ko lonel; F. M. J. Stuvel, luite nant-kolonel; C. Koopman, lui- 1 tenant-kolonel; P. Th. J. Hu- t berts, majoor, allen tevens mi- v. litair raadsheer ln het Bijzon der Gerechtshof te Den Bosch. Tot waarnemend procureur fiscaal van de Zeeuwsehe ka. mer van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage is benoemd jhr. mr. H. H. G. Verspyk, kantonrechter te Zie rikzee en advocaat-fiscaal in het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch. GESLAAGD. Voor het bondsdiploma C Jiu Jitsu slaagden te Bergen op Zoom de heeren H. J. Weezepoel, A. v. Kempen, J. Speentjes en C. Mathijssen, allen te Goes. sport-toestellen voor de jeugd. Op advies van dgn Inspec teur van het onderwijs, worden op de schoolpleinen toestellen en springbakken geplaatst waar de jeugd zich zal kunnen oefenen in het klimmen en klauteren en andere voor het lichaam gezonde sport. leger des hells. Na slechts zeven maanden als bevelvoerend officier van het Leger der Heils gestation- neerd te zijn in Vlissingen, zal kapitein C. A. Verwaal Woens dagavond in de tent aan de Van Dishoeckstraat zyn af scheid nemen van het korps. Kapitein Verwaal is aange steld als assistent van den di visie-officier der Noord-Ne derland divisie. Zyn opvolger, kapitein Krommenhoek, doet Donder.- dagavond zyn intrede in de tentsamenkomst, in welke bij eenkomst zal voorgaan kapi tein Gerstel. St. Laurens -v-,. vergadering groene kruis. Zaterdagmiddag vergaderde het Groene Kruis Serooskerke- St. Laurens De verslagen van den secretaris J. Versïuys en den penningmeester A. Melis getu5gden van vele moeilykhe- den maar tevens dat het werk voortgang kon hebben. Dank baar werd gememoreerd de arbeid van Zr. Smit, die naar elders vertrok. Als bestuursleden werden herkozen P. Boon, A. Maljaars en J. Versïuys. Als bode J- Wattel. Nieuw- en St. Joosland buurtvereenigingen. De Buurtvereeniging „Een dracht Maakt Macht". Ryks- weg/Veerstraat binnen de kom te Nieuw- en St. Joosland. komt dezer dagen in verga-' dering bijeen om te spreken over een op te richten bond van buurtvereenigingen. O.- en W -Souburg concert. De muziekvereeniging „Vlyt en Volharding", directeur J. J. v. Soelen geeft a.s. Donder dagavond van 89.30 een concert op het Oranjeplein te Souburg. Bij ongunstig weer zal dit concert op Donderdag worden gegeven. Tevens wor den de ouders verzocht de kinderen by zich te houden, om zoodoende de muzieklief hebbers niet te hinderen. van 80 juni a.s. af ri jdt de waterwagen niet meer. B. en W. van O- en W— Souburg maken bekend, dat na 30 Juni a.s. geen waterwa gen meer in de gemeente zal rondrijden om de inwoners van drinkwater te voorzien. Zy, die woningen bewonen, welke niet aan de waterleiding zyn aangesloten, en van lei dingwater gebruik willen ma ken, gelieven hiervan zoo spoedig mogelyk aangifte te doen aan het Waterleldingbe„ dryf van O.- en W-Souburg te Vlissingen. Maximumlengte pleidooien Neurenberg. VASTGESTELD OP HALVEN DAG. Het gerechtshof te Neuren berg heeft bepaald, dat de ver dedigers der diverse beklaag den voor hun slotpleidooi niet langer dan een halven dag zul len krijgen. Dinsdagmiddag kreeg de vroegere Duitsche minister van oorlog te hooren, dat hy voornemens wag geweest de in- tellectueelen van Bohemen ge heel uit te roeien, toen hij rijksprotector was geweest. Hy ontkende dit, doch moest later toegeven, dat hij van be velen. die daartoe strekten op de hoogte was geweest en er mede accoord was gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10