Scheepsbouwkundige proeven te Wageningen UIT DE PROVINCIE Candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen. Eerste nieuwe overspanning voor de Moerdijkbrug gereed ZUID-BEVELAND. Noord-Beveland LAATSTE NIEUWS. Werk van Nederlandsche experts wordt in het buitenland hoogelijk gewaardeerd. Wezenlijke bijdrage tot JfSaSSSSA' de overwinning. In 1928 werd op initiatief van het Kon. Inst van Inge nieurs het Scheepbcuwkunaig Proefstation in Wageningen gebouwd met als participanten eenerzrids de Ned. regeering en anderzijds een groep schee'ps- vaartmaatschappijen, elk voor een gelijk bedrag. PROEVEN MET MODELLEN. Het werk van het proefsta- tlon bestaat in hoofdzaak uit het uitvoeren van proeven op verkleinde schaal met model len van schepen teneinde den rstigsten vorm te vinden en beste wijze van voortstu wing vast te stellen. Dit ge echiedt in den ..sleeptank", 3er groot bassin van gewapend be ton. Over de wanden van dit bassin loopt de wagen, welke de proefschepen voortstuwt met een eenparige beweging. Natuurlijk regelbaar! In het bassin van het proef station worden de golfstroom en de golfbeweging niet nage bootst. Het ontbreken van den golf stroom heeft geen invloed op de proeven, omdat bij het te onderzoeken model het gedrag eender is wanneer het water er langs stroomt of dat het model zichzelf door het water beweegt. Voor den invloed van den golfslag wordt bij de be- catering nog rekening gehou den met een zekeren restweer- •tand. waardoor men toch nog de vereischte nauwkeurigheid kan bereiken- In Amerika nee-ft men we} groote. zeer dure sleeptanks geconstrueerd, die ook den golfstroom kunnen imi- teeren, maar het spreekt van- self aldus prof. Troost dat een dergelijke installatie veel en veel te duur is voor een tostituut als het scheepbouw- kundig proefstation, dat met seer bescheiden middelen moet werken Het is bovendien een groote vraag of de Amerika nen met deze dure installatie inderdaad positieve resultaten Fraude op de Oranje-Nassau mijn. Contróle van het C.D-K by den distributiedienst der O.N. mynen te Heerlen heeft aan het licht gebracht, dat er ge- durende zes perioden, vanaf 16 Dec. 1945 tot 8 Juni jl. op groote schaal geknoeid is met voedselkaarten voor mijn werkers. Een groot deel van het te kort aan „toeslagkaarten A" voor zeer zwaren arbeid werd nl. verantwoord op "een lijst waarop ook de namen van ar beiders waren geplaatst, die reeds lqng waren ontslagen of in militairen-dienst zijn. De kaarten die op deze wijze in den zwarten handel verdwenen zjjn, hadden een rantsoenwaar- de van 4500 h 5000 kg. vleeech. Uitsluitend levensmiddelenbon. nen zijn op deze wijze in om loop gebracht. De politie van Heerlen, die door het C.D.K- van deze zaak op de hoogte werd gebracht, heeft den betrekkelijk jon gen B., die met de distributie was belast en zijn onmiddel- ltJken chef, W., gearresteerd, die beiden een volledige be kentenis hebben afgelegd. Ondernemingsbelasting ook voor landbouwers. De ministers van binnen- landsche zakem, van financiën en van landbouw, visscherij en voedselvoorziening hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, inhoudende „wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942". Uit de toelichting blijkt, dat het ontwerp fiscale gelijkstel, ling van landbouw- en niet- landbouwbedrijven beoogt. De ministers zjjn van mee- nlng, dat voor de uitzonderlijke positie van het landbouwbe drijf met betrekking tot de ondernemingsbelasting, die is ontstaan uit de overeenkom stige Duitsche regeling, geen deugdelijke redenen zijn aan te voeren. In menig geval mo- fe een eerbiedwaardig plichts- esef zoo niet een roeping tegenover de bronnen van nut, welke de levende natuur voor den mensch bevat mede een stempel drukken op het doen en laten van den land bouwenden stand, zulks neemt niet weg. dat streven naar winst en deelneming aan het economisch verkeer ook de werkzaamheid van den land bouwer- kenmerken, aldus de toelichting. De door de uitbreiding van de ondernemingsbelasting tot landbouwbedrijven te verkrrj- ?en nieuwe bate (t.e ramen op 35.000.000) zal, evenals de opbrengst van de onderne mingsbelasting in het alge meen, volgens de geldende be palingen worden uitgekeerd aan de gemeenten, zij het voor een deel via het gemeente fonds- W.-INDISCHE COMMISSIE NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Gisteren zijn de commissies der Staten van Suriname en Curasao naar Nederland ver trokken. De secretaris der' Staten, de heer A. H. M. van Weel h 7. ch bij de Cu saosche commissie gevoegd. ren dan de hier gevolgde me thode. WAARDEERING IN HET BUITENLAND. Het proefatation houdt zich intens bezig met de bestudee ring van het schaaleffect, d. w.z. alles, wat betrekking heeft op de veranderingen in de stroomingsverschijnselen, als gevolg van reproductie op eleine schaal. Hierover heeft dr. W. P. A van Lammeren een publicatie doen verschij nen, die zeer de aandacht heeft getrokken. De studie van dit schaal effect is door den staf van het iroefstation met kracht ter rnnd genomen en het resultaat dat Nederland in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de kennis op dit gebied. Ook in het buitenland, met name in Amerika, aarzelt de wetenschappelijke wereld niet haar waardeering voor het Ne derlandsche werk te uiten. Naar aanleiding van hetgeen het scheepsbouwkundig proef station voor den oorlog heeft jepresteerd, schreef de ..North East Coast Institution of Ev gineers 'and Shipbuilders" aan de directie van het proefsta tion: .,Er kan geen twyfel be staan, dat uw vooroorlogse!] werk indirect een wezenlijke bijdrage Is geweest tot de ge allieerde overwinning ter zee". MEER STEUN NOODIG. Prof. Troost wees erop hoe thans in Amerika allerwegen de belangstelling voor het re- searchwerk toeneemt. Wij mo gen zoo zeide hij ons verheugen op het aanzien, dat wij in het buitenland genieten en moeten trachten de midde len te vinden om op peil te blijven, opdat de Nederland sche wetenschap gelijken tred kan houden met de buitenland- sche. Wij van dit proefstation worden door de regeering wel wat stiefmoederlijk behandeld Onze kosten worden op ge lijke basis door de regeering en de betrokken scheepvaart- ondernemingen bestreden. Hoe gek het moge klinken, de scheepvaartondernemingen zijr niet in voldoende mate search-minde". Behalve de bij dragen voor de stichting heeft de regeering van haar zjjde sedert 1932 jaarlijks slechts 10.000 aan de kosten bijge dragen. Inderdaad een baga tel zoo vervolgde prof. Troost als bijdrage voor een proefstation dat een nationaal belang vertegenwoordigt dat, terwijl er voor het lucht vaartlaboratorium bijv. jaar lijks tonnen beschikbaar zjjn. Rusland werkt ook hard op het gebied van scheepsbouw- onderzoekingen- Minstens drie groote Russische scheepsbouw, proefstations hebben zich van de medewerking van Duitsche experts verzekerd om met hun proeven op groote schaal voort te gaan EEN 5-JAREN PLAN! Over de toekomstplannen van het proefstation vertelde prof. Troost tenslotte, dat het laboratorium een „5-jaren plan" heeft met een uitgebreid research-program. In hoofd zaak omvat dit het cavitatie- onderzoek van schroeven. Voor dit onderzoek beschikt het scheepsbouwkundig proef station over het grootste labo ratorium ter wereld een tunnel waardoorheen een wa terstroom gejaagd kan worder. met een snelheid van 8 m. per seconde. In dezen stroom wor den de te onderzoeken schroef, modellen geplaatst en hun ge dragingen onderzocht. 40 jaar verloofd. Na een veertigjarige verloving zullen Jacob Bange uit Grand Rapids (Ver. Staten) en Willy Wybenga uit Hilversum in Nederland eindelijk in een huwelijk vereenigd worden. Jacob is thans 68 jaar en heeft ten langen leste zijn zwerfzucht overwon nen. noodgedwongen weliswaar- want hy ligt ernstig ziek in het St- Mary's hospitaal van Grand Rapids. Die zwerf tocht vormde steeds een beletsel voor het huwe lijk, waartoe Jacob Bange (van oorsprong Neder lander, doch genaturali seerd Amerikaan) en de toen knappe en jeugdige blauwoogige Willy Wy benga reeds veertig jaar geleden besloten. Zij leerden elkaar op reis in Rusland kennen .en zet ten de kennismaking per brief" voort. Bange \es- tigde zich in 1907 in de Ver. Staten op een boe renbedrijf in Minesota. In 1930 kwam mej. Wy benga over naar Grand Rapids, waarheen haar verloofde was verhuisd, maar zij moest naar Ne derland terugkeeren om een Joodsche vriendin te helpen, die bevreesd was voor een komenden na zi-aanval. Bange ging mee. maar keerde onder dendruk van de oor logsdreiging naar zijn nieuwe vaderland terug. Nu zal dan het paar eindelijk in den echt worden vereenigd. Nederland en Australië. AUSTRALISCHE VOLK SYMPATHISEERT NIET MET DE HAVENSTAKINGEN .,De Nederlanders hebben de sympathie van het geheele Australische volk", verklaar de Keith Officer, de pas aan gekomen Australische gezant voor Nederland, in een inter view met een correspondent van het A.N.P. .,Een zeer kleine minderheid heeft de Ned. scheepvaart „besme' verklaard. Hieraan kan de Australische regeering weinig doen. uit vrees dat de geheele scheepvaart door de staking zal worden getroffen, in welk geval de voedseltransporten naar Europa gevaar zouden loopen". De gezant wees er op, dat practisch de geheele Australi sche pers tegen de staking ge kant is. Hy vertrouwde echter, dat de besprekingen tusschen de belde regeeringen spoedig tot een oplossing zouden lei den. Haringmatroos verdiende 2000.— per reis. In de dagen van de eerste haringvangst, toen we 1.50 voor een Hollandsche Nieuwe betaalden, een ree«der tot 800 gulden per kantje ontving (94 kg.) en de loggers per vaart ongeveer voor 100.000 aan den wal brachten, verdiende de matroos per reisje van een week een slordige 2000, al dus bericht „Het Binnenhof". Hij krygt nl. 2 De angst, dat door grooten aanvoer deze ongehoorde prijzen zouden da len, had de maatregel tenge volge, dat de reeders besloten de vangst te beperken en het aantal netten van ongeveer 133 op 60 per logger te bren gen. Thans heeft de minister hier een stokje voor gestoken en bepaald, dat de haringvangst onbeperkt uitgeoefend moet worden. POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. Verzending van post naar Duitschland is thans weer mogelijk- De poststukken zijn echter aan verschillende be palingen onderworpen. Zooals reeds gemeld is, zijn alleen toegelaten brieven t.m. 20 gr. en niet-geïllustreerde briefkaarten met uitsluitend mededeelingen van persoonlij ken aard. by voorkeur. ter voorkoming van vertraging, in het Nederlandsch Fransch, Duitsch (Latijnsch schrift). Engelsch en Russisch Het ge bruik van gevoerde enveloppen is verboden. NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE KUNSTWERKEN. Evenals in 1939 het geval was, zal er dit jaar een Ne derlandsche kunstweek worden gehouden, georganiseerd door het Ministerie van Oiderwys. Kunsten en Wetenschappen Aan deze Nederlandsche kunstweek, die plaats vindt van 13 tot 21 Augustus, zal de vyfde Belgische kunstweek. welke gehouden wordt te Brus sel van 2 tot 10 Augustus vooraf gaan. In het kader van de En- gelsche jeugduitzendingen zul len in Augustus en September twee groepen van honderd meisjes een bezoek aan Ne derland brengen. Umberto verlaat tijdelijk Rome. Uit Rome werd bericht, dat koning Umberto uit Rome naar San Rossoro by Pisa is vertrokken waar hij tot 18 Juni zal verblyven Volgens Reuter dringen de linksche partyen er bij den pre mier de Gasperi op aan. dat hij officieel zal aankondigen hoofd van den staat te zyn. De linksch-georiënteerde avond bladen willen, dat Umberto buiten de wet wordt geplaatst, indien hy na een dergelijke aankondiging op de souvereini- terit aanspraak zou blyven ma ken- Geen fusie tusschen Communisten en Labour- party. Tijdens de byeenkomst van de Labour-partij is de Britsche minister van staat, Philip Noel Baker, tot voorzitter van het hoofdbestuur gekozen. Een re solutie ten gunste van aanslui ting der communistische party werd met 2-678.000 tegen 468.000 stemmen verworpen. De Labour-partij heeft tevens besloten haar constitutie zoo danig te veranderen dat aan vragen voor lidmaatschap van leden der communistische par ty in de toekomst automatisch kunnen worden verworpen. Ringrijderij le Vlissingen jDerden Pinksterdag" werd voor de tweede maal na de bevrijding weer de traditionee le ringrijderö gehouden. Het weer was best en de belang stelling groot. Een echt ouder- wetsch gezicht was de ruiters op hun versierde paarden te zien kampen om de prijzen en hoewel er 22 rijders en 22 prij_ zen waren en er dus niemand teleurgesteld naar huis be hoefde te gaan werd er fel om de prijzen gestreden. De rij. ders wisten in de volgende volgorde beslag op de prijzen te leggen. 1. J. Reynierse, 2. J. Koole, K. de Witte, 4. C. Koole; 5. W. Koole, 6. D. v. d. Voor de 7. Jac. Wisse, 8. L. d. Loof. P Bosschaart, 10. M. Jozi- asse, 11. L. d. Loof, '12. P- Weeland. 13. C. Kodde, 14. J. Vermeulen, 15. C. Schout 16. A- Wielemaker, 17. L Kluyf- hout, 18. C. Vermeulen, 19. J. v. Ham, 20. P. Verhage, 21. J. Baart, 22. L. v Ham. Hierna werd'gereden om den traditioneelen pollepel welke gewonnen werd door J. Wisse. De hoofdprys was echter de. door het gemeentebestuur van Vlissingen beschikbaar gestel de wisselbeker, die door den burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, persoanlyk aan den winnaar, J. Reynierse. werd uitgereikt. De beste rijders van Walche ren zullen eind volgende week elkaar in het stadion te Am. sterdam ontmoeten, ten bate van Zeeland. ZEEUWSCHE GYMN A STEEK VER EENIG INGEN TE ARNHEM Op het Vredesfeest van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, dat Maandag 2e Pinksterdag in Arnhem gehouden werd, waren de volgende vereenigingen ver tegenwoordigd; L.O. uit Vlis singen; Achilles en Wilhelmina uit Middelburg; Gymnastiek, ver. Oostkapelle; V Z.O.S uit Ierseke; Jong Dreischor uit Dreischor en Olympia uit Zie- rikzee. Door al deze vereenigingen werd aan den optocht en het gemeenschappelijk optreden op de Sonsbeekweide deelgeno men, maar slechts Achilles en Wilhelmina namen deel aan de wedstrijden- Eerstgenoemde vereenigimg behaalde met de meisjesafd. een eersten prijs en met de damesafd. een twee den prijs, terwyl Wilhelmina met de damesafd. een eerster •rijs verkreeg. WATERSCHAPS BENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf aan het waterschap Willem Hen driks en Klein Kieldrecht, A. E. Staal en tot gezworene F P. Mangnus, beiden te Graauw en Langendam; dijkgraaf van den calamiteu- zen Borsselepolder. J- van Overbeeke te Borssele; leden van den Dijkraad voor de waterkeering van den ca- lamiteuzen Borsselepolder, als vertegenwoordigers van dien polder J. de Winter. J. Nieu- wenhuyse, A. van Overbeeke en J. van Liere, allen wonende e Borssele; afgevaardigde van den Schengepolder naar de alge- meene vergadering van het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis in de Piet, C. Lenshoek te Kloetin- ge; afgevaardigde van den Oost Kapelle HET MUZIEKCONCOURS TE KAPELLE. Het Tweeden Pinksterdag te Kapelle gehouden muziekcon cours van den Bond van Har monie- en Fanfarevereenigin- ^en. is ondanks de vele regen buien een groot succes gewor den. Het trok niet minder dan 5000 bezoekers naar Kapelle! Om 11 uur vond de ont vangst van het bondsbestuur, uryleden- voorzitters en direc- ;euren der deelnemende ver een. ten gemeentehuize plaats. Burgem. Balkenende heette al len hartelijk welkom, inzonder heid heerèn leden van het Bondsbestuur, die geen moeite noch inspanning hebben ont zien om dit concours te orga- niseeren. Ook richtte hy een welkomstwoord tot de heeren leden der jury. Deze dag vervult ons hart met dankbaarheid na zoovele jaren van gedwongen rust. al dus de burgemeester. In het bijzonder een woord van dank aan mevr. de wed. D. WisseNyssen die voor deze gelegenheid haar prachtigen cersenboomgaard ter beschik king heeft gegeven. De voorzitter van den Bond. de heer A- A. Mol, bracht dank voor de gesproken woor den, hij bracht verder een woord van dank aan de Ver een. „Ons Genoegen" te Ka pelle, die voor het eerst na 5 jaar.zich bij den Bond had aangemeld om dit concours te organiseeren. Aan burgemeester Balkenen de werd het eerelidmaatschap aangeboden. Aan het einde gekomen bracht de voorz. dank aan al- Goes De candidatenlijst van de af- deeling Goes van de Party van den Arbeid voor den ge meenteraad is als volgt sa mengesteld 1. A. Buys; 2. P. de Munck; 3. J. S. Visscher; 4. Ph. Ha- verhoek; 5. mr. H. B. Bouw man: 6. L. van Hoek: 7. D. P. M. G. Leupen; 8. M. van Gorp; 9. J. W. Godeschalk; 10. G. van Ginkel; 11. D. van Loon; 12. M. B. Rijn; 13. R. Gast; 14. W. J. Castel; 15. P. G. A. Gommers en 16. J. J. Roevers. De Katholieke Volkspartij stelt de volgende candidaten voor den gemeenteraad.: 1. J. H. Rooze, 2. J. A. J. Somers, 3. W. A. Beliën. 4. A. C- J. Koomens. 5. F. B Bookelaar, 6. J. de Kok. 7. L. v. Osch 8. C. C. v. d- Does. 9. G. Sneyder- berg, 10. G. J. B. v. Kalmpt- hout. 's-Heer Arendskerke De A.R. en de St. Ger. heb ben de volgende candidatenlijst opgesteld voor de raadsverkie zingen: J. Hommes; P. de Kok; J. Snoodtjk; A Witte; A. Sandee Johz.; K. Fraanje; M. Ver. donk; W. Moerdijk; A. de Ja ger Jacz. en J. den Harder. De A.R. en de St. Geref. ko men in deze gemeente met één lijst uit. ONZE VERNIELDE BRUGGEN MOETEN ZOO SNEL MOGELIJK HERSTELD WORDEN. NIEUW UIT OUD. Op een terrein van de fa briek van Penn en Bauduin te Dordrecht ligt thans de eerste nieuwe overspanning van de verkeersbrug bij Moerdyk klaar, om binnenkort haar reis te maken naar de plaats waar zij een schakel zal vormen in de zoo belangrijke verbinding tusschen Noord- en Zuid-Ne derland. Deze nieuwe overspanning, die een lengte van 100 meter en een gewicht van 930 ton heeft, is vervaardigd uit on- derdeelen van de vier verniel de overspanningen van de ver keersbrug- Slechts enkele nieu we onderdeelen werden hieraan toegevoegd. In het na-jaar werden de ver bogen en vernielde balken, platen en spanten van de plaats waar de eens machtige brug toen als een hoop verwrongen staal in het water lag. naar de fabriek vervoerd, waar men direct aan ien arbeid toog. Alles werd uitgezocht en gesorteerd ter wijl de verbogen en vernielde onderdeelen hersteld werden. Twee maanden geleden kon worden begonnen met de mon tage en thans is men zoover, dat het gevaarte naar den waterkant geschoven kan wor. den. De reis naar Moerdyk zal naar alle waarschijnlijkheid in Juli aanvangen, waar de nieu we overspanning in de plaats zal komen van een der over spanningen van de spoorbrug, die tjjdelyk dienst doet in de verkeersbrug. Het uitwisselen van de overspanning van de spoorbrug tegen die van de verkeersbrug zal met hetzelfde ty gebeuren DE TWEEDE BOGG. Inmiddels blijft men op de fabriek niet stilzitten. Doordat de nieuwe overspanning boven het water haar verdere trans port afwacht, is ruimte vrijge komen en in den loop van deze week zal daar de tweede over spanning op stapel worden ge zet. Ook deze wordt vervaar digd uit het materiaal va/n de vier vernielde overspanningen. De twee nog resteereade overspanningen moeten echter geheel van nieuw materiaal worden vervaardigd en het is uiteraard nog niet nauwkeurig te zeggen, wanneer dit uit Amerika zal zijn aangekomen. Om het verkeer zoo min mogelijk vertraging te doen ondervinden bij het plaatsen van de overspanningen is hier op thans reeds een voorloopig houten wegdek aangebracht. Dit wegdek is echter slechts aan éen zyde gelegd, zoodat men voorloopig nog op één- richtingverkeer moot rekenen. Dit biedt evenwel de gelegen heid om, als de brug op haar plaats ligt. met den aanle. van het definitieve betonde: te beginnen. Te zyner tjjd zal het verkeer dan hierover ge leid worden waarna het hou ten wegdek wordt opgebroken, om ook hier plaats te maken voor het definitieve- Het zal nog wel even duren voordat de brug weer met haar tien overspanningen in volle glorie prijkt en de naam Moerdyk niet meer analoog is met „oponthoud", maar het begin is er. Ook op het gebied van den bruggenbouw pakken de Ne derlanders energiek aan, be zield door den vasten wil elke herinnering aan de vernielin gen, welke de Duitschers aan onze fiere bruggen toebrach ten. zoo spoedig mogelijk uit te wisschen. De candidatenlijst van de Partij van den Arbeid van Ka pelleBiezelinge en Schore voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing is als volgt: 1. L. Lavooy, Kapelle; 2. P. van Zweden, Kapelle; 3. A. C. de Klerk, Biezelinge; 4. Chr. Kole, Schore; 5. C. Tramper, Kapelle; 6. Den heer v. Poel je, Schore; 7. M. Sink©, Bieze linge; 8. H. J. van de Vrie, Kapelle; 9. A. J. Th. Hendrik- sen, Kapelle; 10. A. de Neef, Kapelle; 11. M. Willemstein, Kapelle; 12 C. v. d. Plasse Kapelle. -ss«le Door de R.K. Volksparty zyn voor de aanstaande ge^ meenteraadsverkiezing te Bors sele candidaat gesteld: 1. W. van 't Westeinde Pz.; 2. J. Grim; 3. Jac. Boonman Dz. Op de lyst van de Staatk, Ger. Partij zijn voor de aan staande gemeenteraadsverkie zing candidaat gesteld: 1. A. Melis Pz., 2. P. v. Liëre, 3. M. Krijger Mz., 4. J. de Muynck, 5. J. Hoogesteger, 6. M. Dek. Baarland Te Baarland werden voor de K.V.P als candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende personen gekozen 1. M. Almekinders Mzn., 2- L. v. 't Westeinde, 3. A. Beulens 4. D. Driedijk. Vrije kiezers: C. J de Mol, M. v. Doorn, J. A. de Mol en B. P- Tramper. Voor de a.s. gemeenteraads_ verkiezing werden te Baarland op de lijst der Vrije kiezers als candidaten gekozen: 1. H, de Vriend. 2. M P. Boller en 3. C. J. Mol- Hoedekenskerke Voor de gemeenteraadsver kiezing werden te Hoedekens kerke op de lijst der K.V.P, als candidaten gekozen: 1. M. Steijn, 2. Jac. Beulens, 3. C. Franse. 4 P. Leenman, 5- P. v. 't Westeinde, 6, G. de Pun. ter, 7. M. G. de Baar, A. Menheere. Yerseke De candidatenlijst van de Party van den Arbeid voor de gemeenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. C. Pekaarvan Stee, 2 A. P. Sandee, 3. D. v. Boven, 4 G. de Jager, 5. L. van Stee, 6. Jac. van Oost, 7. C. PekaarHollemans, 8. C. A. Hartoog, 9 A. Ridderhof. RECTIFICATIE. In ons blad van Woensdag hebben wij de candidatenlijsten van Katténdijke en Wilhelmi- nadorp gepubliceerd als die der P. v. d. A. Dit is onjuist. De ingediende lijsten zijn juist doch behooren tot geen enkele partij- Nieuwlandpolder naar de alge- meene vergadering van het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis aan den Oosterlandpolder. J M. Klom- pe te Wolphaartsdyk; afgevaardigde van het wa terschap Oud Wolphaartsdyk naar de algemeene vergade ring van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan den Oosterlandpolder, J- J, van de Voorde te Wolphaarts- dijk; ontvanger-griffier van den Maagspolder, J. Vader te Krabbendijke. EXAMENS. Te Rotterdam slaagden voor het examen „Hulp der Moe der" afgenomen door de Alg Ned. Vrouwenver. „Tes- selschade", M. C. Boskeljon te Goes en W. J. Daniëlse te Mid delburg. béiden leerlingen van de Industrie- en Huishoud school te Middelburg. len die hadden meegewerkt om dit.concours te helpen slagen en hoopte dat de volgende keer in plaats van 26 vereeni gingen 44 zouden deelnemen. De uitslagen vermeldden wij Dinsdag reeds. Goes ETALAGEWEDSTRIJD. Een comité van actie uit de beide middenstandsvereenigin- ,;en te Goes heeft zich met een circulaire tot haar leden ge wend, met het verzoek, gedu rende de landbouwdagen op 3, 4 en 5 Juli speciale zorg aan hun etalages te besteden. Voor de meest smaakvolle, de ac- tueele en kooplust-prikkelende étalages worden eenige prijzen beschikbaar gesteld. Ieder© deelnemer krijgt een reclame plaat, ontworpen door den heer Melse. Borssele SLACHTING ONDER DE KUIKENS. Bij den heer M. te Borssele. zijn in één nacht van zijn kui kens acht en twintig dood ge beten. vermoedelijk door een wezel. Kats j DIAMANTEN BRUILOFT. De muziekver. „Excelsior" t© Kats bracht Dinsdagavond een serenade bij het echtpaar J. BakMaat, dat op dien dag zijn diamanten bruiloft vierde. De belangstelling was zeer groot. Vijf jaar geëischt tegen Arn. Meyer. De proc. fisc. over hel rumoer om de arrestatie. By de voortzetting van de behandeling van de zaak tegen Arnold Meyer, wees de presi dent van het Bossche Bijz. Ge rechtshof er op. dat velen van Meyer's volgelingen hem naar aanleiding van zijn oproep voor het legioen in den steek hebben gelaten- Uit een rede van die dagen blijkt, dat Meyer het voorstelde, alsof het le gioen in Nederlandsche unifor men zou worden gestoken en onder leiding van Nederland sche officieren zou worden ge steld. Volgens Meyer was de oproep slechts bedoeld om de N.S.B. dwars te zitten. Voorts beweerde beklaagde, dat hij nóg op het standpunt staat, dat de staking te Am sterdam zeer ongelukkig was Zy zou niet spontaan zijn ge weest en geheel door de Com munisten zijn gemaakt. De staking was z.i. funest voor de Joden zelf. Na een fel requisitoir eischte de procureur-fiscaal, mr. Dee- len. tegen Arnold Mever VIJF jaren gevangenisstraf, ontzet ting uit de kiesrechten en het verbod een ambt utt t© oefenen voor het geheele leven. In zijn requisitoir heeft mr. Deelen een overzicht gegeven van alles, wat met de arresta tie samenhing. Als eenige concessie had de P. F. toege zegd, dat Meyer niet in Vught zou worden geïnterneerd. Op 12 April moest hjj meedeelen, deze concessie in te trekken, indien Meyer zich niet binnen 24 uur had aangemeld. Daar op heeft verdachte zich dan ook gemeld; hij werd te Til burg geïnterneerd- Mr. Deelen laakte de hou ding van den Rijksduitscher v d. Kieft c.s. in verband met den veel besproken „speur tocht" naar Arnold Meyer Hij noemde het onaanvaardbaar, dat deze speurders in zijn ambtsgebied optraden zonder dat hfl hierin gekend werd. Ook de dir.-gen. van bijz. rechtspleging en de minister van Justitie waren niet op de hoogte. Alleen de algemeen gemachtigde, de heer Vorrink, werd van alles in kennis ge steld. Geen wonder, aldus mr. Deelen. dat de gezamenlyke procureurs-fiscaal overwogen hebben of zij de verantwoor delijkheid nog langer zouden kunnen dragen. De minister-president, die door twee der „speurderswerd bezocht, heeft daarna aan den minister van oorlog gezegd, dat hij gestooten was op een complot om Arn. Meijer uil handen van de politie te hou den en dat vermoed werd, dat deze in een militair gebouw verborgen gehouden werd. Daarom gaf.de minister van oorlog een bewijs van toegang tot militaire gebouwen. Weliswaar bleek hem bij na vraag, dat de minister-presi dent niet volledig was inge licht, doch de dochter en secre* taresse van den algemeen ge machtigde van de regeering, verzekerden hem, dat alles in orde was. Terwijl de speurders zich speciaal op een regeenngsop- dracht beriepen, is duidelyk gebleken, dat geen enkele mi nister hun opdracht had gege ven. De heer Vorrink neeft, volgens zijn eigen verklaring, geen opdracht gegeven, doch alleen het „prachtige" werk geprezen en de speurders in contact geSracht met den mi nister-president. Hierna besprak mr. Deeler uitvoerig de tenlastelegging. In een uitvoerig pleidooi drong de verdediger, Mr. J. J. v. d. Putte, op vrijspraak aan. Ook Arnold Meyer zelf voerde nog het woord en beweerde dat niemand zyn vaderland- sche gevoelens in twijfel kon trekken. Het hof bepaalde de uit spraak op 26 Juni a.s. De nieuwe bonnen. De op pag. 1 genoemde bon nen kunnen reeds op Vrijdag 14 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van Maandag 17 Juni mag worden afgeleverd. De bon A 61 voor 1 el blijft geldig t-m. 6 Juli a.s. De bonnen 878 suiker voor 400 gr. suiker blijven eveneens geldig t.m. 6 Juli a.s. In ver band met de bevoorrading van ien handel is het mogelijk, dat de suiker niet overal onmiddel lijk verkrijgbaar zal zijn. 2 LITER PETROLEUM. Gedurende het tydvak van 16 Juni t.m. 13 Juli a.s zal op de bonnen 334 en 834 algemeen 2 liter petroleum verkrygbaar zyn. BRANDSTOFFENKAARTEN WA 606 en WB 606 NOG NIET GELDIG. Het is gebleken, dat brand- stoffenhandelaren thans reeds zyn overgegaan tot het in ontvangst nemen van de pe« riodebannen brandstoffen van de kaarten W.A. 606 en W-B. 606 en dat zij op deze bonnen reeds brandstoffen afleveren. Met nadruk wordt er op ge wezen dat de bonnen van de kaartén WA 606 en WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoodat hierop nog geen brand stoffen mogen worden afgele verd. Het in ontvangst nemen dezer bonnen door handelaren is evenmin toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6