HUMOR BIJ DE MARINE. VROUWELIJKE ONTVANGER-GRIFFIER DER POLDERS STAAT TERECHT. UIT DE PROVINCIE 'Sport en we ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een dankbaar arbeidsveld in Goes In „Overal", maandblad voor de Kon. Marine, treffen wtf een serie staaltjes van ïeemanshum.r aan. die de moeite waard zijn. WIJ laten hier enkele voorbeelden vol. gen: HU KON HET PROEVEN! „En toch", sprak de Veen- dammer schipper tot zijn be manning, „kan ik met het looden uit de grondsoort op maken, waar we ons bevinden; dat mist nooit". En zijn man nen moesten het beamen, want wat voor weer het ook was, mistig, regenachtig of storm, rnen had slechts het met pek besmeerde lood uit te werpen en weer omhoog te halen en de schipper kon zeggen, waar men zich bevond, alleen maar door even de modder te proe ven. 's Nachts kwam hg er niet eens zijn kool voor uit. Wel nee, dat was toch niet n:o- dig. De zorgen van schip en bemanning maakte hö in Mor pheus' armen mee. Ieder uur Dracht de wacht hem het lood: de oude ontwaakte dan, proefde het lood en zei dan precies hcever men was ge vorderd. Tot eens op een mooien maannacht koksmaat Piet de wacht had. Deze peinsde hoe het toch mogelijk was, dat de schipper zoo gced kon proeven waar ze zich bevonden, 't Was hem een raadsel en daar rijpte in zijn brein een boos plan. HQ zou den oude eens een loer draalen. Hy haalde het lood doc-r een bak met klei-aardappelen en ging er mee naar den schip- Ïier, die zwaar snurkte met ange uithalen. „Hier is het lood, schipper, waar zyn we?" De schipper werd wakker, gaapte eens, stak zijn tong dan uit om te proeven, hy proefde, nog eens proefde hij. keek ineens wild uit zyn oogen. Met een sprong vloog hij zyn kooi uit en brulde, zoo dat het geheele scheepsvolk wakker werd: „Delfzijl is weg en ligt in zee. We varen boven Kremer's akker". ZOO ERG WAS HET NIET. Na een vrooiyken avond aan den wal ging een matroos naar zijn schip terug. Hij had al een half uur met één voet op den trottoirband en met den anderen cp den rflweg ge. loopen. Uit de duisternis klonk de krachtige stem van een poli tieman: „Matroos, je bent dronken". „Gelukkig", mompelde de matroos, „ik dacht, dat ik mank was". DES IN LOGICA. Adelborst tot den officier van de wacht: „Waarom hebben we ge stopt, mijnheer?" Officier v. d. wacht: „Er zit een Duitsche onderzeeboot vlak onder ons". Adelborst: „Gaan we nu over tot een aanval met diep- tebrmmen?" Off. v. d. wacht: „Nee, we sturen een duiker met geal lieerd propagandamateriaal naar beneden". DE VOLLE WAARHEID? De commandant van het schip was langs het matrozen verblijf gekomen en hoorde daar zeer onparlementaire taal uitslaan. Hij vertelde dat aan den schipper. Deze liet den kok bij zich konien en ver langde een verklaring. „Er was heusch geen onge paste taal, schipper", ant woordde de kok. „Het eenige wat gebeurde was dit: ik liet een bord heete soep tegen Klaas z'n nek vallen en Klaas keek op en zei: „Kokkie, je moet werkeiyk een beetje voorzichtiger worden, alsje blieft". En dat was alles, schipper". Een Nederlandsch wondermensch. Een 33-jaripe reclame- teekenaar uit Zaandam, die als fakir onder den naam Mirin Dajo op treedt. heeft voor medi ci, journalisten en ge- noodigden een demon stratie gegeven, daar de politie zijn openbaar op treden verboden heeft. Hg eet niet alleen glas ?n scheermesjes, zonder de minste verwondingen op te loopen, maar hy laat zich ook met een hollen degen, waardoor water gespoten wordt, zgn borst en buik door boren. waarby zoowel long als lever geperfo reerd worden, zonder dat hij daarvan hinder ondervindt, terwijl ieder normaal mensch in dit feval, volgens het oor- eel der medici, oogen- ikkeUjk dood zou zgn geweest. Volgens de medici moet de man de gave bezitten zijn bloedsomloop en ge voel plaatselijk te kun nen uitschakelen. Hoe het ook zy, hij Is een medisch en psycholo gisch probleem, zooals er niet veel bestaan. TRIBUNAAL GOES Vrouw van Oostlandboer smokkelde. Amerlkaansch plan voor controle op atoomenergie. De commissie voor de atoomenergie is gisteren voor de eerste maal in het gebouw van de V. N. te New-York bijeengekomen. De regeering van de Ver. Staten stelde de commissie voor, over t© gaan tot oprich ting van een internationale organisatie, te noemen „Ato mic development authority" (afgekort ADA). Doze organisatie zou alle Shanen in de ontwikkeling en et gebruik van de atoom energie, te beginnen bij de productie van grondstoffen, moeten controleeren. Tegelljkertyd heeft Bernard Baruch voor de delegaties van den Veiligheidsraad rapport uitgebracht. In dit rapport wordt voorgesteld, alle reeds bestaande atoombommen ter beschikking van de nieuwe organisatie te doen stellen. De organisatie zou dan moeten beslissen, wat met deze bom. men gedaan moet worden. Reuter seint nader, Van ge zaghebbende zgde te hebben vernomen, dat volgens plan de ADA in staat gesteld zou worden om, onafhankelijk van den Veiligheidsraad, militaire actie te ondernemen ter ver ijdeling van een oorlog met atoomwapenen of van een voorbereiding daartoe. Daar toe zouden voor de ADA, wanneer de V.N. dit zouden wenschen. eenige atoombom men beschikbaar gehouden kunnen worden. Naar verluidt zou de Veiligheidsraad, wan neer dit door Baruch ontwik kelde plan door de V.N. wordt aanvaard, al zyn eventueele bevoegdheden inzake contróle op de atoomenergie en voor koming van oorlogen met atoomwapenen, aan de ADA overdragen en van zeggen schap over de ADA zelf af zien. De ADA zou aldus een onafhankelijk lichaam worden, dat op eigen gelegenheideen Suikermisère spoedig ten einde? De directie der N.V. Cen trale Suiker Maatschappö ver zoekt ons het volgende op te nemen: De staking aan de Wester- suikerraffinaderü is een sym. pathle-staking, verband hou dende met de staking in de ha- vens te Amsterdam en Rotter dam. Er is geen sprake van een staking wegens loonge- schillen. Intusschen duurt deze sta king nu ongeveer drie weken en zn begint ernstige conse quenties voor de suikervoor ziening te krygen. Het ligt (laai ram in de be doeling. b(j voortduring van de staking, de fabriek te Breda, die ©en capaciteit heeft welke nog boven die van Dlnteloord Hgt, In te schakelen, De di rectle zal binnenkort een des. betreffend voorstel aan den minister doen. Dan zal de sul. kermisère spoedig tot liet ver leden behooraa. Ook enkele kleinere zaken behandeld. Het tribunaal te Goes behan delde de zaak tegen de ge- interneerde 47-jarige Leuntje Jacoba Wilhelmina Welleman. uit Krabbendgke, die daar vroeger ontvanger-griffier van enkele der omliggende polder^ was. Zij was lid van de N.S.B., sociaal werkster voor den N.V. D., enz. Ook zou zij leden van de Duitsche weermacht en an dere bezetters, o.w. den beruch- ten Korte, hebben ontvangen en mannen uit Krabbendgke by haar broer, den directeur van de Arbeidsbeurs te Mid delburg. hebben aangebracht, opdat zij naar Duitschland kon den worden gezonden. Beschuldigde ontkende per tinent menschen te hebben aangebracht by haar broer, maar afgeluisterde telefoonge sprekken toonden wel anders aan. Toch wilde Leuntje wel bekennen, dat haar houding over het algemeen niet juist was. Zy beweerde wel te we ten wie de verraders van de Krabbendyksche mannen wa ren. maar zij weigerde namen te noemen. De verdediger, mr. van Has seit, meende, dat het optreden, van besch. een gevolg was van haar groot sociaal gevoel. Ook over de kwestie van het noe men van namen, kon de pleiter het met het tribunaal niet eens worden, al kon hij niet ontken nen, dat er telefoongesprekken ter zake zgn gevoerd. Pleiter besloot met het overleggen va\ verschillende gunstige verkla ringen over mej. Welleman. EEN OOSTLANDBOER De 48-jarige landbouwer Pe trus Theodorus Verdurmen uit Hansweert, was lid van de N. S.B. en had alg Oostlandboer in Polen of Rusland gewerkt Ook had hii boter en eieren aan leden van de Weermacht gele* verd en met hulp van een lid van de Weer-nacht smokkel handel gedreven. Spr. ontkende de beide eerste ten laste leggin^en niet, doch zeide dat niet hij maar zijn vrouw had gesmokkeld, en wel samen met een Duitsch mili tair, .Willy" genoemd, die zii goed kende. Het bleek dat de waardeerng van besch. voor zijn vrouw niet groot was, me de door haar gedrag, dat voor hem aanleiding was maar naar „Ostland" te trekken. De voor zitter wees hem er op, dat hg daar toch 350 R.M. per maand incasseerde. Vrouwlief verweet van haar kant haar echtvriend, dat hy luist met Willy samen smok kelde. De verdediger, mr. Dirven, kon zich ook niet voorstellen dat V. met den „vriend" van zgn vrouw uit smokkelen zou gaan. De 42-jarige winkelier Tzaak Pieter Rosier uit Goes is symp&th. lid geweest en br*"h' aan zgn broer, den beruchten kringleider der N.S.B., over dat twee Goesenaren zich in anti- Duitschen zin hadden uitgela ten, wat tot gevolg had dat zy moesten gaan spitten. Rosier gaf toe, dat hy ver keerd heeft gehandeld. Mr. Dir. ven meende, dat de daden va«* R. voortkwamen uit diens moeilijk karakter. DE ORANJE-KALENDER. De 21-jarige typiste Johanna Maria Mieras uit Goes, ging volgens de dagvaarding vriend schappelijk om met weer. machtsmenschen. Ook zou zy namen van meisjes, die naar Duitschland konden worden ge. zonden, aan het Arbeidsbureau te Goes hebben opgegeven. Voor het Tribunaal beweerde ze met één Duitschen vriend omgang te hebben gehad. Toen actie zou kunnen doen onder- zij thuis ongenoegen kreeg, mee worden niet alleen de ge stelde dc Ortskommandant zinnen bedoeld, waar armoede haar een kamer ter beschik king. Mr. F. W. Adriaanse bracht naar voren, dat in de taschvan zijn cliënte een Oranje-kalen der werd aangetroffen', wat overbrenging naar een kamp 'n Duitschland tengevolge had. Intusschen bleek daaruit toch wel, dat zij niet zoo on-Neder- landsch was als de dagvaar ding zou doen gelooven. KLEINERE ZAKEN De 57-jarige fabrieksarbei der Cornelis van Strien uit Wolphaartsdyk sloot zich in 1935 als lid aan bij de N.S.B.. werd ook lid van den N.V.D. en het N.A.F. en trad als tolk op toen Van Dixhoorn uit Wolphaartsdgk door een Duit- scher werd verhoord. Op een desbetreffende vraag'van den voorzitter, zeide besch.. dat hij niet blij was toen de „moffen" in 1940 ons land binnen vielen Hij is in 1935 lid geworden van de N.S.B. uit vrees voor Rus land. Zijn vrouw en kinderen zyn geen lid geweest en v. S ziet nu zyn fouten wel in. Mr- Kuipers zeide, dat v. S. niet heeft begrepen wat het was N.S.B.-er te zyn. Hg zit nu 20 maanden en het is voor hem zeker tijd weer in de maatschappij terug te keeren. De derde zaak was die tegen den 44-jarigen Thomas Ma- chielscn. wachtsman by den luchtbeschermingsdienst te Goes, die in 1942 sympathisee- rend lid der beweging werd. een vormingscursus van het N.A.F- vormde en voor die or ganisatie „leider pers en pro paganda" is geweest. Het bleek, dat besch. des. tgds 5 dagen geïnterneerd is geweest en toen ontslagen wegens ziekte. Volgens den voorzitter moest M., gezien zijn houding, wel jaren geïnter neerd worden. Mr. F. W- Adriaanse zeide, dat de kwestie van het N.A.F. niett duidelijk is. De nieuwe aardappelen De nieuwe aardappelen wor den met ingang van Maandag 17 Juni in distributie gebracht. De aanvoer zal niet toereikend zijn om op alle bonnen direct nieuwe aardapelen te verstrek ken. De prgs voor den consu ment bedraagt voor de nieuwe aardappelen 16 ct. p. kg. voor de groote en 10 ct. p. kg. voor de kleine aardappelen. Voor de oude aardappelen blgft de prgs van 10 ct, per kg. gehand haafd. m. v. d MEER DHL-GEN. VAN DE VOLKSHUISVESTING. Met ingang van 16 Juni is dr. ir. Z. Y. v. d. Meer be noemd tot directeur-generaal van de volkshuisvesting, te vens belast met de waarne ming van het ambt van hoofd inspecteur voor de volkshuis- yesting, onder gelijktijdig eer vol ontslag als hoofdingenieur van den rykswaterstaat. Proces ie Neurenberg, bekort. Onder scherp protest der verdedigers heert het tribunaal te Neurenberg meegedeeld dat nieuwe maatregelen zgn ge troffen om den tgdsduur van het proces te bekorten. De zaak tegen de individu- eele beschuldigden zal nu ze ker in Juli gesloten kunnen worden, met dien verstande dat het oordeel van het gerecht eerst zal volgen na de behan deling van de aanklacht te gen de organisaties. Vuurgevecht met smokkelaars. Te Helmond werd een perso nenauto door de politie gesom meerd te stoppen. De chauf feur reed echter door en de agenten openden het vuur De bestuurder en een andere in zittende werden hierby ge wond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht In den auto werd een party koffie van 200 kg. aangetrof fen en een hoeveelheid elastiek. Auto en contrabande werden in beslag genomen. DE DISTRIBUTIE VAN WASCHPOEDER. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dal bij de aflevering van waschpoeder eenige ver traging zal ontstaan. Wanneer dit het geval is kan men er op rekenen, dat hierin spoedig een voorziening zal worden ge troffen. Slechts l/2 pond rozijnen per persoon. Het Roode Kruis verzoekt ons mede te deelen, dat bij nadere informatie gebleken is, dat het Mennonite Central Committee niet voldoende rozijnen heeft, zoodat de hoe veelheid van 1 kg. per per soon moet worden terugge bracht tot 250 gram p. p. Tien mlllloen oesters voor België. Bij de Vebo te Yerseke is bericht binnengekomen van het Bedrijfschap voor Visschery- producten te s'-Gravenhage, dat met België een handels verdrag is tot stand gekomen, waarin o.a. is opgenomen voor uitvoer naar België een post van 10 mlllioen stuks oesters met een geschatte waarde van plm. 1.500.000. Amsterdam helpt Zeeland. Dinsdag a.s. wordt in het Concertgebouw te Amsterdam een concert gegeven, met me dewerking van 70 musici en een Tsjechische zangeres, onder leiding van Nico van der Lin den. De baten zullen geheel ten goede komen aan de groote collecte voor Zeeland, die aan het einde der volgende week door de Hulpactie Scheldemon_ den in msterdam wordt ge houden. Voor deze collecte vertrek ken Vx-ydag a.s. rond 800 Zeeu wen in costuum naar de hoofd stad, waar zij tegen 4.30 uur verwacht worden. Verwacht wordt, dat vele van de 15 20.000 in Amsterdam wonende Zeeuwen daarby van hun be langstelt r.g blijk zullen geven. De bezoekers worden officieel ontvangen» in het Beursgebouw te Amsterdam door den wnd. burgemeester, dhr. Francke, die eveneens een geboren Zeeuw is. NIEUWE WONINGEN. Op 13 Juni j.l. werd door den heer Roodenburg, archi tect te Amsterdam, in opdracht van het gemeentebesuur van Cadzand in het café van A. Masclee aanbesteding gehou den van 7 woningwetwonin gen. De uitslag was- Bouw maatschappij „Elseneur", Rijs- wyk 70.590.—. Fa Verlinde Terneuzcn 83.229 De Wil de, Zuidzande 85.000.Wed Post. Vlissingen 85.447.D- Huurman, Delft 85.755. Panagro Warmond 89.635. De BruijnParidaen, Hulst, 91.850.—. A- Mabelis, Cad zand 116.500.W. Hame link, Cadzand 116.800. GESLAAGD. Voor het examen Algemeene Handelskennis, (Middenstands diploma). afgenomen te Mid delburg slaagden de dames: J. Schrijver, J. J. SinkeSteutel, A. J. A- van Stee, allen te Goes; M. M. Steur, Burgh. De heeren: C. v. Sluys, Arnemui- den; A. W. Reijnhoudt. Bigge- kerke; A. J. Rottier, Borssele; S. Steur. Burgh: L. K Roelse, -nburg; J. de Puit, T. G. Reynhout, J. C- Rinders, J. Sinke, W. SmaUegange. A. J. M. Stommen, allen te Goes; J. P. Risseeuw. P. J. Risseeuw, beiden te Groede; G. de Reiger, C. J. Ryk, beiden te Heinkens- zand; P C. v. Putten. C. Rid derhof, beiden te Yerseke; M. J. van Sparrentak, L. de Steur, beiden te Middelburg; C. de Snoo, Oostburg; F. W. Stoutjesdljk, Oud-Vossemeer; J. Ruissen Souburg; J. W. Sig— termans, D. Smit. beiden te Vlissingen; J. Schrier. Waarde; P Ruissen. Wemeldinge; J. Slabbekoorn, Wolf aartsdijk; W. Quist. Zierlkzee. Afgewezen werden 8 candi dates Het examen duurt voort. ien« Lim- Kamploenscompetitie burgiaNA.C. Het programma van de kamDioenscompetitie wordt a-s Zondag geopend met een ont moeting tusschen de beide Zuideiyke kampioenen. Hoe wel er nog niet veel "over de krachtsverhouding valt te zeggen, gelooven we toch wel. dat de menschen uit Breda kunnen winnen. Eerste klasse, afd. IV; Ba ronie D.N.LEindhoven. Deze wedstrijd, welke van einig beüang meer is. zal waarschijnlijk wel met een overwinning van de gasten eindigen. Promotiecompetitie 2e KI. T.S.C.—Helmondla; R.B.C.— Goes. Goes zal. na het uitstekende resultaat van den eersten pro- motiewedstrgd, stevig moeten aanpakken om ook tegen R.B.C. den buit binnen te ha len. Maar het kan! Indien T S.C. niet te veel achterop wilraken, zal zij toch goed doen de Helmonders een war me ontvangst te bereiden. Voor Goes zou dat overigens ook niet onvoordeelig zrn. Voor het diploma kantoor, boekhouden slaafde te Utrecht de heer J. Luteyn, vroeger te Middelburg, thans te Ede. Mr. J. H. M. Stieger De gemeente Goes heeft een harer vooraanstaande burgers verloren door het overlyden van den heer mr. J. H. M. Stieger, die na een lang lgden is heengegaan. Hy was geb. op 10 Mei 1874 en ruim 71 jaar oud. Na volbrachte studie te Leu, ven en Amsterdam, in welke laatste gemeente hij tot mr- in de rechten promoveerde, kwam hg in 1907 in zijn ge boorteplaats Goes terug en dan als advocaat en procureur. Daar werd hij voor de Kath. Staatsparty lid van den ge meenteraad en deze koos hem in 1907 tot wethouder. Maar daar bleef het niet by, want hy werd ook lid van de Prov. Staten van Zeeland en deze brachten hem in 1928 in het hoogste prov. college dat van de Gedeputeerde Staten. Hier werkte hij steeds tot zgn be danken in 1945 in de eerste afdeeling. De ov ledene, die ook in kringen buiten de zyne hoog achting genoot, heeft te Goes alg secret .ris der thans opge heven gezondheidscommissie, lid van verschillende vereeni- gingen en bestuurslid van openbare instellingen veel ten bate van stad en inwoners ge daan. Zijn verdiensten werden of ficieel erkend door zgn be noeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De plechtige uitvaart ge volgd door de teraardebestel ling zal Maandagmorgen plaats hebben. Promotiecompetitie 3e kl.: Steen—'Bervliet; Yerseke Axel. In deze promotie-competitie staat Axel er het best voor. maar de Zeeuwsch Vlamingen zullen toch geducht moe-en oppassen, want ook Yerseke heeft nog heel goede kansen en kan thuis een gevaarlgke tegenstander zijn. Biervliet zal wel van Steen kunnen winnen In elk geval ziet. het er naar uit dat deze promotie-compe titie een spannend verloop krijgt. De stand is op het oogenblik Stand prom.-comp. 3e Kl. Axel 3 2 0 1 8—3 4 Biervliet 2 10 1 10—3 2 Yerseke 2 10 1 3—9 2 Steen 3 1 0 2 2—8 2 3e Kl: E.M.M.—Vlissingen 2 FEI JEN OORDS U RIN Ai»l JU 81. In het Rifstadion te Willem stad vond de voetbalwedstrijd SurinameFeijenoord plaats, welke door de Rotterdammers met 81 werd gewonnen, ji werd gespeeld bij een zeer hoo. ge temperatuur, terwgl boven dien een sterke passaatwind woei. Zr. Ouwehand over haar taak als sociaal werkster. Er is onnoemelijk veel te doen. Vorige week was zuster Ouwehand te Goes de sociale werkster in de Ganzestad, zoo vriendelijk een praatje met ons te houden over haar werk, dat wel steeds meer in dc sympathie van de burgerij mag deelen. maar dat toch recht heeft op nog grooter bekend heid. Zuster Ouwehand, die eerst tot October 1944 ongeveer 11 jaar wykzuster in dienst van de Goesche wykverpleging is geweest, is dus wel met de gezinsomstandigheden bekend. Daarna was zij nog ongeveer een jaar t.b.c.-zuster. om zich dan van 1 Oct. 1945 af volle dig aan haar taak als sociaal werkster te geven- Aan een goede voorbereiding heeft het dus niet ontbroken. Het begin van haar sociale werk was, zoo vertelde ze ons, het bezoeken van en contact bewaren met de gezinnen, waar man of zoon in Duitsch land te werk was gesteld Na de bevryding assisteerde zij bg het Commissariaat Noodvoorziening, teneinde me de kleeding enz. te brengen in die gezinnen, waar dit drin gend noodig was. Nu in dezen tyd gaat het er om de gezinnen op te halen, die aan den rand van den ondergang staan. Daar- waar de vader is geïnterneerd. Als daar de steun zóó laag is, dat zoo'n gezin tot pauperisme met al de gevolgen van dien, dreigt te vervallen, moet ge tracht worden ook dè&r iets te bereiken dat tot verbetering leidt. Verder zijn er de gezinnen, die door huwelijksmoeilijkhe den of door alcohol aan lager wal dreigen te geraken. Een andere categorie vor men weer de gezinnen, die onder toezicht van den voog dgraad staan. Met den kinder rechter is er steeds nauw con tact en van verschillende kin deren is zuster Ouwehand voogdes. Op de opvoeding van dergelijke kinderen wordt toe zicht uitgeoefend en waar dit noodig is wordt raad gegeven Gecontroleerd wordt ook of de kinderen naar school gaan. Het spreekt vanzelf, dat bg dit uiterst moeilijke werk niet alles op rolletjes gaat Soms zgn de kinderen, soms de ouders onwillig en moet met „de stok achter de deur" ge dreigd worden. Maar er zijn ook prettige er. varingen. Een 15-jarige jon gen wilde graag naar zee en met eenige moeite is dat ge1- lukt. Verwacht mag worden, dat zoo n jongen, die zgn ide aal bereikt, onder Gods zegen een goede toekomst tegemoet gaat. De achter ons liggende jaren hebben vele jonge menschen doen derailleeren. Vooral de zwarte handel was voor velen i^uuieii ueuuem, waar armoeae zwarte nanciei was voor velen len we e iheerscht, maar bgv. ook die.lfunest en gemakkelijk is het|vertellen. zeker niet om jongens, die grof geid met dezen handel op een gemakkelijke manier ver diend hebben, weer aan regel- matigen arbeid te wennen. En toch moet dat. Soms met hulp van het Arbeidsbureau, soms ook door persoonlyk con tact lukt het In bepaalde ge vallen om jongens aan werk te helpen. Zoo is laatst een baas voor een jongen gevonden. En het aat goed. Beiden zijn tevre- en- Met Gezinszorg is er een nauwe samenwerking. De meisjes van Gezinszorg helpen een handje om sommige ge^- zinnen er weer bovenop te helpen. Ze leeren de vrouw werken koken, naaien en ver stellen. Een ander onderdeel van het werk is weer het helpen van de ongehuwde moeder. Deze moet weer een plaats krijgen in de maatschappij indien het althans niet tot een huwelijk kan komen, en leeren werken voor haar en haar kind. En zoo vroegen we vindt Uw werk nogal waar deering Ja, zoo luidde het besliste antwoord van zuster Ouwe hand, over het algemeen wel. Maar men moet altijd met tact en liefde te werk gaan en in het leven van de men schen voor wie men iets doen en zgn wil, inkomen. Als ze voelen, dat het werk gedragen wordt door de Christelijke lief. de en barmhartigheid, dan is er contact en wordt er ook geluisterd. Het is een werk, waarvan nooit de grens is aan te wijzen. Steeds weer breidt het zich uit want er is zoo ontzagiyk veel te doen. In een volgend artikel zul len we er nog iets meer van lerneuzen Gemeenteraad. Afscheid gem. secretaris. In de Donderdagmiddag ge houden raadsvergadering werd tot routine-arbeider benoemd de heer J. A. de Leege. Tot onderwijzeres aan de openbare ULO-school werd benoemd mevrouw T. D. M. Leeflang v. d. Vliet, thans tijdeiyk aan deze school verbonden. Tot leden van de plaatselijke commissie van Toezicht op het M.O. werden benoemd: A. C. S. van Breda Vriesman; ir. G. P. M. Dikotter, dr. Cazemier, S. W. Henry, ir. A. P. Linden- bergh, mr. P. H. W. F. Telle, gen en R. W. Zuur, waarby in eenige vacatures van de voor dracht werd afgeweken. Op wensch van den minister van binnenlandsche zaken, werden e leges voor ventver gunningen verlaagd. Medewerking werd verleend aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool voor het beschik, baar stellen van gelden voor herstel- en oorlogsschade. De gemeente-begrooting en die van het woningbedrijf, dienst 1945 werden gewijzigd. Tot gemeente-secretaris werd beëedigd de heer A. J. Dees en tot waarnemend secre taris de ;er A. J. Versprille. AFSCHEID GEMEENTESECRETARIS Nadat de publieke tr.-une was ingenomen door alle amb tenaren van ae seeic-ai ie eu uen gemeente-ontvanger, werd de heer B. I. Zonnevglle, verge zeld van zyn echtgenoote en dochter, door twee raadsleden de raadszar binnengeleid. De voorzitter richtte tot her\ woorden van afscheid. In de ruim 26 jaren dat de heer Zon- nevijlle als gemeente-secretaris in deze gemeente is werkzaam geweest, heeft hij zeer veol voor deze gemeente gedaan. Daarvoor is hem terecht een koninklijke onderscheiding ver leend. Mevrouw Zonnevglle werd een prachtige bloemenmand aangeboden. Als oudste raadslid vertolkte de heer Strien de gevoelens van dankbaarheid van d»,n raad. De heer Zonntvglle dankte voor de tot hem gerichte woor den en schetste in het kort wat in die 26 jaren in Terneuzen ij. to- stanu gebracht. De vervanging in 1941 van burgemeester Teilegen door een N.S.B.-burgemeester heeft, aidus spr., m'n gezondiieici zeei geschokt. Spr sprak de hoop uit dat de gemeente Terneu zen zal mogen groeien ei bloeien. Groede STICHTING SPORTBELANGEN GROEDE. Het sportleven in Groede on dervindt nog steeds groote moeilijkheden. Het kernpunt dezer moeiiykheden is het ge brek aan een bruikbaar sport terrein. Meermalen weiden po gingen ln het werk gesteld om aan dezen onbevredigenden toestand een einde te maken. Evenwel zonder resultaat. Teneinde te trachten geza menlijk betere en snellere resul taten te bereiken en gedachtig het spreekwoord „Eendracht maakt Macht" is 'met mede werking van het gemeentebe stuur de „Stichting Sportbe- langen Groede" in het leven geroepen. Hierin namen behal ve het gemeentebestuur deel de Sportvereeniging Groede (voetbal en korfbal) de Rui tersport vereen iging, de Ver- eeniging voor Vreemdelingen verkeer, het Oranjecomité en de afdeeling Groede van de Athletiekvereeniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen Voorzit ter burgemeester Everaars, totdat door den gemeenteraad een vaste vertegenwoordiger zal zijn aangewezen; vice-voor- zitter, secretaris en penning meester resp. de heeren: D. Haak, J. Wagenvoort en P. M. i Hoste. Als eerste en voornaamste taak heeft de Stichting op zich genomen te trachten door huur of pacht en zoo mogelyk la ter door koop, in Groede een sportterrein in te richten, dat aan de meest elementaire eischen voldoet. De tweede en vooral na vol brenging van de eerste en de voornaamste taak, die de Stichting wil trachten te vol brengen, is de sport in Groede aan te moedigen en in goede banen te leiden, waarby de op voeding van de jeugd in dien zin niet over het hoofd gezien zal worden. Het ziin werkeiyk geen ge makkelijke opgaven, doch de Stichting Sportbelangen Groe de zal ze, mits ze op de on ontbeerlijke medewerking van alle gemeentenaren kan re kenen, tot een goed einde bren gen. IJzendijke Op 11 Juni j.l. zy*n te IJzen- öyke officieel candidaat ge steld voor de gemeenteraads verkiezing: lgst P. B. Taal man: P. B. Taelman. Lijst Ant.-Rev.: 1 Arie A, Quist, 2. F. Taazelaar 3- L. A. Suurmond. Lyst Protestanten: 1. J. L. de Bruijne, (aftr.), 2. W. J. Neele, (aftr.). 3. C. Riemens, I. de Blaeij, 5 P. J. van der Hooft, 6. P. de Smidt, 7. J. van Cadzand. Lijst R. K. V.: 1. J. J. van Damme, 2. A. G Calon, 3- J. Ch. A. F. C. Sturm (aftr.). 4. J. Hamelgnck. 5. C. B. Haver- beke 6. A. C. van der Horst, (aftr-). 7 J. Verstraete, 8. C. J. Doens 9. C. L. van Kerk- voorde, 10 N. Driessen ,(aftr.), 11. G. V. M. Doens, 12 L. P. de Mul. ïetranchement PROTESTVERGADERING. Woensdagavond werd een druk bezochte vergadering ge houden in verband met het bekend worden van de minis- terieele beschikking betreffen de vermindering van den var kensstapel. Hiertegen werci ten sterkste geprotesteerd. Een telegram werd gezonden aan den minister van land bouw, teneinde de beschikking te wijzigen, daar anders het werk zal worden neergelegd. Nieuwvliet REN GRIJDERIJ. Tijdens de kermis met de Pinksterdagen werd alhier wederom de traditioneele ring- rgderij te paard gehouden, door de rmgriidersvereeniging „Oefening en Eendracht". Op Tweeden Pinksterdag was de wedstrgd uitsluitend voor ongehuwden en op Derden Pinksterdag voor gehuwde personen. Ondanks de koude weersge steldheid was er voor deze wedstrijden een goede belang stelling. De uitslag was als volgt: Groep ongehuwden: 1. Joz. van Hoeve: 2. Iz. de Hullu Izn.; 3. P. Verhage. Groep gehuwden: 1- F. Klaaijssen; 2. D. Luteijn— Verhage; 3. Z. D'Hont- De ,/isselbeker voor den len prgswinnaar van de groep on gehuwden werd thans defini tief eigendom van Joz. van Hoeve. De gewonnen prijzen werden des avonds uitgereikt in de stadsherberg, waarbg op 3en Pinksterdag ook de heer J. C. Everaars, burgemeester dezer gemeente, tegenwoordig was. Predikbeurten Ned. Herv. kerk- Biervliet 3 ds. v. Yperen; Groede: 9 ds. Derk- sen; Nieuwvliet: 10.45 ds. Derksen; Oostburg: 2.30 ds. van Vliet; Schoondijke: 2,30 ds. van 'i Hof; Waterlandkerk je: 10 ds v. Yperen; Terneu zen: 10 ds. O. Cazemier, 2.30 ds. H. Cazemier, 7 ds- O. Ca zemier; Sas van Gent; 10 ds. H. Cazemier; Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout. Doopgsgezinde geni.: Aar- denbura: 11 ds. Noltenius,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2