PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HET KRUITVAT IN HET MIDDEN OOSTEN Indonesiërs Nederlanders willen met samenwerken VIJF JAAR GEEISCHT TEGEN ARNOLD MEYER Bewondering voor Zeeland's herstel UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Walcheren Hoofdredacteur O. Balllnttjn '(mei fèdactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingcn. Commissie van Bijstand J. L, van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch» Vfts- dngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen- j Vrijdag 14 Juni 1946 189e Jaargang Nummer 136 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3,20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2. WAARIN OPGENOMEN DÉ MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT éureaux gevestigd Ie Vlisslngen Waislraal 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29, lel 2077 en 2924, Goes Turlkade 15. tel. 2475 Omlburg Oralemaslnal 3. Terneueen: Brouwefl|straal 2. HoelrtHenlns nf 359300 P.Z.C.. JWMIellnirg. MEDISCH „RUMOER" IN GOES. Artsen zijn geen drukke ad verteerders. Zij adverteeren dis zij zich vestigen, als zij de praktik neerleggen en als zij met vacantia gaan of de prak tijk hervatten. Reclame maken zij volgens een ongeschreven tfet nooit. Daardoor trekt een annonce als die van den heer J. F. O. Huese, chirurg en vrouwen arts te Goes, in ons blad van Dinsdag extra de aandacht. Genoemde arts deelt daar n.l- in mede, dat hij sedert 8 Juni niet meer voor ziekenfondsen Tyerkt, patiënten alleen parti culier behandelt, alle tarieven (op voorbeeld van ministers en ambtenaren) met 25 ver hoogt en operaties vooruit zal laten betalen. Hoe nu Als een verplicht- verzekerde plotseling geope reerd moet worden en niet over voldoende contanten beschikt om vooruit te betalen, laat men hem dan in Goes zonder meer het tqdelqke met het eeuwige verwisselen Men kan in Goes gerust zijn. Spoedgevallen worden onmid dellijk behandeld ook zonder vooruitbetaling. En daarmede ig duidelijk dat de heer Huese een demonstratie beoogt. Het A.N.P. heeft dezer da gen medegedeeld dat vrijwel aüe tandartsen tijdens den oor log of veel te hooge tarieven hebben berekend, of wel zich in natura lieten betalen. Bij dit bericht werd vermeld, dat ép een onderzoek zou worden ingesteld. De heer Huese, wiens vrouw tandarts is, heeft deze mededeeling als een be- leediging voor den artsen- en tandartsenstand opgevat en wenscht zich aan deze contröle (niet te onderwerpen. Blijkbaar is hij van oordeel, dat de agi tatie tegen de tandartsen voor al van de ziekenfondsen er ziekenfondspatiënten uit gaat. vandaar dat met name de ziekenfondsen werden ver meld. Bovendien acht hij, ge zien de algemeene prijsverhoo- ging. contröle op de artsen, die óp dit gebied een goeden naam hebben, onjuist, temeer daar de honoraria, die door de ziekenfondsen aan specialisten en artsen betaald worden, laag zijn. Overigens zrjn de ziekenfonds leden natuurlijk vrij in de keu ze van hun geneesheer en kan er niet getornd worden aan hun recht op geneeskundige en chirurgische hulp en op zieken- huisverpleging. Truman naar Moskou? Volgens den Ncw-Yorkschen correspondent van de Londen sche Evening News zou de mo gelijkheid bestaan, dat presi dent Truman zich per vlieg tuig naar Moskou zou begeven voor 'n persoonlijk onderhoud met Stalin, wanneer de confe rentie van de ministers van buitenlandsche zaken te Parijs zou mislukken. Het Wereldgebeuren Joden en Arabieren niet aan één tafel. Engeland breekt niet met Franco. Er zijn nu wat meer bijzon- derheden aan het licht ge-ko men omtrent het verdwijnen van den Groot-Moefti van Je ruzalem, al blijft een waas van geheimzinnigheid rondom zijn persoon hangen. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de verdwenen Moefti bijna 14 dagen geleden in een Ameri- kaansch vliegtuig Frankrijk heeft verlaten. Hij had zich een valsch paspoort aangeschaft en is er blijkbaar met behulp daarvan in geslaagd de con tröle om den tuin te leiden. De secretaris van het Arabi sche Hooge Comité verklaarde, dat de Moefti veilig is en zich waarschijnlijk in Syrië bevindt- Dat is geen prettig nieuws voor het Foreign Office. De Moefti moge ,,de Soekarno' van Palestina zijn en zelfs op de lijst van oorlogsmisdadigers voorkomen, onder de Arabische nationalisten heeft hij grooten invloed en hij zal zeker niet nalaten de an-td- Engelsche ge voelens stevig aan te wakke ren De buitengewone zitting van den raad van de Arabische Liga, een blok van 40 millioen Arabieren is intusschen ge ëindigd. Uit de genomen be sluiten spreekt een onverzoen lijke toon. Diverse resoluties blijven geheim, maar vast staat reeds, dat de Arabieren zullen weigeren met de Joden aan de ronde tafel plaats te nemen en Joodsche goederen stelselmatig zullen boycotten. .,Het kruitvat van het Mid den-Oosten zal ontbranden, in dien de V.S. en Engeland met geweld probeeren 100.000 Jo den in Palestina te immigree- ren", uitte zich de vice-presi dent van de Moslem-Broeder schap. Dat Bevin dit niet lou ter als een dreigement be schouwt bleek uit zijn rede tijdens het Labour-congres te Bournemouth „Indien we mor gen 100.000 Joden in Palestina brengen, zou ik vandaag nog een Britsche divisie moeten aanvoeren- Bovendien kan En geland de huisvesting en de overbrenging van de Joden niet betalen". In de V.S zqn deze woorden niet in goede aarde gevallen. De Amerikaansche senator Johnson, een vooraanstaand lid van de senaatscommissie, heeft er reeds op aangedron gen, dat Groot-Brittannië zqn mandaat over Palestina aan de V.S, zal afstaan. Hij was van meening, dat Engeland geen verontschuldiging kon aanvoeren voor het trouweloos Feitelijk gezag van de Republiek twijfelachtig. Sjahrir over de tegenvoorstellen. In een interview heeft Sjahrir verklaard, dat de In donesische tegenvoorstellen zullen voorslaan een voorloo- pige overeenkomst, waarbij verschillende politieke ver schilpunten buiten beschou wing zullen .worden gelaten. Deze punten zuUen bq de on derhandelingen, welke later zullen worden gehouden, wor den besproken. Sjahrir verklaarde, dat de formuleering van de tegen voorstellen op de republikein- sche kabinetszitting van Woensdag besproken was. Hij §af toe, dat de jongste ge- eurtenissen hiermede be doelde hij blijkbaar den toe stand in het binnenland van Java en Tangerang vertra ging van de definitieve for muleering tot gevolg had ge had, doch op zqn laatst zou den de tegenvoorstellen aan het begin van de volgende week worden overgelegd. Sjahrir hoopt, dat, terwijl de oplossing van de gechilpun- ten hangende is, door de te genvoorstellen een voorloopige overeenkomst onder oogen zal worden gezien, die ten spoe- digste tot resultaat zal neb ben, dat de Nederlanders en de Indonesiërs tot samenwer king komen, hetgeen men zoo noodzakelqk acht met bet oog op den huidigen toestand op Java. Aan den vooravond van de Indonesische tegen voorstellen is het beeld van de politieke situatie in Indonesië ingewikkelder dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelin gen valt aan beide zijden, vooral echter aan de Indone sische, een licht pessimisme te constateeren. MOEILIJKHEDEN TE SOERAKARTA. Eenige feitelijke factoren geven aanleiding tot dit pes simisme onder de Indonesiërs. Ten eerste zqn er de moei- lijkheden in Soerakarta, waar zelfs sprake is geweest van een kleine revolutie tegen de republiek. Voorts zijneer gebeurtenissen te Tangerang en inlichtingen van deskundigen, die melding maken van een uiteenvallen van het gezag op economisch- en bestuursgebiel in het bin nenland van Java. Al deze feiten leiden ertoe, dat het beweerde feitelijke gezag van de republiek en de uitwerkingskracht daarvan - een der hoofdargumenten der republikeinen voor de buitenwereld, inclusief Neder land, een min of meer twijfel achtig aanzien kragen. Voor de republikeinsche kringen, die dit terdege beseffen, zijn deze feiten even zoo vele redenen om pessimistisch te zijn. LICHTPUNTEN! Aan den anderen kant val len er lichtpunten aan te wijzen, die de partijen althans eenigen moed geven. Het bezwaar van Nederland- sche zijde tegen de opneming van Sumatra in de republiek, is vooralsnog niet van prin- cipieelen aard. In Nederl, regeeringskringen wenscht men, dat afdoende bewijzen geleverd worden, dat de be volking zelve de opneming in de republiek wenscht en niet een federatief verband. Ten tweede zouden Ned. Indische regeeringskringen minder dan de Ned. autoritei ten geneigd zijn om de zaak te doen afstuiten op het vraag stukSoekarno, indien ten minste op de andere punten volledige overeenstemming werd bereikt. Van hun kant hebben Soekarno en Mohamed Hatta zich bereid verklaard hun positie op te offeren, in dien het republikeinsche ka binet dit te eeniger tijd in het belang van land en volk zou achten. Voorts zouden de Nederlan ders den overgangstermijn voor generatie uit politieke overwegingen willen verkor- niet nakomen van de belofte om in Palestina een nationaal tehuis voor Joden te stichten en deze woorden zullen vele Zionistische Joden uit het hart gegrepen zijn. In zijn boven vermelde rede heeft Bevin ook een belang wekkende passage gewqd aan het Cpaansche vraagstuk. Het Spaamsche volk wil in geen geval een nieuwen burgeroor log, zoo zeide hij. Tijdens de re volutie van Franco waren meer Spanjaarden omgekomen dan Engelschen in den twee den wereldoorlog. Een econo mische blokkade kan tot oor log leiden en Bevin wees deze daarom af. Ook terugroeping van den ambassadeur zal de politiek van Frainco niet ver anderen- Het Labour-congres is overigens, zooals de Londen sche correspondent van de N.R.C. reeds voorspelde, meer een gezellig samenzijn geweest dan een serieus touwtrekken tusschen de partij en haar lei ders. De critiek van eenigè ideologen en intellectueelen ten spijt is er eigenlijk geen op positie geweest tegen het be wind van de Labour-leiders en kon het bestuur steeds een overgroote meerderheid achter zich vinden. 2 LITER PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van 16 Juni tjm 13 Juni a.s- zal op de bonnen 334 en 834 algemeen 2 liter petroleum verkrijgbaar zijn. BRANDSTOFFENRAARTEN WA 606 EN WB 606 NOG NIET GELDIG. Het is gebleken, dat brand- Stoffenhandelaren thans reeds zijn overgegaan tot het ontvangst nemen van de pe riodebonnen brandstoffen van de kaarten W.A. 606 en W.B. 606 en dat zij op deze bonnen reeds brandstoffen afleveren. Met nadruk wordt er op ge wezen dat de bonnen van de kaarten W.A. 606 en W.B- 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoodat hierop nog geen brand stoffen mogen worden afgele verd. Het in ontvangst nemen dezer bonnen door handelaren evenmin toegestaan. Directeuren van Wilton- Feyenoord voorloopig in vrijheid gesteld. De proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft last gegeven tot invrij- heidsstelling van C H. Tesch- macher, F. Muller en A. C. Metzelaar, directeuren van de N.V. Wilton-Feyenoord te Schiedam, alsmede van enkele lagere functionarissen in die vennootschap- Een punt van onderzoek is nog in hoeverre deze directeu ren te gemakkelijk hebben toe gegeven aan den op hen door den vqand uitgeoefenden druk tot medewerking, zoowel wat betreft de uitzending van ar beiders. als wat aangaat de bedrijfscollaboratie. SEYSS' VERDEDIGING AAN HET WANKELEN GEBRACHT. Het Oostenrijksche verraad behandeld. Het verhoor van Seyss Tn- quart is voortgezet met het uitpluizen van de rol, die hij bij den Anschluss heeft ge speeld. Dodd ging Seyss Inquart scherp te lijf over het Oosten- rijksch verraad, doch ook hij slaagde er niet in den beschul. digde tot nieuwe bekentenis sen te dwingen. Integendeel, zoodra het over Oostenrijk DE PROCUREUR FISCAAL OVER HET RUMOER RONDOM DE ARRESTATIE. Doodstraf of vrijspraak, volgens ;iin eigen verklaring, J geen opdracht gegeven, doch Bq de voortzetting van de behandeling van de zaak tegen Arnold Meyer, wees de presi dent van het Bossche Bijz. Ge rechtshof er op. dat velen van Meyer's volgelingen hem naar aanleiding van zijn oproep voor het legioen in den steek hebben gelaten- Uit een rede van die dagen blijkt, dat Meyer het voorstelde, alsof het le gioen in Nederiandsche unifor- men zou worden gestoken er onder leiding van Nederiand sche officieren zou worden ge steld. Volgens Meyer was de oproep slechts bedoeld om de N.9.B. dwars te zitten. Voorts beweerde beklaagde, dat hij nög op het standpunt staat, dat de staking te Am sterdam zeer ongelukkig was. Zij zou niet spontaan zijn ge weest en geheel door de Com munisten zijn gemaakt. De staking was z.i. funest voor de Joden zelf. REQUISITOIR. Na een fel requisitoir eischte de procureur-fiscaal, mr. Dee len. tegen Arnold Meyer VIJF jaren gevangenisstraf, ontzet ting uit de kiesrechten en het verbod een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. In zqn requisitoir heeft mr. Deelen een overzicht gegeven van alles, wat met de arresta tie samenhing. Als eenige concessie had de P. F. toege zegd, dat Meyer niet in Vught zou worden geïnterneerd. Op 12 April moest hij meedeelen, deze concessie in te trekken, indien Meyer zich niet binnen 24 uur had aangemeld. Daar op heeft verdachte zich dan ook gemeld; hq werd te Til burg geïnterneerd- Mr. Deelen laakte de hou ding van den Rrjksduitscher v. d. Kieft c,s. in verband met den veel besproken „speur tocht" naar Arnold Meyer Hij noemde het onaanvaardbaar, dat deze speurders in zijn ambtsgebied optraden zonder dat hij hierin gekend werd. Ook de dir.-gen. van bijz. rechtspleging en de minister van Justitie waren niet op de hoogte. Alleen de algemeen gemachtigde, de heer Vorrink, werd van alles in kennis ge steld. Geen wonder, aldus mr. Deelen. dat de gezamenlijke procureurs-fiscaal overwogen hebben of zq de verantwoor delijkheid nog langer zouden kunnen dragen. De minister-president, die door twee der „speurders" werd bezocht, heeft daarna aan den minister van oorlog gezegd, dat hq gestooten was op een complot om Arn. Meijer uit hanaen van de politie te hou den en dat vermoed werd, dat deze in een militair gebouw verborgen gehouden werd. Daarom gaf de minister van oorlog een bewijs van toegang tot militaire gebouwen. Weliswaar bleek hem bij na vraag, dat de minister-presi dent niet volledig was inge licht, doch de dochter en secre taresse van den algemeen ge machtigde van de regeering, verzekerden hem, dat alles in orde was. Terwijl de speurders zich speciaal op een regeeringsop- dracht beriepen, is duidelijk gebleken, dat geen enkele mi nister hun opdracht had gege ten tot de helft of een derde.ven. De heer Vorrink heeft, alleen het „prachtige" werk geprezen en de speurders in contact gebracht met den mi nister-president. Hierna besprak mr. Deeler uitvoerig de tenlastelegging. In een uitvoerig pleidooi drong de verdediger. Mr. J. J. v. d. Putte, op vrqspraak aan. ARNOLD MEYER ZELF AAN HET WOORD. Aan het slot van de behan deling van zijn strafzaak heeft Arnold Meyer zelf nog gespro ken, waarbij hij zeide een ge vaarlijk spel met den bezetter te hebben gespeeld. Maar als een principieel aanhanger van het vorstenhuis en als een man, die zijn vaderland lief heeft. Ik behield mijn eer en mijn leven, aldus Meyer- Al heb ik niet geschroomd de risico's van het leven te dragen. Mijn eer en leven lig gen thans in uw hand en als gq vindt, dat ik met een lands- verraderlijken geest bezield was, dan verdien ik de dood straf. Het zou mij ondragelijk zijn, als men mijn vaderland- sche gezindheid en trouw aan het vorstenhuis zou ontkennen. Ik heb gestreden en geleden voor vaderland en vorstenhuis. Ik was bezeten van vader lands-liefde en had slechts een doel: Nederland en Oranje te dienen. Het hof bepaalde de uit spraak op 26 Juni a.s. ging maakten Seyss' antwoor den nog zekerder indruk dan in de Nederiandsche zaak. tij dens welke hij uiterst zorgvul dig overwoog vooraleer ant woord te geven- In den namid dag begon het getuigenverhoor en de eerste getuige was de 64- jarige Oostenrijker Horstenau, een van de ministers van Seyss' kabinet en thans ge vangen. De oude generaal wiens prachtige kop met witten baard en haren in de zaal do mineerde. trachtte een lang betoog té houden over Oosten rijks toestand voor den An schluss en beschuldigde de groote mogendheden ervan, dat zij tegenover dit land op al zijn wenschen slechts „nein" antwoordden Hij noemde zich trots „Kaiserlicher Soldat" en het eenige nieuws, dat hij te vertellen had was, dat Hitier hem vlak voor den Anschluss gevraagd had een radiospeech en een telegram aan Seyss over te brengen, waarmee deze de Duitsche troepen zou moe ten binnen roepen. Dit was het beroemde telegram, dat nooit verzonden werd omdat ten slotte een telefoontje genoeg was. De Salzburger gouwleider Rainer die als tweede getuige kwam," werd door deu Ameri- kaanschen aanklager in een uiterst opwindend verhoor in het nauw gedreven. De gouw leider zat stotterend en vol komen verslagen antwoorden te zoeken, toen Dodd hem zijn redevoering, gehouden in 1942 voorlegde. Door deze werd de geheele opbouw van Seyss' verdediging aan het wankelen gebracht, want Rainer betoog de dat Seyss, doch ook Von Papen met de andere nazi-lei ders op de hoogte waren van Hitlers plan om Schuscbnigg in Berchtesgaden te overtroe ven. Rainer had in dezelfde speech ook triomfantelijk uit geroepen, dat Schuschnigg door Hitier zoodanig was toe- gebulderd, dat bij geen kans kreeg iets te zeggen en dat de nazi's hem bespionneerden „tot in zijn slaapkamer" zóodat ze zelfs wisten hoeveel sigaretten hij rookte. Rainer deed nog enkele po gingen om de uitlatingen in deze rede voor te stellen als een niet correcte voorlichting, bestemd voor de groote massa, doch toen de president de zit ting verdaagde, maakte de voormalige gouwleider den in druk „door de gong gered" te zijn. „De algeheele Indruk is bemoedigend". Ook fll blijft er veel te flink en ener£lek zouden aan- pakken, temidden van alle wenschen. Nog altijd is Walcheren een land zonder schaduw, maar het is tenminste weer groen. En de wederopbouw vordert, ook al blijft er veel te wen schen, in een respect afdwin gend tempo. Dit laatste ver liezen we op Walcheren nog wel eens te veel uit het oog. We zien te goed hoeveel er nog altqd onhersteld blijft, hoeveel huizen, winkelpanden en openbare gebouwen ruïnes blqven, hoeveel woningen het nog zonder glas moeten doen eneigenlqk nauwelqks bewoon baar zqn. Maar trek eens met een vreemdeling over Walcheren, neem hem eens mee naar de herstelde dijken, fiets met hem langs de weer groenende ak kers en velden. De bezoekers kijken hun oogen uit, als zij zien, hoe menig boerenbedrijf weer opgeknapt is, hoe de ontwatering weer hersteld is. Zq zien met frisschen blik de dijken liggen, hersteld en weer sterk. Zq zitten niet zoo diep in de zorgen, die de bewoners van Walcheren dag in dag uit in beslag nemen. En als zij zien. wat wederopbouw en Sarticulieren al weer tot stand ebben gebracht, worden zij met bewondering vervuld. „Dat de Zeeuwen zelf en zq, die van buiten komen, zóó verwoesting, dat hadden wij niet venvacht en dat wisten wq niet!" Ziedaar een uitlating, die men telkens weer verneemt. „Er is ons in Holland zoo veel verteld over het verdron ken Walcheren, maar we had den toch geen idee van den toestand, voor we alles met eigen oogen hadden aan schouwd. Nu we het met, eigen oogen hebben gezien, is er aan den eenen kant een triester beeld dan we er ons van gevormd hadden, maar de teekencn van opleving en van een nieuw begin maken toch den gehee- len indruk bemoedigend". Dit is het oordeel van de gem. woninginspectrice te Den Haag, die onlangs met enkele collega's Walcheren heeft be zocht een oordeel, waar aan, gezien de verwoestingen die in Den Haag zelf zijn aangericht, wel waarde mag worden gehecht. Zooals haar oordeel luidde, luidt ook dat van anderen, van Nederlanders en buiten landers. Zonder uitzondering komen zij onder den indruk, van wat er gepresteerd wordt. Deze bewondering doet goed. En is verdiend. Ook al zijn er nog ontelbare wenschen onver vuld en al zouden wjj, Zeeu. wen, het tempo graag nog heel wat sneller willen zien» Goede fruitoogst in Zeeland verwacht. Aan het rapport van het mi nisterie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening betreffende den stand der groenten- en fruitteeltgewas sen wordt gemeld, dat in de meeste gebieden voor appelen een goed gewas wordt ver wacht, behoudens in Limburg en het land van Maas en Waal, waar de stand matig is. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor de peren minder goed. In Limburg zqn de vooruitzichten slecht tot matig: daarentegen verwacht men in Utrecht en Noord-Hol land een goed tot zeer goed beschot, terwijl in de overige gebieden de stand matig is. In enkele gebieden als Utrecht, Tieler- en Bommeler- waard e.o. en het land var Maas en Waal is de stand der pruimen matig, in de overige centra goed. In tegenstelling met de vori ge fruitsoorten staan de ker sen er in Limburg zeer goed voor, evenals in Zeeland. In de Betuwe en andere gebieden is de stand matig tot goed. Meikersen beloven goed in Limburg, Zeeland, Noord-Bra bant en het land van Maas en Waal. matig in de Betuwe, Tieler- en Bommelerwaard. in Utrecht matig tot goed. Zeer goed is ook de stand van mo rel in Zeeland en Brabant. Kruisbessen zijn in Zeeland goed gezet: in de overige cen tra matig tot góed. Roode en witte bessen dragen in Noord- Holland goed tot zeer goed, goed in Noord-Brabant en overigens matig tot goed. De stand der zwarte bessen en frambozen is dit jaar matig: alleen in Zeeland verwacht men van de zwarte bessen een goed beschot. Druiven zullen een goeden oogst geven. Zware straffen voor stelende arbeiders. De Arr.-Rechtbank te Mid delburg veroordeelde Woens_ dag A. S. B., A. de G., J. van L., M. D. de W. en G- M. H. S. tot 2 jaar gevangenisstraf. Voor zoover de heeren niet ge detineerd waren, werd him on- middellijke gevangenneming gelast. Het betrof hier arbeiders van den wederopbouw, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal uit leegstaande wo ningen op Walcheren, waarvan de bewoners een deel van hun inboedels bij de inundatie moesten achterlaten op zolders etc. De rechtbank heeft de laatste tijd tot haar leedwezen moeten constateeren, dat ver schillende werklieden zich niet ontzien uit de huizen, waarin de bewoners nog niet konden terugkeeren, alles weg te ha len wat maar van hun gad in is. Deze diefstallen nemen hand over hand toe- De rechtbank zal in verband met den bqzonde- ren ernst van deze feiten en de omstandigheden waaronder de ze plaats vinden, tegen deze misdrijven streng optreden. Men zij gewaarschuwd! Jacht omgeslagen bij Rilland-Bath. Vijl Belgische padvinders vermist. Zaterdagmiddag is het Bel gische jacht ..De Zeebries", lang 7 m. en breed 2.30 m., op de schaar van de Noord, bij Rilland Bath, omstreeks 4.30 tijdens het hevige onweer, ge paard met stormwind en zware regenval, omgeslagen. Het jacht was bemand met vijf jon gens van de Belgische zee scouts. (padvinders), uit Ant werpen, van ongeveer 18—22 jaar oud. De Belgische zeepolitie werd ervan verwittigd en beloofde stappen te doen om de jongens op .te sporen Tot nu toe is er echter nog geen bericht van de zeepolitie ontvangen. Andere Belgische zee-scouts zijn thans bezig met zijn zes sen het jacht op den kant te sleepen- Van de jongens zelf is nog geen spoor gevonden. In het jacht zijn alleen hun reistas- schen en wat bagage en papie. ren gevonden. GESLAAGD. Voor het examen algemeene Handelskennis (Middenstands., diploma) afgenomen op 12 Juni 1946 te Middelburg slaag den de dames: M. Meijer. Ka- pelle; H- J. Pollie en S. J. Pollie, Oud-Vossemeer; T. J. Poelman. Wemeldinge. De heeren: A. Nijsse en P. J. Mol. 's-Heer Arendslcerke A. de Muqnck, J. de Muijnck, J. de Muijnck. Borssele; J. Miinderhoud, Domburg; H- van Oosten en M. A Potter. Goes; M. J. Provoost, Groede; P. H. Paree. 's-Heerenhoek; J. M. Mol en H. Nieuwenhuqze, Yer- seke; J. W- C. Noordhoek, Kamperland; J. Minnaard, Kloefinge; L. Molhoek en L. Molhoek, Krabbendijke; C H. Net, K. J. Net, J. P. Neve, R- A. Papegaaq en J. Pierens. Middelburg;; J. Polderdijk en M. Moerdijk Nieuwdorp; C. Meijer en A. van Poelje. Scho- re; A. Oele, Wemeldinge. Af gewezen 10 candidaten- Het examen duurt voort. GESLAAGD Op het op 5 en 6 Juni te Utrecht gehouden examen slaagden voor het Rijksdiploma hoefbeslag de heeren: J. Ver. linde Jr. te Zaamslag. E. We- maes te Kloosterzande en J Kindt te Nieuw-Namen. Biervliet BLOEDDORSTIGE HOND. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd bij den land bouwer J. F. Dekker een schaap doodgebeten door een hond, terwql er twee werden gewond. In den laatsten tijd zijn bij den heer I. M. de Blaeij mooie exemplaren van zijn pluimvee doodgebeten. Beiden wonen in den Oranjepolder. Retranchemenl Voor de gemeenteraadsver kiezingen werden de volgende candidatenlijsten ingediend: Partij van de Vrijheid: A. Wil- lemsèn J. de Hiillu, J. A. Lu- cieer, L. P. de Regt, C. Lauret. J. P. Scheerens. A.-R- en C.H. J. J. de Bruij- ne, S. v. d Sluis, J. P. Ver- couteren, W. Dekker, J. P. van Cuijck. Partij van den Arbeid: J. A. A. Pattist. J. J. de Meij. H. A. den Hamer, I. Cambier, J- F. Kornelis, I. Dierkx. Oostburg Voor de a.s. raadsverkiezingen zijn te Oostburg de volgende candidatenlijsten ingediend: Partij v. d- Arbeid: J. J. Leen- houts, L. Scb!'Pr H J. Nau- ta, P. Risseeuw, P," J. van Hee, J. Kolijn. D. Dees. A. J. Sim pelaar. W. D. v. Wezel. De A.-R., C. H- en St. Gcr. met een gecombineerde lijst, als volgt: J. R. Bot, E. Dekker, A. de Nood. W. A. Catsman, J. Basting J. Boone. De R. K.: A. P. Modde, A. A, L- d'Hondt, A. J. Raes, J. P. L. Stallaert Breskens Te Breskens zqn de candida tenlijsten voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen ale volgt sa mengesteld: A.-R. en C. H. (gezamenlijk): J. van Ha- neghem, T. A. Verschoor, M- P. Meeusen, P, C. Roest, P. C. Woltering. P. J. de Baare Sr., F. A. van Melle J. Verduijn. Partij v. d. Arbeid: P. J. No. tebaart, Jac- A. Leenhouts, Abr. J. Vermeulen, M. I. de Visser, H J. de Baare. I. C. dé Kruijter, Jac. Pleijte. Vrjje lyst: A. J. Cambier, S. M. de Vuijst. E. K. A. v. Hoo- tegem. P. Rookus. C. Tazelaar J. A. Blok, A. J. Visser, Kl Maas. Hoofdplaat. Voor de a.s. verkiezing van den gemeenteraad zijn inge diend vier lqsten. K.V.P. met de candidaten: A- P. Calon, Th. Wieleman, B. F van Waes, A. J. Cammaert. J. M. Vla- minck en A. Verheye. R. K. Werkliedenvereeniging, (landarbeiders): J. C. Blaak man, Em. A. Steyaert, L. de 3ie, H. Scherbeyn, C. de Smit en A. Tanghe. R. K. Middenstand: P. J. Rijskaert. J B. Roegies, J. M. Hamelnck, B. J. de Pauw en C. L. Soulimans. Ned. Hei-vormden: F. J. Dek ker, Ed. Scheele. C. de Ruij- scher en H. A. Roelse. Vlissingen. TENTWEEK VAN HET LEGER DES HEILS- In de week van Zaterdag 22 tot en met Zondag 30 Juni zal het Leger des Heus een „Tent- week" organiseeren, welke wordt gehouden op een terrein aan de Van Dishoeckstraat. Als spreker zullen optreden predikanten van verschillende kerken, benevens prominente functionarissen van het Leger des Heils. Ook kommandant en mevr. Durman, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, zullen Zaterdag 29 Juni het woord voeren. Ver schillende zangkoren en mu ziekkorpsen zullen hun mede werking verleenen. Oostkapelle PERSONEEL TER SECRETARIE. Aan den heer A. J. v. d. Lijke te Oostkapelle. is, in verband met zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie van Oostburg. per 1 Juli 1946, eervol ontslag verleend. Als zijn opvolger is benoemd, de heer L. A. Wisse te Aag- tekerke, thans ambtenaar ter secretarie van Westkapelle. Veere VISCHA ANVOER In de week van 3 t.m 8 Juni werd te Veere 3165 'kg. consumptiegarnalen aange-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1