PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Was Nederland in Neurenberg geweest LAATSTE NIEUWS. Candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen. Levendige belangstelling voor het Volkshoogeschool-werk. VIT DE PROVINCIE. ZUID-BEVELAND. Hoofdredacteur O. BallintIJn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C-, Middelburg. Druk: lirma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 18 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 139 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pee week. 3.20 per kwartaal franco per post. 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie t Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) r Middelburg: Londensche Kaai 29. tel. 2077 en 2924. Goes Turikade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. ^59300_P^Z£^JVtidde|b^ WONINGEN VOOR ZEELAND! Voor er aan industrialisatie van Zeeland een dringende noodzaak, wil deze provincie niet hopeloos achterblijven bij de andere provincies! ook maar gedacht kan worden, moeten er woningen komen. Zonder woningen immers geen menschen, zonder menschen geen werkkracht! Er is reeds woonruimte te kort om de bestaande bedrgven van de benoodigde werkkrach ten te voorzien. Er moet dus naar gestreefd worden, dat er snel gebouwd zal kunnen wor den. Gemakkelijk zal het bereiken van dit doel niet zijn. In de eerste plaats gaat het herstel der beslaande woningen, die of wel zeer zwaar te lijden heb ben gehad van de inundatie, of wel door bombardementen of granaatvuur een knauw kre gen, natuurlijk voor den nieuw bouw. In de tweede plaats be vinden zich in Middelburg bij voorbeeld vele panden, met den herbouw waarvan men reeds in 194042 begonnen was, maar die als gevolg van het Duitsche bouwverbod niet voltooid kon den worden. Wil men van de duizenden, die in dezen her bouw gestoken zijn, nog iets redden, dan zal men niet te lang moeten wachten met maatregelen. Anders kan men den nieuwbouw wel voor af braak bestemmen. En in de derde plaats is er nog altijd geen definitieve scha deregeling, en zoolang deze uit blijft, zal er van den kant der particulieren weinig lust aan den dag worden gelegd om te bouwen. Al deze factoren werken remmend op de bouwbedrgvig- heid. Bovendien echter is er het Bouwplan, waardoor eensdeels de bouwbedrijvigheid in de zwaarst getroffen gebieden ge stimuleerd, anderzijds evenzeer geremd wordt. Er mag immers niet méér gebouwd worden dan in het Bouwplan is toegestaan. Welnu: Zeeland is er wat den bouw van nieuwe woningen aangaat in het Bouwplan 1946 slecht afgekomen en het is, ge_ zien het trage tempo, waarin dit plan ten uitvoer wordt ge legd, de vraag of het in 1947 beter zal zijn. Er zal dus bij de regeering en met name bg het departe ment van Openbare Werken en Wederopbouw aandrang moe ten worden uitgeoefend om voor Zeeland, dat als provincie wel het zwaarst van alle ge troffen is, een uitzonderingspo sitie te verkrijgen, een zekeren voorrang. Wordt deze niet verkregen, dan zal Zeeland, gezien het feit, dat het bouwschema voor 1946 reeds belangrijk achterblijft bij dat van normale vooroorlog- sche jaren, nog meer achterop komen, dan het als gevolg van den oorlog reeds gekomen is. Dit moet als het ook maar eenigszins kan, voorkomen worden. -N Daarnaast echter zal, zoo mogelijk, het tempo van den wederopbouw nog moeten wor den versneld, terwijl het parti culier initiatief geprikkeld kan worden door een spoedige defi nitieve schaderegeling. Krijgt Zeeland in de bouw bedrijvigheid geen voorrangs positie, dan zal wellicht de gunstige tijd voor herstel en industrialisatie voorbij gaan, .zonder dat Zeeland er van pro fiteert. En dat zou een ramp voor onze provincie beteekenen i Zie de Prov. Zeeuwsche Crt. van 15 Juni. Tegenvoorstellen der Indonesiërs De Indonesische tegenvoor stellen zijn gistermiddag 16.00 uur plaatselijke tijd te Batavia door een der Britsche autori teiten aan dr. van Mook over handigd. Hall Augustus nog geen Rijksconferentie? Gezaghebbende Ned. kringen in Batavia zijn van meening, dat het onmogelijk zal zijn om de rijksconferentie medio Au gustus bijeen te roepen, zooals door regeeringskringen in Nederland was verklaard. De politieke besprekingen te Batavia, gedurende welke de vertegenwoordigers zullen wor den gekozen, beginnen pas in de tweede helft van Juli. Men acht het onwaarschijnlijk, dat deze besprekingen voor medio Augustus zullen zijn beëindigd en dat de afgevaardigden voor dien datum naar Nederland zullen kunnen vertrekken Weer 25 Chineezen vermoord? Volgens een geallieerd uit gegeven communiqué, zouden Chineesehe vluchtelingen, die de geallieerde posten ten Oosten van Batavia wisten te bereiken, hebben medege deeld, dat de Indonesiërs tij dens een nieuwe anti.Chinee. sche uitbarsting 25 Chinee- hebben gedood. Zij verklaarden voorts dat 200 Chineezen waren gevan gen genomen, terwijl in een ander gebied de geheele Chi- neesche bevolking bevel had gekregen zich in een dorp te verzamelen. Hel Wereldgebeuren Dan zou Seyss Inquart er nog slechter af zijn gekomen. Schuld onomstootelijk vastgesteld. Het gevaar, dat bekwame Êolitici hun beschuldigers de aas af zijn, is niet denkbeel dig. Toen Goering. in 1933, tij dens het Rijksdagbrandproces tegenover den geslepen vos Di- mitrof stond, wist laatstge noemde hem het vuur zoo na aan de schenen te leggen, dat Goering in een woede-uitbar sting verviel en men om de si tuatie te redden Dimitrof een voudig het zwijgen oplegde. In Neurenberg is Goering op zijn beurt zrjn tegenstanders op verscheidene oogenblikken de baas geweest. Hij slaagde erin om een dusdanige verdediging te formuleeren, dat als de Duitschers later een Hitier- vereering willen opbouwen, zij de grondslagen daarvoor kun nen vinden in Goerings verkla ringen iu Neurenberg. Ook generaal Jodl voerde jn objectief gezien handige verdediging en nu is Seys In quart aan de beurt geweest. Wie de lange verslagen heeft kunnen doorwerken, die het A.N.P. van zijn verdediging gegeven heeft, de nog altijd veel te geringe papiertoewij- zing was oorzaak, dat geen enkel Nederlandsch blad deze volledig kon publiceeren! heeft kunnen constateeren, dat Seyss Inquart de kansen, die hem geboden werden, knap heeft uitgebuit. Het was trou wens niet anders te verwach ten. Seyss Inquart verkeerde in een voordeelige positie. De Fransche aanklager deed zijn best, maar beheerschte de Ne- derlandsche aangelegenheden niet en herhaaldelijk kwam 't voor, dat op zijn verdediging een vernietigend antwoord, dat door een Nederlander gegeven had kunnen worden, nu ach terwege bleef. Helaas! Maar desondanks heeft Seyss Inquart geen reden tot jui chen. Hij heeft ten slotte moe ten toegeven, dat hij vele maatregelen genomen heeft, die aan Nederland onherstel bare schade hebben toege bracht. Hg heeft zrjn getuigen hooren verklaren, dat de rijkscommis saris wel degeüjk de schuld draagt voor de executie van gijzelaars. Zijn verweer, dat hij allerlei maatregelen zoolang mogelijk uitstelde, neemt niet weg, dat hg uiteindeijk de be velen van Hitier en Himmler gehoorzaam ten uitvoer bracht dat hij ook wel degelijk schuld draagt aan het afschu welijke lot, dat de Nederland- sche joden heeft getroffen. Ook de verantwoordelijkheid voor den beruchten hongerwin ter werd door den Nederland- schen getuige dr. Hirschfeld volledig op de schouders van den voormaligen rijkscommis saris geschoven. Zoodat Seyss Inquart aller minst met gezuiverd blazoen de getuigenbank heeft kunnen verlaten. Toch blijft het onbevredigend, dat de kleine staten waar het personen betrof als Seyss In quart, niet zelf hun beschuldi ging naar voren hebben kun nen brengen, maar die taak anderen moesten overdragen. Dit neemt niet weg} dat de verrader van Oostenrrjk en de verdrukker van Nederland waarlijk niet als een nobele figuur in de geschiedenis be kend zal blijven De Kabinetsformatie. Ernstige moeilijkheden? De kabinetsformatie is nog niet in kannen en kruiken. Het ontwerp regeeringsprogram van di*. Beel is naar verluidt voor de Partij van den Arbeid zeer teleurstellend, speciaal ten aanzien van het Indonesische en het sociaal-economische be leid. Zoozeer zou het ontwerp- program afwijken van hetgeen door de Partij van den Arbeid gewenscht wordt, dat Zondag avond nog getracht zou worden een bespreking te arrangeeren met dr. Beel, voor Maandag de fractie van de Partij van den Arbeid zou beslissen over de vraag, of op de door dr. Beel ontworpen basis meege- werkt; zou worden aan het ka binet. De rel In Duindorp. Maandagmorgen nieuwe moeilijkheden. Uit nadere mededeelingen is gebleken, dat de rel in het in- terneeringskamp Duindorp ver oorzaakt werd door een groep van ongeveer 10 nieuwe ge- interneerden, die uit een ander kamp naar Duindorp waren overgeplaatst. Zij stonden reeds in het vorige kamp niet goed aangeschreven en wisten in Duindorp zooveel kwaad te stichten, dat ongeveer 200 ge detineerden mee aan het mui ten sloegen. De rest van de 6000 gedetineerden deed niet mee. De rel kostte 1 doode en 3 gewonden. Een blokpost brandde volledig uit. Maandagmorgen vroeg ont stond er echter opnieuw onrust. Groepjes gevangenen weiger den op het appèl te verschijnen en anderen wilden den bg de ongeregeldheden gevallen de linquent eeren. Hierbij vielen er nog éên doode en één gewonde, toen gegeven bevelen niet direct werden opgevolgd. Verdere ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Het onderzoek naar de schul digen wordt voortgezet. Gedetineerden hebben ver. klaard, dat de onrust niet is ontstaan uit klachten over de behandeling maar uit wan hoop bij menschen, die maar gescheiden blijven van hun ge zin zonder dat er iets gedaan wordt. „Liever alles, zelfs de dood, dan dit", aldus luidde sommiger oordeel. Te laai I Na Deventer, waar de communisten hun candi- datenlijst voor den ge meenteraad te laat in dienden, komt thans, zoo meldt „Het Vrge Volk" uit Ngmegen bericht dat de K.V.P. aldaar ook haar candidatenlijst 10 minuten te laat heeft in gediend. Dit zou dus be teekenen, dat deze lijst door het hoofdstembu reau niet zal worden aangenomen. Het aantal "etels, dat de K.V.P. op het oogenblik in den raad van Ngmegen be zet, bedraagt 23 van de 37. Bij deze verkiezingen wordt de raad uitgebreid tot 39 leden, zoodat dit te laat indienen voor de K.V.P. wel heel funest is. In de Britsche zöne van het bezette Duitschland heeft men de registratie van kleine politieke partijen stop gezet, daar men meent, dat de pu blieke opinie thans in voldoen de mate vertegenwoordigd is. Radiorede van Prinses Juliana. H. K. H- Prinses Juliana heeft Maandagavond in een radiotoespraak opgewekt tot krachtigen steun aan de a.s. actie van het fonds „Volk in Nood". H. K H. zeide bg haar rei zen door de getroffen gebie den diep onder den indruk van de nooden te zgn gekomen, maar ook groote bewondering te hebben gekregen voor de energie, waarmede zelfs de zwaarst getroffenen weer aan den slag zijn gegaan. De hulp verleening is voor een groot deel overheidstaak, maar op sommige punten kunnen ook particulieren helpen. De Prinses noemde in dit verband de ge zinszorg, wijkverpleging, den wederopbouw van het vereeni- gingsleven, kleuterzorg, kin- der-uitzending, en het' bieden van vacantie aan de huisvrou wen. Voor dit alles is veel geld noodig. Prinses Juliana deed tot slot dan ook een dringend beroep op allen de actie van het fonds „Volk in Nood" zoo krachtig mogelijk te steunen. De Groole Vier le Parijs. De eerste besprekingen van de Groote Vier te Parijs hebben geleid tot overeenstemming op een viertal minder belangrijke punten inzake Italië. Toen het punt der herstelbetalingen door Italië aan de orde zou komen, stelde Bevin, onder het motief „Het ging vandaag nog zoo goed", voor dit punt tot Dinsdag te bewaren. Nog geen beslissing inzake Spanje. In de gisteravond gehouden vergadering van den Veilig heidsraad heeft de Engelsche afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, voorgesteld de Spaansche kwestie te behan delen in de vergadering van de Ver. Naties, welke in Sep tember zal bijeenkomen. Co- dogan wenschte eerst advies van een intern, gerechtshof. Cadogan wenschte eerst ad vies van een Int. gerechtshof. De Fransche en Mexicaan- sch vertegenwoordigers be streden dit voorstel. Men ging uiteen tot Dinsdagavond zon der dat een beslissing was ge nomen. Spoedig weer suiker? Momenteel worden de voor uitzichten voor hervatting der normale suikerdistributie gun stiger beoordeeld dan een week geleden. Door de meevallende raffi- nage-capaciteit is de verwach ting gerechtvaardigd, dat een normale distributie van suiker eerder zal kunnen worden her vat dan aanvankelijk gehoopt werd. E.V.C. verliest van Staat en Minister. BEGEERING MAG NIET NEUTRAAL BLIJVEN. Maandag heeft de president van de rechtbank te 's-Graven- hage uitspraak gedaan in het kort geding EV.C. contra mi nister Drees en den Staat der Nederlanden. De rechtbank veriklaar.de den eisch van de E.V.C. niet ont vankelijk en veroordeelde de E.V.C. in de kosten van het proces, zijnde 180.—. De rechtbank heeft hierbij overwogen, dat de E.V.C. geen rechtspersoonlijkheid bezit en derhalve niet tegenover derden kan optreden. Daar de E.V.C. geen eigen vermogen bezit, kan zij geen aanspraak maken op schade vergoeding. Voorts was de rechtbank van oordeel, dat de regeering in dezen abnormalen trjd van groote schaarschte niet neu traal mag zijn bij arbeidsge schillen. De toevoer van over zee mag in geen geval stag- neeren. De rechtbank kent de regeering de bevoegdheid toe met alle middelen op te ko men voor het algemeen belang. Vijl padvinders in de Maas verdronken. Zondagmorgen is een sloep der zeeverkenners, bemand met een 30-tal van deze pad vinders, op de Maas ter hoog te van Schiedam in aanva ring gekomen met een sleep. Toen de jongens zagen dat er gevaar dreigde, sprongen er 20 over boord. Nadat later appèl was gehouden werden er vijf vermist. De rivierpolitie heeft den geheelen dag naar hen ge dregd. 's-Heer Arendskerke Ellewoulsdijk Ingeleverde lijsten van can- didaten ter verkiezing van le den van den gemeenteraad te Ellewoutsdijk. Lijst „Gemeentebelang" Jan Oele, J. de Dreu, L- Pau- lusse, P. Dieleman, J. Stout- hamer. C. Ph de Waal, J. Platschorre. G. Schaalje. Aniti-Revolutionnaire lijst J. Sandee. L- de Broekert Mz.; L. Bosselaar; L. van Boven Sr.; Jac. Meulenberg. Driewegen Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen zijn te Driewegen 3 candidatenlgsten ingediend, Gecombineerde lijst A.-R. C. H. en K.V.P.W. v. Waarde, G. J. de Jager, L. Goense, J. Moerdijk, A Krijger, J. de Winter, W. Korstanje. Joh. Nysse, L. L. Martens, P. Koe man en Jac. de Jager. De P. v. d- A.: J. v. Oosten, Abr. v. d. Guchte. A. Korstan je en M. v. Sabben. Vrijzinnigen: J. Timmerman, W. v. Loo en J. Bruggeman. Korlgene Door de afdeeling Korfgene van de Partij van. de Vrijheid zijn voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing de na volgende candidaten gesteld A van de Weele; P. de Regt; G. J. de Graag; M. L. Fortuin; C. W. van Damme; M. J. van Hee; J. A van Oeveren; Joh. Breure; J. de Pree; M. K. Ver_ burg; J. de Regt; J. Haring- man en Jac Hage. Candidatenlijst P. v d. Ar beid: 1. D. W, Lindenbergh, 2. W- J. Vlieger. 3. H. A Zandee, 4. J. Noteboom, 5. D. H. Gorssel. 's Heer Ablskerke Te 's-Heer Abtskerke werden de volgende lijsten van candi daten voor de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad inge leverd. Protestantsche kiezers: W. Minnaard, M. H. v. Liere, M. Remijnse, L. Tolhoek A. Proos, A. Minnaard, M. Si Tol hoek Protestantsche kiezers: P. de Jonge Az.. Q. A v. d. Vrie, G. Braam Gz... J. Blok, B. Markusse, W. de Jonge- Katholieken: J. C. v. t Westeinde J. Vermue, J. Rijk, W. de Baar. Gecombineerde lijst A.R. en Staatk. Geref.: Q- van de Vrie, A Aarnoutse. Protestantsche kiezers I: W. Protestantsche kiezers II: P. Proos, A- Minnaard, M. S. Tol GRUWELIJKE VONDST. Nabij Nieuwerhage in Lim burg heeft een afdeeling van de gezagstroepen een gruwe lijke vondst gedaan. In een kuil vond men de ontzielde lichamen van twee jonge man nen, die op gruwelijke wgze moeten zijn vermoord. De po litie heeft de zaak in onder zoek. HET EERSTE WEEK-END OP DE „ELDERSCHANS" BIJ AARDENBURG. Werkgroepen worden gevormd. Dat de Volkshoogeschool in Zeeland een goede toekomst heeft, bleek wel uit het enthou siasme bij het eerste week einde, dat van Vrijdagavond tot en met Zondag op de buiten plaats „Elderschans" bij Aar denburg plaats vond. In deze mooie omgeving was een zes tigtal belangstellenden uit alle deelen van Zeeland bijeengeko men, onder leiding van dr. H. G. W. van der Wielen, lande lijk leider van het Volkshooge- schoolwerk. 't Waren meest jongeren van vele gezindten en uit eiken maatschappelijken stand en de sfeer, welke deze dagen op de Elderschans heeschte, was er een van be grip voor elkanders levens overtuiging en van vasten wil om het Volkshoogeschoolwerk ook in Zeeland te doen slagen. Vrijdagavond leidde dr. van der Wielen zelf de besprekin gen in met een lezing over „Het heden als keerpunt", waarbij hg wees op de wezen lijke verandering, welke zich sedert den eersten wereldoor log over de geheele wereld vol trokken heeft. Daarbij wordt van iederen mensch gevraagd, dat hij zich zalbezinnenop de tegenstellin gen, welke zich op velerlei wg ze in het leven openbaren en dat hg zich bewust wordt van de normen, die in het dagelijk- sche leven moeten doorwerken in de kleine en groote daden van iederen mensch. Alleen zóó is samenwerking mogelgk, samenwerking tusschen men schen en groepen, maar ook tusschen de volkeren. In deze internationale samenwerking zal Nederland met de andere W.-Europ. landen de schakel moeten vormen tusschen de Anglo-Saksische en de Oost- Europeesche wereld en Zeeland kan, door zgn gunstige ligging in internationaal opzicht, daar in een belangrgke rol vervul len. DE ORGANISATIE IN ZEELAND. Zaterdagmorgen waren de zeer geanimeerde besprekingen uitsluitend gewijd aan de orga nisatie van het Volkshooge schoolwerk in Zeeland, waarbij dr. van der Wielen een histo risch overzicht gaf, waarin hij sprak van het groote succes van dit werk in Denemarken en de belangstelling, welke juist ook in Zeeland reeds voor den oorlog bleek te bestaan voor de eerste Nederlandsche Volkshoogeschool te Bakke- veen (Fr.) Het hoofdbestuur ziet onder deze omstandigheden met be langstelling de totstandkoming van een Zeeuwsche Volkshoo geschool tegemoet, speciaal omdat het hierin ziet een mo- felijkheid tot versterking van e gewestelijke saamhoorig- heid, tot behoud van actieve elementen, die op het oogen blik sterk uit Zeeland worden weggetrokken, tot verbetering in de verhouding boer-landar- beider, tot versterking van het contact met België en tot ver betering van de internationale betrekkingen, waarbij Zeeland door zijn ligging aan de Schel- demonden een groote rol kan spelen. Na een uitgebreide discussie werd besloten, dat in elk „ge west" van Zeeland een gewes telijke werkgroep zal worden gevormd, die terstond zullen beginnen met een krachtige propaganda en elk drie ver tegenwoordigers in een cen traal bestuur zullen aanwijzen. Dit centrale bestuur zal zoo spoedig mogelgk plannen op stellen voor nieuwe week ends en zich beraden over de plaats waar deze gehouden zullen worden. De ramp van de „Meerkerk". THANS OOK DE LAATSTEN VAN BOORD. Nadat de zee Maandag steeds onstuimiger geworden en het wrak van de „Meer kerk" op de „Rassen" verder weggezonken was, kreeg de schipper van de reddingboot „M. C. Blankensteen" tegen 5 uur een S.O.S.-sein. Onder ka pitein J. Minneboo werd ter stond uitgevaren en konden tenslotte de laatste leden van de bemanning, die zich nog aan boord bevonden, tegen 10 uur in Veere worden binnen gebracht. Het waren de kapi tein, vier stuurlieden en de marconist. Per auto zijn ze daarna nog naar Vlissingen gegaan. In een kort onderhoud, dat wij nog met den kapitein had den, vertelde deze dat hij en de le stuurman zich tijdens de ontploffing op de brug bevon den en tegen het dek werden geslagen. De kapitein maande alle opvarenden direct tot kalmte en schreeuwde: „Blijf aan boord, want daar ben je veilig". Dit is ook juist geble ken, want alleen degenen, die over boord sprongen, worden nog vermist. Veel bagage van passagiers en bemanning is geborgen. Het staat nog niet vast of ook de vrachtgoederen, waaronder zich 3000 kisten jenever be. vinden, uit bet schip kunnen worden gehaald. Ook kan nog niet met zekerheid worden ge zegd of het schip als verloren moet worden beschouwd. Een expert van een Rotterd. ber gingsbedrijf was nog met het onderzoek bezig. Te Haamstede zijn reeds eenige wrakstukken van de .Meerkerk" aangespoeld. De kapitein verklaarde na drukkelijk, dat zijn schip zich op het moment van de ont ploffing niet in verboden vaar water bevond. Lijk van Arnermiider visscher gevonden. Zaterdagmorgen is te Vrou wenpolder het lijk aangespoeld van Egbert Meerman uit Vlis singen, die bij de scheepsramp van de Arnermiider visschers op 29 Mei jl„ aan boord van de Arm. 1, tengevolge van een mijnexplosie om het leven is gekomen. Het lijk is naar Vlissingen vervoerd en ter beschikking van de familie gesteld. UITVAART Mr. J. H. M. STIEGER. Nadat in de R.K. kerk te Goes Maandagmorgen een plechtige uitvaartdienst voor wijlen mr. J. H. M. Stieger, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, had plaats gevonden, kwamen zeer velen op het R.K. Kerkhof bijeen om de teraardebestelling bij te wo nen. Onder de aanwezigen za gen wij den Commissaris der Koningin, den griffier der Staten en de leden van Ged. Staten de heeren v. Bommel van Vloten, Philipse en On- derdijk, met verschillende hoofdambtenaren en direc teuren van de PZEM en de prov. stoombootdiensten, den burgemeester van Goes met de wethouders Bugs en van Melle en enkele gemeente ambtenaren o.w. den direc teur van de gasfabriek. De balie van de rechtbank te Middelburg was vertegen woordigd door mr. Zaayer. Twee lijken geborgen. Het Belgische jacht „Zee bries", dat op 8 Juni jL op de Schaar van de Noord is ver- taan, is Zaterdagmorgen op en kant gekomen. Het is dichtgemaakt en naar Ant werpen versleept. De Belgische zeeverkenners, die zijn veron gelukt, bevonden zich niet aan boord. Den geheelen Zondag is door de Belgische zeescouts, zoowel op de Schelde als op de schorren naar de vermiste jon gens gezocht, doch zonder re sultaat. Het Zweedsche jacht „Dab bles" met den Zweedschen con sul aan boord, bevond zich Zondag eveneens op de Schelde en ontdekte een igk. Het lijk bleek vermoedelijk dat van den stuurman C. van. den Hoeve te zijn, die eenigen tgd geleden met de sleepboot „En Avant" verongelukt is in de Schaar van de Noord. Het lijk werd naar de algemeene overgebracht Maandagmorgen is aan den Zeedijk van den Zimmerman- polder ook het lijk gevonden van één der Belgische padvin ders. VARKENSHOUDERS WENDEN ZICH TOT DEN MINISTER. De gezamenlijke vereeni- gingen van varkenshouders op Zuid-Beveland „West" heb ben een request gezonden naar den minister van landbouw en. handel inzake het huisslach- tingsverbod voor middenstan ders en landbouwers, die geen 8 maanden per jaar in den landbouw werkzaam zgn. Zg wijzen er daarin op, dat deze maatregel ernstige storing in het arbeidsproces ten gevolge zal hebben, vooral omdat voo* een plattelandsbewoner het huidige vetrantsoen totaal on voldoende is. Den minister wordt verzocht alsnog huisslachtingen op rui me schaal te willen toelaten. BENOEMING. De heer P. J. v. d. Bosse, lste ambtenaar ter secretarie te Serooskerke (W) is als zoo- daning ter gemeente-secretarie vatn Kortgene benoemd. MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor het middenstandsdiplo ma zijn geslaagd de heeren J- Verbart, 's-Heer Arendskerke, A, C. Walhouten F. en T. Wal- hout, Borssele; J. J. Traas, El lewoutsdijk; S. J. Zandee, Goes; P. Verdonk, 's-Heeren- hoek; C. de Visser en L. de Vlieger, Yerseke; M. J. van 't Westeinde, Nieuwdorp; J. A. Verhees, Oud-Vossemeer; J. Veerhoek en de dames J. Ver- hegke, Borssele, H. v. Wingen, Eikerzee; J. M. Waverijn, Yer seke; L. Valkier, Kortgene. Zwitsers in Zeeland. Maandag heeft een gezel schap van plm. 50 Zwitsersche hotelhouders een bezoek aan Zeeland gebracht en daarbij op Walcheren o.m. de dijkwerken bezocht. Dezen zomer zullen meerma len dergelijke gezelschappen uit Zwitserland een bezoek aan Zeeland brengen. Deze bezoe ken zullen in den regel drie dagen in beslag nemen. Goes De standplaats der bussen. Zeer vaak hebben in de nauwe straten van het centrum van Goes opstoppingen plaats en het is alleen te danken aan het goed opletten van bestuur ders van motor- en andere vervoermiddelen, dat botsingen tot een minimum beperkt blij ven. Het instellen van een vol doend éérichtdngsverkeer is wel zeer moeilijk, hoe wenscht het ook zou zijn. Één lichtzijde is het dat de bussen van de verschillende onderne mingen, die dagelijks af en aan rijden, niet als voor den oorlog naar de - *.rkt toekomen, wat de moeilijkheden nog zeer zou doen toenemen. Er zgn thans dagelijks tijden dat op het daarvoor aangewe zen terrein bij den Westwal tot 10 bussen toe aankomen, wach ten en vertrekken. Zoo noodig kunnen er op de parkeerplaats nog wel meer bussen staan, maar dan zal eerst moeten worden uitgezien naar een an dere ligplaats voor de boomen en stronken, die nu het terrein ontsieren en verkleinen en zal men niet langer moeten wach ten met een herbestrating van het terrein zoonoodig met ge bruikmaking van het oude ma teriaal en moet het aanbren gen van een overdekte schuil plaats voor hen, die op de bussen wachten, ernstig over wogen worden. Het aanbrengen in die wacht- plaats van duidelijke opgave van vertrek der bussen zou daarbij o.i. niet achterwege mogen blijven. Men wil zooveel tragelijk buitenmenschen naar Goes trekken. Het hierboven als gewenscht geuite zal dit alleen kunnen bevorderen. WAARSCHUWING. Op 19, 20 en 21 Juni a.s. zal. des namiddags tusschen 4 en 5 uur aan den z.g. muiiitiedijk te Goes, (Oude Zeedijk), een hoe veelheid munitie tot ontplof fing worden gebracht. (6 4 8 explosie's). De burgemeester van Goes raadt aan deuren en ramen van in de nabijheid gelegen wo ningen zooveel mogelijk te openen terwijl landarbeiders vóór 4 uur n.m. op genoemde data het land dienen te verla ten. Na 5 uur is de toestand weer normaal en kan het werk worden hervat. DR. HUESE EN HET ZIEKENFONDS. In een vergadering met het bestuur van het ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beveland heeft de chirurg dr. Huese uit Goes, zich bereid verklaard, althans voorloopig tot 1 JuH, de ziekenfondspatiënten op da oude voorwaarden ie helpen. PROMOTIE. Tot dr. in de geneeskunde promoveerde Woensdagmiddag aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer H. Doeleman, arts te Goes, op een proef schrift getiteld „De malaria epidemie te Middelburg in de jaren 1940 tot en met 1945, benevens een onderzoek van parasietendragers". Oudelande GESLAAGD. Voor het Middenstandsdi- Ïloma slaagden te Terneuzen personen uit Oudelanle, n.l. de dames J. Schipper en A. Baart en de heeren Arn. Rijk en Adr. Rgk en M. de Broe kert uit Ellewoutsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3