PRDVIMCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT HET KRUITVAT IN HET MIDDEN OOSTEN LAATSTE NIEUWS. Indonesiërs willen met Nederlanders samenwerken Bewondering voor Zeeland's herstel UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND. Walcheren Hoofdredacteur O, Ballintijn "(met redactloneele medewerking van dr. ,W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg. Druk: tirma F. van de Velde Jr., Vlisslngen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M L. W- Schoch, VJis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 14 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 136 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3,20 per kwartaal, franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Poes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Oratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr_J*59300_J\Z:^^ MEDISCH „RUMOER" IN GOES. Artsen zijn geen drukke» ad verteerders. Zij adverteeren als zij zich vestigen, als zij de praktijk neerleggen en als zij met vacantie gaan of de prak tijk hervatten. Reclame maken zij volgens een ongeschreven wet nooit. Daardoor trekt een annonce als die van den heer J. F. O. Huese, chirurg en vrouwen arts te Goes, in ons blad van Dinsdag extra de aandacht. Genoemde arts deelt daar n.l- in mede, dat hij sedert 8 Juni niet meer voor ziekenfondsen werkt, patiënten alleen parti culier behandelt, alle tarieven (op voorbeeld van ministers en ambtenaren) met 25 ver hoogt en operaties vooruit zal laten betalen Hoe nu Als een verplicht- verzekerde plotseling geope reerd moet worden en niet over voldoende contanten beschikt om vooruit te betalen, laat men hem dan in Goes zonder meer het tijdelijke met het eeuwige verwisselen Men kan in Goes gerust zijn. Spoedgevallen worden onmid dellijk behandeld ook zonder vooruitbetaling. En daarmede is duidelijk dat de heer Huese een demonstratie beoogt. Het A.N.P. heeft dezer da gen medegedeeld dat vrijwel alle tandartsen tijdens den oor log of veel te hooge tarieven hebben berekend, of wel zich in natura lieten betalen. Bij dit bericht werd vermeld, dat er een onderzoek zou worden ingesteld. De heer Huese, wiens vrouw tandarts is, heeft deze mededeeling als een be- leediging voor den artsen- en tandartsenstand opgevat wenscht zich aan deze contröle miet te onderwerpen. Blijkbaar is hij van oordeel, dat de agi tatie tegen de tandartsen voor al van de ziekenfondsen en ziekenfondspatiënten uit- rt. vandaan dat met name ziekenfondsen werden ver meld. Bovendien acht hij, ge zien de algemeene prijsverhoo- ging. contróle op de artsen, die óp dit gebied een goeden naam hebben, onjuist, temeer daar de honoraria, die door de ziekenfondsen aan specialisten en artsen betaald worden, laag zijn. Overigens zijn de ziekenfonds leden natuurlijk vrij in de keu ze van him geneesheer en kan er niet getornd worden aan hun recht op geneeskundige en chirurgische hulp en op zieken- huisverpleging. Doodstraf geëischt tegen kapitein van poiitie. De proc.-generaal by het Bijz- Gerechtshof te Am ster- dam, heeft tegen den voorma- ligen kapitein bij de politie te Utrecht P. J. M. Thijssen. de doodstraf geëischt, daar hg de leiding had gehad bij het hou den van razzia's en ophalen van Joodsche families. De uit spraak werd bepaald over 14 dagen. BR. v. d MEER DER-GEN. VAN DE VOLKSHUISVESTING. Met Ingang van 16 Juni is dr. ir. Z. Y. v. d. Meer be noemd tot directeur-generaal van de volkshuisvesting, te vens belast met de waarne ming van het ambt van hoofd inspecteur voor de volkshuis- yesting, onder gelijktijdig eer vol ontslag als hoofdingenieur van den rijkswaterstaat. Het Wereldgebeuren Joden en Arabieren niet aan één tafel, Engeland breekt niet met Franco. Er zijn nu wat meer bgzon- derheden aan het licht geko men omtrent het verdwijnen van den Groot-Moefti van Je ruzalem, al blflft een waas van geheimzinnigheid rondom zijn persoon hangen. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de verdwenen Moefti bgna 14 dagen geleden in een Ameri kaan sch vliegtuig Frankrijk heeft verlaten. Hy had sach een valsch paspoort aangeschaft en is er blgkbaar met behulp daarvan in geslaagd de con trole om den tuin te leiden. De secretaris van het Arabi sche Hooge Conjité verklaarde, dat de Moefti veilig is en zich waarschgnlijk in Syrië bevindt Dat is geen prettig nieuws voor het Foreign Office. De Moefti moge ,,de Soekarno' van Palestina zijn en zelfs op de lgst van oorlogsmisdadigers voorkomen, onder de Arabische nationalisten heeft hg groóten invloed en hg zal zeker niet nalaten de anti- Engelsche ge voelens stevig aan te wakke ren De buitengewone zitting van den raad van de Arabische Liga, een blok van 40 millioen Arabieren is intusschen eindigd. Uit de genomen sluiten spreekt een onverzoen- "jke toon. Diverse resoluties blgven geheim, maar vast staat reeds, dat de Arabieren zullen weigeren met de Joden aan de ronde tafel plaats te nemen en Joodsche goederen stelselmatig zullen boycotten. .,Het kruitvat van het Mid den-Oosten zal ontbranden, in dien de V.S. en Engeland met geweld probeeren 100.000 Jo den in Palestina te immigree- ren", uitte zich de vice-presi dent van de Moslem-Broeder schap. Dat Bevin dit niet lou ter als een dreigement be schouwt. bleek uit zgn rede tijdens bet Labour-congres te Bournemouth „Indien we mor gen 100.000 Joden in Palestina brengen, zou ik vandaag nog een Britsche divisie moeten aanvoeren- Bovendien kan En geland de huisvesting en de overbrenging van de Joden niet betalen". In de V.8 zgn deze woorden niet in goede aarde gevallen. De Amerikaans che senator Johnson, een vooraanstaand lid van de senaatscommissie, heeft er reeds op aangedron gen, dat Groot-Brittannië zgn mandaat over Palestina de V.S. zal afstaan. Hg was van- meening, dat Engeland geen verontschuldiging kon aanvoeren voor het trouweloos niet nakomen van de belofte om in Palestina een nationaal tehuis voor Joden te stichten en deze woorden zullen vele Zionistische Joden uit het hart gegrepen zgn. In zgn boven vermelde rede heeft Bevin ook een belang wekkende passage gewgd aan het Spaansche vraagstuk. Het Spaamsche volk wil in geen geval een nieuwen burgeroor log, zoo zeide hy. Tgdens de re volutie van Franco waren meer Spanjaarden omgekomen dan Engelschen in den twee den wereldoorlog. Een econo mische blokkade 'kan tot oor log leiden en Bevin wees deze daarom af. Ook terugroeping van den ambassadeur zal de politiek van Franco niet ver anderen. Het Labour-congres is overigens, zooals de Londen sche correspondent van de N.R.C. reeds voorspelde, meer een gezellig samenzijn geweest dan een serieus touwtrekken tusschen de partg en haar lei ders. De critiek van eenige ideologen en intellectueelen ten spgt is er eigenlgk geen op positie geweest tegen het be wind van de Labour-leiders en kon het bestuur steeds een overgroote meerderheid achter zich vinden. Vuurgevecht met smokkelaars. Te Helmond werd een perso nenauto door de politie gesom meerd te stoppen. De chauf feur reed echter door en de agenten openden het vuur. De bestuurder en een andere in zittende werden hierbg ge wond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. In den auto werd een partij koffie van 200 kg. aangetrof fen en een hoeveelheid elastiek. Auto en contrabande werden in beslag genomen. De nieuwe aardappelen De nieuwe aardappelen wor den met ingang van Maandag 17 Juni in distributie gebracht. De aanvoer zal niet toereikend zgn om op alle bonnen direct nieuwe aardapelen te verstrek ken. De prijs voor den consu ment bedraagt voor de nieuwe aardappelen 16 ct. p. kg. voor de groote en 10 ct. p. kg. voor öe Kleine aardappelen, /oor de oude aardappelen blijft de prijs van 10 ct. per kg. gehand haafd. Proces fe Neurenberg, bekort. Onder scherp protest der verdedigers heeft het tribunaal te Neurenberg meegedeeld dat nieuwe maatregelen zgn ge troffen om den tydsduur van het proces te bekorten. De zaak tegen de individu- eele beschuldigden zal nu ze ker in Juli gesloten kunnen worden, met dien verstande dat het oordeel van het gerecht eerst zal volgen ma de behan deling van dei aanklacht t0- gen de organisaties. De conferentie te Parijs. De conferentie te Parys zal morgen weer beginnen. Van daag zullen de ministers van buitenlandsche zaken te Parg's arriveeren. Het Italiaansche vredesverdrag zal het eerste punt van bespreking vormen. Het tweede punt van de agenda is het Roemeensche vredesverdrag. Te Bologna is een bom geworpen naar localiteiten van de communistische party. Een voorbijganger werd gewond. Umberto heeft Italië veriaten. Koning Umberto is gister avond per vliegtuig te Barce lona aangekomen. Voor zgn vertrek heeft hg zich met een proclamatie tot het Ita liaansche volk gericht en de huidige Italiaansche regeering beschuldigd van schending van de wet. Een woordvoerder van den koning heeft medegedeeld, dat Umberto slechts vertrokken is om bloedvergieten te voorko men en dat hy. mocht de uit spraak van den hoogen Raad gunstig luiden voor het ko ningschap, terug zal keeren. Vooral in het monarchisti sche Zuiden heeft het vertrek van den koning groote beroe. ring gewekt Nieuwe „nazi ondergrondsche". Volgens een correspondent van de „Evening News" wordt in Oostenrijk door voormalige Duitsche officieren een nieuwe nazistische ondergrondsche be weging voor Europa georgani seerd. Door het verslappen van de contróle in het „bevryde" Oostenrgk hebben de leiders van. de beweging betrekkelijk de vrye hand. De voedsel- schaarschte veroorzaakt groei ende ontevredenheid en daden van sabotage en ïrjdeiyk verzet worden talryker. Een Nederlandsch officier, die in Oostenryk verblgft, ge looft dat honderden belangry- ke nazi's zich in de vier be- zettingzónes van Oostenryk verbergen. Directeuren yan Wilton- Feyenoord voorloopig in vrijheid gesteld. De proc.-fiscaal bij het Bgz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft last gegeven tot invrg- heidsstelling van C H. Tesch- macher, F. Muller en A. C. Metzelaar, directeuren van de N.V. Wilton-Feyenoord te Schiedam, alsmede van enkele lagere functionarissen in die vennootschap- Een punt van onderzoek is nog in hoeverre deze directeu ren te gemakkelgk hebben toe gegeven aan den op hen door den vgand uitgeoefenden druk tot medewerking, zoowel wat betreft de uitzending van ar beiders. als wat aangaat de bedrgfscollaboratie. De ongeregeldheden te Rome duren voort. Tallooze personen werden gearresteerd of gewond. Een doode vervoerde deviezen. Aan de Fransch-Zwit- sersche grens arriveerde dezer dagen de lgkkist van een Fransch inge nieur, die in Zwitserland was gestorven en nu naar Frankrgk werd vervoerd, waar hij in Pargs zou worden be graven. De Zwitsersche doua ne-beambten hadden blgkbaar een fg'ne neus. Zg lieten de kist openen en het bleek, dat deze inderdaad een lijk bevat temaar daarnaast volgestopt was met de viezen. Zonder deviezen kon de doode zgn weg naar Pargs vervolgen. SEYSS' VERDEDIGING AAN HET WANKELEN GEBRACHT. He» Oostenrijksche verraad behandeld. Het verhoor van Seyss In. quart is voortgezet met het uitpluizen van de rol, die hg bg den Anschluss heeft ge speeld. Dodd ging Seyss Inquart scherp te lgf over het Oosten- rijksch verraad,' doch ook hg slaagde er niet in den besehui. ddgde tot nieuwe bekentenis sen te dwingen. Integendeel, zoodra het over Oostenrgk ging maakten Seyss' antwoor den nog zekerder indruk dan Feitelijk gezag van de Republiek twijfelachtig. Sjahrir over de tegenvoorstellen. In een interview heeft Sjahrir verklaard, dat de In donesische tegenvoorsteUen zullen voorslaan een voorloo pige overeenkomst, waarbij verschalende politieke ver schilpunten buiten beschou wing ziülen worden gelaten. Deze ponten zullen by de on derhandelingen, welke later zullen wordert gehouden, wor den besproken. Sjahrir verklaarde, dat de formuleering van de tegen voorstellen op de republikein- sche kabinetszitting van Woensdag besproken was. Hij gaf toe, dat de jongste beurtenissen hiermede doelde hij blgkbaar den toe stand in het binnenland van Java en Tangerang vertra ging van de definitieve for muleering tot gevolg had ge had, doch op zgn laatst zou den de tegenvoorstellen aan het begin van de volgende wéék worden overgelegd. Sjahrir hoopt, dat, terwijl de oplossing van de geschilpun ten nangende is, door de te genvoorstellen een voorloopige overeenkomst onder oogen zal worden gezien, die ten spoe digste tot resultaat zal heb ben, dat de Nederlanders en de Indonesiërs tot samenwer king komen, hetgeen men zoo noodzakelijk acht met bet oog op den huidigen toestand op Java. Aan den vooravond van de Indonesische tegen voorstellen is het beeld van de politieke situatie in Indonesië ingewikkelder dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelin gen valt aan beide zijden, vooral echter aan de Indone sische, een licht pessimisme te constateeren. MOEILIJKHEDEN TE SOERAKARTA. Eenige feitelgke factoren geven aanleiding tot dit pes simisme onder de Indonesiërs. Ten eerste zgn er de moei lijkheden in Soerakarta, waar zelfs sprake is geweest van een kleine revolutie tegen de republiek. Voorts zgn er de gebeurtenissen te Tangerang en inlichtingen van deskundigen, die melding maken van een uiteenvallen van het gezag op economisch, en bestuursgebiel in het bin nenland van Java. Al deze feiten lelden ertoe, dat het beweerde feiteiyke gezag van de republiek en de uitwerkingskracht daarvan - een der hoofdargumenten der republikeinen voor de buitenwereld, inclusief Neder land, een min of meer twHfeL- achtig aanzien krHgen. Voor de republikeinsche kringen, die dit terdege heseffen, zgn deze feiten even zoo vele redenen om pessimistisch te zyn. LICHTPUNTEN! Aan den anderen kant val len er lichtpunten aan te wijzen, die de partijen althans eenigen moed geven. Het bezwaar van Nederland- sche zgde tegen de opneming van Sumatra in de republiek, is vooralsnog niet van prin- cipieelen aard. In regeeringskringes wenscht men, dat afdoende bewijzen geleverd worden, dat de be volking zelve de opneming in de republiek wenscht en niet een federatief verband. - Ten tweede zouden Ned. Indische regeeringskringen minder dan de Ned. autoritei ten geneigd zgn om de zaak te doen afstuiten op het vraag stukSoekarno, indien ten minste op de andere punten volledige overeenstemming werd bereikt. Van hun kant hebben Soekarno en Mohamed Hatta zich bereid verklaard hun positie op te offeren, in dien het republikeinsche ka binet dit te eeniger tgd in het belang van land en volk zou achten. Voorts zouden de Nederlan ders den overgangstermgn voor een generatie uit politieke overwegingen willen verkor ten tot de helft of een derde. VERKLARING VAN NOEL BAKER. Op het Labour-congres te Bournemouth zijn de resoluties, waarin afkeuring werd uitge sproken over de Britsche po litiek in Indonesië, alle inge trokken. Noel Baker wees ver ontwaardigd het tot Nederland gerichte verwgt van imperia lisme van de hand. Hg noem de dit een grove onrechtvaar digheid jegens een dapperen bondgenoot en jegens Enge land zelf. dig overwoog vooraleer ant woord te geven- In den namid dag begon het getuigenverhoor en de eerste getuige was de 64- jarige Oostenrgker Horstenau. een van de ministers van Seyss* kabinet en thans ge. vangeD. De oude generaal wiens prachtige kop met witten baard en haren in de zaal do mineerde trachtte een lang betoog té houden over Oosten rijks toestand voor den An schluss en beschuldigde de groote mogendheden ervan, dat zij tegenover dit land op al zijn wenschen slechts „nein" antwoordden De Salzburger gouwleider Rainer die als tweede getuige kwam.' werd door den Ameri ka anschen aanklager in een uiterst opwindend verhoor in het nauw gedreven. De gouw leider zat stotterend en vol komen verslagen antwoorden te zoeken, toen Dodd hem zgn redevoering, gehouden in 1942 voorlegde. Door deze werd de geheele opbouw van Seyss' verdediging aan het wankelen gebracht, want Rainer betoog de dat Seyss, doch ook Von Papen met de andere nazi-lei- ders op de hoogte waren van Hitlers plan om Schuschnigg in Berchtesgaden te overtroe ven. Arnold Meyer zelf aan het woord. Aan het slot van de behan deling van zgn strafzaak heeft Arnold Meyer zelf nog gespro ken, waarbg hy zeide een ge vaarlijk spel met den bezetter te hebben gespeeld. Maar als een principieel aanhanger van het vorstenhuis en als een man, die zgn vaderland lief heeft. Ik behield mgn eer en mijn leven, aldus Meyer- Al heb ik niet geschroomd de risico's van het leven te dragen. Mgn eer en leven lig gen thans in uw hand en als gg vindt, dat ik met een lands- verraderlgken geest bezield was, dan verdien ik de dood straf. Het zou mg ondragelijk zijn, als men mgn vaderland- sche gezindheid en trouw aan het vorstenhuis zou ontkennen. Ik heb gestreden en geleden voor vaderland en vorstenhuis. Ik was bezeten van vader lands-liefde en had slechts een doel: Nederland en Oranje te dienen. „De algeheele Indruk Is bemoedigend". Ook al blijft er veel te en energiek zouden aan- pakken, temidden van alle wenschen. Nog al tgd is Walcheren een land zonder schaduw, maar het is tenminste weer groen. En de wederopbouw vordert, ook al büjft er veel te wen schen, in een respect afdwin gend tempo. Dit laatste ver liezen we op Walcheren nog wel eens te veel uit het oog. We zien te goed hoeveel er nog altgd onhersteld blijft, hoeveel huizen, winkelpanden en openbare gebouwen ruïnes blgven, hoeveel woningen het nog zonder glas moeten doen en eigenlijk nauwelgks bewoon baar zgn. Maar trek eens met een vreemdeling over Walcheren, neem hem eens mee naar de herstelde dgken, fiets met hem langs de weer groenende ak kers en velden. De bezoekers kijken hun oogen uit, als Zj zien, hoe menig boerenbedrgi weer opgeknapt is, hoe de ontwatering weer hersteld is. Zy zien met frisschen blik de dijken liggen, hersteld en weer sterk. Zij zitten niet zoo diep in de zorgen, die de bewoners van Walcheren dag in dag uit in beslag nemen. En als zy zien, wat wederopbouw en particulieren al weer tot stand hebben gebracht, worden zy met bewondering vervuld. „Dat de Zeeuwen zelf en wen, het tempo graag nog heel Nederl.zg, die van buiten komen, zóó |wat sneller willen zien, verwoesting, dat hadden wjj niet verwacht en dat wisten wg niet!" Ziedaar een uitlating, die men telkens weer verneemt. .,Er is ons in Holland zoo veel verteld over het verdron ken Walcheren, maar we had den toch geen idee van den toestand, voor we alles met ligen oogen hadden aan schouwd. Nu we het met eigen oogen hebben gezien, is er aan den eenen kant een triester beeld dan we er ons van gevormd hadden, maar de teekenen van opleving en van een nieuw begin maken toch den gehee- len indruk bemoedigend". Dit is bet oordeel van de ;em. woninginspectrice te Den laag, die onlangs met enkele collega's Walcheren heeft be zocht een oordeel, waar aan, gezien de verwoestingen die in Den Haag zelf zgn aangericht, wel waarde mag worden gehecht. Zooals haar oordeel luidde, luidt ook dat van anderen, van Nederlanders en buiten landers. Zonder uitzondering komen zy onder den indruk, van wat er gepresteerd wordt. Deze bewondering doet goed. En is verdiend. Ook al zijn er nog ontelbare wenschen onver vuld en al zouden wg, Zeeu- Goede fruitoogst in Zeeland verwacht. Aan het rapport van het mi nisterie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening betreffende den stand der groenten- en fruitteeltgewas sen wordt gemeld, dat in de meeste gebieden voor appelen een goed gewas wordt ver wacht In het algemeen zgn de vooruitzichten voor de peren minder goed. In tegenstelling met de vori ge fruitsoorten staan de ker sen er in Limburg zeer goed voor. evenals in Zeeland. In de Betuwe en andere gebieden is de stónd matig tot goed. Meikersen beloven goed in Limburg, Zeeland, Noord-Bra bant en het land van Maas en Waal. matig in de Betuwe, Tieler- en Bommelerwaard, in Utrecht matig tot goed. Zeer goed is ook de stand van- mo rel in Zeeland en Brabant. Kruisbessen zgn in Zeeland goed gezet: in de overige cen tra matig tot goed- Roode en witte bessen dragen in Noord- Holland goed tot zeer goed, goed in Noord-Brabant en overigens matig tot goed. De stand der zwarte bessen en frambozen is dit jaar matig: alleen in Zeeland verwacht men van de zwarte bessen een goed beschot. Druiven zullen een goeden oogst geven. Zware straffen voor stelende arbeiders. De Arr.-Rechtbank te Mid delburg veroordeelde Woens_ dag A. S. B.. A. de G., J. van L., M. D. de W. en a M. H. S. tot 2 jaar gevangenisstraf. Voor zoover de heeren niet ge detineerd waren, werd hun on middellijke gevangenneming gelast. Het betrof hier arbeiders van den wederopbouw, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal uit leegstaande wo ningen op Walcheren, waarvan de bewoners een deel van hun inboedels bg de inundatie moesten achterlaten op zolders etc. De rechtbank heeft de laatste tgd tot haar leedwezen moeten constateeren, dat ver schillende werklieden zich niet ontzien uit de huizen, waarin de bewoners nog niet konden terugkeeren, alles weg te ha len wat maar van hun gadingis. Deze diefstallen nemen hand over hand toe- De rechtbank zal in verband met den bijzonde ren ernst van deze feiten en de omstandigheden waaronder de ze plaats vinden, tegen deze misdrijven streng optreden. Men zg gewaarschuwd! Jacht omgeslagen bij Rilland-Bath. Vijl Belgische padvinders vermist. Zaterdagmiddag is het Bel gische jacht „De Zeebries", lang 7 m. en breed 2.30 m., op de schaar van de Noord, bij Rilland Bath, omstreeks 4.30 tgdens het hevige onweer, ge paard met stormwind en zware regenval, omgeslagen. Het jacht was bemand met vgf jon gens van de Belgische zee scouts. (padvinders), uit Ant werpen, van ongeyeer 1822 jaar oud.. De Belgische zeepolitie werd ervan verwittigd en beloofde stappen te doen om de jongens op -te sporen. Tot nu toe is er echter nog geen bericht van de zeepolitie ontvangen. Andere Belgische zee-scouts zgn thans bezig met zgn zes sen het jacht op den kant te sleepen- Van de jongens zelf is nog geen spoor gevonden. In het jacht zgn alleen hun reistas- 'schen en wat bagage en papie ren gevonden. GESLAAGD. Voor het examen algemeene Handelskennis (Middenstands diploma) afgenomen op 12 Juni 1946 te Middelburg slaag den de dames: M. Meg er. Ka- pelle; H- J. Pollie en S. J. Pollie, Oud-Vossemeer; T. J. Poelman Wemeldinge. De heeren: A. Ngsse en P. J. Mol. 's-Heer Arendskerke; A. de Mugnck, J. de Mugnck, J. de Mugnck Borssele; J. Minderhoud, Domburg; H- van Oosten en- M. A Potter, Goes; M. J. Provoost, Groede;' P. H. Paree. 's-Heerenhoek; J. M. Mol en H. Nieuwenhug'ze, Yer- seke; J. W. C. Noordhoek. Kamperland; J. Minnaard^ Kloetinge; L. Molhoek en L. Molhoek, Krabbendijke; C H. Net, K. J. Net, J. P. Neve, R- A. Papegaag en J. Pierens, Middelburg; J. Polderdgk en M. Moerdijk Nieuwdorp; C. Meijer en A. van Poelje, Scho re: A. Oele, Wemeldinge. Af gewezen 10 candidates Het examen duurt voort. Goes EMMABLOEMCOLLECTE. De bekende Emmabloemcol- lecte wordt dit jaar te Goes op Dinsdag 18 Juni a.s. gehouden. Tgdens de bezetting mocht de ze collecte niet meer gehouden worden. Tengevolge van on dervoeding en 6lechte huisves ting gedurende de oorlogsjaren is het aantal T.B.C.-gevallen onrustbarend toegenomen. Daarom bevelen wg deze col lecte gaarne aan. geslaagd. Voor het examen moderne bedrgfsadministratie, afgeno men vanwege de Maatschappy voor Handel en Nijverheid en het Ned Instituut voor Effi ciency, slaagde te Rotterdam de heer J. A. Massa te Goes. VERGADERING Volksherstel. Door de afd. Goes van de Stichting Ned. Volksherstel werd Woensdag in de „Prins van Oranje" een vergadering gehouden, waarop een groot aantal bestuursleden van ver schillende organisaties en on- derwgzend personeel aanwezig was. Op deze beenkomst werd het vraagstuk van zorg voor de Goesche school jeugd uitvoerig besproken. Al gemeen voelde men de wensche- lijkheid om deze jeugd in de vacanties op aangename wijze bezig te houden en juichte men het initiatief van Volks herstel toe. Staande de verga dering werd een comité geko zen bestaande uit vertegen woordigers van onderwijzers, buurtcommissies, jeugdorgani saties, U.V.V.. sportver., enz. Dit comité dat vandaag een eerste bijeenkomst zal houden, zal de plannen opstellen. De ouders zullen er binnenkort wel meer van hooren. Schore NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND OPGERICHT. Na een bespreking met den heer A. Vingerling, hoofdbe stuurder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, is er te Schore een afdeeling van dezen bond opgericht ZENDINGSCOLLECTE. De zendingscolleote in de Ned. Herv. kerk te Schore heeft 190 opgebracht. Waarde ZENDINGSCOLLECTE. De Pinkstercollecte ten bate van de zending bracht in de Ned. Herv. kerk te Waarde 76.04 op. Borssele BENOEMING. Tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder als vertegenw. van den Ko ningspolder wc.d benoemd: J. A. Nieuwenhugse te Borssele. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. S. M. Blok, 45 j., echtgen. v. S. J. C. Frelier te Kruiningen, ontz. rechten. G. Schrier, 60 j.. landarbei der te Waarde. Verbeurdverkl- vermogen tot 300, ontz. rech ten. P. C. Vermeulen, 45'j., land- arb., Kwadendamme, ontz. rechten en onmiddellgke in vrijheidstelling. J. J. de Koster, 68 J.. rustend schipper te Hansweert. ver- beurdverkl. vermogen" tot 1000. ontz. rechten. A. Harinck, 41 j., koopman te Heinkenszand. Beschuldiging vervallen verklaard. Zeeuwsche tramwagen op reis naar een museum. dagen is door de „Stichting Tram-Archief S.T. A." gevestigd te Utrecht, één der breede volgrytuigen van de electrisch tram Vlissingen Middelburg aangekocht, ten einde dit te Utrecht een plaats te geven in een binnenkort al daar op te richten museum- Het bedoelde rijtuig was nog afkomstig van de stoomtram, welke vóór 1910 beide plaatsen verbond. Het rijtuig, gebouwd in 1885, behoort tot de aller oudste stoomtramrijtuigen in Nederland. Vooral vanwege de typisch kleine twee-assige bouw is het momenteel een zeer groote zeldzaamheid. Het ligt in de bedoeling der Stich ting Tram-Archief het rijtuig zooveel mogelgk in den oor- spronkeüjken staat van stoom- tramrgtuig terug te brengen. Eenige zeldzame foto's, welke in het bezit der stichting zijn zullen dit werk vergemakkelij ken. Mochten er nog lezers zgn. die nog nadere byzonder- heden omtrent den oorspron- kelijken toestand, waarin het rijtuig bg de stoomtram dienst deed, kunnen verschaffen (zooals byv. kleur opschriften e.d.). dan zal de S.T-A. het zeer op prijs stellen zulks te vernemen. Intusschen verheugt het ons zeer, dat dit oude ver trouwde Zeeuwsche rijtuig voor het nageslacht bewaard zal blgven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3