PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: UIT DE PROVINCIE Programma Goesche Landbouwdagen verschenen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredacteur G. Ballintijn '(met redactioncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr!» Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M, L. W. Schocb, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 25 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 145 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, lranco per post, 1 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent AD/LR» TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2-— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaal 29. tel. 2077 en 2924, Goes Turikade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C^_Jd»dde1hurg. De a.s. Rijksconferentie Een kort bericht heeft verleden week aangekondigd, dat de Rjjksconferentie, waar op de verschillende deelen van het Koninkrijk der Ne derlanden als gelijkgerechtigde partners bijeen zullen komen om de toekomstige staatsbe stel te bespreken, niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Deze mededeeling zal zon der twijfel met voldoening zijn ontvangen. Immers het gaat niet aan om, alleen om dat op Java en Sumatra de dingen anders verloopén, dan wij ons voor het einde van den oorlog droomden, de an dere rijksdeelen maar rustig te laten wachten op de inlos sing van plechtig gedane beloften. Het vroegere Nederlandsch Indië bestaat uit meer, dan uit Java en Sumatra alleen en er is geen enkele reden aanwijsbaar, waarom men niet, hangende de situatie op Java en Sumatra, rond om de groene tafel zou plaats ne men met vertegenwoordigers van de rest van Indië en met vertegenwoordigers van de West. Stelt men dit al te lang uit, dan kan dit slechts wantrouwen wekken tegen de oprechtheid van de Neder- landsche bedoelingen. Gaat men vastbesloten over tot het nakomen van de ko ninklijke beloften, dan kan omgekeerd deze vastbesloten heid ertoe bijdragen, dat Soekarno en Sjahrir eerder tot het inzicht komen, dat onzerzijds de wil goed is en dat er geen reden is om een al te afwijzende houding aan te nemen. Voor September en eer. der begint de Rijksconferen- tie naar alle waarschijnlijk heid niet kan er echter nog veel gebeuren en zal er nog veel moeten gebeuren. Tot de dingen, die gebeu ren kunnen moet zeer zeker gerekend worden een ver scherping van de crisis op Java en Sumatra. Zou zij in treden, dan dringt meer dan ooit de noodzaak om althans met de andere deelen van Indië tot een allen bevredi gende regeling te geraken. Tot de dingen, die moeten gebeuren, behoort het zoeken van een methode om deze an dere deelen van Indië in staat te stellen, zich door be voegde figuren op de Rijks conferentie te doen vertegen woordigen. Bovendien ligt het in den aard der dingen, dat de Ne- derlandsche regeering met behoorlijk gefundeerde voor. stellen ter tafel komt. Doet zij dat niet, dan zou al te gemakkelijk de Rijksconferen tie ontaarden in een nutte loos langs elkaar heen pra ten. Er moet dus nog zeer veel voorbereidenden arbeid wor den verricht en de komende regeering wacht in dit op zicht een allerminst gemak kelijke taak. Wil men de Rijkseenheid redden, dan is het echter ge- wenscht dat er ten aanzien van de komende Rrjksconfe- rentie snel resultaten worden geboekt, resultaten, waar naar door ons geheele volk met spanning wordt uitge zien. Eén ding is te hopen. En wel, dat men met het voor bereidende werk minder ge heimzinnig zal doen in offi- cieelen kring, dan men tot dusver ten aanzien van de Indonesische kwestie steeds is geweest. Te vaak reeds is ons volk voor voldongen fei ten geplaatst en te vaak heeft het slechts kunnen ra den, wat er in Indië plaats greep. Daarmede dient een regeering trouwens ook haar eigen belangen slecht. Trou wens: men mag aannemen, dat de nieuwe volksvertegen woordiging in dat opzicht krachtiger op haar rechten] zal staan, dan het noodparle-! ment gedaan heeft! De Moerdijk-spoorbrug. Het geweldige werk aan de Moerdijkspoorbrug verloopt vlot. Het laat zich aanzien, dat tusschen 15 Augustus en 1 Sept. deze belangrijke ver binding Noord-Zuid weer in dienst kan worden gesteld. Veel hangt af van de weers omstandigheden in de komen de maanden, maar de ver wachting is gewettigd, dat nog vóór 1 September de dienst over de Moerdqkbrug zal worden hervat. Gedurende een jaar is met In totaal 100 man gewerkt. Dubbele moord opgehelderd. De dubbele moord te Nieu- wenhagen is tot volledige klaarheid gebracht. Het on derzoek leidde eerst naar Heer. len, vervolgens naar Amster dam en tenslotte naar Duitschland. Een der daders, een zekere K., die thans in Keulen woont, doch die vroe ger in Heerlen zijn woonplaats heeft gehad, is in Keulen aangehouden en uitgeleverd. Hjj heeft een volledige beken tenis afgelegd. Zijn mededader, en Duitscher, is uitgeweken naar de Fransche zóne. Hel Wereldgebeuren Drie-partijen regeering in Frankrijk gereed. Communisten beheeren productie, wederopbouw en verzorging oorlogsslachtoffers. 15 October weer verkiezingen. De nieuwe Fransche regee ring onder Bidault is gister ochtend vroeg bekend gewor den, De communisten hebben hun oorspronkelijke houding geheel gewijzigd en hebben ook dit keer weer in de re geering zitting genomen en ook de socialisten hebben in deelneming aan de regeering toegestemd. Als voorwaarden stelden zij, dat de door him leider, Leon Blum, in Wash ington gesloten overeenkomst ten spoedigste geratificeerd dient te worden en dat ook het opstellen van een nieuwe grondwet en een regeling van de kwestie der loonen bespoe digt moet worden. Zooals te verwachten heeft de Republi- keinsche Volkspartij, die bij de laatste verkiezingen de grootste winsten behaalde, in het nieuwe kabinet de leiding. Bidault. die nu minister-presi dent is geworden, blijft tevens minister van buitenlandsche zaken. De oude president, Fe lix Gouin, zal, evenals de com munistische leider, Maurice Thorez, vice-president worden. Verder komen onder beheer van de Volksbeweging de por tefeuilles van bevolking, ge wapende machten, financiën en nationale economie. De socialisten bezetten de mi nisteries van landbouw, na tionale opvoeding, publieke werken, koloniën en binnen- landsche zaken. Aan de com munisten zgn vooral die de partementen toevertrouwd, die een belangrijke rol spelen in de materieele herrijzenis van Frankrijk. Het zijn de de partementen van arbeid, in- dustrieele productie, wederop bouw en verzorging van oor logsslachtoffers. Men wil blijkbaar op die manier trach ten, om dat deel van de ar beidersbevolking, dat com munistisch denkt, hetnoodige vertrouwen in de nieuwe re geering in te boezemen, op dat niet voortdurende arbeids onrust aan den opbouw van Frankrijk afbreuk zal doen. De Volkspartij heeft het be heer over den belangrijken eco- nomischen, sector van de so cialisten overgenomen. De be kende katholiek Robert Schu- man heeft de post van mi nister van financiën op zich genomen en hij krijgt met zijn partijgenoot, de Menthon, de taak op zich te nemen, om de voortdurende prijsstijging te beteugelen en de loonen aan te passen. Vooral van de Amerikaansche schoenen in de distributie. Nu de handel met een hoe veelheid uit de Ver. Staten ge ïmporteerd schoeisel is be voorraad kan ook de distribu tie hiervan beginnen. Voor Amerikaansche schoenen ko men voorloopig alleen in aan merking zij, die van 1 Jan. 1945 tot 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen en aan wie ook sedert 1 April 1946 nog geen schoenenbon is uitgereikt. Deze personen moeten eerst bij hun schoen winkelier een bereidverklaring halen. Met deze bereidverkla ring moeten zij zich wenden tot den distributiedienst, wel ke tegen inneming van bon A, B, C, D of E 614 van het in legvel een schoenenbon voor Amerikaansch schoeisel uit reikt, waarbjj de keuze van het soort schoeisel niet beperkt wordt door de soort van het inlegvel, waarvan men een bon inlevert. Men kan dus b.v. op een kinderinlegvel ook een bon voor heerenschoenen krij- gfen. AMSTERDAMSCHE SUIKERFABRIEK TJITGECHAKELD Nu de arbeiders aan de Westersuikerfabriek te Am sterdam het werk niet heb- ben hervat is de beslissing ge vallen dat binnenkort de raf finaderij in Breda gaat draaien en het Amsterdam- sche bedrijf dus voor gerui- men tijd zal zjjn uitgescha keld. NIET GELOST GRAAN GAAT NAAR BELGIË. Reeds eenige weken ligt bij de meelfabriek „Holland" te Amsterdam de lichter „Ber. theu" met 500 ton graan uit Canada. Naar de directie van de „Holland" mededeelde heeft de regeering besloten dit schip met lading naar Bel gië te laten gaan als de arbei ders blijven weigeren het te lossen. NEDERLANDER VOORZITTER VAN INT. VOEDSELCONFERENTIE. De Nederlander Peters is be noemd tot voorzitter van de Intern Voedselconferentie die te New York gehouden wordt. Twintig landen nemen er aan deel. zijde der arbeiders en amb tenaren klinkt weer luidkeels de eisch tot loonsverhooging en daaraan zal slechts ten deele kunnen worden tegemoet gekomen. Voor de voedselvoorziening moet nog een minister wor den gezocht. Het is begrijpe lijk, dat de bekwame candi- daten hiervoor met een lan taarntje te zoeken zijn, te meer omdat dit departement tot nu toe steeds het zorgen kind van de regeering is ge weest en de vaak chaotische toestanden op het gebied der voedselvoorziening meermalen terecht tot scherpe critiek aanleiding hebben gegeven. De nieuwe Fransche regee ring zal voorloopig, indien althans tusschentijdsch de co alitie niet uiteenvalt, vier maanden aan het bewind blij ven. Op 15 October zal op aan dringen van de socialisten het volk opnieuw ter stembus tij gen en haar oordeel uitspre ken over de nieuwe ploeg van Bidault. 25 JUNI Aan het Westfront viel, na een verbitterden strijd op den 19-den dag van de invasie, de belangrijke Bre- tonsche vesting Cherbourg. Nasleep van de Meyer-affaire. Zaterdag is den geheelen dag voor de arr. rechtbank te Breda de zaak behandeld te en den rechercheur Kieft, die idertijd tijdens de jacht op Arnold Meijer, den bedrijfslei der Janse uit Tilburg tot een autorit door Brabant dwong. Hij werd beschuldigd van we derrechtelijke invrijheidsberoo- ving. Aanvankelijk beweerde Jan- se tijdens het verhoor met een sten-gun bedreigd te zijn, maar later werd hij minder stellig in zijn verklaringen. Op een vraag aan Kieft, hoe Janse tot deze verklaring ge komen kon zijn, was het ant woord: Ik denk, dat Janse te veel fascistische lectuur ge lezen heeft. Dit ontlokte zooveel ap- Slaus op de publieke tribune, at de president deze deed ontruimen. In zg'n requisitoir noemde de president deze zaak van principieele beteekenis. In een rechtsstaat kan niet worden geduld, dat politie-ambtenaren op eigen gezag arrestaties verrichten. De eisch luidde: Een jaar voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar en gedurende 5 jaar ont. zegging van het recht om bij de politiemacht te dienen. Li haar pleidooi zeide de verdedigster, dat Meijer in het opsporingsregister vermeld itond en Blieft handelde op instructies van hooger hand. Zij verzocht onmiddellijke in vrijheidstelling van haar cliënt. Dit verzoek werd toe gestaan. De uitspraak zal op 3 Juli worden gedaan. Nederlandsche ministers confereerden In Londen. Ook de oud-G.G. was aanwezig. De Nederlandsche ministers, die gedurende het weekend besprekingen te Londen heb ben gevoerd, zgn Zondagmid dag per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Nader vernemen wy, dat de ministers Drees, Beel en van Royen te Londen een, ontmoe ting hebben .gehad met mr. E. N. van Kleffens, den vertegen woordiger van Nederland in den Veiligheidsraad, en jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den Nederland- schen ambassadeur te Parijs. De Nederlandsche ambassa deur te Londen Jhr. mr. E. F. M. J Michiels van Verduynen, was "bij de ontmoeting aanwe zig. Over den aard van de be sprekingen is niets bekend. Wel kan echter gezegd wor den, dat de ministers geen contact met de Engeische re geering hebben gehad, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat zy naar Lon den zyn gekomen, omdat deze stad een gemakkelijk ont moetingspunt vormde, vooral voor den heer van Kleffens, die uit Amerika was overge komen en zich in verband met de vergadering van den Vei ligheidsraad, die Maandag be gint, zoo snel mogelijk naar New-York moest terugkeeren. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd dat minister Meynen niet heeft deelgenomen aan de bespre kingen. Zyn bezoek schijnt uit sluitend verband te houden met zijn inspectie van de Ne derlandsche troepen, die in Engeland worden opgeleid. INFORMATIEF. Naar het A.N.P. verneemt, droegen de ministerieel© be sprekingen, welke in het af- geloopen weekend te Londen gehouden zyn, een informatief karakter. Alvorens ten aan zien van de kabinetsformatie een beslissing te nemen, heeft de formateur het gewenscht geacht, zich nopens verschil lende vraagstukken te oriën- teeren. 115.000,— in collecte bussen voor Zeeland. AMSTERDAM STORTTE f 115.000.IN DE COLLECTEBUSSEN VOOR ZEELAND. Alleen uit de bussen van de Zaterdag te Amsterdam gehou den straatcollecte voor Zee land is een bedrag tevoor schijn gekomen van 115.000. Er is echter nog slechts een zeer gering gedeelte van de honderden aan allerlei instel lingen verzonden lijsten retour ontvangen, zoodat de totale opbrengst voor Zeeland nog aanzienlijk hooger zal zijn. Een voorbeeld ter navolging faf de hoofdinspecteur van po- tie, J. Sonneveldt, die Zee land twee bekroonde geiten schonk. Naar schatting bedroeg het aantal collectanten en andere medewerkers aan de collecte tegen de 10.000. WIERIN GERMEER KOMT NAAR WALCHEREN. Op 28 Juni zal een gezel schap ambtenaren van den Wederopbouw der Wieringer- meer een excursie naar Wal cheren maken. Des avonds te 7 uur zullen zij op het terrein achter de Meelfabriek een voetbalwedstrijd spelen tegen hun collega's van den Weder opbouw te Middelburg. De op brengst is bestemd voor de Stichting 1945. Repetitie voor atoom- proeven. Gisteren werd de eerste re petitie gehouden voor het af werpen van de atoombom, die officieel op 1 Juli naar bene den zal kómen. De „blindgan ger", waarmede de proef werd genomen, scheen tusschen het heioranje geverfde oude slag schip „Nevada" en de versle ten vliegtuigcarrier „Indepen dence" te „explodeeren". De met de proef belaste officieren waren tevreden met deze eer ste repetitie in de omgeving van Bikini. De proefbom werd op 16 km. afstand waargeno' men. PROTEST VAN AM. DIERENBESCHERMERS De Am. Bond voor Dierenbe. scherming heeft geprotesteerd tegen het gebruik van onschul dige dieren bij de atoombom- proeven op het Zuidzee-eiland Bikini. Gevraagd wordt, dat de oorlogsmisdadigers zich daarvoor vrijwillig beschik baar zullen stellen, omdat zij toch „onmenschen"' zijn. Twee Britsche officieren, die door Joodsche geheime organisaties gevangen geno men waren, zijn thans vrijge laten. „Het Medisch. Rumoer" te Goes gestild. Van het Bestuur van het Ziekenfonds „Zuid- en Noord- Beveland" te Goes vernamen wij dat het „Medisch Ru moer" reeds op 15 Juni gestild is, althans in zoover re dat de ziekenfonds-verze kerden daarvan geen belem meringen of nadeelige gevol gen ondervinden. Zrj, die ge neeskundige of tandheelkundi ge hulp behoeven, kunnen zich op de voorgeschreven wijze tot hun arts c.q. tand arts wenden en zij zullen op normale wijze geholpen wor den. Alleen de levering van gebitten door tandartsen schijnt niet zoo vlug en niet meer onder dezelfde voor waarden te kunnen geschie den als vroeger wel het ge val was, vanwege schaarsch- te aan materialen Verzekerden, die tusschen 10 en 15 Juni aan Dr. Huese of aan tandarts Hage eenig bedrag hebben betaald, het welk voor rekening van het Ziekenfonds behoorde te ko men, kunnen zich met de door hen ontvangen kwitantie tot het kantoor van het fonds wenden en zullen het betaal de aldaar terug kunnen ont vangen. Het conflict moet niet ge zien worden als een actie te gen het plaatselijke Zieken fonds, doen eenerzgds als een uiting van misnoegen over Vlissingen komt f 1.165.000 tekort Wederopbouw van gemeente-eigendommen zal dit jaar een half millioen vorderen. GemeentebegrootJng 1946 verschenen. B. en W. hebben den ge- meenteraad thans de begroo tingen voor 1946 aangeboden. De inkomsten en uitgaven in de gemeentebegrooting worden, wat den gewonen dienst betreft, respectievelijk geraamd op 2-829.581.49 en 3.994.581.49, zoodat er een tekort Is van 1.165.000. (1945: 1.175.000.—). De post „onvoorziene uitga ven" is geraamd op 44.985.96, waaronder 30.000 gulden is begrepen voor de toegekende tijdelijke overbrug gingstoelage. De uitkeering van het Rgk uit de eerste af deeling van het gemeentefonds wordt voor '46 MR. M. P- L. STEENBERGHE ONDERS'^HEIDEN. Mr. M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was van de eco nomische- en scheepvaartmis sie in Washington, is be noemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. 52 gevangenen bij Padang bevrijd. 52 mannen, vrouwen en kin deren zjjn uit een Indonesisch concentratiekamp te Batoe Boesoek, 20 km van Padang bevrijd, toen vier compagnieën troepen op den 19en Juni het kamp bezetten zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. De gevangenen zijn zeer ver magerd. Zij kregen weinig voedsel en werden dikwijls ge slagen. Van de 82 gevangenen zijn er in een paar weken tijds 30 gestorven. Openluchtspel onder regie van Hooykaas. Record aantal inzendingen Half Goes vraagt zich met spanning af: Hoe zal het weer zijn op 5 en 6 Juli? Immers: daarvan hangt af, of de Landbouwdagen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Z.L.M. een succes zullen worden, ja of neen. Aan de voorbereiding is alles gedaan, wat bij men- schenmogelijkheid gedaan kon worden. Als de weersomstan digheden meewerken, zal Goes twee dagen lang de Metro pool van Zeeland zijn! Inmiddels is het programma der Landbouwdagen versche nen. Het bestaat uit twee deeltjes, die tezamen niet minder dan 140 pagina's De slaan! Alles wat men over de festiviteiten en de tentoonstel ling weten wil, vindt men er in opgesomd. Woensdag begint het feest reeds met een filmvoorstelling voor de jeugd, Donderdag wordt de herdenkingsvergade ring van de Z.L.M. gehouden, waarop onder meer de mi nister van landbouw en de Commissaris der Koningin in Zeeland het woord zullen voe ren, terwijl tevens (hen dag Goes tegen de Wageningsche landbouwstudenten speelt en „Hosanna" concerteert. Vrij dag wordt de tentoonstelling officieel door den minister ge opend, concerteert „Euphonia" des avonds en wordt er een openluchtspel opgevoerd, dat den titel draagt „Zeeland leeft weer!" en dat geschreven werd door dr. van Vonno uit Breda en den heer Chr. J. Mazure te Middelburg. Het spel staat onder, leiding van niemand minder dan den bekenden regisseur van open luchtspelen Ad. Hooykaas uit Hilversum, wiens naam ver bonden is aan de opvoering van tal van bizonder geslaag te studentenuitvoeringen. Zaterdag wordt de hoofd schotel gevormd door het con cours hippique en een herha ling van net openluchtspel. RECORD AANTAL INZENDINGEN. Wat te zeggen over het geen er op de tentoonstelling te aanschouwen zal zgn? Het ministerie van land bouw komt met een groote stand voor den dag, die alle werkzaamheden van dit de partement in beeld brengt Vijf en twintig stands zijn ge wijd aan akkerbouw, voorlich ting en vereenigingswezen in den breedsten zin van het woord. Aan tuinbouw, veiling wezen en bh'3nteelt is bizon der veel aandacht besteed en niet minder dan 35 firma's exposeeren landbouwwerktui gen. Het aantal handelsinzen dingen bedraagt 28 en alles wat er aan voor tentoonstel lingen geschikt materiaal aan paarden, runderen, varkens en kleinvee in Zeeland te vinden is en dat is heel wat! zal op de tentoonstelling in Goes te bewonderen zgn. Voor het concours hippique is een uiterst belangwekkend programma vastgesteld en als men de twee boekjes, die nu voor ons liggen, zoo eens door bladert, dan komt men onder den indruk van den geweldi- fen voorbereidenden arbeid, le er door de Z.L.M. verricht is om de viering van het 100- jarig bestaan der maatschap pij tot een waardige viering te maken Het programmaboekje ziet er zeer aantrekkelijk uit. De omslag bestaat uit een symbo lische fotomontage, waarop men beneden Zeeuwsche paar den de akkers ziet ploegen, daarboven de spits van een kerktoren omhoog ziet rijzen en verdwijnen in een weelde van bloesempracht. Zeeland leeft weer, Zeeland bloeit weer! Dat is wat deze om slag zeggen wil. Voor Beveland geldt dit al weer in vollen omvang. Laat ons hopen, dat het, met de hulp der honderdjarige Z.L.M., weldra weer voor geheel Zee land zal gelden! geraamd op 170.370.ter wijl de raming voor 1945 152.640.55 bedroeg. Deze ver hooging staat in verband met de stgging van het aantal in woners dezer gemeente. De salaris- en loonposten zjjn alle beduidend hooger ge raamd dan vorig jaar in ver band met de verhooging der salarissen en loonen. De sala rissen van het politiepersoneel bedragen echter circa 25.000 minder dan vorig jaar, onder meer ten gevolge van de af vloeiing van een gedeelte der tijdelgke hulpagenten. De kos ten van den Woningdienst wor den door vermindering der werkzaamheden en afvloeiing van personeel ongeveer 12.000.minder geraamd dan vorig jaar. Voor subsidie aan Maat schappelijk Hulpbetoon is 119.000.uitgetrokken. (Vo rig jaar 103,000,—). De opbrengst der verschillen, de belastingen en uitkeeringen van het rijk wegens belasting suppletie samen, worden onge veer 30.000.hooger ge raamd dan vorig jaar. De nadeelige saldi van het Waterleidingbedrijf, den gem. Reinigingsdienst, het Bad- bedrijf, het Woningbedrijf en het aandeel van de gemeente in het nadeelig saldo van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst worden geraamd op resp. 22.000.—, 68.925.—, 2100, 4101.50 en 6800—. De kosten van het opruimen van verkeersobstakels worden uitgetrokken op 161.000. In ontvangst is wegens bijdra ge van het Rgk in deze kos ten een bedrag ad 144.900. (90 geraamd. WEDEROPBOUW. De kosten van den weder opbouw der gemeente-eigen dommen worden voor 1946 op den kapitaaldienst geraamd op circa 500.000 Met de tekorten over vorige dienstjaren is het tekort der femeente thans gestegen tot 4.232,224,62. Over de jaren 1943, 1944 en 1945 werd nog geen extra bij drage van het Rijk tot dek king van de tekorten van den gewonen dienst ontvangen. de insinueerende publicatie van den Dienst der Prgzen- contröle inzake de vermeen de door de tandartsen te hoog berekende prijzen voor gebitten en anderzijds als een uiting van ontevredenheid over het uitblijven van maat regelen ter verbetering van de positie der voor de zie kenfondsen werkende artsen, tandartsen, enz., welker po sitie ook naar de meening van het fondsbestuur dringend herziening behoeft. Dit laat ste schijnt evenwel een kwestie te zijn waarover niet de besturen der ziekenfond sen kunnen ^slissen, doch waarover reeds maanden lang besprekingen plaats vin den tusschen artsen-organi saties en het Bureau van den Commissaris b.m.h. toezicht op de ziekenfondsen, waarin zooals te begrijpen het di rectoraat voor de prijzen een woordje mee te spreken heeft. Aangezien het niet de be doeling van meergenoemde heeren geweest is door dit „rumoer" de verzekerden, noch het ziekenfonds te treffen, hebben zij na bespre king met het fondsbestuur dan ook direct de door hen gepubliceerde èn voor de ver zekerden èn voor het fonds belemmerende bepalingen in getrokken De verzekerden kunnen dan ook gerust zijn en er op vertrouwen dat het bestuur van het ziekenfonds, waarin artsen en verzekerden even redig vertegenwoordigd zijn, ook voor de belangen van de verzekerden op de bres staat. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doc- toraal-examen geneeskunde, 2e gedeelte mej. J S. M. Cornelis te Zonnemaire- Geslaagd voor scheepswerk- tuigkundige dipl. A de heer J. Breeuwsma. leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. Aan de Gem. Kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen te Dordrecht, slaagde mej. G. de Vroom, vroeger te Vlissingen. Tentoon stelling „Het Ned. Trekpaard". De tentoonstelling van het Ned. Trekpaard te 's-Herto- genbcsch is een groot succes geweest. Nationaal kampioen werd Nico van Beek K 2130. Eigenaar L. Crombay be Beek (L.) In nat. kampioen mer- riën Avina van Rongershof K 26559, eigenaar J. Neelen te Neer (L.) De wisselbeker voor fok- groepen, beschikbaar gesteld door het gem. bestuur van 's-Hertogenbosch, werd ge wonnen door Stallen de Dob- belaere te IJzendiJke. DE UITSLAGEN. 5e Categorie. Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 m. of meer. le prijs AÏban van Veldzicht Eig.: Joh. de Feflter Johzn., te Schoondijke. 7e Categorie. Hengsten van 2 jaar, hoogte 1.59 m. of meer. le prijs Floris van de Maria- hoeve. Eig. Marcel d'Hoore te Sluis. 3 e Categorie. Hengsten van 2 jaar, hoogte minder dan 1.59 m. le prgs Nico van Lun- tershoek. Eig. Jac. de Putter Pzn., te Axel. 22e Categorie. MerriSn, die de beste paarden hebben vcort- Ëebracht. le prgs Trui. Eig. _J. A. B. Puylaert te Zuid- dorpe. 23e Categorie. Loten van merriën, in de stamboekregis- ters op naam staande van één eigenaar, le prgs Frieda, Bet_ sy, Favorite, Hirondelle. Eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendnke. 25e Categorie. Fokgroepvan één eigenaar, le prgs Frieda, Favorite, Hirondelle, Hilda, Jenny. Eig. Stallen de Dobbe. laere te Uzendgke. Schoon dijke WEGVERBETERING. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om het weg dek van den weg Re tranche- mentZuidzande in zijn ge heel te vernieuwen. Het is wel hoog tijd dat aan dezen weg eens aandacht besteed wordt. Axel BEGIN VAN BRAND. Te Axel ontstond Vrijdag avond een begin van brand in de garage van den vrachtrijder W. Ken vrachtauto, die reeds vlam had gevat, kon tijdig bui ten worden gebracht en met een bluschapparaat worden ge- bluscht. De cabine brandde echter uit Verdere uitbreiding van het vuur kon worden voor komen. VIS CHVANGST. Met de vischvangst in de kreeken en leidingen in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het tot hiertoe nogal naar wensch. Er is reeds tamelijk veel karper gevangen (waar onder zeer groote) en ook de; palingvangsten der sportvis- schers zijn bevredigend. WEER EEN KLEUTERSCHOOL. In verband met de mogelijk heid om het fröbelonderwijs binnenkort weer te doen aan vangen. vergaderden het be stuur der kleuterschool en belangstellenden Vrijdagavond onder voorzitterschap van mevr. van Dnk. De voorzitter schetste de zware verliezen van de ver- eeniging en de moeilijke finan- cieele omstandigheden. Toch zal weer in de behoefte van een kleuterschool moeten wor den voorzien. Het bestuur stelde voor om het schoolgeld te bepalen op 0.50 per week. Verder zal de mogelijkheid van een ba zaar overwogen worden terwijl met dankbaarheid mededeeling werd gedaan van een ontvan gen gift van 350 uit de ge meente De Bilt. Een bestuursvacature werd vervuld door benoeming van den heer I. Luteyn. Staande de vergadering wer den reeds 23 kinderen voor een nieuw te vormen k'as op gegeven, terwijl het maximum aantal de 30 niet zal mogen overschrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1