PROVINCIALE ZEEUWSCHE COM Beroeringen in Palestina en Griekenland De Kabinetsvorming. UIT DE PROVINCIE. NIEUWE BONNEN. De tegenvoorstellen der Indonesiërs Het Prins Bernhardfonds zal ook Zeeland helpen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Toch een Roomsch-rood Kabinet Walcheren Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg, Druk: tirma F. van de Velde Jr.". Vlissingtn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. .Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 20 Juni '46 189e Jaargang Nummer 141 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. AüvtK- TENTIEPRIJS 12 cent per mtn. minimum per advertentie t 2—— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924. Qoes Turlkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P-Z.C Middelburg. Het Wereldgebeuren ENGELAND STAAT VOOR MOEILIJKE PROBLEMEN. Rusland gebruikt weer zijn veto-recht. De felle, fanatieke en on verzoenlijke volgelingen van een bepaalde leer pleegt men tegenwoordig te bestempelen met den naam extremisten. Meestal zijn het jeugdige heet hoofden, weinig kieskeurig in de keuze hunner middelen en gauw geneigd om naar de wa- .penen te grijpen. Niet alleen Indonesië, maar ook Palestina, het naar twee zijden beloofde land. kent zgn extremisten. De jonge Zionis tische Joden zijn daar georga niseerd in een wijdvertakte on- dergrondsche beweging, met eigen zender en voorzien van moderne wapenen. Zondagavond is deze organi satie haar verzetsactie begon nen met het plegen van aan slagen op verschillende brug gen over de Jordaan en lang- is het optreden driester ge worden. Dinsdag werden tij dens een brutalen overval op klaarlichten dag vijf Britsche officieren uit de Officiersclub in Tel Aviv ontvoerd en alle nasporingen waren tot nu toe vergeefsch. In Jeruzalem wer den twee Britsche majoors, die rustig op den hoek van een straat stonden, eensklaps van een auto uit, neergeschoten. In andere plaatsen raakten ter roristen slaags met militairen en vielen dooden en gewonden. Tel Aviv is su om veiligheids redenen voor Briltsch-Indische troepen verboden gebied ver klaard. In ht Lagerhuis werden over deze gebeurtenissen reeds vra gen gesteld, maar Attlee ant woordde slechts, dat zijn re- geering zich in verbinding heeft gesteld met die van de V.S. De onmiddellijke aanleiding tot deze ongeregeldheden vormlt de verklaring van Be- vim, dat de Joodsche immi- fratie voorloopig beperkt zal lijven. Voor de volgende maand is het aantal op 1500 vastgesteld. Ook de terugkeer van den Groot Moefti in Pa lestina heeft onder de Joden onrust verwekt. Zij beweren, dait er geen sprake is van een ontvluchtiimg, maar spreken integendeel van doorgestoken kaart, of. zooals een Joodsch blad het uitdrukte, van „internationaal politiek com plot". Ook in Griekenland is het de eerste dagen van de-ze week onmatig geweest. Het parle ment heeft daar een wet aan. genomen die zware straffen stelt op pogingen om de orde te verstoren of om door sta king het openbaar leven te verlammen. Op propaganda voor de afscheiding van be paalde gebieden, zooals Mace donië van Griekenland, werd zelfs de doodstraf gesteld. Tij dens de debatten over deze welt kwam het in het parle. ment tot heftige tooneelèn en gingen enkele afgevaardigden elkaar zelfs te lijf. Een poging van de linkerzijde om een alge- meene staking te proclamee- ren. werd echter een misluk king. Hier en daar werd wel iswaar niet gewerkt, maar het bedrijfsleven werd toch ner gens ernstig gestoord. De monarchistische geerders in Griekenland zitten door deze wet thans steviger in het zadel dan ooit. En Be- vin blijft, ondanks den aan drang van sommige zyner partij genooten, weigeren om in Griekenland of Spanje ten gunste van de tegenstanders van heit heerschende regiem in te grypen. Tijdens 't voortge zette debat over de Spaansche kwestie in den Veiligheidsraad stonden Gromiko en Sir Ca- dogan weer lijnrecht tegen over elkaar. Twee voorstellen werden Dinsdag in stemming gebracht. Het eerste voorstel verdedigd door Engeland, hield in. de kwestie eenvoudig naar de algemeene vergadering te verwijzen zonder verdere aanbeveling. De raad vond deze oplossing te gematigd en verwierp het voorstel, met al leen de stemmen van Engeland en Nederland voor. De daarna in stemming gebrachte Austra lische resolutie om op de alge meene vergadering een ver breking van de diplomatieke betrekkingen aan te bevelen, kon een meerderheid verwer ven. Daarmee echter was de kwestie niet afgehandeld, want Gromyko speelde zijn laatste troef uit en sprak zijn veto tegen heit voorstel uit. De voorzitter kon toen niet anders dan mededeelen, dat 't voorstel niet was aangenomen en de Raad moet nu Maandag as. opnieuw gaan probeeren to* een besluit te komen. Dan zal het Poolsche voorstel om de leden van de Ver. Naties op te dragen de diplomatieke be trekkingen met Franco te ver breken, opnieuw aan de orde komen. DE UNILE VER-AFFAIRE. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 49-jarigen procura tiehouder bij de Unilever-ver- koopcentrale. J. B., en den 52- jarigen kantoorbediende P. J. H. G.. die ruim 250.000 rant soenbonnen voor margarine verduisterd hadden, resp. ver oordeeld tot anderhalf jaar en acht maanden gevangenisstraf, met aftrek yan preventief. Herstelbetalingen blijven een struikelblok. Molotov's eisch niet ingewilligd. Op de Parijsche conferentie heeft men nog niet tot over eenstemming kunnen geraken over het vraagstuk van de Ita- liaansche herstelbetalingen, al zyn de wederzijdsche standpun. ten elkaar meer genaderd. Wat betreft de 100 millioen dollar, die Rusland van Italië eischt, bleven Bevin en Byrnes bij hun standpunt, dat Rusland dit bedrag zou kunnen verha len op Italiaansche activa in de vroegere satellieten-staten in den Balkan plus de Italiaan sche schepen van marine en koopvaardij. Molotov daaren tegen hield vol, dat dit niet voldoende was, om de 100 mil lioen dollar vol te maken en zou de rest willen verhalen op de Italiaansche productie gedu rende een periode van zes jaar. De Italiaansche vloot was vol gens hem oorlogsbuit en kwam niet in aanmerking als her. stelbetaling. Bidault verklaarde van meening te zijn, dat Italië de herstelbetalingen uit de pro ductie zou kunnen doen, indien het begin van de periode van zes jaar twee jaar zou worden uitgesteld. Molotov zeide hier op, dat het Fransche stand punt het zijne zoo dicht nader de, dat eën overeenstemming mogelijk is. Tenslotte hebben de mi nistens hun toevlucht genomen tot df> oude methode en de zit ting verdaagd zonder tot een beslissing te zijn gekomen en zonder te bepalen wanneer het punt opnieuw in behande- Ung zal worden genomen. Jhr. v. d. Goes van Naters tevreden over den loop der besprekingen. In een kort onderhoud, dat een der redacteuren van het A.N.P. gisteren met den voor zitter der Tweede Kamer-frac tie van de Partij van den Ar beid, jhr. mr. dr. M. van de: Goes van Naters mocht heb- ben. verklaarde deze. dat hi zeer ingenomen is met de to: dusverre bereikte resultaten inzake de besprekingen met betrekking tot de kabinetsfor matie. De Partij van den Arbeid wil gaarne de volledige medewer king geven aan het vooruit strevende programma van mi nister Beel. wanneer dit wordt uitgevoerd. Er bestaat de oprechte wensch dat de K.V.P- en de P. v. d. A. elkaar be grypen en waardeeren en niet als het-wa- re een verstandshuwelijk slui- Doodstraf geëischt tegen prof. Westra. Dinsdag stond onder groote belangstelling voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht prof. mr. H. Westra, die in den bezettingstijd bur gemeester van Den Haag was. Hem was o.m. ten laste gelegd het benoemen van N.S.B.-ers in gemeentedienst, het door- geven van lijsten van personen voor spiitwerk en van jonge mannen, enz. Verdachte ontkende in Duitschgezinden geest te heb ben gewerkt. Na uitvoerig verhoor noem- de procureur-fiscaal dezen N. S. B.-burgemeester een zwakke en onbekwame figuur, die alles deed wat de partij van hem verlangde. Hy riep ook de N.S.B. te hulp, wan neer het met oproepen niet snel genoeg ging. Hg behoorde tot de verraders en kwelgees ten van het volk. Mede in verband met het feit, dat het hier het burge meesterschap van het regee- ringscentrum betrof, requi- reerde mr. Zaaijer de dood straf. Geldig van 28 Juni tan. 5 Juli, BONKAARTEN KA KB, KC 606. Brood: 340 t.'m. 344 Alg. 800 gram. Brood: 345 Alg. 400 gram. Kaas: 346 Alg. 200 gram. Bloem: 347 Alg- 100 gram. Gedroogde Zuidvruchten: 348 Alg. 100 gr. 1 El: A 64 Reserve Brood: B 64 Reserve 1600 gr. Brood; c 64 Reserve 800 gr. Kaas: B 66 Reserve 100 gram BONKAARTEN KF 606. Boter: 380 B.M.V. 250 gram. Margarine; 381 B.M.V. 125 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 606. Vleesch: 255 Vleesch 200 gr. Vleesch: 256 Vleesch 300 gr. Melk: A 52 Melk 2 liter. Melk: B 52 en C 52 Melk 3i/2 liter. BONKAARTEN KD EN KE 606 Brood: 840 en 841 Alg- 800 gr. Kaas: 842 Alg. 100 Bloem: 843 Alg. 100 gram, Gedr. Zuidvruchten: 844 100 gr. 4 Alg. BONKAARTEN KG 606. Boter: 880 B.M.V. 250 gr. Margarine: 881 B,M.V. 125 gr. BONKAART F* LB EN LE 606 Vleesch: 755 en 756 Vleesch: 100 gram. Melk: D 52 en E 52 Melk 6 1, TABAKSKAARTEN. T 33: 2 rantsoenen tabaksart. V33: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 38: 2 rantsoenen tabaksart 4 Vet-voorzienlng nog précair. Door moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van consumptie- vet zal de voorgenomen ver strekking van 100 gram vet, voor personen ouder dan vier jaar, tijdens de periode van 24 Juni tot 7 Juli eerst in de tweede week van deze periode kunnen geschieden. Zoo zal het rantsoen voedingsvetten dezen keer, zij het met veel moeite, nog op het bestaande peil ge handhaafd kunnen worden. Brood: D 64 Reserve 800 gr. Rijst, kindermeel of kinderbis cuit: E 64 Reserve 500 gr DE WERELD SUIKERPRODUCTIE. Het bureau voor de buiten- landsche landbouwbetrekkin- gen van het ministerie van landbouw raamt de wereld suikerproductie van den oogst 1945-'46, welke op het oogen- blik aan de markt wordt ge bracht op 27,2 millioen short ton, d.i. 75.000 ton minder dan het vorige seizoen, en 7,3 mil lioen ton minder dan het ge middelde der jaren 1935'39. De verminderde productie in bepaalde gebieden van Europa doet de 1 millioen ton groote- re opbrengst op het Westelijke halfrond meer dan te niet. Drie doodvonnissen. Woensdagmorgen werden door den Bijz. Raad van Cas satie te 's-Gravenhage wegens het verraden van Joden tegen een belooning van 1 per aangifte, ter dood veroordeeld H. P. M. Bartelsman en F. H. Meijer. H. W. J. Tomlow kreeg voor hetzelfde feit le venslang. Voorts werd nog ter dood veroordeeld Z. W. Mulder uit Groningen, wegens het verra den van een ondergedoken Jood, tengevolge waarvan deze en zijn gastheer om het leven kwamen. Een opname van het wrak van de „Meerkerk", welke duide lijk de breuk laat zienwaardoor het water het schip binnenstroomde. Verkeeren de Indonesiërs in een positie, die resultaten mogelijk maken? Een stap terug! De Regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: Op den 17en Juni zijn aan den luit.-gouverneur generaal vanwege den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waar mede hij die van Nederland- sche zijde beantwoordt. De voorstellen omvatten het slui ten van een verdrag, inhou dende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regeering van de republiek Indonesia over Java en Su matra en de samenwerking met die regeering tot de ves tiging van een Indonesischen vrijen staat, die met Nederland in een bondgenootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weers zijden geen uitbreiding woz'den gegeven aan de ingenomen po sities en aanwezige troepen machten. Vertegenwoordigers der bui tengewesten zullen deelnemen aan de onderhandelingen over de vestiging van den Indone sischen vrijen staat. Een bij zondere verhouding daartoe en tot het Koninkrijk der Neder landen zal worden geschapen voor die gebiedsdeelen, die be zwaren maken tegen een on voorwaardelijk' toetreding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bij volks stemming worden gedecideerd. Deze voorstellen vormen een ernstigen terugtred ten aanzien van die, welke in April j.l. aan de Ned regeering ter beoor- deeling zyn voorgelegd. Deze laatste toch voorzagen o.a. in een intreden van de republiek als constitueerend onderdeel van een vrgstaat Indonesië in het Koninkrijk en hielden geen beperking in van den tievoer van Ned. troepen. In de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aan zien van 2 punten geen over eenstemming bereikt, t.w. de verdragsvorm (waartegen uit constitutioneele redenen be zwaren moesten worden ge maakt) en de erkenning van het de facto gezag der repu- bliek over Sumatra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten) Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou word-v gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte doet nu de hoogst ernstig\ vraag ryzen of de gespreks partner der Nederlanders w<% in een positie verkeert, waar van mén zich resultaten mag voorstellen. De regeering bestudeert de thans ontstane situatie. Munitie in plaats van rijst. Officieel is medegedeeld, dat het Britsche militaire bestuur bij de republikeinsche regee ring heeft geprotesteerd naar aanleiding van 'n bij de bezet ting van Bekasi aangetroffen vrachtauto. Deze vrachtauto welke behoorde tot die, welke aan de Indonesiërs voor het vervoer van rijst naar Batavia was uitgeleend, was door hen voor munitie-transport ge bruikt. De „Melbourne Argus" be richt, dat Sjahrir bereid is de Australische havenarbeiders te verzoeken de raadzaamheid van 't opheffen van den boy cot van de Ned. schepen in overweging te nemen, mits de Ned. regeering bereid is aan hem of aan de geallieerde autoriteiten voldoende zeker heid te geven, dat deze schepen slechts voor menschlievende doeleinden zullen worden ge bruikt. Rijstlevering aan India? Op uitnoodiging van Lord Killearn zijn op 10 en 11 Juni te Singapore besprekingen ge houden over de mogelykheaen van levering van rijst door Java aan India en de onder geallieerde contróle staande gebieden van Ned.-Indië. De besprekingen hebben een voorloopig karakter gedragen en de resultaten zullen eerlang aan de verschillende regeerin gen worden overgelegd. De bussen gaan 's Zondags rijden. VAN MIDDELBURG NAAR VLISSINGEN, DOMBURG EN GOES. Ingaande Zondag 23 Juni a.s. zal de N.V. Stroomtram „Walcheren" op de lijnen Mid delburgVlissingen v.v., Mid delburgGoes v.v. en Middel burgDomburg v.v. een Zon dagsdienst openen. Deze dienstregeling zal na tuurlijk beperkter zijn dan die op werkdagen, doch het betee- kent in alle geval weer een aanzienlijke verbetering. De lading van de Meerkerk. Zooals wij reeds berichtten, moet thans de „Meerkerk" definitief als verloren worden beschouwd. Zoodra het weer beter is, zullen pogingen in het werk worden gesteld, de lading uit de ruimen, die nog niet onder water staan, te bergen. „Blazers" van Ouddorpe zul len de lading naar Vlissingen overbrengen, waar deze in een gehuurd schip overgeladen en daarna naar Rotterdam ge transporteerd zal worden. BENOEMINGEN. Benoemd is tot dijkgraaf van den Zaamslagpolder K. L. de Kraker te Zaamslag; lid van den Dijkraad voor de water- keering van de calamiteuze polders Ser-Lippens c.a.; als vertegenwoordiger van den Kleine-Huissenspolder, M- Die- leman te Stoppeldijk, (Vogel- ?etranchemenl Revolverschoten. Maandagavond omstreeks 11 uur werden de bewoners in de kom der gemeente opgeschrikt door enkele revolverschoten, welke midden in het dorp wer den afgevuurd. Het bleek dat de grenskommiezen deze scho ten gelost hadden op een smokkelaar, die na sommatie niet was blijven staan. De smokkelaar ontvluchtte, doch moest zijn buit achterlaten. Bij den heer A. Kotvis werd een ruit stulcgeschoten. Tijdens de tornado in Z.- Ontario en Michigan werd het stadje Ojibway geheel wegge vaagd. Ook Windsor werd zwaar geteisterd. Honderden zijn gewond, duizenden dak. loos. Het aantal dooden be draagt thans 20. Begrip yoor de moeilijkheden in de getroffen gebieden. Niet theoretiseeren Gelijk reeds gemeld, hebben H.H. K.K. H.H. Prinses Julia na en Prins Bernhard dezer dagen op het Paleis Soestdijk vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche pers ontvangen om dezen persoonlijk uiteen te zetten van welke groote beteekenis het werk van het Prins Bernhardfonds voor den geestelijken herbouw van ons volksleven is. Het Prinselijk paar ontving de persvertegenwoordigers op een der terrassen achter het, Paleis, van waar men een prachtig uitzicht over den paleistuin heeft Nadat de Prins en de Prinses met grooten nadruk een be roep op het Nederlandsche volk hadden gedaan, dit noodza kelijke en uitermate belang rijke werk zoo krachtig mo gelijk te steunen, gaf mej. mr, Tjeenk Willink nog een uit eenzetting van den nood in verschillende van de meest ge troffen gebieden, waarbij na tuurlijk de provincie Zeeland een allereerste plaats innam. Mej. Tjeenk Willink wees op 't groote belang, dat ons volk eraan herinnerd wordt, dat de groote nood nog lang niet gelenigd is en er nog zeer velen zijn. die in kippenhokken moeten léven. Zij stipuleerde, dat tusschen Westkapelle en Domburg nog honderden in bunkers leven, hetgeen de bui tenstaander alleen merkt aan een melkemmer of een mandje aardapnelen, dat bij den in gang van zoo'n bunker staat... Mej. Tjeenk Willink gaf vol mondig toe. dat alleen de overheid hier voldoende zal kunnen saneeren, doch dat de particulieren kunnen helpen de depressie, waarin de bevolking der noodgebieden dreigt te ko men, op te heffen. Vooral sociaal werk is hier van veel waarde. In Westkapelle is geen ver- eenigingsgebouw, ja zelfs zijn er geen muziekinstrumenten, welke de bevolking de zoo hoog noodige afwinseling kun nen bezorgen. GEZINSHULP ONMIS BAAR. De gezinshulp is hier nog absoluut onmisbaar. Zij drong er daarom met klem op aan de gezinshulpcolonnes in de ge teisterde gebieden te laten. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, hiervan vertelde zg, dat de vlasoogst weer geleverd kan worden, doch dat de mid delen, welke voor de verwer king noodig zyn, ontbreken, waardoor de vlasverwerkers, indien de toestand niet ver andert. binnen eenigen tijd ziek zullen worden. Men moet thans niet theore tiseeren over de vraag wie hülp moet verleenen. doch men moet hulp geven, ómdat deze dringend noodig is. De nood gebieden zijn helaas nog geen verleden tijd, doch bittere werkelijkheid van het heden. „ZE LATEN ONS MAAR ZITTEN' De stemming in Zeeuwsch- Vlaanderen is die van „ze la ten ons maar zitten"; de be volking in andere provincies moet nu toonen zich solidair te voelen met deze menschen, die zoo ontzettend veel door het geweld van den oorlog hebben verloren. Tenslotte vestigde mej Tjeenk Willink er de aandacht op, dat men van de binnen komende gelden de aankoopen in België hoopt mogelgk te maken. Men streeft er naar daar de zoo hoog noodige le dikanten te kunnen koopen, alsmede de lakens, waaraan zoo'n groote behoefte bestaat. In dit verband deelde zij nog mede. dat in Westkapelle practisch ieder gezin zonder lakens zit...... waarde).; dgkgraaf voor den Groote-Huissenspolder F. J. M. de Moor te Zaamslag; lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser-Lip pens c.a.; als vertegenwoordi ger van den Groote-Huissens polder, C. A. de Kraker te Zaamslag. WAAROM TE WEINIG ARBEIDSKRACHTEN Vanwege het Landbouw Economisch Instituut zal in. een 40-tal gemeenten een on derzoek worden ingesteld naar bet tekort aan arbeidskrachten in land, en tuinbouw en de oorzaken daarvan. Dit onder zoek zal o.m. plaats vinden in de gemeenten: Kruiningen, IJzendijke, Zaamslag, Nieu- werkerk en Kapelle., Een proefonderzoek is reeds te Kruiningen gehouden, waar belangrijke resultaten werden geboekt. CONCERT TEN BATE VAN ZEELAND. In het Concertgebouw te Amsterdam werd Dinsdag avond een concert gegeven ten bate van de cultureele belangen van Zeeland. Aan dit concert werkten belangeloos mede Vlasta Urbanova, prima-donna van de staatsopera te Praag, de oratoriumvereeniging „Zang en Vriendschap" en leden van het Omroeporkest, het geheel onder leiding van Nico van der Linden. k De heer mr. Kramer, voor zitter van de Hulpactie „Schel- demonden", heeft allen harte lijk bedankt, waarna de heer Nico van der Linden woorden van erkentelijkheid sprak .o.a. jegens het Omroeporkest. De partijraad van de P.v.d. A. heeft Dinsdag t.a.v. de be sprekingen over de kabinets formatie met den heer Beel uitgesproken, dat wat, de -ondslagen van een program itreft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig zijn. \V*anneer de sa menstelling van het kabinet hiervoor de noodige waarbor gen biedt en dit kabinet ook van de zyde van de K.V.P. in progessieven geest zal worden gesteund, wordt een construc tieve weivaartspolitiek in Ne derland mogelgk geacht. De partijraad verzoekt de fractie hierop nu en tijdens het optreden van het kabinet het oog te houden. 29 Juni: Anjerdag. H.H. K.K.H.H. Prinses Julia na en Prins Bernhard hebben in een persconferentie op het paleis Soestdijk een dringend beroep op het Nederlandsche volk gedaan de collecte welke in het geheele land van 16 tot 30 Juni wordt gehouden ten bate van het Prins Bernhard fonds, dat sedert 1940 reeds meer dan 21 millioen gulden voor de geallieerde oorlogvoe ring byeengebracht en thans volgens 'n persoonlijk besluit van Prins Bernhard zal blijven voortbestaan om het herstel van de geestelijke weerbaar heid van ons volk te onder, steunen. De eerste groote in. zameling vindt plaats op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bernhard, welke als „Anjerdag" de herinneringen aan den onvergetelijken An jerdag van 1940 zal levendig houden. De Prins heeft voor dit en volgende jaren portret met handteekening ter beschikking gesteld voor de ge meente, die per ingezetene de grootste bijdrage levert. Verhooging van het vleeschrantsoen. Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekend gemaakt welke van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Het ligt in het voornemen om. indien mogelijk, regelma tig een extra bon voor vleesch aan te wijzen. opdat het vleeschrantsoen, behalve voor de kinderen van 0 t.m 4 jaar. gemiddeld 250 gram per week zal feedra#*i. BEVESTIGING EN INTREDE A.s Zondagmorgen 10-30 uur zal dé candidaat P. I. Barnouw worden bevestigd door as. H. I. Barnouw, em.-pred. 's Mid dags 2 uur doet ds. P. I. Bar nouw intrede. Biervliet VARIÉTÉ VOORSTELLINGEN. Maandag trad het gezelschap A.- van Oorschot uit Amster dam -te Biervliet op, 's mid dags voor de schoolkinderen, 's avonds voor de volwassenen. Beide keeren was het oDtreden zeer te waardeeren: goochelen, jongleeren, buikspreken, zang, het was alles even mooi en af; vooral de poppenkast voor de kinderen was zeer goed. De tgd van het jaar in aan merking genomen, was de be- mgsteliing groot. EXAMEN. D heer P. Lijbaart te Bier vliet behaalde te Terneuzen het Middenstandsdiploma. Terneuzen ONTSLAG VERLEEND. Bij beschikking van den mi nister van openbare werken en wederopbouw van 14 Juni 1946 is. op grond van het Zuive ringsbesluit 1945 ontslag uit zijn functie verleend aan J. Tollenaar, electricien-monteur te Terneuzen, gerekend met ingang van 20 September 1944. Axel POLDERVERGADERING. Te Axel vergaderden de stem bevoegde ingelanden van den polder „Buth". De rekening over 19451946 werd vastge steld op een bedrag van 4629.59 aan ontvangsten en 3063.18 aan uitgaven, alzoo met 'n goed slot van 1566-41. De begrooting voor 19461947 werd vastgesteld in ontvang sten en uitgaven op 4075.42, met een post voor onvoorziene uitgaven van 193.74 De heer J. de Feijter Lzn. werd herbe noemd als dijkgraaf, de heer P. van Dixhoorn als plaatsver vangend dgkgraaf. Middelburg Geen toegang bij het Filmfestival. Dinsdagnacht werd in de Electro-bioscoop te Middelburg in het kader van het „Film festival" een voorstelling ge geven van de vermaarde Rus sische film „Potemkin". Aan gezien de leiding van den. avond om voor ons onbegrijpe lijke redenen aan verslagge vers den toegang weigerde, kunnen wij van deze voorstel ling geen verslag geven. WAARSCHUWING. De wnd. Commissaris van Politie te Vlissingen maakt be kend: Onbekende personen tracht ten goederen in ontvangst te nemen ter behandeling door de Chemische Wasscherij „De Volharding" in Den Haag. Oeze wasscherij bestaat niet en de goederen werden verduisterd. Andere onbekenden tracht ten abonné's te werven voor „de Wereldkroniek". Het abonnement moet vooruit wor den betaald, doch de admini stratie kent deze colporteurs niet. Meerdere slachtoffers zijn reeds opgelicht, ook in Vl.ssin- gen. Men zij op zgn hoede en waarschuwe de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1