PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SEYSS ALS REDDER VAN NEDERLANDSCHE LEVENS UMBERTO EXIT- HAAR ONDER PROTEST KORTE PREDICATIE DE TERREUR-M00RDEN BIJ TANGERANG Op 1 Juli moet de „214" te water Een Nederlandsch soldaat vertelt over Duitschland Heefdrttfactenr O, Balllntijn fmet redactioncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.," VlissJngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds- M L. W. Schocb, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 15 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 137. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2.—— Bureaux gevestigd te Vilssingen Walstraat 58-60, tel. I0 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. Goes Turlkade 13. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C- Middelburg. WONINGEN VOOR ZEELAND! Loop over de uitgestrekte terreinen van de K.M. „De Schelde" in VlissingenHier en daar is er bedrijvigheid. Op vele plaatsen heerscht een be nauwende stilte. Werp een blik in de ruimten, die op deze scheepswerf gereserveerd zijn \'oor vakonderwijs Er zitten twee, of drie leerlingen Terwijl er een schreeuwende behoefte bestaat aan scheeps- ruimte, terwijl de toekomst van Nederland afhangt van de vraag of wij ooit weer een zee varende, handeldrijvende natie zullen worden! Probeer eens een kijkje te nemen in de model-ingerichte arbeilszalen van de Zeeuwsche Confectiefabriek in Middel burg. Talrijke machines staan er stil. De helft van de plaat sen, waar meisjes kunnen zit ten, is leeg. Terwijl Nederland schreeuwt om confectie en men met zijn textielpunten regel matig zwerftocht na zwerf tocht langs de winkels moet maken om iets te pakken te krijgen- Rijd door Zeeuwsch Vlaan deren, door Noord- en Zuid- Beveland Vrouwen en kinde ren werken er op de akkers en politieke delinquenten. Een bewijs, dat de boer arbei ders tekort komt, in heel Zee land Er is den laatsten tijd vele malen aandacht geschonken aan de vraag of Zeeland ge ïndustrialiseerd moet worden. Hier en daar houden enke lingen. vast aan hun oude op vatting, dat onze provincie landbouwgebied moet blijven. Over het geheel genomen, ziet men evenwel in, dat de belan gen van Zeeland het meest ge. baat zijn als zij naast een bloeiend landbouwbedrijf ook een bloeiende industrie heeft. De landbouw alleen maakt de welvaart te wankel. En Zee land met zijn vele waterwegen is als het ware voorbestemd om niet alleen agrarische be- teekenis te hebben, maar even zeer mee te tellen op het ge bied van scheepvaart en in dustrie. Hoe zal het echter tot in dustrialisatie komen in een provincie, die zoo gebukt gaat onder woningnood als Zeeland' De bestaande bedrijven stuiten op onoverkomenlgke moeilgk- hedén als zij hun personeel willen uitbreiden. Ten deele is dit te wijten aan den arbeids- onlust, die ons volk na den oorlog heeft aangegrepen. Ten deele evenwel zeer zeker ook aan den woningnood, die ves tiging van nieuwe werkkrach ten onmogelijk maakt. Zoolang als „De Schelde" en de Confectiefabriek en alle mogelijke andere bedrijven orders moeten afwijzen, omdat zij onvoldoende personeel kun. nen opdiepen uit een bevolking die noodgedwongen kleiner blijft, dan zjj normaliter zou zijn. heeft het weinig zin om over industrialisatie in nabije toekomst te spreken. Vooro^ dient te staan, dat de bestaande bedrijven in de ge legenheid moeten worden ge steld om weer op volle capaci teit te werken En dat kunnen zij alleen, als Zeeland woningen krijgt, die de vestiging van nieuwe werkkrachten mogelijk maken. Daarmede rgst een nieuwe vraag: of het mogelijk is, dat Zeeland meer woningen krijgt. Daarover in een volgend ar tikel. Het Wereldgebeuren Het Michailowitsj-drama in Belgrado. Heden: nieuwe start in Parijs Zuid-Slavisch firmament: Tito. Tusschen beide nationale figu- Sinds vijf uur Donderdag middag wappert in plaats van den koninklijken standaard de republikeinsche banier van het Quirinaal in Rome. Na lang dralen heeft ex-koning Umber- to zijn vaderland verlaten om voortaan in Portugal de bal lingschap met zijn vader -te deelen. Tot het laatst toe be stond voor hem de hoop, dat vervalschingen aan het licht zouden komew, die het resul taat van het referendum zou den teniet doen, of dat een plotselinge nieuwe ontwikke ling het einde der monarchie zou vertragen. Deze hoop bleek ijdel en met bitterheid in zijn hart heeft Umberto den Ita- liaanschen bodem vaarwel ge zegd. Deze bitterheid kwam tot uiting in een laatste pro clamatie aan het volk. Hij noemde het daarin zijn recht en zgn plicht te wachten totdat het Hof had bekend ge maakt of de republikeinsche staatsvorm de vereischte meer derheid had bereikt. „Maar zie, plotseling en in strijd met de wetten verrichtte de regeering een revolutionnaire daad door eenzijdig en willekeurig de macht tot zich te trekken, die haar niet toekomt, terwijl zij mij voor het alternatief stelde bloedige botsingen uit -te lok ken, of voor geweld te buigen. Ik geloof, dat het mijn plicht is alles te doen om het land verder smart en tranen te be sparen. Terwijl ik dit offer breng, voel ik het als Italiaan en koning als mijn plicht een woord van protest te doen'hoo- ren tegen het geweld, dat ge pleegd is. Wat ons land ook overkomt, het kan altjjd op me rekenen als een van zgn meest toegewijde zonen. Leve Italië!" AlduS eindigt deze histori sche proclamatie De eerste in druk, dien deze boodschap bij de republikeinen heeft gewekt is, dat zij een ernstige ophit sing tot tweedracht onder de burgers bevat. Inderdaad schij nen de monarchisten zich ook nu nog allerminst bij de fei ten te willen neerleggen. De burgemeester van Napels en met hem de geheele raad heb ben uit protest hun ontslag ingediend en de demonstraties en ordeverstoringen duren voort. Zal de monarchistische agitatie langzamerhand luwen, of staat het verscheurde Italië een burgeroorlog te wachten? Nu het land nog altijd door ge allieerde troepen is bezet, is het laatste zeer onwaarschijn lijk; de republikeinen hebben het pleit gewonnen. Zooals ook in Joego-Slavië de republikeinen een jaar ge leden het heft in handen heb ben genomen. De nasleep hier van vormt het proces tegen den koningsgezinden generaal Mihailovitsch in 1941 de voor naamste man in Joego-Slavië. Na den Duitschen inval wei gerde hij te capituleeren en deed aan het hoofd van zijn „tsjetniks" voortdurend aan vallen op groote contingenten vijandelijke troepen. In Londen stonden de papieren van dezen waardevollen bondgenoot, die toen nog alleen stond, hoog ge noteerd. Nadat echter :n 1942 Rusland in den strijd betrok ken werd verscheen een nieuwe ondergrondsche ster aan het ren en hun aanhangers, de „tsjetniks" en de ..partisanen" oleek he'. al spoedig niet te bo teren. Mihailovitsch was eigen lijk nog meer anti-communis tisch dan anti-Duitsch en zou niet geschroomd hebben om zich met de Duitschers in ver binding. te stellen en hun hulp te aanvaarden in den strijd tegen den communisti- schen concurrent Dat deed Churchill in 1943 van houding veranderen. Zijn zoon Randolph bezocht het strijdtooneel en kwam met voor den generaal ongunstige rapporten -terug. Mihailovitsch werd in den steek gelaten en Tito werd de nationale vrijheidsheld. Thans is het proces tegen den gene raal in voortgang. Nog onlangs heeft de Ame- kaansche regeering een nota gezonden aan Tito, waarin werd verzocht geallieerde of ficieren te laten getuigen. maar werd geantwoord, dat de heeren zich de moeite van de overkomst konden sparen. Zijn „misdaden" waren te erg, dan dat discussie over zijn schuld nog aan de orde kon Komen. Tijdens het proces heeft Mi hailovitsch ook de Britsche re geering in het geding ge bracht. Prompt is daarop Don derdag een Britsche nota naar Joego-Slavië verzonden met de verklaring, dat de Britten niets meer met den generaal hebben uit te staan. Over den afloop van het pro ces kan geen twijfel bestaan; Mihailovitsch zal wel schuldig worden bevondenMaar. dan zal. nu heden de groote ministersconferentie in Part's weer opent, de aandacht in Europa voor dit sensatieproces zonder twijfel zijn verflauwd... Want Parijs is beslissend voor de toekomst, Milhailovitsch hoogstens een „tragisch inci dent". Het blad van de Italiaan- sche republikeinsche partg de „Voce Republlcana", heeft er bij de regeering op aangedrongen, over te gaan tot arrestatie van koning Umberto en zijn ver wijdering van Italiaainsch grondgebied. Gestolen examenopgaven. Te Parijs zgn enkele personen erin geslaagd de examen-opgaven van de Lycea en gymnasia in handen te krijgen. Zij hebben deze zwart ver kocht en er werden fantastische prijzen voor betaald. Er waren stu denten die er een bedrag van 58.000 francs voor over hadden, dat is zoo ongeveer 1100. De gelukkige koopers hadden tchter een strop, daar de Fransche regee ring er achter is geko men en de examens voor onbepaalden tijd heeft uitgesteld. Opstand in Bolivia? In weerwil van het officieele communiqué der Boliviaansche regeering, volgens hetwelk een revolutionnaire beweging on der leiding van kolonel Illanes onderdrukt zou zijn, wordt uit La Paz vernomen, dat de be weging zich uitbreidt en dat eenige leden der regeering de hoofdstad zouden hebben ver laten. Aan de grens zijn voor zorgsmaatregelen genomen. ACCOORD TUSSCHEN PERZISCHE REGEERING EN AZERBEIDSJAN GETEEKEND. Radio Teheran heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat te Tebris een accoord is geteekend tusschen de Perzi sche centrale regeëring en de regeering van Azerbeidsjan. DIT WAS OCHTEN. Vanuit Tiel fietste ik Oostelijke richtingden Waal dijk langs- Van zoo'n tocht ge niet je. Onze Hollandsche ri vieren 'zijn altijd even mooi, elk jaargetijde even verrassend. En de Geldersche boer, met wien ik opreed, deed mij hei aangrijpend verhaal van het wassende water, van zijn vlucht, van zijn verdronken vee en van het moedig herstel van wat verloren scheen. Links onderaan den dijk ligt zijn dorp, IJzendoorn, flink ge havend. Ook de kerk kreeg er krachtig van langs. Welk Godshuis aan het front niet Maar nu werken de menschen er weerDe bodem is hun ge spaard Een 'kwartier verder komt een stel noodwoningen tn zicht, type 1940. rechthoekig gelijnd, rechtmatig bestemd voor hen, die door vuur of water of beide huis noch haard overhielden Welke naam draagt deze ne derzetting f Het A.N.W.B.- bord is weggeslagenMaar er is een nieuw, oorspronkelijk opschriftzoowel bij den in gang als by het einde van het dorp. DIT WAS OCHTEN. Ik breng hulde aan de ont werpers. Dit is een sprekend gedenkteeken Dit opschrift herinnert hen, die niets verloren of doorston den aan de zware lasten, die anderen nog ten gevolge van den oorlog torsen. En wie uit evenzeer geteis terde streken hierheen trekken weten zich getroost door het ef, dat zij daar en wij hier door het gemeenschappelijke leed heenworstelen. En om allen zegt zulk een bord: Vergeet toch niet, wat je zoo gauw vergeetWat liebt ge geleerd, toen de nood op z'n hevigst was. Ook de oorlog wilde u tot God. den Drieeenigenterugvoeren Of om hei te zeggen met het vers van A. M. Sfanjer, on langs opgenomen tn een Vlis- singsch schoolblad: VOLKONTWAAKT Vandaag danst dlles en bioscopen bieden na vollen dag nog voed sel voor den nacht; daar ergens zeult een vrouw, de oogen rood beloopen, tusschen verleiders, die juichen om hun kracht, Is dit de wereld, nog zoo kort geleden geknecht door 's vijands over- helsche macht f O God en Gij hebt reeds zóó diep gesneden nóg bloedt de wereld en zij lacht in spel en dans en zingenot verlóren- Leidt dit opnieuw Uw dieper toorn in voor allen, die nóg niet Uw Boodschap willen hooren f Gij zult opnieuw slaan dieper dan tevoren O Volk, ontwaak en zie naar gindsche kim; Uw heil komt dddrChristus staat te geboren B. Ven een feitelijk aandeel in de verantwoordelijkheid kan voor Nederland geen sprake zijn. Verklaringen van Nederl. en Indonesische zijde. Het A.N.P. verneemt vai bevoegde zijde: Een der groote zorgen, die voortvloeien uit het Indone sisch probleem, is het persoon lijk leed, dat vele duizenden Nederlandsche onderdanen als :evolg hiervan ondergaan. Het, lot van de nog niet bevrijde ALS FORTUNA NU MAAR MEEWERKT I VOORBEREIDINGEN IN VOLLEN GANG. Afbouw duurt zeker nog een jaar. Naar eerst thans kan worden medegedeeld, ligt het in de be doeling de 214, welke straks als vlaggeschip aan de vloot van den Rotterdamschen Lloyd zal worden toegevoegd, op Maandag 1 Juli a.s. te water te laten. Inderdaad heeft de leiding van de Schelde deze bedoeling, maar of hieraan ook gevolg zal kunnen worden gegeven, hangt nog van verschillende factoren af. Het moet natuur lijk hoog water zijn en dat is het op den eersten Juli 's middags omstreeks 2 uur- Springtij zelfs. Maar dan nóg kan een straffe Oostenwind bijv. oorzaak zijn, dat het wa ter niet hoog genoeg komt, zoodat het mogelijk blijft, dat de tewaterlating op het laatste moment opnieuw moet worden uitgesteld. VOORBEREIDINGEN. Overigens WO Uien reeds alle Voorbereidingen getroffen. Een baggermolen is bezig de haven voor de helling flink uit te baggeren en op de helling zelf wordt alles voor het afloopen in gereedheid gebracht- Men ziet er de sleden en de goten, waarop het schip straks zal afglijden. Het vet, dat de 12 millioen kg. bij de tewater lating moet dragen, is een hard mineraal vet, dat spe ciaal voor dit doel door de Standard Oil-Company wordt geproduceerd. Het zg. afloopgewicht is wel zeer hoog en het is dan ook niet uitgesloten, dat de 214 een oogenblik blijft „plakken", zooals dat in vaktermen heet. Maar ook daarop is gerekend en er wordt een installatie ge construeerd een samenstel van hydraulische pompen en vijzels welke zoo noodig met 'n flinken stoot tegen de slede het gevaarte in beweging zal zetten. Teneinde het toelaatbare afloopgewicht niet te over schrijden zijn ook pas vier van de acht Diesel-motoren aan boord ge-bracht; de overige volgen na de tewaterlating. In dit verband is het nog wel in teressant te vermelden waar_ om men 8 kleinere motoren geprojecteerd heeft inplaats van bijv. twee groote als op de „Oranje". Doordat de af metingen van deze motoren belangrijk kleiner zijn, kan het schip nl. één passagiersdek meer krijgen- Voor de tewaterlating zullen straks alle schepen moeten worden weggesleept, opdat de 214 voldoende „uitloop" zal hebben. En dan vreest, men nog een massale waterver plaatsing, zoodat er wel eens een geduchte golf over de werf en de kaden zou kunnen slaan Het ligt dan ook in de bedoe-- ling het gemeentebestuur te verzoeken de Houtkade langs het Stadhuis tijdens de tewa terlating voor het publiek af sluiten Bij de voorsteven van het schip, aan de zijde van de Aagje Dekenstraat dus, zal hoog op de helling een kleine tribune voor de genoodigden worden opgericht. NA DE TEWATERLATING. Als alles goed is afgeloopen en daarom kan het bjj een schip als dit nog wel eens spannen zal de 214 eerst op het kanaal gekeerd en daar na onder de groote kraan in het Dok gemeerd worden, waarna het schip verder zal wordt afgebouwd en inge richt. Maar daarmede zal ze ker nog een jaar gemoeid z\jn, zoodat het voorloopig nog niet uit het Vlissingche stadsbeeld behoeft te verdwijnen, al zal het wel vreemd zgn zijn alles- overheerschend silhouet niet langer hoog boven de stad te zien uitsteken. Overigens is het wel merk waardig, dat een boot als deze Vlissingen nog niet eens zou künnen verlaten zoolang de havenuitgang nog niet verder geruimd is. geïnterneerden is ons allen 'n benauwing. De terreurdaden bij Tangerang vormen een ge beurtenis. waarvan de politieke beteekenis in het niet verzinkt bij het onheil, dat hier hon derden menschen heeft getrof fen en de angst en rouw waar in de overlevenden nog verkee- ren. In dit verband kan men vol- ledig begrip hebben voor de stappen van de Chineesche re geering, die bg alle instanties een protest heeft doen hooren en maatregelen tegen herha ling heeft gevraagd- Aangezien terecht de Nederlandsche sou-i vereiniteit over den Oost-Indi- schen Archipel is erkend, was het ook juist, dat de Chir.ee- sche regeering zich mede tot de Nederlandsche regeering richtte, naast haar protest bij de feitelijke verantwoordelijke Indonesische instanties. Dat er van een feitelijk aan deel van Nederland in de ver antwoordelijkheid voor het ge beurde geen sprake is staat onomstootelijk vast. Immers, de Britsche opperbevelhebber gaf. de Indonesische strijd krachten bevel, zich terug te trekken op den Westelijken oever van de Tjisedane. en de. ze gaven hieraan gevolg. In aansluiting hieraan bezetten Ned-Indische troepen practisch zonder strijd de plaats Tange rang op den Oostelijken oever van de rivier. De terreurdaden werden verricht Westelijk van de Tjisedane. aan de Bantam- sche zijde, waar het Nederland sche gezag niet over middelen beschikt om zich te doen eer. biedigen. GEEN INDONESISCH GEZAG? De leiders van de republi keinsche beweging beroepen zich steeds op het feit, dat zij buiten de geallieerde gebieden de facto het gezag in handen hebben Hiermee valt slecht te rijmen, dat zij de verantwoor delijkheid voor het gebeurde van zich af trachten te schui ven door te beweren dat de bezetting van Tangerang hun verbindingen had afgesneden, Men kan niet van feitelijk ge zag spreken wanneer de plaat. selijke organen ongehoorzaam worden zoodra een verbinding wegvalt. Incidenten van dezen aard openen de gelegenheid voor ve le en uiteenloopende conclu sies. Menschelijk bezien is de voornaamste gevolgtrekking uit het gebeurde, dat eens te meer blijkt hoezeer het in het belang van alle partijen is. dat de tegemoetkomende houding van Nederland zonder te lang dralen een passende beant woording vindt. REPUBLIKEINSCHE MINISTER OVER TANGERANG. De republikeinsche minister van voorlichting, Natsir, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de gebeurtenissen te Tangerang grootendeels aan Chineesche provocaties moes. ten worden toegeschreven. Zoo juist was hij teruggekeerd van een tocht naar het gebied van Tangerang, waar hij een on derzoek met betrekking tot den massamoord van de Chi- neezen had ingesteld. Volgens gedood en worden er 40 ver mist. Hij verklaarde, dat de Nederlandsche troepen eenige malen de rivier de Tsjisedane waren overgestoken en een groot aantal huizen in brand hem waren er 132 Chineezen hadden gestoken; de Indone siërs hadden een hondertal hui zen in vlammen doen opgaan Als reactie hadden de Chinee zen daarop een zelfde aantal huizen in de asch gelegd. Hg verklaarde voorts berichten te hebben ontvangen, volgens welke de Chineezen te Tange— rang de Nederlanders hadden geholpen bij het opsporen van Indonesiërs. Een deel der Chi. neezen was met automatische pistolen gewapend. Volgens Natsir zijn er in den allerlaat- sten tijd geen botsingen meer geweest en keeren meerdere Chineezen weer naar hun dor pen terug. Over de Chineesch-Indonesi- sche moeilijkheden aan Suma tra's Westkust waar men voornemens is alle Chineezen te interneeren kon Natsir geen enkele inlichting geven. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling verschijnt ons blad, uit ïoofde van zgn formaat leden in een omvang van 4 pagina's. HONGER EN ELLENDE.... Het nazi-regime was nog zoo kwaad niet, zeggen de Duitschers. Langzaam zet de trein zich beweging. Op het laatste moment springt in de coupé, waar ik -tot nu toe het rijk alleen had. een Nederlandsch soldaat naar binnen. Zwijgend zitten we eenigen tijd tegen over elkaar. Dan bied ik hem een Rhodesia aan. Hij begint te lachen. „Laat maar, ik krijg -twee honderd sigaretten per maand". Daar na presenteert hij een Church man, verreweg de beste En- gelsche sigaret Weldra zijn we gehuld in dichte rookwol ken en raken we met elkaar in gesprek. HOLLAND IS EEN PARADIJS. Hij is gedetacheerd in Ham burg en verricht daar admi nistratieve werkzaamheden, „Holland is een paradijs ver geleken bij Duitschland" zegt hg, „de chaos, die daar in het Oosten nog heerscht is onbe schrijfelijk' Hamburg is een woestijn van puin, 70 is weggevaagd van den aardbodem. Toch wonen er nu nog meer menschen. dan voor den oorlog. Zij houden verblijf in kelders en in Engelsche noodwoningen. In zulk een noodwoning hou den dan soms zeven gezinnen verblijf. Er wordt erbarmelijke bonger geleden. De Duitscher houdt zich niet bezig met de toekomst, hij leeft bij den dag. elke dag is weer een strijd om het brood. Gooit een geallieerd militair een korst brood weg uit zijn auto, dan kan hij ervan verze kerd zijn, dat er achter zijn rug een hevig gevecht ont brandt om dit kostbare voed sel. Het geld heeft geen waarde meer, daarentegen is de siga- rette heel belangrijk gewor den. Er kunnen aardappelen en brood voor verkregen worden. VOORTDUREND INCIDENTEN Voortdurend zijn er ruzies en vechtpartijen in de straten tus schen de Duitschers onderling. De Duitscher scheldt en grauwt altijd, omdat het nu eenmaal een tweede natuur van hem is. In de tram snauwt de conduc teur, als het voertuig vol ge stuwd wordt met menschen. Komt er daarentegen een ge allieerd militair binnen, dan wordt er in allerijl een plaatsje open gemaakt, buigt en knikt de conducteur vriendelijk. „Gaat U zitten Sir, gaat U zitten". Het is overigens merkwaar dig, zooals de houding van de Duitschers in verschillende ge bieden varieert. In Hamburg zijn zg vrij gemoedelijk, in de grensgebieden en op net plat teland uiterst lastig. Men meent, dat Hamburg, als internationale haven, de Engelschen eenigszins kent. terwijl men in de grensgebie den bij Holland duidelijk het verschil in levensstandaard tusschen Duitschers en Hollan ders waarneemt. Wanneer men een Duitscher vraagt, wie hij als oorzaak van zijn ellende beschouwt, dan is zijn antwoord: ..Der Krieg hat es zo gemacht". Een ander is vol lof over Eisenhower, maar voegt eraan toe: Jammer, dat hij onze ste den zoo heeft laten vernielen. HET WAS TOCH ZOO GOED Wijst men dan op het schan delijke Hitlerregime, dan wor den vol verontwaardiging al lerlei argumenten gebruikt ter rechtvaardiging. Zij wijzen op een of ander pompeus gebouw, dat Hitier heeft laten neerzet ten, of op de goede wegen, die hg heeft laten aanleggen. Dat was alles belangrijk sociaal werk. Göbbels heeft zijn werk goed gedaan. Dag in. dag uit, heeft hij de Duitschers door pers en radio ingestampt, hoe goed en braaf de Führer eigen lijk wel was. En de Duitschers namen alles gretig in zich op en weten nu niet beter meer. Natuurlijk zijn er Duit schers, die de fouten inzien eu die nooit iets van het Hitler regime hebben willen weten, maar de groote massa herin nert zich levendig, dat ze het in de oorlogsjaren, vooral in het begin, zeer goed hadden met voedsel in vergelijking met nu. Dat voedsel werd geroofd, maar dat zijn ze vergeten! Vooral de Military Police is onder de Duitschers gevreesd. Deze treedt heusch niet zacht zinnig op, wanneer er ordever storingen plaats vinden. In Hamburg moeten de Duitschers om half twaalf binnen zgn, Kwart over elf begint de M.P. rond te lijden in hun jeeps door de straten. Zij kijken de Duitschers haast hun huizen binnen. Is er een over -tijd, dan wordt hij zonder pardon voor een paar dagen in de cel ge zet Maar daar zijn de Duitschers nog aan gewend uit Hitiers tijd- Nachtelijke actie van Ede's politie. Een nachtelijke actie op het groote vliegveld Deelen, een enorme opslagplaats van tien duizenden legerauto's en mo torrijwielen, heeft de verwach tingen overtroffen. Tientallen gestolen motoren en groote partijen autobanden werden in beslag genomen en niet minder dan achttien arrestaties, zoo wel van-burgers als militairen, vonden plaats. Mussert wilde minister-president worden. Wimmer aan hel woord. Tijdens het verhoor van de Oostenrgksche getuigen kwam in Neurenberg in het laatste uur van de zitting van Don derdag Nederland weer ter sprake. Seyss' oude vriend, Wimmer, dien hij mee naar Holland bracht als General-Kommissar van Justitie, werd door Stein- bauer in den getuigenstoel ge roepen. Hij deed zijn uiterste best om zijn vroegeren chef in een zoo gunstig mogelijk licht te plaatsen en zgn verantwoor ding voor misdaden af te wen telen op de weermacht en de politie- Ook nu waren execu ties en gijzelaars het voor naamste punt waarop de ver dediger inging en Wimmer gaf hiervan vrijwel dezelfde schil dering als Seyss zelf gedaan heeft. Het was volgens hem aan het ingrijpen van Seyss te danken dat in Rotterdam „slechts" vijf en na den Rau- ter-dag „slechts" tweehonderd menschen werden neergescho ten en Wimmer durfde zelfs zoover te gaan om te zeggen „in werkelijkheid heeft de rijkscommissaris een paar honderd Nederlanders het le ven gered". Van het schandaal van Putten vermoedde Wim mer. dat Seyss eerst nadat het geteurd was op de hoogte is gesteld, dit was volgens hem een zuivere weermachtskwes tie. Wimmer bevestigde dat de Duitsche politie in Nederland rechtstreeks Himmler onderge schikt was. De getuige zeide voorts dat Mussert herhaalde lijk erop aangedrongen heeft benoemd te worden tot min.- president en daarmee Seyss vaak in een moeilijk parket heeft gebracht. Op een groot aantal vragen over de nazifi- ceering en Jodenvervolging, de kerkvervolging en de standge rechten bevestigde Wimmer Seyss' voorstelling. Wimmer werd door den. Franschen aanklager Dubes- nest in het kruisverhoog ge nomen waarbg hij beweerde dat Duitschland in Nederland een civiel bestuur instelde, om. dat het „groot belang hechtte aan een goede verstandhou ding". „Was de bedoeling niet eer der van Nederland een Ger- maansche bondsstaat te ma ken?" vroeg Dubesnest doch hierop antwoordde Wimmer, dat het Seyss vanaf het begin duidelijk was dat de Neder landers daarvoor niet te vinden waren. De verklaringen van Oosten- rij ksche getuigen wierpen van, ochtend niet een bijster gunstig licht op het karakter van den beschuldigde. Zoowel Seyss als von Papen waren hevig ver rast toen getuige Schmidt zei- de, dat von Papen hem in '42 verklaard had „zooveel min achting te hebben voor Seyss dat hij hem geen hemd meer zou willen geven". Seyss heeft niets gedaan om Oosten rijk te beschermen", zoo had von Papen zich uitgedrukt. Skubl, voormalig politie- resident van Weenen. die [immler, na den .Anschiuss" ontving en daarna voor acht jaren in een concentratiekamp werd opgesloten, zeide: „Seyss werd door de helft der nazi's in Oostenrijk niet aangezien voor 100 nazi, doch zij von den hem de meest geschikte figuur op het politieke schaak bord. Hij was meer geleide dan leider" Op den dag van den Anschluss had Seyss dezen getuige verklaard: ,.Ik laat me van buitenaf niet comman- deeren." Ds beschuldigde zat erg nerveus la de beklaagden bank toen töa slgen getuigen deze dingen kwamen vertellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1