Mishandelingen in Westerbork UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Woningherstel in Vlissingen CHEF VAN LIPPMANN EN ROSENTHAL VOOR HET AMSTERDAMSCHE TRIBUNAAL. Nadat de chef van Lippmann en Rosenthal in het Joodsche gevangenkamp Westerbork, Arie de Heer, een week gele den voor het Amsterdamsche Tx-ibunaal met groote overtui gingskracht iedere aantijging, als zou hij er zelfs maar toe in staat zijn geweest ooit een gevangene een klap te geven, van de hand gewezen en zich als een vriend van de gevan genen had voorgesteld, hoorde hij Vrijdag, toen hij voor de tweede maal in het bankje der beschuldigden stond, al zijn be weringen weerleggen. Zes Joodsche getuigen uit Westerbork legden allen zeer belastende verklaringen af. In dien waardevolle artikelen niet goedschiks werden afgegeven, nam de Heer de gevangenen apart en zoo hij toch iets van waarde op zijn slachtoffers aantrof, mishandelde hij hen dermate, dat de kreten van pjjn de 'getuigen de haren te berge deden rijzen. „Wat hebt u daar nu op te zeggen?" vroeg de voorzitter hem. En aarzelend antwoordde de Heer: „Gezien de ernstige wen ding, die deze zaak voor mij neemt, zou ik mij gaarne van een raadsman willen voorzien". Het Tribunaal stemde hierin toe. Doodstraf voor S.D.-beuI- Het bijz. gerechtshof te Arn hem heeft den 46-jarigen Duit. schen S. D.-beul A. L. W. Ahl- brecht, die zich te verantwoor den heeft gehad wegens het zonder eenigen vorm van pro- ces neerschieten van den si garenmaker J. Budding uit Geldersch Veenendaal, ter dood veroordeeld met recht op cas satie. REGELING VOOR GRENSBOEREN. Het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat er thans stappen gedaan worden bij de Neder, landsche regeering ten ein. 2 de regeling, die door de grens- overeenkomst van 1843 voor zien was, betreffende de lande, rijen, die in de Belgische Nederlandsche grensstreek door Belgische en Nederland sche landbouwers bebouwd worden, te herstellen. Speer wilde Hitier vermoorden.... Maar hel was zoo moeilijk Speer heeft Donderdag ver klaard, dat hij 2 maanden vóór liet einde van den oorlog het plan had opgevat Hitier ir zijn ondergrondschen schuil, kelder te Berlijn met een nieuw soort gifgas om uet leven te brengen. Hij zeide: „Mijn eer ste pogingen faalden. omdat het moeilijk was gas in den kelder te laten, zonder door de S.S.-wachten onderzocht ie worden. Na deze mislukking probeerde ik mijn kennis als architect van den schuilkelder en zijn luchtververschingsm- stallatie aan te wenden. Ik; wist. dat indien het gifgas in deze installatie werd gebracht, het spoedig over den geheelen kelder verspreid zou worden. Een bouwkundige wees mij erop. dat het gas door een explosie op hooge temperatuur gebracht moest worden, ten einde het beweeglijk te ma ken Ik onderzocht den inlaat van het apparaat en bevond dat het van een ijzeren plaat gemaakt was, die te dun wasi om een explosie te verdragen Toen heb ik met een beambte van de kanselarij de mogelijk heid van het aanbrengen van een filter in de luchtverver- schingsinstallatie besproken. Hrj stemde zonder vragen hierin toe en wij liepen door de tuinen om de installatie te onderzoeken. Daar de schoor steen meer dan 12 voet hoog was mislukte ok dit plan. De feiten kunnen bevestigd wor den door een onderzoek in den tuin van de kanselarij", aldus Speer. Toen Speer zijn plannen tot 1-et vermoorden van Hitier bekend maakte, zaten Goering en de andere beklaagden me' uitdrukkiagslooze gezichten tc kijken éperl en wc cl strijd en OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NACLimburgia, AjaxHeerenveen, Heerenveen.Ajax, NEC-Haarlem, Haarlem-NEC- Nadat Limburgia en NAC reeds vorige week een aan vang hebben gemaakt met het verspelen van den landstitel, komen thans ook alle overige gegadigden in het krijt. Het wordt in vergelijking met vroe ger wel een heel zware opgave, nu byna steeds op 2 achter eenvolgende dagen moet wor den gespeeld. Zoo zullen Hee renveen en Ajex elkaar dit weekend 2 maal ontmoeten, evenals dit het geval is met NEC en Haarlem NAC en Limburgia komen er wat beter af en deze binden Zondag te Breda opnieuw den" strijd aan. Erg overtuigend was de NAC- zege in Rumpen weliswaar niet, maar het ligt wel in de lijn der verwachting, dat Rij vers c.s.. ook nu beide punten in de wacht sleepen. Wat ech ter te zeggen van de overige wedstrijden? Algemeen oppert men de veronderstelling, dat nog steeds van een Westelijke suprematie gesproken moet worden, maar of dit nog het geval is en dit dan ook in de gegeven omstandigheden, pu meer van de spelers gevergd wordt dan het spelen van een wedstrijd alleen. doorslagge vend zal zijn, moet worden af gewacht. We gelooven ten minste niet dat Ajax het in het Friesche Haagje cadeau zal krijgen, evenmin dat Haar lem's weg in Nijmegen over rozen zal gaan. De uitslagen van deze eerste serie kunnen ons heel wat wijzer maken. Prom. comp. 2e klasse. TSCGoes, HelmonidaRBC. Met 3 punten uit 2 wedstrij den gaat Goes momenteel fraai aan den kop. Na de kleine overwinning in den thuiswed strijd tegen het Oosterhoutsche TSC kan Goes zeker op een warme ontvangst rekenen. VT9C pleegt haar besten vorm in haar thuiswedstrijden ten toon te spreiden en het zal dan ook kwaad kersen eten worden voor onze Zeeuwsche jongens. In een vorige promo tiecompetitie won Goes van den zelfden tegenstander thuis met 61 en moest in den uit wedstrijd met een puntloos ge lijk spel genoegen nemen Met eenzelfde resultaat zou" Goes naar onze meening zich thans zeker tevreden kunnen noe men. RBC dat niet al te best ig gestart moet thans toonen dat het haar ernst is met haar plannen tot prolongatie van het le klasseschap. Een neder laag zou hen reeds vrij ver achterop brengen! Prom. comp. 3e klasse. BiervlietAxel, Y ersekeSteen. Wellicht de beslissende strijd moet Zondag in Biervliet wor den geleverd. Axel heeft een verliespunt minder dan de Biervlietploeg en reeds bij een puntenverdeeling zouden Diele- man c.s.. een heel eind in de goede richting komen. Biervliet zal dan ook zeker alles op alles zetten om beide punten in de wacht te sleepen en dit is o.i. wel mogelijk ook. De wedstrijd tusschen Yerseke en Steen is van minder beteeke- nis. Weet Yerseke wederom de winst te bemachtigen dan blijven ze nog ,.in de run ning". In het andere geval gaat de strijd verder uitslui tend tusschen Axel en Bier vliet. De stand luidt: Axel 4 3 0 1 11—3 6 BierVliet 3 111 11—4 3 Steen 4 112 3—9 3 Yerseke 3 1 0 2 3—12 2 In de 3e klasse G wordt nog gespeeld Middelburg 2Goes 2 Atheleiiekwedstrijden te Vlissingen. Zondagmiddag a.s. organi seert de V. en A.V. De Zeeuwen op het Van Nispenplein te Vlis singen regionale wedstrijden. Het programma luidt als volgt: Heeren: 100 meter. 200 me ter. 800 meter, 3000 meter, hoogspringen, kogelstooten, discuswerpen Zweedsche esta fette. Jongens: 10, meter. 800 me ter, hoogspringen, kogelstoo ten, discuswerpen, 4 x 100 me ter. Dames: 100 meter, hoog springen. kogelstooten, discus werpen, relais. Meisjes: 80 meter, 4 x 80 meter, hoogspringen en kogel stooten. Gevaarlijk spel. Overal in den lande, ook in Zeeland, ziet men de laatste dagen de- jeugd druk in de weer om op de drukste pun ten auto-nummers te noteeren. De ILN.A.C. en de A.N.W.B en an dere instanties ontvan gen heele lijsten in de veronderstelling, dat er een prijs valt te ver dienen. hetgeen geens zins het geval is. In verband met het groote gevaar, dat de kinderen loopen, zullen ouders en opvoeders goed doen de kinderen van dit even dwaze als gevaarlijke spelletje af te brengen. Op 27 Juni ruwe suiker. Alvorens een aanvang is ge maakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het centraal instituut voor voedingsonder zoek te Utrecht dit product op zijn kwaliteiten voor consump- tiedoeleinden onderzocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ruwe suiker aanwezig -te zijn en evenmin kon een scha delijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De ge ruchten dat ruwe suiker scha-, deliik zou zijn voor de gezond heid, zijn dan ook van allen grond ontbloot. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend ge. maakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voor zoover »g voorraden geraffineerde liker bij de winkeliers aan wezig zijn, mag op dezen bon ook geraffineerde suiker wor den afgeleverd. De haringprijs. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de haring tot 1 Juli a.s. als primeur te beschouwen en den prijs vry te laten. In de eerst.e weken hebben de ree- ders zeer groote winsten ge maakt Op grond van een en ander werd het noodzakelijk een ma ximumprijs vast te stellen. De consumentenprijs van 8 cent per stuk is naar de bere kening van de directie voor dej prijzen ruim voldoende. De de tailhandelaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk. zoodat hij bij verkoop tegen acht cent plus 2 cent voor schoonmaken, een vergoeding van ongeveer 5 cent heeft, hetgeen een zeer ruime marge is in vergelijking tot hetgeen in andere levens- middelenbedrijven mag worden berekend. Voor den oorlog was de winstmarge bij straatver koop geveer 2 cent Dat de kleinhandel zich zoo heftig tegen de vastgestelde 'prijzen heeft verweerd, komt voort uit het feit, dat zij aan zeer hooge verdiensten ge wend zijn. Indien de kleinhandel wei gert. tot verkoop van de haring tegen de vastgestelde prijzen over te gaan en Indien gecon stateerd wordt, dat men te hooge prijzen berekent, dan zullen maatregelen van de over heid niet uitblijven en kunnen gevoelige straffen worden ver wacht Weigert men de aan gevoerde haring te koopen. dan zal de overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste consequentie en zelf de distri- tutie ter hand nemen. -«■ Het parlement der Fa- roer-eilanden heeft besloten vóór September de 26 000 eilandbewoners door een ple bisciet te laten beslissen, of zy los willen komen van De. nemarken, dat sinds 1380 deze eilanden in bezit heeft, of het Deensche aanbod tot grootere onafhankelijkheid willen aan vaarden. Lading van de „Meerkerk" wordt geborgen. Lichters en blazers van de v. d. Tak's Bergingsbedrijf uit Rotterdam zijn thans te Vlis singen aangekomen Mijnenve gers zijn doende om de omge ving van het wrak van mijnen te zuiveren. Indien dit deel is vrijgegeven, wordt met het lossen van de lading begonnen. De weersomstandigheden laten zich gunstig aanzien. Experts zijn ter plaatse. De sleepboot ,.Hoek van Holland" houdt <3e wacht bij het wrak. Zeeuwen in Amsterdam aangekomen. Een kleurige stoet kwam gis- terachtend van het C- S. te Amsterdam de stad binnen trekken. Ruim 700 Zeeuwsche mannen en vrouwen zullen im mers gedurende twee dagen een bezoek aan de hoofdstad brengen. Zij zullen vandaag collecteeren voor de zwaar ge troffen streken van hun pro. vincie. AUDIËNTIE COMM. DEK KONINGIN. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 27 Juni a.s. zal niet doorgaan, in plaats daarvan op Woensdag 26 Juni a.s. ZEELAND VOOR DE RADIO. Zondag a.s. zal om 12.40 over Hilversum I het Beatrix-koor uit Domburg gedeelten uit de cantate „Brand over Zeeland" ten gehoóre brengen. Maandag wordt om 18.15 eveneens over Hilversum I een korte causerie gehouden over de a.s. Landbouwtentoonstel ling in Goes. VAKOPLEIDING WONINGINRICHTING. Ook in Zeeland worden thans pogingen in het werk gesteld om via de vakgroep woningin richting opleidingscursussen in te stellen voor het meubelma- kersbedrijf, den detailhandel in meubelen, het woningstoffeer- dersbedrijf en het meubelstof- feerdersbedryf. Prijsbeheersching te Goes aan het werk. Ook koopers zullen bekeurd worden. De laatste weken hebben de ambtenaren van de Prijsbeheer sching een controle gehouden over de marktkooplieden, die wekelijks Goes bezoeken en ook de venters, die buiten hun waren te koop aanbieden, werden niet ongemoeid gela ten. Het was aan de ambtenaren bekend, dat vele der artikelen, die op de markten worden aan geboden voor een belangrijk deel uit België gesmokkeld worden en dan tegen veel te hooge prijzen op de Markt of aan de deuren aan den man, of veelal aan de vrouw wor den gebracht. Sterke voorbeelden van over treding van de maximumprij zen zijn o.a. de volgende. Voor een zeem wordt tot 25 toe gevraagd, terwijl de vastge. gestelde prijzen loopen van 1.40 tot J 5.25; klossen ga ren worden voor 2.50 aange boden en mogen 18 tot 40 cent kosten; haarkammen, die uit Engeland worden ingevoerd, mogen naar gelang van de grootte 60 tot 90 cent kosten en worden verkocht voor 2— 3; koordelastiek dat 15 cent per meter mag kosten, wordt aangeboden voor 50 cent of nog hooger; zwart elastiek voor 20 cent, terwijl de maxi mumprijs 6 cent is. Dinsdag werd op de markt te Goes een verkoopster voor de vierde maal verbaliseerd. Deze had geen persoonsbewijs bij zich en is naar het politiebureau over. gebracht voor nader verhoor. Dit laatste was te meer ge- wenscht, omdat de ambtenaren zeer weinig medewerking, ja zelfs vaak tegenwerking, van het publiek ondervinden en dit is mede oorzaak, dat de man nen van de prijsbeheersching niet alleen de verkoopers, maar ook de koopers, die te duur koopen, zullen verbali seeren. Vlissingen. RECREATIE VOOR ARBEIDERS GEDURENDE DE V AC ANTIE-WEEK. Donderdagavond werd te Vlis singen onder leiding van wet houder L. P. van Oorschot een vergadering gehouden met het doel een Walchersche af dee ling op te richten van het Centraal Werkcomité vacan- tie 1946. Aanwezig waren o.a. de wnd. directeur van. Sociale Zaken, afgevaardigden van den Raad van Overleg, Vreem delingenverkeer, Volksherstel, ,De Schelde", werkgeversver. eeniging, enz. benevens wet houder Beerenpas uit Middel burg. Na een inleidend woord van, den heer van Oorschot zette' drs. G. Bos van Nëd. Volks- herstel uiteen wat het Centraal comité beoogt, nl. de vacantie voor de arbeiders zoo aange naam mogelyk te maken, velen gedwongen zullen zijn hun vacantie thuis door te brengen. De regeering heeft het groote belang hiervan inge zien en setunt ten volle deze plannen. Een breede plaats wordt ook ingeruimd voor ontspanning voor de schooljeugd. De aanwezigen waren zeer enthousiast. De bedoeling is een comité samen te stellen, dat Vlissingen, Middelburg en Souburg omvat en zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst te Zullerr de complexen van de Woningbouw verenigingen nog in 1946 gereed komen? De noodwoningen. Het probleem van de huis vesting is in een zwaar ge teisterd gebied als Walche ren het meest urgente. Niets kan immers weer op gang ko men, indien er geen woningen zyn om de werkers en hun gezinnen te huisvesten. Ook in Vlissingen heeft men de oplossing aanvankelijk ge zocht en moéten zoeken in noodherstei en noodwonin gen, maar langzamerhand is men toch in het stadium ge komen, dat de periode van het noodherstei kan worden afgesloten. En wat de noodwoningen betreft, komt men meer en meer tot het besef, dat ook deze slechts als noodoplossing mogen dienen, wil men niet het risico loopen, dat de men- schen er over vyftien of twin tig jqar nog in wonen. Er moet dus flink worden aangepakt met het werkelijk definitief herstel van alle hui zen, die daarvoor in aanmer king komen en, voor zoover mogelijk ook met den nieuw bouw. Men weet evenwel, dat het bouwplan 1946 aan Vlis singen slechts enkele tiental len nieuwe panden heeft toe gewezen, zoodat in dit opzicht alle verwachtingen zijn ge richt op het bouwplan-1947. De tientallen van nü, zullen dan toch minstens honderd tallen moeten worden! IN DE WONINGBOUW COMPLEXEN. Wat het defirv'tieve herstel van woningen betreft, ziet men op het oogenblik de snelste vorderingen in de groote com plexen van de woningbouwver- eenigingen. Hier heeft de dienst van den Wederopbouw niet met tallooze particuliere eigenaren te maken, zoodat de voorbereidingen voor geheele complexen gemakkelijk in een niet al te traag tempo konden worden afgewerkt. Het verst is men inmiddels gevorderd in „Tuinstad", het uitgestrekte complex van „Volkshuisvesting", waar 113 woningen voor herstel in aan merking kwamen. Hiervan zijn er reeds tientallen betrokken, terwijl de overige binnenkort gereed zullen komen. Geheel verwoest werden hier 18 wo ningen, terwijl 2 woningen, die eigenlijk nog wel hersteld hadden kunnen worden, onder den moker van den slooper zullen verdwenen in verband met nieuw geprojecteerde we gen. Dit is trouwens op nog enkele punten van het water gebied net geval. In het andere complex van „Volkshuisvesting", het z.g. „Tuindorp", zullen in totaal 112 woningen hersteld wor den terwgl hier niet minder dan 96 woningen zoo ernstig beschadigd zijn, dat ze door den slooper moesten worden opgeruimd. De eerste acht herstelde woningen zijn hier gereedgekomen en dezer da gen betrokken. Het complex van „Goed Wo nen" omvat 355 woningen, aan welker herstel inmiddels ook hard wordt «"ewerkt. althans voor zoover de vernieling door granaatvuur en water niet zoo ernstig was, dat van herstel geen sprake meer kon zijn. En dan zyn er tenslotte nog de 400 woningen van „Ge- meensch. Belang", van wel ke er 27 moesten verdwijnen, terwijl voor omstreeks 120 op dracht tot herstel kon worden gegeven. Voor de laatste 60 zijn de voorbereidingen nog niet geheel voltooid. DIT JAAR GEREED? Er wordt dus wel gewerkt. Aan al deze werkzaamheden zijn trouwens ook ongeveer 1500 arbeiders in Vlissingen bezig, terwijl er bovendien nog ongeveer 350 betrokken zijn bij het oprichten van noodwo ningen. Men hoopt deze her stelwerkzaamheden nog dit jaar zooveel mogelijk gereed te krijgen, zoodat in 1947 alle beschikbare krachten zich aan den nieuwbouw zullen kunnen wijden. DE NOODWONINGEN. Van de 528 noodwoningen, welke er in Vlissingen worden gebouwd, zyn er nu 350 ge reed, n.l. 91 aan den Singel en de Paul Krugerstraat en 389 in het Havendorp. Hier zg'n er nog 259 in aanbouw. Bg den Koudekerkscheweg zyn nog 48 noodwoningen in aanbouw. Naar wjj vernamen heeft Minister Ringers by zijn be zoek aan Walcheren ook het Havendorp bezocht en toen de wenschelijkheid uitgesproki dat in dit complex ook een recreatiezaal zal worden ge sticht. Inderdaad zou dit voor de bevolking, die ver van de stad leeft, zeer wenschelyk zijn. Gelgk bekend is, werd reeds een tiental winkels in het complex geprojecteerd, opdat men althans de dage- lnksche boodschappen direct „in de buurt" kan doen. houden om verschillende ideeën nader te bespreken en een programma samen te stel len. EEN BIJZONDERE KERKDIENST. Maandagavond a.s. zal in de St. Jacobskerk te Vlissingen een bijzondere kerkdienst wor- den gehouden. Daar zullen voorgaan de predikanten ds. J. D. Vossers, uit Leiden, vroeger te Vlissingen, en ds. D. M. Ver met, uit Leidschendam, terwijl dan tevens het door die beide gemeenten voor de Vliss. Herv. gemeente byeengebrachte ge schenk zal worden overhandigd. De bekwame Leidsche orga nist, de lieer P Uiterlinde, zal in dezen dienst het orgel be spelen. VACANTEEWEEK VOOR DE ARBEIDERS. De volle week vacantie voor de arbeiders van de Kon. Mij. „de Schelde" is vastgesteld van 5 tot 10 Aug. Dok de bouwbe drijven zullen die week vacan tie nemen evenals de arbeiders van de „Vitrite Works" te Mid delburg. chr. metaalbewerkers. BOND. De afdeeling Vlissingen van den Christ. Metaalbewerkers- bond hield Donderdagavond een propaganda-vergadering, welke zeer druk was bezocht. De districts-bestuurder B. Roolvink maakte kennis met de afdeeling en hield een gloed, vol betoog over de Chr vak beweging. Aan 19 leden der afdeeling werd het gouden insigne van het C.N.V. voor 25 jaar onaf gebroken üd zyn, uitgereikt. De heer H. Wetselaar van Dordrecht sprak tenslotte over .Trouw moet blyken". VERSTEKELINGEN. Gisteravond omstreeks kwart over negen arriveerde op de reede van Vlissingen vanuit Antwerpen het Amerikaansche m.s. „Oits e Hall" met aan boord 2 verstekelingen van on geveer 17 a 18 jaar oud. Ze zijn naar het politiebureau overgebracht NUMMERING CANDID ATENLIJSTEN. De nummering van de can- didatenlijsten voor de gemeen teraadsverkiezingen in Vlis singen luidt: 1. Partij van den Arbeid, 2. C.H.U., 3. A.R., 4. Party van de Vrijheid, 5. K.V. P., 6. C.P.N. MIDDENSTANDSVEREEN. „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG". Woensdag vergaderde te Vlissingen de Middenstands- vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" Het bestaande bestuur trad af. De heeren Jilleba en Groe- nouwe werden herkozen. De heeren C Plasse, Danckaerts, J. v. d. Linde en J. Goedvolk werden gekozen. De voorzitter, J. Visser, werd verzocht tot de benoeming van een nieuwen voorzitter de vereeniging te willen blijven leiden. Voorts werd de contri butie opnieuw vastgesteld. Kerknieuws Geref. kerk. Beroepen te Hillegersberg dr. N. J. Hom mes te Middelburg. Noodwoning of villabouw? Wanneer men Oostburg bin nenkomt uit de richting van Schoondyke, wordt het oog plotseling aangenaam verrast, zoodra my de ruines van den watertoren is gepasseerd, dooi een tweetal nieuwe huizen, die veel gelijken op kleine, moder ne villa s, witte gevels, met daarboven 'n rood pannendak, één huis zelfs met een gebro ken kap. Groote ramen me: veel glas. perkjes in aanleg er omheen, in één woord, werke lijk een genot voor het oog in deze zoo troostelooze omge ving. En van binnen al precies zoo. Een ideaal huis. Een royale voordeur, waardoor men komt in een ruime hall. waarin een diepe kast. de W.C., enz. Ver der een keuken, waarop meni ge huisvrouw jaloersch zal zijn, met breede rechtbank, buffet kasten en wat dies meer zij Een breede gang, twee ruime slaapkamers, een groote ruim te voor bergplaats en tenslot teeen woonkamer, groot 61/9 bij 4Vè M„ waarin 2 licht punten, fraaie schoorsteen, enz Natuurlijk een houten vloer, een fraai plafond, alles keurig geverfd en behangen. Is het wonder dat ieder, die zelf in een houten noodwonmg moet huizen, belangstellend in formeert voor wie deze huizen bestemd zyn. LANDBOUWHERSTEL. Wij vernamen toen dat dit zynnoodwoningen voor de ambtenaren van het bureau landbouwherstel. Het door ons beschreven huis is bestemd voor den chef van dit bureau, een gezin van man en vrouw, zonder kinde. ren! Onwillekeurig gaan de ge dachten uit naar de talryke zwaar gedupeerde boeren, die primitief behuisd zyn en waar. van er enkelen, na veel geduld en geloop, eveneens een nood woning gekregen hebben, echter met heel wat minder ruimte, met cementen vloeren en stee- nen muren, zonder behang. Maar ja, dat zyn ook geen ambtenaren van Landbouwher stel! Nederlanders fungee- ren als Duitschers. In Essex wordt gedu rende 4 avonden een z.g. „Victory-Tattoo gehou den, een militaire de monstratie van het eer ste infanterie trainings corps. Een kleine 400 Nederlandsche militairen die aldaar eveneens ge legerd zyn, zullen aan de „Tattoo" deelnemen en als vijand d.w.z. als Duitschers fungeeren. WERELDKA3IPIOEN DAMMEN TE VLISSINGEN, Vrydagavond speelde de we reldkampioen dammen P. Chestem een simultaanwed- strijd aan 41 borden te Vlissin gen. De voorzitter van den Zeeuw- schen dambond, afd. Vlissin gen, de heer L. Goedbloed Jzn., opende de avond met een. kort woord, waarna burge meester, mr. B. Kolff van Vlis singen nog een korte toespraak hield en ook in het Fransch de heer Chestem verwelkomde. Chestem wist 36 partijen te winnen en speelde 5 remise te gen: L. Goedbloed Jr., Vlissin gen, J. v. Eenennaam en J. Maring te Souburg en M. Sinke en J. Strooband Jr. te Middel burg. Chestem verloor dus geen. enkele partij, wat ongetwijfeld een schitterende prestatie ge noemd mag wodren. POLDER WALCHEREN. De aftredende commissaris sen in het bestuur van den Polder Walcheren, de heeren D. Gideonse, H. M. v. d. Putte, mr. J. A. Dumon Tak. A. Sta- verman. W. Verhage Pzn. en Chr. Volkers, zijn als zoodanig herkozen. BENOEMD. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Mei 1946 benoemd tot dekknechts by de Prov. Stoombootdiensten J. C. van Klinken, C. A. van Klinken. J Verrijzer en H. P. IJsseldijk allen te Middelburg. Middelburg DE GEMEENTERAADS VERKIEZING. Voor de komende gemeente raadsverkiezingen te Middel burg zijn de lysten als volgt ge nummerd 1 Partij van den Arbeid 2. A.-R., 3. C. H„ 4. Party van de Vryheid. 5. Staatk. Geref., R. K. Volkspartij. 7. Commu nisten. Na vergelykend examen is tot het tweede studiejaar van het Conservatorium te Am sterdam geslaagd voor piano mej. M. Reinders Schilt te Se- rooskerke (W.) „SIGNAAL FDEELING" VERSTERKT. De bekende signaalafdee- ling van „Achilles" te Midr delburg is thans vei'sterkt mei 10 nieuwe trommen én 5 trompetten. Deze instrumen ten zyn verkregen door gel den, geschonken door een gedeelte der Middelburgsche bevolking, en de opbrengst van den in September 1945 gehouden gecostumeerden voetbalwedstrijd. Als dank aan de Middel burgsche bevolking zal. de Signaaafdeeling met de ver eeniging op Vrydag 28 Juni des avonds om 7 uur, een rondwandeling door de stad maken. UITSPRAKEN TRIBUNAAL MIDDELBURG. Levina W. Davidse, zonder beroep te Middelburg, 1*4 jaar interneering, te rekenen van af den dag der in bewaring- stelling, 9 Juli 1945; verbeurd verklaring van deel vermogen 1000.—). Blaas van Belzen, visscher, Arnemuiden, geen verdere in terneering. Petras Driessen, slager. Mid. delburg, geen verdere inter neering. Gerardus J. van Kempen, kabelmonteur, Middelburg. 3% jaar interneering, te rekenen vanaf den dag der arrestatie, 20 April 1945. Pharailde D. M. Kegels Groothaert, zonder beroep, Middelburg, 19 mnd., te reke nen vanaf 10 Dec. 1945. Alle besch. werden uit rech ten ontzet. Predikbeurten Ned. Herv- kerk: Arnemui den: 2 ds. v. Woerden, 10 en 6 ds Wingerhof, St. Laurens: 10 en 2 ds. Simoons, Vrouwenpol der; 10 ds. Valeton. Gapinge: 2 ds. Valeton Oostkapelle: 10 en 7 ds. Don, Serooskerke: v.m. en n.m. ds. Visser, Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Loon; Zoute- lande: 9.30 en 1.30 ds Oost hoek. Meliskerke: 2.30 ds. Kroon. Geref. kerk: Vlissingen. 9.30 en 5 ds. Hindriks. Geref. kerk (Art. 31 K O.) Middelburg: 2 en 7 ds. Wielen- ga, Souburg: 10 en 4 ds. Wie- lenga. Chr. Geref. kerk: Middel- delburg: 10 en 2.30 leesd., Vlis singen 9.30 en 5 leesd. Doopsgez. gem.: Vlissingen; 10 ds. Nolte, Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker. Evang. Luth. kerk: Vlissin gen: 10 ds- Nolte, Middelburg: 7.30 ds, Nolte. Vrijz. Hervormden; Vlissin gen: 10.45 ds v. d Brugh, Mid delburg: 7 ds. Beversluis. Hersteld Apost. gem.: Vlis. singen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Waalsehe kerk: Middelburg: (Engelsche kerk): 11 ds. de Zwaan-, Laatste nieuws De uitvoer van vlas. Overeenkomst tusschen Nederland en België. De gemengde BelgischNe derlandsche commissie inzake regeling van den export van. stroovlas van Nederland naar België is, na diverse bespre kingen tot overeenstemming gekomen met betrekking tot den uitvoer van vlas van de oogsten 1944, 1945 en 1946. Hierbij is overeengekomen, dat de uitzaai van Belgische telers in Nederland, groot on geveer 15.000 ton ongerepeld stroovlas, zal worden uitge voerd tegen officieele betaling van de destijds overeengeko men pachten Nederland zal daartegen over 8 van het ongerepeld ten uitvoer gebrachte vlas aan. lynzaad op de Belgische markt mogen aankoopen en naar Ne derland invoeren. Verder zal nog ongeveer 2.200 ton vlas van oogst 1944 en 2000 ton van oogst 1945, door Nederlandsche telers ver plicht te leveren, worden ge ëxporteerd. Hiervoor zal wor den betaald de officieele taxa- tieprys vermeerderd met de kosten voor den handel en in dien dit vlas ongerepeld wordt afgenomen zal die prys nog vermeerderd worden met een variabele heffing voor den te rugkoop van lynzaad. Ten slotte zal nog 1000 ton gere peld stroovlas van oogst 1945, dat eigendom Is van den han del, geëxporteerd mogen wor den. Met betrekking tot oogst 1946 werd overeengekomen, dat de opbrengst van de door Belgische telers uitgezaaide oppervlakte, ongeveer 1600 ha, zal mogen worden uitgevoerd. Indien dat vlas ongerepeld wordt uitgevoerd, zal een na der te bepalen heffing worden opgelegd voor den terugkoop van lijnzaad. De toestand in Indië. Nadat het in verscheidene steden van Br. Indië tot inci denten was gekomen in ver band met de arrestatie van Pandit Nehroe in Kashmir, is Nehroe weer door den Maha- radja vrij gelaten. 25 jarenplan voor Japan. De regeering der V.S. heeft aan Engeland, Rusland en China een plan voorgelegd, om na het sluiten van den vrede Japan, evenals Duitsch- land, gedurende 25 jaren onder toezicht te stellen van een geallieerde contróle-commis- In Engeland wordt dit p'an warm toegejuicht. De K.L.M. In November gaat de K.L. M driemaal per week naar Curagao vliegen en tweewaal per week naar Buenos Aires. Bovendien worden diensten op Zuid Afrika en nieuwe deelen van Azië geopend. In Palestina is een complot ontdekt om den opperbevel hebber van de Britsche troepen te ontvoeren. Er hebben zich weer nieuwe incidenten voor gedaan. In de Evang. Luth. kerk te Vlissingen zal a.s. Zondag om 10 uur een gecombineerde dienst voor Doopsgezinden en Lutherschen worden gehouden. Voorganger is Ds. Nolte,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10