„Tusschen drie vuren en een aschhoop" UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS. Toch een Roomsch-rood Kabinet? Was de directeur van het Arbeids bureau teTerneuzen fout? ZUID-BEVELAND. Zeeland's oeververdediging en zeewering Noord-Beveland I TRIBUNAAL MIDDELBURG Ex-burgemeester van Koudekerke stond terecht. Hij moest de vuile baantjes opknappen,.. Voor het Tribunaal van Mid delburg diende Maandag de zaak tegen Jan Moens. land bouwer en ex-burgemeester van Koudekerkc. Tegen hem was een geheele reeks van be schuldigingen ingebracht, bij de behandeling waarvan de man zich geroepen scheen te voelen ..nadere verklaringen" aan te voeren, Zoo had hij steeds trouw zijn contributie voor den Landstand betaald. Van den Ned. Volksdienst was hij lid om burgemeester Dreg- mans een plezier te doen. Boerenleider van den Land stand was hij geworden, opdat zoo min mogelijk boeren naai Duitscliland zouden worden ge stuurd en burgemeester van Koudekerke om te redden wat er -te redden viel, daar men het anders met een N.S.B.-er had moeten doen Hij had zich opgeofferd door zelf de vuile baantjes op te knappen en zoo_ doende de bevolking nog zoo veel mogelijk te helpen, Hoe men in dit licht de circulaire met verplicht antwoord voor den Nea. Volksdienst die bij huis aan huis had laten be zorgen, moest verklaren, werd overigens niet duidelijk. Na zijn functies kwamen besch.'s vriendschappelijke relaties met de Duitschers ter sprake. Zoo zou hij Münzer zeer vriendelijk hebben uitge- r.oodigd. bij zijn installatie als burgemeester tegenwoordig te willen zijn. Besch. verklaarde echter, zich hiertoe verplicht te hebben gevoeld En vrien delijk1 Hij kon toch moei lijk schrijven: „Als je komt is 't goed en als je niet komt is 't beter Overigens zou hij met Münzer en Korte niet meer zijn omgegaan dan ande. re burgemeesters en geweigerd hebben ofschoon niet op politieke maar religieuze grondennaar een feest bij Münzer te gaan. HULPVERLEENING AAN DEN VIJAND. Vervolgens werd besch.'s hulpverleening aan den vijand besproken, waarbij er ,.door 't Tribunaal niet genoeg reke ning mee werd gehouden" dat hij als burgemeester „tusschen 3 vuren en een aschhoop" had gezeten. Ter sprake kwamen o.a. Opgaven van vrouwelijke werkkrachten voor de weer macht, de maatregelen, die hij genomen zou hebben tot arres- itle van een onderduiker, die niet onderdook, maar ,.in den weg liep", de' vordering van fietsen, waartoe de Prov. Grif fie zelf opdracht zou hebben gegeven het doen rijden van de boeren voor de Wehrmacht het onderzoek naar het ver dwenen personeel van den plaatselijken distributiedienst. het ontslag van den gemeente secretaris, waarmee Moens overigens niet veel te maken scheen te hebben gehad en dc benoeming van den N.S B.-er Tanis tot wethouder, hetwelk door beech, zou zijn bevorderd. Daar verscheidene onderdee- len van de dagvaarding, vol gens besch. leugenachtig en scheef waren voorgesteld werd beBlofen eenige getuigen wier verklaringen van „A tot Z gelogen" zijn. te dagvaarden en de zitting hiertoe aan te houden tot 1 Juli a.s. Een sociaal werkster staat terecht. Adriana de Klerk-van Kle ven, zonder beroep te Mid delburg, had een lange dag vaarding aan te hooren. In Februari 1943 sympathisee- rend, was zij later gewoon lid der N.S.B. geworden. Daar bij was zij lid van den N.V.D. en blokhoofd, alsmede sociaal werkster van dezelfde instel ling geweest. Zoowel met N. S.B.-ers als met Duitschers had ztf vriendschappelijken omgang gehad en in 1944 had zij van Korte eenig meu bilair aangenomen. Deze be schuldigde erkende volmon dig. Zij kon niet begrijpen, hoe zij al deze dingen ooit heeft kunnen doen. Mr. P. C. Adriaanse verzocht uiterste clementie. AAN DE DUITSCHERS GELEVERD. Karei J. Meulmeester, radio- techniker. Vlissingen, werd ten laste gelegd dat hij zich reeds vóór Mei '40 bij de N.S.B. had aangesloten en later ook bij het front van Nering en Am bacht. Ook zou hij begunstiger van den Nat. Jeugdstorm zijn geweest. Besch. bekende, dat hy aan de Duitschers had ge leverd, echter nooit datgene, wat voor de oorlogvoering van belang was. Zijn verdediger, mr. P. C. Adriaanse, wees er nogmaals op. dat, zoodra iemand lid van de N.S.B. is geweest, hem ook vele dingen zooals in dit geval leveren aan de Dultsche weermacht waarvoor „goede" vaderlan ders zich nooit zullen hebben te verantwoorden, zeer kwalijk genomen worden. BIJ DE KRIEGSMARINE. Dkniël van Hoepen, loods- kweekeling. Vlissingen, zou vrijwillig bij de Duitsche Kriegsmarine werkzaam zijn geweest als kompassteller en de weermachtsvaartuigen heb ben gebruikt voor frauduleu- zen in- en uitvoer. Zijn ver dediger, mr. Tichelman uit Temeuzen deelde mede. dat deze besch., die vlak na de bevrijding van het Zuiden, in Antwerpen werd geïnterneerd, door de „Security" zelf uit het kamp werd gehaald en po litiek volkomen betrouwbaar werd geacht. UITSPRAKEN. Hedwig Schilde, hulp in de huishouding, Vlissingen; Jo hannes G. Th. Louwerse, schoenmaker, Vlissingen en Janna Malipaart, kantoorbe diende, Waarde: ontzegging rechten. Pleter de Lange, landbouwer, Biggekerke, ver beurdverklaring van radiotoe stel en ontzetting rechten. Verdwijnt Giethoorn? Giethoorn, het „Vene tië van het Noorden", dreigt verloren te gaan. Sinds eenige jaren wordt in de omgeving van het dorpje een groot ontginningsplan uitge voerd. Een gebied van rond 10.000 H.A- wordt ingepolderd. In den aan vang stond de bevolking afwijzend tegenover de plannen, maar de Giet- hoornsche boeren zien nu het groote voordeel wel in, het land dicht by hun boerderij te hebben, in plaats van uren te moeten „punteren". Thans dreigt n algeheele vlucht uit het dorp te ontstaan. Reeds gaan in het dorp stemmen op. de z.g.n. „dorpsgracht" te dempen en een autoweg aan te leggen. Partijraad van de P. v. d. A. aanvaardt het programma van Dr. Beel. De partijraad van de P.v.d, A. heeft Dinsdag t.suv. de bc sprekingen over de kabinets formatie met den heer Beel uitgesproken, dat wat de grondslagen van een program betreft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig zijn. Wanneer de sa menstelling van het kabinet hiervoor de noodige waarbor gen biedt en dit kabinet ook van de zude van de K.V.P. in procewlevea geest zal ivorden gesteund, wordt een construc tieve welvaartspolitiek in Ne derland mogelijk geacht. De partijraad verzoekt de fractie hierop nu en tijdens hei optreden van het kabinet het oog te houden. Verhooging van het vleeschrantsoen. VOORTAAN 250 ORAM PER WEEK? Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd*van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekend gemaakt welke van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Het ligt in net voornemen om. indien mogelijk, regelma tig een extra bon voor vleesch aan te wijzen. opdat het vleeschrantsoen. behalve voor de kinderen van 0 t.m 4 jaar, gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. De graanleveranlies uit Canada in gevaar. In Canada vreest men dat tengevolge van de stakingen op de groote meren de graan- leveranties aan Europa ge staakt zullen worden, zelfs in dien de staking onmiddeliyk zou eindigen- Italië thans officieel republiek. Het Italiaansche Hof van Cassatie heeft een proclama- uitgegeven, waarin officieel geconstateerd wordt, dat het Italiaansche volk de republiek als staatsvorm heeft gekozen. A.s. Zaterdag: Anjerdag H.H. K.K.H.H. Prinses Julia na en Prins Bernhard hebben in een persconferentie op het palels Soestdijk een dringend oeroep op het Nederlandsche volk gedaan de collecte welke in het geheele land van 16 tot 30 Juni wordt gehouden ten bate van het Prins Bernhard- fonds, dat sedert 1940 reeds meer dan 21 millioen gulden voor de geallieerde oorlogvoe ring bijeengebracht en thans volgens 'n persoonlek besluit van Prins Bernhard zal blijven! voortbestaan om het herstel van de geestelijke weerbaar heid van ons volk te onder steunen. De eerste groote in zameling vindt plaats op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bernhard, welke als „Anjerdag" de herinneringen aan den onvergetelijken An jerdag van 1940 zal levendig houden. De Prins heeft voor dit en volgende jaren een portret met handteekening ter oeschikking gesteld voor de ge meente, die per ingezetene de grootste bijdrage levert. Nog geen overeenstemming over de Italiaansche herstelbetalingen. Na gedurende twee en een half uur besprekingen te heb ben gevoerd over de kritieke kwestie van de Italiaansche herstelbetalingen, zijn de mi nisters der vier groote mo gendheden er te Parijs niet in geslaagd tot overeenstemming te komen, hoewel er ten aan zien van de verschillende stand punten meer soepelheid vie] waar te nemen dan voorheen. Nog geen beslissing over de Spaansche kwestie. De Veiligheidsraad heeft Dinsdagavond de bespreking van de Spaansche kwestie voortgezet. Het .amendement van den Britschen afgevaardig. de Cadogan om de kwestie naar de alg. vergadering dei- Ver. Naties te verwijzen, werd verworpen. Daarna verwier ven de aanbevelingen van de sub-commissie voor de Spaan sche kwestie wel een meerder heid. maar de Russische gede, legeerde Gromyko maakte ge bruik van zijn recht van veto. De Poolsche afgevaardigde, dr. Lange, hernieuwde daarop zijn voorstel, volgens hetwelk de Veiligheidsraad den leden van de Ver. Naties aanwijzin gen zal geven om de diploma tieke betrekkingen met Fran co. Spanje te verbreken. De besprekingen werden ter. slotte verdaagd tot a.s. Maan dagavond. AQUARELLEN AANGE KOCHT. Tevens werd bericht ontvan gen van het bestuur der Stichting Hulpactie Schelde- monden, dat deze Stichting een 25-tal aquarellen heeft aangekocht van den Zeeuw, schen kunstschilder W. Dinge- manse Jr. te Haarlem, die de dichting der dükgaten en de inundatie in beeld brengen. De Hulpactie Scheldemonden zal deze aquarellen exposeeren in plaatsen, waar nog inzamelin- en ten bate van Zeeland ge- ouden zulllen worden. Later komen deze waardevolle kunst werken ter beschikking van de Stichting Herstel Zeeland 1945. TRIBUNAAL TERNEUZEN Vliegtuigindustrie voor Zeeland? In de jongste bestuuraver- der Stichting Herstel land" 1945 werd verslag uitgebracht omtrent het con tact dat werd opgenomen met ir. Tromp, Regeeringscommis- saria voor de vliegtuigindus trie. Besloten werd. in samen werking met enkele andere instanties, de aandacht te ves tigen op de mogelijkheden, welke voor de vestiging van een vliegtuig-industrie in Zee land aanwezig zyn. De Hulpactie Scheldemonden. GELDEN IN BEHEER BIJ STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. De Stichting Hulpactie Scheldemonden heeft bericht ontvangen van het bestuur der Stichting „Hulpactie Schelde monden", dat het beheer en de besteding der tot dusverre gecollecteeroe gelden zullen worden overgedragen aan de Stichting Herstel Zeeland 1945. Daarvoor zal vanwege de Stichting een Raad van Dy. stand in het leven worden ge. roepen, welke omtrent het be stemmen der gelden aan bet bestuur zal advlseeren. Wederopbouw Middelburg. Het Hoofd van het Streek- bureau Walcheren heeft aan het bestuur der Stichting Zee land 1945 medegedeeld, dat in tegenstelling tot hetgeen enkele aannemers meenden, in het magazijn Kuiperspoort na genoeg geen materialen meer voorradig zijn. Een verzoek van de Stich ting Horeca om bemiddeling, ten einde een zekere priori teit te verkrijgen voor het herstel der zwaar getroffen café-restaurantbedrijven te Middelburg werd doorgezon den aan den Raad van Bij stand voor Handel en Nijver heid. Deze zal het betrekken in een uit te brengen advies nopens de volgorde- der defini tief te herbouwen bedrijven in Middelburg. NED. VERBOND VAN GEREPATRIEERDEN. Zoowel te Middelburg als te Vlissingen en Goes vond Za terdagmiddag een bijeenkomst plaats ter oprichting van een plaatselijke afdeeling van het Ned. Verbopd van Gerepatri- eerden. In deze vergadering werd een uiteenzetting gege ven van het werk van dit Ver bond, dat thans reeds onge veer 90.000 van 360.000 arbei ders, die in Duitschland neb ben gewerkt, omvat. Nog te veel worden deze 'arbeiders „met den nek aangekeken", aldus de heer H. F. Doornen, die in Midde'burg sprak, maar zy hebben toch ook in hec hol van den leeuw vaak belang rijk illegaal werk verricht. Hel Verbond wil zich keeren tegen het onrecht, dat deze arbeiders bijv. van sommige betrekkingen uitgesloten werden, terwijl ook andere belangen, bijv. van h:n, die hun bezittingen in Duitsch land verloren, behartigd moe ten worden. Ten slotte wil het Verbond meewerken aan het opsporen "an vermi3te Neder landers. De „Meerkerk" verloren. Dinsdagmorgen vroeg Zijn de kapitein en de marconist van de „Meerkerk van Vlis singen naar Rotterdam ver trokken. De stuurlieden heb- oen, aan boord van de sleep boot „Maas", de wacht bij het wrak betrokken. Het schip moet thans defi nitief als verloren worden be schouwd. Er zal echter, in dien dit mogelijk blijkt, ge. poogd worden althans een deel van de lading te bergen. De gasvoorzlenlng van Walcheren. Men heeft bij het gasbedrijf nog steeds met groote moei lijkheden te kampen. Het her stellen aan de gasleidingen vordert wel, doch slechts langzaam, omdat er niet alleen gebrek aan materiaal, doch ook aan arbeidskrachten is. De leiding die Walcheren, ten Oosten van het kanaal, van gas voorziet is thans bijna her. steld en binnen enkele weker, zullen Souburg. Veere. Kle- verskerke, Arnemuiden en Nieuwland dan ook weer van ga* kunnen worden voorzien. Voorloopig natuurlijk nog sterk gerantsoeneerd, daar er niet alleen te weinig kolen zijn, maar deze bovendien veelal van slechte kwaliteit blHken. Zoodra Oostelijk Walcheren van gas kan worden voorzien, zullen de leidingen op het Westeiyk deel van dit eila id met bekwamen spoed worden hersteld. Eind Augustus, uiterlijk be rin September hoopt men ook nier de bevolking in beperkte mate weer gas te kunnen bie den. SMOKKELENDE SCHIPPERS In enkele dagen tijds hebben te Hansweert ambtenaren van de invoerrechten groote hoe veelheden frauduleus ingevoer de goederen in beslag geno men. Op een zestal schepen trof men voor een waarde van 25.000 smokkelwaar aan, Hij hield menschen uit Duitschland. In April 1945 werd Temeu zen in rep en roep gebracht. Een aantal personen oefende daar toen zelf recht uit. Spe- ciaal het huis van den direc teur van het Gewesteiyk Ar beidsbureau moest het ontgel den. De inboedel werd kort en klem geslagen; geen ruit bleel er heel en alles werd onder groote belangstelling van de toegestroomde menigte, naar buiten gegooid en in brand ge- gestoken De directeur de 40-j. J. Brinckman, was niet in de stad aanwezig. Maandag stond hij terecht voor het Tribunaal te Terneu- zen- Brinckman wordt beschul digd zich als lid te hebben aan gesloten bij den N.V.D.als collectant voor de Winterhulp werkzaam te zyn geweest, en van Nat. Soc. gezindheid blijk te hebben gegeven door te ver klaren. dat alleen de Ned. Soc regeeringsvorm voor Nederland in aanmerking kon komen. Ook had hy een abonnement op „Het Ned Dagblad", dat hij terlezing neerlegde op het kantoor van het Arbeidsbu reau. Besch. begon met te verkla ren nog steeds directeur van het Gew. Arbeidsbureau te zijn Hg heeft nooit meegewerkt om arbeiders naar Duitschland te zenden, doch dit zelfs zoo veel mogelijk tegen gegaan. Dat er enkele menschen naar het concentratiekamp zijn ver voerd zou niet aan besch. zijn te wqten maar aan de men schen zelf, daar zö contract, breuk hadden gepleegd, zoodat de S. D. ingreep. Honderden menschen heeft besch. uit Duitschland weten te houden. De voorzitter merkte op dat niet de beschuldigde maar de ambtenaar Jansen valsche Ausweisen heeft uitgegeven. Op de vraag waarom hij voor Dollen Dinsdag is weggegaan, zeide beschuldigde gewaar schuwd te zyn dat de onder- grondsche hem zou doodschie ten. De getuige Jansen, amb tenaar van het Arbeidsbureau werd op verzoek van den voor zitter gehoord en legde zeer gunstige verklaringen af. Deze getuige verklaarde o.a. da', ■wanneer in Temeuzen een man was geweest b.v.b- als Welle- man uit Middelburg, er dui zenden naar Duitschland zou den zijn gegaan. Tenslotte werd tegen 5 uui de zitting verdaagd tot Za terdag a.s Dan zullen nog eenige getuigen worden ge hoord en zal de verdediger zijn pleidooi houden. niet alleen koffie en tabak, maar ook japonstof, mantel stof. tapijten en zelfs dames hoeden Al deze goederen wa ren bestemd voor de zwarte markt. Het schijnt, dat via Hansweert op groote schaal goederen in Nederland worden binnengesmokkeld De West-Indische delegaties op Walcheren. Vandaag zouden de beide West-Indische delegaties op initiatief van het departe ment van Overzeesche gebieds- deelen om 'omstreeks half tien naar Walcheren vertrekken, teneinde daar een stuk ver woest Nederland in oogen- schouw te nemen en een in druk te krijgen van den we deropbouw. De nacht zal te Goes worden doorgebracht. Late trein van Amsterdam naar Zeeland? De Raden van Overleg ie Vlissingen en Middelburg heb ben een dringend verzoek ge richt tot de directie der Ncd. Spoorwegen, om zoo spoedig mogelijk een latere verbinding tusschen het centrum des lands en Zeeland tot stand te bren gen. Het is absurd te noemen, dat men reede in het vroege middaguur uit Amsterdam en Den Haag moet vertrekken, om des avonds Goes, Middel burg of Vlissingen nog ie be reiken Alleen rs Zondags kan men nog om 17.35 uit Amster dam vertrekken. Verkeerswenschen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de gewijzigde dienstre- geling zijn de verkeerstoestan- den in Zw. Vlaanderen heel wat verbeterd. Te betreuren is het daarom dat het weg dek tusschen verschillende ge meenten zoo ontzettend slecht Weliswaar wordt-er aan ge werkt om de ergste putten weg te werken, doch dat is maar lapmiddel. De eenigste oplossing is een nieuw weg dek, maar daarvoor ontbreekt het aan arbeidskrachten. Goes WAARSCHUWING VOOR GOES EN OMGEVING. De waarschuwing om op 20 en 21 Juni des namiddags tusschen 4 en 5 uur deuren en ramen te openen geldt niet al. leen voor de omgeving van den munitiedijk, maar voor ge heel Goes en omgeving. VACANTIEZORG SCHOOLJEUGD. Het door de afdeeling van Nederlandsch Volksherstel te Goes opgerichte Comité Vacan. tiezorg Schooljeugd hield Vrij dag zyn eerste vergadering. Na verkiezing van een dagelijksch bestuur werden plannen be sproken om in de a.s. vacantie de schooljeugd op een aange name wyze bezig te houden. Besloten werd tot het organi- seeren van uitstapjes, die twee maal per week zullen plaats hebben. Alle kinderen van de lagere scholen kunnen daar. voor te zijner tijd worden aan gegeven. Een propaganda-commissie werd benoemd, die aan het comité plannen zal voorleggen. De bijdrage van de ouders of verzorgers werd bepaald op 20 cent per keer of in totaal 1.60. Voor de verdere finan ciering zal het dagelijksch be 3tuur aan het comité voorstel len doen. DISTRICTSVERGADERING. Vrtydag a.s. wordt te Goes de districtsvergadering gehouden van het 9de district van den Schoolraad der Scholen met MOGELIJKHEDEN VOOR CENTRALISEERING VAN BEHEER EN FINANCIERING. Lezing van den heer A. M. van Bommel van Vloten. Zooals reeds gemeld heeft de heer A. M. van Bommel van Vloten, lid van het college van Ged. Staten, Zaterdag voor den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond een lezing gehou den over de mogeiykheid tot centralisatie van het beheer en de financiering van de Zeeuw- sche oeververdediging en zee wering. Spr begon met het geven van een 'uitvoerig historisch overzicht van de verhouding, die tusschen de calamiteuze polders en de overige belang hebbenden by het behoud der zwaar door het buitenwater aangevallen gebieden heeft bestaan. Daaruit blijkt, dat de achterliggende polders, waar onder ook die. welke door meer dan één dijk van de ca lamiteuze polders gescheiden zijn steeds bijdragen hebben verleend in de kosten der zee wering. Tijdens de republiek der Ver. Nederlanden werden de financiën der provincie Zee land ernstig bedreigd door de hooge kosten, die voor de cala_ miteuze polders moesten wor den gemaakt. Gedurende de 18e eeuw heeft men by voort during gezocht naar vaste re gelen. volgens welke deze kosten bestreden behoorden te worden. Reeds in 1749 werd daarbij het denkbeeld geopperd om te geraken tot centralisa. tie van het beheer door het vormen van „generale direc tion" voor ieder eiland. Ten slotte kwam in 1791 een reglement tot stand, waarin de positie van ieder der belang hebbenden definitief werd ge regeld. Deze regeling werd tij dens de Fransche overheer- schlng omver geworpen en na het herstel der onafhankelijk heid werd aanvankelijk voort gebouwd op de Fransche regle menten. De calamiteuze pol ders moesten toen de helft der onzuivere opbrengst betalen; de achterliggende polders ga ven bijdragen naar gelang zij door één. twee of drie dijken van den calamiteuzen polder gescheiden waren en werden onderscheiden in polders van de le. 2e en 3e linie; de pro vincie Zeeland betaalde 10 op centen op de grondbelasting en 5 opcenten op de personeele belasting, en wat verder noo- dig was betaalde het Rijk Deze regeling leidde ten slotte tot tal van conflicten tusschen provincie en Ryk, waaraan een einde gekomen is door de Wet op Calamiteuze Polders van 1870. Deze wet heeft geheel aan de verwach tingen voldaan, maar spreker acht haar voor de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering zoowel uit een financieel als uit een technisch oogpunt te beperkt van strekking. Door Rök en provincie en de achterliggende polders, wordt eerst hulp verleend, in dien de nood tot het allerhoog. feiyke centralisatie van he eheer wordt gevonden in de dijkringen, die men in de pro vincie Zuid-Holland kent. Spr geeft een beschrijving van net tot stand komen en de werk wijze van den dijkring Flakkee De ervaringen, die daarmede zijn opgedaan, zijn gunstig, er spreker zou dit voorbeeld voor Zeeland willen volgen tegelijk met het instellen van een Pro vinciaal Zeeweringenfonds, mei behulp waarvan de geheele Zeeuwsche oververdediging en zeewering zouden kunnen wor den bekostigd. DE FINANCIERING. Dit Provinciale Zeeweringen fonds zal moeten worden ge voed door bijdragen van d« zeewerende polders (vrije er calamiteuze), de achterliggen' de polders, het Rijk en de pro- vincie. Uitvoerig staat spr. stil bij de grondslagen volgens welke deze bydragen zouden kunnen worden berekend. Hij stelt zich voor dat de begroo- Lingen der dijkringen worden samengevoegd tot één centrale ste gestegen is. Toch zijn er polders die zonder calamiteus te zijn. zeer hooge uitgaven hebben te doen voor het be houd hunner gronden. Deze uitgaven worden, evenzeer als die van de calamiteuze pol ders. in het algemeen belang gedaan. Het is in zoodanige gevallen redelijk dat de ach terliggende polders en Rijk en provincie daarin gaan bij dragen voordat een calamiteit plaats heeft of de kosten tot het allerhoogst gestegen zyn By de invoering van de Wet op de Calamiteuze Polders werden de polders van de 2e en 3e linie van het betalen eener bijdrage ontheven, terwijl de calamiteuze polders zwaar der werden belast. Naar spre kers meening is dat niet juist geweest; hij zou willen terug- keeren tot het belasten van de polders van de 2e en 3e linie met 'n gelijktijdige verlichting van de lasten der calamiteuze polders. Het draagvlak van de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering moet worden ver groot. waarvoor centralisatie van de financiering gewenscht b7groothigTan*hët''Provïnciaal 'Zeeweringenfonds en dat alle CENTRALISATIE GEWENSCHT. Ook uit technisch oogpunt is centralisatie gewenscht. Door de wet op de calamiteuze pol ders wordt bereikt dat bepaal de zwaar aangevallen punten van den Zeeuwschen oever uit stekend verdedigd worden. Maar het beheer van het ove rige gedeelte wordt overgela ten aan vele, soms kleine pol ders die ieder naar eigen in zicht en rekening houdende met hun eigen belangen, daarvoor zorg dragen. De voorschriften van het provinciaal bestuur worden in het algemeen wel behoorlijk nageleefd. maar toch is een grootere eenheid van beheer ongetwijfeld ge wenscht. Een voorbeeld van een der belanghebbenden daarin zullen bijdragen in evenredigheid der vastgestelde grondslagen, die bepaald zullen worden op basis van de uitgaven gedurende het tijdvak 19201940. Voor de achterliggende polders noemt hy als voorloopige cijfers, op grond van de in Flakkee op gedane ervaring, een bedrag per h.a van 3 voor polders van de le linie, van 2 voor polders van de 2e linie en van 1 voor polders van de 3e linie. Nagegaan zal dienen te worden of de voor het Ryk vast te stellen grondslag in overeenstemming is met het groote algemeen belang dat het behoud van Zeeland's bo dem vertegenwoordigt. Wat de calamiteuze polders in Zeeland betreft zal de grond slag moeten sthgen en daler, met het geldende pachtniveau waarvoor een pacht-index kan worden vastgesteld. Voor de vrije zeewerende polders za een grens moeten worden be- paald waarboven de bijdrager, aan het Prov. Zeeweringen fonds niet stggen zal; deze ware vast te stellen op het ge middelde der calamiteuze pol ders, gerecificeerd volgens den pachtindex. De instelling van dijkringen waarvan er negen zullen kun nen worden opgericht, brengt mede een beperking der auto nomie der huidige polders De dijkringen zullen niet auto noom kunnen zijn daar zy ge financierd zullen worden door het Provinciaal Zeeweringen fonds. De aantasting der auto nomie acht spreker niet ern stig daar deze bij de huidige vrye polders toch reeds wordt beperkt door het toezicht en de voorschriften van het Pro vinciaal Bestuur en voorts om dat daartegen twee belangryke voordeelen staan: le dat het dijkgeschot. voor zoover de water'keering betreft beperkt blflft tot het vast te stellen maximum; 2e dat door de reorganisatie de beste waarborgen worden geschapen voor een op hoog peil staande verdediging van Zeeland tegen het buitenwater Wat de bestuursformatie be reft moet een regeling getrof- ten worden, waarbij een al te ambtelijk beheer vermeden wordt en waarbij zy, die tot- dusver hun arbeid gaven aan de verdediging van Zeeland's bodem tegen net buitenwater, ingeschakeld blyven. Spr. beval deze denkbeelden ernstig ter bestudeering aan en dat deze rede de aandacht rok, bleek duidelyk uit het feit dat onmiddellijk uit de vergadering stemmen opgingen om deze rede in druk te doen verschijnen. den Bijbel in Zeeland. Op het programma staan lezingen van den heer H C. van Donk in Goes over het schoolverzet in Zeeland 1940—45 en van het Kamerlid H. W. Tilanus over „De Christelijke School een. noodwoning?" ZOMERCONCERTEN. Het programma van de op de Markt te Goes dit jaar te geven zomerconcerten luidt *la volgt: Hosannah, 29 Juni, 27 Juli, 10 Aug., 31 Aug. en 14 Sept.; Eupnonia 20 Juli, 17 Aug., 31 Aug., 7 Sept., 21 Sept, Kapelle NED. HERV. KERK. In de ontstane vacature door het overly den van den heer C. de Jager Gzn., is tot nota bel gekozen der Ned. Herv, gem. de heer P. Ooele. CONCERT. Zaterdagavond gaf de Or^ kestvereen. „Inter Nos" van Biezelinge een concert op de muziektent. Hiervoor bestond zeer groote belangstelling. Helaas konden verschillende personen zich weer niet rustig gedragen, wat zeer hinderlyk was voor vele toehoorders. Hansweert TOONEELAVOND Zaterdagavond 15 Juni om half acht werd door de Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas" een tooneelavond gegeven in de zaal „Zeelandia" alhier. Na de opening door ds. Hovy werden enkele liederen gezon gen en enkele gedichten voor gedragen. Hierna werd het tooneelstuk „MinaLina" op loffelijke wijze ten tooneele gebracht. Wemeldinge BENOEMING. Benoemd werd tot hoofd der Chr. Schippersschool „Prinses Beatrix" te Wemeldinge, de heer Jac. v. d. Berge, thans waarnemend hoofd dezer school. Rilland BENOEMING. Met ingang van 25 Mei is benoemd tot besteller by de P.T.T. te Rilland-Bath, de heer J. v. d. Boomgaard, voorheen hulpbes teller in deze plaats. Hoedekenskerke SERENADE. Maandagavond bracht het muziekgezelschap „Con Amo- re" te Hoedekenskerke een se renade bij zijn voorzitter, den heer I. Groenewegen die dezen dag zijn öOsten geboortedag herdacht. Kats OP HOL GESLAGEN. Zaterdagmorgen sloeg het paard voor den wagen van den heer J. Kole uit Kolynsplaat op hol. J. Kole kwam te vallen en brak een been. Kortgene VARIÊTÊ-AVOND Op Zaterdagavond trad in de zaal van mei. Wed. G. van Mal- degem te Kortgene een Va riété-gezelschap uit Middel burg op, n.l. „De Zuid-Wes ters", onder leidng van John den Hollander. Er werden ver- ichillende aardige nummers opgevoerd welke te oordeelen naar het applaus, bij het pu bliek goed in den smaak vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6