„Tusschen drie vuren en een aschhoop" UIT DE PROVINCIE Was de directeur van het Arbeids bureau te Terneuzen fout? ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wakheren TRIBUNAAL MIDDELBURG Ex-burgemeester van Koudekerke stond terecht. Hij moest de vuile baantjes opknappen.... Voor het. Tribunaal van Mid delburg diende Maandag de zaak tegen Jan Moens, land bouwer en ex-burgemeester van Koudekerke. Tegen hem was een geheele reeks van be schuldigingen ingebracht, bij de behandeling waarvan de man zich geroepen scheen te voelen „naderp verklaringen" aan te .voeren, Zoo had hij steeds trouw zijn contributie voor den Landstand betaald. Van den Ned. Volksdienst was hij lid om burgemeester Dreg- mans een plezier te doen. Boerenleider van den Land stand was hij geworden, opdat zoo min mogelijk boeren naar Duitschland zouden worden ge>- stuurd, en burgemeester van Koudekerke om te redden wat heeft zij daar haar 15-jarlgen zoon door een bombardement verloren, terwy'l zij nu reeds een zeer langen tijd van in- terneering achter den rug heeft PI, verzocht uiterste clementie. AAN DE DUITSCHERS GELEVERD. Karei J. Meulmeester, radio- techniker, Vlissingen, werd ten laste gelegd dat nij zich reeds vóór Mei '40 bij de N.S.B. had aangesloten en later ook bij het front van Nering en Am bacht. Ook zou h(j begunstiger van den Nat. Jeugdstorm zijn geweest. Besch. bekende, dat hij aan de Duitschers had ge leverd. echter nooit datgene, wat voor de oorlogvoering van belang was. Zijn verdediger, mr, P. C. Adriaanse, wees er nogmaals op, dat. zoodra iemand lid van de N.S.B. redden viel, daar merUgeweest, "kem ook ve"le cjing-en het anders met een N.S.B.-ei zooals in dit. e-eval leveren /had moeten doen Hij had zich opgeofferd door zelf de vuile baantjes op té knappen en zoo. doende de bevolking nog zoo veel mogelijk te helpen. Hoe men in dit licht de circulaire met verplicht antwoord voor den Ned. Volksdienst die hij huis aan huis had laten be zorgen, moest verklaren, werd overigens niet duidelijk. Na zijn functies kwamen besch.'s vriendschappelijke relaties met de Duitschers ter sprake. Zoo zou hij Münzer zeer vriendelijk hebben uitge- noodigd. bij zijn installatie als burgemeester tegenwoordig te willen zijn. Besch. verklaarde echter, zich hiertoe verplicht te hebben gevoeld. En vrien delijkHij kon toch moei lijk schrijven: „Als je komt is 't goed en als jè niet komt is 't beter". Overigens zou hij met Münzer en Korte niet meer zijn omgegaan dan ande_ re burgemeesters en geweigerd hebben" ofschoon niet op politieke maar religieuze grondennaar een feest bij Münzer te gaan. HULPVERLEENING AAN DEN VIJAND. Vervolgens werd besch.'s hulpverleening aan den vijand besproken, waarbij er ,.door 't Tribunaal niet genoeg reke ning mee werd gehouden" dat hij als burgemeester „tusschen 3 vuren en een aschhoop" had gezeten. Ter sprake kwamen o.a. opgaven van vrouwelijke werkkrachten voor de weer macht, de maatregelen, die hij genomen zou hebben tot arres tatie van een onderduiker, die niet onderdook, maar ,.in den weg liep", de vordering van fietsen, waartoe de Prov. Grif fie zelf opdracht zou hebben gegeven, het doen rijden van de boeren voor de Wéhrmacht het onderzoek naar het ver dwenen personeel van den plaatselijken distributiedienst. het ontslag van den gemeente secretaris. waarmee Moens overigens niet veel te maken scheen te hebben gehad en de benoeming van den N.S.B.-er Tanis tot wethouder, hetwelk door besch. zou zijn bevorderd. Daar verscheidene onderdee- len van de dagvaarding, vol gens besch. leugenachtig en scheef waren voorgesteld, werd besloten eenige getuigen wier verklaringen van ,.A tot Z gelogen" zijn, te dagvaarden en de zitting hiertoe aan te houden tot 1 Juli a.s. Een sociaal werkster staat terecht. Adriana de Klerk-van Kle. ven, zonder beroep te Mid delburg. had een lange dag vaarding aan te hooren. In Februari 1943 sympathisee rend, was zij later gewoon lid der N.S.B. geworden. Daar bij was zij lid van den N.V.D. en blokhoofd, alsmede sociaal werkster van dezelfde instel ling geweest. Zoowel met N. S.B.-ers als met Duitschers had zij vriendschappelijken omgang gehad en in 1944 had zij van Korte eenig meu bilair aangenomen. Deze be schuldigde erkende volmon. dig. Zij kon niet begrijpen, hoe zij al deze dingen ooit heeft kunnen doen. Mr. P. C. Adriaanse wees erop. dat hier het berouw na de zonde komt. Op het ten laste ge legde ging hij dan ook niet in In dit geval had de ééne fout zich op de andere gestapeld. Toen zij in den bezettingstijd naar Duitschland is geweest, zooals in dit geval leveren aan de Duitsche weermacht waarvoor „goede" vaderlan ders zich nooit zullen hebben te verantwoorden, zeer kwalijk genomen worden. Overigens had deze besch. nog tijdens de bezetting voor het N.S.B.-lid- maatschap bedankt en hierna zijn foutieve houding zooveel mogelijk gerectificeerd. BIJ DE KRIEGSMARINE. Daniël van Hoepen, loods, kweekeling, Vlissingen, zou vrijwillig bij de Duitsche Kriegsmarine werkzaam zijn geweest als kompassteller en de weermachtsvaartuigen heb ben gebruikt voor frauduleu- zen in- en uitvoer. Zijn ver dediger. mr. Tichelman uit Terneuzen deelde mede. dat deze besch., die vlak na de bevrijding van het Zuiden, in Antwerpen werd geïnterneerd, door de „Security" zelf uit het kamp werd gehaald en po litiek volkomen betrouwbaar werd geacht. UITSPRAKEN. Hedwig Schilde, hulp in de huishouding, Vlissingen: Jo hannes G. Th. Louwerse. schoenmaker. Vlissingen en Janna Malipaart. kantoorbe diende, Waarde: ontzegging rechten. Pieter de Lange, landbouwer, Biggekerke, ver beurdverklaring van radiotoe stel en ontzetting rechten. BASIS PLAN VOOR ROTTERDAM GOEDGEKEURD. Nadat dc gemeenteraad van Rotterdam eenige weken gele den zijn goedkeuring had ge hecht aan het basisplan voor deze gemeente, is het plan be sproken door Ged. Staten van Zuid-Holland en door den raad voor herstel en wederopbouw der regeering. Nadat het deze instanties had gepasseerd, heeft thans ht College van Commissarissen voor aen We deropbouw definitief zijn goed keuring er aan gehecht. moeten warden Di worden e boringen Radiorede van Prinses Juliana. H. K. H- Prinses Juliana heeft Maandagavond in een radiotoespraak opgewekt tot krachtigen steun aan de a.s. actie van het fonds „Volk in Nood". H. K H. zeide bij haar rei zen door de getroffen gebie den diep onder den indruk van de nooden te zijn gekomen, maar ook groote bewondering te hebben gekregen voor de energie, waarmede zelfs de zwaarst getroffenen weer aan den slag zijn gegaan. De hulp verleening is voor een groot deel overheidstaak, maar op sommige punten kunnen ook particulieren helpen. De Prinses noemde in dit verband de ge zinszorg, wijkverpleging, den wederopbouw van het vereni gingsleven, kleuterzorg. kin- der-uitzending. en het bieder, van vacantie aan de huisvrou wen. Voor dit alles is veel geld noodig. Prinses Juliana deed tot slot dan ook een dringend bergep op allen de actie van het fonds „Volk in Nood" zoo krachtig mogelijk te steunen. Verdwijnt Giethoorn? Giethoorn, het „Vene tië van het Noorden", dreigt verloren te gaan. Sinds eenige jaren wordt in de omgeving van het dorpje een groot ontginningsplan uitge voerd. Een gebied van rond. 10.000 H.A. wordt ingepolderd. In den aan vang stond de bevolking afwijzend tegenover de plannen, maar de Giet- hoornsche boeren zien nu het groote voordeel wel in, het land dicht hij hun boerderij te hebben, in plaats yan uren te moeten „punteren". Thans dreigt n algeheele vlucht uit het dorp te ontstaan. Reeds gaan in het dorp stemmen op. de z.g.n. ..dorpsgracht" te dempen en een autoweg aan te leggen. Late trein van Amsterdam naar Zeeland. De Raden van Overleg te Vlissingen en Middelburg heb ben een dringend verzoek ge richt tot de directie der Ned. Spoorwegen, om zoo spoedig mogelijk een latere verbinding tusschen het centrum des lands en Zeeland tot stand te bren gen. Het is absurd te noemen, dat men reeds in het vroege middaguur uit Amsterdam en Den Haag moet vertrekken, om des avonds Goes, Middel burg of Vlissingen nog te be reiken Alleen 's Zondags kan men nog om 17.35 uit Amster dam vertrekken. Vliegtuigindustrie voor Zeeland? In de jongste bestuursver- adering der Stichting Herstel ieeland 1945 werd verslag uitgebracht omtrent het con tact dat werd opgenomen met ir. Tromp, Regeeringscommis- saris voor de vliegtuigindus trie. Besloten werd, in samen werking met enkele andere instanties, de aandacht te ves tigen op de mogelijkheden, welke voor de vestiging van een vliegtuig-industrie in Zee land aanwezig z\jn. De Hulpactie Scheldemonden. De Stichting Hulpactie Scheldemonden heeft bericht ontvangen van het bestuur der Stichting „Hulpactie Schelde monden", dat het beheer en de besteding der tot dusverre gecollecteerde gelden zullen worden overgedragen aan de Stichting Herstel Zeeland 1945. Daarvoor zal vanwege de Stichting een Raad van Bij stand In het leven worden ge. roepen, welke omtrent het be stemmen der gelden aan het bestuur zal adviseeren. AQUARELLEN AANGE KOCHT. Tevens werd bericht ontvan- en van het bestuur der itichting Hulpactie Schelde monden, dat deze Stichting een 25-tal aquarellen heeft aangekocht van den Zeeuw, schen kunstschilder W. Dinge- manse Jr. te Haarlem, die de dichting der dijkgaten en de inundatie in beeld brengen. De Hulpactie Scheldemonden zal deze aquarellen exposeeren in plaatsen, waar nog inzamelin gen ten bate van Zeeland ge houden zulllen worden. Later komen deze waardevolle kunst werken ter beschikking van de Stichting Herstel Zeeland 1945. NED. VERBOND VAN GEREPATRIEEKDEN. Zoowel te Middelburg als te Vlissingen en Goes vond Za. terdagmiddag een bijeenkomst plaats ter oprichting van een plaatselijke afdeeling van het Ned. Verbond van Gerepatri- eerden. In deze vergadering werd een uiteenzetting gege ven van het werk van dit Ver bond, dat thans reeds onge veer 90.000 van 360.000 arbei ders, die in Duitschland heb ben gewerkt, omvat. Nog te veel worden deze 'arbeiders „met den nek aangekeken", aldus de heer H. F. Doornen, die in Middelburg sprak, maar zij hebben toch ook in het hol van den leeuw vaak belang rijk illegaal werk verricht. He'% Verbond wil zich lteeren tegen het onrecht?, dat deze arbeiders bijv. van sommige betrekkingen uitgesloten worden, terwijl ook andere belangen, bijv. van hen. die hun bezittingen in Duitsch land verloren, behartigd moe ten worden. Ten slotte wil het Verbond meewerken aan het opsporen "an vermiste Neder landers. TRIBUNAAL TERNEUZEN Hij hield menschen uit Duitschland. In April 1945 werd Terneu zen in rep en roer gebracht. Een aantal personen oefende daar toen zelf recht uit. Spe ciaal het huis van den direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau moest het ontgel den. De inboedel werd kort en klein geslagen, geen ruit bleef er heel en alles werd. onder groote belangstelling van de :oegestroomde menigte, naar buiten gegooid en in brand ge stoken. De directeur, de 40-j. J. Brinckman, was niet in de stad aanwezig. Wonderlijke geruchten deden de ronde. In zijn woning zou den groote voorraden zijn aan getroffen. zooals drie hammen. werkkleeding (overalls), fietsbanden. e,d. Velen waren verontwaardigd dat deze directeur niet geïn terneerd was geworden. Later bleek hij als ambtenaar werk zaam te zijn op het departe ment van sociale zaken. Door den P.O.D is hij toen gear resteerd, maar na enkele we ken weer in vrijheid gesteld. Hij heeft zijn werkzaamheden bij het departement toen ook weer hervat. Maandag stond hij terecht voor het Tribunaal te Terneu zen. Brinckman wordt beschul digd zich als lid te hebben aan gesloten bij den N.V.D.als collectant voor de Winterhulp werkzaam te zijn geweest, en van Nat. Soc. gezindheid blijk te hebben gegeven door te ver klaren. dat alleen de Ned. Soc regeeringsvorm voor Nederland in aanmerking kon komen Ook had hij een abonnement cp ..Het Ne'd Dagblad", dat hij ter lezing neerlegde op het kantoor van het Arbeidsbu reau. Besch. begon met te verkla ren nog steeds directeur van het Gew. Arbeidsbureau te zijn. Hij was lid van den N.V.D. en heeft heel in het begin ge collecteerd voor Winterhup, op verzoek van mr. Teilegen, bur gemeester van Terneuzen. Niet hij was geabonneerd op „Het Dagblad", doch het Arbeidsbu reau. Hij heeft nooit meegewerkt om arbeiders naar Duitschland tè zenden, doch dit zelfs zoo veel mogelijk tegen gegaan. Dat er enkele menschen naar het concentratiekamp zijn ver voerd. zou niet aan besch. zijn te wijten, daar zij contract breuk hadden gepleegd, zoodat de S. D. Ingreep. Honderden menschen heeft besch- uit Duitschland weten te houden. Besch. verklaarde dat het Ar beidsbureau Terneuzen in ge heel Nederland bekend stond als goed. Volgens den voorzitter gold dit voor de ambtenaren, maar niet voor den directeur! „Gelukkig niet", aldus be sch. „want dan stond ik hier niet. daar ik vooj- alles ver antwoordelijk was". De voorzitter merkte op dat niet de beschuldigde, maar de ambtenaar Jansenvalsche Ausweisen heeft uitgegeven. Op de vraag waarom hij voor Dollen Dinsdag is weggegaan, zeide beschuldigde gewaar schuwd te zijn dat de onder- grondsche hem zou doodschie ten. Uit het verdere verhoor blijkt dat Brinckman inderdaad verschillende personen uit Duitschland wist te houden. Volgens beschuldigde staat hij terecht, niet omdat hij fout was, doch omdat hét publiek foute verklaringen heeft afge legd. Hij ontkende ten stellig ste datin zijn huis contra bande zouden zijn aangetrof fen. Het verhoor van besch. werd den geheelen dag voortgezet, waarbij Brinckman werd bijge staan door mr. Terwoerdt. Op de publieke tribune was het nog als eens rumoerig, zoo nu en dan hoorde men zelfs roepen: ..hrj liegt". De getuige Jansen. amb tenaar van het Arbeidsbureau, werd op verzoek van den voor zitter gehoord en legde zeer gunstige verklaringen af. Deze getuige verklaarde o.a. da', wanneer in Terneuzen een m?n was geweest b.v.b- als Welle- man uit Middelburg, er dui zenden naar Duitschland zou den zijn gegaan. Tenslotte werd tegen 5 uur de zitting verdaagd tot Za terdag a.s Dan zullen nog eenige getuigen worden ge hoord en zal de verdediger zijn pleidooi houden. Uitspraken wan Maandag 17 Juni. A. L. Weemaes, aannemer te Sluis, thans geïnterneerd: in- terneering tot 17 Juni 1953; verbeurdverklaring van het vermogen, met uitzondering van de vermogensbestanddee- len die hij bezat op 10 Mei 1940. in den toestand, waarin die zich thans bevinden; ont zetting rechten. R. F. M. Verstraeten, aan. nemer te Oortburg. thans ge ïnterneerd: intemeering tot-17 Juni 1948; verbeurdverklaring van het vermogen, met uitzon dering van de vermogensbe- 'oestanddeelen, die hij bezat per 10 Mei 1940, zulks in den toestand waarin die zich nu be vinden; ontzetting rechten en ontzetting van het recht om als aannemer, in den ruimsten zin des woords, werkzaam te zijn. P. v. Cruijningen, landbouwer te Zuidzande: nog 6 maanden interneering. met bevel tot in. bewaringstelling; verbeurdver klaring van het vermogen tot een bedrag van 5000; ont zetting rechten. De „Meerkerk" verloren. Dinsdagmorgen vroeg zijn de kapitein en de marconist van de „Meerkerk van Vlis. singen naar Rotterdam ver trokken. De stuurlieden heb ben, aan boord van de sleep, boot „Maas", de. wacht bij het wrak betrokken. Het schip moet thans defi nitief als verloren worden be schouwd. -Er zal echter, in dien dit mogelijk blykt. ge poogd worden althans ccn deel van de lading te bergen. De gasvoorzienlng van Walcheren. Men heeft bij het gasbedrijf nog steeds met groote moei lijkheden te kampen. Het her stellen aan de gasleidingen vordert wel, doch slechts langzaam, omdat er niet alleen gebrek aan materiaal. doch. ook aan arbeidskrachten is. De leiding die Walcheren, ten Oosten van het kanaal, van gas voorziet is thans bijna her. steld en binnen enkele weken zullen Souburg. Veere, Kle- verskerke, Arnemuiden en Nieuwland dan ook weer van gas kunnen worden voorzien Voorloopig natuurlijk nog sterk gerantsoeneerd, daar er niet alleen te weinig kolen zijn, maar deze bovendien veelal van slechte kwaliteit blijken. Zoodra Oostelijk Walcheren van gas kan worden voorzien, zullen de leidingen op het Westelijk deel van dit eiland met bekwamen spoed worden hersteld. Eind Augustus, uiterlijk be gin September hoopt men ook hier de bevolking in beperkte mate weer gas te kunnen bie den. Wederopbouw Middelburg. Het Hoofd van het Streek- bureau Walcheren heeft aan het bestuur der Stichting Zee land 1945 medegedeeld, dat in tegenstelling tot hetgeen enkele aannemers meenden, in het magazijn Kuiperspoort na genoeg geen materialen meer voorradig zijn. Een verzoek van de Stich ting Horeca om bemiddeling, ten einde een zekere priori teit te verkrijgen voor het herstel der zwaar getroffen café-restaurantbedrijven te Middelburg werd doorgezon den aan den Raad van Bij stand voor Handel en Nijver heid. Deze zal het betrekken in een uit te brengen advies nopens de volgorde der defini tief te herbouwen bedrijven in. Middelburg. SMOKKELENDE SCHIPPERS In enkele dagen tijds hebben te Hansweert ambtenaren van de invoerrechten groote hoe veelheden frauduleus ingevoer de goederen in beslag geno men. Op een zestal schc-pen trof men voor een waarde van 25.000 smokkelwaar aan, niet alleen koffie en tabak, maar ook japonstof, mantel stof. tapijten en zelfs dames hoeden Al deze goederen wa ren bestemd voor de zwarte markt. Het schijnt, dat via Hansweert op groote schaal goederen in Nederland worden binnengesmokkeld Verkeerswenschen in Zeeuwsch Vlaanderen. Met de gewijzigde dienstre geling zijn de verkeerstoe„tan- den in Zw. Vlaanderen heel wat verbeterd. Te betreuren is het daarom dat het wegdek tus schen verschillende gemeenten zoo ontzettend slecht is, waar door er van de bestuurders van de autobussen heel wat gevergd wordt en ook het ma teriaal heel wat te lijden heeft. Weliswaar wordt er momen teel aan gewerkt om de ergste putten weg te werken, doch dat is maar een lapmiddel. De eenigste oplossing is een nieuw wegdek en naar wij vernemen, is men ook wel bereid daaraan te voldoen, maar het ontbreekt aan arbeidskrachten. Hopelijk zal dit urgente vraagstuk spoedig worden op gelost. "ïetranchement CONCERT VAN „ONS GENOEGEN". E}e Muziekvereeniging „Ons Genoegen" gaf Zondagavond een concert op de Markt. D« publieke belangstelling was goed te noemen De nummers, die ten gehoore werden ge bracht, bewezen dat het gezel schap goed vooruit gaat. Ver nieuwing van eenige instru menten blijkt echter noodzake lijk te zijn, hetgeen voor de Vereeniging gezien den fir.an- cieelen toestand, niet zal mee vallen. \xel RAADSCANDIDATEN. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing zijn te Axel nog de volgende candidaten gesteld: Chr.. Hist. Unie: 1. P. J. v. Bendegem, 2. P. A. Wonder- gem, 3. W. de Feijter, 4. J. Hol- lebek, 5. Jac. Overdulve, 6. Ch. Cappon, 7. J P. Dieleman, 8 L. de Feijter Pz. Kath. Volkspartij 1. R. v. d. Berg, 2. A. J. M. Kesbeke, 3. C. J. v. d. Bos, 4. E. K. Misseghers,, 5. O. S. Moortha mer, 6. C. N. Michielsen. Algemeene lijst: 1. Abr. Scheele, 2. W. E. I. de Jager, 3. I. de Feijter Hz., 4. W. J. Houg, 5. J. de Fouw, 6. A. Dieleman. 7. S. J. L. Ortelee, P. J. Scheele. Waterlandkerkje R AA DSCANDIDATEN. Voor de a.s. gemeenieraads- verkiezingen zijn te Water- Zeeland's oeververdediging en zeewering MOGELIJKHEDEN VOOR CENTRALISEERING VAN BEHEER EN FINANCIERING. ZOUT AANGEBOORD BIJ OLDENZAAL. Bij de boringen die de Ba itaafsche Petroleum-Mij. bij Ol- denzaal verricht, werd op groote diepte eenig zout aan getroffen. Of er nier exploi. tatiemogelijkheden aanwezig gelen. zal nader onderzocht kosten bestreden behoorden te Lezing van den heer A. M. van Bommel van Vloten. Zooals reeds gemeld heeft de heer A. M. van Bommel van Vloten, lid van het college van Ged. Staten, Zaterdag voor den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond een lezing gehou den over de mogelijkheid tot centralisatie van het beheer en de financieiring van de Zeeuw- sche oeververdediging en zee wering. Spr begon met het geven van een uitvoerig historisch overzicht van de verhouding, die tusschen de calamiteuze polders en de overige belang hebbenden bij het behoud der zwaar door het buitenwater aangevallen gebieden heeft bestaan. Daaruit blijkt, dat de achterliggende polders, waar onder ook die, welke door meer dan één djjk van de ca lamiteuze polders gescheiden zijn steeds bijdragen hebben verleend in de kosten der zee wering. Tydens de republiek der Ver. Nederlande.n werden de financiën der provincie Zee land ernstig bedreigd door de hooge kosten, die voor de cala_ miteuze polders moesten wor den gemaakt. Gedurende de 18e eeuw heeft men bjj voort during gezocht naar vaste re- volgens welke deze worden. Reeds in 1749 werd daarbjj het denkbeeld geopperd om te geraken tot centralisa- tie van het beheer door het vormen van „generale direc- tiën" voor ieder eiland. Ten slotte kwam in 1791 een reglement tot stand, waarin de positie van ieder der belang, hebbenden definitief werd ge regeld. Deze regeling werd tij dens de Fransche overheer- sching omver geworpen en na het herstel der onafhankelijk heid werd aanvankelijk voort gebouwd op de Fransche regle menten. De calamiteuze pol ders móesten toen de helft der onzuivere opbrengst betalen de achterliggende polders ga ven bijdragen naar gelang zij door één, twee of drie dijken van den calamiteuzen polder gescheiden waren en werden onderscheiden in polders van de le. 2e en 3e linie; de pro vincie Zeeland betaalde 10 op centen op de grondbelasting en 5 opcenten op de personeele belasting, en wat verder noo dig was betaalde het Rijk Deze regeling leidde ten slotte tot tal van conflicten tusschen provincie en Rjjk waaraan een einde gekomen is door de Wet °P Calamiteuze Polders van 1870. Deze wet heeft geheel aan de verwach tingen voldaan, maar spreker acht haar voor de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering zoowel uit een financieel als uit een technisch oogpunt te beperkt van strekken». Door R(jk en promote «j de achterliggende polders wordt eerst hulp vtileend, te dien de nood tot het f^rbóogv. ste gestegen is. Toch zijn er polders die zonder calamiteus te zijn. zeer hooge uitgaven hebben te doen voor het be houd hunner gronden. Deze uitgaven worden, evenzeer als die van de calamiteuze pol ders, in het algemeen belang gedaan. Het is in zoodanige gevallen redelijk dat de ach terliggende polders en Rijk en provincie daarin gaan bij dragen voordat een calamiteit plaats heeft of de kosten tot het allerhoogst gestegen zijn Bij de invoering van de Wet op de Calamiteuze Polders werden de polders van de 2e en 3e linie van het betalen eener bijdrage ontheven, terwijl de calamiteuze polders zwaar der werden belast. Naar spre. kers meening is dat niet juist eweest; hij zou willen terug keren tot het belasten van de ioi 3 van os :it v i<e linn met 'n gelijktijdige verlichting van de lasten der calamiteuze polders. Het draagvlak van de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering moet worden ver groot, waarvoor centralisatie van de financiering gewenscht is. CENTRALISATIE GEWENSCHT. Ook uit technisch oogpunt is centralisatie gewenscht Door de wet op de calamiteuze pol ders wordt bereikt dat bepaal de zwaar aangevallen punten van den Zeeuwschen oever uit stekend verdedigd worden. Maar het beheer van het ove rige gedeelte wordt overgela ten aan vele, soms kleine pol ders die ieder naar eigen in zicht en rekening houdende met hun eigen belangen, daarvoor zorg dragen. De voorschriften van het provinciaal bestuur worden in het algemeen wel t>«hooriyk nageleefd. maar toch is een grootere eenheid van beheer ongetwijfeld ge wenscht. Eos verbeeld van een der gelijke centralisatie van het beheer wordt gevonden in de dijkringen, die men in de pro vincie Zuid-Holland kent. Spr geeft een beschrijving van het tot stand komen en de werk wijze van den dijkring Flakkee. De ervaringen, die daarmede zijn opgedaan, zijn gunstig, en spreker zou dit voorbeeld voor Zeeland willen volgen tegelijk met het instellen van een Pro vinciaal Zeeweringenfonds, met behulp waarvan de geheele Zeeuwsche oververdediging en zeewering zouden kunnen wor den bekostigd. DE FINANCIERING Dit Provinciale Zeeweringen fonds zal moeten worden ge voed door bijdragen van de zeewerende polders (vrije en calamiteuze). de achterliggen de polders, het Rijk en de pro vincie. Uitvoerig staat spr. 3til bij de grondslagen volgens welke deze bijdragen zouden kunnen worden berekend. Hij stelt zich voor dat de begroo tingen der dijkringen worden samengevoegd tot één centrale begrooting van het Provincaal Zeeweringenfonds en dat alle belanghebbenden daarin zullen bijdragen in evenredigheid dei- vastgestelde grondslagen, die bepaald zullen worden op basis van de uitgaven gedurende het tijdvak 1920—1940. Voor de achterliggende polders noemt hij als voorloopige cijfers, op grond van de in Flakkee op gedane ervaring, een bedrag per h.a van 3 voor polders van de le linie, van 2 voor polders van de 2e linie en van 1 voor polders van de 3e linie. Nagegaan zal dienen te worden of de voor het Rijk vast te stellen grondslag in overeenstemming is met het groote algemeen belang dat het behoud van Zeeland's bo dem vertegenwoordigt. Wat de calamiteuze polders in Zeeland betreft zal de grond slag moeten stijgen en daler met het geldende pachtniveau. waarvoor een pacht-index kan worden vastgesteld. Voor de vrije zeewerende polders zal een grens moeten worden be paald waarboven de bijdragen aan het Prov. Zeeweringen fonds niet stijgen zal; deze ware vast te stellen op het ge middelde der calamiteuze pol ders, gerectificeerd volgens de pachtindex. De instelling van dijkringen, waarvan er negen zullen kun nen worden opgericht, brengt mede een beperking der auto nomie der huidige polders De dijkringen zullen niet auto noom kunnen zijn daar zij ge financierd zullen worden door het Provinciaal Zeeweringen fonds. De aantasting der auto nomie acht spreker niet ern stig daar deze bij de huidige vrge polders toch reeds wordt beperkt door het toezicht en de voorschriften van het Pro vinciaal Bestuur en voorts om dat daartegen twee belangrijke voordeelen staan: le dat het dijkgeschot. voor zoover de waterkeering betreft, beperkt blijft t.ot het vast te stellen maximum; 2e dat door de reorganisatie de beste waarborgen worden geschapen .voor een op hoog rieil staande verdediging van Zeeland tegen het buitenwater Wat de bestuursformatie be- .reft moet een regeling getrof- ten worden, waarbjj een al te ambtelijk beheer vermeden wordt en waarbij zij, die tot- dusver hun arbeid gaven aan de verdediging van Zeeland's bodem tegen het buitenwater, ingeschakeld blijven. Spr. beval deze denkbeelden ernstig ter bestudeering aan en dat deze rede de aandacht trok, bleek duidelijk uit het feit dat onmiddellijk uit de vergadering stemmen opgingen om deze rede in druk te doen landkerkje 3 lijsten ingediend, t.w.Groep Gemeentebelang: 1. W. J. Vermeulen, 2. M. J. Poissonnier, 3. M. de Bruijne, 4. J. M. J. Dees, 5. P. J. de Kramer, 6. D. Kotvis; A.R. en St. Geref.: 1. J. Dieleman, 2. C. de Nood, 3; W. de Feijter, 4. M. Manneke, 5. A. Volmer, 6. J. Kwekkeboom; Kath. Volkspartij: 1. A. A. Buijck, 2. J. E. V. de Milliano, 3. P. Cou_ qué, 4. C. de Schoolmeester, 5. E. B. Verheije, 6. P. J. Wijf fels. Vlissingen „MET MIJN GUITAAR". Ten bate van de afd. Zeeland van de Ver- van Lichamelijk gebrekkigen werd Zaterdag in de Scheldehal de cabaret-re vue „Met mijn guitaar" voor het voetlicht gebracht, ver zorgd door verschillende Z.- Vlaamsche artisten. Aan dezen avond werkten Jan van der Pijl en zijn rythme-club mede, de Samoa Hawaiiana en enkele bekende Viissingsoie artisten. De heer Poppe, die een kort woord sprak, deelde mede, dat binnenkort afdi telin gen van de vereeniging in Vlissingen en Middelburg zul len worden opgericht. Het doel van de ver eeniging is het verstrekken van kunstledenmaten aan de oorlogs-invaliden. Hiervoor ia een bedrag van ongeveer üüüO noodig en om dit bedrag bijeen te brengen zal ook in andere plaatsën van Zeeland dezen avond herhaald worden. Giften voor dit doel kunnen worden gestort bij de Incassobank te Middelburg. Middelburg WAARSCHUWING. De commissaris van poli tie te Middelburg deelt ons mede: In de vorige week werden verscheidene ingezetenen van Middelburg en Vlissingen, wel licht ook van de dorpen be zocht door een man of een vrouw, die voor de Handels- ondern „Minerva" te Nuenen bij Eindhoven, rijwielen en an dere voorwerpen op afbetaling te koop aanboden. Men ver bindt zich om een bepaald be drag ineens en het restant in maandelijksche termijnen te voldoen De indruk schijnt te zijn gewekt dat deze onder neming óf geen vergunning van den Distributiedienst noo dig heeft voor de aflevering van een rijwiel óf dat deze onderneming een collectieve vergunning voor meer personen zou kunnen bekomen. Dit is niet juist. Ook deze leveranties moeten geschieden op een ver gunning van den Distributie- dienst, zoodat het niet uitge sloten moet worden geaent dat men teleurgesteld wordt na afbetaling van het geheele bedrag. Vraagt men het ge storte bedrag terug, dan kan daarvan, blijkens het getee- kende contract, een derde ge deelte worden afgetrokken. Men zij gewaarschuwd. „DE ATOOMBOM EN HET WOORD VAN GOD". Ds. W Teeuwissen, uit Anie_ rika ovérgekomen om zich in opdracht van zijn kerk op de hoogte te stellen van de gees telijke en stoffelijke nooden in ons land. zal Donderdag 27 Juni av. 8 uur in de Evangelisatie- Bogardjaal te Middelburg spre ken ov/.ir het oi-derwerp: „De atoomfe am en het Woord van G i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2