PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe scheepsramp voor Walchersche kust Idonesische troepenbewegingen moeten gestaakt worden. Conferentie in Parijs begonnen UIT DE PROVINCIE. Ex-burgemeester van Vogelwaarde staat terecht. Zeeuwsch Vlaanderen Hoofdredacteur G. Ballintijn '(met rcdactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-, Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr., Vllsslngen. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. SchoCli, ,Vlis- Singen. .Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 17 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 138 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg: Londensctie Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Ooes Turlkade 15, tel. 2475 Oostburg Oratemastraat 3, Terneuzcn: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr. 359300 P-Z.C-. Middelburg. S.S. „Meerkerk" op mijn geloopen Twaalf vermisten, w.o. twee Middelburgers Het Nederlandsche vrachtschip „Meerkerk", van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart My., metende 8000 bruto register ton, op weg van Rotterdam via Antwerpen naar Australië, is in den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer 10 km. uit de kust, ter hoogte van Westkapelle, by de Middensteenbank op een myn geloopen. De bemanning, bestaande uit 100 koppen en 14 passagiers, heeft het Schip in zinkenden toe stand verlaten en is door den loodskotter „No. 15" in Vlis singen binnengebracht. De kapitein, wybers, en enkele leden der bemanning zyn echter aan boord gebleven. Twaalf leden der bemanning worden evenwel vermist, zy zyn na de explosie over boord gesprongen. Het ®Un 10 Indo nesiërs en twee Nederlanders, n.l. de vierde machinist Jansen en de assistent-machinist Verduyn, belden Middelburgers, die naar w\j vernamen, hun eerste zeereis maakten. De vermisten waren Zondagavond nog niet gevonden, zoo* dat er vermoedelijk 13 slachtoffers zyn te betreuren. leden der bemanning velen waren nog in pyama naar de Scheldehal gebracht, waar zy werden verzorgd en met me dewerking van de HARK van kleeren werden voorzien. De bemanning is 's middags per trein weèr naar huis ver trokken en in den loop van den ochtend zijn de veertien passagiers: het echtpaar Erke- lensAndersen uit Overschie, mevrouw Ch. BakkersAn- driessen, met hun 5-jarig zoontje uit Rotterdam, F. Budding uit Veenendaal, J. W. Weevers uit Amersfoort, mevr. J, WalekampBlom uit Zeist, het echtpaar M. GansTailleur uit Amsterdam, met hun familieleden C. Con tentGans, H. J. Gans en S Gans, John E. Voorthuysen uit den Haag en mevr. Bieson uit Rotterdam, per bus naar huis vervoerd. Zondag was de „Meerkerk-' vanuit Westkapelle duidelyk zichtbaar en vanzelfsprekend heerschte er op den dyk een levendige belangstelling. Hoe de ramp plaats greep. Van de leden der beman ning, die in Vlissingen aan wal werden gebracht, verna men wij nog het volgende: De „Meerkerk", die in den loop van Zaterdag uit Rotter- dam was vertrokken, lag ter Westkapelle hoogte van icht te wachten tot de loods aan boord zou komen, toen eens klaps een explosie plaats vond. De telegraaf stond stil, zoodat de mogelijkheid, dat de explosie door een accousti- sche mijn is veroorzaakt, uit gesloten moet worden geacht. Misschien is door het tij het vaartuig afgedreven. Maar niemand weet precies wat er gebeurde, temeer waar, na de explosie, de verwarring aan boord vrij groot was. Beman ning en passagiers renden door elkaar en verschillende leden der bemanning spron gen overboord en zijn door het ty onmiddellijk afgedreven. Jansen heeft eerst nog, voor hij over boord sprong, ver schillende leden der beman ning gewekt en gewaarschuwd. Daarna heeft men hem over boord zien springen. Door de explosie die op het achterdek tusschen het vierde en vjjfde ruim heeft plaats gehad, was het schip geheel ontzet, zoodat het niet moge lijk was de booten te strijken. De loodskotter „No. 15" Was onmiddellijk ter plaatse en heeft bemanning en passagiers overgenomen. Later versche nen de sleepbooten „Goliath" en „Maas" uit Vlissingen en de reddingboot uit Breskens, die 's middags door de redding boot van Veere werd afgelost. In den namiddag, toen het schip al aan den grond zat, z\jn nog enkele leden der be manning met de reddingboot van Breskens naar Vlissingen gebracht. De kapitein en stuurlieden zyn echter aan boord gebleven, in afwachting van een expert, die 's middags vanuit Hoek van Holland met een marinevaartuig naar het wrak is vertrokken. Zondag nacht hebben zy aan boord van de sleepboot „Maas" de wacht betrokken. Het is niet uitgesloten dat men er nog in zal slagen een gedeelte der lading te bergen. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets nader mede te deelen, zoo deelde men ons van bevoegde zyde mede. Waarschijnlijk is de explosie veroorzaakt door een myn, doch met zekerheid is dat niet te zeggen. Evenmin als men na dit voorloopig on derzoek reeds kon vaststellen of het vaartuig zich in of buiten het vrijgegeven gebied bevond. De Raad van Scheep vaart zal de kwestie der schuldvraag onderzoeken. Ds aankomst in Vlissingen. Omstreeks half negen Zon dagochtend arriveerde de loodskotter die bij de „Meer kerk" had gekruist, weer in Vlissingen. Per vrachtauto werden de pasagiers en de INFLATIE .ELLENDE, De inflatie in Honga rije neemt steeds er ger vormen aan. Er ziin nu biljetten van een tril- lioen pengo in omloop. Voor den oorlog was dit 500.000, nu 1. De sa larissen zyn verleden week reeds met 400 verhoogd, maar de be volking is daarmede niet gebaat. Nog geen regeering in Frankrijk. Daar de Fransche communis ten weigeren accoord te gaan met een Katholieken minister president en aandringen op een socialistisch regeerings- hoofd stuit de vorming van een nieuw kabinet lit ernstige moeilijkheden.- Luchtverkeer neemt enorme vlucht. 100 00OSTE K-L.M. PASSAGIER OP SCHIPHOL. Zaterdag is op Schiphol de 100.000ste K.L.M. passagier se dert de bevryding aangeko men. Als een bewijs, welk een enorme vlucht het luchtver voer neemt kan dienen, dat er verleden jaar Juni 55 passa giers werden vervoerd en in Mei van dit jaar niet minder dan 37.000! Ook het vrachtvervoer neemt voortdurend in omvang toe en wel in dusdanig tempo, dat de K.L.M, verwacht, dat het vrachtvervoer door 'de lucht dat per spoor goeddeels zal verdringen. Alleen voor ver voer van zeer zware vrachten zouden dan internationaal de spoorwegen nog een rol spelen. Er zullen weldra speciale vrachtvliegtuigen met groote vervoerscapaciteit worden ge bouwd. Brand, schietpartijen en plunderingen. 500 gedetineerden wilden uitbreken. In het ïnterneeringskamp1 Duindorp by Den Haag is Zon dagavond brand uitgebroken. Omtrent de oorzaak van dezen brand deelt A.N.P., daar de toegang tot het kamp vol strekt onmogelijk was, on der voorbehoud het volgende mede'. Ongeveer 6 uur zou door een vijfhonderd geïnterneerden een uitbraakpoging onderno men zijn. Deze zouden een overval hebben gepleegd op een der' uitgangen, in de na- bjjheid waarvan een wapen- depot werd leeggeplunderd en Een scherp Britsch ultimatum. Millloenen-diefstal opgehelderd. Britsche vliegtuigen hebben rondom het gebied van Soera- baja pamfletten met het vol gende ultimatum uitgeworpen: .^Indonesische strydkiach- ten worden thans in de naby- lieid van Soerabaja geconcen treerd. Dit is in strijd met de door uw leiders gegeven ver, zekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend con flict tusschen, geallieerden en Indonesiërs tijdens den voort gang van de onderhandelingen te vermyden. Indien niet alle troepenbewegingen en verdere maatregelen in het gebied be- grend door de Mn Pangkon- Lamongan-Modjokerto, de ri- vier de P-orong en de kust on middellijk worden gestaakt, Het Wereldgebeuren Duiischlands oorlogsindustrie is niet vernietigd I VOORSTEL TOT INTERN ATIONALISEERTNG VAN HET ROEROEB1EO. Laten we het kort maken, van de Vereen igde Volkeren zei Molotov, de Russische mi nister van buitenlandsche za ken tegen zyn Britschen col lega Bevin, toen de vier lei ders der internationale politiek elkander Zaterdag in Parjjs begroetten. Er is niets, wat wy meer wenschen! antwoordde Bevin en als deze gemoedelijkheid van het begin ook het verdere verloop mag karakteriseeren, wel, dan kan er uit deze nieu we ministersconferentie wel licht toch iets goeds voort vloeien. Bemoedigend is ook. dat Molotov terugkeerde in Pa rijs met een prettige verras sing. De Russen hebben er na melijk geen bezwaar meer te gen om gezamenlyk de Oosten- ryksche aangelegenheden to bespreken en dat is zonder twyfel winst. Er resten echter nog zooveel moeilijke strijd vragen, dat men goed doet zich te wachten voor voorbarig op timisme- Want niet Oostenrijk vormt do hoofdschotel van de komen de conferentie, maar Duitech- land. En over Duitschland loo- pen de meeningen wel zeer ver uiteen. Helaas, want uit alles blijkt overduidelijk, dat het restant van Hitiers rijk een vuurhaard in Europa blijft, zooals men er noch in de oude wereld, noch in de andere we- relddeelen een tweede vindt. Wat bijvoorbeeld te zeggen van het feit dat de internatio nale commissie voor het be- studeeren van Europeesche vraagstukken nu tot de ont dekking komt, dat de Duitsche oorlogsindustrie van de ontel bare luchtaanvallen nauwelyks geleden heeft! De beruchte Kruppfabrieken in Essen wer ken nu al weer op 60 van hun vooroorlogsche capaciteit en als het noodig is, zullen zn deze in enkele weken voor 100 bereikt hebben. De I. G. Farben fabrieken zijn nauwe lijks beschadigd, zoo wordt nu gemeld. Britteri en Amerika nen hebben deze bedrijven by hun luchtaanvallen kennelijk gespaard Bovendien zyn de geallieer den bij het onschadelijk ma ken van de Duitsche industrie uitgegaan van opgaven, die van voor den oorlog dateerden. Nu eerst komen de „deskundi gen" tot de conclusie, dat deze oorlogsindustrie zich tijdens den oorlog ontzaglijk heeft uitgebreid. En alles wat er ty- dens de oorlogsjaren bijgeko men is. heeft men tot dusver ongemoeid gelaten! Onder die omstandigheden behoeft het niet te verwonde ren, dat de commissie voor in ternational aangelegenheden er op aandringt, dat het Roer gebied onder internationaal bewind zal worden gesteld voo, een periode van minstens 3( jaren. Bovendien acht de com missie het noodzakelijk, dat er zoo spoedig mogelijk een vre desconferentie bijeen wordt geroepen waaraan alle 21 ge allieerde naties zullen deelne men, ten einde tot een oplos sing van het Duitsche probleem te geraken. Deze opvatting is in den vorm van een nota kenbaar gemaakt aan de vier ministers, die in Parijs bijeen zijn. Een reden -te meer om gespannen uit te zien naar de resultaten, die in Parys geboekt zullen worden. Voor Nederland is nog van belang, dat tot de mogendhe den, die door de commissie aangewezen werden als ge schikt om het Roergebied te besturen, ook ons land be hoort. Afwachten dus maar! zullen de concentraties binnen 24 uur en zonder verdere waar schuwing uit de lucht worden aangevallen". MILLIOENEXDIEFSTAL. In Batavia is een diefstal van goud en luweelen tot een waarde van 8 a 10 millioen gulden opgehelderd. Verschil lende personen, o.w. eer Britsch kapitein en een Ne derlander. die zich uitgaf voor kapitein 'van den Ned, voor lichtingsdienst, werden reeds gearresteerd. Tien koffers en vijftien man den, waarin de buit gepakt was, waren door een Ja- pansch kapitein na de capi tulatie op verschillende adres sen verborgen, maar 'n praat zieke vriendin van dezen ka pitein vertelde overal dat zij „rijker dan een koningin" was, waarop de nu gearresteerde personen haar dwongen de plaats -te noemen, waar de schat was verborgen, 's Nachts groeven zij den buit op en verdeelden dezen. Thans is een klein deel van de kostbaarhe den teruggevonden. BUREAU GRAVENDIENST. De Leger-voorlichtingsdienst meldt, dat is opgericht het bu reau gravendienst te Batavia. Deze dienst zal de graven van militairen van het K-N.I.L. en van burgers en ingezetenen van alle nationaliteiten en be volkingsgroepen die tydens den geallieerden oorlog tegen Ja pan omkwamen, registreeren. Radiorede van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana zal als voorzitster van het Neder- landsche Volksherstel heden om 20.40 uur een radio-toe spraak houden over „Volk in Nood". Viermaal de doodstraf geëischt. De advocaat-fiscaal by het Bijz. Gerechtshof te Amster dam heeft de doodstraf ge- eischt tegen drie S.S.-ers, nl. tegen L. C. Klootwijk uit Utrecht en tegen L. de Bruin en J. Rauws uit Zuilen. Ook de NSKK-man H. C W. Henskens uit Zeist hoorde de doodstraf tegen zich vorderen. Uitspraak op 28 Juni a.s. daarna in brand gestoken* De binnenbewaking zou onmid- cleliyk tot het herstellen van de orde zyn overgegaan, daar- by geassisteerd door de bui tenbewaking, die somtydg ge dwongen was over de hoofden der binnenbewaking heen te vuneiiw Gezien het feit, dat er hevig Seschoten werd, ging de poli- e over tot het ontruimen van een deel van den Krane n hu r- gerweg en den Westduinweg. OFFICIEELE VERKLARING. Het kampcommando van Duindorp deelt mede: Zondag avond ca. 19 uur heeft een 10-tal gedetineerden in het be- warings- en verbly'fskamp Duindorp te 's-Gravenhage ge tracht oproer in het kamp te verwekken. Met behulp van een groote groep op sensatie beluste gedetineerden werd een blokpost bestormd en een brandje gesticht. Aangezien het aanvankeiyk den schijn verwekte, dat een massaal oproer dreigde te ont staan, zyn door de direct ter plaatse zynde kampleiding en den detachementscommandant zeer uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Dank zy de voortreffelijke samen werking tusschen militairen en binnen-bewaking, waarbij bleek, dat ieder zijn opgelegde taak begreep, was de rust zeer snel hersteld. Door het beheerschte optreden, is het aantal slachtoffers beperkt ge bleven tot 1 doode en 3 ge wonden (allen gedetineerden). Een zeer groot aantal gedeti neerden heeft daadwerkelijk getoond het niet met deze oproerige actie eens te zyn. „Oude S.D.A.P." opgericht. Zaterdag en Zondag werd -te Utrecht een congres gehouden, waarin met alg- stemmen werd besloten tot oprichting van de „Oude Soc. Dem. Arbei dersparty" .De heer J. C. Lou- werse uit Zeist, die tot voor zitter van het voorloopig par tijbestuur werd gekozen, zet te in een rede uiteen, dat het initiatief, genomen door mevr. Loopuit uit Amsterdam, zich stelt op basis van het partij programma van 1912, waarin de klassenstrijd het leidende beginsel vormt. De spanning in Britsch-Indië. Omdat het onmogelijk bMjkt overeenstemming te bereiken tusschen de Mohammedaansche Britsch-Indiërg en de Hin- doe's over de vórming van een Britsch Indische regeering, heeft de onderkoning van Br. Indië de onmiddellijke vorming van een voorloopige Br. Indi sche regeering voorgesteld, waarvan zoowel de Mohamme danen en de Hindoes, als ver tegenwoordigers der kleinere groepen deel uit zouden ma ken. Loonen In den Zeeuwschen landbouw. Naar het orgaan van den Chr. landarbeidersbond mede deelt. is tusschen de werkge vers- en werknemersbonden in den landbouw overeenstem ming verkregen over de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden in den Zeeuwschen landbouw voor 1946'47. Alleen de N.C. B. blijkt afwyzend te staan tegen de afsluiting van i collectieve arbeidsovereen komst. In de overeenkomst het uurloon der losse arbeiders vastgesteld op 66 cent en het weekloon van de knechts op 40 gedurende maanden en op 33 gedu rende de drie wintermaanden. De loonregeling behoeft echter nog de goedkeuring van het college van Rrjksbemidde- laars- DE VOORZITTER VAN „NIEUW WALCHEREN" VOOR DEN MICROFOON. Zondagmiddag heeft de voor zitter van de Stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Ver- hage uit Vlissingen voor de radio het woord gevoerd over de actie Scheldemonden en de komende collecte in Amster dam. Van deze gelegenheid maakte de heer Verhage ge bruik om officieel het begin van de actie „Plant een boom op Walcheren" te proclamee- ren. Hy deed daartoe mede- deeling van het feit, dat reeds duizenden boomen zyn ge plant en eindigde zyn rede met een vurig pleidooi voor een volledig herstel van Walcheren met medewerking van alle Ne derlanders. HULPACTIE SCHELDEMONDEN. In het kader van de Hulp actie Scheldemonden zal de Gemeenschap voor Katholieken voor tooneel, muziek, dans en film „De keten" op Zaterdag 22 Juni a.s te Amsterdam 4 opvoeringen geven van „De drie burgers", een spel van de bezetting. Voor dat doel zal voor het paleis op den Dam een podium worden opgericht. Me dewerking verleenen de ge mengde zangver. „Beatrix" uit Arnemuiden en de ver.""., Vol- ka", die internationale volks, dansen zal demonstreeren. iSperl en n>e en Goes speeh gelijk tegen R.B.C. Het meest verheugend voor Zeeland op den jongsten sportzondag is zonder twijfel het succes, dat Goes in Roo sendaal heeft weten te boe ken. Een geiiyk spel in den .zwaren uitwedstrijd tegen het tot 't spelen van degradatiewed strijden gedoemde RBC in Roosendaal is een goede pres tatie en wellicht meer dan Goes zelf verwacht heeft. Te waardevoller is deze uitslag, daar TSC Helmondia met 2 0 klopte. Goes krygt daar door een behoorlijke kans op het eerste klasseschap, al is het nog te vroeg om reeds te juichen. Immers, al kunnen de thuiswedstrijden tegen R.B.C. en Helmondia met vertrouwen tegemoet worden gezien, de uitwedstrijden tegen TSC en Helmondia zullen zwaar zijn, gevaarlijke klippen, waarop een stranding allerminst uitge sloten is. Volhouden dus: Goes is op den goeden weg. De stand Juidt thans: Goes 2 110 4—3 3 TSC 2 10 1 3—2 2 RBC 1—10 2—2 1 Helmondia 11 02 0 N.A.C. klopt Limburgia. Verheugend voor de Zuide- lyke sport is eveneens dat NA C goed gestart is in de kam- pioen8competitie door den uit wedstrijd tegen Limburgia met reikt en de Bredanaars heb ben er twee kostbare punten mee binnengehaald. De weg naar het landskampioenschap is echter nog lang! De andere voetbaluitslagen hadden weinig meer te betee- kenen, daar de beslissingen voor bovenste en laatste glaats reeds gevallen waren, ehalve in afd. I, waar Xerxes Gooi klopte, waardoor de Hilversummers degradatiewecL strijden moeten spelen. Wel is afd. 6 een nieuwe eerste klasser ryk geworden. De Sittardsche Boys speelden n.l. tegen Roermond gelijk (00) en dit was voldoende om hen tot eerste klasse te maken. R.B.C.-GOES 2-2 Een zeer hard werkende R BC heeft tegen Goes met een puntenverdeeling genoegen moeten nemen. Dat de Roosendalers het niet verder hebben weten te bren gen, ligt uitsluitend aan het gebrek aan schutters want vooral in de eerste helft waren de gastheeren overwegend sterker. De middenlinie en achterhoede waren er uitste kend in, zoodat de weinige aanvallen van Goes gemakke- irjk werden afgeslagen. De bal was telkens weer in het doel gebied van Goes, maar toch kreeg van Vliet weinig moei lijk werk, daar de fraaist- kansen hopeloos werden ver knoeid. Goes heeft in deze periode den druk goed doorstaan. Toch was het Goes, dat na 20 minuten de leiding nam, toen v. d. Sluis na een mis- trap van rechtsback Vermeent den bal voor de voeten werd gelegd. De thuisclub gooide er nog een schepje op en aanval op aanval werd ondernomen, maar het beslissende schot bleef ontbreken. Eerst in de laatste minuut voor rust Kon midvoor A. Beens gelyk ma ken. Een fraai doelpunt (1-1). De tweede helft was pas enkele minuten aan den gang, toen de Pan door een mistrap Beens het Ieder voor de voe ten speelde en deze den uit loopenden van Vliet passeerde om vervolgens in het leege doel te schieten (21). Pas na 20 minuten begon Goes zich te roeren en door de open aanvallen ontstond er telkens gevaar voor het RBC-doel. Tien minuten vóór het einde wist v. d. Sluis na een fraaien pass van Mos het leder vry te krijgen en moest v. d. Vrede voor het harde schot zwichten (22). Nadat aan beide kanten nog enkele fraaie kansen ge mist waren, kwam het einde met dit gelyk spel, waarmede Goes meer dan tevreden mag zijn. 3e klasse Q: EMMVlissin gen n 21. Vriendschappelijk: DoskoVlissingen 47; MOCJMiddelburg 43. RAMP VOOR BRITSCHE DUIVENSPORT. De Britsche duiven sport is door een ramp getroffen. Als gevolg van het slechte weer keerden deze week dui zenden losgelaten dui ven niet terug, terwyi vele van de wel terug- fekeerde duiven zooveel e lijden hebben gehad, dat zij voor wedstrijden ongeschikt zijn gewor den. Voor de duiven- houders is dit een scha depost van tienduizenden guldens. Eerste Volkshoogenschool bijeenkomst. Van Vry dagavond tot met Zondag werd oj ten „Elderschans" bi het bui- Aarden- •g het eerste weekend van Volkshoogeschool in Zee land gehouden. De bijeenkomst waaraan plm. 60 personen uit geheel Zeeland deelnamen, stond onder leiding van dr. H. G. W. van der Wielen, den landelyk leider van het Volks- hoogeschoolwerk, die zelf een inleiding hield over „Het he den als keerpunt".. Zaterdagochtend waren de besprekingen gewijd aan het Volkshoogeschoolwerk in Zee land. Er zullen op de eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen werkgroepen worden gevormd, die elk vertegenwoordigers in een centraal bestuur zullen aanwyzen. In de naaste toe komst zullen meer weekends worden georganiseerd in af wachting van het moment, waarop tot de definitieve stichting van een Volkshooge school in Zeeland kan worden overgegaan. Ir. J. P. Kloos uit Haar lem sprak nog over „Modern wonen in Zeeland", de heer J. J. Rosseel, archivaris van Aardenburg, over de geschiede nis van Aardenburg en dr* Elderschans en burgemeester Sj. van Dongen over zyn Poolreis-ervaringen. Mevr. E. v. d. Broeckede Man droeg fragmenten uit Jan de Har- togrs „Hollands Glorie" voor. ZEEUWSCHE POLDER EN WATERSCHAPBOND. Zaterdag werd te Domburg onder leiding van den voorzit ter, den heer H. F Lantsheer uit Middelburg, de' jaarverga dering gehouden van den Zeeuwschen Polder en Water- schapsbond. Er bestond voor deze vergadering een record belangstelling. Terwyi het rr--imum aantal bezoekers tot nu toe 180 was, waren, er nu niet minder dan 230. Zaterdagochtend werd een bezoek gebracht aan de dijk werken te Westkapelle, waar men druk doende is de door de winter- en voorjaarsstormen zwaar beschadigde oude dijk te herstellen, Ir. Feruguson en de heer Jonkers, beiden van den Ryks waterstaat, dien den bij deze excursie van voor lichting. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den Commis saris der Koningin, het college van Ged. Staten en vertegen woordigers van de Z.L.M. De Commissaris heeft aan het einde der vergadering dank gezegd voor de belangstelling bij zyn jubileum en hulde ge bracht aan het bestuur van den Polder en Waterschaps- bond voor deszelfs voortva rend beleid. De heer Scheele uit Biezelinge volgde namens de Z.L.M. dit voorbeeld. De hoofdschotel ter verga dering was een uiterst belang wekkende lezing van den heer A. M. van Bommel van Vlo ten, lid van Ged. Staten, over „De mogelijkheid to.t centra liseering van het beheer en de financiering van de Zeeuwsche oeververdediging en zeewering. Van deze lezing brengen wij Woensdag 'n -litvoerig resumé. TRIBUNAAL TERNEUZEN. De geheele familie voor het hekje. De 52-j. landbouwer J. H. Hijfte, te Vogelwaarde, thans geïnterneerd, had zich "in 1941 aangesloten by de N.S.B., was boerenleider van den land stand, N.V.D. en Winterhulp, en was tenslotte burgemeester geworden van Vogelwaarde. Voor het Tribunaal verklaar de hy zich te hebben laten overhalen om N.S.B.-er te wor den. omdat hij dacht dat het een zuiver Néderlandsche in stelling was. Thans heeft hy heel wat spijt er van. Boeren leider was hij geworden om zooveel mogelijk arbeiders uit Duitschland te houden. De pa- lenplanterij had hij zoo gere geld dat iedere boer dat voor zichzelf kon doen. Op aandrin gen van de ingezetenen is hy toen burgemeester geworden en bij zyn benoeming heeft hy ongeveer 500 felicitaties ont vangen. Zyn installatierede heeft hij thuis gestuurd ge kregen 'en deze maar voorge lezen. Uit de getuigenverklaringen bleek wel dat besch. niet veel kwaad heeft gedaan, maar een wel zeer slappe figuur is ge weest. De verd., mr. Terwoerdt, pleitte uiterste clementie, daar z'n cliënt reeds 21 maan den geïnterneerd is. EEN FAMILIEZITTING. De zitting was geheel gewijd aan dezelfde familie, want ook de vrouw van burgemeester v. Hyfte. de 51-j. G. D. A. M. Aerts, moest verschijnen, be schuldigd blijk te hebben ge geven van Nat Sqe. gezind heid doof aan huist komende N.S.Ekajg (0.4 K&i $lokzyl) en Duitsche officieren zeer vricndeiyk te ontvangen. Besch. ontkende voor de nieuwe orde te zijn geweest en nooit extra maaltyden of feesten te hebben gegeven. Zelfs heeft zy getracht haai man te weerhouden N.S.B.-er te worden en zy vond het ook niet goed dat haar man burge meester werd. De 20-j. zoon O. P. M. v. Hijfte. werd beschuldigd vriendschappelijk met de Duit- schers te hebben omgegaan. Uitspraak in deze zaken 29 Juni a-s. UITSPRAKEN. K. F. v. Tatenhove, 31 j., landarbeider te Sluis. thans geïnterneerd. Interneering tot 15 Juni 1954, ontz. rechten. G. G. Pieters. 26 j., schilder te Aardenburg: onderzoek niet volledig geacht; zal op Zater dag 29 Juni a.s. worden voort gezet. G. Pieters, 57 j., herbergier te Aardenburg: verbeurdver klaring vermogen tot een be drag van 4500, ontz, rech ten- BENOEMING. Benoemd tot: dijkgraaf van den Westdorpe-of-nieuw-Vogel- schorpolder, C. van Acker te Sas van Gent; gezworene van den Zeven.-Trinitespolder, J. A. de Feyter te Terneuzen. Groede RAADSCANDIDATEN. In de candidatenlyst van de Party van de Vrijheid werd abusievelijk als candidaat ver meld W- RisseeuwRisseeuw. Dit moet zijn W. Risseeuw Luteyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1