PHUVIMCIALE ZEEUWSCHE COUBANT: 15 Juli Algemeene vredesconferentie Eisenhowers oorlogsherinneringen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Hoofdredacteur G. Ballintijn (met rcdactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr.» Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeu.wcn, Ds. M, L. W. Schoch, \Vlls- Bingcn. Verschijnt, dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 24 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 144 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal* osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mn»-* minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg: Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P.Z.C., Middelburg» Het Wereldgebeuren ITALIË WIL KOLONIËN NIET MISSEN. Nog geen kabinet in Frankrijk. Zaterdag heeft Byrnes, de Amerlkaansche minister van bulteniandsche zaken, tijdens de vier-ministers-conferentie te Parys het voorstel gedaan om tegen 16 Juli een alge meene vredesconferentie by- een te roepen, waaraan door aile geallieerde staten zal worden deelgenomen. Hij acht dit wenschelgk, omdat in September de algemeene ver- gadering van de Vereenigde Naties al weer bijeenkomt. Molotov heeft zich tegen dit voorstel verklaard omdat er practisch nog geen enkel vre desverdrag gereed is. Bevin heeft daarna voorgesteld om tweemaal per dag te gaan vergaderen, waardoor het mo gelijk zal zijn reeds Vrijdag de verdragen met Roemenië en Italië gereed te hebben. Inmiddels begint Italië zich te roeren. De Italiaansche regee ring heeft per nota aan de vier ministers doen weten, dat zij niet bereid is afstand te doen van de Italiaansche kolo_ niën en dat zij zich verzetten zal tegen ieder besluit der vier ministers, dat neer zou komen op afstand van gebied aan Frankrijk of op het prijs geven van Venezia Giulia. In middels is Triest voorloopig van de agenda geschrapt. In Frankrijk heeft Bidault voor de kabinetsformatie min- dar tijd noodig gehad dan in ons land dr. Beel. Het kabi- Marine contra landmacht. EEN MERKWAARDIGE REDE. Zaterdag werd In de Bgen. korf te Amsterdam de ma rinetentoonstelling geopend door luit-adm. Helfrich. De ze wees in zijn rede -op het heldhaftige gedrag van onze marine tijdens den geheelen oorlog. In de Meidagen van 1940 verloor de marine 7 schepen per dag, maar zy on derscheidde zich ca tydens de rest van den oorlog is er vrij wel geen schip geweest, dat geen bijzondere prestaties verrichtte. In Rotterdam voch ten de mariniers als zwarte, in Soerabaja als witte duivels. Spr. protesteerde daarom te gen een eventueele samenvoe_ ging van het departement van marine met dat van oorlog. Er moet een onafhankelijk departement van marine blij ven, omdat deze departementen hemelsbreed verschillen. Sa menvoeging zou een beleedi- ging zijn voor de marine, die 3000 vermisten telt. Ontmoeting van dr. v. Mook met Sjahrir. Dr. van Mook heeft Sjahrir verzocht nadere toelichting te geven op de laatste Indone. sische tegenvoorstellen, zoo wordt uit niet-officieele bron bericht. Na de bgeenkomst, die, naar verluidt, op neutraal gebied, bij den geallieerden verbin dingsofficier is gehouden is geen communiqué verstrekt, doch men neemt aan, dat Sjahrir naderhand een onder houd heeft gehad met G. Mackereth, den Britschen con sul-generaal. NEDERLAND SCH FRUIT VOOR DUITSCHLAND. Radio Frankfort deelt me de, dat het Amerikaansche hoofdkwartier te Frankfort onderhandelingen voert met de Nederlandsche en Italiaan sche regeeringen voor den aankoop van versche groente en fruit voor de Amerikaan sche bezettingstroepen ir Duitschland. De voedselnood. De voedselsituatie in Wee. nen laat zich zeer ernstig aanzien. Reeds nu zgn vele stedelingen gedwongen om zich in hongerop tochten buiten de stad te begeven. Ook in de Russische bezet tingszone leeft men van de hand in den tand. Als alle schepen met aanvoer gelost zullen zgn, zal er nog niet voor meer dan een week voed sel in voorraad zijn. Gisteren is de eerste vracht auto met groenten uit ons land in Bremen aangekomen, De inflatie in Hongarije. De inflatie in Hongarije verloopt zoo fantastisch snel, dat de drukkers van bankbil- i'etten niet meer aan de vraag cunnen voldoen. De prijzen op de zwarte markt stg'gen met 100 150 pet. per uur. De regeering heeft toege zegd tegen 1 Augustus te be ginnen met stabilisatie. 1 net is echter nog niet gefor meerd, maar waarschijnlijk zal het weer op de oude zij het wat wankele, basis berusten, op de samenwerking tusschen de 3 groote partijen, dit keer onder leiding van de M.R.P. Reeds aanstonds krijgt deze regeering een moeilijk pro bleem op langen termijn op te lossen. Het Fansche volk gaat n.l. quantitatief schrikbarend achteruit en het platteland dreiet met rasse schreden ont volkt te worden. De bevolking is sinds den oorlog met een millioen verminderd, zeven millioen ongetrouwde vrouwen boven 24 jaar telt Frankrijk en ruim een millioen vrijgezellen In bijna alle kringen vindt men een ver doorgevoerde ge boortebeperking en het sterf tecijfer ohder het te kleine aantal babies is bovendien groot. De regeering wil nu de komst van 3% millioen emi granten aanmoedigen en heeft Zaterdag een oproep gericht tot de bevolking om geboorte- aanwas te bewerkstelligen. Min. Beel en Drees in Londen. Besprekingen over Kabinetsformatie. Zaterdag hebben de kabi netsformateur min. Beel en min. Drees zich naar Londen begeven om daar een bespre king te hebben met dr. van Rooyen, den minister van bul teniandsche zaken en mr, van KI effens, den permanenten Nederlandschen vertegenwoor diger by de U.N.O. Het werd niet uitgesloten geacht, (dat ook de vroegere gouverneur- generaal van Ned. Indië, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer aan de besprekin gen deel zon nemen. Uitdruk- keiyk werd in bevoegde krin gen verklaard, dat de bespre kingen geen verband hielden met de Indische kwestie. Massagraf gevonden. In Seldenhausen in Saksen is by graafwerk voor i boerderij het massagraf ge vonden van 100.000 Rnssische krijgsgevangenen, die ,door de Duittschers waren gedood. Ruiters, schutters en zangers. Help Zeeland er uit! Uit de modder uit het puin uit de krotten. Op duizenden fleurige aan plakbiljetten heeft het actieve Amsterdam ache comité van de Hulpactie Scheldemonden" reeds dagen tevoren de hoofd stedelingen met deze leuze opgewekt tot krachtdadigen steun aan Zeeland. En toen Zaterdag de collectedag was aangebroken, leek het alsof er een Zeeuwscne invasie in Amsterdam had plaats gevon den. Overal in de stad zag men de Zeeuwen in fleurige costuums in de weer: ze zon gen, ze collecteerden. Ze wa ren er met him paarden voor een echte Walchersche ring- stekerij en boogschutters van Zuid-Beveland toonden hun vaardigheid. En ook de stem mige dracht van Cadzand ont brak niet. Niet minder dan 800 Zeeu wen, mannen en vrouwen, jong en oud, waren in den nacht van Donderdag op Vry- dag per extra-trein naar Am sterdam gereisd, de paarden voor de ringstekerij in speciale wagons met een anderen trein, die over Nijmegen omreed. OFFICIEELE ONTVANGST Operaties in Nederland waren belangrijk. In een boek van 149 pagi na's vertelt generaal Eisen hower over zijn oorlogserva ringen in drie „Veldslagen om de overwinning". Dit is het eerste authentieke verhaal over de geallieerde oorlogvoe ring van D-day af tot V-day in zijn vollen omvang. Eisen hower zegt in zijn boek, dat de drie beslissende slagen uit den strijd die van de stranden van Normandië, die van Fa- laise en die ten Westen van den Rijn in Februari en Maart 1945 zijn. In het boek geeft hg betrekkelijk gedetailleerde be- Nederlandsch gebied, o.m. te Arnhem in Sept. 1944, in Zee land in den herfst van dat jaar en in Oostelijk Nederland in het voorjaar van 1945. Ook geeft hij een beschrijving van de tactiek, die er toe leidde om Westelijk Nederland voor verdere oorlogsellende te be hoeden. Het boek spreekt met geen enkel woord" over menings verschillen en ongenoegen, die volgens den schrijver van „Top Secret", Ralph Ingersoll, tusschen de geallieerde bevel hebbers, speciaal tusschen Eisenhower en Montgomery, zouden hebben bestaan. De naam van den Engelschen maarschalk wordt altijd met lof genoemd. Over de veelbe sproken veldslag bg Caen zegt Eisenhower: „Veldmaarschalk Montgomery's tactiek in deze situatie was meesterlijk". schrijving van den strgd op Nederland. BRITSCH-INDIË DIENT KLACHT IN BIJ V.N. Br.-Indië heeft 'n officieele klacht ingediend bij de Veree nigde Naties waarbg Zuid- Afrika wordt beschuldigd van discriminatie van het kwart millioen Britsch-Indiërs, die thans in Zuid-Afrika wonen. Gearresteerd. Schulte, de chef van de po litie te Hamburg, is door de Britten .gearresteerd, omdat hij tijdens den oorlog in dienst was van de Duitsche politie in Zeeuwsche dag in Amsterdam. 800 ZEEUWEN ONDERSTEUNDEN ZATERDAG DE INZAMELING IN DE HOOFDSTAD. de aandacht van honderden voorbggangers. Op den Dam voor het Kon. Paleis was zelfs een podium opgeslagen, waar de Leken- spelgroep „De Keten" „De drie burgers", een openlucht spel uit den tijd van de Spaan, sche overheersching opvoer de, in totaal vier maal, telkens voorafgegaan en gevolgd door zang van „Beatrix" uit Arne- muiden, volksdansen van een Volksdansgroep uit Amster dam en declamatie. De boogschutters uit Ove- z.ande van de sociëteit „Willem Teil", hadden hun vogel op gesteld op een brandweerlad der in het Volewg kerspark over het IJ en trokken dui zenden Amsterdammers, die vol bewondering waren voor deze eeuwenoude, echt Zeeuw sche sport. Bij eiken treffer ging er een hartelijk gejuich op ende collectebussen voeren er wel bg. Zoo ging het trouwens ook met de Walchersche ringrij- ders, die in het Vondelpark onder groote belangstelling lieten zien, hoe men op Wal cheren op feestdagen deze boerensport beoefent. Ook de Amsterdamsehe brandweerlieden lieten zich niet onbetuigd. Een antieke brandweerwagen met een ech te stoomspuit waar de rook uit omhoog steeg reed door de straten, terwijl de brand weermannen in uniformen, ge wapend met een collectebus in plaats van hakbijl of spuit- slang, vrijgevig Amsterdam aanspoorden tot offeren. 's Avonds werd den Zeeu wen nog een cabaret-program ma aangeboden in het gebouw van de Ned. Handel Mij., ver zorgd door het ensemble van Dick Gabel. Hierbij werden ook de prijzen uitgereikt, wel ke o.m. door de ver. „Zee- landia" te Amsterdam en de Stichting „Nieuw Walcheren" ter beschikking waren ge steld. De voorzitter van het comité „Hulpactie Scheldemonden" deelde mede, dat de collecte de stoutste verwachtingen overtrof. De telling, welke door personeel van de Amster damsehe Bank wordt uitge voerd, was nog niet geëin digd, maar men kon reeds constateeren, dat er veel ge geven is. Helaas heeft zich nog een ongeval voorgedaan, dat ove rigens toch betrekkelijk goed is afgeloopen. Een der jonge lui uit Arnemuiden kwam in de drukte met een voet onder een auto. Gelukkig bleek de voet slechts gekneusd te zijn. Vrgdag werd de dag gepas seerd in Artis, waar 's middags ook een eenvoudige officieele ontvangst door het gemeente bestuur plaatsvond. De waar nemend-burgemeester van Am sterdam, mr. Francke, hield hierbg een korte toespraak, waarin hg o.m. zeide als oud- Zeeuw deze gasten zeer gaar ne te ontvangen. Hg her innerde er aan, hoe ernstig Zeeland werd getroffen in den Strgd om de bevrijding van ons vaderland en zegde den steun van Amsterdam toe by het herstel en den Wederop bouw van Zeeland. Namens de Zeeuwsche gas ten antwoordde de heer Mool- horst, directeur van de Rgks H.B S. te Oostburg. DE COLLECTE-DAG. Zaterdag, den eigenlgken collectedag, waren Amster dammers en Zeeuwen al vroeg in de weer. Op het „hoofd kwartier"; dat was gevestigd in het U.V.V.-gebouw aan de Heerengracht, was het een druk komen en gaan en wel dra kon men in de geheele stad de collectanten met him roode bussen in actie zien. Drieduizend Amsterdammers ongeveer vierhonderd Zeeuwen trokken er op uit en hun bus werd snel gevuld, zoodat de meesten al vrg spoedig een nieuwe moesten gaan halen. De collecten werden onder steund door het optreden van de Zeeuwen zelf: zangkoren uit Arnemuiden („Beatrix") en Excelsior", Westkapelle en Domburg („Beatrix") trokken van plein tot plein en telkens weer trok hun fleurige zang SENAAT IN ITALIË OPGEHEVEN. De Italiaansche regeering heeft besloten den Senaat op te heffen. De Senaat bestond sedert 1848 en was samenge steld uit zeven koninklglte prinsen en een onbepaald aan tal door den koning benoemde leden. $pei*t en we dsftrajd en Vijf spannende kampioens wedstrijden. GOES WEER DICHTER BIJ DE le KLASSE. N.A.C. sloeg Llmburgla, Er ligt een tweetal dagen van kampioensvoetbal achter ons! Vijf wedstrijden werden er gespeeld om den hoogsteh titel en het heeft er geducht gespannen. De N.A.C.'ers heb ben zich daarbg uitstekend ge. weerd door Zaterdagavond in Breda Limburgia voor den tweeden keer een nederlaag toe te brengen, ditmaal met 20. Het was een buitenge woon fraaie wedstrgd, waar in uitstekend voetbal werd vertoond en waarbg Limbur- ia Fortuna niet met zich had. Vel was N.A.C. technisch een stuk beter, speelde het snel- Ier en was de voorhoede ge. vaarlijker, dan die van de schotlooze Limburgers, maar daar staat tegenover, dat de Limburgiaverdediging in top vorm was en dat vooral doel man Jacobs zich onderscheid de. Hg had letterlgk alles en klemvast! Toch werd hg tweemaal ge passeerd. Den eersten keer toen er een half uur gespeeld was en Plrard, de N.A.C.- midvoor, wat hardhandig werd1 gevloerd even buiten het straf schopgebied. Pirard schoot zelf door een haag van spelers steenhard in, de doelman stompte met een prachtigeni duik den bal weg, deze kwam echter terug en werd door Rijvers, voor de keeper zich had kunnen herstellen, in het doel gedeponeerd. Het tweede doelpunt viel twintig minuten na de rust, toen Limburgia alles op alles had gezet, om gelijk te ma ken en geruimen tgd in de meerderheid was geweest. De H.A.C.-rechtsbuiten kreeg den bal en schoot dien, toen hg voor wilde geven, hard tegen den Limburgia-linkshalf aan. Deze bleef liggen, Bouwmees ter bemachtigde den bal op nieuw, gaf hoog voor en de Limburgia-keeper, afgeleid door zyn gekwetsten clubge-, noot, sprong finaal onder den bal door, die door een der backs jammerlijk in het doel werd geloopen(20) Hoewel de doelpunten een tikje fortuinlgk werd ge maakt, verdiende N.A.C. de zege toch. Kools in het Bre- dasche doel heeft nauwelgks drie lastige ballen te verwer ken gehad en eenige fraaie kansen werden door de Lim burgers hopeloos gemist. Om. fekeerd was de N.A.C.-voor- oede steeds een gevaar. Ajax speelde in Amster dam tegen Heerenveen, waar, nadat Heerenveen een straf schop had gemist, de rust met 11 Inging. Na de rust wis ten de Ajaxieden het winnen de doelpunt te scoren. Ten slotte werd Zaterdag de wed strijd N.E.C.Haarlem ge speeld. De Haarlemmers ston den by de rust met 20 ach ter en kort daarna zelfs met 30, maar hebben desondanks de overwinning uit het vuur weten te sleepen. Zg haalden op, maakten gelgk, kwamen opnieuw achter te staan, maak ten opnieuw gelgk en voegden toen het 33 was, ten slotte het winnende doelpunt aan hun drietal toe! Dit geschiedde Zaterdag. Zondag werden de twee returnwedstrgden gespeeld. Ajax moest naar Heerenveen en nu waren de rollen omge draaid. Hoewel Abe Lenstra niet meespeelde, wisten dit maal de Friezen verdiend te winnen, met dezelfde cgfers, waarmede zij in Amsterdam verloren, n.l. 21. Haarlem speelde ditmaal tegen N.E.C. gelijk (2—2). Als gevolg van deze uitslagen is de stand thans als volgt: N.A.C. Haarlem Ajax Heerenveen N.E.C. Limburgia T.S.C.—Goes 1—2. Inmiddels is Goes voortge gaan op den goeden weg en wel door T.S.C. in Oosterhout met dezelfde cgfers te klop' pen als destijds in Goes, nl. 21. De Goesenaren zgn ech ter door het oog van een naald gekropen, want de Oos- terhouters zijn in de meerder heid geweest, demonstreerden evenwel een zeldzaam onpro ductief voorhoedespel en hiel den het spel zoozeer in de breedte, dat zg aan tempo tekort schoten. Goes daaren tegen had een beweeglglce, snel met de voorhoede optrek kende middenlinie, twee ge vaarlijke buitenspelers en een midvoor, die het spel voor treffelijk verdeelde en boven, dien behoorlgk op schot was. Telkens wisten de roodwitten zich daardoor los te rukken uit de omsingeling door de T.S.C.-ers en stonden zy een maal voor het vgandeiyke doel, dan dreigde er voortdurend fevaar. Twee schitterende oelpunten maakte de Goe- sche voorhoede. Het eerste viel na ongeveer 20 minuten toen Lcckefeer hoog voorgaf en Bonder den bal ineens inknal- de langs den totaal onthutsten Verwgmeren. Het tweede doel punt viel een kwartier na rust, toen opnieuw Lockefeer voor gaf en midvoor van der Sluis zich prachtig vrgspeelde en met een laag schot Verwyme- ren geen kans gaf. De stand was toen 20 voor Goes, maar T.S.C. gaf zich niet ge wonnen en zette alles op alles om op te halen. Negen minu ten voor het einde lukte dit,i toen T.S.C. zich een straf schop toegewezen zag, waar uit gescoord werd (12). Wat T.S.C. daarna ook pro beerde, van der Vliet, die een uitstekenden wedstrgd keepte, hield stand en toen de scheids rechter afblies, had Goes, dat ondanks het feit, dat T.S.C. in de meerderheid was. het beste spel vertoond had, wederom twee kostbare punten ver overd. De kansen van Goes staan, daar R.B.C van Hel- mondia verloor en' Helmondia Zondag bg Goes op bezoek moet, zeer fraai. Als alles nor maal blijft verloopen, krijgt Zeeland en een tweeden eer steklasser bg! Althans... als Goes Helmondia de blijft! Een extra trein had vele Goes-supporters naar gebracht! De stand is thans: Goes 3 2 10 5 Helmondia 2 10 12 T.S.C. 3 10 2 2 R.B.C. 2 0 111 VOETBALUITSLAGEN. Kampioenschap Nederland. AjaxHeerenveen 21; N. A.C.Limburgia 20; N.E.C. Haarlem 34; Heerenveen -Ajax 21: HaarlemN.E. C. 2—2. District I. Eerste kL: R.F. C.Xerxes 02; Promotie. Tweede klasse: 't GoorA.F. C. 0—0. District II: V.U.C.—Excel- sior 13. District Dl. Promotie 2e kl.: P.E.C.Rigtersbleek 0—4; Vi tesseLabor 15. District IV. Promotie twee de klasse: HelmondiaR.B.C. 1—0; T.S.C.—Goes 1—2. Promotie derde klasse: Bier vliet—Axel 21; Yerseke Steen 33. District V. Eerste klasse: Frisia—Velocitas 3-4; Sneek H.S.C. 2—4; Be Quick—Veen- dam 52. Promotie tweede klasse: Emmen—L.S.C. 41. Vriendschappelgk: R.C.S.— De Zeeuwen 22.. SpanjeIerland 0X, UIT DE PROVINCIE. Belangrijke verbetering in het telefoonverkeer. Met ingang van heden 24 Juni, kunnen de tele- foonabonné's van de geauto matiseerde telefoonnetten op Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren zelf hun verbindin gen automatisch tot stand brengen met abonné's van de hieronder vermelde telefoon netten. Men kieze eerst het netnummer en daarna het abonnénummer. Alblasserdam K 1859, Baren- drecht K 1806, Bergambacht K 1825, Bergschenhoek K 1892, Berkel K 1891, Berken- woude K 1826, Capelle a. d. LJssel K 1804, Dordrecht IC 1850, Dordtsche Biesbosch K 1851, Gouda K 1820, 's-Gra- vendeel K 1853, Haastrecht K 1821, Heerjansdam K 1857, Hendrik Ido Ambacht K 1858, Kethel K 1808, Krimpen K 1895, Lekkerkerk K 1805, Maassluis K 1899, Moordrecht K 1827, Nieuwerkerk a. d. LJssel K 1803, Ouderkerk a. d. LJssel K 1894, Oud Verlaat K 1893, Polsbroek K 1822, Poortugaal K 1807, Putters- hoek K 1856, Reeuwgk K 1829, Rhoon K 1897, Ridderkerk K 1896, Rotterdam K 1800, Schoonhoven K 1823, Stolwyk K 1824, Stegen K 1854, Vlaar- dingen K 1898, Waddinxveen K 1828, Willemsdorp K 1852, Zevenhuizen K 1802. GEEN RAADSVERKIEZING RETTHEM, In deze gemeente doet zich het zeer zeldzame geval voor, dat slechts één candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing is ingediend. Dit is moge- lgk geworden, doordat C, H. U. en A.-R. met een gemeenschap, pelgke lijst uitkwamen. Zoover ons bekend, is Ritthem de eenige gemeente op Walcheren waar zulk3 het geval is. Er behoeft nu ook geen gemeen teraadsverkiezing plaats te vinden. Op deze lgst komen voor: 1. W. Boogaard, (C. H. U.)2. F. de Groot, (A.-R.); 3. Joh. Ce. vaal (C. H. U.); 4. W- Cevaal Az., (C. H. U.); 5. Jac. Osté, (C. H U.); 6. P. J. de Pagter, (C. H. U.); 7. H- K. Allaart, (A^-R)8. W. Ovaa, (C. H. U.); 9. G. v. d. Putte. (A.-R.)« 10. L. Machielse, (C. H- U.), 11. D. Verstraate, (A.-R.); 12, H. Barentsen, (C. H. U.), waarvan de eerste 7 personen benoemd zgn verklaard. Schip gezonken. Dezer dagen is het motor., schip „Christina" van schip per R. Molenwijk uit Terneu zen, aan den steiger van het Mgnenmagazgn te Veere ge zonken. Het schip was gela den met 150 ton cement en was bg hoog water aan den steiger gelegd. Te 1 uur mid dernacht werd de vrouw van den schipper wakker, door het huilen van haar kind. Toen zij daarnaar wilde kgken, consta teerde zg, dat het schip zin kende was. De plaatselijke brandweer is direct met de motorspuit naar het schip vertrokken, maar het mocht niet gelukken het schip leeg te pompen. Vermoedelijk is het schip met het zakken van het water op een wrak of een scherp voorwerp gestooten, wat daar ter plaatse moet liggen. Het schip is verzekerd. CANDID AATSTELLING EERSTE KAMER. Voor de op 12 Juli plaats hebbende stemming ter verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft Vrgdag jl. de can- didaatstelling plaats gehad. De volgende Zeeuwen vonden in onze provincie een plaats op de lgsten: Partij v. d- Arbeid: no. 6. P. C- de Jonge. Middelburg. C. H. u.: 4. C. H. Luyendgk, Middelburg. A.-R.: 3 J. Hommes te 's-H. Arendskerke. R. K. Volkspartg: 1. A- C. de Bruyn, St. Maartensdgk, 4. P. Raas te 's Heerenhoek. St. Geref. Partij: 2. A. J4 Schot te Middelburg, Hoofdplaat RAADSVERGADERING. De tgdelgkfc raad dezer ge meente kwam op 21 Juni in openbare vergadering bgeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. F. C. Temmer man. Na de opening deed de luar Schellekens, architect der zgn. woningwetwoningen, nadere mededeelingen omtrent de zoo_ juist gehouden aanbesteding dier woningen. De laagste in schrijver was Vic Verstraete, aannemer te Hoofdplaat, voor de som van 73.900,Aan gezien dit bedrag het door het Rgk toegestane maximum te boven gaat, zullen nog nadere maatregelen genomen moeten worden om tot gunning over te gaan Aan een schrgven van de Vereeniging van Burgemees ters, SecreLarissen en Ontvan gers in Oost- en W. Zeeuwsch Vlaanderen gericht tot den Ministerraad met het verzoek tot uitbreiding der verkeers- mogelgkheden in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbg o.a. ver zocht werd 20 moderne auto bussen ter beschikking te stel len voor Z Vlaanderen, werd adhaesie betuigd, In aanslui ting hierop kwam de zeer slechte tramverbinding voor Hoofdplaat ter sprake. Bijna alle trams der Z.V.T.M. doen, in tegenstelling met enkele we ken geleden, het dorp Hoofd plaat niet meer aan. Wil men naar of van Hoofdplaat uit rei_ zen, dan moet men eerst onge veer 3 km, wandelen naar de zgn Oude Tol om aansluiting te hebben. De voorzitter be- ioofde het mogelgke te zullen doen, om verbetering in dezen zeer ongewenschten toestand te verkrijgen. De 3e begrootingswgziging 1945 werd vastgesteld, alsme de de begrooting 1946 met een totaal bedrag in ontvang en uitgaaf van 77,878,87 voor wat betreft den gewonen dienst (onvoorziene ui tg. 1102,19) en 153.606,65 voor wat be treft den kapitaaldienst Tenslotte werd het 'verme- nigvuldigingscijfer voor school, geld lager onderwgs bij veror dening vastgesteld op 2 en de exploitatievergoeding over het jaar 1945 voor het R.K School bestuur en het Christelgk Schoolbestuur op resp. 1606,30 en 254,53. i^etranchement BUSLICHTING. In den dienst der Posterijen te Retranchement is eenige wijziging gebracht n.l.: bus. lichting 7 u. v.m- en 4 u. n.m.; bestelling: 8 u. y.m. en 5 u. n.m.; openstelling kantoor voor postzaken: 910 uur v.m. en 24 u. n.m.; voor telefoon en telegrammen: 8 u. v.m. tot 7 u. n m. IJzendijke AANBESTEDING. Door B. en W. van LJzendgke werd de bouw van Gen wo ningen aanbesteed- Ingeschre ven werd voor de volgende be dragen: Bouwvereeniging Sou burg voor 133.200,—; Pa- ridoen en de Bruyne, Aarden burg voor 111.000,—; El- zenaar N.V. Bouw Mg.. Oost burg 93.750.—; H. de Wilde, Oostburg voor 116.465,—; W. A. de Vlieger, Breskens voor 122.068,Fa. wed. Post en Zn., te Vlissingen 118-434. Opbouw Terneuzen fa. D. Ver linde en Zoon, Terneuzen voor 110,720.Bouwonderneming te IJzendgke voor 109.673. Fa. Geerdonk te Wassenaar voor 112.000,—. De gunning is nog aangehou den. Vlissingen. BOND VAN BUURTVEREENIGINGEN. Dinsdagavond vergaderde in. het Concertgebouw te Vlissin gen de Bond van buurtvereni gingen „Oranje en Vlissingen". Het programma van de feest viering op 31 Aug. a.s. kwam ter sprake- Het ontwerp zal nu. aleer het programma defi nitief wordt vastgesteld, in de diverse buurtverenigingen be sproken worden. Kerknieuws Ger. kerken. Aangenomen naar Ulrum ds. G. W. van Hou- te te Terneuzen. De uitvoer van vlas. Overeenkomst tusschen Nederland en België. De gemengde BelgischNe derlandsche commissie inzake regeling van den export van stroovlas van Nederland naar België is, na diverse bespre kingen tot overeenstemming gekomen met betrekking tot den uitvoer van vlas van de oogsten 1944, 1945 en 1946. Hierbg is overeengekomen, dat de uitzaai van Belgische telers in Nederland, groot on geveer 15.000 ton ongerepeld stroovlas, zal worden uitge voerd tegen officieele betaling van de destgds overeengeko men pachten Nederland zal daartegen over 8 van het ongerepeld ten uitvoer gebrachte vlas aan Ignzaad op de Belgische markt mogen aankoopen en naar Ne derland invoeren. Verder zal nog ongeveer 2.200 ton vlas van oogst 1944 en 2000 ton van oogst 1945, door Nederlandsche telers ver plicht te leveren, worden ge ëxporteerd. Hiervoor zal wor den betaald de officieele taxa- Geprgs vermeerderd met de kosten voor den handel en in dien dit vlas ongerepeld wordt afgenomen zal die prys nog vermeerderd worden met een variabele heffing voor den te rugkoop van lijnzaad. Ten slotte zal nog 1000 ton gere peld stroovlas van oogst 1945, dat eigendom is van den han del, geëxporteerd mogen wor den. Met betrekking tot oogst 1946 werd overeengekomen, dat de opbrengst van de door Belgische telers uitgezaaide oppervlakte, ongeveer 1600 ha, zal mogen worden uitgevoerd. Indien dat vlas ongerepeld wordt uitgevoerd, zal een na der te bepalen heffing worden opgelegd voor den terugkoop van ïyntand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1